Διακοπή αντικαταθλιπτικών-αντιψυχωσικων - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    μισο λεπτο δεν καταλαβα... δεν πήρες αποφαση να τα κοψεις ολα τα ψυχικα φάρμακα;;;
    Προς τα κει προσανατολιζομαι αλλά ακόμα δρν έχω δει τον ψυχίατρο. Έχω την αίσθηση ότι δεν θα με αφήσει...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Νεφέλη έκοψες κάτι; Πως τα πας ; Είσαι καλύτερα;

  3. #33
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Νεφέλη έκοψες κάτι; Πως τα πας ; Είσαι καλύτερα;
    Καλησπέρα. Μου έχει μειωσει την αγωγή και πάμε σταδιακά για διακοπή.
    Είμαι αρκετά καλύτερα.
    Βέβαια υπάρχει ένα άγχος για το τι θα γίνει όταν κοπεί η αγωγή τελείως…

  4. #34
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι αυτά θέλω να του πω....
    Επίσης με προβληματιζει και κάτι άλλο. Μιλάμε πολύ για τα φάρμακα και λιγότερο για τα ψυχολογικά. Με ακούει πολύ και δεν μιλάει. Κι όταν μιλήσει μου λέει τα ίδια που λέει κάθε φορά. Ξέρω από πριν τι θα ακούσω. Είναι ψυχίατρος και τον ρώτησα μήπως πρέπει να δω ψυχολογο αλλά είπε πως έχω αναλυθεί αρκετά και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Εγώ όμως νιώθω οτι κάτι λείπει ρε γαμωτο....
    Τι λείπει?....μπορείς να το προσδιορίσεις?

  5. #35
    Elenia781
    Guest
    Δέχομαι οτι στις άλλες χωρες κανουν φιλοτιμη προσπαθεια και ειναι πιο μπροστά.Εσυ ειπες για Σουηδία, εγω ξέρω στο Μοντρεαλ που υπαρχουν 2 νοσοκομεια για Αντιμετώπιση Πρωτου Επεισοδίου για νεους μεχρι 35 ετων. Εδω ποιος θα ασχολειθει με το 1% των ψυχΩσικών? Κανεις .

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Επίσης έχω την εντύπωση ότι η άποψη του kapa25 δεν αναγνωρίζει καθόλου τον βιολογικό και κληρονομικό παράγοντα, ο οποίος όμως έχει διαπιστωθεί και για τις ψυχικές παθήσεις. Κι εγώ είμαι της άποψης ότι καλύτερα μικρές δόσεις συντήρησης παρά να κόψει κάποιος τελείως την αγωγή του. Κι εμένα η κατάθλιψη, η αϋπνία και το άγχος με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή υποτροπιάζουν λίγο αφού σταματήσω την αγωγή. Κι ας κάνω ψυχοθεραπεία για χρόνια, κι ας δουλεύω.

  7. #37
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Τι λείπει?....μπορείς να το προσδιορίσεις?
    Αυτό που λείπει νομίζω πως είναι η ψυχοθεραπεία. Χρειάζομαι μια βοηθεια για να μπορέσω να διαχειριστώ κάποια πράγματα που δεν μπορώ μόνη μου και ούτε τα χάπια μπορούν να το κάνουν….
    Του έστειλα πρόσφατα ξανά να τον ρωτήσω μήπως έχει κάποιον ψυχοθεραπευτή να μου προτείνει και δεν μου απάντησε τίποτα.
    Έχω απογοητευτεί από τη στάση του…

  8. #38
    Nefeli28
    Guest
    Καλημέρα σε όλους!
    Έκανα μια συνεδρία με μια καινουρια ψυχολογο διερευνητικά για να δω αν μου κάνει. Ο ψυχίατρος δεν μου σύστησε κανένα ειδικο κι όταν τον ξαναρώτησα αν είναι αντίθετος στην ψυχοθεραπεία απάντησε πως όχι, απλα να πάω σε κάποιον που να επικεντρωθεί στο εδώ και τώρα και να μην κάνω αναλύσεις.
    Μου φανηκε επαγγελματίας αυτή που πήγα όποτε μάλλον θα συνεχίσω μαζί της.
    Παράλληλα έκοψα το αντιψυχωσικο όπως είχαμε πει με τον ψυχίατρο και έχουν ήδη αρχίσει κάποιες παρενέργειες.
    Σαν να επανέρχονται σιγά σιγά κάποιες σκέψεις…
    Και ρωτάω εγώ τώρα: είχε τόση δύναμη μισό αντιψυχωσικο τη μέρα για να μου διώχνει τις ασχημες σκέψεις;
    Έχει κανεις παρόμοια εμπειρία από αντιψυχωσικο χάπι;;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καλημέρα σε όλους!
    Έκανα μια συνεδρία με μια καινουρια ψυχολογο διερευνητικά για να δω αν μου κάνει. Ο ψυχίατρος δεν μου σύστησε κανένα ειδικο κι όταν τον ξαναρώτησα αν είναι αντίθετος στην ψυχοθεραπεία απάντησε πως όχι, απλα να πάω σε κάποιον που να επικεντρωθεί στο εδώ και τώρα και να μην κάνω αναλύσεις.
    Μου φανηκε επαγγελματίας αυτή που πήγα όποτε μάλλον θα συνεχίσω μαζί της.
    Παράλληλα έκοψα το αντιψυχωσικο όπως είχαμε πει με τον ψυχίατρο και έχουν ήδη αρχίσει κάποιες παρενέργειες.
    Σαν να επανέρχονται σιγά σιγά κάποιες σκέψεις…
    Και ρωτάω εγώ τώρα: είχε τόση δύναμη μισό αντιψυχωσικο τη μέρα για να μου διώχνει τις ασχημες σκέψεις;
    Έχει κανεις παρόμοια εμπειρία από αντιψυχωσικο χάπι;;
    Λοιπόν άκου να σου πω εγώ έπαιρνα μια τριάδα από φάρμακα trileptal-seroquel (300mg την τελευταία μου φορά και effexor). Τα έκοψα τι γίνεται τώρα. Αν έκανα την ζωή που έκανα πριν υποθέτω πως σε χρόνο dt θα πάθαινα υποτροπή και θα τα ξανάρχιζα. Θες ο φόβος, θες η αυθυποβολή, δεν ξέρω τι άλλο θα τα ξαναρχιζα αν δεν έκανα καμία αλλαγή στην ζωή μου και το πριν ήταν ίδιο με το μετά. Οταν τα έκοψα ειπα καθε βράδυ από τις 8 μέχρι τις 10 κουρασμένος ξεκουραστος θα πηγαίνεις για μάθημα στη σχολή που το μάθημα έχει διάρκεια μιαμιση ώρα.
    Μετά τη μιαμιση ώρα έκανα και κάνω ακόμα 30 λεπτά cool down άρα στην ουσία δίωρο, συνεπώς 10 έφευγα από τη σχολή, 10 και μισή πήγαινα σπίτι. μισή ώρα φαγητό, μισή ώρα μπάνιο 11 και μισή λοιπόν έπεφτα για ύπνο κομμάτια. Δεν έπαθα υποτροπή, δεν έπαθα κάτι, αλλά άλλαξα την καθημερινότητα που είχα πριν με αυτή που έχω σήμερα. Στο τώρα υπάρχουν νύχτες που κοιμάμαι πιο αργά πχ στις 2 και μισή ή στις 3 αλλά αυτό συμβαίνει γιατί κοιμόμουν όλο το απόγευμα μέχρι τις 8 που θα πήγαινα στη σχολή επειδή θα ήμουν κουρασμένος.

    Αυτό έχω ζήσει σαν προσωπική εμπειρία, το οποίο μπορεί κάποιος άλλος να μην το ζήσει, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός όπως και να το κάνουμε, ίσως όμως και άλλοι οργανισμοί να έχουν παρόμοια αντίδραση. Το μυαλό μου πλέον ασχολείται με κάτι που του αρέσει, πχ θα δω βίντεο από διαφορες τεχνικές θα τις συζητησω σε διαφορα γκρουπ που υπάρχουν για το χόμπι μου κτλ, οπότε δεν του δίνω περιθώριο για διάφορες σκέψεις ή δεν ξέρω τι άλλο.

  10. #40
    Nefeli28
    Guest
    Νομίζω είναι πολύ σημαντικό να ασχολείται ο καθένας μας με κάτι που του αρέσει να κάνει, χόμπι η οτιδήποτε.
    Στο παρελθόν είχα χόμπι και παρόλο που ήμουν χάλια προσπαθούσα πολυ να τα φέρω κι αυτά εις πέρας. Η αλήθεια είναι ότι με βοήθησαν πολυ στις δύσκολες στιγμές.
    Τώρα νιώθω πως δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα. Ούτε χόμπι ούτε τίποτα.
    Νιώθω μια καταστολή σε όλα. Ένα κενό….

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Νομίζω είναι πολύ σημαντικό να ασχολείται ο καθένας μας με κάτι που του αρέσει να κάνει, χόμπι η οτιδήποτε.
    Στο παρελθόν είχα χόμπι και παρόλο που ήμουν χάλια προσπαθούσα πολυ να τα φέρω κι αυτά εις πέρας. Η αλήθεια είναι ότι με βοήθησαν πολυ στις δύσκολες στιγμές.
    Τώρα νιώθω πως δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα. Ούτε χόμπι ούτε τίποτα.
    Νιώθω μια καταστολή σε όλα. Ένα κενό….
    Nefeli , με τόσα φάρμακα έπρεπε να είχες βελτιωθεί λίγο. Να μην νιώθεις κενό τουλάχιστον.

  12. #42
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Nefeli , με τόσα φάρμακα έπρεπε να είχες βελτιωθεί λίγο. Να μην νιώθεις κενό τουλάχιστον.
    Υπάρχει μεγάλη βελτίωση στις σκέψεις, στις ιδεοληψίες και στους καταναγκασμούς που πλέον δεν έχω.
    Όμως αυτή η καταστολή πιστεύω πως είναι από τα ίδια τα φάρμακα….

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Υπάρχει μεγάλη βελτίωση στις σκέψεις, στις ιδεοληψίες και στους καταναγκασμούς που πλέον δεν έχω.
    Όμως αυτή η καταστολή πιστεύω πως είναι από τα ίδια τα φάρμακα….
    Κατάλαβα τι λες Νεφέλη. Πρέπει να το συζητήσεις με τον ψυχιατρο

  14. #44
    Elenia781
    Guest
    Εχω υποτροπιασει 2 φορες απο απότομη διακοπη. Κρατιομουν 8-9 μηνες καλα. Σαφώς και θέλω να το μειωσω αλλα σταδιακά. Για διακοπή δεν το συζηταω καν. Εχεις παρατηρήσει αν το προσωπο σου ειναι ανεκφραστο σαν να φοράς μασκά? γιατι το κενό που νιωθεις αποτυπώνεται. Το ηρεμιστικό γιατί σου το δινει? στους γερους δινουν ηρεμιστικα για να κοιμουντε

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Εχω υποτροπιασει 2 φορες απο απότομη διακοπη. Κρατιομουν 8-9 μηνες καλα. Σαφώς και θέλω να το μειωσω αλλα σταδιακά. Για διακοπή δεν το συζηταω καν. Εχεις παρατηρήσει αν το προσωπο σου ειναι ανεκφραστο σαν να φοράς μασκά? γιατι το κενό που νιωθεις αποτυπώνεται. Το ηρεμιστικό γιατί σου το δινει? στους γερους δινουν ηρεμιστικα για να κοιμουντε
    Mαζι με τα αντικαταθλιπτικά σου δίνουν και ηρεμιστικά , μετά υπάρχει εθισμός χωρίς καν να το καταλαβεις

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή αντικαταθλιπτικων
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 21-05-2021, 00:33
  2. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Kapa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-07-2020, 18:43
  3. Διακοπή αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:37
  4. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:33
  5. Διακοπη αντικαταθλιπτικων
    By Stasy89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2018, 03:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •