Πως να ξεπεράσω τα συμπτώματα της ψύχωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    9

    Πως να ξεπεράσω τα συμπτώματα της ψύχωσης

    Καλησπέρα. Πριν 3 χρόνια όταν ήμουν 30 χρόνων έπαθα ψύχωση μετά από έναν χωρισμό που είχα από μια σχέση μου. Στην αρχή ξεκίνησε η ψύχωση μου με ψευδεσθησεις νωμιζα ότι με παρακολουθούσε σε ότι έκανα ο θεός δεν πήγα σε κάποιον γιατρό γιατί μου φαινόταν όλα φυσιολογικά και αληθινά. Στην συνέχεια η ψύχωση μου επιδεινώθηκε αρχησα να φοβάμαι ότι θα γίνει πόλεμος με την Τουρκιά και ότι θα με σκωτοσουν και είχα ψευδαίσθησεις έβλεπα εικόνες σαν να είναι αληθινές παιδάκια με τις μαμάδες να τρέχουν να σωθούν αεροπλάνα πολεμικά να πετουν στρατιώτες να πολεμούν και άλλα διάφορα τέτοια και πιστευα ότι όλα αυτά θα γίνουν πραγματικότητα και σε πολύ σύντομο διάστημα.γενικα εκείνο το Κάιρο πίστευα ότι θα βγαίνανε ολες οι προφητείες του Αγίου Παϊσίου που είχα διαβάσει όταν ήμουν καλά προτού πάθω την ψύχωση μου.αυτο το ψυχωσικό επεισόδιο διάρκεσε 5 μήνες με πολύ φόβο άγχος και ψευδεσθησεις χωρίς εγώ να πάω σε έναν γιατρό γιατί φοβόμουν ότι θα μου δώσει χάπια και θα με χαζεψει ποιο πολύ ως που μια μέρα εκεί που δούλευα στην δουλειά μου και είχα πάλι έντονο φόβο άγχος και ψευδεσθησεις έγινε κάτι δυσάρεστο για μένα αλλά ο γιατρός μου λέει ότι ήταν ευχαριστώ τελικά αυτό γιατί θα μπορούσαν να γίνουν πολύ χειρότερα τα πράγματα. Αυτό που έγινε εκείνη την μέρα είναι όπως είπα και παραπάνω εκεί που ένιωθα πολύ φόβο άγχος και ψευδεσθησεις για να τα βγάλω όλα αυτά από το μυαλό μου σφιχτηκα με όσο δύναμη ψυχική είχα για να μου φύγουν όλες οι ίδιες και ο φόβος που ένιωθα και εκείνη την στιγμή ένιωσα έναν πόνο δυνατό στο κεφάλι μου σαν να μου κόβονται όλα τα νεύρα μου σαν να μου καίγεται κάτι στο κεφάλι και ταυτόχρονα όλα τα συναισθήματα μου σταμάτησαν κόπηκαν απότομα δεν ένιωθα. Ούτε φόβο ούτε άγχος και η ένταση τον ψευδεσθησεων μειώθηκαν σιγά σιγά δλδ σαν να μου ερχόταν ξανά τα λογικά μου. Την άλλη μέρα πήγα σε ένα ψυχίατρο ο οποίος μου είπε ότι πάσχω από ψύχωση και μου έδωσε φαρμακευτική αγωγή zupreza των 10ml. Το οποίο μου το κράτησε για 1 χρόνο αλλά επειδή έβαλα πολλά κιλά μου το άλλαξε με abilifay το οποίο μου το κράτησε για ένα χρόνο προληπτικά όπως μου είπε αφού οι ψευδεσθησεις και οι ίδιες μου είχαν φύγει τελείως. Τώρα παίρνω μόνο. Έχω ένα χρόνο περίπου που έχω κόψει τα αντιψυχωτικά.Τώρα παίρνω μόνο depakin των 500 ml δύο το βράδυ που είναι ισοροπητης της διάθεσης και seraguel των 200 ml αυτό μου το δίνει για τον ύπνο γιατί έχω μεγαλοο θέμα με τον ύπνο δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ εύκολα. το πρόβλημα τώρα είναι ότι μετά από αυτό το πνο που ένιωσα στο κεφάλι μου τότε πριν 3 χρόνια δλδ δεν νιώθω πλέων κανένα συνεσθημα ούτε λύπη ούτε χαρά κοιμάμαι με το ζόρι και δεν νιώθω καθόλου τον ύπνο δεν τον ευχαριστιεμαι δεν νιώθω καθόλου την χαλάρωση αν και δουλεύω 10 ώρες την ημέρα σε δύσκολη δουλειά δεν νιώθω καν το γέλιο μου δεν τον ευχαριστιεμαι δλδ να το εσθανθω το ποτό δεν με πιάνει καθόλου δλδ πίνω 3 με 4 ποτά και είναι σαν να πίνω νερό δεν ζαλίζομαι καν δεν με πιάνει καθόλου.ενω πλέον την ψύχωση την ξεπέρασα από ότι μου λέει ο ψυχοθεραπευτής μου γιατί κάνω και ψυχοθεραπεία 1.5 χρόνο τώρα. Θέλω να μάθω αν έχει ξανατυχει κάτι παρόμοιο με αυτό που παίρνω τώρα εγώ σε κάποιον άλλον. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    9
    Στην ουσία τα προβλήματα μου τώρα είναι ότι δεν νιώθω καθόλου την κουράσει όσες ώρες και να δουλεύω και να κάθομαι άυπνος δεν χαλαρώνει καθόλου το μυαλό μου και το σώμα μου αν και δεν έχω πλέον καμία παραίσθηση και παράλογες ιδέες δεν έχω κανένα συνεσθημα που να αισθάνομαι το απόλυτο κενό δλδ. Δεν με πιάνει καθόλου το αλκοόλ όσο και αν πιω και τα αυτιά μου βουιζουν από τότε που έγινε αυτό στο κεφάλι μου και έχω κάνει όλες τις εξετάσεις στο κεφάλι μου και δεν έχω απόλυτος τίποτα. Αν μπορεί κάποιος να μου πει κάτι η αν έχει τύχη σε κάποιον άλλον αυτό που μου συμβαίνει και εμένα τα τελευταία 3 χρόνια.

  3. #3
    Το σιροκουελ αντιψυχωτικο είναι. Από τις ενέργειες των φαρμάκων δε νοιώθεις πιστεύω, τα αντιψυχωτικά δεν ασκουν κατ ανάγκη υπνωτική δράση. Γενικά άμα πάρεις αντιψυχωτικά και να μη σε ποιανει ο ύπνος μπορεί και να μη μπορείς να ηρεμησεις με τίποτα μπορεί και άγχος μπορεί και γενικά να μη νοιωθεις. Θα μπορούσα να στα εξηγήσω και με λεπτομέρειες και πιο αναλυτικά αλλά στα λέω και έτσι απλά. Να σου δώσω και ένα παράδειγμα για να καταλάβεις την πολύπλοκοτητα δράσης τους παίρνοντας ζυπρεξα μπορεί να σου πέσει η λίμπιντο αλλά μπορεί να πάθεις πριαπισμο, αυτό το παράδειγμα είναι για να καταλάβεις πόσο περίεργες είναι ενέργειες αυτών των φαρμάκων. Οσο γι αυτό που έπαθες στο κεφάλι εκτός από εγκεφαλικό δε ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι πραγματικά. Γενικά τα φάρμακα αυτά φίλε επηρεάζουν πολύ τον οργανισμο.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    και εγω ζυπρεξα παιρνω εδω και 9 χρονια...
    πριαπισμος τι ειναι?
    καλα ειναι γεγονος οτι ειναι χαμηλη η λιμπιντο... επισης αυξανει την προλακτινη στον οργανισμο...η οποια σε μενα ειναι ανεβασμενη...
    εκτος αυτου εχω αυξημενη χολιστερινη και τριγλυκεριδια...
    επαιρνα 20μγ οταν ξεκινησα και τωρα παιρνω 10μγ... ημουν 120 κιλα τωρα ειμαι 97 κιλα...
    παιρνω χαπι για την χολιστερινη κτλ... και για τα τρυγλικεριδια...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Το σιροκουελ αντιψυχωτικο είναι. Από τις ενέργειες των φαρμάκων δε νοιώθεις πιστεύω, τα αντιψυχωτικά δεν ασκουν κατ ανάγκη υπνωτική δράση. Γενικά άμα πάρεις αντιψυχωτικά και να μη σε ποιανει ο ύπνος μπορεί και να μη μπορείς να ηρεμησεις με τίποτα μπορεί και άγχος μπορεί και γενικά να μη νοιωθεις. Θα μπορούσα να στα εξηγήσω και με λεπτομέρειες και πιο αναλυτικά αλλά στα λέω και έτσι απλά. Να σου δώσω και ένα παράδειγμα για να καταλάβεις την πολύπλοκοτητα δράσης τους παίρνοντας ζυπρεξα μπορεί να σου πέσει η λίμπιντο αλλά μπορεί να πάθεις πριαπισμο, αυτό το παράδειγμα είναι για να καταλάβεις πόσο περίεργες είναι ενέργειες αυτών των φαρμάκων. Οσο γι αυτό που έπαθες στο κεφάλι εκτός από εγκεφαλικό δε ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι πραγματικά. Γενικά τα φάρμακα αυτά φίλε επηρεάζουν πολύ τον οργανισμο.
    Δεν νομίζω να είναι από τις παρενέργειες των φαρμάκων γιατί αφού έγινε όλο αυτό στο κεφάλι μου από τότε δεν νιώθω τον ύπνο την κουράση τα συναισθήματα και το seraguel το παίρνω μόνο για τον ύπνο για να μην μου δώσει ο γιατρός κάποιο υπνοτικο γιατί με αυτά παθαίνεις εξάρτηση και προτιμά το seraguel. Αν και με υπνοτικα που δωκιμασα πάλι το ίδιο ήταν ο ύπνος μου δεν τον νιώθω καθόλου και δύσκολα κοιμάμαι και χαλάρωση μηδέν. 3 χρόνια τώρα έχω μόνιμα αυτα τα συμπτώματα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    και εγω ζυπρεξα παιρνω εδω και 9 χρονια...
    πριαπισμος τι ειναι?
    καλα ειναι γεγονος οτι ειναι χαμηλη η λιμπιντο... επισης αυξανει την προλακτινη στον οργανισμο...η οποια σε μενα ειναι ανεβασμενη...
    εκτος αυτου εχω αυξημενη χολιστερινη και τριγλυκεριδια...
    επαιρνα 20μγ οταν ξεκινησα και τωρα παιρνω 10μγ... ημουν 120 κιλα τωρα ειμαι 97 κιλα...
    παιρνω χαπι για την χολιστερινη κτλ... και για τα τρυγλικεριδια...
    Δεν ρωτάω για τις παρενέργειες των φαρμάκων βρε παιδιά αλλά για τα συμπτώματα που έχω αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ξεκάθαρη απάντηση το τι μπορεί να είναι και αν το έχει ζήσει κανείς άλλος όλο αυτό

  7. #7
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Loulini7 View Post
    Δεν ρωτάω για τις παρενέργειες των φαρμάκων βρε παιδιά αλλά για τα συμπτώματα που έχω αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ξεκάθαρη απάντηση το τι μπορεί να είναι και αν το έχει ζήσει κανείς άλλος όλο αυτό
    εχω ζησει παρομοια συμπτωματα.καθε ψυχωση εχει το δικο της στορι με βασει τις εμπειριες που βιωνουμε.εγω π.χ. ειδα τον Εσταυρωμενο μπροστα μου και ολα ειχαν θολωσει γυρω μου εκει να δεις πως τρομαξα και αλλα πολλα δεν χρειαζεται να τα αναφερω

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Γεια σου, το αλκοολ να το βγαλεις απο την ζωη σου δεν γινεται? Και γω δοκιμαζω λιγη μπυρα αλλα συνηθως 0% αλκοολ για να ειμαι ενταξει. Και χαρτι αναπηριας που εχω οι απο πανω δεν το σεβοντε . Οταν χρειαστει να δουλεψω με πιεση εχω υπερενταση , χανω τον υπνο μου

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Γεια σου, το αλκοολ να το βγαλεις απο την ζωη σου δεν γινεται? Και γω δοκιμαζω λιγη μπυρα αλλα συνηθως 0% αλκοολ για να ειμαι ενταξει. Και χαρτι αναπηριας που εχω οι απο πανω δεν το σεβοντε . Οταν χρειαστει να δουλεψω με πιεση εχω υπερενταση , χανω τον υπνο μου
    Δεν πίνω αλκοόλ απλός έτυχε κάνα δυο φορές σε αυτά τα 3 χρόνια να πιω κάνα τρεια τέσσερα ποτά και δεν μου έκαναν τίποτα απολύτως ούτε να ζαλιστώ έστω και λίγο ούτε χαλάρωση ούτε τίποτα. Απλός τώρα θέλει μου λέει υπομονή ψυχοθεραπεία δουλειά πολύ με τον εαυτό μου και την ψυχοθεραπεία και σιγά σιγά όλα θα έρθουν. Απλός εγώ ζωριζομαι λίγο γιατί ο ύπνος και η χαλάρωση αλλά και τα παγωμένα συναισθήματα είναι λίγο ανυπόφορα
    Βασικά αυτό που μου λέει ο γιατρός μου που είναι και ψυχίατρος και ψυχοθεραπευτής είναι ότι αυτό που μου συνέβη τότε στο κεφάλι είναι ότι ήταν αυτοάμυνα του οργανισμού μου δλδ ένιωθε ότι κυνδυνευε πολύ από αυτό και εκλησε όλα τα συναισθήματα απότομα σαν να κατεβασε γενικό. Μου έχει πει ότι λίγοι άνθρωποι το έχουν αυτό και ότι αν δεν γινόταν αυτό που ένιωσα τόσο έντονα στο κεφάλι μου μπορεί να το είχα κάψει τέλειος το μυαλό μου και δύσκολα θα υπήρχε γυρισμος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Καλησπέρα και γω πασχω από ψυχωτική διαταραχή ακριβώς τα ίδια δεν νιώθω χαλαρός και έχω το απόλυτο κενό.αηδια έχω ξεχάσει πως είναι να νιώθεις κατι

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    9
    Δεν νιώθεις ούτε τον ύπνο όταν κοιμάσαι ούτε μπορείς να κοιμηθείς εύκολα δλδ. πόσο καιρό έχεις έτσι και τι αγωγή παίρνεις και τι σου λέει ο γιατρός σου

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Thanasiς View Post
    Καλησπέρα και γω πασχω από ψυχωτική διαταραχή ακριβώς τα ίδια δεν νιώθω χαλαρός και έχω το απόλυτο κενό.αηδια έχω ξεχάσει πως είναι να νιώθεις κατι
    Δεν νιώθεις ούτε τον ύπνο δλδ ούτε ούτε μπορείς να κοιμηθείς ενώ δεν σκέφτεσαι πλέον αυτά που σκευτοσουν όταν έπαθες την ψύχωση? Τι αγωγή παίρνεις και τι σου λέει ο γιατρός σου; Και πόσο καιρό έχεις με αυτά τα συμπτώματα;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Loulini7 View Post
    Δεν νιώθεις ούτε τον ύπνο δλδ ούτε ούτε μπορείς να κοιμηθείς ενώ δεν σκέφτεσαι πλέον αυτά που σκευτοσουν όταν έπαθες την ψύχωση? Τι αγωγή παίρνεις και τι σου λέει ο γιατρός σου; Και πόσο καιρό έχεις με αυτά τα συμπτώματα;
    Εμένα έχει περασει παιδι μου απο ψυχωση Παιρνει 2 χρονια τωρα αντιψυχωτικο και αντικαταθληπτικο.Καποιες φορες εχει κανονικα συναισθηματα αλλες ξεχνιεται. γενικα δεν εχει ομως ορεξη να κανει διαφορετικα πραγματα πλεον ( να βγει το βραδυ ,να παει να περπατησει,να ψωνησει κλπ) Προτιμαει τον καναπε του αν και εργαζεται απο το σπιτι.Εγω να σας πω φοβαμαι οτι δεν θα επανελθει ποτε.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Loulini7 View Post
    Δεν νιώθεις ούτε τον ύπνο δλδ ούτε ούτε μπορείς να κοιμηθείς ενώ δεν σκέφτεσαι πλέον αυτά που σκευτοσουν όταν έπαθες την ψύχωση? Τι αγωγή παίρνεις και τι σου λέει ο γιατρός σου; Και πόσο καιρό έχεις με αυτά τα συμπτώματα;
    Δεν τα σκέφτομαι αλλά κοιμάμαι όχι όμως όπως πριν δεν ευχαριστιεμαι υπνο

Similar Threads

  1. Πώς θα το ξεπεράσω;;
    By VaGio in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 19
    Last Post: 03-10-2019, 03:02
  2. Παραλογες σκεψεις και συμπτωματα ψυχωσης..
    By Angel1996 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-08-2019, 17:04
  3. Συμπτώματα της ψύχωσης η κατι άλο?
    By ΣωτηρηςΚ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2012, 22:42
  4. Πώς θα το ξεπεράσω ?
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-04-2011, 23:50
  5. Τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2011, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •