Θεραπεία με Remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72

    Θεραπεία με Remeron

    Παιδιά γειά χαρά. Έχω δοκιμάσει ο,τι SSRI και SNRI υπάρχει. Πάντα τα διέκοπτα γιατί μου προκαλούσαν ακόμη χειρότερο άγχος, αϋπνία και ένταση. Και όχι δεν περνούσε μετά τις τρεις εβδομάδες.
    Εδώ και τρεις μέρες έχω ξεκινήσει το Ρεμερον.. Ρε παιδιά εκτός από το ότι με το φάρμακο αυτό πάω κατευθείαν για ύπνο (πράγμα πολύ καλό γιατί υπέφερα με αϋπνίες), δεν υπάρχει ούτε για δείγμα άλλη "παρενέργεια".
    Χωρίς να υπερβάλλω από την τρίτη κιόλας μέρα με ηρεμεί και επιδρά θετικά στη διάθεσή μου. Το έχει πάρει/παίρνει κανείς; Θα ήθελα να μάθω εμπειρίες σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Serotonini καλημέρα. Πρώτον και αν επιτρέπεται με τί έχεις διαγνωσθεί; Δεύτερον έχεις κάνει ψυχοθεραπεία και τρίτον να υποθέσω ότι υπό την παρακολούθηση ψυχιάτρου έχεις δοκιμάσει τόσα πολλά αντικαταθλιπτικά ναι;
    Στα ρωτάω αυτά γιατί αν για παράδειγμα έχεις ΓΑΔ ή κατάθλιψη , υπάρχει περίπτωση ένα αντικαταθλιπτικό όπως για παράδειγμα το zoloft να κάνει και δύο μήνες για να δουλέψει και οι πιθανές παρενέργειες του εκάστοτε αντικαταθλιπτικού να κρατάνε πάνω από μήνα.
    Να τονίσω ότι δεν είμαι γιατρός εννοείται και ότι σε κάθε οργανισμό το κάθε φάρμακο επιδρά διαφορετικά ή και καθόλου.
    Όσων αφορά το remeron το παίρνω μισό κάθε βράδυ για 47 μέρες μαζί με ένα xanax για να κοιμάμαι γιατί είχα θέμα με κρίσεις πανικού στον ύπνο.
    Το remeron όταν το παίρνεις μισό θεωρείται ότι κάνει καλό στον ύπνο και λίγα πράγματα στην κατάθλιψη. Επίσης μια παρενέργεια του που έχω ακούσει αρκετά είναι ότι ανοίγει την όρεξη για φαγητό.
    Αλλά και πάλι τονίζω κάθε οργανισμός και κάθε διάγνωση είναι διαφορετική.
    Εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για παρενέργειες γιατί παίρνω και ladose και xanax στην αγωγή μου. Πάντως ο γιατρός μου μου είπε πως μου το δίνει μισό μαζί με ένα xanax το βράδυ για να κοιμάμαι και όντως κοιμάμαι.
    Επίσης υπάρχει και η περίπτωση απλά να σου ταιριάζει το φάρμακο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι αλήθεια ότι το ρεμερον βοηθά πολύ στην αϋπνία. Αυξάνει όμως την όρεξη με αποτέλεσμα να παχαινεις. Αυτό βέβαια εξαρτάται κι από τον καθένα πόσο επιρρεπής είναι, τι μεταβολισμό έχει κλπ. Δεν ρίχνει τη λίμπιντο όπως τα SSRI'S. Και ειδικά στην αϋπνία κάνει δουλειά από την αρχή. Αφού σου ταιριάζει, μια χαρά. Εγώ το έπαιρνα για χρόνια, μετά δοκίμασα κάποια άλλα αλλά επέστρεψα σ'αυτό για τους λόγους που λες, δηλαδή έλυσε το πρόβλημα της αϋπνίας μου και δεν έχω τις παρενέργειες που είχα με άλλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Serotonini πόσα mg παίρνεις??
    Από όρεξη πώς πας?? Στην έχει ανοίξει??

  5. #5
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Serotonini πόσα mg παίρνεις??
    Από όρεξη πώς πας?? Στην έχει ανοίξει??
    Καλησπερα!! Εγω το επαιρνα σε συνδιασμο με ζαναξ με ΓΑΔ και Καταθλιψη, μου ανοιξε τρελα την ορεξη και εβαλα αρκετα κιλα αλλα μ βοηθησαν πολυ μ τον υπνο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Σήμερα , θα ξεκινήσω remeron ως αντικατάσταση του xanax... μίλησα με το γιατρό και μου είπε να πάρω 15mg. Ο μεγάλος φόβος μου είναι τα κιλά , αν δω ότι ανεβαίνω το κοβω...θα κάνω όμως ότι μπορώ σε θέμα διατροφής και γυμναστικής για να μην ανέβω...
    Ο γιατρός μου είπε να φάω κάτι ελαφρύ το βράδυ και να το πάρω μετά... κατά τις 9
    Αν το παίρνει κάποιος ας μου πει πόση ώρα πριν τον ύπνο το παίρνει... επειδή δεν εχω θέμα να με πάρει ο ύπνος αλλά έχω θέμα ότι ξυπναω ενδιάμεσα και νωρίς το trittico για να με πιάνει καλά το επερνα λίγο πριν με πάρει ο ύπνος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Θέλει αμέσως πριν ξαπλώσεις. Μετά από τρεις μέρες περίπου θα έχει στρώσει ο ύπνος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    "ΕΝΤΑΚΑΡΑ ΤΟ ΡΕΜΕΡΟΝ
    ΜΠΑΣ ΚΟΙΜΗΘΩ ΛΙΓΑΚΙ
    ΜΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ
    Ο ΣΑ ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ"

    ξεκίνησα το remeron εχθες , τελικά (ευτυχώς) πηρα 7,5 mg , το πήρα 9 το βράδυ μετά που τσίμπισα κάτι.

    στις 10 είμουν τέζα...πολύ νύστα , λέω ωραία , ξύπνησα μετά από 6ωρο σερί (σπάνιο για εμένα) στις 4 και κάτι , είχα τη ζάλη και μετά από κανένα 40λεπτο ξανακοιμήθηκα και χτύπησε το ξυπνητήρι 7 και κάτι...αλλά σηκώθηκα και σερνόμουνα...

    από ώρες ύπνου υπερευχαριστημένος , αλλά ρε γμτ πολύ καταστολή...ακόμα και τώρα που γράφω νυστάζω (είμαι δουλεια) και γενικά κινούμε με δυσκολία...ήπια καφέ αλλά λίγα πράγματα , αν είχα ένα κρεβάτι θα κοιμόμουν σίγουρα!!

    με έπιασε τόσο πολύ με τόσο μικρή δόση?? αν έπερνα το 15mg που μου είπε και ο γιατρός πως θα είμουν τώρα??

    για όποιον έχει εμπειρία φεύγει αυτή η καταστολή με τον καιρο??

    για πείνα που λένε δεν είδα κάτι διαφορετικό...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Φεύγει η καταστολή ναι. Όσο αυξάνεται η δόση του ρεμερον λειτουργεί περισσότερο ως αντικαταθλιπτικό κι όχι ως υπναγωγο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Παιδιά με ζορισε πολύ το remeron , όλη μέρα δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου στη δουλειά και μετά που γύρισα τα παιδιά ήθελαν θάλασσα...η μερα βγήκε πολύ δύσκολα , σαν να ειμουν από γερό hangover όλη μέρα... σχεδόν ενα 24ωρο έχει περάσει και ακόμα δεν εχω συνέλθει...
    Δεν ξέρω αν το συνεχίσω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Kriti28 Κι εγώ παιρνω 7,5 mg remeron όταν θέλω να κοιμηθώ αμέσως διότι πάσχω από αϋπνίες. Με κοιμίζει το πολύ σε μια ώρα!

    Τις πρώτες φορές έζησα αυτό που περιέγραψες. Δηλαδή κούραση και υπνηλία το επόμενο 24 ωρο κτλ. Μετά από 6-7 φορές αυτές οι παρενέργειες υποχωρούν. Είναι πολύ τέλειο ως υπναγωγό , το χρησιμοποιώ 4 φορές την εβδομάδα .

    Τα αρνητικά τώρα: τον πρώτο μήνα είχα κατακράτηση υγρών - φούσκωμα και έβαλα 2-3 κιλά. Υπόψιν παχαίνω πολύ δύσκολα . Θέλει προσοχή τον πρώτο καιρό διότι ανοίγει την όρεξη.Μετά σταμάτησα να βάζω κιλά .

    Ένα άλλο μείον είναι ότι βλέπεις τρέλα όνειρα - σχεδόν ζωντανά -και νομίζεις ότι τριπαρεις.

    Τέλος, αν το χρησιμοποιείς μόνο ως υπναγωγό καλό θα ήταν να κανεις μικρά διαλείμματα χωρίς αυτό διότι ενδέχεται να σταματήσει να προκαλεί ύπνο. Σ´εμενα παύει να βοηθάει αν το χρησιμοποιήσω 5 μέρες σερί αλλά ως γνωστόν κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

    Εμένα με βόλεψε. Μόνο ρεμερον και ζαναξ μ έχουν βοηθήσει στο θέμα ύπνου όλα αυτά τα χρόνια. Καλή επιτυχία!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Kriti28 Κι εγώ παιρνω 7,5 mg remeron όταν θέλω να κοιμηθώ αμέσως διότι πάσχω από αϋπνίες. Με κοιμίζει το πολύ σε μια ώρα!

    Τις πρώτες φορές έζησα αυτό που περιέγραψες. Δηλαδή κούραση και υπνηλία το επόμενο 24 ωρο κτλ. Μετά από 6-7 φορές αυτές οι παρενέργειες υποχωρούν. Είναι πολύ τέλειο ως υπναγωγό , το χρησιμοποιώ 4 φορές την εβδομάδα .

    Τα αρνητικά τώρα: τον πρώτο μήνα είχα κατακράτηση υγρών - φούσκωμα και έβαλα 2-3 κιλά. Υπόψιν παχαίνω πολύ δύσκολα . Θέλει προσοχή τον πρώτο καιρό διότι ανοίγει την όρεξη.Μετά σταμάτησα να βάζω κιλά .

    Ένα άλλο μείον είναι ότι βλέπεις τρέλα όνειρα - σχεδόν ζωντανά -και νομίζεις ότι τριπαρεις.

    Τέλος, αν το χρησιμοποιείς μόνο ως υπναγωγό καλό θα ήταν να κανεις μικρά διαλείμματα χωρίς αυτό διότι ενδέχεται να σταματήσει να προκαλεί ύπνο. Σ´εμενα παύει να βοηθάει αν το χρησιμοποιήσω 5 μέρες σερί αλλά ως γνωστόν κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

    Εμένα με βόλεψε. Μόνο ρεμερον και ζαναξ μ έχουν βοηθήσει στο θέμα ύπνου όλα αυτά τα χρόνια. Καλή επιτυχία!
    Θέλω να το προσπαθήσω γιατί στις ώρες ύπνου με βόλεψε πολύ , σκέφτομαι είτε να μικρανω τη δοση , διαβάζω σε φορουμ ότι περνουν και 3mg , για να το συνηθίσω , είτε να παίξω δυναμικά ατην καλοκαιρινή άδεια γιατί στη δουλειά ζοριστικα άσχημα.
    Αυτό με τα όνειρα το βίωσα κι εγώ αλλά μου άρεσε γιατί ήταν πολύ αληθοφανή , αν ήταν εφιάλτης βέβαια θα ήταν αλλιώς...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    εχθές το βράδυ έκοψα τα 15mg στα τέσσερα και πήρα 3,75 mg

    κοιμήθηκα σχετικά καλά και ξύπνησα ξεκούραστος!! είχα τα ενδιάμεσα ξυπνήματα αλλά με ξαναέπερνε ο ύπνος σχετικά γρήγορα!!

    το πρωί είχα λίγο βαρύ κεφάλι αλλά μετά από τον καφέ όλα καλά , εντελώς διαφορετικά με τα 7,5 mg...

    θα το συνεχίσω έτσι και μόλις δεν με πιάνει θα το ανεβάσω στα 7,5 mg

    Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ). Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί

    επίσης για τα όνειρα , είναι πολύ έντονα και αληθοφανές...και όταν ξύπνησα τα θυμόμουν όλα τα όνειρα που είχα δει...δε με χαλάει αυτό σαν να είσαι σε virtual reality (αρκεί να μη δω εφιάλτη..)
    Last edited by Aeon; 24-07-2021 at 14:09.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ μετά από 10 περίπου μήνες με 15mg ρεμερον νομίζω πως δεν μου είναι πια αρκετό για τη διάθεση (είχα δει βελτίωση παρόλο που είναι χαμηλή δόση) ενώ και στον ύπνο δεν με βοηθάει τόσο όπως πριν. Σαν να το έχει συνηθίσει ο οργανισμός μου. Ο γιατρός μου λέει ότι στην ουσία δεν παίρνω αγωγή επειδή θεωρεί πολύ χαμηλή δόση τα 15 mg. Δεν ξέρω τι να κάνω... πολλές μέρες σερνομαι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Με το trittico κι εγώ στην αρχή είχα ενθουσιαστεί , μετά εσβηνε και στο τέλος μου έβγαζε παρενέργειες...
    Πιστεύω ότι κάποια στιγμή συνηθίζονται από τον οργανισμό και πέφτει η απόδοση τους...
    Είναι μπλέξιμο γενικά αλλά τι να κάνεις??
    Κουράγιο σε όλους μας εύχομαι

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. remeron
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 10:54
  2. remeron
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2019, 00:08
  3. θεραπεια με remeron
    By sick in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 22-12-2011, 15:47
  4. remeron
    By marirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2008, 00:43
  5. remeron
    By ico in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2008, 02:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •