Ο πατέρας μου κάνει ναρκωτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16

    Ο πατέρας μου κάνει ναρκωτικά

    Καλησπέρα σας,

    Έχω ξαναγράψει σε αυτό το φόρουμ για το θέμα του πατέρα μου με τα ναρκωτικά και ένιωσα την ανάγκη να ξαναγράψω. Ουσιαστικά, πριν ένα μήνα η μητέρα μου μου είπε ότι ο πατέρας μου ήταν χρόνιος χρήστης ναρκωτικών. Είχε αρχίσει από τα 22 του και οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν 6 χρονών. Για 7 μήνες μέναμε δεν είχαμε σπίτι καθώς η μάνα μου δεν ήθελε να μένει μαζί του. Μετά η μαμά του τον πίεσε να πάει σε κέντρο απεξάρτησης αν θέλει να συνεχίσει να με βλέπει. Μετά από χρόνια όταν ήμουν γυμνάσιο έφτιαξε την ζωή του, βρήκε γυναίκα και δεν ξαναέπεσε σε αυτή την παγίδα. Τον προηγούμενο χρόνο όμως η γυναίκα του τον κεράτωσε με αποτέλεσμα να ξανα αρχίσει τα ναρκωτικά. Για έναν χρόνο μου μιλούσε πάρα πολύ σταδιακά (συγκεκριμένα έχω να τον δω από κοντά έναν χρόνο ακριβώς και απλά μου έστελνε μηνύματα πολύ σπάνια θέλοντας να δείξει ότι είναι παρόν). Στην πραγματικότητα όμως τόσο καιρό έκανε ναρκωτικά (μετά το κεράτωμα που έφαγε).

    Όταν λοιπόν η μητέρα μου μου είπε για την κατάσταση του πατέρα μου, θύμωσα πάρα πολύ. Μου είπε να απομακρυνθώ από αυτόν, να μην απαντάω στα μηνύματα που μου στέλνει. Εγώ ύστερα έγραψα αυτό το φόρουμ γιατί δεν ήξερα τι να κάνω... Αν πρέπει να του μιλάω και να το συζητήσω με την μάνα μου ή απλά να τον παρατήσω. Οι περισσότεροι από εδώ μου είπαν να το αφήσω για την ώρα. Είπα εν τέλει στην μητέρα μου ότι τον μπλόκαρα αλλά μετά από μέρες τον ξεμπλόκαρα και μου έστελνε μηνύματα (πάλι όμως σταδιακά). Μιλήσαμε μόνο την κυριακή του Πάσχα με ευχές (4 μηνύματα στείλαμε) και μία καθημερινή ρωτώντας με για το σχολείο και τις πανελληνίες (δίνω φέτος για αυτό, οπότε με έχει ρίξει πάρα πολύ ψυχολογικά).

    Αυτό που έφερε χαμό πάλι στο σπίτι είναι ότι ο πατέρας μου μου έστειλε πριν 5 μέρες λέγοντάς μου ότι θέλει να βρεθούμε (ακριβώς έτσι το είπε χωρίς παραπάνω εξηγήσεις). Εγώ δεν απάντησα αλλά δεν το είπα στην μητέρα μου επειδή δεν της είχα πει οτι τον είχα ξεμπλοκάρει. Με ρώτησε λοιπόν αν με έχει ξανα ενοχλήσει ο μπαμπάς μου και της είπα την αλήθεια. Άρχιζε να κλαίει και της φώναζα ότι δεν με καταλαβαίνει γιατί ο δικός της πατέρας δεν κάνει ναρκωτικά κλπ.

    Θέλω να σημειώσω ότι η μαμά μου το μόνο που θέλει είναι να με προστατεύσει. Τόσα χρόνια μετά τον χωρισμό τους, με άφηνε να τον βλέπω (πάντα υπό την επίβλεψή της) γιατί δεν ήθελε να χάσω επαφή με τον πατέρα μου και να στενοχωριέμαι. Η μητέρα μου γνωρίζει πολύ καλά την κατάστασή του και το αντιλαμβάνομαι. Αλλά δυστυχώς, στενοχωριέμαι και για αυτή και τον πατέρα μου. Η μαμά μου δεν θέλει να ξαναπεράσει τα ίδια και φοβάται πολύ για την ψυχολογία μου, από την άλλη φοβάμαι για τον πατέρα μου, στενοχωριέμαι που είναι μόνος του και δεν έχει βοήθεια (ο αδελφός του που μένει Θεσσαλονικη δεν τον δέχεται πίσω λόγω της κατάστασής του).

    Πλέον είμαι σε απόγνωση, είμαι απαίσια ψυχολογικά, στενοχωριέμαι απίστευτα, δεν ξέρω τι να κάνω πλέον. Δεν θέλω να τον δω στην κατάστασή του τώρα που μου είπε να βρεθούμε (να σημειώσω ότι όταν του είπα οτι δεν θέλω να τον δω στην κατάσταση που είναι δεν, το έχει δει το μήνυμα). Του είπα μάλιστα έμμεσα ότι ξέρω την κατάστασή του αλλά τα αρνιόταν όλα.

    Δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω απλά να πεθάνει μόνος του, ή να κάνω κάτι. Προφανώς ξέρω ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι και ότι είναι 50 χρονών και πρέπει να αντιμετωπίσει την κατάσταση μόνος τους, αλλά στενοχωριέμαι διότι είναι πατέρας μου....Η μαμά μου μου είπε ότι αν θέλω τόσο να τον δω, μου είπε οτι μπορεί να έρθει σπίτι αυτός με την προϋπόθεση ότι θα είναι και η μητέρα μου στον χώρο. Φοβάμαι όμως να τον αντικρίσω. Τι πρέπει να κάνω λοιπόν, να αδιαφορήσω και να συνεχίσω την ζωή μου σαν να μην τον ήξερα ποτέ;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αγορι μου δεν ξερω την ηλκια σου, σλλα θα σου πω κατις, αυτο που εχει ο πατερας σου λεγετε χρωνια υποτροποιαζουσα νοσο! ειναι ασθενια δεν ειναι σταση ζωης! ουτε συνειδητη αποφαση! ποιος λογικος ανθρωπος θα ηθελε να χαλαει τα λεφτα του στο να δηλητιριαζει τον εαυτο του? ποιος θα ηθελε να χασει την δουλεια την οικογενεια του για να πινει ναρκωτικα? δυστυχως στην ελλαδα ακομα δεν το εχουμε δεκτη ,ειναι οι τυψεις της κοινωνιας οπου για να τις αναλαβει ειναι πιο δυσκολο απο το να βλεπει ρατσιστικα αυτους τους ανθρωπους! η σκεψη που υπαρχει δυστυχως, οτι αστον να παιθανει ειναι ευλογη του οσο λαθος και αν ειναι, οσο απανθρωπη κι αν ειναι ,υπαρχει ακομα .
    Συγκεκριμενα στο θεμα σου, νομιζω οτι σαν γινεις ενηλικας θα επρεπε να βρεις το πατερα σου, ειναι πολυ κριμα να μη το κανεις.Κανενας πατερας δενθελει το κακο του παιδιου του! ακομα και αν πεθαινει απο τα ναρκωτικα και ειδικα απο αυτη την αιτεια δεν θα ηθελε τυποτα αλλο απο το δικο σου καλο!! βαζει τη δικη σου χαρα ακομα και μιας στιγμης πανω απο την ζωη του.
    ην μετρας και πολυ αυτα που σου λεει η μανα σου, δυστυχως οι γυναικες σαν χωριζουν βγαζουν απιθμενο μισος,οσο αγαπη ειχν πριν την μετατεπουν σε ακαρδο μισος, σε αδιαφορια και σε ξεζουμισμα του προιν ανδρος τους! μην πεφτεις σε αυτες τις παγηδες!! οι γυναικες να ξες οταν γινουν μαναδες παυουν να εχουν μεσα τους ενδιαφερον για τους ανδρες οπως εχουν οι ανδρες γι αυτες! τα συναισθηματα και τον ερωτα ου νιοθουμε οι ανδρες προς τις γυναικες ,οι γυναικες ουτε σε μιθυστορηματα αγαπης δεν μπορουν να τα δουν!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Καταρχας είμαι κοπελα. Δευτερον, η μητέρα μου δεν με απομακρυνει απο τον πατερα μου γιατι τον μισει. Εχει περασει την μιση της ζωη με εναν ανθρωπο άρρωστο και του εδινε παρα πολλες ευκαιρίες (ενω ήταν ηδη σκατα με τα ναρκωτικά). Ισως δεν καταλαβες τι ηθελα να πω. Δεν θελω να ριξω το φταιξιμο στην μητερα μου γιατι θελει μονο το καλο μου και το αναγνωρίζω. Δεν εχει να κανει με αγαπη κλπ. Προφανώς ολες οι μητερες αγαπανε τα παιδια τους αλλα αλλη αγαπη θα εχει με τον συζυγο και αλλη με το παιδι. Επιπλεον, αν ο πατερας μου με σκεφτοταν δεν θα εκανε εξαρχής ναρκωτικα. Αμα δεν ηθελε να χαλάσει την οικογένεια του να μην ειχε αρχίσει καμια ουσια. Εγω δεν πιστευω οτι με σκεφτεται ο πατερας μου γιατι αν το εκανε θα ειχε σταματήσει εδω και καιρο τα ναρκωτικά και θα μου ελεγε την αληθεια. Και το λεω αυτο επειδη του ειπα οτι ξερω την κατάσταση του και δεν χρειάζεται να μου το κρύβει, και οπως ειναι φυσικό το αρνηθηκε.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Κοπελα μου, εισαι πολυ μικρη ,δεν μπορεις ακομα να μπεις στη θεση του πατερα σου. Δυστυχως δεν μπορεις να δεχτεις το προβλημα του ως ασθενια ,το βλεπεις ως λογικα και απολυτη συνειδητη επιλογη του, οπου και φυσικα δεν ειναι ετσι.
    Δυστυχως δεν μπορεις να ξερεις την αντικοιμενικη αληθεια του προβληματος στο γαμο τον γονιων σου, η μητερα σου σου τα λεει οπως θελει και οπως την συμφερει, αυτο το κανουν δυστυχως οι γυναικες σε αντιθεση με εμας οπου δεν κανουμε ποτε πλυση εγκεφαλου στα παιδια μας! παντα τους λεμε την αντικοιμενικη αληθεια ειτε ηταν δικο μας φτεξιμο! ειτε οχι!
    Μακαρι η μητερα σου να ειναι η εξερεση του κανωνα που θελει της μητερες χωρισμου να κανουν πληση στα παιδια τους! το εχω ζησει και ειναι δυστυχως αοτελεσμα της φυσης των γυναικειων συναισθηματων σε αντιθεση με τον ανδρων οπου δεν κραταν μισος στις προιν γυναικες μας! ουτε καν στις συντρωφους μας! απεναντιας προσπαθουμε να τις δικαιολογουμε ακομα και οταν ηταν λαθος!
    Οταν μεγαλωσεις θα πρεπει να βρεθεις με τον πατερα σου! να δεις και την αλλη ματια, οι ανδρες δεν ειμαστε μονο να στελνουμε λεφτα ! εχουμε και συναισθηματα! , εχουμε αναγκη την αγαπη και ως πιο ευαισθητα οντα απο τις γυναικες μας αξιζει νομιζω και η συγνωμη και η αγαπη!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Όταν εισαι 50 χρόνων, εχεις παει 5 φορες σε αποτοξίνωση και συνεχιζεις και κανεις αυτα που κανεις τοτε ναι ειναι συνειδητή επιλογη. Δεν είσαι 20 χρονων είσαι 50 εχει μεγάλη διαφορα! Η μητέρα μου για κανενα λογο δεν θα μου έκανε πλύση εγκεφάλου και αν ο πατερας μου ήταν όντως αντικειμενικος θα μου ελεγε την αληθεια και δεν θα με απέφευγε. Να σου ξαναθυμησω οτι όταν ο πατερας μου ηταν με την δεύτερη γυναικα του και ειχαν παντρευτεί (9 χρονια ηταν μαζι) δεν ακουμπησε ουτε στο ελαχιστο τις ουσίες.

    Δεν δεχομαι το γεγονός οτι μπορει να ηταν λαθος επιλογη του, μπορει να ήταν χάλια ψυχολογικα και να αρχισε τα ναρκωτικά. Οταν εισαι 50 χρόνων, εχεις μια κορη η οποια δινει πανελληνιες και θελει ψυχολογικη στηριξη δεν την παρατας και κανεις αυτα που κανεις. Δεν μπορω να καθομαι να τον δικαιολογώ επειδη κανει ουσίες. Η μανα μου κανει 3 δουλειές για να με μεγαλωσει, κοιμαται ελάχιστα και δεν εχει στήριξη απο κανενα. ΠΟΤΕ ομως δεν εκανε με την πρώτη ευκαιρία ναρκωτικα επειδη η ζωη της δεν παει και τοσο καλα. Προσπαθει και πολεμαει καθημερινά. Αυτη ειναι λοιπον η μεγάλη διαφορα με την μητέρα μου και τον πατέρα μου. Και σου ξαναθυμιζω, η μητέρα μου οταν ημουν μικρή και ειχαν χωρισει με τον πατερα μου, δεν του απαγορευσε να με βλεπει. Ισα ισα τον αφηνε αλλα υπο την επίβλεψη της. Γιατι δεν ηθελε να μου στερήσει την επικοινωνία με τον πατερα μου.

    Δεν μπορεις να λες οτι ολες οι γυναίκες μισουν τους αντρες τους και δεν ειναι ποτε αντικειμενικες. Λογικά ειχες ερωτική απογοήτευση και το λες αυτό. Παντως δεν ισχυει.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μικρη μου φιλη, σε βλεπω σαν κορη μου, αν κι εμενα μου στερησαν μαλον τον γιομου! ειμαι 40, αλλα μπορω να καταλαβω αυτο που ζεις . Η ζωη σου απλωνεται εμπρος σου σαν ενα ομορφο παραμυθι, θα εχεις εμποδια! θα ειχες πικρες!! αλλα και χαρες! οι πικρες θα σε κυνηγανε συνεχως! οι χαρες θα τις κυνηγας εσυ συνεχως! Προσπαθησαι να βρεις εναν ανδρα που να αγαπησει οχι μονο την εμφανηση σου αλλα και το δικο σου παραμυθι ,να θελει να ταξιδευευται μαζι !! νασε σεβεται κι να σε αγαπα!
    Η αγαπη του πατερα σου προς εσενα -αν την σκεφτω με δικα μου δεδομενα- θα ειναι τοσο δυνατη που καμια αλλη αγαπη δεν την φτανει, ειναι η απολυτη λυτρωση προς εσενα! ειναι το μεγιστο !! ειναι η θυσια! σαν μαρτυρας θελεις να προσφαιρθεις για το σπλαχνο σου! χωρις μανενα αντικρισμα, ανιδιοτελης αγαπη στον μεγιστο βαθμο! η μητερα σου και καθε μανα ζηλευει αυτην την αγαπη! αυτο τον απολυτο αθωο σεβασμο και και αυτην την υπερβαση συναισθηματος , να θες να ειναι μια ψυχουλα οσο πιο καλα μπορει τοσο που καθε μερα να προσευεχεσαι σε ολους τους θεους!! σε ολες τις θρησκειες!! να την εχουν υγειες και χαρουμενη! Δεν θα μπορεσεις πωτες να καταλαβεις ποσο οι μπαμπαδες αγαπουν τα παιδακια τους!! ποσο θελουν ν ειναι πετυχημενα και χαρουμενα!! ισως καλυτερα που δεν θα μπορεσεις να το ζησεις ,διοτις φτανει στο σημειο της αυτοθυσιας!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πανου, παιρνεις τπτ καλο, τελευταιως;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Κοπελα μου, εισαι πολυ μικρη ,δεν μπορεις ακομα να μπεις στη θεση του πατερα σου. Δυστυχως δεν μπορεις να δεχτεις το προβλημα του ως ασθενια ,το βλεπεις ως λογικα και απολυτη συνειδητη επιλογη του, οπου και φυσικα δεν ειναι ετσι.
    Δυστυχως δεν μπορεις να ξερεις την αντικοιμενικη αληθεια του προβληματος στο γαμο τον γονιων σου, η μητερα σου σου τα λεει οπως θελει και οπως την συμφερει, αυτο το κανουν δυστυχως οι γυναικες σε αντιθεση με εμας οπου δεν κανουμε ποτε πλυση εγκεφαλου στα παιδια μας! παντα τους λεμε την αντικοιμενικη αληθεια ειτε ηταν δικο μας φτεξιμο! ειτε οχι!
    Μακαρι η μητερα σου να ειναι η εξερεση του κανωνα που θελει της μητερες χωρισμου να κανουν πληση στα παιδια τους! το εχω ζησει και ειναι δυστυχως αοτελεσμα της φυσης των γυναικειων συναισθηματων σε αντιθεση με τον ανδρων οπου δεν κραταν μισος στις προιν γυναικες μας! ουτε καν στις συντρωφους μας! απεναντιας προσπαθουμε να τις δικαιολογουμε ακομα και οταν ηταν λαθος!
    Οταν μεγαλωσεις θα πρεπει να βρεθεις με τον πατερα σου! να δεις και την αλλη ματια, οι ανδρες δεν ειμαστε μονο να στελνουμε λεφτα ! εχουμε και συναισθηματα! , εχουμε αναγκη την αγαπη και ως πιο ευαισθητα οντα απο τις γυναικες μας αξιζει νομιζω και η συγνωμη και η αγαπη!
    Ειναι δυνατον να λεγονται ολα αυτα για μια μητερα που θελει να προστατευει το παιδι της απο αυτο το καρκινωμα ?
    Τι σημασια εχει αν αυτος ειναι πατερας της ή οχι ?

    Πλακα μου κανεις τωρα ?
    Παμε να περασουμε το παραβατικο ως ασθενεια?


    Karga κορίτσι μου σε παρακαλω πολυ μην λαβεις καθολου υπ όψιν σου ολα αυτα ...
    Μιλαμε για εναν ανθρωπο 50 χρονων ..Ειναι δυνατον να υπαρχει δικαιολογια σε μια τετοια ηλικια για το θεμα των ναρκωτικων ?

    Η μητερα σου οπως αναγνωριζεις πολυ καλα ,κανει το καλυτερο για εσενα ..Το οτι ειμαστε ερμαιο των παθων μας δεν μας απαλλασει των ευθυνων μας και κυριως τις ευθυνες που πρεπει να εχει ενα πατερας προς το παιδι του ..
    Ισα ισα απο την στιγμη που εγινε γονιος η ολη του προσπαθεια να ξεφυγει απο ολο αυτο θα επρεπε να γινει ακομα πιο δυνατη ...

    Προσεχε και μην παρασυρεσαι απο τον οποιοδηποτε σε παρακαλαω πολυ που αυθερετα κρινει εξ ιδιων τα αλλοτρια...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πανου, παιρνεις τπτ καλο, τελευταιως;
    Ορθόδοξη νταφού η καλύτερη... σε στέλνει αδιάβαστο και είναι και τζαμπέεεεεεεε χαχα

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αςς κανει η κοπελιτσα σαν ειναι ανω των 18 οτι θελει! η ιδια γνωριζει καλυτερα απο εμας εδω μεσα αν υπαρχει αγαπη προς και απο τον πατερα της.
    Η ελληνικη κοινωνια εχει γινει μαμουχαλι απο την αποτυχημενη ελληνιδα μανα! που κανει τα τεκνα της πνευματικα αναπυρα! οπως φοβαμαι και οι παραπανω μαναδες! που δεν εχουν ουτε γνωση για το τι θεωρειτε ασθενια και τι οχι!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ευτηχως οπου το νεο νομοσχεδιο εχει αλλαξει σε θεματα χωρησμενων γωνεων και επιμελια τεκνων! τουλαχιστον να υπαρχει μια πιο μεγακη ισοτητα! και να μπορει να επυλεγει το παιδι! οχι η μανα του! .Ο νομος βεβαια εχει πολλα παραθυρα κι οπως παντα ειναι υπερ του πλουσιου, αλλα το θεμα ειναι και η οικονομικη κατασταση του περιβαλον ενος παιδιου! αρα καλυτερα να παει με τον πιο ευκαταστατο γονεα!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Η ελληνικη κοινωνια εχει γινει μαμουχαλι απο την αποτυχημενη ελληνιδα μανα! που κανει τα τεκνα της πνευματικα αναπυρα! οπως φοβαμαι και οι παραπανω μαναδες! που δεν εχουν ουτε γνωση για το τι θεωρειτε ασθενια και τι οχι!

    Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, δίχως να σε γνωρίζω, πιστεύω ότι δεν είχες την μητερα σου σαν είδωλο. Στα περισσότερα σχόλια που έχεις κάνει δείχνεις μια απέχθεια σε όλες τις μητέρες χωρίς μάλιστα να κάνεις κανένα διαχωρισμό. Αυτό πηγάζει μάλλον από ανασφάλειες που έχεις εσύ ο ίδιος με την μητέρα σου. Δεν σε ξέρω σαν άνθρωπο, αλλά δεν μπορείς να λες τόσο κακά πράγματα για την Ελληνίδα μάνα. Η μητέρα μου ζούσε με τον πατέρα μου πολλά χρόνια, πάλευε με τον εαυτό της για το τι είναι σωστό για μένα και τι όχι. Είχε πάει ακόμα και σε ομάδα υποστήριξης και απεξάρτησης για να δει πώς είναι τα άτομα που συμπεριφέρονται υπό την επιρροή ναρκωτικών. Οι μανάδες θέλουν το καλό των παιδιών τους, καμιά μητέρα δεν θα ήθελε το παιδί της να μπλέξει με ναρκωτικά. Δεν μπορείς να δικαιολογείς κάποιον που παίρνει ναρκωτικά και να το χαρακτηρίζεις ως ασθένεια.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ευτηχως οπου το νεο νομοσχεδιο εχει αλλαξει σε θεματα χωρησμενων γωνεων και επιμελια τεκνων! τουλαχιστον να υπαρχει μια πιο μεγακη ισοτητα! και να μπορει να επυλεγει το παιδι! οχι η μανα του! .Ο νομος βεβαια εχει πολλα παραθυρα κι οπως παντα ειναι υπερ του πλουσιου, αλλα το θεμα ειναι και η οικονομικη κατασταση του περιβαλον ενος παιδιου! αρα καλυτερα να παει με τον πιο ευκαταστατο γονεα!
    Δηλαδή, μου λες ότι αν ο πατέρας μου παίρνει ναρκωτικά (γιατί συζητάμε την συγκεκριμένη περίπτωση και όχι γενικά την επιμέλεια του γονέα), το παιδί πρέπει να διαλέξει τον πατέρα του για να ζήσουν μαζί; Πώς το παιδί θα μπορέσει να ζει σε ένα φυσιολογικό περιβάλλον με οικονομική άνεση με έναν πατέρα να κάνει ναρκωτικά και να χαλάει όλα τα λεφτά σε ουσίες; Το χειρότερο από όλα είναι ότι ο πατέρας υπάρχει περίπτωση να ωθήσει το παιδί προς τα ναρκωτικά (ξέρω πολλές ιστορίες με αυτό το γεγονός). Εσύ αναφέρεσαι γενικά στην επιμέλεια των χωρισμένων γονέων, κάτι που δεν αναφέρθηκε ποτέ. Και όπως θα ξαναπώ, εσύ απλά εκφράζεις τα δικά σου παράπονα μάλλον επειδή έχασες επιμέλεια παιδιού κλπ. Επιπλέον, προτιμώ να πάρω συμβουλές από κάποιον που τα έχει βρει πλήρως με τον εαυτό του και ξέρει καλύτερα την τρέχουσα κατάσταση. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ όλα αυτά που μου λες. Στην συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, ο πιο ευκατάστατος γονέας οποίος μπορεί να προσφέρει ένα οικείο και ασφαλή περιβάλλον με οικονομική άνεση είναι αυτός που δεν παίρνει ναρκωτικά (στην προκειμένη περίπτωση είναι η μητέρα).

    Δεν μπορούμε μια ζωή να συγχωρούμε λάθη άλλων ανθρώπων. Γιατί το να πέσεις στα ναρκωτικά είναι λάθος, αλλά όχι δικό μας λάθος αλλά του ανθρώπου που τα κάνει. Εγώ δεν μπορώ μια ζωή να δικαιολογώ τον πατέρα μου που παίρνει ναρκωτικά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Αςς κανει η κοπελιτσα σαν ειναι ανω των 18 οτι θελει! η ιδια γνωριζει καλυτερα απο εμας εδω μεσα αν υπαρχει αγαπη προς και απο τον πατερα της.
    Η ελληνικη κοινωνια εχει γινει μαμουχαλι απο την αποτυχημενη ελληνιδα μανα! που κανει τα τεκνα της πνευματικα αναπυρα! οπως φοβαμαι και οι παραπανω μαναδες! που δεν εχουν ουτε γνωση για το τι θεωρειτε ασθενια και τι οχι!
    Οι παραπανω μαναδες οπως λες ,δηλαδη εγω, εχω φροντισει τα παιδια μου να εχουν σωστα προτυπα και κυριως το αγορι μου να εχει προτυπο τον πατερα του .
    Βλεπεις εκτος απο μανα ειμαι πρωτα γυναικα και ειχα την τυχη και την διαύγεια να γνωρισω ενα απιστευτο ανθρωπο που εξελιχτηκε σε καταπλικτικο πατερα...

    Ακομα και αν δεν ειμαι μαζι του καποια στιγμη , για τον οποιοδηποτε λογο ,ολο αυτο δεν θα σταματησει να υπαρχει και ξερεις γιατι ?Γιατι καθρεπτιζεται στα παιδια μας ..Εκεινα να ρωτησεις την γνωμη τους και για εκεινων και για εμενα ...Το ενα πλεον ειναι ενηλικο και ηδη ανεξαρτητο και δυνατο ..
    Ενα παιδι δεν το μεγαλωνει μονο η μανα αλλα και ο πατερας ..Αν αυτος ειναι κακη επιρροή τοτε πολυ καλα κανει μια μανα και τον απομακρυνει ..

    Καντε παιδια ,νιώστε τι σημαινει μεγαλωνω ενα και τι ευθύνη κουβαλαει ολο αυτο και μετα ελατε να μου πειτε εμενα και την καθε μανα τι εστι γονιος ..
    Ολοι σΤην θεωρια ειστε πρωτοι αλλα οι ζωες σας άλλα δειχνουν ..Αυτες ειναι αποδειξεις για εμενα !

    Και αυτο που λεω συνεχεια εδω μεσα ειναι αυτο που αντικριζουμε και στο συγκεκριμενο θεμα ..Για το αν ειμαστε ολοι εμεις καλες μητερες-πατερες μονο τα παιδια μας θα μας το πουνε ..
    Δοξα το Θεο προς το παρον δεν εχω τετοιο θεμα οποτε οποιαδηποτε αλλη αποψη ξερω πολυ καλα οτι κρυβει μονο πικρα ,ζηλεια και κακια γι αυτα που δεν ειχαν και αυτα που δεν καταφεραν να εχουν ..

    Το καλυτερο ομως ειναι να προσπαθω να διορθωσω εγω τον ευατο μου και οχι να υποβαθμιζω τον ρολο του αλλου γιατι δεν ειμαι ικανος να φτασω εκει που ειναι ..

    Απλα τα πραγματα ....

    Οτιδηποτε αλλο που κρινει εναν ανθρωπο ,που δεν τον ξερει προσωπικα, τι γονιος ειναι ,απο εμενα τουλαχιστον χαρακτηριζεται μικροψυχο και ανηθικο, πολυ ευγενικα ολα αυτα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οι παραπανω μαναδες οπως λες ,δηλαδη εγω, εχω φροντισει τα παιδια μου να εχουν σωστα προτυπα και κυριως το αγορι μου να εχει προτυπο τον πατερα του .
    Βλεπεις εκτος απο μανα ειμαι πρωτα γυναικα και ειχα την τυχη και την διαύγεια να γνωρισω ενα απιστευτο ανθρωπο που εξελιχτηκε σε καταπλικτικο πατερα...

    Ακομα και αν δεν ειμαι μαζι του καποια στιγμη , για τον οποιοδηποτε λογο ,ολο αυτο δεν θα σταματησει να υπαρχει και ξερεις γιατι ?Γιατι καθρεπτιζεται στα παιδια μας ..Εκεινα να ρωτησεις την γνωμη τους και για εκεινων και για εμενα ...Το ενα πλεον ειναι ενηλικο και ηδη ανεξαρτητο και δυνατο ..
    Ενα παιδι δεν το μεγαλωνει μονο η μανα αλλα και ο πατερας ..Αν αυτος ειναι κακη επιρροή τοτε πολυ καλα κανει μια μανα και τον απομακρυνει ..

    Καντε παιδια ,νιώστε τι σημαινει μεγαλωνω ενα και τι ευθύνη κουβαλαει ολο αυτο και μετα ελατε να μου πειτε εμενα και την καθε μανα τι εστι γονιος ..
    Ολοι σΤην θεωρια ειστε πρωτοι αλλα οι ζωες σας άλλα δειχνουν ..Αυτες ειναι αποδειξεις για εμενα !

    Και αυτο που λεω συνεχεια εδω μεσα ειναι αυτο που αντικριζουμε και στο συγκεκριμενο θεμα ..Για το αν ειμαστε ολοι εμεις καλες μητερες-πατερες μονο τα παιδια μας θα μας το πουνε ..
    Δοξα το Θεο προς το παρον δεν εχω τετοιο θεμα οποτε οποιαδηποτε αλλη αποψη ξερω πολυ καλα οτι κρυβει μονο πικρα ,ζηλεια και κακια γι αυτα που δεν ειχαν και αυτα που δεν καταφεραν να εχουν ..

    Το καλυτερο ομως ειναι να προσπαθω να διορθωσω εγω τον ευατο μου και οχι να υποβαθμιζω τον ρολο του αλλου γιατι δεν ειμαι ικανος να φτασω εκει που ειναι ..

    Απλα τα πραγματα ....

    Οτιδηποτε αλλο που κρινει εναν ανθρωπο ,που δεν τον ξερει προσωπικα, τι γονιος ειναι ,απο εμενα τουλαχιστον χαρακτηριζεται μικροψυχο και ανηθικο, πολυ ευγενικα ολα αυτα ...
    Το μηνυμα αυτο με ολο το σεβασμο θα το κανω αντιγραφη να το δειξω στη ψυχολογο μου, διοτι δειχνει ξεκαθαρα αυτο που νομιζα οτι δεν υπαρχει στους υγειες ψυχικα - διοτι εσυ δεν εχεις καποια παθηση, ετσι τουλαχιστον ξερω- ,δεν μπορουσα να βρω ατομα που να παραδεχοντε και να κανουν κριση για τον εαυτο τους!! Διοτι πωτες δεν πρεπει να χαρακτηριζουμε εμεις τον εαυτο μας αν ειμαστε για παραδηγμα ευγενικοι θα το πουν οι γυρο μας και οχι εμεις! αν ειμαστε καλη στα μαθηματικα το λενε οι βαθμοι μας οχι εμεις! Εσυ σνηκεις λοιπον στην κατηγορια που το εγω σου εχει ξεπερασει τον συνειδητο σου κοσμο! Λυπαμαι αν κι αμα εσυ περνας καλα ετσι εμενν δε μου πεφτει λογος.
    Οσο για το αν τα παιδι σου λενε οτι εισαι καλη μανα η οχι ουτες με ενδιαφερει αλλα ουτες ξερουμε την αληθεια αφου παλυς δεν μπορεις εσυ να το λες! Ομως οταν νομιζεις οτι υπηρξες πολυ καλη μανα μαλον δεν υπηρξες! ,διοτι ο ανθρωπος που θελει να ειναι σωστος πωτες δεν εκφραζει ως επαρκη την αποδωση του! Ακριβως τα ιδια που ελεγε η μανα μου λες!! αλλα επρεπε να περασουν δεκαδες χρονια και ψυχαναλυση δικη μου για να βρουμε τα μεγα λαθη της. Βεβαια δεν ηταν εσκεμενα της μητερας μου τα λαθη, κι για αυτο πωτες δεν την κατηγορισα! ομως οταν λες οτι εισαι πολυ σωστη δεν θα μπορεσεις να δεχτεις το λαθος σου!
    Λυπαμαι τα παιδια σου οχι εσενα, που νιωθεις ως τελεια μητερα, που τα γραφεις εδω και λογικα τα λες στον κοινωνικο σου περηγυρο με την αναγκη να νικησεις τις οποιες τυψεις σου, ο τροπος που εκφραζστηκες σε αυτο το μηνυμα ηταν ο κλασικος τροπος ανθρωπου που εθελοτυφλη, δυστυχως οι πιο πολλοι ανθρωποι εκφραζωντε με την ιδια στρατιγικη εκφρασης και η ομοιωτητα παντα δηλωνη την αντικοιμενικοτητα του προβληματος.
    Μακαρι και το ευχομαι απο καρδιας τ παιδια τα δικα σου αλλα και ολων οσων εχτε το ιδιο προβλημα να πετυχουν και να βρουν στην ζωη τος την πνευματικη γαληνη μεσα τους! και μακαρι να ειναι αληθεια αυτο που λενε οτι καθε νεοτερη γεννια κανει καλητερους ανθρωπους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πατερας και ναρκωτικα
    By karga in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 27-04-2021, 09:35
  2. Ναρκωτικα
    By nick190813 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 105
    Last Post: 25-01-2017, 02:02
  3. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 04:48
  4. Ναρκωτικά
    By GiorgosPSycho in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 12-03-2011, 02:48
  5. Ναρκωτικά...!! SOS
    By h2o_christina in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 14-12-2007, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •