Διακοπή αντικαταθλιπτικών-αντιψυχωσικων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Διακοπή αντικαταθλιπτικών-αντιψυχωσικων

    Είμαι σε αγωγή με αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωσικα (για ΙΔΨ και κατάθλιψη) 2 χρόνια τώρα.
    Τον τελευταίο καιρό 6-7 μήνες νιώθω καλύτερα από τις επίμονες και αγχωτικες σκέψεις.
    Όμως η ενέργεια μου είναι πεσμένη στα τάρταρα.... δεν έχω το κουραγιο να κάνω πράγματα, δεν έχω όρεξη να κάνω το παραμικρό και νιώθω πως μου φταίνε όλα.
    Αυτά τα ένιωθα και στην αρχή και καθ’ολη τη διάρκεια της αγωγής με πολλά σκαμπανεβάσματα (κυρίως από τις αυξήσεις και τις μειώσεις της δοσολογίας).
    Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να τα σταματήσω. Να κάνω έστω μια απόπειρα.
    Ο ψυχίατρος όταν τον είχα ρωτήσει παλιά ποτε κόβει κάποιος τα ψυχοφάρμακα, μου είχε απαντήσει: όταν έχουν περάσει 2 χρόνια χωρίς κάποιος να έχει συμπτώματα της πάθησης του.
    Εμένα ρε παιδιά μου φαίνεται κάπως υπερβολικό διάστημα αυτό.... δυο χρόνια ...
    Τι λετε; Είναι οντως η έχει δίκιο;;
    Να κάνω την προσπάθεια να τα κόψω; Πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του εννοείται....

  2. #2
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Είμαι σε αγωγή με αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωσικα (για ΙΔΨ και κατάθλιψη) 2 χρόνια τώρα.
    Τον τελευταίο καιρό 6-7 μήνες νιώθω καλύτερα από τις επίμονες και αγχωτικες σκέψεις.
    Όμως η ενέργεια μου είναι πεσμένη στα τάρταρα.... δεν έχω το κουραγιο να κάνω πράγματα, δεν έχω όρεξη να κάνω το παραμικρό και νιώθω πως μου φταίνε όλα.
    Αυτά τα ένιωθα και στην αρχή και καθ’ολη τη διάρκεια της αγωγής με πολλά σκαμπανεβάσματα (κυρίως από τις αυξήσεις και τις μειώσεις της δοσολογίας).
    Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να τα σταματήσω. Να κάνω έστω μια απόπειρα.
    Ο ψυχίατρος όταν τον είχα ρωτήσει παλιά ποτε κόβει κάποιος τα ψυχοφάρμακα, μου είχε απαντήσει: όταν έχουν περάσει 2 χρόνια χωρίς κάποιος να έχει συμπτώματα της πάθησης του.
    Εμένα ρε παιδιά μου φαίνεται κάπως υπερβολικό διάστημα αυτό.... δυο χρόνια ...
    Τι λετε; Είναι οντως η έχει δίκιο;;
    Να κάνω την προσπάθεια να τα κόψω; Πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του εννοείται....
    καλησπερα
    Να μη σου φαινεται υπερβολικο. το διαστημα ειναι διαφορετικο για τον καθεναν μας.

    Ο γιατρος ειναι ο μονος αρμοδιος... κριμα να ξανακυλησεις σ αυτη την περιπετεια. Τι φαρμακα παρνεις?

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Παίρνω anafranil, rapiproz, tranxene.
    Δηλ αντικαταθλιπτικό αντιψυχωσικο και ηρεμιστικό...

  4. #4
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Είμαι σε αγωγή με αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωσικα (για ΙΔΨ και κατάθλιψη) 2 χρόνια τώρα.
    Τον τελευταίο καιρό 6-7 μήνες νιώθω καλύτερα από τις επίμονες και αγχωτικες σκέψεις.
    Όμως η ενέργεια μου είναι πεσμένη στα τάρταρα.... δεν έχω το κουραγιο να κάνω πράγματα, δεν έχω όρεξη να κάνω το παραμικρό και νιώθω πως μου φταίνε όλα.
    Αυτά τα ένιωθα και στην αρχή και καθ’ολη τη διάρκεια της αγωγής με πολλά σκαμπανεβάσματα (κυρίως από τις αυξήσεις και τις μειώσεις της δοσολογίας).
    Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να τα σταματήσω. Να κάνω έστω μια απόπειρα.
    Ο ψυχίατρος όταν τον είχα ρωτήσει παλιά ποτε κόβει κάποιος τα ψυχοφάρμακα, μου είχε απαντήσει: όταν έχουν περάσει 2 χρόνια χωρίς κάποιος να έχει συμπτώματα της πάθησης του.
    Εμένα ρε παιδιά μου φαίνεται κάπως υπερβολικό διάστημα αυτό.... δυο χρόνια ...
    Τι λετε; Είναι οντως η έχει δίκιο;;
    Να κάνω την προσπάθεια να τα κόψω; Πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του εννοείται....
    Είμαι σε παρόμοια κατάσταση και εγώ. Θέλω να σταματήσω τα φάρμακα λόγω της κόπωσης που μου προκαλούν αλλά η ψυχίατρος μου δεν συμφωνεί.

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Κι εσυ έχεις κόπωση; Κι εγώ τα ίδια.
    Είμαι μονίμως κουρασμένη νυσταγμένη και σε μια ατονία να κάνω και να νιώσω πράγματα. Με ενοχλεί παρα πολύ αυτό και φυσικά έχει επιπτώσεις στη δουλειά μου και στη ζωή μου.
    Φυσικά και σκέφτομαι πως θα ήμουν χωρίς αυτά κι αν θα ήμουν χειρότερα, αλλά αυτό δεν θα το μάθω αν δεν πάω προς τη διακοπή. Θα μου πεις δεν είναι παιχνίδι μια να τα κόβουμε μια να τα αρχίζουμε....
    Είναι όμως πολύ κουραστικό να νιώθω συνέχεια αυτή την κόπωση και την φλατ διάθεση για όλα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Κόπωση εχω και εγώ, για αυτό μου εδωσε algecia παράλληλα με τη διακοπή των αλλων.Νομιζω ειναι συχνό στη κατάθλιψη και το αγχος.Νιωθεις ετοιμη να κοψεις τα χάπια;φοβαμαι μη κυλησεις ξανά στις φοβίες σου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    9 χρονια αντιψυχωσικων... ζυπρεξα 10μγ...

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Κόπωση εχω και εγώ, για αυτό μου εδωσε algecia παράλληλα με τη διακοπή των αλλων.Νομιζω ειναι συχνό στη κατάθλιψη και το αγχος.Νιωθεις ετοιμη να κοψεις τα χάπια;φοβαμαι μη κυλησεις ξανά στις φοβίες σου
    Είμαι 50-50. Το σκέφτομαι πολύ....μην κυλήσω ξανά στις φοβίες μου.... κι είναι πολύ ισχυρές οι άτιμες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Είμαι 50-50. Το σκέφτομαι πολύ....μην κυλήσω ξανά στις φοβίες μου.... κι είναι πολύ ισχυρές οι άτιμες
    Και μενα με προβληματίζει αυτό για σενα.Αν ο γιατρός δε σου εχει κανει κουβέντα για να τα σταματησεις μη το κανεις...Τι σε ενοχλούν τα φαρμακα;Εγω δεν εχω θεμα να παίρνω απο τη στιγμή που τα χρειαζομαι.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Τι είναι το Algecia???

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Και μενα με προβληματίζει αυτό για σενα.Αν ο γιατρός δε σου εχει κανει κουβέντα για να τα σταματησεις μη το κανεις...Τι σε ενοχλούν τα φαρμακα;Εγω δεν εχω θεμα να παίρνω απο τη στιγμή που τα χρειαζομαι.
    Με προβληματιζει η αίσθηση της συνεχούς κόπωσης....σαν ζόμπι είμαι κάτι φορές. Και σαν να μην έχω συναισθήματα.... είναι πολύ ενοχλητικό και νομίζω πως φταιω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Με προβληματιζει η αίσθηση της συνεχούς κόπωσης....σαν ζόμπι είμαι κάτι φορές. Και σαν να μην έχω συναισθήματα.... είναι πολύ ενοχλητικό και νομίζω πως φταιω
    Τα algecia ειναι για το αγχος.. Κόπωση εχω και εγω,μια σκαλα και θα σκεφτώ για να την ανέβω,δε νομίζω να φταινε τα χάπια για τη κόπωση.Να το πεις στον ψυχίατρο μήπως θες κάποια αλλαγή ή επιπλέον φάρμακο.Αν εννοείς οτι έχεις νυστα αυτο δυστυχώς ειναι όντως απο τα φάρμακα και εγω κοιμαμαι κανα δωδεκαωρο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Τα algecia ειναι για το αγχος.. Κόπωση εχω και εγω,μια σκαλα και θα σκεφτώ για να την ανέβω,δε νομίζω να φταινε τα χάπια για τη κόπωση.Να το πεις στον ψυχίατρο μήπως θες κάποια αλλαγή ή επιπλέον φάρμακο.Αν εννοείς οτι έχεις νυστα αυτο δυστυχώς ειναι όντως απο τα φάρμακα και εγω κοιμαμαι κανα δωδεκαωρο
    Ναι πολλή νύστα άσε... και το κακό είναι ότι ξυπνάω 6 το πρωί για τη δουλειά... είναι πολύ βάρβαρο. Μόλις σηκώνομαι και παίρνω τα χάπια και πίνω καφέ είμαι έτοιμη για ύπνο ξανά....
    κι εκείνη είναι η ώρα που πρπει να φύγω.
    Με δυσκολεύει παρα πολύ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι πολλή νύστα άσε... και το κακό είναι ότι ξυπνάω 6 το πρωί για τη δουλειά... είναι πολύ βάρβαρο. Μόλις σηκώνομαι και παίρνω τα χάπια και πίνω καφέ είμαι έτοιμη για ύπνο ξανά....
    κι εκείνη είναι η ώρα που πρπει να φύγω.
    Με δυσκολεύει παρα πολύ
    Ναι αυτό ειναι θεμα.. Και εγω έτσι ήμουν φίλη μου 3 χρόνια.Μονιμα μς νυστα.Συζητα με τον γιατρό μήπως σου κόψει ή σου ελλατωσει κάποιο και πες του ότι έχεις θέμα με τον υπνο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ναι αυτό ειναι θεμα.. Και εγω έτσι ήμουν φίλη μου 3 χρόνια.Μονιμα μς νυστα.Συζητα με τον γιατρό μήπως σου κόψει ή σου ελλατωσει κάποιο και πες του ότι έχεις θέμα με τον υπνο
    Ναι αυτά θέλω να του πω....
    Επίσης με προβληματιζει και κάτι άλλο. Μιλάμε πολύ για τα φάρμακα και λιγότερο για τα ψυχολογικά. Με ακούει πολύ και δεν μιλάει. Κι όταν μιλήσει μου λέει τα ίδια που λέει κάθε φορά. Ξέρω από πριν τι θα ακούσω. Είναι ψυχίατρος και τον ρώτησα μήπως πρέπει να δω ψυχολογο αλλά είπε πως έχω αναλυθεί αρκετά και δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Εγώ όμως νιώθω οτι κάτι λείπει ρε γαμωτο....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή αντικαταθλιπτικων
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 21-05-2021, 00:33
  2. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Kapa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-07-2020, 18:43
  3. Διακοπή αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:37
  4. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:33
  5. Διακοπη αντικαταθλιπτικων
    By Stasy89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2018, 03:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •