Χαρά ή ικανοποίηση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Elenia781
    Guest

    Χαρά ή ικανοποίηση?

    Σήμερα μου ετυχε ενα περιστατικό που με εκανε να τρομαξω αλλα επρεπε να επεμβω.βοήθησα εναν κυριο γυρω στα 75, που βρηκα στον δρόμο που ειχε σκονταψει. νταλα μεσημερι. Τον μετεφερα με το αμαξι, σπιτι του , ενα χλμ μακρυα. Τρομαξα να τον σηκωσω να σταθει . Ειχε αιματα στο προσωπο. Ενιωσα ικανοποιηση οταν τον αφησα ασφαλη στο σπιτι του. Θελω ομως να χαρω με κατι εκτος απο το να ειμαι χρησιμη .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Έλενα, αυτό που έκανες είναι υποδειγματικό!

    Μεγάλη χαρά να πάρεις που μπόρεσες να βοηθήσεις!

    Μεγάλη ικανοποίηση από τον καλό σου χαρακτήρα!

    Είναι αυτή μια πράξη που θα γυρίσει πάλι σε σένα αν βρεθείς σε ανάλογη θέση.

    Να αντλήσεις μεγάλη χαρά που σκέφτεσαι αυτόν τον γέροντα ασφαλή σπίτι του να σκέφτεται ότι τον βοήθησε ο καλός του Άγγελος, Εσύ!

    Κάνε μια συζήτηση με τον Θεό σου για να πάρεις την γνώμη του, ήταν σούπερ η πράξη σου και τίποτα λιγότερο;

    Αν νομίζεις κάνε κάτι για δική σου ανταμοιβή για αυτήν την σούπερ πράξη!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    δούλεψέ το θα έλεγα εγώ.
    το ότι σου δίνει χαρά να βοηθάς άλλους, δεν σημαίνει ότι δεν σου επιτρέπεται να έχεις "εγωιστική" χαρά, απο άλλα πράγματα όπως η δουλειά ή η ξεκούραση ή οι διακοπές.

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Η ανταμοιβη μου μπορει να ερθει συντομα,μου λεει το ενστικτο μου! και τοτε η χαρα θα ειναι οτι τα καταφερα!
    Εννοειται οτι πρεπει να κλεινεις διακοπτες ειτε κανοντας διακοπες ,ειτε πηγαινοντας σε μια ψυχαγωγια ή π.χ να επιμορφωνομαι μου δινει ικανοποιηση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Έλενα, είσαι ένας Κορίτσ-αρος!!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Σπουδαίο αυτό που έπραξες, φαντάζομαι δεν θα ήταν κάτι σοβαρό, επειδή είχε αίμα στο πρόσωπο!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Συγχαρητηρια για αυτην την πραξη σου τετοιες μικρες πραξεις
    καθημερινα μας θυμιζουν σε ολους οτι υπαρχει ανθρωπια ακομα
    σε αυτον τον κοσμο που ζουμε

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Να στε καλα! παιδια η χαρα ειναι ενας απο τους σπόρους του Αγιου Πνευματος. Οι αλλοι δυο ειναι η αγαπη ,ειρηνη.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Σήμερα μου ετυχε ενα περιστατικό που με εκανε να τρομαξω αλλα επρεπε να επεμβω.βοήθησα εναν κυριο γυρω στα 75, που βρηκα στον δρόμο που ειχε σκονταψει. νταλα μεσημερι. Τον μετεφερα με το αμαξι, σπιτι του , ενα χλμ μακρυα. Τρομαξα να τον σηκωσω να σταθει . Ειχε αιματα στο προσωπο. Ενιωσα ικανοποιηση οταν τον αφησα ασφαλη στο σπιτι του. Θελω ομως να χαρω με κατι εκτος απο το να ειμαι χρησιμη .
    Ειλικρινά συγχαρητήρια για αυτή σου την πράξη! Μου έφτιαξες τι μέρα! Η ανιδιοτελής πράξεις είναι τόσο σπάνιες γιατί οι περισσότεροι σκέφτονται μονάχα τον εαυτό τους! Η χαρά της προσφοράς είναι τεράστια για εκείνους που Την αποκομίζουν με αυτόν τον τρόπο και ξεκινάει ακριβώς από τη σκέψη ότι φάνηκαν χρήσιμοι βοηθώντας κάποιον! Βρίσκεσαι λοιπόν, στον σωστό δρόμο! Επανάλαβε κάτι τέτοιο και μπορεί να νιώσεις τη χαρά!

Similar Threads

  1. χαρα για ζωη
    By Elenia781 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2020, 23:17
  2. Replies: 58
    Last Post: 12-03-2020, 11:05
  3. σεξουαλικη ικανοποιηση
    By camelie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-10-2013, 17:20
  4. ΧΑΡΑ
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 11-10-2008, 18:47
  5. Εργασία και χαρά !!
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 26-11-2007, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •