Ο κριτής μέσα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Ο κριτής μέσα μου

    Αυτός ο αδίστακτος κριτής, η φωνή που δεν με αφήνει να ησυχάσω και κρίνει τα πάντα που αφορούν την ψυχική μου κατάσταση με έχει κουράσει παρα πολύ.
    Καπου διάβασα εδώ μέσα και μια άλλη παρόμοια λέξη για τον κριτή: ο επόπτης. Αυτός που με εποπτεύει συνεχώς και με περιμένει στη γωνία για το οποιοδήποτε συναισθημα νιώθω. Και κυρίως τα αρνητικά φυσικά....
    Τον τελευταίο καιρό ενώ οι σκέψεις και οι φοβίες μου έχουν μειωθεί σημαντικά, οι ενοχές για τη διάθεση μου έχουν φουντώσει και μου προκαλούν άγχος και δυσφορία.
    Υπνηλία, κόπωση και νωθρότητα είναι αυτά που βλέπω σαν επόπτης του εαυτού μου και οι ενοχές που είμαι έτσι είναι τεράστιες.
    Μια το αποδίδω στα φάρμακα, μια στην πάθηση μου και μια στην κατάσταση της καραντίνας που βιώσαμε όλοι.
    Έχω κουραστεί πραγματικά να με λογοκρίνω όλη την ώρα.
    Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποια προσέγγιση τρόπος ψυχοθεραπείας για να το ξεπεράσω;
    Να βοηθήσω τον ευατο μου να μειωσει τον κριτή μέσα μου;
    Εδώ και 2 χρόνια με παρακολουθεί μόνο ψυχοατρος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,194
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτός ο αδίστακτος κριτής, η φωνή που δεν με αφήνει να ησυχάσω και κρίνει τα πάντα που αφορούν την ψυχική μου κατάσταση με έχει κουράσει παρα πολύ.
    Καπου διάβασα εδώ μέσα και μια άλλη παρόμοια λέξη για τον κριτή: ο επόπτης. Αυτός που με εποπτεύει συνεχώς και με περιμένει στη γωνία για το οποιοδήποτε συναισθημα νιώθω. Και κυρίως τα αρνητικά φυσικά....
    Τον τελευταίο καιρό ενώ οι σκέψεις και οι φοβίες μου έχουν μειωθεί σημαντικά, οι ενοχές για τη διάθεση μου έχουν φουντώσει και μου προκαλούν άγχος και δυσφορία.
    Υπνηλία, κόπωση και νωθρότητα είναι αυτά που βλέπω σαν επόπτης του εαυτού μου και οι ενοχές που είμαι έτσι είναι τεράστιες.
    Μια το αποδίδω στα φάρμακα, μια στην πάθηση μου και μια στην κατάσταση της καραντίνας που βιώσαμε όλοι.
    Έχω κουραστεί πραγματικά να με λογοκρίνω όλη την ώρα.
    Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποια προσέγγιση τρόπος ψυχοθεραπείας για να το ξεπεράσω;
    Να βοηθήσω τον ευατο μου να μειωσει τον κριτή μέσα μου;
    Εδώ και 2 χρόνια με παρακολουθεί μόνο ψυχοατρος.
    Μία ψυχολόγος θα είναι μια καλή αρχή για να ξεμπερδεψεις μέσα σου ποιός είναι ο λόγος που κατακρίνεις τόσο πολύ τον εαυτό σου.Επίσης τα συμπτώματα που έχεις δείχνουν κατάθλιψη-ενδεχομένως γι αυτό να κρίνεις συνέχεια τον εαυτό σου

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ο κριτης εχει πολλα ονοματα,ενα αο αυτα ειναι το υποσυνειδητο σου!! "η φωνη" μεσα σου που δεν φταις εσυ για τα χαρακτηριστικα της! Φταιει η μαμα σου και οι κοδικες που σου περασαν σαν εισουν μικρουλα!
    Διοξτων!! καντο να σωπασει!! μην του προσφαιρεις υπαρξη!! προσπαθησαι να αναλαβεις εσυ τα ηνια! το σωμ σου ανηκει αρα και οι πραξεις του!!! νικησε!!! παρε την αποφαση της καθε μερας εσυ!!
    Μπορεις να το κανεις με πολλους τροπους ενας απο αυτους ειναι να σταματησεις για λιγο τις παρελθον σκεψεις σου οπως και τις μελον ,ζηαι απολυτος και μονο στο παρον!!! προσπαθησαι να δωσεις προσοχη ακομα και στον αερα ποσε χαιδευει!! κεδησαι το κορμι σου!! κερδισε την ψυχη σου!!

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Μία ψυχολόγος θα είναι μια καλή αρχή για να ξεμπερδεψεις μέσα σου ποιός είναι ο λόγος που κατακρίνεις τόσο πολύ τον εαυτό σου.Επίσης τα συμπτώματα που έχεις δείχνουν κατάθλιψη-ενδεχομένως γι αυτό να κρίνεις συνέχεια τον εαυτό σου
    Έχω κάνει 6 χρόνια ψυχοθεραπεία και έχω βρει τις αιτίες του κριτή. Όμως αυτό δεν τον σταμάτησε από το να με βασανίζει.
    Δεν ξέρω τι άλλο μένει να κάνω. Ίσως να μην είχα πετυχημένες συνεργασίες. (Έχω αλλάξει 2 θεραπευτές), ίσως να μην έγινε η σωστή δουλειά/προσέγγιση. Δεν ξέρω....
    Πάντως μετά από τόση ψυχοθεραπεία δεν μπορώ να πω ότι βλέπω φοβερές αλλαγές σε όλους τους τομείς....

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ο κριτης εχει πολλα ονοματα,ενα αο αυτα ειναι το υποσυνειδητο σου!! "η φωνη" μεσα σου που δεν φταις εσυ για τα χαρακτηριστικα της! Φταιει η μαμα σου και οι κοδικες που σου περασαν σαν εισουν μικρουλα!
    Διοξτων!! καντο να σωπασει!! μην του προσφαιρεις υπαρξη!! προσπαθησαι να αναλαβεις εσυ τα ηνια! το σωμ σου ανηκει αρα και οι πραξεις του!!! νικησε!!! παρε την αποφαση της καθε μερας εσυ!!
    Μπορεις να το κανεις με πολλους τροπους ενας απο αυτους ειναι να σταματησεις για λιγο τις παρελθον σκεψεις σου οπως και τις μελον ,ζηαι απολυτος και μονο στο παρον!!! προσπαθησαι να δωσεις προσοχη ακομα και στον αερα ποσε χαιδευει!! κεδησαι το κορμι σου!! κερδισε την ψυχη σου!!
    Έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις... το εδώ και τώρα είναι κάτι στο οποιο πρέπει να επικεντρωθώ για να βελτιώσω την κατάσταση μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Προσπάθησε να συμφιλιωθείς μαζί του. Συνοδοιπόροι είστε σ' αυτή τη ζωή άλλωστε. Απλά δεν χρειάζεται να το παίρνεις σοβαρά αφού ξέρεις ότι ανεξάρτητα από το τι κάνεις θα βρίσκει πάντα κάτι να πει. Αποδεξου το και προχώρα. Όλοι έχουμε τις αποσκευές μας. Τις κουβαλάμε μαζί μας παντού και πάντα. Έχει υφέσεις και εξάρσεις ή είναι μια σταθερή κατάσταση; Αν συμβαίνει το πρώτο θα ήταν χρήσιμο να καταφέρεις να το συνδέσεις με τις συνθήκες που δημιουργούν την έξαρση. Αν είναι πολύ έντονο και σε μπερδεύει στις επιθυμίες σου και στις επιλογές σου ίσως να βοηθήσει να γράφεις αυτά που σου λέει σε μια π.χ. αριστερή στήλη και τις σκέψεις σου και τα συναισθήματα που σου προκαλεί σε μια δεξιά στήλη. Όταν είναι μόνο στο μυαλό μας όλα αυτά μπορούν να μας προκαλέσουν σύγχυση.

Similar Threads

  1. Τα ψυχολογικά μου μέσα....
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-05-2019, 08:30
  2. Το σκοτάδι μέσα μου
    By ntiaki in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-2018, 21:26
  3. την εχω μεσα στο μυαλο..
    By akis1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 131
    Last Post: 17-12-2016, 19:13
  4. το αγχος μου μεσα!!!
    By Βασουλα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 19-06-2015, 00:44
  5. Το κακο ζει μεσα μας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 27-11-2010, 11:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •