Παυση στην καρδια η απλή έκτακτη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693

    Παυση στην καρδια η απλή έκτακτη;

    Βρε παιδιά το τελευταίο διάστημα παθαίνω το εξής. Την ώρα που το σωμα χαλαρώνει τελείως και πάει να με πάρει ο ύπνος νιωθω μια παύση στην καρδια, μου κόβεται η ανάσα και πετάγομαι. Αυτό κρατάει αρκετη ώρα. Εχω χρονια έκτακτες και αλλα περίεργα καο εχω μάθει να ξεχωρίζω περίπου τι είναι τι. Αυτό το νιώθω απλα σαν παυση ενός δευτερόλεπτου και μετά συνεχίζει με έναν δυνατό χτυπο. Τα χολτερ δεν πιάνουν ποτε τιποτα και καρδιολογικο έλεγχο εκανα προχθές όπου άκουσα τα κλασικά δομικά υγιή καρδια ναι είναι περίεργα αυτα που νιώθεις αλλα δεν μπορ να σου πω κάτι. Εκει που έλεγα Εντάξει θα ζήσω με τις έκτακτες αρχισε να συμβαίνει αυτό και με έχει πιάσει ένα τρελό άγχος. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία/συμπτωμα;;;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Βρε παιδιά το τελευταίο διάστημα παθαίνω το εξής. Την ώρα που το σωμα χαλαρώνει τελείως και πάει να με πάρει ο ύπνος νιωθω μια παύση στην καρδια, μου κόβεται η ανάσα και πετάγομαι. Αυτό κρατάει αρκετη ώρα. Εχω χρονια έκτακτες και αλλα περίεργα καο εχω μάθει να ξεχωρίζω περίπου τι είναι τι. Αυτό το νιώθω απλα σαν παυση ενός δευτερόλεπτου και μετά συνεχίζει με έναν δυνατό χτυπο. Τα χολτερ δεν πιάνουν ποτε τιποτα και καρδιολογικο έλεγχο εκανα προχθές όπου άκουσα τα κλασικά δομικά υγιή καρδια ναι είναι περίεργα αυτα που νιώθεις αλλα δεν μπορ να σου πω κάτι. Εκει που έλεγα Εντάξει θα ζήσω με τις έκτακτες αρχισε να συμβαίνει αυτό και με έχει πιάσει ένα τρελό άγχος. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία/συμπτωμα;;;;;;;
    Ναι καλέ!! Εννοείται. Οι έκτακτες που νιώθω έχουν διάφορες μορφές. Μια είναι αυτή που λες. Μόνο που εμένα μετά την παύση κάποιες φορές έχω έντονη ταχυκαρδία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Απλα το νιώθω κυρίως σαν καρδιακή παυση και όχι σαν έκτακτη συστολή. Είναι τρομακτικό. Τιε τελευταίες μέρες δεν με αφήνει να κοιμηθώ. Με το που χαλαρώσει το σωμα νιώθω ένα τέτοιο και πετάγομαι. Εντάξει είμαι και σε φάση υποτροπης μαλλον μετά από 2 μήνες χωρίς αντικαταθλιπτικα . Κλασικά προσπάθησα να συνδέσω συμπτώματα με όσα γράφει το γκουγκλ και έχω φρικάρει οτι μπορει να εχω κολποκοιλιακο αποκλεισμό...
    Επίσης στο περπάτημα νιώθω ένα τρομερό βάρος στο στήθος σαν να μην μπορεί να υποστηρίξει η καρδιά το βάρος μου. Δεν μπορώ να δώσω καλύτερη περιγραφή δυστυχώς...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Απλα το νιώθω κυρίως σαν καρδιακή παυση και όχι σαν έκτακτη συστολή. Είναι τρομακτικό. Τιε τελευταίες μέρες δεν με αφήνει να κοιμηθώ. Με το που χαλαρώσει το σωμα νιώθω ένα τέτοιο και πετάγομαι. Εντάξει είμαι και σε φάση υποτροπης μαλλον μετά από 2 μήνες χωρίς αντικαταθλιπτικα . Κλασικά προσπάθησα να συνδέσω συμπτώματα με όσα γράφει το γκουγκλ και έχω φρικάρει οτι μπορει να εχω κολποκοιλιακο αποκλεισμό...
    Επίσης στο περπάτημα νιώθω ένα τρομερό βάρος στο στήθος σαν να μην μπορεί να υποστηρίξει η καρδιά το βάρος μου. Δεν μπορώ να δώσω καλύτερη περιγραφή δυστυχώς...
    Γιατρός δεν είμαι, αλλά αυτό το βάρος είναι σύμπτωμα που έχουμε όλοι εμείς οι αγχωδεις άνθρωποι. Αν ο καρδιολόγος σου έλεγχος είναι οκ μη φοβάσαι για το βάρος. Τώρα ο καρδιολόγος μου έχει πει πως τις περισσοτερες έκτακτες τις νιώθουμε μετά το φαγητό και την ώρα που ξαπλώνουμε. Σε μένα ισχύει 100%με το που νιώσει ηρεμία το σώμα και το μυαλό αρχίζει. Μια τρέλα. Ένας τρόμος τι να πω..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εγω μέχρι πριν λίγες μέρες τις ενιωθα μονο στην κίνηση. Οταν είχα πολλές έπρεπε να καθίσω η ακόμα καλύτερα να ξαπλώσω για να σταματήσουν. Και κάθε φορά που νιώθω κάτι καινούριο όσον αφορά τις έκτακτες με πιάνουν φρίκες. Εκει που συνηθίζεις (ας πουμε) κάτι, ξεκινα κάτι αλλο χειρότερο και πιο περίεργο. Μετά το φαι δε νιώθω τιπτοα όσο και να φάω και το τελευταίο καιρό τρωω παρα πολύ μεγάλες μερίδες οποτε ξερω ότι σίγουρα οι δικές μου δεν σχετίζονται με στομάχι οισοφάγο κτλ. Απλα ζω για την στιγμή που θα δημοσιευθεί αυτή η έρευνα που θα λέει για ποιο λογο κάποιοι τις νιώθουν και άλλοι οχι...εφόσον βέβαια ισχύει αυτό που μας λένε ότι όλοι τις έχουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Εγω μέχρι πριν λίγες μέρες τις ενιωθα μονο στην κίνηση. Οταν είχα πολλές έπρεπε να καθίσω η ακόμα καλύτερα να ξαπλώσω για να σταματήσουν. Και κάθε φορά που νιώθω κάτι καινούριο όσον αφορά τις έκτακτες με πιάνουν φρίκες. Εκει που συνηθίζεις (ας πουμε) κάτι, ξεκινα κάτι αλλο χειρότερο και πιο περίεργο. Μετά το φαι δε νιώθω τιπτοα όσο και να φάω και το τελευταίο καιρό τρωω παρα πολύ μεγάλες μερίδες οποτε ξερω ότι σίγουρα οι δικές μου δεν σχετίζονται με στομάχι οισοφάγο κτλ. Απλα ζω για την στιγμή που θα δημοσιευθεί αυτή η έρευνα που θα λέει για ποιο λογο κάποιοι τις νιώθουν και άλλοι οχι...εφόσον βέβαια ισχύει αυτό που μας λένε ότι όλοι τις έχουν.
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν. Οι γιατροί μου λένε είναι '' τυχεροί '' όσοι τις νιωθουν(που λέει ο λόγος ) γιατί τις ελέγχουν και προλαβαίνουν διάφορα. Το άσχημο είναι να μην ξέρεις τι έχεις. Ο άντρας μου δεν νιώθει τίποτα. Μα τίποτα όμως. Και σε ένα κσρδιολογικο έλεγχο βρήκε πως έκανε. Ούτε που του καικε καρφάκι βέβαια γιατί δεν νιώθει τίποτα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Καλά και εμενα αν μου έλεγαν έχεις αλλα δεν είναι τίποτα καο δεν τις ενιωθα μια χαρα θα ήμουν, δεν θα με ένοιαζε. Αλλα το να νιώθεις τον κάθε χτυπο την καθε αρρυθμία στην καρδια σου ειναι σωστό βασανιστήριο. Έχει χαλάσει η ποιότητα ζωής μου. Αποφεύγω να κάνω διάφορα απλα γιατί ξέρω ότι θα νιώσω αυτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Καλά και εμενα αν μου έλεγαν έχεις αλλα δεν είναι τίποτα καο δεν τις ενιωθα μια χαρα θα ήμουν, δεν θα με ένοιαζε. Αλλα το να νιώθεις τον κάθε χτυπο την καθε αρρυθμία στην καρδια σου ειναι σωστό βασανιστήριο. Έχει χαλάσει η ποιότητα ζωής μου. Αποφεύγω να κάνω διάφορα απλα γιατί ξέρω ότι θα νιώσω αυτα.
    Σε νιώθω απόλυτα. Το ίδιο έλεγα σήμερα στον άντρα μου. Φοβάμαι να είμαι μόνη μου με τα παιδιά. Του λέω συνέχεια πως θα πεθάνω και εκείνος κοροϊδεύει. Δεν το λέω με κακία αλήθεια. Κανείς μα κανείς δεν καταλαβαίνει αν δεν το νιώσει. Ζω και κοιμάμαι με αυτό τον φόβο. Και ο ύπνος μου είναι βασανιστήριο πολλές φορές γιατί πετάγομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Κι εγω το πάθαινα αυτό και νομιζα πως θα πεθάνω στον υπνο μου ή παλευα να μείνω ξυπνια και μολις εκλεινα λιγο τα ματια μου πεταγομουν και το ξαναπαθαινα...συσσωρευμένο άγχος ειναι ακόμα κι αν δεν έγινε κατι εκείνη τη στιγμη που να σε αγχωσε τοσο πολύ. Το θεμα είναι πως όσο πιο πολύ το σκέφτεσαι τόσο το προκαλείς στον εαυτό σου. Άρα αναποφευκτα συμβαίνει. Πριν κάποιους μηνες που μου είχε γινει εμμονη είχα έκτακτες κάθε 10λεπτο και μου χαλούσε την διαθεση ολο αυτό. Εβγαινα εξω με καλη διαθεση, με πιανε παλι αυτό και επεφτε αμεσως η διαθεση μου και ηθελα απλα να παω σπιτι μου να κλαψω. Τωρα μετα απο τοσους μηνες το εχω ξεχασει και δεν το περιμενω, οποτε δεν μου συμβαινει τοσο συχνα...μην αυθυποβάλλεσαι...μην του δινεις σημασια και θα φυγει μονο του σιγα σιγα!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Δυστυχώς είμαστε από αυτούς που τις νιώθουμε και αυτό νομίζω έχει να κάνει με το νευρικό μας σύστημα. Είμαστε πιο ευαίσθητοι οργανισμοί και νιώθουμε κάθετι που συμβαίνει στο σώμα μας. Πάντως οι έκτακτες είναι διαφόρου είιδους άλλες τις νιώθω έντονα άλλες όχι τόσο και άλλες φορές νιώθω την παύση έντονα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Εχεις απολυτο δικαιο. Καλυτερα να ημουνα αναισθητη λεω! Απο μικρη με ελεγαν αγχωθη... και δες που καταντησαμε ολοι εμεις που αγχωνομασταν για ψηλου πηδημα. Με ενα σωρο ψυχοσωματικα και οι αλλοι μια χαρα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εχεις δοκιμάσει να πάρεις αγωγή ZME;
    Με βλέπω να την ξεκινω παλι και να μην την ξανακοβω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Insomnia (παίζει να είμαστε και ίδια ηλικία) πως το ξεπερασες; Απλα προσπαθούσες να το ξεχάσεις; Ειμαι στο σημείο αυτό που φοβάμαι να κοιμηθώ και φοβάμαι να βγω γιατι όπως γράφω πιο πάνω νιωθω βαροε και έχω μόνιμα την αίσθηση ότι θα οαθω πολλές έκτακτες μαζί.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ειρήνη πλέον δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι είναι θέμα ευαισθησίας..νομζω το άγχος έχει καταστρέψει το νευρικο μας το οποια απλα στέλνει συνεχώς άκυρα σήματα στο υπόλοιπο σώμα. Η νευρολογία ωστόσο είναι τόσο αχανής που αμφιβάλλω οτι θα βρεθεί κάποια μόνιμη λύση στο πρόβλημα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    χαχαχ Elenas, όχι δεν είμαι γεννημένη το 96...τυχαίος είναι ο αριθμός (19 είμαι). Εφόσον και ο γιατρός σου είπε πως όλα ειναι μια χαρα, μην το κουράζεις. Αυτό συμβαίνει επειδή εσύ αυθυποβάλλεσαι. Εγώ απλά είδα πως το πάθαινα καιρό και κάποια στιγμή το συνήθισα και ειπα τόσες φορες το εχεις παθει και δεν πεθανες. Μολις το αποδεχτηκα αυτό, εξαφανιστηκε και η έμμονη ιδεα οτι κάτι θα παθω, οποτε σταματησα να το σκεφτομαι συνεχως και οι έκτακτες ελαττώθηκαν κατα πολυ. Προσπάθησε να ηρεμησεις. Ψυχοσωματικό είναι, όπως κι αλλα που βασανιζουν πολλους απο μας εδω μεσα. Ξερω πως ειναι πολύ τρομακτικό αλλά βλεπεις και μονη σου οτι δεν εχεις παθει κατι τοσο καιρο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παύση περιόδου.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 01-07-2014, 00:27
  2. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 14:42
  3. ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ-ΝΤΡΟΠΗ
    By lavie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 29-02-2012, 23:50
  4. σουβλιές στην καρδια..
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-09-2011, 14:13
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •