ΔΥΣΘΥΜΙΑ Ή ΚΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΉΡΑΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Παιδιά ξαναδιαβάζω τα μνμ σας.. ειστε ολοι τοσο καλοί. Σας ευχαριστώ..!
    User όσον αφορά την αγωγη ειναι ακομα στα 5mg περιπου στις 22 μέρες, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει βελτίωση.
    Η αλήθεια είναι οτι έχω μεγάλη αμφιθυμία που τη παίρνω. Σημερα ξεκινησα συμπλεγμα βιταμινών Β. Μου έρχεται να τη σταματήσω την αγωγή απο αυριο πχ. Δλδ οκ. Και μπάνιο κανω, και δεν σας λέω οτι ειμαι η καλη νοικοκυρά γτ τελευταια δεν εχω διάθεση, αλλά αν πω σημερα θα καθαρισω το σπιτι γτ έχει φτασει στο αμην θα το κάνω. Αν ειχα μείζωνα κατάθλιψη δεν θα μπορούσα. Πιστέυω οτι ημουνα καλά στη πανδημια που ημασταν ολοι μέσα γτ και πριν δεν έβγαινα κ τωρα που ανοίγουν τα πράγματα δυσκολευομαι..
    Γιώργο σε ευχαριστώ για το μνμ σου κ που μοιράστηκες το παρελθόν σου. Με ταρακούνησες. Αν σε παρηγορει μου εχει περασει απο το μυαλο να εδινα τη γατα μου σε μια φιλη. Όποτε τη κραταει της αρέσει τοσο πολυ κ ασχολειται. Εγώ ψιλοβαριέμαι λυπάμαι που το λεω. Αλλά οχι εντάξει 7 χρονια με εχει σωσει η αγκαλια της.

    Λιγη ακομα αυτοκατηγορια πλιζ
    κ τελειωνω...
    Παρατηρώ ότι μου ειναι πιο εύκολο να εκφραστω στον γραπτο λόγο παρά στον προφορικό. Εδω ισως υπαρχει κ το προβλημα με τις ψυχοθεραπείες. Με δυσκολεύει πολύ να μιλάω αλλά και να μου μιλάνε. Δεν θυμάμαι τι μου λένε. Όταν μιλανε γρηγορα δεν μπορώ να παρακολουθήσω. Πολλές πληροφορίες.. προσέχω τα λάθη που θα πει ο αλλος πώς θα μιλήσει.. τις εκφράσεις του προσωπου του. Πως θα με κοιταξει πως εγώ. Τωρα γελαει ψευτικα η αληθινα;
    τωρα αυτο το λέει για μένα ;
    αν γινει κατι κακο μπροστα μου να πέσει καποιος σκέφτομαι οτι φταιω η αρνητιλικη μου ενεργεια πχ. Ξερω πολυ χαζο. Τωρα τελευταια γίνεται αυτο.
    Επισης σκέφτομαι σεξουαλικα από πολύ μικρή. Δεν ξερω αν φταιει οτι ειχα πρώιμη ήβη.
    Πλεον το έχω κοψει αλλά εχω κλέψει πραγματακια. απο σουπερμαρκετ.
    Δεν νομίζω οτι εχω αγαπήσει άντρα, να εχω συνδεθεί να νιωσω όμορφα συναισθήματα με κάποιον. Να εμπιστευθώ τον άλλον. Μονο σεξ σεξ σεξ σεξ.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Αrt phil σε ευχαριστώ πολύ.. τι ωραια που τα ειπες. Θα το ψαξω για τη διαλεκτικη. Μου το εχει προτεινει κ ο γιατρος. Εχεις κανει;;

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    SOME ! Καλησπερα, νομιζω οτι εισαι αυστυρη με τον εαυτο σου! τον κατηγορεις, τον λυδωρεις για πραγματα που κανουν οι πιο πολλοι! εχεις τυψεις και νιωθεις οτι παραβιαζεις ηθικους κανωνες ! Αποτελεσμα να μην αφηνεις τον εαυτο σου να χαρει τις ομορφες στιγμες του!
    Ολοι σαν παιδακια ειχαμε στο μυαλο μας πως να περναμε καλα μεσα απο την χαρα και τις παρεες μας -αν εξερεσουμε περιπτωσεις με καποια ψυχικη ασθενια - δεν ξεραμε τι ειναι το "κακο και το καλο" ξεραμε μονο το ομορφο και το αθωο. Δυστυχως ομως οι λαθος γονεις οι αχρηστοι δασκαλοι και αλλοι μας φυτεψαν στην ψυχη το λαθος! οι ριζες του κακου λοιπον μπηκαν απο εξωγενεις παραγωντες και οχι εθελουσια απο εμας! Ηρθε μετα η κοινωνια οπου σε μερικα ατυχα παιδακια τους ποτιζαι συνεχως αυτες τις "ριζες με το κακο "μεσα στη ψυχουλα τους! τοσο που σαν μεγαλωσαν αυτα τα παιδακια εγιναν πλεον ετσι οπως δεν ηθελαν πωτε τα ιδια να γινουν! ετσι οπως τους χαρακτηριζει σημερα η κοινωνια εγκληματιες, καθαρματα κι αλλα.
    Ομως εσυ δεν νομιζω να εχεις "ριζα κακου "μεσα σου, τουλαχιστον αυτο δεν διακρινετε στα οσα γραφεις . Εχεις σωστη κριση στα πραματα, αρα μπορεις να καταλαβεις την διαφορα. Επισης δεν γραφεις πουθενα να εχεις κανει κακο ! η να εχεις βλαψει σοβαρα καποιον συνανθρωπο σου! μειτε υπαρχουν λεψεις μισους.
    Ελευθεροσου! νιωσε πως μαζι με την καραντινα θα ανοιξεις και τις πυλες της προσωπικης σου απομονωσης! βγες! διασκεδασαι! χωρις τυψεις!!
    Ειναι προβλημα που δεν εχεις καλους φιλους, το παραδεχομαι! αλλα δεν ειναι αργα! Ανατριχιασα σαν διαβασα αυτο που λες με την παρατηρηση που κανεις στους γυρο σου, διοτις τα ιδια ακριβως εχω σκεφτει και εγω παλιωτερα, κι σημερα σπανια αλλα το παθαινω! για να ειναι τοσο ομοιο αυτο που εχουμε ,και επειδη ακριβως το ιδιο εχουν και αλλοι ανθρωποι παει να πει οτι ειναι φενομενο ψυχικης αντιλυψης, δεν θυμαμαι ακριβως τι σημαινει αλλα θυμαμαι οτι ειχε σχεση με τα πρωτα μου συμπτωματα καταθλιψης, ειδικα οταν δεν μπορουσα να συγκεντρωθω σε αυτα που λεγαν οι γυρο μου .Δεν θελω ομως να σε τρομαξω, να σου πω δλδ οτι πασχεις απο το ιδιο με εμενα, αν και σε αλλα που γραφεις εχω παρατηρηση κατις παρομοιο, αλλα αφου πας σε γιατρο θα πρεπει να του τα αναφαιρεις πιο αναλυτικα και πιο δυναμικα! Στο μονο που θα τολμουσα να σου πω μια συμβουλη και παλυς με σεβασμο και οσο πιο αλληλεγγια μπορω ειναι να ακολουθεις τις ιατρικες θεραπειες που αρχιζεις με οσο πιο πολυ μπορεις με υπομωνη και να μενεις στο πλανο μεχρι τελους, διοτις τα φαρμακα αλλα και οι θεραπευτικες μεθωδοι της ψυχιατρειας αργουνε πολυ να δρασουν ,δεν ειναι οπως οι αλλες ειδικοτητες που αργουνε πολυ! Αλλα αξιζεις να το ζησεις! αξιζεις οπως ολα τα παιδακια του κοσμου σαν μεγαλωσαν να μπορουν να ζησουν αυτα που ονειρευοσουν τοτες για το μελον σου, αυτα που το κοριτσακι τοτες ηθελε να κανει !! ηρθε η μερα σαν εγινε μεγαλη κοπελα να τα κανει πραξη .
    Last edited by giorgos panou; 16-05-2021 at 04:41.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by some View Post
    User όσον αφορά την αγωγη ειναι ακομα στα 5mg περιπου στις 22 μέρες, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει βελτίωση.
    Η αλήθεια είναι οτι έχω μεγάλη αμφιθυμία που τη παίρνω. Σημερα ξεκινησα συμπλεγμα βιταμινών Β. Μου έρχεται να τη σταματήσω την αγωγή απο αυριο πχ. Δλδ οκ. Και μπάνιο κανω, και δεν σας λέω οτι ειμαι η καλη νοικοκυρά γτ τελευταια δεν εχω διάθεση, αλλά αν πω σημερα θα καθαρισω το σπιτι γτ έχει φτασει στο αμην θα το κάνω. Αν ειχα μείζωνα κατάθλιψη δεν θα μπορούσα. Πιστέυω οτι ημουνα καλά στη πανδημια που ημασταν ολοι μέσα γτ και πριν δεν έβγαινα κ τωρα που ανοίγουν τα πράγματα δυσκολευομαι..

    Λιγη ακομα αυτοκατηγορια πλιζ
    κ τελειωνω...
    Παρατηρώ ότι μου ειναι πιο εύκολο να εκφραστω στον γραπτο λόγο παρά στον προφορικό. Εδω ισως υπαρχει κ το προβλημα με τις ψυχοθεραπείες. Με δυσκολεύει πολύ να μιλάω αλλά και να μου μιλάνε. Δεν θυμάμαι τι μου λένε. Όταν μιλανε γρηγορα δεν μπορώ να παρακολουθήσω. Πολλές πληροφορίες.. προσέχω τα λάθη που θα πει ο αλλος πώς θα μιλήσει.. τις εκφράσεις του προσωπου του. Πως θα με κοιταξει πως εγώ. Τωρα γελαει ψευτικα η αληθινα;
    τωρα αυτο το λέει για μένα ;
    αν γινει κατι κακο μπροστα μου να πέσει καποιος σκέφτομαι οτι φταιω η αρνητιλικη μου ενεργεια πχ. Ξερω πολυ χαζο. Τωρα τελευταια γίνεται αυτο.
    .
    λοιπόν εγώ δεν ξέρω απο φαρμακολογία όμως γνωρίζω ότι τα φάρμακα θέλουν εκεί γύρω στον μήνα για να έχουν δραση στον οργανισμό. τις βιταμίνες τις πήρες με την καθοδήγηση του γιατρού; έχεις τσεκάρει παρενέργειες; καλού κακού το λέω.
    μην την σταματήσεις μόνη σου την αγωγή σου προτείνω εγώ, όχι μόνη σου τουλάχιστον. ποιός νοιάζεται αν εισαι καλή νοικοκυρά; δεν σε προξενευουμε, -χιούμορ.
    αν είχες κλινική κατάθλιψη θα μιλάγαμε για άλλες καταστάσεις. σίγουρα.
    το ότι δυσκολεύεσαι δεν είναι κακό. αξίζει τον κόπο, θα σου πω.

    το ότι δυσκολεύεσαι με τον προφορικό λόγο, εχει να κάνει με την εσωστρέφεια που αναφέρθηκε σε άλλα μηνύματα εδώ.
    με τον ψυχοθεραπευτή είναι κακό που το παθαίνεις αυτό. πες του το μήπως κάνει κάποιο λάθος αυτός.να διορθωθεί, εγώ θα χαιρόμουν να μου το έλεγαν, αν ήμου ψυχολόγος χαχα. είσαι εκεί για να βοηθηθείς όχι για να περνάς την ώρα σου, ξερω γω.
    αυτό με τα λάθη το παθαίνω κι εγώ, κι αυτό είναι χουσούρι των εσωστρεφών, μην είσαι σκληρή με τον εαυτό σου.
    πολλά ενοχικά βλέπω και δεν μου αρέσει καθόλου.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οι βιταμηνες Β complex ειναι πολυ καλες και βοηθουν ,ομως εαν παιρνεις ταυτοχρωνα φαρμακα ισως καλα θα ηταν να το αναφαιρεις στον γιατρο σου διοτι πολλες ουσιες φαρμακων εχουν και αυτες μεσα την ιδια Β, αρα ειναι επικυνδηνο να παθεις υπερβηταμινωση. Γενικα θα σου ελεγα οτι φαρμακο αλλα και συμπληρωμα διατροφης παιρνεις να το κανεις γνωστο στον γιατρο σου. Ακομα και τα πιο αθωα.
    Δυστυχως το "αυτομαστιγωμα σου" θα πρεπει να βρεις καλυτερες δικαιολογιες αγαπιτη σμφορμητισσα, χαχα διοτις σου εχουμε σε ολα απαντηση . Νομιζω οτι κατηγορεις τον εαυτο σου ωστε να νιωσεις οτι ειναι λογικο να μην εισαι χαρουμενη μεσα σου.
    ζητω συγνωμη που βρησκω το θαρρος να σε χαρακτηριζω ,αλλα επειδη βλεπω οτι εχουμε πολλα κοινα ,νιωθω οτι σ καταλαβαινω.Απο την γατουλασου που εχεις ,και ετυχε να ειχα και εγω αλλα δυστυχως την εδωσα για λογους επαγκελματικους κι γενικα επειδη μπορει να εφευγα α απο την χωρα. Με πονεσαι παρα πολυ η γατουλαμου που επρεπε να την δωσω, να φανταστεις για ενα μικρο δυαστημα δουλεψα ταξι, και επειδη ηταν μικρουλα και εμενα τελειως μονος μου την επερνα στο ταξι μαζι μου, στην αγκαλια μου! δεν ενοχλουσε κανενα ,απεναντιας οποιες φορες τυχαινε να παει πισω και ηταν καποια κοπελα πελατησα ξετρελενοτον με την γατουλαμου, ηταν τοσο φιλικη τοσο χαδιαρα που οι πελατησες μου ζητουσαν το κινητο μου ωστε να τις εξυπερετω εγω οταν ευκερουμαι.Απο εκει γνωρισα κοπελες που ηθελαν να την παρουν.
    Αν μπορεις να βρεις αυτοπυθαρχια μεσα σου και να ακολουθησεις την θεραπεια κατα γραμμα μεχρι τελος τοτες νομιζω θα δεις πραγματικη αλλαγη.
    Δεν σε γνωριζω,μπορει τα μηνυματα εδω μεσα να εχουν το καλο οτι μπορεις να εισαι απολυτος αληθεινη,αφου δεν υπαρει λογος να πουμε ψεματα, ειμαστε αγνωστοι! ετσι λοιπον απο τα μηνυματα σου βλεπω μια ψυχουλα διαμαντενια! ομως οπως θα ξες τα διαμαντια για να μπορεσουν να λαμψουν και να μας δωσουν αυτους τις υπεροχος χρωματισμους τους και τη λαμψη τους πρεπει να πεσουν πανω τους ηλιακτηδες! μονο ετσι με το φως αυτο αρχιζουν και ξεπροβαλουν την μοναδικη τους ομορφια! Ετσι και εσυ, νομιζω οτι πρεπει να αφησεις τις ηλιακτηδες να μπουνε μεσα σου, να σου προσφαιρουν το φως που θα σε κανει να λαμξεις.
    Μπορει να ακουγοντε υπερβολικα αυτα που λεω, αλλα γινοντε, κι εχουν γινει σε πολυ κοσμο. Τελος θα σου ελεγα να κρατας μικρο καλαθι για ολους μας, απλα να ξες οτι ενδεχετε να σου στειλει ενα ατομο που με αντιπαθει υπερβολικα προσωπικο μηνυμα κι να σου λεει οτι υποκρινομαι και τετοια, το κανει και σε αλλα ατομα εδω μεσα! μην τη παρεξηγεις εχει κι αυτη προβληματα -για να ειναι εδω μεσα -, προσπαθησαι λοιπον να κρινεις τους παντες με την δικη σου αποψη.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by some View Post
    πολυ ενδιαφερον το κειμενο αυτο που λινκαρες.Αν και νομιζω οτι μερικα απο τα χαρακτηριστικα που λεει ειναι ισως αποτελεσμα και του κοινωνικου τους περιγυρου, δλδ τους εχει επιρεασει το περιβαλον, ομως συμφωνω.
    Η αυτογνωσια στο θεμα το δικο σου εχει τεραστια σημασια.Δεν μπορουμε απο εδω μεσα να βγαλουμε συμπερασμα για τον χαρακτηρα σου και για την οποια αντιμετοπιση σου στα γυρο σου ερεθισματα ,αλλα δεν νομιζω οτι εχεις κατι το αρνητικο ωστε να υπαρχει η δικαιολογια των ανθρωπων γυρο σου να αποφευγουν τις συναναστροφες μαζι σου. Απεναντιας νομιζω οτι -παντα συμφωνα με τα γραφομενα σου - οτι ενδεχετε να εχεις λιγο ατυχια στους γυρο σου, να σε ζηλευουν θελω να πω σε καποια θεματα και μεσα απο τον τροπο που το εκφραζουν εσυ να μεταλασεις αυτα τα ερεθισματα σε δικο σου φτεξιμο! να κατηγορεις δλδ τον εαυτο σου αδικα!
    Αληθεια? γιατι δε κανεις μια δοκιμη να το παρεις το θεμα απο την αναπωδη πλευρα? γιατι δεν προσπαθεις να σταματησεις τελειως για λιγο το "αυτομαστιγωμα σου" κι να μπεις στο βλεμα ,στην οπτικη ενος παρατηρητη του εαυτου σου απο την αποεξω! Να δις δλδ εσενα ,ως μια κοπελα ,διπλα σου, στη γειτωνια σου, μια κοπελα που κανει αυτο ,το αλλο! να τα αντιληφεθςι δλδ ως υποκειμενο και οχι ως προσωπικη σου ζωη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    μισώ τις ταμπέλες.
    εσύ ξέρεις ποιός είσαι καλύτερα απο οποιονδήποτε.
    αν δεν ξέρεις ποιος είσαι, κάνε μια προσπάθεια να μάθεις.
    μάλλον ήσουν κάποιος άλλος για πολύ καιρό.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πανου αδερφε μεχρι να σε καταλαβω εφαγα 5 χρονια λογαριαζε με σαν φαν απο εδω κ περα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Δυναμικός χαρακτήρας
    By lemontree in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 6
    Last Post: 30-01-2019, 10:42
  2. ΨΥΧΩΣΙΚΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ Ή ΚΑΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ?
    By Cat in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 82
    Last Post: 18-07-2017, 16:57
  3. Κλειστος χαρακτηρας
    By deleted-by-request-1305 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-2015, 01:16
  4. Ευαίσθητος χαρακτηρας
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 09-06-2015, 15:43
  5. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •