σχεδόν 19 χρόνια πόνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    6

    σχεδόν 19 χρόνια πόνου

    Είμαι 18 χρονών , μένω μόνη από δική μου επιλογή λόγω κακών συνθηκών στο σπίτι. Η μητέρα μου με επισκέπτεται μία φορά την εβδομάδα και θέλει να ελέγχει το κάθε τι στη ζωή μου , από το τι φοράω στο σε πιο ράφι θα μπει η γλάστρα , στο τι θα κάνω με τη ζωή μου.Δεν είχα ποτέ καλές σχέσεις με τους γονείς μου και ο πατέρας μου έκανε μόνο κακό στο σπίτι. Πάσχω από αχγώδεις και καταθλιπτική διαταραχή εδώ και χρόνια αλλα από τότε που έφυγα από το σπίτι και γενικά τον τελευταίο χρόνο έχει χειροτερεύσει σε μεγάλο βαθμό. Όλοι νομίζουν ότι επειδή έφυγα από το σπίτι επιτέλους ,πράγμα που πάντα ήθελα, ότι όλα είναι τέλεια αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω φτάσει το τέλος της υπομονής μου. Δεν έχω καλές σχέσεις με την οικογένεια μου , δεν ήταν ποτέ νορμαλ οικογένεια και δεν αναγνωρίζουν την αρρώστιά μου ,νομίζουν ότι θέλουν (είναι όλοι άνθρωποι χωριού ,δεν έχουν ιδέα) αν και ψυχολόγοι και ψυχίατροι έχουν μιλήσει με την μαμά μου. Μένω σε επαρχεία και νιώθω πραγματικά παγιδευμένη . Δεν έδωσα πέρσι πανελλήνιες και εδώ και καιρό ψάχνω δουλειά αλλά τίποτα. Δεν έχω φίλους και με το ζόρι μιλάω σε ανθρωπο. Θέλω να πεθάνω αλλά δεν έχω τη δύναμη να το κάνω. Μιλάω με την ψυχίατρο μου αλλά δεν βοηθάει τίποτα. Η καθημερινότιτα μου είναι να κοιμάμαι , να τρώω , να κάθομαι στον υπολογιστή και μετά το ίδιο κάθε μέρα . Δεν έχω ενέργεια για τίποτα και όλα φαίνονται βούνο. Εύχομαι να με σκοτώσει κάποιος άλλος γιατί εγώ δεν μπορώ. Πολλές φορές θέλω να έχω κάποιον να με κακοποιεί γιατί θέλω να νιώσω κάτι , θέλω να νιώσω σημαντική σε κάποιον έστω και με αυτό τον τρόπο. Θέλω κάποιος να με τιμωρίσει για την άχριστη ύπαρξή μου.Δεν μπορώ άλλο αυτόν τον σιωπιλό πόνο. όποτε σκέφτομαι τα παιδικά μου χρόνια νιώθω μεγάλη θλίψη . Δεν έπρεπε ποτέ να είχα έρθει σε αυτόν τον μαύρο κόσμο . Με έχουν απογοητέυσει όλοι και όλα , και εγώ μάλλον αυτούς . Απλά σαπίζω μέσα στο σπίτι μου ,περιμένοντας τον θάνατό μου. Μισώ τον εαυτό μου για πολλούς λόγους. Δεν μπορώ άλλες ασήμαντες κουβέντες αλλά νιώθω απολύτως μόνη σε αυτον τον κόσμο. Δεν βλέπω καμία σωτηρία για τον εαυτό μου και πιστεψέ με έχουν σκεφτεί και προσπαθήσει πολλά . Αυτός είναι ένας τρόπος έκφρασης για μένα ,Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,777
    Μένεις κοντά με τους γονείς? σε τι απόσταση?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Καλησπερα εισαι πολυ μικρη για να εχεις ολα αυτα στο μαυλο
    σου ευχομαι να βρεις δυναμη να τα πολεμησεις και να σταθεις
    στα ποδια σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Καλησπέρα! Το να σε ελέγχουν οι γονείς σου είναι ότι χειρότερο αυτά τραβούσα εγώ με τον πατέρα μου και σε καταλαβαίνω δεν με άφηνε σε ησυχία έλεγχε από το τι φορούσα όταν θα έβγαινα έξω μέχρι και ποια φίλη πρέπει να έχω. Υπήρχε πάρα πολύ πίεση στα πάντα και δεν άντεχα άλλο έλεγα πάντα να σπουδάσω να βρω μια δουλειά μακριά από το πατρικό μου και αυτό έγινε μετά από δύσκολες στιγμές να βρω δουλειά και φυσικά είχα πίεση να επιστρέψω πίσω αφού δεν τα κατάφερνα ευτυχώς όμως βρήκα! Δεν το έβαλα ποτέ κάτω όσο δύσκολα και αν περνούσα ψυχολογικά και παρόλο που τότε είχα περάσει κατάθλιψη μόνη μου χωρίς να πάω καν σε ειδικό! Θέλει πολύ δύναμη σωματικά και ψυχικά για να τα καταφέρεις στο τέλος! Θα υπάρξουν στιγμές που θα απελπίζεσαι και θα σου φαίνεται αδύνατο να βρεις δουλειά και να φύγεις μακριά από αυτό το περιβάλλον αλλά να ξέρεις πάντα υπάρχει μια μικρή ελπίδα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Παίρνεις κάποια αγωγή ή η ψυχίατρος δεν το κρίνει απαραίτητο; Μπορεί να βοηθούσε να βρεις την ψυχραιμία και τη διάθεση να δεις τι επιλογές υπάρχουν γιατί τώρα σου φαίνονται όλα μαύρα, ότι εισαι σε αδιέξοδο. Να θυμάσαι ότι όλα περνούν, τίποτα δεν διαρκεί για πάντα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα μικρη μας φιλη!
    Για να μενεις μονη σου χρειαζεσαι καποια χρηματα,συγνωμη για το θαρρος αλλα αν τα εξοδα αυτά ερχοντε από τους γονεις σου όπως καταλαβαινεις τους δινει μια παραπανω δικαιολογια να επεμβαινουν στα του σπιτιου σου. Όμως και παλυ πρεπει να σεβοντε την ιδιοτικοτητα σου και με ευγενικο τροπο να το κανουν.Αυτο μπορεις να τους το απαιτησεις αλλα με διπλοματικο τροπο,όχι με τσαμπουκα!
    Λες ότι θες νααυτοκτωνησεις! Και δεν θα θελεςνα σου γραφουμε τα συνηθες λογια αποτρωπης,και καλα λες. Εγω σεβομαι τα ανθρωπινα δικαιωματα και το δικαιωμα αυτοδιαθεσης του σωματος σου! εξαλου είναι πλεον κι Ε.Ε νομος! Δεν θα σου πω λοιπον τι θα κανεις διοτις είναι ασκοπο ειτε σου πω καντωειτε μην το κανεις το ιδιο θα είναι!Θα σου πω όμως πρωταα από όλα ότι λογο της ασθενειας σου εχουν δικαιωμα οι γονεις σου να σε βαλουν σε ψυχιατρικη κλινικη,και ο γιατρος σου μπορει ακομα και αυτεπαγκελτα.Ο λογος είναι ότι το δηλωνεις κατω από μη υγειες πνευματικη κατασταση,αρα δεν είναι καθαρης η κριση σου και φερεις αναγκη θεραπειας και προσοχης για αποφυγη οποιας βιας στον εαυτο σου,οπου παει να πει ότι θα σε κλεισουν μεσα χωρις την υπογραφη σου ,σε θαλαμο με δεμενα χερια κι φαρμακα αβερτα! Δευτερον ,επειδη η αυτοκτωνια μπορει να περιμενει!δεν εχεις προβλημα χρονου, θα σου πρωτεινα λοιπον πρωτα να εκπληρωσεις τις οποιες επυθιμειες εχεις, φαντασιωσεις κι αποθυμενα! Κανε όλα αυτά και επισης ας περιμενες λιγακι να καλητερευση η παθηση σου για να είναι συνειδητη η επυλογη ,αντικειμενικα θα είναι πολύ κριμα να βαλεις τελος στην ζωη σου χωρις καθαρη και υγειες αποφαση! Δεν θα είναι κριμας να εισαι μετα πνευμα κι να λες τι βλακεια εκανα? Θα γινεις ένα πνευμα με κομπλεξ, σαν αυτά που ενοχλουνε τις οικογενειες στα σπιτια τους, σαν τις ταινειες,θα γινεις πνευμα που θα κανεις συνεχως μπουλινγκ στο κοσμο και θα βρεις και το μπελα σου διοτις σαν κανεις κακο ονομα μπορει και να σε κυνηγαναι μετα λευκοι μαγοι να σε εξαγνησουν και να σε κλεισουν μεσα σε στοιχειομενα αντικειμενα. Δεν αστειευομαι θα σε αποφευγουν τα αλλα πνευματα διοτις θα εισαι κακη παρεα κι θα σε πλησιασουν οι κακες παρεες, τα δαιμονια δλδ, οπου εάν εισαι και λιγο επηρεπεις ευκολα μπορει να κανεις καποια τετοι σχεση και να σε παρουν τα δαιμονισμενα πνευματα μαζι τους!
    Δεν νομιζω ότι σου αξιζει τετοια μεταθανατοιος ζωη!

  7. #7
    Στείλε μου αν θες! ❤️ Τα ίδια περνάω!

  8. #8
    Erin
    Guest
    Θα σε ενδιέφερε κάποιο χόμπι, εθελοντική εργασία ή ίσως αν φρόντιζες κάποιο ζωάκι;

    Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε να έφευγες από το μέρος όπου ζεις ή αν γινόταν να φτιάξουν οι σχέσεις με τους γονείς σου.

    Προσπαθώ να προτείνω κάτι που θα σε ευχαριστούσε, αλλά δεν ξέρω τα ενδιαφέροντα σου.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Erin View Post
    Θα σε ενδιέφερε κάποιο χόμπι, εθελοντική εργασία ή ίσως αν φρόντιζες κάποιο ζωάκι;

    Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε να έφευγες από το μέρος όπου ζεις ή αν γινόταν να φτιάξουν οι σχέσεις με τους γονείς σου.

    Προσπαθώ να προτείνω κάτι που θα σε ευχαριστούσε, αλλά δεν ξέρω τα ενδιαφέροντα σου.
    Έγραψε πως δε κάνει κάτι στη ζωή της τι ενδιαφέροντα να έχει;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    6
    μένω μόνη μου και γενικά δεν έχω κανέναν. μένω σε σπίτι μισή ώρα μακρία από τους γονείς μου. ναι η μάνα μου μου δίνει χρήματα αλλά μπροστά στα μόνιμα ψυχολογικά προβλήματα που μου προκάλεσε τα χρήματα δεν διορθόνουν τίποτα . + δεν μπορώ να βρω δουλεία όσο και αν προσπαθώ, δεν μένω σε μεγάλη πόλη και είμαι άσχημη εμφανισιάκα . κανείς δεν θέλει να με προσλάβει , μου λένε ψέματα με χαμόγελο. τους έχω σηχαθεί ολους.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by tapeino_xamomilaki View Post
    Στείλε μου αν θες! ❤️ Τα ίδια περνάω!
    exeis instagram?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Παίρνεις κάποια αγωγή ή η ψυχίατρος δεν το κρίνει απαραίτητο; Μπορεί να βοηθούσε να βρεις την ψυχραιμία και τη διάθεση να δεις τι επιλογές υπάρχουν γιατί τώρα σου φαίνονται όλα μαύρα, ότι εισαι σε αδιέξοδο. Να θυμάσαι ότι όλα περνούν, τίποτα δεν διαρκεί για πάντα
    πρόσφατα άλλαξα την αγωγή μου, θα δω αν με βοηθήσει αλλα δεν νομίζω.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Christina13x View Post
    exeis instagram?
    xero_go είναι φεικ αν έχεις κι εσύ θα είναι καλά μη διστάσεις περνάω τα ίδια μπορούμε η μία να βοηθήσει την άλλη.. Κάνε κι εσύ φεικ δεν είναι δύσκολο θα Χ; ρω να μιλήσουμε

  14. #14
    Quote Originally Posted by Christina13x View Post
    μένω μόνη μου και γενικά δεν έχω κανέναν. μένω σε σπίτι μισή ώρα μακρία από τους γονείς μου. ναι η μάνα μου μου δίνει χρήματα αλλά μπροστά στα μόνιμα ψυχολογικά προβλήματα που μου προκάλεσε τα χρήματα δεν διορθόνουν τίποτα . + δεν μπορώ να βρω δουλεία όσο και αν προσπαθώ, δεν μένω σε μεγάλη πόλη και είμαι άσχημη εμφανισιάκα . κανείς δεν θέλει να με προσλάβει , μου λένε ψέματα με χαμόγελο. τους έχω σηχαθεί ολους.
    Περιμένω να μου στείλεις αν θες βέβαια

  15. #15
    Quote Originally Posted by Christina13x View Post
    πρόσφατα άλλαξα την αγωγή μου, θα δω αν με βοηθήσει αλλα δεν νομίζω.
    Στείλε μου μήνυμα περιμένω πως και πως στην ίδια ακριβώς κατάσταση είμαι :ρ

Similar Threads

  1. Πριν 2,5 σχεδόν χρόνια...
    By Erdinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-01-2021, 19:55
  2. Δεν έχω φίλους εδώ και 5 χρόνια (σχεδόν)...
    By κουρασμενος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 30-12-2020, 22:49
  3. Σχεδόν 20 χρόνια πανε..
    By Akostakis78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 03-09-2020, 17:13
  4. Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια
    By kokko in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 18-03-2011, 10:45
  5. Σχεδόν 3 Χρονια Αργότερα...
    By Natalia_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 33
    Last Post: 04-02-2011, 18:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •