Θεραπεία με Remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
    Member

Θεραπεία με Remeron

Παιδιά γειά χαρά. Έχω δοκιμάσει ο,τι SSRI και SNRI υπάρχει. Πάντα τα διέκοπτα γιατί μου προκαλούσαν ακόμη χειρότερο άγχος, αϋπνία και ένταση. Και όχι δεν περνούσε μετά τις τρεις εβδομάδες.
    Εδώ και τρεις μέρες έχω ξεκινήσει το Ρεμερον.. Ρε παιδιά εκτός από το ότι με το φάρμακο αυτό πάω κατευθείαν για ύπνο (πράγμα πολύ καλό γιατί υπέφερα με αϋπνίες), δεν υπάρχει ούτε για δείγμα άλλη "παρενέργεια".
    Χωρίς να υπερβάλλω από την τρίτη κιόλας μέρα με ηρεμεί και επιδρά θετικά στη διάθεσή μου. Το έχει πάρει/παίρνει κανείς; Θα ήθελα να μάθω εμπειρίες σας!

Senior Member
    Serotonini καλημέρα. Πρώτον και αν επιτρέπεται με τί έχεις διαγνωσθεί; Δεύτερον έχεις κάνει ψυχοθεραπεία και τρίτον να υποθέσω ότι υπό την παρακολούθηση ψυχιάτρου έχεις δοκιμάσει τόσα πολλά αντικαταθλιπτικά ναι;
    Στα ρωτάω αυτά γιατί αν για παράδειγμα έχεις ΓΑΔ ή κατάθλιψη , υπάρχει περίπτωση ένα αντικαταθλιπτικό όπως για παράδειγμα το zoloft να κάνει και δύο μήνες για να δουλέψει και οι πιθανές παρενέργειες του εκάστοτε αντικαταθλιπτικού να κρατάνε πάνω από μήνα.
    Να τονίσω ότι δεν είμαι γιατρός εννοείται και ότι σε κάθε οργανισμό το κάθε φάρμακο επιδρά διαφορετικά ή και καθόλου.
    Όσων αφορά το remeron το παίρνω μισό κάθε βράδυ για 47 μέρες μαζί με ένα xanax για να κοιμάμαι γιατί είχα θέμα με κρίσεις πανικού στον ύπνο.
    Το remeron όταν το παίρνεις μισό θεωρείται ότι κάνει καλό στον ύπνο και λίγα πράγματα στην κατάθλιψη. Επίσης μια παρενέργεια του που έχω ακούσει αρκετά είναι ότι ανοίγει την όρεξη για φαγητό.
    Αλλά και πάλι τονίζω κάθε οργανισμός και κάθε διάγνωση είναι διαφορετική.
    Εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για παρενέργειες γιατί παίρνω και ladose και xanax στην αγωγή μου. Πάντως ο γιατρός μου μου είπε πως μου το δίνει μισό μαζί με ένα xanax το βράδυ για να κοιμάμαι και όντως κοιμάμαι.
    Επίσης υπάρχει και η περίπτωση απλά να σου ταιριάζει το φάρμακο.

Senior Member
    Είναι αλήθεια ότι το ρεμερον βοηθά πολύ στην αϋπνία. Αυξάνει όμως την όρεξη με αποτέλεσμα να παχαινεις. Αυτό βέβαια εξαρτάται κι από τον καθένα πόσο επιρρεπής είναι, τι μεταβολισμό έχει κλπ. Δεν ρίχνει τη λίμπιντο όπως τα SSRI'S. Και ειδικά στην αϋπνία κάνει δουλειά από την αρχή. Αφού σου ταιριάζει, μια χαρά. Εγώ το έπαιρνα για χρόνια, μετά δοκίμασα κάποια άλλα αλλά επέστρεψα σ'αυτό για τους λόγους που λες, δηλαδή έλυσε το πρόβλημα της αϋπνίας μου και δεν έχω τις παρενέργειες που είχα με άλλα.

Serotonini πόσα mg παίρνεις??
    Από όρεξη πώς πας?? Στην έχει ανοίξει??

Member
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Serotonini πόσα mg παίρνεις??
    Από όρεξη πώς πας?? Στην έχει ανοίξει??
    Καλησπερα!! Εγω το επαιρνα σε συνδιασμο με ζαναξ με ΓΑΔ και Καταθλιψη, μου ανοιξε τρελα την ορεξη και εβαλα αρκετα κιλα αλλα μ βοηθησαν πολυ μ τον υπνο.