Ειμαι υπερβολική ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84

    Ειμαι υπερβολική ;

    Εδώ και ένα εξαμηνο ειμαι με ένα παιδί . Τα πάμε πολύ καλά υπάρχει χημεία μου φέρεται καλά και αντίστοιχα και εγώ σε αυτόν .Με προβληματίζουν όμως κάποιες απόψεις του και κάποιες διαφορετικές αντιλήψεις που έχουμε .Ένα παράδειγμα είναι ότι εκφράζει ρατσιστικές απόψεις σε κάποια θέματα όπως «πωω αυτός που πέρασε ήταν χοντρός δεν μπορούσε να περπατήσει ρεε>> ,<<δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνει κάτι για τον εαυτό του και παραμένει χοντρός αφού είναι κακό για αυτόν κλπ >> .Εκτός αυτού έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές κρίνει και τον εαυτό του αυστηρά λέει ότι δεν του αρέσουν πράγματα πάνω του ...ή έχει τύχει σε συζήτηση να μου πει <<αν δεν σου άρεσα εμφανισιακά θα με προσεχες; >> ή <<τι μου βρήκες ;>> κλπ ...Άλλο ένα θέμα είναι ότι όταν λέω ότι τρελαίνομαι για γλυκά κλπ μου λέει ότι πρέπει να προσέχουμε <<μη μου παχύνεις ..εγώ αν έβαζα δέκα κιλά τώρα θα σαρεσε ; Κλπ >> ...Να σημειωθεί εδώ ότι 1) από την πρώτη στιγμή που είπα απόψεις περί κιλών για άλλα άτομα του είπα ότι ενοχλούμαι ,του εξήγησα ότι δεν είναι για όλους εύκολο ,και δεν τον αφορούν τα κιλά άλλων ανθρώπων και να κάτσει να ξανασκεφτεί 2) ειμαι αθλήτρια εδώ και δέκα πέντε χρόνια στο βόλεϋ ...έχω βρεθεί σε περιβάλλοντα που όλοι ασχολούνταν με το σώμα ,με την προπόνηση και με την διατροφή...ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν έπιασα στο στόμα μου άνθρωπο να τον κρίνω με βάση τα κιλά του ούτε απαίτησα ποτε από κάποιον σύντροφο μου να είναι αθλητικός τύπος ,να κάνει διατροφή και να έχει κοιλιακούς .Συμφωνώ ότι πρέπει να προσέχουμε για λόγους υγείας αλλά μου φαίνεται ότι ο φίλος μου δεν το έχει ακριβώς έτσι στο μυαλό του 3) όσο για τον φίλο μου πάντα τον ενθαρρύνω ,δεν του έχω πει ποτε ότι με ενοχλεί κάτι πάνω του και προσπαθω να τον ανεβάσω ...πολλές φορές με ρωτάει τι προσέχω σε έναν άντρα ..τι με ελκύει ...ή μου τονίζει και γκρινιάζει για τα ελαττώματα του ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΚΑΝ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ
    Δεν ξέρω τι να κάνω και πως να το χειριστώ ...δεν ξέρω αν είναι ρατσιστής ή αν έχει συσσωρευμένες ανασφάλειες ..Επειδή τα πάμε καλά γενικά θα ήθελα να προσπαθήσω για αυτή τη σχέση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Εδώ και ένα εξαμηνο ειμαι με ένα παιδί . Τα πάμε πολύ καλά υπάρχει χημεία μου φέρεται καλά και αντίστοιχα και εγώ σε αυτόν .Με προβληματίζουν όμως κάποιες απόψεις του και κάποιες διαφορετικές αντιλήψεις που έχουμε .Ένα παράδειγμα είναι ότι εκφράζει ρατσιστικές απόψεις σε κάποια θέματα όπως «πωω αυτός που πέρασε ήταν χοντρός δεν μπορούσε να περπατήσει ρεε>> ,<<δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνει κάτι για τον εαυτό του και παραμένει χοντρός αφού είναι κακό για αυτόν κλπ >> .Εκτός αυτού έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές κρίνει και τον εαυτό του αυστηρά λέει ότι δεν του αρέσουν πράγματα πάνω του ...ή έχει τύχει σε συζήτηση να μου πει <<αν δεν σου άρεσα εμφανισιακά θα με προσεχες; >> ή <<τι μου βρήκες ;>> κλπ ...Άλλο ένα θέμα είναι ότι όταν λέω ότι τρελαίνομαι για γλυκά κλπ μου λέει ότι πρέπει να προσέχουμε <<μη μου παχύνεις ..εγώ αν έβαζα δέκα κιλά τώρα θα σαρεσε ; Κλπ >> ...Να σημειωθεί εδώ ότι 1) από την πρώτη στιγμή που είπα απόψεις περί κιλών για άλλα άτομα του είπα ότι ενοχλούμαι ,του εξήγησα ότι δεν είναι για όλους εύκολο ,και δεν τον αφορούν τα κιλά άλλων ανθρώπων και να κάτσει να ξανασκεφτεί 2) ειμαι αθλήτρια εδώ και δέκα πέντε χρόνια στο βόλεϋ ...έχω βρεθεί σε περιβάλλοντα που όλοι ασχολούνταν με το σώμα ,με την προπόνηση και με την διατροφή...ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν έπιασα στο στόμα μου άνθρωπο να τον κρίνω με βάση τα κιλά του ούτε απαίτησα ποτε από κάποιον σύντροφο μου να είναι αθλητικός τύπος ,να κάνει διατροφή και να έχει κοιλιακούς .Συμφωνώ ότι πρέπει να προσέχουμε για λόγους υγείας αλλά μου φαίνεται ότι ο φίλος μου δεν το έχει ακριβώς έτσι στο μυαλό του 3) όσο για τον φίλο μου πάντα τον ενθαρρύνω ,δεν του έχω πει ποτε ότι με ενοχλεί κάτι πάνω του και προσπαθω να τον ανεβάσω ...πολλές φορές με ρωτάει τι προσέχω σε έναν άντρα ..τι με ελκύει ...ή μου τονίζει και γκρινιάζει για τα ελαττώματα του ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΚΑΝ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ
    Δεν ξέρω τι να κάνω και πως να το χειριστώ ...δεν ξέρω αν είναι ρατσιστής ή αν έχει συσσωρευμένες ανασφάλειες ..Επειδή τα πάμε καλά γενικά θα ήθελα να προσπαθήσω για αυτή τη σχέση
    Καλημερα !
    Ρατσιστικο ενα σχολιο μπορεις να το κρινεις αν κρυβει πολυ περισσοτερο αρνητικα πράγματα πισω του ..Εδω αναρωτιεται γιατι δεν κανει κατι να το αλλαξει ...

    Θελεις να μας πεις τι ηλικιες εχετε και κατα ποσο αυτο το γεγονος νομιζεις οτι προερχεται απο δικη του ανασφαλεια ή απλα ειναι τυπος που σχολιαζει γενικα τα παντα και τους παντες ?
    Εισατε πολυ λιγο καιρο μαζι και ανακαλυπτεις πτυχες του χαρακτηρα του .Τωρα αν καποιες δεν σου αρεσουν το συζητας μαζι του ..
    Νοοτροπιες μην περιμενεις ομως να αλλαξεις σε ανθρωπους για να τους φερεις στα δικα σου μετρα ..
    Ασε τι κανεις εσυ και δες απο τι προερχεται ολο αυτο σε εκεινων .
    Αναλογα την πηγη θα δεις αν μπορεις να τον βοηθησεις να ενισχυσει την αυτοπεποιηθηση του ,γιατι νομιζω τετοιες ερωτησεις τις κανουν οσοι εχουν ανασφαλειες ...

    Οταν λες υπαρχει χημεια, που ?
    Γιατι ως τωρα χημεια δεν το λες αυτο και μαλιστα ειναι ενα στοιχειο που σε ενοχλει και προσπαθεις να το αλλαξεις αν δεν το εχεις καταλαβει ...

    Ας πουμε περνάτε καλά μαζι ,γελατε ,συζητατε και που και που σου βγαζει αυτο το στοιχειο ή ειναι μια μονιμη κατσταση στις συζητησεις σας ..
    Ακομα και στο ερωτικο κομματι σου βγαζει τέτοιες ανασφαλειες ?

    Καλως ή κακως επειδη και εγω στον αθλητικο σου χωρο ήμουν για παρα πολλα χρονια και πλεον τωρα περιστασιακα ,εμεις στο συγκεκριμενο αθλημα και γενικα αυτοι που βρισκομαστε στα ομαδικα εχουμε μια τελειως διαφορετικη οπτικη πλευρα που το βλεπουμε ολο αυτο ..Δεν θεοποιουμε το καλλίγραμμο γυμνασμενο σωμα γιατι γνωριζουμε πως οποιοσδηποτε εχει θέληση μπορει να το καταφερει .Δεν ειναι τοσο δυσκολο αρκει ολο αυτο να το καλλιεργει απο πολυ μικρη ηλικια .
    Ειναι μια κοσμοθεωρια που την εχουν οι αθλητες για αυτο και δεν ειμαστε καθολου κομπλεξαρισμενοι με τα σωματα μας .
    Ακομα και το κλιμα των αποδυτηριων και της ομαδικοτητας παιζει πολυ καθοριστικο ρολο αφου εκει μεσα γνωριζεις πολυ καλα τι επικρατει και οτι ολοι εμεις αισθανομαστε πολυ ανετα με το σωμα μας στην εκθεση μιας τριτης ματιας ..

    Καταλαβαινεις πως η δικη σου ματια σε ολο αυτο ειναι θεμα παιδειας οποτε δεν μπορεις να εχεις την ιδια ¨απαίτηση¨και απο τον άλλον που δεν εχει περασει απο αυτο το κομμάτι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    2
    Καθαρά προσωπική μου άποψη, αλλά μπορεί να μην είναι κακό παιδί ο σύντροφός, αλλά να μην έχει ωριμάσει ακόμη αρκετά ώστε να κατανοήσει το γεγονός ότι ο λόγος που εκφέρει δημιουργεί ενέργειες συμπάθειες και αντιπάθειες. Πράγματι είναι θέμα παιδείας και καλλιέργειας. Ίσως να είναι λίγο παραπάνω επιφανειακός ή να κρίνει τα επιφανειάκα ζητήματα.
    Θα έλεγα πως πρέπει να τα συζητάτε τα θέματα αυτά, και να μην φοβάσαι να τα φέρεις ως θέμα για κουβέντα. Πραγματικά αν δεν είναι σε θέση να τα συζητήσει, θα πρέπει να αναλογιστείς και τί είδους σχέση θέλεις, αν δλδ αναζητάς ουσιαστική επικοινωνία και όχι μόνο κουτσομπολιά για τον περίγυρο για το πως είναι ο ένας, και τί κάνει ο άλλος.
    Πράγματι είναι ένδειξη ανασφάλειας από όσο καταλαβαίνω από αυτά που έχεις γράψει. Όλοι έχουμε ανασφάλειες, και όλοι μπορούμε να βελτιωθούμε και να ωριμάσουμε.
    Ελπίζω να βοήθησα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κάνει προβολή των δικών του ανασφαλειών σε άλλους. Ωστόσο αν είναι βαθιά ριζωμένες αυτές οι αντιλήψεις, δύσκολα να αλλάξουν ουσιαστικά. Θα ήθελες για παράδειγμα να του γνωρίσεις κάποιο άτομο με παραπάνω κιλά, αυτός να μην εξωτερικεύει την σκέψη του και εσύ μέσα σου να ξέρεις πως αν ήσασταν μόνοι θα έλεγε τα γνωστά για αυτό; Το ζήτημα είναι ότι προσβάλει τους άλλους, όχι πως απλά κουτσομπολεύει την ζωή τους. Το δεύτερο είναι πιο βαθύ και το δεύτερο κακή συνήθεια έστω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Θα συμφωνήσω με την End_of_an_era στο ότι κάνει προβολή των δικών του ανασφαλειών. Φαίνεται πως έχει ένα κόμπλεξ με την εμφάνιση του, γι' αυτό και ζητάει συνεχώς επιβεβαίωση και εκφράζει τέτοια κακεντρεχή σχόλια. Επίσης, λες πως σου φέρεται καλά, αλλά όταν του είπες πως τρελαίνεσαι για γλυκά, αυτός απλά γύρισε και σου είπε "μη μου παχύνεις, εγώ αν έβαζα δέκα κιλά τώρα θα σου άρεσε;"...δλδ τι;;Αν έπαιρνες κάποια κιλά παραπάνω θα σε χώριζε;; Την αξία ενός ανθρώπου αυτός την κρίνει βάσει εμφάνισης;; Πέρα από ανασφαλής, δείχνει να είναι και ανώριμος, κατά την γνώμη μου. Συνεπώς, όχι, δεν είσαι υπερβολική!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Επίσης, τέτοιες συμπεριφορές οδηγούν άλλους σε διατροφικές διαταραχές.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Ναι γενικά περνάμε καλά ,γελάμε ,μπορούμε να συζητήσουμε γενικά για διαφορά θέματα .Αυτά που περιγράφω δεν βγήκαν από την αρχή .Από την άλλη στην αρχή είμαστε ακόμα... τελοσπαντων συμφωνώ με όλα όσα λες είναι σκέψεις που μου έχουν περάσει ήδη από το μυαλό ,ήθελα να δω απλώς και μια εξωτερική γνώμη .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Ελα ντε ...πραγματικά και εγώ αυτό σκέφτηκα ...δηλαδή αν βάλει ο άλλος δέκα κιλά τι αλλαζει ;...Τελοσπαντων αυτά τα συζήτησα μαζί του ,δεν κράτησα κάτι μέσα μου και τον καθησύχασα κιόλας (γιατί πάνω στην συζήτηση πάντα το γυρίζει σε δικά του θέματα ) και του είπα ότι για μένα αν είχες δέκα κιλά πάνω ή δέκα κιλά κάτω ή μακρύ ή κοντό μαλλί δεν θα έκανε κάποια διαφορά .Μετά επειδή καταλαβαίνει ότι λέει βλακείες ή ότι εγώ ενοχλούμαι ...μου λέει ότι τώρα το πηγαίνω στο άλλο άκρο και δεν εννοούσε αυτό κλπ ..Τελοσπαντων δεν έχει νόημα ,απλώς θα ξανακάνω ανοιχτά την συζήτηση μου θα πω ξανά τις σκέψεις μου και αν δεν συνεννοούμαστε δεν νομίζω ότι θα οδηγήσει κάπου όλο αυτό .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αυτα είναι θέμα παιδείας του αλλου και κακά τα ψέμματα οι περισσότεροι ετσι σκέπτονται και σχολιάζουν. Και η παιδεία είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων, πώς μεγαλώνει καποιος, ηλικία, εμπειρίες κλπ. Είναι ευκαιρία να κάνετε τετοιες συζητήσεις με επιχειρήματα και ετσι μπορείς να τον βοηθήσεις να αλλάξει οπτική. Δεν νομίζω οτι ειναι θέμα σοβαρό να μαλώσετε γι αυτο. Για τον εαυτο του τι σου λέει που λες για ανασφάλειες, ελαττώματα κλπ?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Για παράδειγμα μου έχει μιλήσει για κάποια πράγματα που δεν του αρέσουν πάνω του (εμφανισιακα ) ,με έχει ρωτήσει αν εγώ τον βρίσκω ελκυστικό ,γενικά τι κοιτάζω σε έναν άντρα ,μέχρι και τι του βρήκα με ρώτησε σε κάποια φάση .Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει αυτό ...αν δεν ήθελα δεν θα ήμουν μαζί του .Δεν τον έχω αποθαρρύνει ποτε για κάτι ,ούτε του έχω δώσει κάποιο πάτημα .Απλώς όλο αυτό δεν μένει μόνο σε αυτοκριτική της εμφάνισης του αλλά επεκτείνεται σε αρνητικό σχολιασμό της εμφάνισης και για αλλα άτομα .

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Απλώς σκέφτομαι μερικές φορές ...δηλαδή σε εμένα κοίταξε μόνο την εμφάνιση ; Τόσο σημασία έχουν τα κιλά ; Αν πχ είχα έναν τραυματισμό και σταματούσα το βόλεϋ και έβαζα κιλά τι θα άλλαζε ; Ειλικρινά θεωρώ ότι αν το βάλεις στόχο και προτεραιότητα είναι εύκολο σχετικά να χτίσεις ένα όμορφο σώμα και υπάρχουν άλλοι πολύ πιο βασικοί και δυσπρόσιτοι στόχοι .Τα κιλά και το ωραίο κορμί έρχονται και φεύγουν.Ακόμα και στον αθλητισμό που βοηθάει ένα υγιές και ισορροπημένο σώμα ,δεν θυμάμαι ΠΟτε να κρίνουμε έναν αθλητή με βάση το καλλίγραμμο του κορμί ,ούτε καν υποσυνείδητα δεν μου περνούσε αυτό σαν σκέψη .Και οκκ δεν μπορώ να του επιβάλλω αυτό τον τρόπο σκέψης ,έχουμε διαφορετικά ερεθίσματα και το κατανοώ ..απλώς που ξέρω εγώ ότι σιγά σιγά αυτά που λέει και κάνει δεν θα αρχίσει να τα βγάζει στην σχέση μας ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μπορεί να εχει ενα κόμπλεξ με την εμφάνιση, δεν γνωρίζω ηλικίες αλλα σκέψου πώς ήμασταν στην εφηβεία που μας απασχολούσε και το ψάχναμε? καπως ετσι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Νομίζω ότι οι άνθρωποι μαθαίνουμε πολλά ο ένας από τον άλλον.
    Και πολλές φορές εξελισσόμαστε μέσα από τις σχέσεις.
    Αν είσαι ένας άνθρωπος που δεν είναι ανασφαλής με την εξωτερική σου εμφάνιση και δεν δίνεις τόση βάση, λογικά κάποια στιγμή και σταδιακά το αγόρι σου θα "υιοθετήσει" και εκείνος τη στάση σου.
    Αυτό είναι το θετικό σενάριο και αρκετά συχνό.
    Αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι ότι θα τον ανέβαζα αλλά δεν θα τον άφηνα να πολυμιλάει για άλλους.
    Με έναν τρόπο δεν θα τον άφηνα επεκτείνεται σε τέτοια θέματα.

Similar Threads

  1. ειμαι υπερβολικη?
    By garida in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 25-12-2018, 02:03
  2. εγω ειμαι υπερβολικη ή οχι?
    By Efi25 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 21-10-2016, 13:37
  3. Ειμαι εγω υπερβολικη;;
    By evaki25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 18-12-2013, 02:43
  4. ειμαι εγω υπερβολικη και υποχονδρια η....
    By natas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-10-2011, 23:55
  5. μηπως ειμαι υπερβολικη?
    By agnes_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 01-04-2011, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •