Θεραπεία με Remeron - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    εχθές το βράδυ κατάπια πάλι ένα 3,75 mg remeron και ευτυχώς τα πήγα μια χαρά στον ύπνο!! 2 μέρες έχω κοιμηθεί καλά και νοιώθω ξεκούραστος!! έχω ενέργεια και νοιώθω ευδιάθετος...δεν ξέρω αν είναι από τον καλό ύπνο ή από τις αντικαταθλιπτικές ιδιότητες του remeron (μάλον το 1ο..)

    δεν έχω πάρει xanax 2 μέρες και κοιμάμαι πολύ καλύτερα σε σχέση όταν έπερνα xanax...με το remeron κοιμάμαι από το βράδυ μέχρι το πρωί (με ενδιάμεσα ξυπνήματα αλλά ξανακοιμάμαι γρήγορα) ενώ με το xanax ξυπνουσα κανονικά ενδιάμεσα το βράδυ το έπερνα και περίμενα να έρθει η χαλάρωση για να ξανακοιμηθώ...

    ελπίζω να μου κρατήσει η υπναγωγός ιδιότητα και να μην χαθεί...

    τα όνειρα πάλι ήταν αληθοφανές και τα θυμάμαι ακόμα και τώρα...για μένα είναι καλό αυτό ... και ίσως σημαίνει ότι φτάνει ο εγκέφαλος στη φάση REM ύπνου

    για να δούμε...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    χρησιμοποιώ το remeron όπως θα δείτε και παραπάνω στο 10ημερο σε πολύ μικρή δόση 3,75mg και μου έχει κάτσει καλά αλλά παρατηρώ ότι σαν να με πρήζει , στα κιλά είμαι περίπου μισό κιλό πάνω περίπου αλλά σαν να έχω πρηστεί και ιδιάιτερα στην κοιλιά , με σφίγγει η ζώνη και άλλαξα μια τρύπα προς τα πάνω...με λίγα λόγια κατακράτηση υγρών.

    Φεύγει αυτή η παρενέργεια με τον καιρό???

    Επίσης έχω μιλήσει με το γιατρό και μου είπε να το πάω σιγά σιγά στα 15mg αφού μου έχει κάτσει καλά , έχω σκοπό να το κάνω αλλά πολύ αργά εφόσον προς το παρόν με καλύπτει αυτή η μικρή δόση
    Αν φτιάξει ο ύπνος και η διάθεση , που μου το έχει κάνει ως τώρα , η παρενέργεια να πάρω λίγα κιλά δε με νοιάζει , ελπίζω όμως να είναι λίγα...
    Θα ξεκινήσω και πιο εντατικά γυμναστική από εδώ και πέρα , είχα μέσα σε όλα και ένα μικρό τραυματισμό αλλά τον ξεπέρασα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Kriti28 κι εμένα το ρεμερον μου προκάλεσε πρήξιμο-κατακράτηση υγρών στην αρχή. Λάμβανα 7,5 mg τρία βραδια την εβδομάδα λόγω αϋπνίας .

    Παρατήρησα ότι αν σταματήσω το ρεμερον για 10ημερο φεύγει το πρήξιμο. Δοκίμασε να κανεις διαλείμματα πάνω από εβδομάδα αν σε ενοχλεί αυτό το «φούσκωμα».

    Επίσης τον πρώτο μήνα (με την συχνότητα που σου περιέγραψα) έβαλα και τρία κιλά . Ίσως σε εσένα λειτουργεί διαφορετικά,κάθε οργανισμός αντιδρά με τον δικό του μηχανισμό.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Kriti28 κι εμένα το ρεμερον μου προκάλεσε πρήξιμο-κατακράτηση υγρών στην αρχή. Λάμβανα 7,5 mg τρία βραδια την εβδομάδα λόγω αϋπνίας .

    Παρατήρησα ότι αν σταματήσω το ρεμερον για 10ημερο φεύγει το πρήξιμο. Δοκίμασε να κανεις διαλείμματα πάνω από εβδομάδα αν σε ενοχλεί αυτό το «φούσκωμα».

    Επίσης τον πρώτο μήνα (με την συχνότητα που σου περιέγραψα) έβαλα και τρία κιλά . Ίσως σε εσένα λειτουργεί διαφορετικά,κάθε οργανισμός αντιδρά με τον δικό του μηχανισμό.
    Με τα αποτελέσματα που έχω δεί σκέφτομαι να το συνεχίσω καθημερινά και να το κρατήσω , στο 10ήμερο μου έχει φτιάξει τον ύπνο και μου έχει μπλοκάρει τα καταθλιπτικά συναισθήματα...
    Η αλήθεια είναι ότι μου έχει αυξήσει λίγο την όρεξη αλλά τρώγω πολλά φρούτα και μου φεύγει.
    Άντε να δούμε που θα μας βγει

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Περαστικά. Κι εγώ έχω αυτό το πρήξιμο που λες στην κοιλιά. Αν περάσει ο τραυματισμός ξεκίνα κοιλιακούς. Εγώ κυρίως όταν τους σταμάτησα φουσκωσα. Θα τους ξαναρχίσω κι εγώ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    εχθές ήταν από τις καλύτερες μου μέρες...0 κατάθλιψη μέσα στο κέφι έκανα πλάκα με όλους , ηρέμησε παιδιά το κεφάλι μου από τις αρνητικές σκέψεις και αρνητικά συναισθήματα... επειδή καταλαβα πόσο χάλια ειμουν βουρκωσα σε μια στιγμη... , είπα να ανεβάσω τη δόση απο 3.75 στα 7.5 mg μιας και ο γιατρός μου είπε να ξεκινουσα με 15mg.
    Εκεί που φοβόμουν ότι θα ξεραθω τώρα στον ύπνο ξύπνησα νωρις και δε μπορούσα να ξανακοιμηθω... επειδή δε δούλευα την επόμενη λέω δε πειράζει αλλά κοιμήθηκα τελικά ξημερώματα... ελπίζω να μην χάθηκε η υπναγωγος δράση του , πάντως η διάθεση παραμένει πολύ καλή...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    REMERON συνέχεια...

    συνεχίζω με remeron για λίγες μέρες στα 7,5mg o ύπνος χάλασε λίγο κι έτσι εχθές βράδυ πήρα 15mg...

    κοιμήθηκα τέλεια απλά το πρωί είχα λίγο βαρύ κεφάλι αλλά μετά όλα καλά.

    οι αρνητικές σκέψεις και η κατάθλιψη έχουν μειωθεί κατά πάρα πολύ σίγουρα αλλά παρατηρώ ότι μου έχει φύγει αυτή η ευδιαθεσία που αναφέρω στο παραπάνω post και έχει επέλθει μια flat κατάσταση...

    από τη μία σκέφτομαι να παίξω επιθετικά και να βάλω και άλλο αντικαταθλιπτικό (αυτό λέει και ο γιατρός) ή να περιμένω να δω πως θα πάει...

    το άλλο που με φοβίζει είναι μήπως συνηθίσει ο οργανισμός μου το φάρμακο και χάσει τη δράση του.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Πιστεύω ότι θα δεις διαφορά στη διάθεση και με τα 15mg. Όμως ισχύει και αυτό που λες ότι μπορεί σιγά σιγά να το συνηθίσει ο οργανισμός. Εγώ συμπληρώνω το Σεπτέμβρη ένα χρόνο που το (ξανά) ξεκίνησα στα 15mg και ενώ στο δίμηνο, τρίμηνο ήμουν μια χαρά, τώρα δεν θα το έλεγα. Δεν είμαι στα πατώματα αλλά δεν είμαι καλά καλά. Οι διακοπές βοήθησαν αλλά τώρα που γύρισα Αθήνα δυσκολεύομαι. Βέβαια παίζει ρόλο και τι είδους προβλήματα έχει ο καθένας, τι ζωή κάνει κλπ. Τη διατροφή λίγο να προσέχεις γιατί παίζει να πεινάς πολύ. Καλή συνέχεια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Εχθές ήταν μία πολύ καλή μέρα , είχαμε καλέσει κόσμο στο σπίτι και κατάλαβα ότι αρχίζει και κάνει δουλειά η θεραπεία , έστω και μισή όπως λέει ο γιατρός μου.
    Ειμουν κοινωνικός , χαρούμενος περνούσα καλά με όλους , αγαπούσα όλο το κοσμο...το λάθος ήταν ότι ήπια πολύ...και σήμερα είμαι με hangover και πεσμένη ψυχολογία...σαν να με πήγε πίσω μέρες στη θεραπεία...
    Το έχει περάσει κάποιος άλλος αυτό??

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν είναι καλός συνδυασμός το αντικαταθλιπτικό με αλκοόλ. Μου το έχει πει κι ο ψυχίατρος μου ότι κανονικά δεν πρέπει να πίνω καθόλου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Πιστεύω ότι σε χτυπάει περισσότερο το αλκοόλ αν παίρνεις αντικαταθλιπτικά...να πιείς μια μπύρα ή ένα ποτήρι κρασί δε θα έχεις θέμα , αλλά εγώ το παρακανα και ήπια αρκετά... από εδώ και πέρα κομμένο...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    27η μέρα με remeron ,στα 15mg ακόμη , μου έχει κάτσει καλά το φάρμακο , κοιμάμαι καλά , έχω κόψει xanax , αρνητικές σκέψεις και καταθλιπτικά συναισθήματα μειωμένα κατά 90% , ξαφνικά εμφανίζονται για λίγο αλλά καλό είναι γιατί μου υπενθυμίζουν τι υποβόσκει χωρίς τη θεραπεία... επίσης καμία αρνητική αντίδραση στη λίμπιντο , θα έλεγα βελτίωση...
    Τα αρνητικά τώρα , έχει ανοίξει η όρεξη και θέλω να τρώγω συνέχεια , το ελέγχω βέβαια και τρώγω πολλά φρούτα και λαχανικά , φεύγει αυτή η παρενέργεια??
    Επίσης συνεχίζει αυτό το φλατ συναίσθημα με εξαίρεση 2 φοβερές μέρες που πετούσα πραγματικά στα ύψη , χαιρομουν τα πάντα και είχε ανέβει η αυτοπεποίθηση μου στο φουλ!! Μου περνάει από το μυαλό μήπως ήταν μανιακά επεισόδια??? Στις παρενέργειες γράφει μανία...
    Μου έχει προσφέρει πολλά το φάρμακο να μην είμαι αχάριστος αλλά θα ήθελα να είχα λίγο πιο ανεβασμένη διάθεση.
    Ο Γιατρός μου έχει πει ότι είναι λίγο τα 15mg μιυ έχει προτείνει είτε αύξηση δόσης είτε να βάλουμε 2ο αντικαταθλιπτικό...
    Ακούω γνώμες...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μανιακά επεισόδια το ότι ήσουν χαρούμενος; Φαντάσου πού έχουμε φτάσει όσοι έχουμε πεσμένη διάθεση. Να θεωρούμε μανία την χαρά... για το άλλο που ρωτάς κι εγώ σε δίλημμα είμαι... θα ρωτήσω τον βελονιστη αν βοηθάει καθόλου και στη διάθεση... πάντως τα αντικαταθλιπτικά είναι η πιο φθηνή λύση... το ρεμερον δεν είναι SSRI για να ρίχνει τη λίμπιντο....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μανιακά επεισόδια το ότι ήσουν χαρούμενος; Φαντάσου πού έχουμε φτάσει όσοι έχουμε πεσμένη διάθεση. Να θεωρούμε μανία την χαρά... για το άλλο που ρωτάς κι εγώ σε δίλημμα είμαι... θα ρωτήσω τον βελονιστη αν βοηθάει καθόλου και στη διάθεση... πάντως τα αντικαταθλιπτικά είναι η πιο φθηνή λύση... το ρεμερον δεν είναι SSRI για να ρίχνει τη λίμπιντο....
    χαχαχα μα είδες?? και μόνο από αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει να αλλάξει κάτι , έχω βυθιστεί στα προβλήματα της καθημερινότητας και την κατάθλιψη ,οι μικρές εκλάμψεις χαράς μου φαίνονται ξένες...
    πάντως σήμερα είναι μια καλή μέρα , κοιμήθηκα καλά και η διάθεση είναι ανεβασμένη , θέλει και την προσπάθεια από εμάς και θετική σκέψη για να φτάσουμε την καλή διάθεση-ευτυχία...

    τώρα ότι πληρώθηκα πριν μια εβδομάδα και έχω μείνει ταπί ήδη προσπαθώ να μην το σκέφτομαι γιατί θα πάει στο βρόντο όλη η προσπάθεια για θετική σκέψη...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    αύριο κλείνω μήνα με remeron στα 15mg πλέον.

    τα αποτελέσματα πολύ καλά , ύπνος πολύ καλός , άγχος-αρνητικές σκέψεις-καταθλιπτικά συναισθήματα θα έλεγα 90% βελτίωση , το μόνο που υστερώ λίγο είναι στη διάθεση , κυρίως φλατ συναίσθημα με κάποιες μέρες χαράς , επίσης με έχει βοηθήσει και στο κοινωνικό κομμάτι , αν έχεις τα καταθλιπτικά συναισθήματα και νοιώθεις συνέχεια ένα βάρος στο στήθος που να σε νοιάζει να πιάσεις κουβέντα , σου μιλάει ο άλλος και σκέφτεσαι διάφορα , ούτε καν στα μάτια δεν τον κοιτούσα...
    τώρα έχω διάθεση για κουβέντα και μιλάω κοιτόντας το συνομιλητή στα μάτια...έχει ανέβει και η αυτοπεποίθηση μου

    αυτό που με τραβάει πίσω είναι τα οικονομικά δυστηχώς που είναι δύσκολο να το προσπεράσεις ψυχολογικά αλλά όλος ο κόσμος έτσι είναι...

    το μειονέκτημα τώρα...

    Π Ε Ι Ν Α !!! πεινάω συνέχεια αν και βλέπω ότι ξεκινάει σιγά σιγά να φεύγει αυτή η παρενέργεια

    και το πρωί έχω λίγο καταστολή αλλά με καφέ φτιάχνει

    το ερώτημα που παραμένει είναι αν θα βάλω δεύτερο χάπι όπως επιμένει ο γιατρός ή να αυξήσω το remeron...

    για το 2ο χάπι φοβάμαι τις παρενέργειες γιατί η καθημερινότητα μου είναι γεμάτη από το πρωί μέχρι βράδυ...(δουλειά-παιδιά)
    και οι παρενέργειες με δυσκολεύουν να ανταπεξέλθω.

    για την αύξηση remeron φοβάμαι και την αύξηση της πείνας...

    το πιο πιθανό που σκέφτομαι είναι να προσθέσω το cipralex 5mg αρχικά για κανένα μήνα και μετά αν χρειαστεί στα 10mg , πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού...

    αφού μπήκα στο χωρό θα χορέψω , τι να πάθω στο κάτω κάτω , αν με πειράξει το κόβω και συνεχίζω με το remeron.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. remeron
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 10:54
  2. remeron
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2019, 00:08
  3. θεραπεια με remeron
    By sick in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 22-12-2011, 15:47
  4. remeron
    By marirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2008, 00:43
  5. remeron
    By ico in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2008, 02:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •