ΔΥΣΘΥΜΙΑ Ή ΚΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΉΡΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12

    ΔΥΣΘΥΜΙΑ Ή ΚΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΉΡΑΣ

    Καλησπέρα σας!
    Είμαι γυναίκα 31 ετών. Ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί μου είχε πει ότι έχω δυσθυμία. Έχω ξεκινήσει από τα 29 μου διάφορες φαρμακευτικές αγωγές. Πρώτη φορά ήταν Zoloft των 100mg την οποία πήρα για 6 μήνες. Την σταμάτησα γιατί πάχαινα. Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στη διάθεση μου. Ο λόγος που την ξεκίνησα ήταν γιατί άρχισα να έχω αυτοκτονικές σκέψεις κάτι που δεν είχα παλιότερα. (Είχα κάνει στα 13 μου μια απόπειρα με χάπια επειδή μου είχαν κάνει γραπτή παρατήρηση στο σχολείο αλλά αναζητούσα τη προσοχή των γονιών μου μάλλον). Ενώ πήγαινα στην ψυχολόγο είχα διαβάσει για τις διαταραχές προσωπικότητας και είχα στρεσαριστεί αρκετά γιατί πίστευα ότι είχα κάποιες. Γενικά κατηγορούσα τους πάντες και τα πάντα. Έχω πάει και παλιότερα σε άλλους ψυχολόγους για πολύ λίγο όμως. Το 2020 αποφάσισα να δω ψυχίατρο. Ξεκίνησα ladose 20mg και πίστευα ότι με έκανε να νιώθω καλύτερα. Όμως με τον καιρό μου έβγαλε επιθετικότητα και τα σταματήσαμε στο 7μηνο. Σταμάτησα να βλέπω και τον γιατρό -πήγαινα μια φορά στο τόσο- και πίστευα ότι ήμουνα καλά στον καιρό της πανδημίας. Τώρα ξεκίνησα brintellix των 5mg εδώ και 2 βδομάδες περίπου και σιγά σιγά θα το πάμε στα 15mg.
    Γενικά ότι έχω ξεκινήσει από χόμπυ τα έχω σταματήσει. Μόνο ζωγραφική συνεχίζω αλλά και γιογκα γτ μου αρέσει που δεν μιλάμε και χαλαρώνουμε στο τέλος.

    Εκεί που έχω καταλήξει είναι ότι πέρα του οτι σκέφτομαι αρνητικά και για μένα και για τους άλλους, έχω κακό χαρακτήρα. Με καλόμαθε ο μπαμπάς μου να μην μου χαλάει χατίρι. Έχω δικό μου σπίτι, μένω μόνη μου απο τα 18 σχεδόν και δουλεύω στο τομέα της υγείας σε μια πολύ χαλαρή δουλειά. Δεν θυμάμαι γενικά ούτε στη σχολή θυμόμουν πολλά αντιγραφή έπαιζε, και κατά καιρούς ξεκινάω κάτι απλά για να το πω στους γύρω μου αλλά καταλήγω ότι δεν έχω ενδιαφέρον να μάθω κάτι. Τα ξεχνάω. Έχω κάνει πάρα πολύ σεξ με πάρα πολλά άτομα αλλά σχέση που να κρατήσει έχω να κάνω από τα 20. Κάνω χρήση κάναβης αλλά τώρα δεν κάνω, φοβάμαι, και έχω δοκιμάσει και κοκαίνη, mdma πιο παλιά για λίγο κ μια φορά mdma. Νομίζω ότι είμαι κακιά και τοξικός άνθρωπος, δεν μπορώ να σκεφτώ, να έχω κριτική σκέψη. Είμαι όμορφη και αυτό βοηθάει να έχω παρέες και άνδρες να με θέλουνε. Αλλά τους διώχνω γιατί πιέζομαι. Προτιμώ να μένω μόνη μου. Τα τελευταία χρόνια νιώθω μειονεκτικά όταν είμαι με παρέα. Μιλάνε γρήγορα, έχουν χιούμορ, θυμούνται να πουνε ιστορίες, σε μέρη που πήγαν κ γω απλά ακούω και συγκρίνομαι δλδ ζηλέυω. Δεν μίλαγα πολύ ποτέ, μόνο λέω ναι ναι αα μμμ ωραία έλα αλήθεια;; Απορώ πως δεν με παίρνουν χαμπάρι ότι είμαι γκαγκά. Νιώθω ότι δεν θέλω να βοηθηθώ. Πάω και κατηγορώ τον εαυτό μου στον ψυχίατρο. Νομίζω ότι χρησιμοποιώ τους ανθρώπους για να περάσει η ώρα μου. Σκέφτομαι συχνά πως θα είναι αν πέσω από το μπαλκόνι. Αλλά δεν μπορώ να το κάνω. Το σκέφτομαι αντιδραστικά όταν είμαι με άλλους συνήθως. Πέρυσι έλεγα δεν γίνεται ,έχω ανήψια θα τους επηρεάσω όλους. Πλεόν δεν σκέφτομαι έτσι. Κάποιες φορές με ανακουφίζει η ιδέα.
    Μήπως έχω ναρκισσιστική/ οριακή διαταραχη; Επηρεάζομαι από τους άλλους. Λέω ότι λένε. Βαριέμαι τους ανθρώπους. Όταν μου λένε να κάνω κάτι δυσκολεύομαι να το κάνω. Είμαι και τσιγκούνα κάποιες φορές. Παιδιά δεν θέλω να κάνω γτ νομίζω ότι δεν θα είμαι καλή μαμα και τι θα λέω στο παιδί; Τι αξίες θα του περάσω;
    Μήπως λοιπόν όλα αυτά είναι θέμα ανατροφής και δεν πρόκειται να αλλάξω; Τι αξία έχει η ζωή όταν την περνάς μόνος σου; Διακοπές πήγαινα 7 χρόνια μόνη μου στο χωριό. Είχα παρέες εκεί αλλά τελευταία δυσκολεύτηκα. ΄Όταν μιλάνε σκέφτομαι τι να πω εγώ.
    Last edited by some; 14-05-2021 at 14:59.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by some View Post
    Καλησπέρα σας!
    Είμαι γυναίκα 31 ετών. Ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί μου είχε πει ότι έχω δυσθυμία. Έχω ξεκινήσει από τα 29 μου διάφορες φαρμακευτικές αγωγές. Πρώτη φορά ήταν Zoloft των 150mg την οποία πήρα για 6 μήνες. Την σταμάτησα γιατί πάχαινα. Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στη διάθεση μου. Ο λόγος που την ξεκίνησα ήταν γιατί άρχισα να έχω αυτοκτονικές σκέψεις κάτι που δεν είχα παλιότερα. (Είχα κάνει στα 13 μου μια απόπειρα με χάπια επειδή μου είχαν κάνει γραπτή παρατήρηση στο σχολείο αλλά αναζητούσα τη προσοχή των γονιών μου μάλλον). Ενώ πήγαινα στην ψυχολόγο είχα διαβάσει για τις διαταραχές προσωπικότητας και είχα στρεσαριστεί αρκετά γιατί πίστευα ότι είχα κάποιες. Γενικά κατηγορούσα τους πάντες και τα πάντα. Έχω πάει και παλιότερα σε άλλους ψυχολόγους για πολύ λίγο όμως. Το 2020 αποφάσισα να δω ψυχίατρο. Ξεκίνησα ladose 20mg και πίστευα ότι με έκανε να νιώθω καλύτερα. Όμως με τον καιρό μου έβγαλε επιθετικότητα και τα σταματήσαμε στο 7μηνο. Σταμάτησα να βλέπω και τον γιατρό -πήγαινα μια φορά στο τόσο- και πίστευα ότι ήμουνα καλά στον καιρό της πανδημίας. Τώρα ξεκίνησα brintellix των 5mg εδώ και 2 βδομάδες περίπου και σιγά σιγά θα το πάμε στα 15mg.
    Γενικά ότι έχω ξεκινήσει από χόμπυ τα έχω σταματήσει. Μόνο ζωγραφική συνεχίζω αλλά και γιογκα γτ μου αρέσει που δεν μιλάμε και χαλαρώνουμε στο τέλος.

    Εκεί που έχω καταλήξει είναι ότι πέρα του οτι σκέφτομαι αρνητικά και για μένα και για τους άλλους, έχω κακό χαρακτήρα. Με καλόμαθε ο μπαμπάς μου να μην μου χαλάει χατίρι. Έχω δικό μου σπίτι, μένω μόνη μου απο τα 18 σχεδόν και δουλεύω στο τομέα της υγείας σε μια πολύ χαλαρή δουλειά. Δεν θυμάμαι γενικά ούτε στη σχολή θυμόμουν πολλά αντιγραφή έπαιζε, και κατά καιρούς ξεκινάω κάτι απλά για να το πω στους γύρω μου αλλά καταλήγω ότι δεν έχω ενδιαφέρον να μάθω κάτι. Τα ξεχνάω. Έχω κάνει πάρα πολύ σεξ με πάρα πολλά άτομα αλλά σχέση που να κρατήσει έχω να κάνω από τα 20. Κάνω χρήση κάναβης αλλά τώρα δεν κάνω, φοβάμαι, και έχω δοκιμάσει και κοκαίνη, mdma πιο παλιά για λίγο κ μια φορά mdma. Νομίζω ότι είμαι κακιά και τοξικός άνθρωπος, δεν μπορώ να σκεφτώ, να έχω κριτική σκέψη. Είμαι όμορφη και αυτό βοηθάει να έχω παρέες και άνδρες να με θέλουνε. Αλλά τους διώχνω γιατί πιέζομαι. Προτιμώ να μένω μόνη μου. Τα τελευταία χρόνια νιώθω μειονεκτικά όταν είμαι με παρέα. Μιλάνε γρήγορα, έχουν χιούμορ, θυμούνται να πουνε ιστορίες, σε μέρη που πήγαν κ γω απλά ακούω και συγκρίνομαι δλδ ζηλέυω. Δεν μίλαγα πολύ ποτέ, μόνο λέω ναι ναι αα μμμ ωραία έλα αλήθεια;; Απορώ πως δεν με παίρνουν χαμπάρι ότι είμαι γκαγκά. Νιώθω ότι δεν θέλω να βοηθηθώ. Πάω και κατηγορώ τον εαυτό μου στον ψυχίατρο. Νομίζω ότι χρησιμοποιώ τους ανθρώπους για να περάσει η ώρα μου. Σκέφτομαι συχνά πως θα είναι αν πέσω από το μπαλκόνι. Αλλά δεν μπορώ να το κάνω. Το σκέφτομαι αντιδραστικά όταν είμαι με άλλους συνήθως. Πέρυσι έλεγα δεν γίνεται ,έχω ανήψια θα τους επηρεάσω όλους. Πλεόν δεν σκέφτομαι έτσι. Κάποιες φορές με ανακουφίζει η ιδέα.
    Μήπως έχω ναρκισσιστική/ οριακή διαταραχη; Επηρεάζομαι από τους άλλους. Λέω ότι λένε. Βαριέμαι τους ανθρώπους. Όταν μου λένε να κάνω κάτι δυσκολεύομαι να το κάνω. Είμαι και τσιγκούνα κάποιες φορές. Παιδιά δεν θέλω να κάνω γτ νομίζω ότι δεν θα είμαι καλή μαμα και τι θα λέω στο παιδί; Τι αξίες θα του περάσω;
    Μήπως λοιπόν όλα αυτά είναι θέμα ανατροφής και δεν πρόκειται να αλλάξω; Τι αξία έχει η ζωή όταν την περνάς μόνος σου; Διακοπές πήγαινα 7 χρόνια μόνη μου στο χωριό. Είχα παρέες εκεί αλλά τελευταία δυσκολεύτηκα. ΄Όταν μιλάνε σκέφτομαι τι να πω εγώ
    .
    καλημερα.
    απο τοσους ψυχιατρους και ψυχολογους περασες. εμας ρωτας τι εχεις; εκεινους δεν τους ρωτησες;
    που να ξερουμε τι εχεις; στις διαταραχες προσωπικοτητας (ΑΝ τυχον παιζει κατι τεοτιο) ακομα και οι ειδικοι, δυσκολευονται στην διαγνωση. αν σε απασχολει η διαγνωση, ζητα την..
    αν σε απασχολει γενικως η συμπεριφορα σου και οι σχεσεις σου με τους γυρω σου και νοιωθεις μπερδεμενη, θα ελεγα να συνεχισεις ψυχοθεραπεια. συνεδρειες με συζητηση η ακομα και ατομικη ή ομαδικη δουλεια αυτογνωσιας, για να καταλαβεις τι σου συμβαινει.
    δεν καταλαβα αν συναρτας το θεμα των ουσιων με αυτο που λες οτι εχεις προβλημα στην κριτικη σκεψη, στο οτι δεν ξερεις τι να πεις κλπ..
    αν εχεις κανει καταχρηση, σιγουρα μπορει να συσχετιζονται..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by some View Post
    Καλησπέρα σας!
    Είμαι γυναίκα 31 ετών. Ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί μου είχε πει ότι έχω δυσθυμία. Έχω ξεκινήσει από τα 29 μου διάφορες φαρμακευτικές αγωγές. Πρώτη φορά ήταν Zoloft των 150mg την οποία πήρα για 6 μήνες. Την σταμάτησα γιατί πάχαινα. Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στη διάθεση μου. Ο λόγος που την ξεκίνησα ήταν γιατί άρχισα να έχω αυτοκτονικές σκέψεις κάτι που δεν είχα παλιότερα. (Είχα κάνει στα 13 μου μια απόπειρα με χάπια επειδή μου είχαν κάνει γραπτή παρατήρηση στο σχολείο αλλά αναζητούσα τη προσοχή των γονιών μου μάλλον). Ενώ πήγαινα στην ψυχολόγο είχα διαβάσει για τις διαταραχές προσωπικότητας και είχα στρεσαριστεί αρκετά γιατί πίστευα ότι είχα κάποιες. Γενικά κατηγορούσα τους πάντες και τα πάντα. Έχω πάει και παλιότερα σε άλλους ψυχολόγους για πολύ λίγο όμως. Το 2020 αποφάσισα να δω ψυχίατρο. Ξεκίνησα ladose 20mg και πίστευα ότι με έκανε να νιώθω καλύτερα. Όμως με τον καιρό μου έβγαλε επιθετικότητα και τα σταματήσαμε στο 7μηνο. Σταμάτησα να βλέπω και τον γιατρό -πήγαινα μια φορά στο τόσο- και πίστευα ότι ήμουνα καλά στον καιρό της πανδημίας. Τώρα ξεκίνησα brintellix των 5mg εδώ και 2 βδομάδες περίπου και σιγά σιγά θα το πάμε στα 15mg.
    Γενικά ότι έχω ξεκινήσει από χόμπυ τα έχω σταματήσει. Μόνο ζωγραφική συνεχίζω αλλά και γιογκα γτ μου αρέσει που δεν μιλάμε και χαλαρώνουμε στο τέλος.

    Εκεί που έχω καταλήξει είναι ότι πέρα του οτι σκέφτομαι αρνητικά και για μένα και για τους άλλους, έχω κακό χαρακτήρα. Με καλόμαθε ο μπαμπάς μου να μην μου χαλάει χατίρι. Έχω δικό μου σπίτι, μένω μόνη μου απο τα 18 σχεδόν και δουλεύω στο τομέα της υγείας σε μια πολύ χαλαρή δουλειά. Δεν θυμάμαι γενικά ούτε στη σχολή θυμόμουν πολλά αντιγραφή έπαιζε, και κατά καιρούς ξεκινάω κάτι απλά για να το πω στους γύρω μου αλλά καταλήγω ότι δεν έχω ενδιαφέρον να μάθω κάτι. Τα ξεχνάω. Έχω κάνει πάρα πολύ σεξ με πάρα πολλά άτομα αλλά σχέση που να κρατήσει έχω να κάνω από τα 20. Κάνω χρήση κάναβης αλλά τώρα δεν κάνω, φοβάμαι, και έχω δοκιμάσει και κοκαίνη, mdma πιο παλιά για λίγο κ μια φορά mdma. Νομίζω ότι είμαι κακιά και τοξικός άνθρωπος, δεν μπορώ να σκεφτώ, να έχω κριτική σκέψη. Είμαι όμορφη και αυτό βοηθάει να έχω παρέες και άνδρες να με θέλουνε. Αλλά τους διώχνω γιατί πιέζομαι. Προτιμώ να μένω μόνη μου. Τα τελευταία χρόνια νιώθω μειονεκτικά όταν είμαι με παρέα. Μιλάνε γρήγορα, έχουν χιούμορ, θυμούνται να πουνε ιστορίες, σε μέρη που πήγαν κ γω απλά ακούω και συγκρίνομαι δλδ ζηλέυω. Δεν μίλαγα πολύ ποτέ, μόνο λέω ναι ναι αα μμμ ωραία έλα αλήθεια;; Απορώ πως δεν με παίρνουν χαμπάρι ότι είμαι γκαγκά. Νιώθω ότι δεν θέλω να βοηθηθώ. Πάω και κατηγορώ τον εαυτό μου στον ψυχίατρο. Νομίζω ότι χρησιμοποιώ τους ανθρώπους για να περάσει η ώρα μου. Σκέφτομαι συχνά πως θα είναι αν πέσω από το μπαλκόνι. Αλλά δεν μπορώ να το κάνω. Το σκέφτομαι αντιδραστικά όταν είμαι με άλλους συνήθως. Πέρυσι έλεγα δεν γίνεται ,έχω ανήψια θα τους επηρεάσω όλους. Πλεόν δεν σκέφτομαι έτσι. Κάποιες φορές με ανακουφίζει η ιδέα.
    Μήπως έχω ναρκισσιστική/ οριακή διαταραχη; Επηρεάζομαι από τους άλλους. Λέω ότι λένε. Βαριέμαι τους ανθρώπους. Όταν μου λένε να κάνω κάτι δυσκολεύομαι να το κάνω. Είμαι και τσιγκούνα κάποιες φορές. Παιδιά δεν θέλω να κάνω γτ νομίζω ότι δεν θα είμαι καλή μαμα και τι θα λέω στο παιδί; Τι αξίες θα του περάσω;
    Μήπως λοιπόν όλα αυτά είναι θέμα ανατροφής και δεν πρόκειται να αλλάξω; Τι αξία έχει η ζωή όταν την περνάς μόνος σου; Διακοπές πήγαινα 7 χρόνια μόνη μου στο χωριό. Είχα παρέες εκεί αλλά τελευταία δυσκολεύτηκα. ΄Όταν μιλάνε σκέφτομαι τι να πω εγώ.
    βλεπω και ενα καλο σε ολα αυτα εχεις αρκετη αυτοπεποιθηση

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Ναι νομίζω ότι έχω κάψει εγκεφαλικά κύτταρα που λένε.. ο ψυχίατρος όταν τον ρώτησα αν έχω οριακή διαταραχή μου είπε ότι έχω στοιχεία οριακής διαταραχής. Δεν ξέρω τι να κάνω. Περνάει ο καιρός έτσι και δεν βελτιώνομαι. Υπάρχουν φορές που νιώθω μεγάλη απελπισία. Απο μικρή έλεγα να βρω κάποιον να με αγαπήσει για να είμαι καλά. Και ακόμα έτσι σκέφτομαι. Όταν ήταν έγκυος η μαμά μου σε μένα ήθελε να με ρίξει γιατί ήταν χάλια με τον μπαμπά μου. Μάλλον λόγω μεγάλης αυτοπεποίθησης όπως λέτε δεν μπορώ να δεχτώ να ακούω συμβουλές και λόγια άλλων σαν να μου υποδεικνύουνε πράγματα. Δεν θυμάμαι τι μου λένε. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Να το προσπαθήσω πρέπει. Θα δω μήπως ξεκινήσω διαλεκτική γνωστική ψυχοθεραπεία. Και ομαδική θα ήταν καλά. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ίσως έχω μείνει στο πρώτο στάδιο- το στοματικό- που ως ενήλίκες τους ενδιαφέρει μόνο ο εαυτός τους το φαγητό, το φιλί, το κάπνισμα. Και θεωρούν σημαντικούς τους άλλους μόνο αν τους προσφέρουν πράγματα. Πιστεύτε ότι τα χάπια θα με βοηθήσουν; Ετσι λέει ο γιατρός. Ότι στη διάθεσή μου θα δω μια βελτίωση. όταν είμαι μόνη μου στο σπίτι τις περισσότερες φορές νιώθω εντάξει. Τελευταία όχι αν δεν έχω τι να κάνω. Μετά όταν είμαι με κόσμο με πιάνει άγχος και αίσθημα κατωτερότητας.
    Last edited by some; 14-05-2021 at 15:05.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by some View Post
    Ναι νομίζω ότι έχω κάψει εγκεφαλικά κύτταρα που λένε.. ο ψυχίατρος όταν τον ρώτησα αν έχω οριακή διαταραχή μου είπε ότι έχω στοιχεία οριακής διαταραχής. Δεν ξέρω τι να κάνω. Περνάει ο καιρός έτσι και δεν βελτιώνομαι. Υπάρχουν φορές που νιώθω μεγάλη απελπισία. Απο μικρή έλεγα να βρω κάποιον να με αγαπήσει για να είμαι καλά. Και ακόμα έτσι σκέφτομαι. Όταν ήταν έγκυος η μαμά μου σε μένα ήθελε να με ρίξει γιατί ήταν χάλια με τον μπαμπά μου. Μάλλον λόγω μεγάλης αυτοπεποίθησης όπως λέτε δεν μπορώ να δεχτώ να ακούω συμβουλές και λόγια άλλων σαν να μου υποδεικνύουνε πράγματα. Δεν θυμάμαι τι μου λένε. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Να το προσπαθήσω πρέπει. Θα δω μήπως ξεκινήσω διαλεκτική γνωστική ψυχοθεραπεία. Και ομαδική θα ήταν καλά. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ίσως έχω μείνει στο πρώτο στάδιο- το στοματικό- που ως ενήλίκες τους ενδιαφέρει μόνο ο εαυτός τους το φαγητό, το φιλί, το κάπνισμα. Και θεωρούν σημαντικούς τους άλλους μόνο αν τους προσφέρουν πράγματα. Πιστεύτε ότι τα χάπια θα με βοηθήσουν; Ετσι λέει ο γιατρός. Ότι στη διάθεσή μου θα δω μια βελτίωση. όταν είμαι μόνη μου στο σπίτι τις περισσότερες φορές νιώθω εντάξει. Τελευταία όχι αν δεν έχω τι να κάνω. Μετά όταν είμαι με κόσμο με πιάνει άγχος και αίσθημα κατωτερότητας.
    Η φαρμακευτικη αγωγη μπορει να σε βοηθησει να νιωσεις καλυτερα
    βεβαια παιρνει καποιον καιρο να λειτουργησει τα περισσοτερα
    αντικαταθλιπτικα παιρνουν κοντα 1 μηνα για να δεις διαφορα
    καλυτερα θα στα πει ο ψυχιατρος σου αυτα και θα ξερει καλυτερα
    τι χρειαζεσαι σε αυτην την φαση

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by pain View Post
    Η φαρμακευτικη αγωγη μπορει να σε βοηθησει να νιωσεις καλυτερα
    βεβαια παιρνει καποιον καιρο να λειτουργησει τα περισσοτερα
    αντικαταθλιπτικα παιρνουν κοντα 1 μηνα για να δεις διαφορα
    καλυτερα θα στα πει ο ψυχιατρος σου αυτα και θα ξερει καλυτερα
    τι χρειαζεσαι σε αυτην την φαση
    Σε ευχαριστώ pain. Ελπίζω να πανε όλα καλά. Οι σκέψεις ειναι παρα πολλές εως κ καθόλου. Περπατάω στον δρομο πχ κ σκεφτομαι αν με κοιτανε. Νιωθω άβολα με την βλεμματική επαφή. Σκέφτομαι μηπως με θεωρουν τρελή. Σήμερα θα βρεθω με εναν που τραβιεμαι χρονια αλλα με θελει μονο για σεξ κ τον έχω κερατώσει κιόλας κ του το εχω πει. Όταν μου εστειλε μνμ αν ισχυει σημερα με επιασε τρομερό αγχος. Μετα σκεφτηκα κ ειπα μεσα μου αφού εχω σκεφτει κ τι θα μαγειρεψω. Ας του πω να ερθει. Αλλα μαλλον φταιει οτι τις τελευταίες μερες βγαίνω με ενα αλλο παιδί κ νιωθω τυψεις. Τωρα που φτιάχνω το σπιτι σκεφτομαι τον αλλον. Σας το λεω που μυαλο κ συναισθηματικη ωριμοτητα για ψυχοθεραπεια;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου, δεν φταίει ότι σε καλόμαθε ο πατέρας σου, είσαι μία κλασική εσωστρεφής/Introvert, υπάρχουν τέτοιοι σε όλο τον κόσμο! Κι εμένα που μου την έλεγαν οι γονείς μου καθημερινά για δεκαετίες δεν σκλήρυνα, μόλις μου την πει κάποιος με παίρνει από κάτω. Είναι στη φύση των εσωστρεφών η μεγαλύτερη ευαισθησία σε σχέση με τους άλλους. Κι εμένα μου αρέσει το με γαλύτερο κομμάτι της μέρας να το περνώ στο σπίτι, όπως και σε άλλους εσωστρεφείς που ξέρω.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Γεια σου αετίσιε τύπε! Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μου έδωσες λιγο θάρρος.. που είμαστε όλοι αυτοί οι εσωστρεφείς να κάνουμε παρέα;; εσύ πως νιώθεις οταν είσαι με παρέα; και πως όταν εισαι μόνος σου; σκέφτεσαι αρνητικά; έχεις σχέδια για το μέλλον; εγώ δεν έχω. Σκέφτομαι πως θα ειναι να μεινω με κάποιον να έχω παρέα ..αλλά μάλλον θα φρικαρω.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    some , καλησπερα ,διαβαζωντας αυτα που γραφεις νιωθω οτι κατηγορεις συνεχως τον εαυτο σου! ο λακονικος τροπος σου δειχνει διαθεση αυτοτιμωριας ! Λες οτι εισαι λαθος εδω,εκει, οτι εισαι κακια! οτι φταις! απεναντιας για προτερηματα τυποτα! δεν εχεις τυποτα καλο πανω σου δλδ??δεν αναφερομαι στην ομορφια ,αυτο δεν εξαρταται απο εσενα, λεω κατις που το καταφερες εσυ! Δεν μπορει να μην εχεις.
    Σαν να εχεις βαλει μια καταδικη,μια ποινη στον εαυτο σου!καπωτε ομως τελειωνει!ολες οι ποινες μια μερα παυουν, ηρθε μαλον η μερα να ανοιξεις τις πυλες της φυλακης σου! Τελος η ποινη αυτομαστιγωματος ! οσες "βουρδουλες" ερηξες ,ερηξες.! Πλεον εχεις το δικαιωμα να εισαι ελευθερη, να χαρεις τον εαυτο σου χωρις τιμοριες!!
    Κανεις ψυχαναλυση-ψυχοθεραπεια, αρα παει να πει οτι εχεις βρει μαζι με τον γιατρο σου τα ποια λαθη εκαναν οι γονεις σου, τις "φαντασιωσεις" που εβαλαν για εσενα χωρις εσενα ! , θα ξερεις ομως οτι δεν το εκαναν επητιδες, ηταν υποσεινηδητα, τους εχεις συγχωρεσεις ? Το πρωτο ατομο ομως που θα πρεπει να δωσεις "αφεση αμαρτιων", ειναι ο εαυτο σου! Πως θα μπορεσεις να αγαπησεις, να ερωτευθεις, να συγχωρεσεις καποιον αλλον οταν δε το εχεις κανει πρωτα σε εσενα ??Λες οτι εισαι μονη τελευταια, δες ΄το σαν ευκερια να τα βρεις με τον εαυτο σου! να ξεδιπλωσεις τα παντα μεσα σου! οτι ντρεποσουν να σκεφτεις!! για αυτο τον λογο αποφευγουμε τοσο πολυ να ειμαστε εστω λιγακι μονη μας, μας ειναι ταμπου ο εαυτος μας!!φοβωμαστε τι θα μας πει "η φωνη" μεσα μας, εχουμε κρυψει "κατω απο το χαλακι "τα προβληματα μας, κι ενδεχομενος λοιπον σε εσενα να εγιναν "βουνο"να σε εμποδιζουν ,πρεπει λοιπον να βρεις τη δυναμη τα "κουβεντιασεις" μ την εσωτερικη σου φωνη ,το υποσεινηδητο σου και να ερθει η αρμονια και η ισσοροποια του συνειδητου με το υποσυνειδητο σου! Δεν ειναι ευκολο, ομως ετσι θα μπορεσεις να ξανα αγαπησεις τον εαυτο σου, να χερεσαι οταν εισαι μονη σου! σαν τα βρεις με τον εαυτο σου μετα θα ειναι πολυ πιο ομορφες και οι σχεσεις σου με τους γυρο! ΑΞΙΖΕΙ ο εαυτο σου να του προσφαιρεις "δωρα", να περναει καλα! να ενδιαφερεσαι για αυτον! σταματα πλεον το αυτομαστιγωμα!αρκετα!!
    Σαν τα λυσεις ολα τα προβληματα, σαν τα "βρεις με την φωνη μεσα σου" θα δεις ποσο ομορφα θα νιωσεις μεσα σου, μια γλυκη γαληνη θα απλωθει μεσα σου, σαν να χαιδευουν την καρδουλα σου θα ειναι! ,θα σταματησεις να κατηγορεις πλεον τον εαυτο σου!, θα ξεπροβαλει πιο συχνα η ορεξη για γελιο ! οι οποιες απολαυσεις θα κανεις δεν θα ειναι πλεον σαν αγκαρια, αλλα θα ζεις μεσα σε αυτες! κι οχι μετα απο αυτες ! σαν αγαπησες ξανα τον εαυτο σου θα δεις ποσο ομορφη θα ειναι η αγαπη που θα προσφαιρεις κι θα δεχεσαι! πολυχρωμος θα ξανα γινει ο εσωτερικος σου κοσμος! ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ!!! ,ειναι ευκρια μεγαλη λοιπον η μοναχικη ζωη για καποιο χρονο, οχι συνεχως ομως.Διοτι γυρο με αλλους δν μπορεις να το κανεις αυτο, η "φωνη" μεσα σου δεν θα μιλαει.
    Τελος, σαν βρεις δυναμη μεσα σου θα πρεπει να φτιαζνεις στοχους, μικρους στις αρχες ωστε να μη σε τρομαζουν, να μπορεις να τους καταφερνεις και παντα στο τελος να "γιωρταζεις" την επιτυχια σου, αξιζει ενα μικρο παρτυ στον εαυτο σου !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    γεια σου.
    κατ αρχάς, καλά κάνεις και ζήτησες βοήθεια για κάτι που σε απασχολεί. και εκτιμώ το γεγονός ότι αυτοσαρκάζεσαι.
    πραγματικά μπορεί να έχεις κάποια διαταραχή, μπορεί όμως και όχι. το ίδιο και εγώ.
    όμως το θέμα είναι αν αυτό πρέπει να σε στρεσάρει ή όχι.
    με την τωρινή αγωγή βλέπεις κάποια βελτίωση; σιγουρα θα πάρει χρόνο.
    η ζωγραφική και η γιόγκα μια χαρά διαδικασίες τις βρίσκω. θα μπορούσες να το εξελίξεις και να κάνεις παράλληλα και κάποια τεχνική πχ ζωγραφική σε γυαλί ή ρέικι, διαλογισμό. για ποικιλία.
    τί παράλογο μπορεί να ζήταγες και σε καλόμαθε; δεν το νομίζω να ισχύει.
    το ότι είσαι κακιά και τοξική απο πού το συμπαίρανες;
    εγώ δεν ξέρω αν είναι εύκολο να διακρίνει κανείς ξεκάθαρα και απόλυτα κάτι τέτοιο. είναι θέμα συμπεριφορών.
    νιώθεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια απο τις παρέες σου; ίσως είναι οι λάθος παρέες. περιστασιακά και συγκυριακά ίσως.
    κατηγορείς τον εαυτό σου για κάτι που μπορεί να αλλάξει.
    όταν σου λένε να κάνεις κάτι μπορεί να μην θέλεις κι όλας να το κάνεις. δεν χρωστάς σε κανέναν να κάνεις το οτιδήποτε.
    εγώ αισθάνομαι ότι η ζωή σου και το μυαλό σου χρειάζονται "εκκαθάριση".
    να κρατήσεις μια απόσταση από όλο αυτό. το συνηθισμένο σου, δεν ξέρω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Καλησπέρα. Πώς γίνεται να λες ότι έχεις μεγάλη αυτοπεποίθηση αλλά όταν βρίσκεσαι με κόσμο να αγχώνεσαι και να αισθάνεσαι κατώτερη; Μήπως το ότι αγχωθηκες όταν σου έστειλε μήνυμα ο άλλος είναι σημάδι ότι δεν έχεις πραγματική επιθυμία για αυτόν; Ξεκίνα ψυχοθεραπεία. Θα σε βοηθήσει να βάλεις τις σκέψεις σου σε μια σειρά γιατί φαίνεσαι μπερδεμένη.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Καλησπέρα Γιώργο. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Όμορφα λογια έγραψες.. θα έλεγα ότι εχεις κατασταλάξει σαν ανθρωπος και σου αρέσει να βοηθάς τους άλλους. Εχω καταφέρει να τελειώσω τη σχολή μου κ ένα μεταπτυχιακό αλλά με πολύ ζόρι. Ήθελα να παρατήσω το μεταπτυχιακό. Αλλα το τελείωσα τελικά. Δεν μπορώ έλεγα από μικρή. Και η απαντηση ηταν δεν υπαρχει δεν μπορώ υπαρχει δεν θέλω. Μακάρι να μπορούσα να μιλήσω όμορφα με τον εαυτό μου. Τι στόχους να βάζω; Να καθαρίζω το σπιτι; Να μαγειρεψω ενα φαγητό; Να βάλω πλυντήριο; τα κάνω αυτά. Τι στόχους; να μην κανω κριτική στον εαυτό μου; Δεν μου είναι ευκολο.. Ψυχοθεραπεία δεν κάνω πια. Εχω απογοητευτεί από τον εαυτό μου. Με τη μαμά μου έχω θέματα. Σκεφτόμουν οτι δεν με αγαπάει. Μάλλον ζηλεύω που είναι τοσο δυναμική κ δραστήρια παρολο που ειναι 63 ετών. Και δεν μου έδωσε τη προσοχή που έπρεπε οταν επρεπε. Εκλεβα απο το πορτοφόλι της πρωτη δημοτικού, της μιλούσα ασχημα, με χτύπαγε.
    Αυτόματα μου βγαινει η κλάψα κ η μιζέρια κ γινομαι απωθητική για τους άλλους.
    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Μακάρι να γίνει πολυχρωμος ο εσωτερικός μου κόσμος. Θα το ηθελα. Ο θανατος είναι πολύ μακάβριο πράγμα. Δεν πρέπει να τον σκεφτομαστε οσοι το κάνουμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Πώς νιώθω όταν είμαι με παρέα? Εξαρτάται την παρέα. Αν είναι ένα-δυο άτομα μια χαρά, με τους περισσότερους έχω ένα θέμα, και για αυτό το αποφεύγω. Κι εμένα με ανησυχεί ότι με θεωρούν πολύ σοβαρό, σπάνια κολλάω στο χιούμορ με κάποιον, ευτυχώς μέσα στα χρόνια έχω βρει κάποιους να κάνουμε χαβαλέ, με άλλους σπάνια κάνω. Κι εγώ προτιμώ να είμαι μόνος στο σπίτι παρά με άλλους, τους άλλους τους θέλω όταν είμαι έξω! Δεν είναι τυχαίο που δεν κυνηγάω γυναίκες. Βέβαια σε αυτό το ζήτημα παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, αν διαβάσεις τα θέματά μου θα καταλάβεις!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by some View Post
    Καλησπέρα Γιώργο. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Όμορφα λογια έγραψες.. θα έλεγα ότι εχεις κατασταλάξει σαν ανθρωπος και σου αρέσει να βοηθάς τους άλλους. Εχω καταφέρει να τελειώσω τη σχολή μου κ ένα μεταπτυχιακό αλλά με πολύ ζόρι. Ήθελα να παρατήσω το μεταπτυχιακό. Αλλα το τελείωσα τελικά. Δεν μπορώ έλεγα από μικρή. Και η απαντηση ηταν δεν υπαρχει δεν μπορώ υπαρχει δεν θέλω. Μακάρι να μπορούσα να μιλήσω όμορφα με τον εαυτό μου. Τι στόχους να βάζω; Να καθαρίζω το σπιτι; Να μαγειρεψω ενα φαγητό; Να βάλω πλυντήριο; τα κάνω αυτά. Τι στόχους; να μην κανω κριτική στον εαυτό μου; Δεν μου είναι ευκολο.. Ψυχοθεραπεία δεν κάνω πια. Εχω απογοητευτεί από τον εαυτό μου. Με τη μαμά μου έχω θέματα. Σκεφτόμουν οτι δεν με αγαπάει. Μάλλον ζηλεύω που είναι τοσο δυναμική κ δραστήρια παρολο που ειναι 63 ετών. Και δεν μου έδωσε τη προσοχή που έπρεπε οταν επρεπε. Εκλεβα απο το πορτοφόλι της πρωτη δημοτικού, της μιλούσα ασχημα, με χτύπαγε.
    Αυτόματα μου βγαινει η κλάψα κ η μιζέρια κ γινομαι απωθητική για τους άλλους.
    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Μακάρι να γίνει πολυχρωμος ο εσωτερικός μου κόσμος. Θα το ηθελα. Ο θανατος είναι πολύ μακάβριο πράγμα. Δεν πρέπει να τον σκεφτομαστε οσοι το κάνουμε.
    μην αφηνεις τον εαυτο σου να νιθει ετσι! μην του το κανεις!! Αν κατσω κι εγω κατω και γραψω κι εγω οπως εσυ, -και να ειμαι κι πιο χαλαρος απο εσενα- δε φανταζεσαι για ποσο μεγαλη τιμωρια μου αξιζει, τις λαθος αποφσεις που εχω παρει εγω λιγοι χαζοι τις εχουν παρει.Αμα δω τον εαυτο μου με "τα ματια" που κοιτας εσυ τον δικο σου οχι δεν αρκει το αυτομαστιγωμα πρεπει να με εκτελεσω με πυραυλους! Λες για το κακο που εκανες νεαροτερη, θα σου φερω ενα μικρο δικο μου, μονο για τα δικαστηρια,για τους δικηγορους πληρωσαν οι δικοι μου πανω απ 6,000 ε και αλλα τοσα τα δικα μου!! για να μην μπω φυλακη, θες να βαλουμε και το ρεζιλι που εκανα την οικογενεια μου? θες να σου πω την ξεφτιλα μου σαν ειχα μπλεξει με ναρκωτικα οποιουχα και σπιντμπουλ? για τα παρτυ που πηγαιναμε και ειχα χασει την κοπελα μου μεσα στο δασος της Βαρημποπης!"? θες να σου πω το ρεζιλι οτι υπηρξαν στιγμες οπου δεν μπορουσα ουτες ερωτα να καμω στην κοπελα μου λογο του οτι ειχα καταστρεψει την υγεια μου απο ναρκωτικα? και ειμουν 20 χρονων!! να σε κοροηδευουν οι φιλες της κοπελας σου που δεν μπορεις να κανεις ουτε αυτο?? αν κατσω και σου γραψω λιγα απο τα ρεζιλια μου, απο της ζωης μου τα λαθη, δεν χωρανε σε μηνυμα εδω μεσα! και η ξεφτυλα που εχω περασει δεν μπορει να καταγραφει με λεξεις , θελει λογοτεχνη ,διοτιςς οπως βλεπεις ειμαι και ανορθογραφος λογο δυσλεξιας! Αρα ,? υπαρχουν γυρο σου πολυ χειροτερες προσωπικοτητες, που η ποινη οπου τους αξιζει ειναι εις θανατον πολλς φορες!! αν σε βοηθαει, η σε παρηγορει η συκριτικη διαδικασια ως του οτι υπαρχουν χειροτεροι αρα δεν αξιζει να πληγονεσαι τοτες κοιτα εμενα!
    Αλλα δεν ειναι λυση νομιζω μειτε να συγκρηνεσαι με χειροτερους μειτε να ματαιοδωξεις για τη ζωη σου! Λυση ειναι νομιζω να δεχτεις το παρελθον ως γεγονος κι οτι δεν αλλαζει πλεον,δεν μπορεις να αλλαξεις το παρελθον το τωρινο! Μπορεις ομως να το αλλαξεις αλλιως ,Μπορεις να φτιαξεις λοιπον σε λιγα χρονια ενα παρελθον, το οποιο δλδ και για παραδηγμα να ξεκιναει απο τωρα, κι να το "χτισεις"τοσο καλα ωστε οταν θα βρεθεις στο μελον ,σε μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, να μπορεις να κοιτας πισω σου και να εισαι υπερηφανη για αυτα που εκανες!!μονο ετσι μπορεις να αλλαξεις το παρελθον αγαπιτη μου!
    Υποτιμας το οτι κρατας το σπιτι σου καθαρο, και οτι μαγειρευεις ,εαν σου πω οτι για μενα αυτα ειναι βουνο? οτι μεχρι προ λιγα χρονια λογο καταθλιψης μονος μου δεν μπορουσα αυτα που για εσενα φενοντε ευκολα, ακομα και σημερα εχει χαλασει η κουζινα,καποιες λειτουργιες της, και δεν την φτιαχνω διοτις δεν θα τα καταφαιρω να μαγειρεψω!! Σε ζηλευω που για εσενα αυτα ειναι τοο ευκολα! Οταν δουλευα ,το σπιτι μου ηταν αχουρι, πληρωνα καθαρηστριες !! εχανα λεφτα ασκοπα δλδ. Το ξες οτι ανγκαστηκα να δωσω το αγαπημενο μου κατικοιδιο διοτις δεν καταφαιρνα να τα βγαλω περα! ? ο πονος που ενιωσα οταν αποχωρησθει την γατουλα μου ακομα κε στοιχιωνει!
    Οι στοχοι που μπορεις να βαλεις δεν ειναι αναγκη να ειναι κατι το δυσκολο, στις αρχες βαλε στοχους ευκολους! Αλλα να μη ξεχασεις το παρτυ!!αν πετηχεις θα πρεπει να χαρησεις στον εαυτοο σου την αποδωση της γιορτηης που του αξιζει! Πρπει να γινεις "γονιος" του εαυτου σου, δεστω ετσι, ελπιζω να μη το παρεξηγεις οπως το παρομοιαζω, αλλα μου το ειπε η θεραπευτρια μου κι σαν το ξεκινησα , σαν εγινα γονιος μου η ζωη μου αλλαξε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπημένη some,
    κάποιες φορές όταν είμαστε λίγο μπερδεμένοι και προσπαθούμε να βγάλουμε ένα πόρισμα για το τι πάει λάθος, μπορούμε να πέσουμε σε παγίδες, όπως τα αυθαίρετα συμπεράσματα.
    Όλοι οι άνθρωποι είμαστε άνθρωποι και αξίζουμε. Το ίδιο αξίζουμε όλοι.
    Όλοι δύο χέρια δύο πόδια, και καλούμαστε α ζησουμε στον πλανήτη Γη όπως θέλουμε ή έστω όπως μπορούμε.
    Για μένα δεν είμαστε καλοί ή κακοί άνθρωποι, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!
    Εχουμε άπειρες πλευρές και κάθε συνθήκη μας βγάζει έναν άλλο χαρακτήρα.
    ΟΜΩΣ έχουμε έναν πυρήνα, και όλα αυτά μπάινουν σε ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
    Εγώ από το μήνυμα σου καταλαβαίνω πως δυσκολεύεσαι να ενώσεις τα κομμάτια του παζλ της ζωής σου με έναν τρόπο που να είναι κατανοητός σε σένα.
    Αλλά μην αγχώνεσαι, θα συμβεί!
    Η διαλεκτική θεραπεία θα σε βοηθησει πάρα πολύ.
    Μην φοβάσαι. Το μόνο που χρειάζεσαι θεωρώ είναι να βάλεις μία τάξη, ώστε να καταλαβαίνεις πιο εύκολα ποια είσαι και τι έχεις ανάγκη.

    Υ.Γ όλοι μας πιστεύουμε πως έχουμε τις μισές διαταραχές προσωπικότητας, μην νομίζεις.
    Και να ξέρεις οι περισσοτεροι από εμάς έχουμε στοιχεία από κάποια διαταραχη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ.
    Στοιχεία από κάποια διαταραχή έχουμε όταν κάνουμε ΥΠΕΡΧΡΗΣΗ μίας πλευράς μας.
    Γιατί όλοι έχουμε ναρκισσιστικά στοιχεία, αποφευκτικά, οριακά κλπ. Απλά κυμαινόμαστε σε φυσιολογικά επιπεδα όταν τα χρησιμοποιούμε στην κατάλληλη συνθηκη.
    πχ τα οιστριονικά στοιχεία είναι πολύ φυσιολογικά όταν φλερτάρεις
    τα ναρκισσιστικά πολύ κατάλληλα σε μία συνέντευξη για δουλειά,
    τα παρανοειδή πολύ κατάλληλα όταν έρχεται ένας ξένος και σου προσφέρει κάτι
    κλπ κλπ
    αλλά δεν είναι παντού κατάλληλο το να φέρεσαι ναρκισσιστικά. Εάν κάνεις υπερχρήση του ναρκισσισμού σε περιβάλλοντα που δεν είναι κατάλληλα τότε θα πρέπει να μάθεις να καλλιεργησεις ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΣΟΥ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ σε αυτά τα περιβάλλοντα.

    Οποτε το να έχεις στοιχεία από μια διαταραχή δεν είναι κάτι ασυνηθιστο. απλά δείχνει ότι χρειάζεται να εμπλουτίσεις το ρεπερτόριο των συμπεριφορών σου ώστε να διαλέγεις την πιο αποτελεσματική πλευρά του εαυτού σου αάλογα την περισταση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δυναμικός χαρακτήρας
    By lemontree in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 6
    Last Post: 30-01-2019, 10:42
  2. ΨΥΧΩΣΙΚΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ Ή ΚΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ?
    By Cat in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 82
    Last Post: 18-07-2017, 16:57
  3. Κλειστος χαρακτηρας
    By deleted-by-request-1305 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-2015, 01:16
  4. Ευαίσθητος χαρακτηρας
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 09-06-2015, 15:43
  5. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •