ΣΟΥΒΛΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Unhappy ΣΟΥΒΛΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ

    καλημερα

    Σήμερα πηγα στη δουλειά μετά απο καποιες μέρες που ελειψα και με πονουσε το αριστερο χέρι κυριώς απο τον αγκωνα και κατω.
    Με πιανει καποιες φορες αυτο και επειδη φοβαμαι πολυ πηγα και σε καρδιολογο και φυσικα δεν ηταν κατι απο καρδια
    Σήμερα με φοβισε παλι και ξαφνικα εκει που δουλευα μου "ριχνει" μια τρομερη σουβλια σαν ηλεκτρισμος στα πλευρα αριστερα και την ενιωσα ως τη γλωσσα χερι παντου... Κατατρομαξα λεω παει πεθαινω...
    τι ειναι αυτο το πράγμα? εχει κανεις σας τέτοια?

    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα. Αφού πηγές σε καρδιολόγο και σε τσέκαρε, το πιο λογικό ειναί από άγχος. Είχα κατά καιρούς σουβλιές, ακόμη και πόνους που λέω εντάξει τώρα το παθαίνω το έμφραγμα. Προσπάθησε να μην σοκάρεις με φόβο και άγχος περαιτέρω το νευρικό σου σύστημα γιατί έτσι το γιγαντώνεις το κάθε σύμπτωμα. Όσο μπορείς χαλάρωσε όταν και αν σου ξανά συμβει κάτι μην καταστροφολογείς όσο μπορείς.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Καλησπέρα. Αφού πηγές σε καρδιολόγο και σε τσέκαρε, το πιο λογικό ειναί από άγχος. Είχα κατά καιρούς σουβλιές, ακόμη και πόνους που λέω εντάξει τώρα το παθαίνω το έμφραγμα. Προσπάθησε να μην σοκάρεις με φόβο και άγχος περαιτέρω το νευρικό σου σύστημα γιατί έτσι το γιγαντώνεις το κάθε σύμπτωμα. Όσο μπορείς χαλάρωσε όταν και αν σου ξανά συμβει κάτι μην καταστροφολογείς όσο μπορείς.
    σουβλιες σε ποια σημεια ειχες? τωρα εχουν φυγει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Είχα στο στήθος, στην πλάτη, και λίγες φορές στα χέρια. Πέρα από σουβλιές κάποιες φορές είχα και πόνους στο στήθος και στην πλάτη. Πλέον έχουν περάσει όλες οι σουβλιές και πολύ σπάνια έχω τον πόνο στο στήθος και στην πλάτη που έχω καταλήξει ότι είναι είτε από το στομάχι είτε ο κλασσικός νευρόπονος.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Είχα στο στήθος, στην πλάτη, και λίγες φορές στα χέρια. Πέρα από σουβλιές κάποιες φορές είχα και πόνους στο στήθος και στην πλάτη. Πλέον έχουν περάσει όλες οι σουβλιές και πολύ σπάνια έχω τον πόνο στο στήθος και στην πλάτη που έχω καταλήξει ότι είναι είτε από το στομάχι είτε ο κλασσικός νευρόπονος.
    Καλημεραααα
    Θυμισε μου λιγο πως καταφερες και εφυγαν? πηρες αγωγή?
    Εχω εκλεισα για ψυχοθεραπεια... επειδη βεβαια εχω θεμα με το οικονομικο θα παω σε κεντρο ψυχικης υγειας... θα σας πω εντυπωσεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Οταν με πιανανε πήγαινα σε έναν καρδιολόγο που εμπιστεύομαι, μου έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις και αφού μου έλεγε ότι είμαι μια χαρά μου έφευγε ο φόβος και ηρεμουσα. Και με το που ηρεμούσα εγώ και σταμάτησα να δίνω σημασία σιγά σιγά ηρέμησαν και οι σουβλιές και πλέον δεν με ενοχλούν σχεδόν καθόλου.
    Επίσης τότε δεν έπαιρνα ούτε αγωγή ούτε έκανα ψυχοθεραπεία.
    Επίσης είναι αυτό που λέει ο ψυχοθεραπευτής μου. Αν πάθεις πραγματικό έμφραγμα ή θα το καταλάβεις 1000% γιατί ο πόνος είναι πολύ έντονος ή δεν θα προλάβεις να καταλάβεις τίποτα (χτύπα ξύλο για όλους μας). Συνεπώς κάνε τις εξετάσεις σου μια φορά το 6μηνο ή μια φορά τον χρόνο για να ξέρεις τί σου γίνεται και από εκεί και πέρα σταμάτα να ποντάρεις στο λάθος άλογο και ζήσε την ζωή σου. Μην είσαι κορόιδο και αφήνεις τις ανησυχίες σου να μην σε αφήνουν να ζήσεις ευχάριστα την ζωή σου.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Σουβλια στο αυτί/δεν μπορω να ξεχωρισω
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2020, 23:56
  3. Στιγμιαία σουβλια στο κεφάλι, πολύ δυνατή. Σας έχει τύχει;
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 28-10-2019, 17:42
  4. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •