Escitaloprám 10mg
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16

    Escitaloprám 10mg

    Καλημέρα είδα μόνο ένα θέμα αλλά σχετικά παλιό και θα ήθελα λίγο βοήθεια. Έχει περίπου ένα χρόνο που πάσχω από κατάθλιψη και άγχος με αποτέλεσμα να σταματήσω τη δουλειά μου κ να χωρίσω από σχέση αρκετών ετών. Αποφάσισα και πήγα σε ψυχίατρο ο οποίος μου έγραψε τα escitaloprám για ένα 6μηνο.Τα ξεκίνησα εδώ και δύο μέρες απλά έχω κάποιες αποριες τις οποίες τις ρώτησα στον ψυχίατρο απλά καταλαβαινεται θα ήθελα κ κάποιες ακόμα απόψεις. Πρώτη φορά παίρνω αντικαταθλιπτικα και το βασικό που με αγχώνει είναι η αύξηση βάρους διότι πριν χρόνια είχα θέμα παχυσαρκίας ήμουν 160κιλα, με κόπο και πόνο έπεσα στα 80 κιλά και δεν θα άντεχα να ξεπεράσω την τωρινή κατάσταση και να καταλήξω πάλι στην παλιά μου κατάσταση. Ο γιατρός μου είπε είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες, κάποιος από προσωπική εμπειρία μπορεί να μου πει την δική του άποψη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν παχαινει η εσιταλοπραμη, μην αγχώνεσαι. Εκτός αν επειδή ρίχνει το αγχος σε κάνει να μην ενδιαφέρεσαι για τα κιλά σου κι αρχίσεις να τρως, χα,χα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Δε το λέω μόνο από άποψη όρεξης αλλά έλεγα μήπως γίνεται κατακράτηση υγρών, λίπους κλπ κυρίως. Επίσης μου είπε ότι πιθανώς να υπάρχει μειωμένη λίμπιντο, οπότε να το θεωρώ σίγουρο ότι για τους επόμενους 6 μήνες δε θα θέλω ή δε θα μπορώ να κάνω σεξ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν είχα συμπτώματα κατακράτησης. Δεν θα έλεγα για εξάμηνο αλλά η αλήθεια είναι ότι δημιουργεί και πτώση της λίμπιντο και πρόβλημα στον οργασμό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16
    Για να το πω λίγο χύμα είχες έστω και μειωμενη όρεξη για σεξαπλά όχι για πολλά πολλά, σωστά κατάλαβα? Επίσης έκανες καθόλου άσκηση? Όχι κάτι έντονο να πηγαίνεις γυμναστήριο κάθε μέρα απλά λόγο θέματος υγείας πρέπει κάθε βδομάδα να κάνω ποδήλατο ή γρήγορο βάδην. Γνωρίζεις άμα ρίχνει αντοχές ή δεν υπάρχει ενέργεια για ελαφρύα άσκηση ή είναι όλα οκ σε αυτό το κομμάτι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είχα πρόβλημα στύσης και δεν είχα ή είχα με μεγάλη δυσκολία οργασμό. Εγώ είχα κάνει αύξηση της δόσης σε 20 mg. Άσκηση δεν έκανα ιδιαίτερη. Γενικά μου είχε μειώσει πολύ το αγχος αλλά είχα πέσει και σε αδράνεια. Καναπές κι άγιος ο θεός. Επίσης έκανα αλλαγές στην ώρα που το έπαιρνα κι αυτό μου είπε ο γιατρός ότι παρέτεινε τις παρενέργειες.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16
    Καταλαβα σε ευχαριστώ πολύ. Όταν το σταμάτησες πήρε καιρό η διακοπή? Από ότι μου είπε είναι σχετικά ελαφρύ και αν το κόψω μετά το 6μηνο απλά θα το μειώσω μια βδομάδα σε 5μγ και ίσως άλλη μια βδομάδα μέρα παρά μέρα 5μγ και μετά θα είναι ομαλά.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Nik1989 View Post
    Καταλαβα σε ευχαριστώ πολύ. Όταν το σταμάτησες πήρε καιρό η διακοπή? Από ότι μου είπε είναι σχετικά ελαφρύ και αν το κόψω μετά το 6μηνο απλά θα το μειώσω μια βδομάδα σε 5μγ και ίσως άλλη μια βδομάδα μέρα παρά μέρα 5μγ και μετά θα είναι ομαλά.
    Η διακοπή της εσιταλοπράμης είναι το πιο καίριο κομμάτι της θεραπείας, Εγώ πήρα στην αρχή για δέκα μήνες 10mg μετά το έριξα στα 5mg για έναν χρόνο σχεδόν ακόμα και έκανα σβήσιμο με 5mg Μέρα παρά μέρα για 3 μήνες. Πολύ προσοχή στην διακοπή ,θέλει τέχνη, για να μην έχουμε τα γνωστά προβλήματα. Δεν παχαίνει το συγκεκριμένο , ούτε καν..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16
    Όταν λες τα γνωστά προβλήματα τι εννοείς? Σορρυ που ζαλίζω αλλά είμαι πολύ αγχωμένος, πριν πολλά χρόνια ήμουν πολυτοξικομανης και έκανα δύο χρόνια απεξάρτηση τα χω κόψει όλα μαχαίρι ακόμα κ αλκοόλ, γνωρίζω ότι δεν προκαλούν εθισμό τα αντικαταθλιπτικα απλά έχω ακόμα ένα σφίξιμο στο στομάχι γιατί δεν ήθελα να ξανά πάρω οτιδήποτε στη ζωή μου.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Nik1989 View Post
    Όταν λες τα γνωστά προβλήματα τι εννοείς? Σορρυ που ζαλίζω αλλά είμαι πολύ αγχωμένος, πριν πολλά χρόνια ήμουν πολυτοξικομανης και έκανα δύο χρόνια απεξάρτηση τα χω κόψει όλα μαχαίρι ακόμα κ αλκοόλ, γνωρίζω ότι δεν προκαλούν εθισμό τα αντικαταθλιπτικα απλά έχω ακόμα ένα σφίξιμο στο στομάχι γιατί δεν ήθελα να ξανά πάρω οτιδήποτε στη ζωή μου.
    Εννοώ τις παρενέργειες από τον εθισμό. Σίγουρα δεν είναι xanax που δεν κόβεται με τίποτα, αλλά δεν παύουν να είναι ψυχοφάρμακα. Από την άλλη -να λέμε και τα καλά- όταν η αγωγή αρχίσει να δρα 'στα κόκκινα' μετά το τρίμηνο η ζωή αποκτά νόημα, πηγαίνεις σαν παλαβός πάνω κάτω, δεν σταματάς ποτέ

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Εννοώ τις παρενέργειες από τον εθισμό. Σίγουρα δεν είναι xanax που δεν κόβεται με τίποτα, αλλά δεν παύουν να είναι ψυχοφάρμακα. Από την άλλη -να λέμε και τα καλά- όταν η αγωγή αρχίσει να δρα 'στα κόκκινα' μετά το τρίμηνο η ζωή αποκτά νόημα, πηγαίνεις σαν παλαβός πάνω κάτω, δεν σταματάς ποτέ
    Βασικά σήμερα είμαι 4η μέρα και νιώθω πεσμένη λιμπιντο και δυσκολία στην εξπερματωση, άμα είναι από τώρα έτσι δηλαδή σε κανα δύο μήνες δε θα μπορώ να καν σεξ? Δεν υπάρχει περίπτωση να στρώσει καθόλου αν δεν τα σταματήσω?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Nik1989 View Post
    Βασικά σήμερα είμαι 4η μέρα και νιώθω πεσμένη λιμπιντο και δυσκολία στην εξπερματωση, άμα είναι από τώρα έτσι δηλαδή σε κανα δύο μήνες δε θα μπορώ να καν σεξ? Δεν υπάρχει περίπτωση να στρώσει καθόλου αν δεν τα σταματήσω?
    Εμένα βασικά μού ανέβασε τη λίμπιντο αλλά στην εκσπερμάτωση όντως φτάνεις σε επίπεδα πορνοστάρ, δεν τελειώνεις με την καμία και βάζεις στον αυχένα πετσέτα μπάνιου Adidas για τον ιδρώτα.Οι πρώτες μέρες θα σού σπάσουν κάπως τα νεύρα αλλά αξίζει -πίστεψέ με- να αντέξεις για να δεις τα δώρα πού θα σού δώσει στη συνέχεια. Είναι πολύ καλό χάπι και νομίζω έχει εγκριθεί και για εφήβους , ρίξε μια ματιά

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Εμένα βασικά μού ανέβασε τη λίμπιντο αλλά στην εκσπερμάτωση όντως φτάνεις σε επίπεδα πορνοστάρ, δεν τελειώνεις με την καμία και βάζεις στον αυχένα πετσέτα μπάνιου Adidas για τον ιδρώτα.Οι πρώτες μέρες θα σού σπάσουν κάπως τα νεύρα αλλά αξίζει -πίστεψέ με- να αντέξεις για να δεις τα δώρα πού θα σού δώσει στη συνέχεια. Είναι πολύ καλό χάπι και νομίζω έχει εγκριθεί και για εφήβους , ρίξε μια ματιά
    Φιλε μου μέχρι στιγμής που είμαι στις πρώτες μέρες νιώθω αρκετά ήρεμος, απαθής θα έλεγα καλύτερα. Δεν μου σπάει καθόλου τα νεύρα ούτε νιώθω περίεργα ίσα ίσα νιώθω ηρεμία ενώ είχα φοβερό άγχος και ασταμάτητες σκέψεις. Το λαμβάνω πρωίνα γύρω στις 11 παίζει ρόλο η ώρα? Αν θυμάμαι καλά ο ψυχίατρος μου είπε μόνο ότι καλό είναι να το παίρνω σε σταθερή ώρα δεν έχει σημασία πρωι μεσημέρι ή βράδυ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είχα πρόβλημα στύσης και δεν είχα ή είχα με μεγάλη δυσκολία οργασμό. Εγώ είχα κάνει αύξηση της δόσης σε 20 mg. Άσκηση δεν έκανα ιδιαίτερη. Γενικά μου είχε μειώσει πολύ το αγχος αλλά είχα πέσει και σε αδράνεια. Καναπές κι άγιος ο θεός. Επίσης έκανα αλλαγές στην ώρα που το έπαιρνα κι αυτό μου είπε ο γιατρός ότι παρέτεινε τις παρενέργειες.
    ολα τα ssri s εχουνε αυτην την παρενεργεια ....πτωση της λιμπιντο......εμενα τουλαχιστον......

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Nik1989 View Post
    Φιλε μου μέχρι στιγμής που είμαι στις πρώτες μέρες νιώθω αρκετά ήρεμος, απαθής θα έλεγα καλύτερα. Δεν μου σπάει καθόλου τα νεύρα ούτε νιώθω περίεργα ίσα ίσα νιώθω ηρεμία ενώ είχα φοβερό άγχος και ασταμάτητες σκέψεις. Το λαμβάνω πρωίνα γύρω στις 11 παίζει ρόλο η ώρα? Αν θυμάμαι καλά ο ψυχίατρος μου είπε μόνο ότι καλό είναι να το παίρνω σε σταθερή ώρα δεν έχει σημασία πρωι μεσημέρι ή βράδυ
    Α, μια χαρά τότε, εγώ είχα λίγο τις πρώτες μέρες σκαμπανεβάσματα, τώρα σχετικά με την ώρα ντάξει αντικαταθλιπτικό βράδυ δε λέει να πάρεις σίγουρα, πιο ιδανικά αυτό που κάνεις εσύ στις 11 δηλαδή και συμφωνώ στην σταθερή ώρα , παίζει ρόλο. Δεν ξέρω αν πίνεις αλκοόλ αλλά θα σού πω ότι δνε πρέπει να πίνεις καθόλου στην θεραπεία κι ας ακούγεται υπερβολή,για να χαρείς τη μέγιστη δράση του φαρμάκου. Εγώ στις θεραπείες που έχω κάνει παραδοσιακά κόβω το αλκοόλ για το πρώτο έτος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Zoxil 10mg και στρατός
    By Metallas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 02-03-2020, 20:54
  2. Despar 10mg
    By Maria10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2019, 17:00
  3. Χορήγηση Brintelix 10mg
    By BreakingBad1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 26
    Last Post: 29-04-2018, 05:47
  4. Αbilify 10mg
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 08-04-2017, 04:41
  5. abilify 10mg
    By beautiful mind in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2014, 07:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •