Σχεσεις! Πως να γνωρισεις καποιον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133

    Σχεσεις! Πως να γνωρισεις καποιον

    Παιδιά εχω πρόβλημα στο να γνωρίσω καποιον! Δεν ξέρω οσοι μου αρέσουν δεν τους αρέσω εγω. Και ουτε μπορώ να ειναι ο εαυτός μου. Ενώ οταν δεν με ενδιαφέρουν ειμαι μια χαρά άνετη και μπορω να πω οτι με βρισκω μια χαρά άτομο.
    Πιο παλιά (προcivid) πηγαινα πχ χορο, ισπανικα γυμναστηριο. Αλλα τζιφος οι περισσοτερες ηταν κοπελες και τα αγόρια δεν μου πολυάρεσαν. Τωρα, τιποτα και ουτε ξερω ποτε θα μπορεσω να ξαναπάω.
    Δεν θελω να μεινω μονη μου. Τα χρίνια περνούν.
    Δεν θελω να καταληξω σαν καποιες κοπελες που ξερω. Που ενώ ειναι μια χαρά δεν εχουν κάποιον. Και εχουν περάσει τα 40

    Επίσης Πως τη θέλουν την κοπελα επιτελους.
    Τι Κοιτάζουν εκτος από εμφάνιση;
    Τη δουλειά της; τις σπουδές της;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post

    Επίσης Πως τη θέλουν την κοπελα επιτελους.
    Τι Κοιτάζουν εκτος από εμφάνιση;
    Τη δουλειά της; τις σπουδές της;
    Μάλλον να είναι θηλυκή, γλυκιά ή ναζιάρα, να μπορείς να συζητήσεις μαζί της και να μην λέει μπούρδες. Α, και να είναι εύκολα προσεγγίσιμη!
    Κι εσένα δεν σου αρέσουν πολλοί άντρες, γιατί να μην πούμε κι εμείς "πώς τον θέλετε τον άντρα επιτέλους?". Έτσι είναι τα γούστα, άλλοι μας αρέσουν και σε άλλους αρέσουμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γενικά είσαι εξωστρεφής ή πιο κλειστή? τι πιστεύεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Παιδιά εχω πρόβλημα στο να γνωρίσω καποιον! Δεν ξέρω οσοι μου αρέσουν δεν τους αρέσω εγω. Και ουτε μπορώ να ειναι ο εαυτός μου. Ενώ οταν δεν με ενδιαφέρουν ειμαι μια χαρά άνετη και μπορω να πω οτι με βρισκω μια χαρά άτομο.
    Πιο παλιά (προcivid) πηγαινα πχ χορο, ισπανικα γυμναστηριο. Αλλα τζιφος οι περισσοτερες ηταν κοπελες και τα αγόρια δεν μου πολυάρεσαν. Τωρα, τιποτα και ουτε ξερω ποτε θα μπορεσω να ξαναπάω.
    Δεν θελω να μεινω μονη μου. Τα χρίνια περνούν.
    Δεν θελω να καταληξω σαν καποιες κοπελες που ξερω. Που ενώ ειναι μια χαρά δεν εχουν κάποιον. Και εχουν περάσει τα 40

    Επίσης Πως τη θέλουν την κοπελα επιτελους.
    Τι Κοιτάζουν εκτος από εμφάνιση;
    Τη δουλειά της; τις σπουδές της;
    Δεν έχω κάνει ποτέ σχέση και είμαι 35 θα το ήθελα βέβαια, αλλά δεν κάνω και κάτι για αυτό. Εμένα η γυναίκα μου αρέσει να είναι ευγενική και χαμηλών τόνων!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω λογω καταστάσεων γνωριζω κοσμο μεσω εφαρμογών και ίντερνετ γενικότερα.Οι επιλογές ειναι άπειρες...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Παιδιά εχω πρόβλημα στο να γνωρίσω καποιον! Δεν ξέρω οσοι μου αρέσουν δεν τους αρέσω εγω. Και ουτε μπορώ να ειναι ο εαυτός μου. Ενώ οταν δεν με ενδιαφέρουν ειμαι μια χαρά άνετη και μπορω να πω οτι με βρισκω μια χαρά άτομο.
    Πιο παλιά (προcivid) πηγαινα πχ χορο, ισπανικα γυμναστηριο. Αλλα τζιφος οι περισσοτερες ηταν κοπελες και τα αγόρια δεν μου πολυάρεσαν. Τωρα, τιποτα και ουτε ξερω ποτε θα μπορεσω να ξαναπάω.
    Δεν θελω να μεινω μονη μου. Τα χρίνια περνούν.
    Δεν θελω να καταληξω σαν καποιες κοπελες που ξερω. Που ενώ ειναι μια χαρά δεν εχουν κάποιον. Και εχουν περάσει τα 40

    Επίσης Πως τη θέλουν την κοπελα επιτελους.
    Τι Κοιτάζουν εκτος από εμφάνιση;

    Τη δουλειά της; τις σπουδές της;
    καλημερα.
    μια γοητευτικη γυναικα (που συνεπως εχει προτασεις), ειναι αυτη που θελει η ιδια, δεν αναρωτιεται πως την θελουν οι αλλοι...
    ακριβως ετσι εισαι, οταν δεν σουα ρεσει ο αλλος.
    ετσι πρεπει να εισαι κι οταν σου αρεσει.
    θα ελκεις ετσι αυτους που σου ταιριαζουν πραγματικα.
    αν προσπαθησεις να εισαι μια αλλη, αυτο ουτε πειθει, αλλα και να πεισει καποιον αφελη, δεν κραταει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Παιδιά εχω πρόβλημα στο να γνωρίσω καποιον! Δεν ξέρω οσοι μου αρέσουν δεν τους αρέσω εγω. Και ουτε μπορώ να ειναι ο εαυτός μου. Ενώ οταν δεν με ενδιαφέρουν ειμαι μια χαρά άνετη και μπορω να πω οτι με βρισκω μια χαρά άτομο.
    Πιο παλιά (προcivid) πηγαινα πχ χορο, ισπανικα γυμναστηριο. Αλλα τζιφος οι περισσοτερες ηταν κοπελες και τα αγόρια δεν μου πολυάρεσαν. Τωρα, τιποτα και ουτε ξερω ποτε θα μπορεσω να ξαναπάω.
    Δεν θελω να μεινω μονη μου. Τα χρίνια περνούν.
    Δεν θελω να καταληξω σαν καποιες κοπελες που ξερω. Που ενώ ειναι μια χαρά δεν εχουν κάποιον. Και εχουν περάσει τα 40

    Επίσης Πως τη θέλουν την κοπελα επιτελους.
    Τι Κοιτάζουν εκτος από εμφάνιση;
    Τη δουλειά της; τις σπουδές της;
    Καλημερα !

    Τα ειπες μονη σου νομιζω ...

    Αν δεν εισαι ο ευατος σου και δεν υποστηριζεις αυτο που εισαι πως περιμενεις ο περιγυρος να σε αποδεχτει..
    Ο αλλος δεν ειναι χαζος ,αργα η γρηγορα καταλαβαινει οταν κάποιος προσποιείται ή παει να το παιξει κατι αλλο μονο και μονο για να τον κερδισει ..

    Πολυ παλια τεχνικη και παντα μα παντα καταληγει σε πανωλεθρια να το ξερεις .
    Υποστηριζε αυτο που εισαι με δυναμισμο και αυτοπεποιθηση για οτι εχεις κανει μεχρι σημερα και αν δεν αρεσει σε καποιον να παει στο καλο ..
    Αν αναγνωριζεις οτι υστερεις καπου διορθωσε το, ωστε την επομενη φορα να εισαι ακομα καλυτερα στην οποιαδηποτε προσπαθεια ..
    Οι γνωριμιες μας ειναι πολυ καλη αφορμη να εξελισσομαστε σαν ανθρωποι και σαν προσωπικοτητες ..

    Να ειμαστε ευγνωμων ακομα και για τους αρνητικους ανθρωπους που μας φερνει η ζωη γιατι μεσα απο αυτους ακαλυψαμε κατι δικο μας και ειτε το αλλαξαμε, ειτε το δυναμωσαμε και μας πηγε ενα βημα παραπανω ..

    Φροντισε απο ολους αυτους κατι να παιρνεις ,μονο καλο για εσενα ομως ,

    ο ευατο σου κοριτσι μου ,τιποτε αλλο ..
    Οτιδηποτε προσποιητό ,ψευτικο και δηθεν δεν αντεχει πολυ ..Ειδες καμια θεατρικη παρασραση να διαρκει εφ ορου ζωης ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ως ανδρας θα σου απαντησω οτι αυτο που οι πιο πολλοι ανδρες θελουν για να γνωρησουν μια κοπελα ειναι να μην υοκρινεται ! Να μην προσπαθει να αλλαξει τον τροπο που μιλαει, που περπαταει
    1 οπως περπαταει σπιτι της η οπως ειναι η χροια της φωνης της με τις φιλες της ετσι να ειναι και μπρωστα σε εναν ανδρα!.Η αλλαγες που κανουν και το δηθεν δεν μπορει παντα να το κρηβει μια γυναικα! και αν της ξεφυγει θα υπαρξει μεγαλη απογοητευση διοτις το μυαλο μας παει παρακατω, παει στο οτι εαν υποκρινετε σε αυτο θα το κανει και στα συναισθηματα.
    Η εμφανηση παιζει ρολο, το παραδεχομαι ειδικασε νεαρες ηλικιες.Ομως δεν ειναι αναγκη να πας κοντρα στην φυση σου! Οσο μπορεις χωρις υπερβολες να προσεχεις την σιλουετα σου, αλλα να το σκεφτεις πρωτειστως για την υγεια σου και μετα για τα ανδρικα βλεματα.
    Επισης προσπαθησαι να εισαι πιο κοινωνικη , μην "κλειδωνεις" τον εαυτο σου ,να εισαι κουβεντιασημη και σε αυτους που δεν σου αρεσουν, μπορει μεσα απο αυτους να γνωρησεις καποιον φιλο τους που θα σου αρεσει! μην απφευγεις δλδ τους ανδρες που δε σου αρεσουν.Ως θυληκο ειναι λογικο να μην κανεις κυνηγη, μπορεις ομως με τα ματια να δωσεις μια δυναμικη ενδειξη.Απλα πρεπει να κοιταξεις καποιον ως 3 φορες , βεβαια να το καταλαβει και αυτος ετσι! να συμπεσουν τα βλεματα σας.
    Τελος να ξες οτι οι ανδρες ποσο μαλον στις νεαρες ηλικιες ειναι ντροπαλοι, οσο δε φανταζεσαι, στο λεω κι απο προσωπικη γνωμη, ειμουν πολυ ντροπαλος καπωτες! τοσο που δε καταλαβαινα το βλεμμα των κοπελων γυρο μου, ειχα πολυ χαμηλη αυτοπεπηθεση, μεχρι αστειο σημειο! καπωτες θυμαμαι με κοιταγε μια κοπελα ,και σαν χαζος γυρνω να κοιταξω πισω μου, αφου νομιζα οτι κοιτα καποιον αλλο ανδρα πισω απο εμενα,και σαν γυρνω βλεπω τον τοιχο! αποτελεσμα να γινω περιγελος ! να γελαει και μετα σαν κουβεντιασαμε μου ειπε οτι ειμαι υπρβολικα ανασφαλης και χωρις αυτογνωσια.Ετσι ειναι πολλα νε παιδια, αρα μην νομιζεις οτι δεν αρεσεις, μην νομιζεις οτι δε σε θελουν ,ειναι δυστυχως ο φοβος, το αγχως και ο συγρχωνος "ευνουχισμος" που εχει κανει η κοινωνια στους νεους ανδρες! η υπερβολικη γυναικια δυναμικη οπου ηρθε στην χωρα μας καθηστεριμενα εκανε τις τελευταιες γεννιες να χασουν την ανδρικη τους τασυτοτητα! Ειμαι 40 χρονων και ανηκω στις πρωτες γεννιες που υπηρξε αυτη η αποτομη αλλαγη! οταν η επαγκελματικη καταρτηση υπηρξε κατι σαν η ανδρικη αξια! ξαφνου η κοινωνια εφερε τα πανω κατω! οταν οι κοπελες εχουν μεγαλυτερους μισθους απο τους ανδρες αυτο εφερε πολλους ανδρες σε δυσκολη κατασταση! Μην ξεχναμε οτι μεχρι προ λιγα χρονια δεν πηρχε περιπτωση σε εξοδο να πληρωσει μια γυναικα το λογαριασμο! πλεον οι γυναικες θελουν να πληρωνουν οχι απο ευγενια αλλα απο αναγκη να ξεφτηλησουν τους ανδρες!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Meli - meli, καλησπέρα
    Καταλαβαίνω απόλυτα τη φάση σου και όλοι την περνάμε θεωρώ κάποια στιγμή στη ζωή μας.
    Αλλά είναι μία φάση υπό φυσιολογικές συνθήκες.
    Ο κόσμος εκεί έξω είναι άπειρος.
    Και γνωριμίες μπορούν να συμβούν πραγματικά παντού!
    Βέβαια κάτι που βοηθάει ιδιαίτερα, όχι μόνο για τον ερωτικό τομέα της ζωής σου αλλά και για τον πνευματικό, φιλικό κλπ είναι να ανοίξεις τους κύκλους σου.
    Πολύ καλές οι φιλίες και η κοριτσοπαρέα, πολύ ωραία τα χόμπι αλλά παντα μα πάντα άσε λίγο χώρο στη ζωή σου να γνωρίζεις και να κάνεις παρέες με νέους και ενδιαφέροντες ανθρώπους.
    Δεν ξέρω, πιστεύω πως αυτό είναι και το φυσιολογικό.
    Προχωράς στον δρόμο και συναντάς ένα δισεκατομμύριο ανθρώπους, στο μπαρ, στην έξοδο, στο μετρό.
    Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι το φυσιολογικό είναι να είμαστε σε ένα απόλυτα κλειστό κοινωνικό σύστημα κουβεντιάζοντας με τους 2-3 καλούς μας φίλους από το σχολείο.
    Και ξαναλέω, όχι μόνο για το ερωτικό κομμάτι. Οι ορίζοντες του μυαλού ενός ανθρώπου ανοιγουν ακόμη και με μία γνωριμία.
    Γιατί οι άνθρωποι είναι πολλές φορές σαν τα ταξίδια, έχουν τόσα πολλά να σου μάθουν.
    Αυτό είναι φιλοσοφία ζωής.
    Και δεν είναι το παράλογο ή το ασυνήθιστο.
    Με μία τέτοια φιλοσοφία ζωής, δεν θα υπήρχε ο εγκλωβισμός του πως να γνωρίσουμε νέα άτομα γιατί εσύ η ίδια θα ήθελες να μάθεις τον απέναντι έστω για παρέα μίας μέρας.
    Θα είχες άλλη νοοτροπία, άρα στάση ζωής άρα άλλη συμπεριφορά.

    Ως προς το ερωτικό κομμάτι, εννοείται πως όταν κάποιος μας ενδιαφέρει έχουμε λίγο έως πολύ άγχος. Και αυτό είναι το όμορφο.
    Μην περιμένεις στον άντρα που σου αρέσει πολύ να είσαι σουπερ cool, όπως είσαι στους φίλους σου.
    Και αυτό είναι πολύ ωραίο και χαριτωμένο. Θες να δείξεις μία καλή εικονα του εαυτού σου στον άνθρωπο που σου αρέσει και είναι πολύ λογικό και πολύ φυσιολογικό.
    Όμως εκεί έρχεται και ένα κομμάτι διαχείρισης. Δεν είναι το πρόβλημα αν είσαι σούπερ άνετη ή αγχωμένη στην πρώτη γνωριμία. Αλλά πως το διαχειρίζεσαι.
    Μήπως έχεις πολλές άμυνες και είσαι πεποισμένη ότι με αυτόν που σου αρέσει δεν θα πάει καλά και συμπεριφέρεσαι έτσι;
    Εσύ στον άλλον που σου αρέσει δείχνεις ενθουσιασμό ή περιμένεις ότι ο άλλος θα ενδιαφερθεί μόνος του για σένα επειδή είναι άντρας.
    Οι άντρες δεν ξέρω αν ενδιαφέρονται τόσο για το τι έχεις σπουδάσει ή τι φίλους έχεις όσο το πώς τους κάνεις να νιώθουν.
    Αμα τους κάνεις να νιώθουν όμορφα. Αυτό έχει σημασία. πχ να γελάσουν, να τους δείξεις εκτίμηση, ή θαυμασμό.
    Δίνουμε σημασία σε αυτούς που μας δινουν, έτσι λειτουργούμε οι άνθρωποι.
    Οπότε μήπως σε αυτούς που σε ενδιαφέρουν πέρα από αγχωμένη είσαι και λίγο πιο "ξενέρωτη", ανέκφραστη, αρνητική;

Similar Threads

  1. ποσος καιρος χρειαζεται για να ' γνωρισεις ' καποιον
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 26-05-2015, 11:55
  2. δεν μπορώ να βρω κάποιον
    By PONAW in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 13-08-2014, 13:04
  3. Έχω λείψει σε κάποιον;
    By ella2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-03-2012, 20:32
  4. Ποια η διαφορα να γνωρισεις καποιον σε ενα μπαρ & σε ενα internet?
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 22-10-2011, 22:21
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •