ο ανθρωπος μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1

    ο ανθρωπος μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο

    γυναικα στα 31-αντρας στα 35

    1.5 χρονος σχεση -
    εμεινα εγκυος στον πρωτο μηνα γνωριμιας μας, πολυ νωρις για κατι τετοιο αναγκαστικα δεν προχωρησε
    ερωτας, αγαπη, ηταν τελειος, ο αντρας που ολες οι γυναικες θα ηθελαν διπλα τους, εφταιξα.. πληγωθηκε και με αφησε

    περιπου 1 χρονος διακοπη -

    5μηνες επανασυνδεσης -
    την επιδιωξα, γυρισα μετανιωμενη, δεν μπορουσα να προχωρησω μπροστα αλλου, ηθελα να ξαναζησω ευτυχισμενες στιγμες αλλα εκεινος δεν ειχε, ειχε χάσει την εμπιστοσυνη του, προσπαθησα..
    εμεινα πάλι εγκυος (δεν το εκανα μονη μου, επανειλημενες φορες δεν ''εφευγε''..)
    τωρα ηταν κατι που το ηθελα, το αισθανομαι μεσα μου πια, νομιζα οτι ηταν ο ανθρωπος αυτος
    δεν του το ειπα αλλά του εβαλα το ηπερηχογραφημα στην τσαντα του ειπα να το κοιταξει μονος του να το σκεφτει μια μερα και μετα να μιλησουμε
    κι αυτο γιατι το ειχαμε συζητησει γενικα και ειχε εκφρασει οτι δεν ηταν η καταλληλοτερη εποχη λογω οικονομικων
    περναει μια βδομαδα απουσιας και ουτε τηλεφωνο
    ο χρονος με πιεζε.. επρεπε να αποφασισω..
    παω πρωι σπιτι του και τον βρισκω να γυρναει με μπαγκαζια απο ταξιδακι με μια αλλη
    αρχικα ειχα πληγωθει απτην αδιαφορια και την αναισθησια των τοσων κενων ημερων
    αλλα οταν ειδα οτι ηταν και με αλλη με επιασε θυμος (βαριες κουβεντες ακουστηκαν)
    αναγκάστηκα να το ριξω το ιδιο πρωινο..

    ''δεν μουχεις φερθει κ καλυτερα''
    μονο μια γυναικα θα με καταλαβει
    υπαρχει καποιος αντρας να μπορει να αισθανθει πως αισθανεται μια γυναικα σαυτην την περιπτωση;
    υπαρχει κατι χειροτερο απαυτο που εκανε εκεινος;
    εγω δεν τον αφησα εγκυο παρατημενο μονο του 6 μερες και 6 νυχτες και να παω με εναν αλλο που;ταξιδακι;να σκεφτω;τι;αν θελω να γινω γονιος;αν με καλυπτει αυτη η σχεση;με τον αλλο διπλα;

    ποσο ευθυνοφοβος ανωριμος και καθολου αντρας μπορει να γινει καποιος
    ποσο προκαλεσα εγω αυτη τη συμπεριφορα
    ποσο εξιδανικευουμε καποιον
    ποσο ο ίδιος ανθρωπος τελικα μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    επειδη προφανως δεν το καταλαβες, να σου πω οτι κατα τη γνωμη μου δεν πηγε να σκεφτει και να αποφασισει τιποτε παρεα με την αλλη γυναικα...
    το οτι δεν θα συνεχιζε μαζι σου κατι \"σοβαρο\" το ειχε ηδη αποφασισει την πρωτη φορα που εσυ τον απογοητευσες....
    το γιατι ξαναγυρισε?
    δικο του θεμα..ισως και μονο για να σιγουρευτει οτι κανει καλα ...

    σε ολες τις αποριες και τις ερωτησεις σου σχετικα με ευθυνες και φοβους να προσθεσω κι εγω μια
    ποσο ανευθυνη πρεπει να ειναι μια γυναικα και ποσο λιγο να αγαπαει τον εαυτο της για να αφησει αυτο να της συμβει για δευτερη φορα?
    ασε τις ευθυνες τις δικες του και κοιτα λιγο τισ δικες σου..και ως προς την σχεση σας και ως προς τις εγγυμοσυνες σου..
    αν δεν σεβαστεις εσυ τον εαυτο σου και την σχεση σου, γιατι να το κανει καποιος αλλος?

    οσο για το αν υπαρχει χειροτερη προδοσια απο το να παρατησεις μια γυναικα εγγυο κλπ, δεν εχει βρεθει ακομα το προδοσιομετρο...
    δεν μπορεις να υποβιβαζεις αυτο που αισθανθηκε αυτος οταν τον προδωσες επειδη εσυ οταν σε αφησε ησουν(ΚΑΙ με δικη σου ανευθυνοτητα) εγγυος..
    και να σου θυμισω οτι η δικη σου προδοσια, προηγηθηκε...
    επειδη γυρισες πισω μετανοιωμενη δεν ηταν κανεις υποχρεωμενος να σβησει το παρελθον σαν να μην υπηρξε ποτε...και προφανως δεν το ειχε σβησει...

  3. #3
    ξέρω οτι φταίω κι εγώ
    δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω
    ισως φταίει οτι ηθελα πολυ να εχω τον ανθρωπο μου κι ενα παιδι
    οταν εκανα αυτο που εκανα το εκανα συνειδητα για να το αποκτησω
    ειμαι ανευθυνη κι εγω; μαλλον ειμαι τελικα μπορει να εχεις κ δικιο
    αυτα γινονται με τις καταλληλες προυποθεσεις σχεσης οπου δεν υπηρχαν σαυτη την περιπτωση..
    ηταν η αναγκη μου κ εθελοτυφλουσα νομιζοντας οτι αυτο που θελω ιδανικα μπορει κ να γινει
    με αυτον τον ανθρωπο που τον ειχα πολυ ψηλα σε κατηγορια ανθρωπων
    γιατι πραγματικα δεν μου παιρναγε ποτε απτο μυαλο οτι αυτος ο ανθρωπος θα συμπεριφεροταν ετσι
    γιαυτο και ειπα ποσο προκαλεσα εγω αυτη τη συμπεριφορα
    και ναι την εχω προκαλεσει
    το θεμα ειναι οτι τα γεγονοτα δεν αλλαζουν ο πονος η στενοχωρια ειναι εδω κι εγω θα πρεπει να βρω την φορμουλα να τα ξεπερασω για να μπορω να κοιμαμαι να ελπιζω να ζω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    aenaon δεν ξέρω αν σ\' αυτά τα πράγματα υπάρχει φταίξιμο με την κλασσική ερμηνεία της λέξης. Περισσότερο θα έλεγα οτι υπάρχει αλληλεπίδραση. Κι εσείς οι δυο αλληλεπιδράσατε και παράγατε αυτό το μείγμα που εσένα τώρα τόσο σε πονάει και σε στεναχωρεί.
    Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σε κατηγορήσω που εθελοτυφλούσες νομίζοντας οτι αυτό που θέλεις κι έχεις ανάγκη μπορούσε να γίνει πραγματικότητα. Ούτε που έβλεπες αυτόν τον άνθρωπο τόσο ψηλά και ιδανικά. Ερωτεύτηκες, ονειρεύτηκες, εμπιστεύτηκες και ήλπισες. έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
    Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να καταφέρεις να συν-χωρέσεις τα γεγονότα αυτά μέσα σου και να προχωρήσεις τη ζωή σου.
    Μάκια...

  5. #5
    σευχαριστω ισως σαν γυναικα με καταλαβαινεις περισσοτερο..
    ξερω τι πρεπει να κανω θελει δουλεια και ακομα ειναι πολυ νωρις να ειμαι καλα
    κι εγω αυτο ευχομαι.. νασαι καλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    πολλες φορες εχουμε αναγκες....και πολυ ισχυρες. στο καλεσμα, στις φωνες που μας καλουν μεσα μας να τις εκπληρώσουμε, εχουμε κ την ευθυνη των πραξεων μας....δεν παύουν να υπάρχουν...οπως εδω εχουμε δυο εγκυμοσυνες, και εναν ανθρωπο που δεν συναινεσε ποτε στην εκπληρωση της αναγκης αυτης.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    aenaon, εάν με το φίλο σου είχατε αποφασίσει να είστε μαζί και από κοινού βάζατε μπρος τις προσπάθειες απόκτησης ενός παιδιού, αλλά μετά εκείνος εξαφανιζόταν, εκεί θα κόλλαγαν τα περί ευθυνοφοβίας και ανωριμότητας που αναφέρεις. Όταν όμως σου δηλώνει ότι δεν σου έχει εμπιστοσύνη, η σχέση σας είναι ασταθής και επιπλέον λέει πως δεν είναι η κατάλληλη εποχή για ένα παιδί, παρόλα αυτά εσύ συνειδητά όπως λες προχωράς στα δικά σου πλάνα, τότε χρειάζεται εσύ να κοιτάξεις βαθιά μέσα σου. Κατανοητή η ανάγκη σου, αλλά δεν μπορείς στο όνομα της δικής σου επιθυμίας να έχεις απαιτήσεις από τους άλλους που δεν τη συμμερίζονται και να προωθείς εκβιαστικά μια κατάσταση. Μια εγκυμοσύνη δεν δημιουργεί αυτόματα μια ιδανική σχέση ζευγαριού ούτε προκαλεί θετικά συναισθήματα του πατέρα προς εσένα, αν αυτά δεν προϋπήρχαν.

    Θα μου πεις, μα το κάναμε μαζί. Ναι και εκεί είναι η δικιά του ανευθυνότητα, στο σεξ χωρίς προφυλάξεις. Που είναι όμως και δική σου και ομολογώ ότι ανατριχιάζω όταν διαβάζω ότι στην εποχή μας οι γυναίκες (που είναι και πιο ευάλωτες σε θέματα υγείας) κάνουν ελεύθερα σεξ από τον πρώτο μήνα όπως ανέφερες.

    Σκέψου τι είναι αυτό που σε κάνει να αντιμετωπίζεις έτσι τις σχέσεις. Είναι μόνο ο έρωτας και η ελπίδα ότι με έναν μαγικό τρόπο θα γίνουν όλα όπως τα ονειρεύτηκες? Ή μήπως ο φόβος ότι εσύ από μόνη σου είσαι ανεπαρκής και δεν μπορείς να εμπνεύσεις εμπιστοσύνη και θετικά συναισθήματα σε έναν σύντροφο? Μήπως φοβάσαι ότι θα αποτύχεις στη ζωή σου και τις σχέσεις σου, αν δεν υπάρχει κάποια \'βοήθεια\' από άλλους παράγοντες, όπως μια εγκυμοσύνη? Νομίζω γενικά ότι χρειάζεται να αξιοποιήσεις το πιο δυνατό σου όπλο που είναι ο ίδιος σου ο εαυτός και να πιστέψεις σε αυτόν.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Φοίβη θα συμφωνήσω με την Remedy. Όταν έπρεπε δεν του έδωσε την ευκαιρία που χρειαζόταν αντιθέτως τον έδειωξε από κοντά της. Αυτό κ μόνο φτάνει για να καταλάβω πως πραγματική αγάπη δεν υπήρξε ποτέ. Δεν είναι δυνατό να επιστρέψουμε μετά από ένα χρόνο σε κάποιον που έχουμε διόξει κ να περιμένουμε ότι αυτός θα είναι το ίδιο όπως ήταν τότε. Μου ακούγεται πολύ εγωιστικό.......
    Ίσως το δικαιολογούσα σε σχολική ηλικία κάτι τέτοιο αλλα όχι εδώ. Όλες μας ξέρουμε πολύ καλά ότι έχουμε έμφυτη μια 6 αίσθηση που μας βοηθάει να γνωρίζουμε τις προθέσεις του άλλου φύλου πριν ακόμη εκείνος τις καταλάβει. Οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία.
    \'\'ηταν τελειος, ο αντρας που ολες οι γυναικες θα ηθελαν διπλα τους\'\' πιθανά αυτό να ήταν εκείνο που την έκανε κ πάλι να στραφεί σε αυτόν. Εμένα αυτό μου κάνει κάτι σαν \'\'γιάτί να τον έχει άλλη κ όχι εγώ?\'\'
    Επίσης η εγγυμοσύνη δεν είναι παιχνίδι. Δεν αποφασίζεις να μείνεις για 2 φορά έγγυος κ μάλιστα με τον ίδιο άνθρωπο που παράτησες εσύ αν δεν είσαι απόλυτα σύγουρη για το τι θέλει κ εκείνος αλλά όχι μόνο για το τι θέλεις εσύ. Πριν κάνεις το ίδιο λάθος πρώτα συζητάς μαζί του, ψάχνεις να δεις αν είναι έτοιμος για κάτι σοβαρό κ μετά το κάνεις!

    Πραγματικά όσο θετικά κ αν προσπάθησα να το δω δεν μου βγαίνει. Δεν μπορώ να τον κατηγορήσω για τίποτα! Πιθανά να γύρισε πίσω για να την κάνει να νοιώσει κ εκείνη όπως ένοιωσε αυτός την πρώτη φορά.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by aenaon
    ξέρω οτι φταίω κι εγώ
    δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω
    ισως φταίει οτι ηθελα πολυ να εχω τον ανθρωπο μου κι ενα παιδι
    οταν εκανα αυτο που εκανα το εκανα συνειδητα για να το αποκτησω
    ........
    το οτι τον προδωσες πρωτη , το εκανες γιατι ηθελες πολυ να εχεις τον ανθρωπο σου και ενα παιδι?

    γιατι αυτο που σου ειπα εγω, ειναι οτι αυτος ο ανθρωπος, ΤΟΤΕ ξενερωσε μαζι σου, ΤΟΤΕ του τελειωσε καθε σοβαρη σκεψη για το μελλον της σχεσης σας, ασχετως αν συνεχισε μαζι σου αργοτερα....

    το οτι το δευτερο το επεδιωξες συνειδητα χωρις να εξασφαλισεις την συμφωνη γνωμη του και την καλη πορεια της σχεσης σας, τοσο το χειροτερο για σενα κι αλλη μια πολυ σοβαρη ευθυνη σου φυσικα..

  10. #10
    Originally posted by marina38
    aenaon, εάν με το φίλο σου είχατε αποφασίσει να είστε μαζί και από κοινού βάζατε μπρος τις προσπάθειες απόκτησης ενός παιδιού, αλλά μετά εκείνος εξαφανιζόταν, εκεί θα κόλλαγαν τα περί ευθυνοφοβίας και ανωριμότητας που αναφέρεις. Όταν όμως σου δηλώνει ότι δεν σου έχει εμπιστοσύνη, η σχέση σας είναι ασταθής και επιπλέον λέει πως δεν είναι η κατάλληλη εποχή για ένα παιδί, παρόλα αυτά εσύ συνειδητά όπως λες προχωράς στα δικά σου πλάνα, τότε χρειάζεται εσύ να κοιτάξεις βαθιά μέσα σου. Κατανοητή η ανάγκη σου, αλλά δεν μπορείς στο όνομα της δικής σου επιθυμίας να έχεις απαιτήσεις από τους άλλους που δεν τη συμμερίζονται και να προωθείς εκβιαστικά μια κατάσταση. Μια εγκυμοσύνη δεν δημιουργεί αυτόματα μια ιδανική σχέση ζευγαριού ούτε προκαλεί θετικά συναισθήματα του πατέρα προς εσένα, αν αυτά δεν προϋπήρχαν.

    Θα μου πεις, μα το κάναμε μαζί. Ναι και εκεί είναι η δικιά του ανευθυνότητα, στο σεξ χωρίς προφυλάξεις. Που είναι όμως και δική σου και ομολογώ ότι ανατριχιάζω όταν διαβάζω ότι στην εποχή μας οι γυναίκες (που είναι και πιο ευάλωτες σε θέματα υγείας) κάνουν ελεύθερα σεξ από τον πρώτο μήνα όπως ανέφερες.

    Σκέψου τι είναι αυτό που σε κάνει να αντιμετωπίζεις έτσι τις σχέσεις. Είναι μόνο ο έρωτας και η ελπίδα ότι με έναν μαγικό τρόπο θα γίνουν όλα όπως τα ονειρεύτηκες? Ή μήπως ο φόβος ότι εσύ από μόνη σου είσαι ανεπαρκής και δεν μπορείς να εμπνεύσεις εμπιστοσύνη και θετικά συναισθήματα σε έναν σύντροφο? Μήπως φοβάσαι ότι θα αποτύχεις στη ζωή σου και τις σχέσεις σου, αν δεν υπάρχει κάποια \'βοήθεια\' από άλλους παράγοντες, όπως μια εγκυμοσύνη? Νομίζω γενικά ότι χρειάζεται να αξιοποιήσεις το πιο δυνατό σου όπλο που είναι ο ίδιος σου ο εαυτός και να πιστέψεις σε αυτόν.

    την πρωτη φορα εγινε καταλαθος δεν ηταν ελευθερα
    την δευτερη καπως εχεις δικιο αλλά δεν ειναι και ακριβως ετσι τα πραγματα
    ισως δεν υπαρχει λογος να μπω σε λεπτομερειες πως ακριβως δεν εφυγε την καταλληλη στιγμη πως ειχα εκφρασει τις επιθυμιες μου και πως ηξερε και ηξερα τι γινοταν..
    σε ασπαζομαι ομως και με βαζουν σε σκεψεις τα λογια σου ..

    ποτε δεν ειχα την αποψη οτι επειδη εχει γινει αυτο πρεπει να γινουν και τα υπολοιπα
    ουτε ειμαι απο εκεινες που σκεφτονται να δεσουν καποιον με αυτον το ανουσιο τροπο
    ουτε θα ηθελα να εχω ενα παιδι μονη μου
    ναι θα ηθελα να πιστευω οτι η αγαπη και ο ερωτας αρκουν αλλα δεν γινονται τα υπολοιπα με τροπο μαγικο
    τις σχεσεις πρεπει να τις χτιζεις να μην την αφηνεις να χανονται να τις γεμιζεις καθε μερα κι αυτο δεν γινοταν..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by aenaon
    ποτε δεν ειχα την αποψη οτι επειδη εχει γινει αυτο πρεπει να γινουν και τα υπολοιπα
    παρολα αυτα, με τα οσα προεκυψαν τί περιμενες να ακολουθησει?

    Και κατι ακομα: γραφεις πώς ο ανθρωπος ειναι ικανος να κανει απο το μεγαλυτερο καλο μεχρι κ το αντιστοιχο κακο. Σε ποιον αναφερεσαι? Στο συντροφο σου?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Originally posted by ΜΑΡΙΑΠ
    Φοίβη θα συμφωνήσω με την Remedy. Όταν έπρεπε δεν του έδωσε την ευκαιρία που χρειαζόταν αντιθέτως τον έδειωξε από κοντά της. Αυτό κ μόνο φτάνει για να καταλάβω πως πραγματική αγάπη δεν υπήρξε ποτέ. Δεν είναι δυνατό να επιστρέψουμε μετά από ένα χρόνο σε κάποιον που έχουμε διόξει κ να περιμένουμε ότι αυτός θα είναι το ίδιο όπως ήταν τότε. Μου ακούγεται πολύ εγωιστικό.......
    Ίσως το δικαιολογούσα σε σχολική ηλικία κάτι τέτοιο αλλα όχι εδώ. Όλες μας ξέρουμε πολύ καλά ότι έχουμε έμφυτη μια 6 αίσθηση που μας βοηθάει να γνωρίζουμε τις προθέσεις του άλλου φύλου πριν ακόμη εκείνος τις καταλάβει. Οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία.
    \'\'ηταν τελειος, ο αντρας που ολες οι γυναικες θα ηθελαν διπλα τους\'\' πιθανά αυτό να ήταν εκείνο που την έκανε κ πάλι να στραφεί σε αυτόν. Εμένα αυτό μου κάνει κάτι σαν \'\'γιάτί να τον έχει άλλη κ όχι εγώ?\'\'
    Επίσης η εγγυμοσύνη δεν είναι παιχνίδι. Δεν αποφασίζεις να μείνεις για 2 φορά έγγυος κ μάλιστα με τον ίδιο άνθρωπο που παράτησες εσύ αν δεν είσαι απόλυτα σύγουρη για το τι θέλει κ εκείνος αλλά όχι μόνο για το τι θέλεις εσύ. Πριν κάνεις το ίδιο λάθος πρώτα συζητάς μαζί του, ψάχνεις να δεις αν είναι έτοιμος για κάτι σοβαρό κ μετά το κάνεις!

    Πραγματικά όσο θετικά κ αν προσπάθησα να το δω δεν μου βγαίνει. Δεν μπορώ να τον κατηγορήσω για τίποτα! Πιθανά να γύρισε πίσω για να την κάνει να νοιώσει κ εκείνη όπως ένοιωσε αυτός την πρώτη φορά.....
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by aenaon
    ξέρω οτι φταίω κι εγώ
    δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω
    ισως φταίει οτι ηθελα πολυ να εχω τον ανθρωπο μου κι ενα παιδι
    οταν εκανα αυτο που εκανα το εκανα συνειδητα για να το αποκτησω
    ........
    το οτι τον προδωσες πρωτη , το εκανες γιατι ηθελες πολυ να εχεις τον ανθρωπο σου και ενα παιδι?

    γιατι αυτο που σου ειπα εγω, ειναι οτι αυτος ο ανθρωπος, ΤΟΤΕ ξενερωσε μαζι σου, ΤΟΤΕ του τελειωσε καθε σοβαρη σκεψη για το μελλον της σχεσης σας, ασχετως αν συνεχισε μαζι σου αργοτερα....

    το οτι το δευτερο το επεδιωξες συνειδητα χωρις να εξασφαλισεις την συμφωνη γνωμη του και την καλη πορεια της σχεσης σας, τοσο το χειροτερο για σενα κι αλλη μια πολυ σοβαρη ευθυνη σου φυσικα..
    δεν τον εδιωξα εγω εκεινος εφυγε η συμπεριφορα μου δεν ηταν η καλυτερη δεν τον ειχα απατησει ομως κι ουτε ποτε θα τον εδιωχνα
    αλλα πες οτι τον εδιωξα εγω με μια εννοια
    δεν περιμενα να ειναι το ιδιο ακριβως και αμεσως περιμενα να μου εδινε μια ευκαιρια να του δειξω οτι τον θελω κ δεν προκειται να κανω λαθος ξανα σε συμπεριφορες
    αγαπη υπαρχει δεν το εκανα για να μην τον εχει αλλη..
    η συζητηση ειχε γινει απτην αρχη και εννοειτε για σοβαρα πραγματα και για ολα, αυτο που επρεπε ηταν να κερδισω την εμπιστοσυνη του οπως μου ειχε ζητησει να του δειξω
    οπως ειπα κ πιο πανω δεν ειμαι της αποψης να δεσω καποιον με αυτον τον τροπο
    εχω ευθυνη το ξερω δεν το εκανα μονη μου ομως
    και ναι ξενερωσε μαζι μου τοτε και κακως που πιστεψα οτι μπορω να το αλλαξω

  13. #13
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by aenaon
    ποτε δεν ειχα την αποψη οτι επειδη εχει γινει αυτο πρεπει να γινουν και τα υπολοιπα
    παρολα αυτα, με τα οσα προεκυψαν τί περιμενες να ακολουθησει?

    Και κατι ακομα: γραφεις πώς ο ανθρωπος ειναι ικανος να κανει απο το μεγαλυτερο καλο μεχρι κ το αντιστοιχο κακο. Σε ποιον αναφερεσαι? Στο συντροφο σου?
    ελα ντε! τι περιμενα; οπως ειπε κ πιο πανω να γινουν με τροπο μαγικο ολα!

    το ειπα για αυτον για μενα για ολους τελικα
    ποσο μπορει καποιος να κανει και τα δυο αναλογα με τις δρασεις-αντιδρασεις και τις καταστασεις που του συμβαινουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by aenaon
    .....
    εχω ευθυνη το ξερω δεν το εκανα μονη μου ομως
    και ναι ξενερωσε μαζι μου τοτε και κακως που πιστεψα οτι μπορω να το αλλαξω
    το κακο στον εαυτο σου,μονη σου το εκανες...
    εντελως μονη σου κιολας.
    κι αποδειξη αυτου ειναι οτι εσυ μονη σου μπορουσες να το αποτρεψεις, κι εσυ αντι να το αποτρεψεις, το επεδιωξες...

    το \"κακως\" δεν ειναι το οτι πιστεψες οτι μπορουσες να αλλαξεις την σταση του απεναντι σου.
    δικαιωμα σου ηταν εφοσον μετανοιωσες για τα προηγουμενα, να διεκδικησεις την σχεση που ηθελες και τον αντρα που ηθελες.
    το \"πολυ κακως, κακιστα, εγκληματικα\" ομως ηταν, το οτι αποφασισες να το προσπαθησεις αυτο χρησιμοποιωντας την εγγυμοσυνη σου..αυτο μη το χαρακτηρισω...με εχει βγαλει απ τα ρουχα μου...
    ..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Νομίζω οτι εμείς που είμαστε έξω το χορό μπορούμε να πούμε πάρα πολλά, αλλά μέσα στο χορό τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα και μπερδεμένα.
    Δεν ακούω κάπου οτι χρησιμοποιήθηκε μια εγκυμοσύνη για να κρατηθεί ένας άνθρωπος μέσα σε μια σχέση. Ούτε ακούω κατηγόρια απέναντι σε αυτόν τον άνθρωπο απο την aenaon. Το μόνο που ακούω είναι η στεναχώρια και η πικρία της για το όνειρο που τελείωσε με τόσο απρόσμενο για εκείνη τρόπο και η επιθυμία της να καταφέρει να προχωρήσει στη ζωή της μετά απο μια τέτοια εμπειρία, πάλι έτσι όπως εκείνη την έζησε.
    Στα δικά μου μάτια, όπως προείπα, δεν υπάρχει δίκιο κι άδικο, δεν υπάρχει φταίχτης. Υπάρχει μια αλληλεπίδραση δυο ανθρώπων η οποία άφησε, πιθανότατα και τους δυο, πληγωμένους και στεναχωρημένους, τον καθένα για τους δικούς του λόγους.
    Μάκια...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •