όνειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: όνειρα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    όνειρα

    Απο 1/5 μείωσα το φάρμακο. Πλέον παίρνω abilify 5mg 4 φορές την εβδομάδα. Θα κρατήσω αυτή τη δοσολογία για ένα χρόνο και του χρόνου που συμπληρώνω 5ατία θα σκεφτώ τη διακοπή ανάλογα πως πάει.

    Ξεκινάω και ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο αυτή τη βδομάδα

    Το θέμα του νήματος είναι τα όνειρα. Πολλές φορές βλέποντας κάποια όνειρα μου νιώθω ότι έχω ψύχωση, ότι δηλαδή στα όνειρα εκδηλώνω ψύχωση. Δεν θυμάμαι τα περισσότερα απο αυτά παρά μόνο τον εαυτό μου να αφήνεται στο ονειρικό παιχνίδι και να λέει αυτό είναι ψύχωση.

    Δύο θυμάμαι μόνο

    Έχει καιρό που ήμουν σε ένα δυστοπικό περιβάλλον και αποκαλύφθηκε μέσα απο τη γη μια οντότητα. Αναδύθηκε με γιγάντια μορφή, μόλις την κοίταξα ένιωσα ότι ήταν μια δύναμη όπως αυτές στο ψυχωσικό και λιποθύμησα, δηλαδή λιποθύμησε η φιγούρα μου στο όνειρο.

    Πρόσφατα είδα ένα άλλο όνειρο που ανήκει σε αυτά που λέω εγώ ψυχωσικά. ήμουν σε ένα αεροπλάνο το οποίο μπήκε σε μια τεράστια σπηλιά, η σπηλιά εσωτερικά ήταν ένα θαυμαστό περιβάλλον, είχε παντού αρχαία αγάλματα που λαμποκοπούσαν και άστραφταν. Ένιωθα ότι ήταν ένα ταξίδι στη ψύχωση. Στην αρχή όλα ήταν πανέμορφα. το αεροπλάνο ξαφνικά άρχισε να κάνει βουτιές μέσα στο έδαφος και να ξαναβγαίνει ενώ απο τις οροφές της σπηλιάς έπεφταν βράχοι και πέτρες. Θυμήθηκα τη φάση του ψυχωσικού που εκτροχιάστηκα και έχασα κάθε έλεγχο του εαυτό μου. Αλλά ήλπιζα ότι θα συνεχίσω γιατί το τέλος του ταξιδιού θα ήταν εκπλήρωση του σκοπού μου και θα γέμιζα χαρά. Κάτι φυσικά που στη πραγματική ψύχωση δεν γεύτηκα. Δεν θυμάμαι τι έγινε μετά.

    Εσείς έχει τύχει να δείτε όνειρα και να πείτε από μέσα σας στο όνειρο ότι εκδηλώνετε ψύχωση?

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Τα ονειρα ειναι αναγκαια για τον εγκεφαλο. Κατα τη διαρκεια της ημερας δεχόμαστε πολλα ερεθισματα και εικονες που ειναι αδυνατον να τα φιλτραρουμε. Κατα την διαρκεια του υπνου ολα αυτα τα "ασυνειδητα" γεγονοτα βρισκουν τροπο να ξεκουρασουν τον εγκεφαλο και να μπουν στην θεση τους,να τα κατανοησει.
    Εμενα τελευταια οταν εχω ενταση βλεπω εντονα ονειρα και ξυπναω με χτυπους στην καρδια, με πονοκεφαλο στο κεφαλι. Ψυχωσικο δεν ειναι , αλλα βλεπω ονειρα με περιεργη πλοκη και αδιεξοδα.
    Πολυ αισιοδοξο που εφτασες σε αυτο το σημειο. Με το ΟΚ γιατρου κανεις αυτη την μεθοδο μειωσης Πετρο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Τα ονειρα ειναι αναγκαια για τον εγκεφαλο. Κατα τη διαρκεια της ημερας δεχόμαστε πολλα ερεθισματα και εικονες που ειναι αδυνατον να τα φιλτραρουμε. Κατα την διαρκεια του υπνου ολα αυτα τα "ασυνειδητα" γεγονοτα βρισκουν τροπο να ξεκουρασουν τον εγκεφαλο και να μπουν στην θεση τους,να τα κατανοησει.
    Εμενα τελευταια οταν εχω ενταση βλεπω εντονα ονειρα και ξυπναω με χτυπους στην καρδια, με πονοκεφαλο στο κεφαλι. Ψυχωσικο δεν ειναι , αλλα βλεπω ονειρα με περιεργη πλοκη και αδιεξοδα.
    Πολυ αισιοδοξο που εφτασες σε αυτο το σημειο. Με το ΟΚ γιατρου κανεις αυτη την μεθοδο μειωσης Πετρο?
    ο γιατρός μου το έκανε 5mg πριν 2 χρόνια απο εκεί και πέρα έκανα 3 μειώσεις με δική μου πρωτοβουλία. Στις δύο πρώτες ο γιατρός μου συνέστησε να μην το κάνω να μείνω στη δοσολογία του, το θεωρούσε πείραμα κ ρίσκο. Στη τελευταία μείωση δεν μου έκανε καμια σύσταση και μου είπε ότι πιστεύει ότι θα πάει καλά

Similar Threads

  1. Όνειρα
    By Light1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-07-2020, 12:28
  2. Ονειρα που μεινανε ονειρα...............
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 10-07-2012, 17:15
  3. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 18:43
  4. Όνειρα
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2011, 21:43
  5. ονειρα
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 01-06-2010, 12:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •