Ο Γιάννης είναι αποθηκάριος σε μεγάλο σούπερ μάρκετ..κι εδώ και δυο χρόνια συζεί με το Λιτσάκι...το οποίο εργάζεται ως ιατρικός επισκέπτης σε μεγάλη φαρμακευτική εταιρία και καθημερινά δειγματίζει φάρμακα στους γιατρούς.Το ωράριο εργασίας και των δυο είναι εντελώς αλλοπρόσαλο και ουσιαστικά ένα Σαββατόβραδο και μια Κυριακή τους απομένουν για να χορτάσει ο ένας τον άλλον.Το Σαββατόβραδο μάλιστα...είναι και η επίσημη μέρα εξόδου του ζευγαριού...αλλά δυστυχώς τα τελευταία Σάββατα (με τη διεύρυνση ωραρίου) ο Γιάννης έρχεται όλο και πιο αργά σπίτι.

ΛΙΤΣΑ-(σκέφτεται απο μέσα της)...ποιός ξέρει ποια συνάδελφο του γλυκοκοιτάει και συστηματικά καθυστερεί τον τελευταίο καιρό.Εμένα βλέπεις με έχει δεδομένη...και με βαρέθηκε....εγώ χολοσκάω και ο Γιαννάκης κάνει τη ντόλτσε βίτα του...Αμμμ Γιαννάκη πίσω έχει η αχλάδα την ουρά....μπορεί να έχω λίγα παραπανίσια ψωμάκια....μπορεί το στήθος μου να μην είναι σαν της Μαστροκώστα...αλλά δεν παύω να έχω μια αξιοπρέπεια την οποία δεν θα αφήσω να ταπεινώσεις.

Εκείνη την ώρα μπαίνει στο σπίτι ο Γιάννης.
Γιάννης-Λιτσάκι ...μωρό μου ήρθα...
Λ-(με αδιάφορο υφος) ...βρε πως περνάει η ώρα...!Ούτε που πήρα είδηση οτι
είναι η ώρα που γυρνάς σπίτι..
Γ-..μωρό μου...όχι απλά είναι η ώρα που συνήθως γυρνάω...αλλά σήμερα μας καθυστέρησαν κιόλας και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν οτι θα ένιωθες ενοχλημένη...
Λ-...μπάαα χαμπάρι δεν το πήρα....απεναντίας νόμισα οτι ήρθες νωρίτερα..
Γ-(σκέφτεται απο μέσα του)...να ξέρεις αυτή θα τα έχει μπλέξει με κανα γιατρό...γι αυτό πλέον περνάω εντελώς απαρατήρητος.Καλά το λέω ρεεε...όλες πουτ..ς είστε...μόλις σας τα ρίξει ένας πιο λεφτάς ξεχνάτε τα πάντα.Αμμμ έννοια σου...και σύντομα θα βρώ πόσο προχώρησε η σχέση σας.
Γ-Λιτσάκι...κάνω ένα ντουζάκι...και ντύσου να βγούμε έξω..
Λ-(σκέφτεται απο μέσα της)...χμμμ...να ξές αυτός έβγαλε απόψε τα μάτια του και με το ντούζ θέλει να ξεβρωμίσει απ τα αρώματα της...Γιαννάκη μπορεί να μην είμαι ξεκ..λο αλλά και χαζή δεν είμαι επίσης.
Λ-Αγάπη μου είμαι λίγο κουρασμένη...άστο βγαίνουμε άλλη φορά...εξάλλου σήμερα η Σεμίνα έχει το Λιανό και δε θέλω ν τον χάσω...
Γ-(συλλογίζεται)...Λιανός σου τρώγεται σκ..λα ,με γαλανομάτη γιατρό θα τα μπλεξε...απο αυτούς που αρωματίζονται και ειναι κρυφοκουνίτσρες.Εγώ σκοτώνομαι όλη μέρα στη δουλειά..κι εσύ μου τα φοράς...Αμμμ μπορεί να γλίτωσες την έξοδο...αλλά κρεβάτι θες δε θές θα κάνουμε....δε θα πληρώνω εγώ και θα σε χαίρεται άλλος.
Γ-...ωραία ιδέα αγάπη μου...βλέπουμε τη Σεμίνα και μετά πάμε για αγκαλίτσες

Το ζευγάρι ναι μεν παρακολουθούσε με τα μάττια τη Σεμίνα...αλλά και των δυο το μυαλό αλλού έτρεχε.Η Λιτσα ήταν σίγουρη οτι ο Γιάννης τα έμπλεξε με άλλη...κι ο Γιάννης ένιωθε προδωμένος καθώς του ήταν ολοφάνερο οτι η κοπέλα του τον απατούσε με γιατρό.Η τελική απόδειξη και για τους δυο δόθηκε στο κρεββάτι...όπου η Λίτσα φαντασιώνονταν τον καλό της με μια καλλίγραμμη συνάδελφο της...κι αυτό την έκανε ψυχρή...ενώ ο Γιάννης δεν μπορούσε να αποδώσει όχι τόσο απ την κούραση...αλλά όσο απ το άγχος να ξεπεράσει τις σεξουαλικές επιδόσεις του υποτιθέμενου γιατρού.Η ψυχρότητα της Λίτσας έπεισε το Γιάννη οτι ο γιατρός την τακτοποιούσε καλά τη Λίτσα και δεν είχε πια το μυαλό της στον ίδιο....ενώ η σεξουαλική μετριότητα του Γιάννη ήταν η καλύτερη απόδειξη για τη Λίτσα οτι η καλλίγραμμη συνάδερφος του ...τον ξεζούμιζε κυριολεκτικα.