ο ανθρωπος μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 64
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Προσωπικα νομιζω πώς μια τετοια εμπειρια, ενα τετοιο βιωμα μπορει να χρησιμοποιηθει πολυ καλα, εστω κ εκ των υστερων για την aenaon.

    Αποφευγωντας να δω τον εαυτο μου κ να αριθμησω ή να δω τις ευθυνες μου δεν ειναι κακο? Ειναι δειγμα ωριμοτητας κ βοηθεια για εξελιξη?

    Διαβαζοντας το μηνυμα, ειδα μια ερωτηση αναφορικα για το πως μπορει ενας αντρας να καταλαβει μια γυναικα εγκυο που μενει μονη της...αυτο δεν ειναι αποφυγη ευθυνης? Στην προσπαθεια μας, νομιζω ολοι, αλλοι λιγοτερο κ αλλοι περισσοτερο, να καλυψουμε τις αναγκες μας, μπορουμε να παραβλεψουμε τις επιθυμιες, τις αναγκες, τα ορια του αλλου. Εχει σημασια αυτο καποτε να το αντιλαμβανομαστε.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by Φοίβη
    ........
    Δεν ακούω κάπου οτι χρησιμοποιήθηκε μια εγκυμοσύνη για να κρατηθεί ένας άνθρωπος μέσα σε μια σχέση. Ούτε ακούω κατηγόρια απέναντι σε αυτόν τον άνθρωπο απο την aenaon. Το μόνο που ακούω είναι η στεναχώρια και η πικρία της για το όνειρο που τελείωσε με τόσο απρόσμενο για εκείνη τρόπο και η επιθυμία της να καταφέρει να προχωρήσει στη ζωή της μετά απο μια τέτοια εμπειρία, πάλι έτσι όπως εκείνη την έζησε.
    Στα δικά μου μάτια, όπως προείπα, δεν υπάρχει δίκιο κι άδικο, δεν υπάρχει φταίχτης. Υπάρχει μια αλληλεπίδραση δυο ανθρώπων η οποία άφησε, πιθανότατα και τους δυο, πληγωμένους και στεναχωρημένους, τον καθένα για τους δικούς του λόγους.
    τοτε προφανως \"ακουμε\"διαφορετικα πραγματα ενω διαβαζουμε το ιδιο κειμενο...
    η αεναον δεν ηταν που μιλουσε για τον πρωην της αποκαλωντας τον ευθυνοφοβο, ριχνοντας του ευθυνες που πηγε ταξιδι με μια αλλη αντι να αποφασισει να κρατησουν μαζι το παιδι τους?
    ποιες ευθυνες φοβηθηκε? αυτες που ποτε δεν ζητησε?αυτες που του τις σερβιρε με το ζορι?

    κι οσο για το δεν υπαρχει φταιχτης,δεν υπαρχει δικιο κι αδικο,δεν θα μπορουσα να διαφωνησω περισσοτερο....
    εκτος απο τις ελαχιστες φορες που μας παιζει παιχνιδια καλα η ασχημα η τυχη μας-μοιρα-Θεος, οπως σας βολευει πειτε το, ολες τις υπολοιπες, ειμαστε απολυτα υπευθυνοι, φταιχτες η μη φταιχτες για τις επιλογες μας και την πορεια της ζωης μαςκαι δεν μπορω να σκεφτω πιο τρανταχτο παραδειγμα απο την ιστορια της κοπελας αυτης....

    οσο για τους πληγωμενους και τραυματισμενους, εγω δεν ειδα τον κυριο ιδιαιτερα τραυματισμενο, κι αν ηταν σιγουρα ανακουφιστηκε πολυ με το διασκεδαστικο ταξιδι του με την επομενη..
    αυτη που βλεπω πληγωμενη και καταρακωμενη ειναι η κοπελα αυτη, που δυστυχως τραβαει οτι τραβαει απο ΚΑΘΑΡΑ δικες της επιλογες και χειρισμους....

  3. #18
    μου μιλατε λες και τον βιασα και τον εξαναγκασα και του καθομουν πανω να πετυχω αυτον τον σκοπο
    το εκανα αυτο χωρις να το καταλαβω; ποσες φορες θα πω οτι δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος οτι δεν εχω αυτες τις αντιληψεις
    ναι εγω φταιω για ολα
    εγω φταιω που του φερθηκα ασχημα εγω φταιω που τον εκανα να φυγει εγω φταιω που δεν μου ειχε εμπιστοσυνη εγω φταιω που γυρισα εγω φταιω που νομιζα οτι θα μπορουσαμε να ειμαστε καλα μαζι εγω φταιω που δεν το ειπα face to face και με αφησα να περιμενω τοσες μερες
    ας μην κλαψουριζω λοιπον γιατι καλα να παθω δεν μου αξιζει να εχω αγαπη
    ας διορθωσω τον εαυτο μου και τα λαθη μου και απο δω και περα να ειμαι απτην αρχη οπως πρεπει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by aenaon
    μου μιλατε λες και τον βιασα και τον εξαναγκασα και του καθομουν πανω να πετυχω αυτον τον σκοπο
    το εκανα αυτο χωρις να το καταλαβω; ποσες φορες θα πω οτι δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος οτι δεν εχω αυτες τις αντιληψεις
    ναι εγω φταιω για ολα
    εγω φταιω που του φερθηκα ασχημα εγω φταιω που τον εκανα να φυγει εγω φταιω που δεν μου ειχε εμπιστοσυνη εγω φταιω που γυρισα εγω φταιω που νομιζα οτι θα μπορουσαμε να ειμαστε καλα μαζι εγω φταιω που δεν το ειπα face to face και με αφησα να περιμενω τοσες μερες
    ας μην κλαψουριζω λοιπον γιατι καλα να παθω δεν μου αξιζει να εχω αγαπη
    ας διορθωσω τον εαυτο μου και τα λαθη μου και απο δω και περα να ειμαι απτην αρχη οπως πρεπει
    κανεναν δεν βιασες, αλλα προσπαθησες να οδηγησεις τα πραγματα της σχεσης σας εκει που επιθυμουσες εσυ, χωρις να εχεις την ξεκαθαρη συμφωνη γνωμη του για την κοινη σας πορεια ετσι οπως εσυ την ονειρευοσουν...
    εκ των πραγματων οδηγηθηκαν τα πραγματα καπου οπου εσυ κυριως βλαφθηκες κι εκεινος μπορεσε να συνεχισει την ζωη του...

    φυσικα και σου αξιζει να αγαπησεις και να αγαπηθεις, φυσικα ομως και εκανες λαθη μεγαλα στην σχεση που συζηταμε..το καλο για σενα ειναι θα ειναι να καταλαβεις και να αναλαβεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα λαθη που σου αναλογουν, ουτε περισσοτερα , ουτε λιγοτερα, να κανεις την αυτοκριτικη σου και να προχωρησεις παρακατω χωρις να τα επαναλαβεις για να διεκδικησεις το μεριδιο σου στην ευτυχια που φυσικα και σου αξιζει...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Remedy, ναι ακούμε τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο γιατί όλοι μας τα φιλτράρουμε μέσα απο τις δικές μας εμπειρίες, απόψεις και στάσεις ζωής. Συμφωνώ μαζί σου οτι όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι για τις επιλογές μας, όχι όμως και φταίχτες. Η διαφωνία μου έγκειται στην κατηγόρια που κρύβεται πίσω απο τη λέξη \"φταίχτης\".
    Σοφία, δεν πιστεύω οτι είναι κακό η ανωριμότητα. Για μένα δεν είναι καλός μόνο ο ώριμος και εξελίσσιμος άνθρωπος. Κάποιοι επιλέγουν την ανωριμότητα και ποιά είμαι εγώ να τους κρίνω για την προσωπική τους επιλογή? Απο κει και πέρα, εξακολουθώ να μην διακρίνω στα ποστ της aenaon διάθεση να δεσμεύσει έναν άλλο άνθρωπο με την εγκυμοσύνη της, ούτε τότε ούτε εκ των υστέρων. Αυτή όμως είναι η δική μου θέαση, το δικό μου άκουσμα, η δική μου άποψη. Πιθανώς, για κάποιο λόγο δικό μου, να είμαι τυφλή και κουφή σε κάτι που εσύ βλέπεις και ακούς ξεκάθαρα.
    Θέλω να πω οτι σέβομαι κάθε μια άποψη που ακούστηκε πάνω στο θέμα. Εκεί που ανησυχώ είναι η κατηγόρια που ακούω-πάλι εγώ-απο κάποιους απέναντι στις πράξεις της aenaon.
    Ανησυχώ γιατί έχω την αίσθηση οτι εκείνη κατηγορεί τον εαυτό της για ό, τι της συνέβη πολύ περισσότερο απο εμάς. Έχει έρθει εδώ για συμπαράσταση την οποία δεν βρίσκει και αναρωτιέμαι γιατί.
    Μάκια...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by Φοίβη
    .....Ανησυχώ γιατί έχω την αίσθηση οτι εκείνη κατηγορεί τον εαυτό της για ό, τι της συνέβη πολύ περισσότερο απο εμάς. Έχει έρθει εδώ για συμπαράσταση την οποία δεν βρίσκει και αναρωτιέμαι γιατί.
    αυτη την αισθηση προφανως την εχεις εντελως διαισθητικα, γιατι αν ξαναδιαβασεις το πρωτο σημειωμα της κοπελας, θα διαπιστωσεις οτι δεν υπαρχει ουτε μια αραδα που να υπαινισσεται καποιο δικο της φταιξιμο, απο την αρχη, απο τον τιτλο,μεχρι το τελος η διηγηση αφορα τα δεινα της κοπελας απο εναν ευθυνοφοβο που την πληγωσε ...

    στην πορεια και μονο της συζητησης αναγνωρισε καποια δικα της λαθη, αλλα σπανιως εκειπου επρεπε, συνηθως καπου διπλα..
    οποτε ποια θεωρεις την σωστοτερη σταση?
    να εχουμε βγει απ τα ρουχα μας και να την παρηγορουμε γι αυτα που θεωρουμε απαραδεκτα εχθρικες ενεργειες της ιδιας προς τον εαυτο της και να της χαιδευουμε τα αυτια, η να την παρακινησουμε να δει και την δικη της συμμετοχη στο προβλημα της, ωστε να μην το επαναλαβει και στην επομενη σχεση της?

  7. #22
    Συμφωνώ απόλυτα και με τη Ρέμεντι και με τη Μαρίνα.

    Επισπροσθέτως.....το γεγονός πως ο άλλος πήγε Σαββατοκύριακο με μια άλλη γυναίκα την ώρα που η φίλη μας περίμενε απάντηση για το παιδί, δεν σας λέει τίποτα; Δηλαδή είσαι ένα χρόνο με έναν άνθρωπο και δεν έχεις πάρει την παραμικρή μυρωδιά πως κάτι δεν πάει καλά;
    Αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό απ\' όλα. Δεν υπήρχε επαφή μεταξύ σας; Συνήθως όταν είμαστε με έναν άνθρωπο ξέρουμε άλλες πολύ, άλλες λιγότερο που βρίσκεται ο σύντροφος μας....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by Remedy

    αυτη την αισθηση προφανως την εχεις εντελως διαισθητικα, γιατι αν ξαναδιαβασεις το πρωτο σημειωμα της κοπελας, θα διαπιστωσεις οτι δεν υπαρχει ουτε μια αραδα που να υπαινισσεται καποιο δικο της φταιξιμο, απο την αρχη, απο τον τιτλο,μεχρι το τελος η διηγηση αφορα τα δεινα της κοπελας απο εναν ευθυνοφοβο που την πληγωσε ...

    στην πορεια και μονο της συζητησης αναγνωρισε καποια δικα της λαθη, αλλα σπανιως εκειπου επρεπε, συνηθως καπου διπλα..
    οποτε ποια θεωρεις την σωστοτερη σταση?
    να εχουμε βγει απ τα ρουχα μας και να την παρηγορουμε γι αυτα που θεωρουμε απαραδεκτα εχθρικες ενεργειες της ιδιας προς τον εαυτο της και να της χαιδευουμε τα αυτια, η να την παρακινησουμε να δει και την δικη της συμμετοχη στο προβλημα της, ωστε να μην το επαναλαβει και στην επομενη σχεση της?
    Κι όμως, η λέξη \" έφταιξα\" κοσμεί ήδη την τέταρτη αράδα απο το πρώτο της ποστ.
    Απο κει και πέρα, τι εννοείς όταν λες : \"αναγνωρισε καποια δικα της λαθη, αλλα σπανιως εκειπου επρεπε, συνηθως καπου διπλα..\"? Ξέρεις εσύ καλύτερα απο εκείνη ποιά είναι τα λάθη της και πού ακριβώς θα έπρεπε να τα αναγνωρίσει? Γιατί εγώ ειλικρινά δεν ξέρω, καθότι είμαι έξω απο το χορό.
    Όσο για τη σωστότερη στάση, συμφωνώ μαζί σου οτι εφόσον βγήκες έξω απο τα ρούχα σου με όσα διάβασες, για τους δικούς σου λόγους, καλά κάνεις και είσαι απόλυτα ειλικρινής μαζί της. Σαφώς και δεν επιδοκίμάζω το ψεύτικο χάιδεμα αυτιών.
    Απο την άλλη, ομολογώ οτι δεν είχα καταλάβει οτι αυτό το εχθρικό ύφος είναι για εσένα ένας τρόπος να παρακινήσεις έναν άλλο άνθρωπο να αναγνωρίσει τη συμμετοχή του στο πρόβλημά του, ούτε οτι προσπαθούσες να γλιτώσεις την aenaon απο το να ξαναζήσει μια παρόμοια κατάσταση.
    Αν αυτές είναι οι προθέσεις σου εγώ δεν τις αντιλήφθηκα. Χαίρομαι όμως που τις έκανες σαφείς με αυτό το μήνυμα.
    Μάκια...

  9. #24
    Ενταξει συγνωμη αν παραφερθηκα λιγο στα τελευταια μου λογια εχεις δικιο remedy εγω βλαφθηκα κυριως και με πολυ διαφορετικο τροπο αποτι εκεινος και σιγουρα θα προχωρησουμε και οι δυο την ζωη μας

    Το αρχικο post που εγραψα απτην αρχη ηταν στις 4 η ωρα χθες επειδη δεν μπορουσα να κοιμηθω σκεφτομενη τι ειχε συμβει το πρωι που ειχα σηκωθει στις 6 να παω σπιτι του ενω ειχα κλεισει ηδη ραντεβου στο νοσοκομειο στις 9 και εχοντας κοιμηθει στις 3.
    Και ναι το εγραψα απλα για να μου βγουν αυτες οι σκεψεις απτο κεφαλι να αισθανθω λιγο καλυτερα για να μπορεσω να κοιμηθω επιτελους μετα απο τοσα κλαματα.
    Δεν ηθελα σονη και καλα να ακουσω λογια παρηγοριας που να συμφωνουν μονο με τις δικες μου αποψεις η τελοςπαντων να ειναι μονο θετικα για εμενα.
    Σεβομαι καθε αποψη και πραγματικα χαιρομαι που μιλατε ειλικρινα και οπως βλεπετε εσεις αυτη τη κατασταση, καταλαβαινω οτι ειστε ολες γυναικες και οπως ειπε και η Φοιβη η καθε μια αντιλαμβανεται τα πραγματα με τον δικο της τροπο.
    Οπως και ναχει μου εκανε καλο να δω και αλλες οπτικες γωνιες και να σκεφτω περισσοτερο τα γεγονοτα
    καλα ειναι ακομα μερα το βραδυ ειναι τα δυσκολα και ο χρονος που ισως ειναι ο χειροτερος γιατρος

  10. #25
    Originally posted by Θεοφανία
    Συμφωνώ απόλυτα και με τη Ρέμεντι και με τη Μαρίνα.

    Επισπροσθέτως.....το γεγονός πως ο άλλος πήγε Σαββατοκύριακο με μια άλλη γυναίκα την ώρα που η φίλη μας περίμενε απάντηση για το παιδί, δεν σας λέει τίποτα; Δηλαδή είσαι ένα χρόνο με έναν άνθρωπο και δεν έχεις πάρει την παραμικρή μυρωδιά πως κάτι δεν πάει καλά;
    Αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό απ\' όλα. Δεν υπήρχε επαφή μεταξύ σας; Συνήθως όταν είμαστε με έναν άνθρωπο ξέρουμε άλλες πολύ, άλλες λιγότερο που βρίσκεται ο σύντροφος μας....
    οσο ειμασταν μαζι καθε βραδυ κοιμομασταν κ μαζι δεν νομιζω να υπηρχε κατι παραλληλα εκτος κι αν ελεγε ψεμματα οτι παει στην δουλεια και πηγαινε αλλου αλλά καθε βραδυ μαζι κοιμομασταν
    απο την δευτερα που του εδωσα τον φακελο εξαφανιστηκε σαυτο το διαστημα πιστευω εγινε οτι εγινε

  11. #26
    Originally posted by aenaon
    Originally posted by Θεοφανία
    Συμφωνώ απόλυτα και με τη Ρέμεντι και με τη Μαρίνα.

    Επισπροσθέτως.....το γεγονός πως ο άλλος πήγε Σαββατοκύριακο με μια άλλη γυναίκα την ώρα που η φίλη μας περίμενε απάντηση για το παιδί, δεν σας λέει τίποτα; Δηλαδή είσαι ένα χρόνο με έναν άνθρωπο και δεν έχεις πάρει την παραμικρή μυρωδιά πως κάτι δεν πάει καλά;
    Αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό απ\' όλα. Δεν υπήρχε επαφή μεταξύ σας; Συνήθως όταν είμαστε με έναν άνθρωπο ξέρουμε άλλες πολύ, άλλες λιγότερο που βρίσκεται ο σύντροφος μας....
    οσο ειμασταν μαζι καθε βραδυ κοιμομασταν κ μαζι δεν νομιζω να υπηρχε κατι παραλληλα εκτος κι αν ελεγε ψεμματα οτι παει στην δουλεια και πηγαινε αλλου αλλά καθε βραδυ μαζι κοιμομασταν
    απο την δευτερα που του εδωσα τον φακελο εξαφανιστηκε σαυτο το διαστημα πιστευω εγινε οτι εγινε

    Προφανώς μόλις του έδωσες το ...ραβασάκι πανικοβλήθηκε και έτρεξε να βρει παρηγοριά σε άλλη αγκαλιά, (που μη γελιέσαι), δν τη γνώρισε μέσα σε μια εβδομάδα και πήγε ταξίδι.

    Δυστυχώς, αν και συμφωνώ πως έχεις μεγάλο μερίδιο ευθύνης δεν μπορώ να μη σκεφτώ πόσο δύσκολες στιγμές περνάς. Επειδή καμία από μας δεν γεννήθηκε με το αλάθητο, αλλά η ωριμότητα έρχεται από εμπειρίες....δες τα λάθη σου, ψάξε μέσα σου και φρόντισε αυτή η ιστορία να σου δώσει ένα μάθημα για την υπόλοιπη ζωή σου.
    Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, κουράγιο....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Φοίβη
    Σοφία, δεν πιστεύω οτι είναι κακό η ανωριμότητα. Για μένα δεν είναι καλός μόνο ο ώριμος και εξελίσσιμος άνθρωπος. Κάποιοι επιλέγουν την ανωριμότητα και ποιά είμαι εγώ να τους κρίνω για την προσωπική τους επιλογή? Απο κει και πέρα, εξακολουθώ να μην διακρίνω στα ποστ της aenaon διάθεση να δεσμεύσει έναν άλλο άνθρωπο με την εγκυμοσύνη της, ούτε τότε ούτε εκ των υστέρων. Αυτή όμως είναι η δική μου θέαση, το δικό μου άκουσμα, η δική μου άποψη. Πιθανώς, για κάποιο λόγο δικό μου, να είμαι τυφλή και κουφή σε κάτι που εσύ βλέπεις και ακούς ξεκάθαρα.
    Θέλω να πω οτι σέβομαι κάθε μια άποψη που ακούστηκε πάνω στο θέμα. Εκεί που ανησυχώ είναι η κατηγόρια που ακούω-πάλι εγώ-απο κάποιους απέναντι στις πράξεις της aenaon.
    Φοιβη, δεν μιλησα κ κυριως δεν χαρακτηρισα καποιον ως \"καλο\" ή \"κακο\" γιατι πολυ απλα βρισκω αυτον τον χαρακτηρισμο απολυτο κ αστοχο.

    Σαφως κ καποιοι επιλεγουν την ανωριμοτητα.Κ ολοι το περναμε αυτο το σταδιο.. Στο ερωτημα σου, ποιος ειναι ο καθενας που θα κρινει μια τετοια επιλογη, θα σου πώ πώς δεν αισθανομαι οτι κρινω. Αλλα οτι λεω τη γνωμη μου σε εναν ανθρωπο που μπηκε στον χωρο αυτο και ζηταει να ακουσει κατι παραπανω. Δεν θελω να πω κατι αλλο απο αυτο που πιστευω.

    Τελος να πω πώς η ανωριμοτητα δεν ειναι κατι τοσο αθωο που βλαπτει μονο αυτον που την κουβαλαει ή την επιλεγει. Αλλα μπορει να βλαψει κ καποιον τριτο ή να σταθει αιτια για την απωλεια ενος και παραπανω παιδιου που ερχεται κ χανεται. Οποτε, βρισκω απο τη μερια μου τουλαχιστον να πω στον ανθρωπο που δεν γνωριζω οτι αυτο στα ματια μου ειναι ετσι-ανευθυνο.

    Κ πώς οπως κ αν ειναι η αλλη μερια, ο άλλος ανθρωπος, η ιδια μπορει να επεξεργαστει κ να δουλεψει με την δικη της μονο πλευρα. Τον εαυτο της.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #28
    Originally posted by Θεοφανία

    Προφανώς μόλις του έδωσες το ...ραβασάκι πανικοβλήθηκε και έτρεξε να βρει παρηγοριά σε άλλη αγκαλιά, (που μη γελιέσαι), δν τη γνώρισε μέσα σε μια εβδομάδα και πήγε ταξίδι.

    Δυστυχώς, αν και συμφωνώ πως έχεις μεγάλο μερίδιο ευθύνης δεν μπορώ να μη σκεφτώ πόσο δύσκολες στιγμές περνάς. Επειδή καμία από μας δεν γεννήθηκε με το αλάθητο, αλλά η ωριμότητα έρχεται από εμπειρίες....δες τα λάθη σου, ψάξε μέσα σου και φρόντισε αυτή η ιστορία να σου δώσει ένα μάθημα για την υπόλοιπη ζωή σου.
    Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, κουράγιο....
    σιγουρα δεν την γνωρισε ξαφνικα, δεν θα ξεχασω το χαλογελο της καθως πλησιαζα προς εκεινους να του πω να παμε πιο κατω να μιλησουμε..
    εχω και εγω τις ευθυνες μου εχει κ αυτος τις δικες του πρεπει να βρω τις πηγες των σφαλματων εσωτερικο ψαξιμο κι οπως ξαναειπα πρεπει να βρω την φορμουλα να αισθανθω καλυτερα και περισσοτερο το βραδυ..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by Sofia
    Φοιβη, δεν μιλησα κ κυριως δεν χαρακτηρισα καποιον ως \"καλο\" ή \"κακο\" γιατι πολυ απλα βρισκω αυτον τον χαρακτηρισμο απολυτο κ αστοχο.

    Σαφως κ καποιοι επιλεγουν την ανωριμοτητα.Κ ολοι το περναμε αυτο το σταδιο.. Στο ερωτημα σου, ποιος ειναι ο καθενας που θα κρινει μια τετοια επιλογη, θα σου πώ πώς δεν αισθανομαι οτι κρινω. Αλλα οτι λεω τη γνωμη μου σε εναν ανθρωπο που μπηκε στον χωρο αυτο και ζηταει να ακουσει κατι παραπανω. Δεν θελω να πω κατι αλλο απο αυτο που πιστευω.

    Τελος να πω πώς η ανωριμοτητα δεν ειναι κατι τοσο αθωο που βλαπτει μονο αυτον που την κουβαλαει ή την επιλεγει. Αλλα μπορει να βλαψει κ καποιον τριτο ή να σταθει αιτια για την απωλεια ενος και παραπανω παιδιου που ερχεται κ χανεται. Οποτε, βρισκω απο τη μερια μου τουλαχιστον να πω στον ανθρωπο που δεν γνωριζω οτι αυτο στα ματια μου ειναι ετσι-ανευθυνο.

    Κ πώς οπως κ αν ειναι η αλλη μερια, ο άλλος ανθρωπος, η ιδια μπορει να επεξεργαστει κ να δουλεψει με την δικη της μονο πλευρα. Τον εαυτο της.
    Σε αυτή την περίπτωση, Σοφία, εγώ δεν κατάλαβα καλά αυτά που έγραφες. Χαίρομαι που μου διευκρίνησες την άποψή σου.
    Καταλαβαίνω τώρα οτι στα λόγια της aenaon διέκρινες μια ανευθυνότητα που θα μπορούσε να βλάψει κατ\' εξακολούθηση και την ίδια και κάποιον άλλο αλλά και ένα δικό της παιδί. Κι οτι αυτή την ανευθυνότητα θέλησες να της επισημάνεις χωρίς όμως να την κρίνεις.
    Ελπίζω τώρα να σε κατάλαβα καλύτερα.
    Μάκια...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by Φοίβη
    Κι όμως, η λέξη \" έφταιξα\" κοσμεί ήδη την τέταρτη αράδα απο το πρώτο της ποστ.
    Απο κει και πέρα, τι εννοείς όταν λες : \"αναγνωρισε καποια δικα της λαθη, αλλα σπανιως εκειπου επρεπε, συνηθως καπου διπλα..\"? Ξέρεις εσύ καλύτερα απο εκείνη ποιά είναι τα λάθη της και πού ακριβώς θα έπρεπε να τα αναγνωρίσει? Γιατί εγώ ειλικρινά δεν ξέρω, καθότι είμαι έξω απο το χορό.
    Όσο για τη σωστότερη στάση, συμφωνώ μαζί σου οτι εφόσον βγήκες έξω απο τα ρούχα σου με όσα διάβασες, για τους δικούς σου λόγους, καλά κάνεις και είσαι απόλυτα ειλικρινής μαζί της. Σαφώς και δεν επιδοκίμάζω το ψεύτικο χάιδεμα αυτιών.
    Απο την άλλη, ομολογώ οτι δεν είχα καταλάβει οτι αυτό το εχθρικό ύφος είναι για εσένα ένας τρόπος να παρακινήσεις έναν άλλο άνθρωπο να αναγνωρίσει τη συμμετοχή του στο πρόβλημά του, ούτε οτι προσπαθούσες να γλιτώσεις την aenaon απο το να ξαναζήσει μια παρόμοια κατάσταση.
    Αν αυτές είναι οι προθέσεις σου εγώ δεν τις αντιλήφθηκα. Χαίρομαι όμως που τις έκανες σαφείς με αυτό το μήνυμα.
    ναι, μονο που απο τα επομενα λογια της φαινεται οτι αυτο το \"εφταιξα\" ηταν σαν την γνωστη απαντηση των καλλιτεχνων οταν τους ρωτανε το μεγαλυτερο τους ελαττωμα, που απαντανε\"το οτι ειμαι καλος και με πατανε ολοι\".....

    δεν ξερω αν ξερω καλυτερα η χειροτερα φοιβη. την γνωμη μου ζητησε (γραφοντας εδω δημοσια, οπως και ολων την γνωμη) αυτο ειπα λοιπονκι ας κρινει κι η ιδια κι οποιος αλλος αν του κανει η γνωμη μου η οχι...εσυ τινος γνωμη λες? του θεματοθετη?

    δεν ξερω γιατι κρινεις το υφος μου ως εχθρικο...ο καθενας κρινει συμφωνα με τις προσλαμβανουσες του...εγω να σου πω την προθεση μου , να στην επαναλαβω μαλλον γιατι στην ειπα ηδη....
    εχθροτητα δεν νοιωθω σε καμια περιπτωση προς την κοπελα, ενοιωσα ομως αγανακτηση απο τον ολο χειρισμο της σχεσης της και εν τελει της ζωης της και κυριως για το ποσο εναντιον της στρεφεται η ιδια, νομιζοντας οτι την θιγουν οι αλλοι και οχι ο ιδιος της ο εαυτος...αν δεν ειναι αυτο πλανη που αν δεν κατανοησει θα επαναλαβει, πες μου ποιο ειναι..
    και υπαρχει κι ενα αλλο θεμα που τοση ωρα καταπινω για να μη γινω σκληρη, αλλα το εθιξε ηδη η σοφια και γι αυτο να στο πω...
    μπορουμε να παιζουμε αν ειμαστε τοσο large με τις δικες μας ζωες,αλλα οφειλουμε να ειμαστε πιο προσεκτικοι οταν παιρνουμε στον λαιμο μας ζωες αλλων...και μη με αναγκασεις να το προχωρησω...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •