GROUP THERAPY! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 210

Thread: GROUP THERAPY!

  1. #16
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    Οδυσσέα, μας λείπει η συμμετοχή. είμαστε μέχρι στιγμής, εσυ , εγω , aenaon, adpan7, valentini, vegga, weird -με επιφυλαξη;;;, φοίβη, άλλος κανείς....;;; μένουμε όλοι στην ίδια πόλη;; ας ξεκινησουμε :
    ANTARA = THESSALONIKI, to omologo!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Κι εγώ στη Θεσσαλονίκη είμαι !
    Πρέπει να σου αναφέρω, τηνπαλιότερη εμπειρία μου.
    Ο υπεύθυνος του φόρουμ αυτού, είχε αναλάβει μια παρόμοια πρωτοβουλιά πριν κάποια χρόνια.
    Ο ίδιος μένει εδώ, στη θεσσαλονίκη.
    Μαζευτηκαμε 4 - 5 παιδία για να γίνει μια ομαδική θεραπεία...

    Μα το αποτέλεσμα ήταν λυπηρό για μένα, καθώς δεν μπόρεσε να γίνει η 2η συνάντηση, επειδή κάποια μέλη αποφάσισαν να μην...
    Γι αυτό θα επαναλάβω, όλους τους προβληματισμούς που έθεσα εξ αρχής, ιδίως ως προς τα θέματα της δεσμευσης και της αυτο - έκθεσης, αλλά και του ποιούς θα περιλαμβάνει η ομάδα και με ποιούς όρους. ( Αν θέλουμε να υπάρχειπλαίσιο).

    Τέλος, πιστεύω οτι προτιμότερο θα ήταν την ευθύνη συντονισμού να αναλάβει κάποιος ειδικός του χώρου
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by aenaon
    και απο την άλλη δεν έχω πάει ποτε σε γιατρό ψυχολογο για τους εξής λόγους :
    κόστος - χρονοβόρα διαδικασια - αποτελεσματική;
    ποιος τελικά ειναι ο καταλληλότερος; - αξίζει να δώσω χρόνο και χρήμα και να μην έχω αποτέλεσμα; -
    μπορεις να βρείς την λύση μόνος σου; διαβάζοντας διαφορα βιβλία (οπως π.χ. σαν του πιντερη \'\'λύσε μονος σου τα προβληματα σου\'\' οπου αναλυει οτι ο καθες ψυχολογος ακολουθει και εναν τυπο και μπορει στην ουσια καποιος να σου προσφερει μια λυση μακροβορα και μη αποτελεσματικη!)

    Κι εγώ είχα παρόμοιους προβληματισμούς στηνα ρχή της θεραπείας μου, και πιστεύω κάθε θεραπευόμενος έχει ανάλογους. Είναι ένα ρίσκο η επιλογή του σωστού ειδικού και της προσέγγισης που ταιριάζει προσωπικά στον καθένα.


    και οπως αναφερθηκε και πιο πάνω οταν πας σε γιατρο :
    \"Αναγνωρίζεις τις συγκρούσεις σου, βλέπεις τις ελλείψεις σου, τη δυναμική σου, ανατομείς τη σχέση σου με τους γονείς, τους φίλους και τα αδέρφια σου, το άλλο φίλο, εντοπίζεις τις φοβίες και τις στρεβλές αντιλήψεις σου, κάνεις τεχνικές αντιπερισπασμού, ή χαλάρωσης, ή απευαισθητοιποίησης ή ένα κάρο άλλο συμβουλευτικές τεχνικές για βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα.\"
    Αγαπητή φίλη, έχεις βάλει μια ταμπελίτσα μου φαίνεται για το πως είναι \"\'οταν πας σε γιατρό\". Κι όμως, για τον κάθενα είναι μια διαφορετική εμπειρία. Οταν μου ζητούσαν να περιγράψω τί γίνεται στη θεραπεία μου, τους έλεγα οτι αδυνατώ. Εξάλλου, μην είσαι τόσο σίγουρη για το πως θα είναι κάτι και απο τί θα αποτελείται, αν δεν το βιώσεις. Είναι σαν να πας να περιγράψεις μια γεύση, χωρίς να την έχεις γευτεί

    και \"αυτα τα θεματα ειναι πολυ συνηθισμενα και εισαι ωριμη να τα αντιμετωπισεις, πιστευω σε λιγους μηνες θα εχεις απαλλαγει πληρως\" ΧΧΑΧΧΑΧΑ, ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!!!!\'\'

    Ναι, αλλά μέχρι τώρα, ολοκληρωμένη ψυχοθεραπεία δεν έχεις κάνει, απαντώντας μου έμμεσα, πως και δεν έχεις αντιμετωπίσει οριστικά το προβλημα...

    Πραγματα στην ουσια που και μονος σου μπορεις να τα αναλυσεις και ξανα..

    Απο την προσωπική μου εμπειρία πάλι, βλέπω πως κάποια απο τα πράγματα που μπορείς να τα κάνεις μιλώντας με έναν ειδικό, είναι αδύνατον να τα κάνεις μόνος. Κι εγώ έκανα πολλές αναλύσεις των αναλύσεων μόνη παλιότερα. Πιο πολύ με έβλαπτε αυτό παρά με βοηθούσε.

    γνωστοι μου κάνουν ψυχοθεραπεια για 3 κ 4 χρόνια οπως και εδώ
    \'\'είμαι στα 4 έτη θεραπείας και έχω δει θεαματικά αποτελέσματα, νιώθοντας πως όχι μόνο έχω μεταμορφωθεί, αλλά και οδεύω σε μια ολοκλήρωση....\"
    \'\'Εκανα ομαδική ψυχοθεραπεία για ενάμιση χρόνο και ήταν μια απο τις ομορφότερες και τις πιο ωφέλιμες εμπειριές της ζωής μου.\'\'

    η ερωτηση που εκανα στους δικους μου ηταν και καλά ααακομα πας; \'\'ναι γιατι τελειωνει ποτε αυτό;\'\' .. τότε ποιο το ωφελος;; να σου παιρνουν λεφτά λεγοντας σου θεωριες που λιγο πολυ γνωριζουμε και εχουμε διαβάσει και ξέρουμε τι πρεπει να κανουμε αλλά ειναι δυσκολο να τις εφαρμοσουμε.;.!Κοιτα, οταν ξεκίνησα, ερωτήθηκα τί είδους θεραπεία θα ήθελα. Μακροχρόνια ή βραχυχρόνια. Και φυσικά, επέλεξα το πρώτο. Δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή για τα χρήματα που έδωσα. Τα θεωρώ επουσιώδη μπροστά στην δουλειά που είδα να γίνεται. Εξάλλου, κανείς δεν σε κρατά στη θεραπεία με το ζόρι. Οσο με αφορά, μένουν ακόμα 11 μήνες θεραπείας ))Το ορίσαμε μαζί με την θεραπεύτριά μου.

    να μου πεις υπαρχουν και τα κεντρα ψυχικης υγιεινης οπου ειναι δημοσια και δεν υπαρχει κοστος ναι αλλα υπαρχει αποτελεσμα; !

    απτην αλλη εχει τελειωσει ποτε κανεις και εχει γινει πληρως εντελως καλά;;;!

    Ακόμα και άνθρωποι που δεν πάσχουν πχ απο πανικό, δεν είναι \"εντελώς καλά\". Νομίζω οτι μαθαίνει κανείς να αναλαμβάνει την ευθύνη του εαυτού του, να γίνεται γονιός του εαυτού του, να ικανοποιεί τις ανάγκες του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, στα πλαίσια των ικανοτήτων του, κατοχυρώνοντας την προσωπική του αρμονία και πληρότητα. Αυτό είναι για μένα τουλάχιστον ο στόχος της θεραπείας. Οσο για το τελείως καλα.... οι πανικοί, η κοινωνική φοβία, τα άγχη, τα ψυχοσωματικά, είναι μακρινό παρελθόν για εμένα. Και φυσικά έχω ακούσει και έρθει σε επαφή και με άλλα άτομα που το αντιμετώπισαν οριστικά. Οσον αφορά τη συμμετοχή μου στην ομάδα, θα ήθελα να διευκρινήσω, οτι δεν με απασχολεί πια κάποιο τέτοιου είδους πρόβλημα, ( δουλεύουμε σε πολύ βαθύτερα κομμάτια αυτήν την περίοδο στη θεραπεία ) αλλά έχω περάσει απο αυτά και εκτός αυτού θεωρώ πολύτιμη εμεπιρια τη συμμετοχή σε ομάδα.


    οπως και ναχει οτι αισθανεται να κανει ο καθενας μας για να βοηθηθει το μεσα του ειναι καλο ασχετως κοστους - χρονου
    εχω κι εγω την αναγκη να μιλησω καπου που ομως να ξερω οτι δεν θα υπαρξει εκμεταλευση αρκει να υπαρξει και αποτελεσμα
    τωρα αυτο ειναι εσωτερικη αναζητηση - ομαδικη ψυχοθεραπεια - ψυχολογος - οτιδηποτε
    γιατι αφου το πρωτο δεν λειτουργει απολυτως ειμαι ετοιμη να δοκιμασω τα επομενα
    Σίγουρα η φαρμακοθεραπεία που έχεις κάνει, δεν αναπληρώνει την ψυχοθεραπεία που καλό είναι να γίνεται, όταν το άτομο, δεν μπορεί μόνο.
    Οσο για τον φόβο της εκμετάλλευσης, θα σου έλεγα, δώσε εμπιστοσύνη στην κρίση σου!
    Πάρε το ρίσκο να εμπιστευθείς έναν ειδικό, λέγοντας στον εαυτό σου οτι θα το καταλάβεις, αν έχεις κάποια τέτοια πρόθεση
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by aenaon
    και απο την άλλη δεν έχω πάει ποτε σε γιατρό ψυχολογο για τους εξής λόγους :

    ................................
    οπως και ναχει οτι αισθανεται να κανει ο καθενας μας για να βοηθηθει το μεσα του ειναι καλο ασχετως κοστους - χρονου
    εχω κι εγω την αναγκη να μιλησω καπου που ομως να ξερω οτι δεν θα υπαρξει εκμεταλευση αρκει να υπαρξει και αποτελεσμα
    τωρα αυτο ειναι εσωτερικη αναζητηση - ομαδικη ψυχοθεραπεια - ψυχολογος - οτιδηποτε
    γιατι αφου το πρωτο δεν λειτουργει απολυτως ειμαι ετοιμη να δοκιμασω τα επομενα

    Αντάρα, με μπέρδεψες.
    πρώτα, μου λες οτι δεν έχεις πάει σε γιατρό ψυχολόγο και μετά, βλέπω στο επόμενο μνμ να γράφεις οτι έχεις κάνει πολλά χρόνια θεραπεία....
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by antara
    Φυσικά και έχω κάνει ψυχοθεραπεία..αλλιώς πιθανόν δε θα ημουν εδώ που είμαι τώρα. ξεκινησα γνωσικακή -συμπεριφοριστική, αντιμετώπισα τους ιδεοψυχανγκασμούς που είχα και οι οποίοι ευτυχώς δεν επανεμφανίστηκαν ποτέ. οι κρίσεις πανικού μειώθηκαν αισθητά και έμαθα να μη φοβάμαι αυτό που μου συμβαίνει. δοκιμάστηκα και εκτέθηκα σε ό, τι με φόβιζε. ξεπερνώντας το ένιωθα αυτοεπιβεβαίωση , τόνωση αυτοπεποίθησης και συνέχιζα. σύντομα , μετά δηλαδή από 2-3 μήνες οι εβδομαδιαίες επισκέψεις αραιώθηκαν και έγιναν μια φορά το εξάμηνο. ειχα κάποιο άγχος αλλά δε με κατέβαλε, ανέκτησα τον έλεγχο της ζωής μου. πέρασα μήνες τελείως ασυμπτωματική και χρόνια που πάθαινα που και που καμιά αναμνηστική κρισούλα.
    ξανακύλησα σε καθεστώς φοβερού άγχους , έντονων κρίσεων, όποτε μου συνέβαιναν συγκεκριμένα πράγματα στη ζωή μου.
    π.χ όποτε γνώριζα έναν άντρα, για σχέση....για ραντεβού, όποτε έκλεινα ένα κύκλο στη ζωη και άρχιζα άλλο, όποτε συνέβαινε κάποια αλλαγή.
    όταν στα 22 μου , μου πρότεινε ο τότε γιατρός , μετά από πολύ άγχος να παίρνω εκτός από σεροξάτ και εφεξόρ, έφυγα ..θεωρούσα ότι δεν μπορεί να ήταν αυτό η λύση.
    πήγα σε άλλο ψυχίατρο, ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία, με λίγο και από ανάλυση, με λίγο και από συμπεριφοριστική. βλέπαμε το εδώ και το τώρα , βλέπαμε τις συγκρούσεις.
    το κακό ή καλό , δεν ξέρω , είναι ότι επειδή πολλά διαστήματα είμαι πολύ καλά, σταματουσα εντελώς τις συνεδρίες. μα δεν είχαμε τί να πούμε! κι έτσι πήγαινα ξανά όποτε ανέκυπτε πρόβλημα. σαφώς όλα αυτά τα χρόνια έγινε πολύ δουλειά. αναγνώρισα πολλές απο τις συγκρούσεις που μου δημιούργησαν τον πανικό, αναγνώρισα το μηχανισμό συναγερμού που χτυπάει ο ευατός μου όταν στρεσσάρεται ή όταν βρίσκεται σε άγχος (σύγκρουση) . ανατρέξαμε στο παρελθόν και σε πολλά πράγματα που έγιναν τότε και τα κουβαλάω στη σημερινή μου συμπεριφορά. αλλά και τί έγινε; εξακολουθώ, όποτε βρίσκομαι ενώπιον αλλαγής να αγχώνομαι, όποτε είμαι σε στρες να πανικοβάλλομαι και να βιώνω άγχος.
    Μπορεί με το \"εδώ και τώρα \" να αντιμετώπισα αποτελεσματικά το άγχος, αλλά όσο βραχυπρόθεσμη ήταν η θεραπεία , τόσο βραχυπρόθεσμο και το αποτέλεσμα.

    ΜΟυ λες: \"Οι πιο ανθρωποκεντρικές προσσεγγίσεις ψυχοθεραπείας, επικεντρώνονται στο εδώ και τώρα, αναμοχλεύοντας βάσει αυτού το παρελθόν.\"
    πράγματι, αυτό έκανα...όμως συνεχώς προκύπτουν πράγματα στο εδώ και στο τώρα , που τα αντιμετωπίζω με άγχος και πανικό , λόγω μαθημένης συμπεριφοράς που έχει καταγραφεί στο είναι μου, ως τρόπος αντιμετώπισης, ή λόγω τραυμάτων και συγκρούσεων του παρελθόντος , που βρίσκουν καθημερινές αφορμές για να προβάλλονται ξανά και ξανά.

    Νομίζω πια ότι είναι γραμμένο στο dna μου ότι θα αντιμετωπίζω τη ζωή με άγχος, ότι θα έχω χρόνια ή μήνες ή μέρες πολύ καλά και άλλες περιόδους που θα είμαι σκατά.
    Αυτό ο ψυχαναλυτής λέει ότι δεν ισχύει, (τί θα έλεγε ότι ο άνθρωπος δεν είναι μηχανή με γρανάζια που καθορίζεται από dna και τα ρέστα, ότι η ψυχή και το ασυνείδητο θα μου πουν την αλήθεια μου. και του λέω: την είδα την αλήθεια μου, νομίζω, αλλά άλλο να τη δεις και άλλο να πάψεις να υφίστασαι τη νεύρωση!
    \"ξεκόλλα από τα συμπτώματα κάτι θέλουν να σου πουν ...κτλ λεγαν οι προηγούμενες θεραπείες..δεν ξέρω...ή που θα σκάσω στα γέλια με όλα αυτά πάλι ή που θα βοηθηθώ...

    αλήθεια παράξενη μου (η περίεργη) εσύ τι θεραπεία κάνεις 4 χρόνια και σε τί συχνότητα;; λες ότι εχεις δει θεαματικα αποτελεσματα.
    (σημ. κι εγω εχω δει αλλα δεν δεν εχω απαλλαγεί)
    εσύ νιώθεις ότι το άφησες οριστικά πίσω σου ή ότι έχει βελτιωθεί ; και για πόσο χρονικό διάστημα νιώθεις πολύ καλά ;
    (γιατί και γώ ένιωθα για κάποια χρόνια/μηνες ότι είχα απαλλαγεί)
    και τέλος αυτά τα 4 χρόνια που κάνεις ψυχοθεραπεία , έχουν συμβεί στη ζωη σου γεγονότα ή μεγάλες αλλαγές που θα μπορούσαν να πυροδοτήσουν άγχος ;(πχ στον επαγγελματικό τομεά μια δουλειά με πολλές ευθύνες, ή χωρισμός από μακροχρόνια σχέση ή δεν ξέρω τι άλλο; )
    ξέχασα να σε ρωτήσω και το πιο σημαντικό! ΑΠΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ και πόσο καιρό υπέφερες;;;
    με συναδελφικούς χαιρετισμούς η ΑΝΤΑΡΑ -ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΜΑΝΤΑΡΑ!

    H φράση σου που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη, είναι « όσο πιο βραχεία η θεραπεία, τόσο πιο βραχύ και το αποτέλεσμα».

    Είναι λογικό η αλλαγή ( αλλαγή για μένα είναι η στιγμή που το νέο έρχεται να κολλήσει στο οικείο και να προχωρήσεις ή....να πισωγυρίσεις, αρνούμενος να πας μπροστά) να σου φέρνει εξτρά άγχος και πισωγυρίσματα.

    Κι εγώ δεν συμφωνώ με τα φάρμακα, πέρα από ακραίες περιπτώσεις. Δεν πήρα φάρμακα, παρά μόνο έκανα ομοιοπαθητική.

    Γράφεις
    επειδή πολλά διαστήματα είμαι πολύ καλά, σταματουσα εντελώς τις συνεδρίες. μα δεν είχαμε τί να πούμε! κι έτσι πήγαινα ξανά όποτε ανέκυπτε πρόβλημα.


    Αυτό είναι κατ εμέ το μεγαλύτερο λάθος που έκανες και που σε άφησαν να κάνεις.
    Την θεραπεία, όπως και τα φάρμακα, δεν τα διακόπτουμε όταν περνά η μπόρα. Και είδα από εμένα, πως τις φορές που ένιωθα ότι δεν είχα τιποτα να πω, τότε γινόταν η πιο βαθιά δουλειά, αν αποφάσιζα να σπασω τις άμυνές μου....

    Αγαπητή φίλη, τολμώ να εικάσω ότι από τη μία οι άμυνες και η δυσκολία σου να ολοκληρώσεις την αλλαγή, από την άλλη η αδυναμία του εκάστοτε ειδικού σου στοίχισαν την πλήρη ίαση.

    Η αναδρομή στο παρελθόν που αναφέρεις, είναι γράμμα κενό, όταν γίνεται γνωστικά και όχι βιωματικο-συναισθηματικά... Η ανεύρεση των αιτιών είναι μόνο το πρώτο βήμα.

    Μιλάς για «μαθημένη συμπεριφορά» λέγοντας ότι «είναι γραμμένη στο dna μου».
    Πιστεύω ότι τα παγιωμένα σχήματα σκέψης και συμπεριφοράς που εντυπώθηκαν μέσα μας από την πρωιμη ηλικία, λόγω εσφαλμένων προτύπων ή του αναπόφευκτου χειρισμού δύσκολων καταστάσεων, μπορούν να μετεξελιχθούν μεταγενέστερα, επισφραγίζοντας το πέρασμα σε μια ουσιαστική ενηλικότητα )) Αυτό είναι ένα από τα πιο όμορφα στάδια. Η αλλαγή που σε εισάγει στην μεταμόρφωση.


    Γράφεις « για να προβάλλονται ξανά και ξανά» Αυτός ο κύκλος, πρέπει να σπάσει. Και με τη βοήθεια του ειδικού, είναι εφικτό.

    Το να δεις την αλήθεια σου, είναι το πρώτο βήμα. Το να την βλέπεις και να συνεχίζεις να μένεις αμέτοχος μπροστά της, είναι εφιαλτικό. Πέρασα ένα τέτοιο στάδιο, άλλά ήταν πολύ μικρό σε διάρκεια, καθώς η θεραπεύτρια μου έδωσε τα «εργαλεία» που χρειαζόμουν για να αξιοποιήσω την νέα μου όραση, μη νιώθοντας ανήμπορη για κάτι τέτοιο.

    Συμφωνώ ότι όλα τα συμπτώματα, αν αποσυμβολιστούν, κρύβουν βαθύτερα μηνύματα.


    ¨όταν πρωτοξεκίνησα να γράφω, φοβόμουν να βγω από το σπίτι, περνούσα έντονη κατάθλιψη με αυτοκτονικές ιδέες, είχα κοινωνική φοβία σε βαθμό που όποιον συναντούσα έχανα την ανάσα μου και μου κόβονταν τα πόδια ( νομίζω το 1ο μου μνμ εδώ μέσα ήταν αν είναι φυσιολογικό να ντρέπομαι να βγω από το σπίτι να πάρω εφημερίδα, μήπως και τύχει να κοιτάξω τον περιπτερά στα μάτια!!), πανικούς φυσικά, αρκετά στοιχεία αγοραφοβίας, έντονα ψυχοσωματικά ( έτρεμαν χέρια, σπασμοί σε όλο το σώμα από τα νεύρα μου, συσπάσεις νευρικές του προσώπου και ιδίως των χειλιών, ταχυκαρδίες ...). Ένιωθα εξωγήινη και μη νορμάλ με όλα αυτά, οπότε διάλεξα αυτό το νικ.... Πάνε 4,5 με 5 χρόνια....

    Νιώθω ότι η δουλειά που έγινε, έγινε με τεράστιο κόπο και έδωσε και οριστικά αποτελέσματα.

    Είναι περίεργο αλλά έχουν συμβεί και τα δύο αυτά που λες! Και ανέλαβα δουλειά με πολλές ευθύνες, κάτι που πριν δεν είχα κάνει, και χώρισα από την μακροχρόνια σχέση μου, κάτι που είχα αποπειραθεί αλλά αδυνατούσα να κάνω πριν.
    Γενικότερα, το άγχος μου έχει εξαϋλωθεί σε δημιουργικότητα, δεν νιώθω όπως πριν χρόνια που αγχωνόμουν σήμαινε, υπάρχω.

    Χάρηκα για την γνωριμία αντάρα μου.
    Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστική.
    : )
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by antara
    Οδυσσέα, μας λείπει η συμμετοχή. είμαστε μέχρι στιγμής, εσυ , εγω , aenaon, adpan7, valentini, vegga, weird -με επιφυλαξη;;;, φοίβη, άλλος κανείς....;;; μένουμε όλοι στην ίδια πόλη;; ας ξεκινησουμε :
    ANTARA = THESSALONIKI, to omologo!

    ANTARA kati m 8imizeis esy.tosim mipos s 8imizei kati esena?

  7. #22
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    WEIRD, ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΕΝΑΟΝ!!!!!

    η αεναον χρησιμοποιησε καποια απο τα γραφομενα μου, προσθετοντας τις δικες της απόψεις.

    αεναον, μην παρασύρεσαι από τον κυνισμό μου! δυστυχώς έχω την τάση να αποδομώ και εξευτελίζω τα πράγματα, άλλοτε με χιούμορ και καυστικότητα , άλλοτε πικρόχολα. μην αρνείσαι τη θεραπεία, είναι ένα ταξίδι. όσα σου έγραψε η weird, είναι απολύτως αληθινά. το μόνο σίγουρο είναι οτι το ταξίδι της ψυχοθεραπείας αξίζει το εισητήριο, ακόμη και αν δε φτάσεις εγκαίρως στον προορισμό σου, ή για κάποιους λόγους δε φτάσεις και καθόλου.

    θα συμφωνήσω με weird ότι έχω αναπτύξει υπερβολικά ισχυρές άμυνες που δε με αφήνουν να έρθω σε συναισθηματική επαφή με το βαθύτερο εγώ μου. πίσω από χιουμορ και χαβαλέ, πίσω από σάρκασμό, οι θεραπευτές μου παρασύρονταν πολλές φορές από τα αστεία , την ειρωνία μου και δεν επέμειναν στο σκάλισμα. κάποιες φορές που σκαλίχτηκαν πράγματα, σοκαρίστηκα και μετά έριξα χώμα απο πάνω τα κουκούλωσα και συνέχισα.

    πράγματι έχω μείνει στην γνωστική αντίληψη του τι μου συμβαίνει αλλά όχι στην \"ενσυναίσθηση\". καμιά φορά όταν μιλαω για αυτά είναι σα να αφορούν κάποιον τρίτο. και αυτό αποδεικνύεται από τη συμπεριφορά μου σε σχέση με την ψυχοθεραπεία. με ενδιέφερε μονο να απαλλαγώ από τα συμπτώματα. να ζήσω φυσιολογικά. και μόλις \"επανερχόμουν\" από τον καταιγισμό άγχους, ήμουν και είμαι σε άρνηση του προβλήματος. δε θέλω να με παρασύρουν σκέψεις, δε θέλω να νιώθω \"προβληματική\", αδύναμη. θέλω μόνο να αδράχνω τη ζωή και να τη γλεντάω.. μέχρι την επόμενη κρίση που πυροδοτείται από οποιοδήποτε λόγο.

    αποσυντονίστηκα από το γεγονός όπως ξαναέγραψα ότι πέρασα μεγάλα χρονικά διαστήματα, μήνες ή και χρόνια χωρίς συμπτώματα, με το άγχος υπό έλεγχο και χωρίς ψυχοθεραπεία. ένιωσα ότι δεν την έχω ανάγκη. ήμουν πεπεισμένη ότι είχα απαλλαγεί οριστικά .

    είμαι φύση μη δεκτική σε οποιοδήποτε είδος επηρεασμού. έχω ορθώσει το δικό μου σύστημα αξιών αντιλήψεων που δύσκολα σπάει.
    όταν θυμάμαι τον ευατό μου να υποφέρει από άγχος από τότε που με θυμάμαι, (4, 5, 6 χρονών) δεν αποδέχτηκα ποτέ ότι αυτό το άγχος ήταν λόγω συγκρούσεων του τότε. είμαι πεπεισμένη ότι έτσι γεννήθηκα. ο γιατρός μου έλεγε ότι έμαθα τότε να λειτουργώ με άγχος για τις τότε συγκρούσεις, μπλα μπλα μπλα, ότι σήμερα έχω άγχος για άλλους λόγους μεν , αλλά έτσι έμαθα να αντιμετωπίζω τα προβλήματά μου...
    αρνούμαι να αποδεχθώ ότι έμαθα να λειτουργώ με άγχος στα 4!

    ίσως να μου είναι πιο εύκολο να αναγάγω το πρόβλημα μου στη γενετική και να περιμένω μια πρωτοπόρα ιατρική εξέλιξη που θα απαλάσσει τους ασθενείς απο την αγχώδη νεύρωση, με μια εγχείριση ή ένα μικροτσιπ!

    την άμυνά μου δεν κατάφερε να μου τη σπάσει κανείς, ούτε εγώ. πάντα επιστράτευα το χιούμορ για να ξεπερνάω τα \"οδυνηρά\" .

    δε θα ξεχάσω ωστόσο κάποτε μια κουβέντα που μου είπε ο γιατρός μου και με έκανε να ξεσπάσω σε κλάμματα. ήταν ίσως η μοναδική φορά κατά τη διάρκεια συνεδρίας που έκλαψα όχι για την κατάντια μου, όχι κάτω από το φόρτο των συμπτωμάτων, αλλά για κάτι που έγινε πολλά χρόνια πριν , όταν ήμουν πολύ μικρή και ίσως να έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τη σχέση μου με τους άντρες. βάλαμε κάτω αυτό το συναίσθημα και σε επόμενες συναντήσεις και το χτυπήσαμε σαν χταπόδι. ήταν λυτρωτικό..
    όταν όμως ξαναγνώρισα κάποιον...ο πανικός επανήλθε..όπως και το άγχος..και εκεί κόμπιασα και είπα..ωραία , ανασύραμε παιδικές μνήμες και τραύματα , ανασύραμε θαμμένο μίσος, το επεξεργαστήκαμε και τώρα ξαναβγαίνει το σύμπτωμα! τί κάναμε λοιπόν;

    αυτό έγινε κατά καιρούς, ίσως όχι τόσο έντονα και με άλλες επώδυνες παλιές εμπειρίες , με βιώματα. πέραν από την πολύτιμη γνώση που μου χάρισαν , την εξήγηση του ευατού μου και της συμπεριφοράς μου, \"πρακτικά\" δε με βοήθησαν και πολύ...
    δε μετανιώνω που έκανα ψυχοθεραπεία, απεναντίας τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για όλους ακόμη και χωρίς κανένα ψυχικό πρόβλημα. μαθαίνεις τόσα πολλά. αν ο στόχος σου όμως είναι να απαλύψεις συμπτώματα..ε δεν είναι μαγικό χαπάκι αέναον. ! κι εγώ απ ό, τι φαίνεται είμαι σε αγωνιώδη αναζήτησ για αυτό το μαγικό χαπάκι!
    είχα κρίσεις πανικού από 14-15 χρονών, αλλα΄δεν έδινα σημασία, ήμουν μέσα στην τρέλα μου, παρορμήσεις απο 10 12 και άγχος , από πολύ πολύ μικρή ηλικία, από προνήπια.

    ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ , Η ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ;
    είμαι πραγματικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ αυτή τη στιγμή και λέω να πάω με κανά δυο φίλους να χτυπήσουμε καμιά μπύρα!

    Μου τη δίνει που θέλω να κάνω ψυχοθεραπεία μόνο όταν δεν είμαι καλά, αλλά η ζωή είναι τόσο ωραία όταν δεν έχεις κρίσεις , που το τελευταίο πράγμα που θέλω να κάνω εκείνες τις περιόδους είναι να ξαπλώνω σε ένα καναπέ και να σκαλίζω, ενώ έξω ο κόσμος ζει και μπορώ κι εγώ να ζήσω!

    υ.γ. καλά ε...διαβάζοντας το μην, μου ούτε εγώ μπορώ να βγάλω συμπέρασμα! θεωρώ ότι είναι πολύτιμη η ψυχοθεραπεία , αλλά προτιμώ όταν είμαι καλά να είμαι στα beach bar , να κάνω ταξίδια και να διασκεδάζω..τί από τα δύο θέλω;; αμάν σύγκρουση! αμάν άγχος ! αμαν αμαν ..ΠΑΝΙΚΟΣ! ΧΑΧΑ , πλάκα κάνω..

    υ.γ 2 ρε πανικούλα -συννεφούλα τί σου θυμίζω βρε;;

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    to nick sim den sou 8imizei kati etsi antara?

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    12
    kanis online na milisoume ?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Antara με συγχωρείς για το μπέρδεμα.

    Σε διαβάζω με ενδιαφέρον. Μπράβο σου που δεν κλείνεις τα μάτια στις άμυνές σου. Ξέρεις, πριν απο λίγες ημέρες, έιχα μια έντονη αντιπαράθεση με ένα μέλος, που το κυριότερο θέμα του, θεώρησα οτι ήταν αυτές οι ρημάδες οι άμυνες.
    Κι εκείνος σαν κι εσένα, δεν ήθελε να μπαίνει στα βαθιά, θεωούσε μπελά και μάλιστα όχι πάντα χρήσιμο την ανάλυση, ήθελε έντονα να τη ζει τη ζωή, πίστευε πολύ στην γενετική, και γενικότερα χρησιμοποιούσε αποφευκτικούς ελιγμούς χιούμορ και επεξεργαζόνταν έντονα γνωστικά τα πράγματα.

    Η διαφορά με σένα όμως, είναι οτι έχεις αντίληψη όλου αυτού. Ολης της διαδικασίας που σε κρατά μακριά απο την οριστική επίλυση...



    Γράφεις
    \"ίσως να μου είναι πιο εύκολο να αναγάγω το πρόβλημα μου στη γενετική και να περιμένω μια πρωτοπόρα ιατρική εξέλιξη που θα απαλάσσει τους ασθενείς απο την αγχώδη νεύρωση, με μια εγχείριση ή ένα μικροτσιπ!

    την άμυνά μου δεν κατάφερε να μου τη σπάσει κανείς, ούτε εγώ. πάντα επιστράτευα το χιούμορ για να ξεπερνάω τα \"οδυνηρά\" .\"

    Ετσι είναι... είναι πιο εύκολο να περιμένεις την λύση να έρθει απο ένα τσιπάκι ή μια εγχείριση... απο κάτι έξω απο εσένα... κι εγώ την πέρασα αυτή τη φάση \" απλά έτσι είμαι. Αν μπορούν να με θεραπεύσουν, καλώς..αυτή είναι η φύση μου εμένα. \" Κι εγώ είχα και έχω πολύ καλή σχέση με τον έλεγχο...

    Αυτό που αναφέρεις με το χιούμορ, στην γλώσσα της Gestalt, που είναι η προσέγγιση που ακολουθώ, το λέμε, ανάκλαση. Σκέψου οτι το χιούμορ έιναι ένα γυαλί που χρησιμοποιείς σαν ασπίδα για να αποφεύγεις ακτίνες που θα φωτίσουν σημεία όπου δεν θέλεις να δεις.. γιατί μετά, δεν θα είσαι το ίδιο ανέμελη.


    Ετσι είναι κοπέλα μου.
    Φαίνεσαι αρκετά εξυπνούλα, και πρέπει να βρεις εναν ειδικό που να μπορεί αυτός να σε κάνει κουμάντο κι όχι εσύ να τον χειριστείς ( οι κλασσικές άμυνες και η αντίσταση στο να θεραπευτούμε).

    Κι εγώ αυτό έκανα, αλλά ευτυχώς η δικιά μου θεραπεύτρια, βρήκε τρόπο να με εισάγει στο συναίσθημα... να κάνει τα δάκρυα να κυλήσουν, τις σκέψεις να παραμερίσουν, το μυαλουδάκι να σταματήσει να γυρίζει....

    Δεν μπορεσα να την κουμαντάρω. Παρά την εξυπνάδα των αμυνών και των χειρισμών μου... Αυτή είχε ένα άλλο όπλο. Το νιώσιμο....

    Αυτό που λες, οτι δεν έχεις μπει συναισθηματικά μέσα στο πρόβλημα, αλλά το κοιτάς με το μυαλό σου, είναι το κύριο σημείο λοιπον....
    όσες εξηγήσεις κι άν κάνετε, αυτό απο μόνο του, δεν θα σε βοηθήσει στα πρακτικά. Για μένα, απο όσα έχω δει, είναι σημαντική η θεραπευτική πράξη. Το βίωμα. ΤΟ ΝΙΩΣΙΜΟ. ( είναι επώδυνο να ξαναζείς τις συγρούσεις μέσα απο ένα παιχνίδι ρόλων- [που δεν γίνεται απαραίτητα συνειδητά- , αλλά είναι πιστεύω και ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για νέες εγγραφές, οριστικές. )


    Εσκαψες βαθιά λοιπόν κι ανάβλυσε κάτι. Αλλά με την πρώτη επαφή με άντρα, η λύτρωση έφυγε και ήρθαν οι συγκρούσεις.

    Αντάρα, κανείς δεν είπε οτι είναι εύκολο.
    Ξέρεις, κάποτε είπα σε μια γνωστή μου θεραπεύτρια \"Θα σε προτείνω σε μια φίλη μου, αλλά είναι ζόρικη να ξες, ελπίζω να αντέξεις\" και μου απάντησε \" Ελπίσω εκείνη να αντέξει!!\"

    Κι είχε δίκιο. Είναι ένα απο τα πιο δύσκολα πράγματα που θα κάνεις κανείς.
    Θα έρθει αντιμέτωπος με τον εαυτό του. Κοιτάζοντας τον καθρέπτη.....και τα ενδόμυχα.

    Κάποτε σαν κι εσένα, παραπονέθηκα.
    \" Ως μωρέ! Τι τα σκαλίζουμε..... αστα καλά είμαι... μια χαρά περνάω\"
    \" Μια χαρα περνάς τώρα, αλλά αν δεν κάνεις τον κόπο να πέσεις επιτέλους μέσα του και να το λύσεις οριστικά, θα επανέρχεται, ξανά και ξανά... και θα σου αναστατώνει την καλοπέρασή σου...\"

    Πόσο δίκιο είχε.... μια ζωή με γυρόφερναν τα θέματά μου, κι εγώ τα έκανα σουτ... μακριά.

    Ημουν και η πρώτη. Στο χαβαλέ και τις παρέες.... Στο να φοράω την αστεία μου μάσκα και να λέω τις έξυπνες ατάκες, να πηγαίνω σε πάρτυ και χορούς και να κάνω τρέλες... μέχρι την επόμενη κατάρρευση...
    μέχρι το μεγάλο ΜΠΑΜ!

    Μετά το μπαμ, τις ιδεοληψίες, τους πανικούς κτλ, αποφάσισα να βαδίσω πάνω στο χείλος του γκρεμού... κι έπεσα στα βαθιά... στα πολύ βαθιά για χρόνια ολόκληρα. Κι ακόμα, τώρα τελειώνω τις βουτιές....

    Δεν το μετάνιωσα. Δεν μένεις για πάντα εκεί ξέρεις. Αλλά είναι μια εκρεμμότητα, που κάποτε, καλό είναι να βρεις το κουρ\'αγιο να σταθείς απέναντί της και να τη λύσεις. Κοιτώντας την κατάματα...
    Και μετά, θα αναδυθείς, πίστεψε.
    Θα αναδυθείς και δεν θα χαθείς!
    Μην φοβάσαι.

    Και μετά οι σχέσεις τις ζωής σου θα είναι πιο αρμονικές κι οι αγάπες με τους άντρες θα έχουν λιγότερα αγκάθια μέσα

    Ολα αυτά τα μετά σε περιμένουν, στην αντιπέρα όχθη, αφού υπερβείς την άμυνα και την άρνηση.Η ζωή θα είναι εκεί να την ζήσεις στο μεδούλι! Και πλέον, χωρίς διακοπές απο παλιές εκρεμμότητες που ζητούν την προσοχή και το πισογύρισμά σου.

    Γιατί στο είπα, πέρα απο το ποιόν του ειδικού, κανείς δεν μπορεί να σε θεραπεύσει, αν εσύ πρωτα απο όλα δεν είσαι έτοιμη γι αυτό.....

    Αφέσου σ αυτό! Στο εύχομαι ολόψυχα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #26
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    πανικούλα μου γλυκιά,
    το σιμ δε μου λέει τίποτα. χρησιμοποίησα το φόρουμ πέρυσι το καλοκαίρι για πρώτη φορά. αρκετές φορές διάβαζα αυτά που γράφονται , αλλά για πρώτη φορά έστειλα κι εγώ μην . πέρυσι, όχι πολλά , 4-5.
    Είχα νικ το όνομά μου, γιατί το καλοκαίρι αν και με δύο ζάναξ την ημερα, ένιωθα πολύ καλά, μετά την μπόρα που είχα περάσει το χειμώνα. έκανα εγγραφή επειδή διάβαζα κάποια παδιά εδώ μέσα που φοβόταν πάρα πολύ τη φαρμακοθεραπεία, που μόλις ξεκινούσαν, ένιωθαν \"αρρωστοι\" και έβαλαν την ταμπέλα που είχα βάλει κι εγώ στον εαυτό μου \"είμαι ψυχασθενής και παίρνω φάρμακα\". (το χιεμώνα μόλις είχα ξεκινήσει τα ζάναξ)
    ήθελα να τους πω ότι προκειμένου να συνεχίσεις να ζεις, δεν είναι και το πιο τραγικό πράγμα να παίρνεις φάρμακα..και αυτά για τους ανθρώπους γίναν..και ότι όσες ενοχές και αν έχεις ή παρενέργειες και αν έχουν , στον απολογισμό κόστους- οφέλους - με τη δική μου εμπιερία πάντα, βγαίνεις μάλλον κερδισμένος.

    Σταμάτησα να γράφω και να διαβάζω το φόρουμ τον Αυγουστο 2008.
    Ήμουν διακοπές με το φίλο μου και είχα το λαπτοπ μαζί μου. διάβασα το ποστ κάποιου που είχε πολύ έντονες κρίσεις, είχε σταματήσει τη δουλειά, δεν έβγαινε καν από το σπίτι του. του έγραψα μερικές κουβέντες και μετά ταράχτηκα πάρα πολύ. περίπου -να καταλάβεις- το συναίσθημα που έχεις όταν σου πρωτοδίνουν ψυχοφάρμακα και διαβάζεις τις οδηγίες. λες ή λέω \" αυτός είμαι; αυτά θα παίρνω;\" κάπως έτσι ταράχτηκα και από το ποστ. Μου θύμισε το μέγεθος του προβλήματος. ή το μεγέθυνα εγώ εν πάσει περιπτώσει. άρχισα να αγχώνομαι υπερβολικά και όταν με ρώτησε ο φίλος μου τι έχω -που γνωρίζει ήδη πολλά χρόνια το πρόβλημα- μου είπε ότι κάνω κακό στον εαυτό μου που ασχολούμαι και τα σκαλίζω αυτά τα θέματα, ότι εγώ δεν είμαι έτσι , ότι ποτέ δε σταμάτησα να δουλεύω, να πηγαίνω διακοπές, ότι ποτέ δε σταμάτησα τη ζωή μου όσο σκατά και αν ένιωθα και ότι εν ολίγοις , αντί να ξεχάσω το πρόβλημα και να μη του δίνω τόση σημασία , κάθομαι και επιβαρύνω τον εαυτό μου μαζοχιστικά. \"τώρα είμαστε εδώ μου λέει στο νησί, περνάμε ωραία, κι εσύ το ..γ..ας \\χωρίς λόγο...πάμε βρε κουκλίτσα μου μια βόλτα , να φάμε κάνα χταποδάκι..αφού είσαι καλά, γιατί θες να τα ξαναθυμάσαι;;\"

    και έτσι έκλεισε η τελευταία φορά που έγραψα, αφού ήμουν καλά εκείνη την περίοδο γιατί να μου προκαλέσω άγχος, συνεχίσαμε τις διακοπές μας, οι οποίες παρεμπιπτόντως ήταν από τις καλύτερες που έχουμε κάνει..!

    αισθάνομαι τύψεις που το έκανα αυτό, που χρησιμοποίησα το φόρουμ όπως και την ψυχοθεραπεία , on and off..Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και ο πιο συνεπής άνθρωπος του κόσμου. και πάντα βάζω τον ευατό μου πάνω από τους άλλους , τη δική μου ηρεμία , πάνω από τις ανάγκες των όλων..γενικώς είμαι εγωίστρια και καλοπερασάκης. τώρα που το ξανασκέγφτομαι , μάλλον είμαι αρκετά κολοχαρακτήρας ..(γμτ! λες να είναι η εκδίκηση του Θεού αυτά που παθαίνω;

    αυτά με τα ψευτδώνυμα και τα νικ...

    ελπίζω να μη σε μπερδεψα!φιλιά!

  12. #27
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    Αγαπητή μου weird,

    τα λόγια σου ανοίγουν δρόμους ελπιδοφόρους...σε συγχαίρω πραγματικά για τη δύναμή σου να κάνεις το μακροβούτι της ψυχής σου..!ελπίζω όταν βγεις στην επιφάνεια να συνεχίσεις να κολυμπάς χωρίς αλυσίδες στα πόδια!

    αυτός ο φίλος με τον οποίο αντιπαρατέθηκες , ποιός είναι;; μήπως πρέπει να γίνουμε φίλοι; να κάνουμε γκρουπ \"οι γενετιστες\" ή \"περιμένοντας τη λύση από τον ουρανό\";;;

    η αλήθεια είναι ότι σε ζηλεύω λίγο .., που κατάφερες να απευλευθερωθείς..
    Θα σου μιλήσω όμως με πάσα ειλικρίνεια, ελπιζω να μη θιγείς, θέλω πραγματικά τη βοήθειά σου.
    θα σου τα πω ακριβώς όπως τα σκέφτομαι:

    Τί σκέφτομαι για τη weird:

    \" δεν είχε τόσο σοβαρό πρόβλημα, εξάλλου η αγχώδης διαταραχή έχει διαβαθμίσεις. προφανώς είχε ελαφριάς μορφής άγχος που τη χτύπησε κάποια δεδομένη χρονική στιγμή, όπως και πολλοί άλλοι που παρουσιάζουν άγχος κάποια στιγμή της ζωής τους.. δεν το χε από τα γεννοφάσκια της\"

    \"αφού δε χρειάστηκε ποτέ να πάρει αγχολυτικά ή άλλα φάρμακα, ήταν προφανώς ελαφριάς μορφής διαταραχή που μπορούσε να αντιμετωπιστεί με απλή ψυχοθεραπεία. εγώ όταν πρωτοπήγα σε γιατρό στα 19 μου , ειχα κλειστεί ένα χρόνο σπίτι δεν έκανα απολύτως τίποτα από το να παλεύω με καθημερινούς πανικούς και άγχος, τα είχα σταματήσει όλα, πανεπιστήμιο, εξόδους, είχα χωρίσει γιατί είχα βίαιες ιδεοληψίες, ήμουν μόνη εγώ με το θεριό. όσοι γιατροί με είδαν κρίναν απαραίτητο να πάρω και φάρμακα\'. με τα φάρμακα και τη γνωσιακή σε λίγους μήνες πήρα τη ζωή στα χέρια μου ξανά και έκτοτε προσπαθώ συνέχεια . όσο σκατά κι αν ήμουν ανά περιόδους δεν αποσύρθηκα...μπήκα στη μάχη και συνέχισα να μάχομαι. ΄΄ομως είμαι σε πολύ πιο βαριάς μορφής άγχος αφού ακόμη και ο αντι-φαρμάκων γιατρός μου τα τελυεταία χρόνια , ζορίστηκε πολύ για να μου γράψει ζαναξ, μετά από 7 χρόνια παρακολούθησης, όταν είδε ότι δεν την παλεύω καθόλου πια.. η δική μου πάθηση είναι βαρύτερη, χειρότερη, ευρύτερη, χρόνια, υποτροπιάζουσα, σε καμία περίπτωση δε θα τα έβγαζα πέρα χωρίς φάρμακα, μόνο με αναλύσεις και βουτιές στο υποσυνείδητο.. \"

    \"καλά είναι δυνατόν να πίστεψε στην ομοιοπαθητική;;;καλά λένε ότι η πίστη σώζει.. μακάρι να μπορούσα να πιστέψω βέβαια κι εγώ σε κάτι , στο Θεό , στην ομοιοπαθητική , στη gestald...τελικά όσοι πιστεύουν σώζονται..αλλά από την άλλη μου φαίνονται τόσο γραφικά όλα αυτά..προφανώς απευθύνονται σε έυπιστους και δεκτικούς ανθρώπους, \"ευεπηρρέαστους\".. Κρίμα να μην είμαι κι εγώ έτσι.\"

    \"gestald??καλά είναι δυνατό να πήγε μετά την ομοιοπαθητική σε αυτή τη μέθοδο, ;; σε λιγο θα μου πει ότι τη βοήθησε ο χάρι κρίσνα...μήπως ψαρεύει πελατεία όπως οι ιαχωβάδες; εντάξει προφανώς σε εκείνη λειτούργησε , αν πιστέψω κι εγώ ότι θα με βοηθήσει η Μεγάλη Κοτρώνα, θα με βοηθήσει. αυτό όμως δε σημαίνει ότι η Μεγάλη Κοτρώνα είναι αποτελεσματική επιστημονική θεραπεία\"

    ............

    η άλλη φωνή σκέφτεται (για μένα):

    είσαι καχύποπτη, στενόμυαλη και θα μείνεις κολλημένη με τα προβλήματά σου , να αποτίεις στο άγχος σου φόρο τιμής κάθε τρεις και λίγο. είσαι φυγόπονη και φοβιτσιάρα..θα βρίσκεις πάντα ένα σωρό δικαιολογιες για να υποσκάπτουν την αλλαγή που υποτίθεται ότι θέλεις..
    μήπως φοβάσαι για το τί θα γίνει μετά; φοβάσαι να σταθείς στα πόδια σου με την επίφαση της \"γραφικότητας \" και της \"ψευδοεπιστήμης\' που χρησιμποιείς για οτιδήποτε είναι εκτός της ψυχιατρικής/νευρολογίας/γενετικής;
    γιατί πάντα κοροιδέυεις κάθε τι διαφορετικο; γιατί αρνείσαι στον εαυτό σου νέους δρόμους; και που σε έβγαλε ο δρόμος σου μέχρι τώρα;; πάιρνεις φαρμακα 10 χρονια...πέρυσι πήγες να σταματήσεις, νόμιζες ένιωθες καλά και μετά σε ξαναέπιασαν όλα μαζί....σου δώσαν ζάναξ μετά απο 10 χρόνια, με ισχυρές δόσεις και δεν καταλλάβαινες Χριστό..σαν το άλογο τα κατεβάζεις ένα χρόνο και τί βλεπεις;; μια προσωρινή χαλαρότητα; πρόσκαιρα ξεφεύγεις και μετά πάλι εδώ...τα σταμάτησες τα χριστούγεννα μετά από περίπου ένα χρόνο. μέχρι το φεβρουάριο ήσουν πάλι στα ίδια σκατα.
    ποια ήταν η λύση που σου πρόσφερε η επιστήμη σου;; πάλι ζάναξ, πάλι τρεις φορές τη μέρα, για μήνες..και πάλι παθάινεις πανικούς , εξακολουθείς να έχεις καθημερινό άγχος...the drugs don\'t work anymore...και εσύ νιώθεις ότι πάσχεις από ανίατη ασθένεια και προσπαθείς να το αποδεχθείς. θα έχει εξάρσεις και υφέσεις αλλά θα έιναι πάντα εδώ..

    ίσως αυτό που θέλεις στην πραγματικότητα είναι να κάνεις τη ζωή σου ΥΠΟΦΕΡΤΗ στις περιόδους έξαρσης του άγχους. ΟΧΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ! κι έτσι δε γίνεσαι ποτέ καλά..γιατί πάντα θα βρίσκεται κάποιος να σηκώνει το χαλάκι και να βλέπει τις βρωμιές που παραέχωσες βιαστικά, σε ένα κατά τα άλλα καθαρό σπίτι...

    ουφ.....αυτά.....
    weird, ειλικρινά δεν ήθελα να σε θίξω...νομίζω ότι με έχεις καταλάβει.
    φιλιά πολλά καλο σκ!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Antara μου γλυκιά...

    δεν θύμωσα καθόλου!Ισα ισα... θαυμάζω το κουράγιο σου να είσαι απέραντα ειλικρινής και να μου παραθέτεις την εσωτερική φωνή της αμφιβολίας και της αμφιθυμίας σου... ή μάλλον, τις δύο φωνές που παλεύουν μέσα σου
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by antara




    Τί σκέφτομαι για τη weird:

    \" δεν είχε τόσο σοβαρό πρόβλημα, εξάλλου η αγχώδης διαταραχή έχει διαβαθμίσεις. προφανώς είχε ελαφριάς μορφής άγχος που τη χτύπησε κάποια δεδομένη χρονική στιγμή, όπως και πολλοί άλλοι που παρουσιάζουν άγχος κάποια στιγμή της ζωής τους.. δεν το χε από τα γεννοφάσκια της\"

    \"αφού δε χρειάστηκε ποτέ να πάρει αγχολυτικά ή άλλα φάρμακα, ήταν προφανώς ελαφριάς μορφής διαταραχή που μπορούσε να αντιμετωπιστεί με απλή ψυχοθεραπεία. εγώ όταν πρωτοπήγα σε γιατρό στα 19 μου , ειχα κλειστεί ένα χρόνο σπίτι δεν έκανα απολύτως τίποτα από το να παλεύω με καθημερινούς πανικούς και άγχος, τα είχα σταματήσει όλα, πανεπιστήμιο, εξόδους, είχα χωρίσει γιατί είχα βίαιες ιδεοληψίες, ήμουν μόνη εγώ με το θεριό. όσοι γιατροί με είδαν κρίναν απαραίτητο να πάρω και φάρμακα\'. .................................................. ........... η δική μου πάθηση είναι βαρύτερη, χειρότερη, ευρύτερη, χρόνια, υποτροπιάζουσα, σε καμία περίπτωση δε θα τα έβγαζα πέρα χωρίς φάρμακα, μόνο με αναλύσεις και βουτιές στο υποσυνείδητο.. \"

    Δεν μας ξέρω για να μπορώ να μας συγκρίνω, αλλά φυσικά και δεν υποστηρίζω ΜΟΝΟ την ψυχοθεραπεία. Για τον εαυτό μου, αν και μου πρότειναν φάρμακα ( αγχολυτικά καθώς και σταθεροποιητές του συναισθήματος - λίθιο και αντιεπιληπτικά) προτίμησα να το παλέψω χωρίς, εφόσον έβλεπα οτι με παίρνει... απο εκεί και πέρα όμως, η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Ακόμα και αν πάρεις φάρμακα, μπορείς αυτό να το συνδυάσεις με μια ψυχοθεραπεία, όντας αποφασισμένη να επενδυθείς ολοκληρωτικά μέσα της και φυσικά με κάποιον θεραπευτή αντάξιο του μυαλού σου και των αμυνών σου

    \"καλά είναι δυνατόν να πίστεψε στην ομοιοπαθητική;;;καλά λένε ότι η πίστη σώζει..


    Η αλήθεια είναι οτι ήμουν δύσπιστη στην ομοιοπαθητική, αλλά έιδα οτι με βοήθησε πολύ για κάποια περίοδο. Βεβαια πονηρευτηκα οτι μπορεί να ήταν και το placebo που με βοήθησε, αλλά δεν με ένοιαξε. Αφού δουλευει, μην το σκαλίζεις μου είπα .


    \"gestald??καλά είναι δυνατό να πήγε μετά την ομοιοπαθητική σε αυτή τη μέθοδο, ;;

    Στην γκεστάλτ είχα ήδη πάει πριν την ομοιοπαθητική. Θα σου παραθέσω παρακάτω πληροφορίες γι αυτήν την μέθοδο.
    ............

    η άλλη φωνή σκέφτεται (για μένα):

    είσαι καχύποπτη, στενόμυαλη και θα μείνεις κολλημένη με τα προβλήματά σου , να αποτίεις στο άγχος σου φόρο τιμής κάθε τρεις και λίγο. είσαι φυγόπονη και φοβιτσιάρα..θα βρίσκεις πάντα ένα σωρό δικαιολογιες για να υποσκάπτουν την αλλαγή που υποτίθεται ότι θέλεις..


    Χμμμμ μήπως λοιπόν κατά ένα μέρος εσύ η ίδια με την δύναμη της λογικής, αποφεύγεις να αφεθείς στο συναίσθημά σου?


    μήπως φοβάσαι για το τί θα γίνει μετά; φοβάσαι να σταθείς στα πόδια σου με την επίφαση της \"γραφικότητας \" και της \"ψευδοεπιστήμης\' που χρησιμποιείς για οτιδήποτε είναι εκτός της ψυχιατρικής/νευρολογίας/γενετικής;


    Ο φόβος του μετά είναι καθόλα ανθρώπινος. Πολλέ φορές η αρρώστια μας, μας εξυπηρετεί. Το να σταθούμε στα πόδια μας προυποθέτει μεγάλη ευθύνη. Οσο για το αν είσαι μονοδιάστατη, κλείνοντας τα μάτια στο οτιδήποτε ξεφεύγει απο την νευροεπιστήμη, αυτό το ξέρεις καλύτερα εσύ, όπως ξέρεις κι αν σε βοηθά.

    γιατί πάντα κοροιδέυεις κάθε τι διαφορετικο; γιατί αρνείσαι στον εαυτό σου νέους δρόμους; και που σε έβγαλε ο δρόμος σου μέχρι τώρα;; πάιρνεις φαρμακα 10 χρονια...πέρυσι πήγες να σταματήσεις, νόμιζες ένιωθες καλά και μετά σε ξαναέπιασαν όλα μαζί....σου δώσαν ζάναξ μετά απο 10 χρόνια, με ισχυρές δόσεις και δεν καταλλάβαινες Χριστό..σαν το άλογο τα κατεβάζεις ένα χρόνο και τί βλεπεις;; μια προσωρινή χαλαρότητα; πρόσκαιρα ξεφεύγεις και μετά πάλι εδώ...τα σταμάτησες τα χριστούγεννα μετά από περίπου ένα χρόνο. μέχρι το φεβρουάριο ήσουν πάλι στα ίδια σκατα.
    ποια ήταν η λύση που σου πρόσφερε η επιστήμη σου;; πάλι ζάναξ, πάλι τρεις φορές τη μέρα, για μήνες..και πάλι παθάινεις πανικούς , εξακολουθείς να έχεις καθημερινό άγχος...the drugs don\'t work anymore...και εσύ νιώθεις ότι πάσχεις από ανίατη ασθένεια και προσπαθείς να το αποδεχθείς. θα έχει εξάρσεις και υφέσεις αλλά θα έιναι πάντα εδώ..

    ίσως αυτό που θέλεις στην πραγματικότητα είναι να κάνεις τη ζωή σου ΥΠΟΦΕΡΤΗ στις περιόδους έξαρσης του άγχους. ΟΧΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ! κι έτσι δε γίνεσαι ποτέ καλά..γιατί πάντα θα βρίσκεται κάποιος να σηκώνει το χαλάκι και να βλέπει τις βρωμιές που παραέχωσες βιαστικά, σε ένα κατά τα άλλα καθαρό σπίτι...
    Εγώ ακούω, πίσω απο όλα αυτά, ένα μεγάλο θυμό απέναντι σtoν εαυτό σου... και μια ειλικρινή θέληση για ΑΛΛΑΓΗ!Εμπρος κοπέλα μου. Είσαι ήδη ένα βήμα μπροστά )


    ουφ.....αυτά.....
    weird, ειλικρινά δεν ήθελα να σε θίξω...νομίζω ότι με έχεις καταλάβει.
    φιλιά πολλά καλο σκ!
    Antara μου, η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με την φαρμακευτική αγωγή, όπου χρειάζεται, είναι θαυματουργά. Πρέπει να ΘΕΛΕΙΣ και να μπορείς να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ οτι θα γίνεις καλά. Και ακούγεται τόσο γραφικό, το ξέρω, αλλά μην το χλευάζεις. Η ανθρώπινη θέληση, είναι το α και το ω σε μια θεραπεία, μετά έρχεται ο ρόλος του βοηθού - θεραπευτή. Βρες κάποιον αντάξιό σου.

    Αυτά είχα να σου πω.
    Δεν μπορώ και δεν θέλω να σε πείσω εγώ, αυτό πρέπει να το κάνεις η ίδια για εσένα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Gestalt

    Τι σημαίνει Γκεστάλτ ;
    Υπάρχουν πολλοί όροι, όπως διαμόρφωση ή δομή, αλλά η πιο επικρατούσα είναι ολότητα.
    Πριν από τη θεραπεία Γκεστάλτ , υπήρξε το φιλοσοφικό ρεύμα Γκεστάλτ με ιδρυτή, τον Max Wertheimer, ο οποίος ισχυρίστηκε ότι η ανθρώπινη αντίληψη λειτουργεί ολιστικά, δηλαδή για να αντιληφθούμε μια κατάσταση, ένα πρόσωπο ή μια μελωδία, συνθέτουμε τα επιμέρους στοιχεία σε μεγαλύτερα σύνολα ώστε να βγάλουμε ένα νόημα.
    Οικοδομώντας γνωστικοσυναισθηματικά ένα Γκεσταλτ δίνουμε νόημα σε αυτό που μας συμβαίνει. Για παράδειγμα, για να νοηματοδοτήσουμε τη σχέση μας με ένα άτομο χρειάζεται να γνωρίσουμε ποιες πλευρές της σχέσης μάς ικανοποιούν και ποιες μας δυσαρεστούν.
    Ιδρυτές - επιρροές
    Οι ιδρυτές της θεραπείας Γκεστάλτ είναι οι Perls, Hefferline και Goodman.
    Η μεγαλύτερη προσωπικότητα από τους τρεις ήταν ο Perls, Γερμανοεβραίος που γεννήθηκε στο Βερολίνο το 1893 και πέθανε το 1970.
    Γιατρός στο επάγγελμα, εκπαιδεύτηκε σαν ψυχαναλυτής από τον Reich υπό την εποπτεία της Karen Horney.
    Το μεγαλύτερο μέρος της θεραπείας Γκεστάλτ προήλθε από διάφορες συνθέσεις ψυχολογικών θεωριών και φιλοσοφικών ρευμάτων, όπως του Freud, Reich, Friedlander, Moreno, την ψυχολογία Γκεστάλτ και τον υπαρξισμό.Η θεραπεία Γκεστάλτ σαν talking cure υιοθέτησε τη θέση της ψυχανάλυσης όπου μια δυαδική σχέση ή μια ομαδική συντελεί ώστε τα άτομα να αποκτήσουν συνείδηση ή επίγνωση των συναισθημάτων, βιωμάτων και συμπεριφορών τους.
    Ένας από τους βασικούς διαχωρισμούς του Perls από τον Freud ήταν ότι αυτό που έχει σημασία για τη θεραπεία είναι το τωρινό βίωμα του ατόμου και όχι τα παιδικά βιώματα όπως υποστήριζε ο Freud. Ο Perls υιοθέτησε τις θέσεις του Reich όσον αφορά τη σημασία των αισθήσεων του σώματος, ως προς την ανάπτυξη της επίγνωσης στη θεραπεία, καθώς ο Reich θεωρούσε ότι τα απαράδεκτα συναισθήματα μετουσιώνονται σε μυϊκές εντάσεις: είναι αυτό που ονόμασε μηχανισμό μυϊκής θωράκισης. Από τον Friedlander υιοθέτησε την θέση περί πολώσεων των αντιθέτων, ότι δηλαδή αν κάποιο άτομο παγιδευτεί σε μια πόλωση αποκτά μονόπλευρη άποψη για τη ζωή και χάνει την ψυχολογική του ισορροπία. Από το ρεύμα της Γκεστάλτ υιοθέτησε τις θέσεις ότι η πραγματικότητα γίνεται κατανοητή σαν όλον και αντιδρούμε συνολικά σε αυτήν σαν ύπαρξη, δηλαδή ότι κάθε πλευρά του ατόμου μπορεί να θεωρηθεί ως εκδήλωση του συνόλου. Με τον τρόπο αυτό, εκείνο που κάνουν τα άτομα παρέχει τόσες πληροφορίες, όσο το τι νιώθουν, σκέφτονται ή λένε.
    Επίσης ότι από το σύνολο της αντιληπτικής πραγματικότητας του ατόμου, που ονομάζεται φόντο, αναδύονται σχήματα, τα οποία διαδέχονται το ένα το άλλο, όπου κάθε προηγούμενο σχήμα επανέρχεται στο φόντο. Αυτή η διαδοχική ροή των σχημάτων πολλές φορές αφήνει ανολοκλήρωτες μορφές ή αυτό που λέγεται στη θεραπεία μισοτελειωμένες υποθέσεις, δηλαδή καταστάσεις όπου το άτομο δεν έχει κλείσει κύκλους, οπότε ένα κομμάτι του παραμένει δεσμευμένο.
    Ο οργανισμός έχει τη τάση να ολοκληρώσει μια κατάσταση ή μια συναλλαγή που δεν έχει τελειώσει. Η άρνηση των συναισθημάτων είναι ο μηχανισμός που χρησιμοποιούν τα άτομα για να εμποδίσουν τον εαυτό τους να ολοκληρώσουν τις μισοτελειωμένες υποθέσεις. Πολλές ιδιαίτερες συμπεριφορές υιοθετούνται από το άτομο, ενδεικτικές μισοτελειωμένων καταστάσεων, όπως το κλαψούρισμα, η γκρίνια, η αυτολύπηση, κλπ.
    Ο Perls υιοθέτησε τις θέσεις του υπαρξισμού όσον αφορά τις έννοιες της προσωπικής ευθύνης, της παρούσας στιγμής και της επίγνωσης:
    Α. Πρέπει να συντελεστεί η μετάβαση από την εξάρτηση σε σχέση με το περιβάλλον στην αυτοϋποστήριξη .
    Β. Η συσχέτιση και η ερμηνεία της τωρινής συμπεριφοράς βάση παλαιών βιωμάτων οδηγεί σε στρεβλώσεις και παρερμηνείες που απομακρύνουν τελικά από το τωρινό βίωμα.
    Γ. Αυτό που έχει σημασία είναι η επίγνωση της συμπεριφοράς και των εμπειριών στο εδώ και τώρα, σαν διαδικασία.
    Από το ψυχόδραμα υιοθέτησε τη θέση ότι μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε περισσότερα πράγματα εκδραματίζοντάς τα παρά όταν τα αφηγούμαστε .
    Η θεραπεία Γκεστάλτ γεννήθηκε περίπου το 1942 και συνοδεύτηκε με την έκδοση του βιβλίου Εgo , Ηunger Αnd Αggression .
    Πυρήνας της θεραπείαs Gestalt
    Ο πυρήνας της ψυχοθεραπείας Γκεστάλτ είναι η αύξηση της επίγνωσης, δηλαδή με ένα τρόπο η αφύπνιση της ευθύνης για αυτό που τα άτομα αισθάνονται, σκέφτονται και κάνουν στο εδώ και τώρα.
    Έτσι τα άτομα αντιλαμβάνονται τη ζωή όπως είναι τώρα και μπορούν να αναλάβουν οποιαδήποτε δράση για να την αντιμετωπίσουν.
    Με ένα τρόπο προτρέπονται να αποκτήσουν επίγνωση πως αποφεύγουν το προφανές, δηλαδή τα συναισθήματα και τις επιθυμίες τους. Αν έχεις ένα συναίσθημα που σε ενοχλεί και δεν μπορείς να το διώξεις, δεν έχεις στην ουσία καμία εξουσία επάνω του. Αλλά αν το δεις, έχεις μια άλλη στάση απέναντι του. Με αυτή τη μέθοδο της Γκεστάλτ γίνεσαι πιο δυνατός ψυχικά χωρίς να αλλάξεις το συναίσθημα .Η μέθοδος βοηθάει στο να αναπτυχθεί η σιγουριά. Για να αλλάξει ένα συναίσθημα, πρέπει να αλλάξει η πραγματικότητα.
    Ένας άλλος στόχος είναι να έρθει το άτομο σε επαφή με τον υγιή πυρήνα του ώστε να ενισχυθούν οι τάσεις για αυτορρύθμιση και αυτοδιάθεση.
    Η διαδικασία προχωράει μέσα από την αυξανόμενη επίγνωση, καθώς το άτομο περνάει μέσα από στάδια δόμησης ενός ψευδοεαυτού, ώστε να φτάσει στην έκρηξη και την αποδόμηση και στην επίγνωση του πώς εμποδίζουν οι άνθρωποι τους εαυτούς τους να αξιοποιήσουν το σύνολο του δυναμικού τους.
    Ένας άλλος στόχος του θεραπευτή είναι να γεφυρώσει τα κενά που υπάρχουν στην εμπειρία του ατόμου.
    Η επαφή σαν στοιχείο θεραπείας στην Gestalt
    Ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία της θεραπείας είναι η επαφή.
    Η επαφή είναι το όριο ή το σημείο συνάντησης του ατόμου με το περιβάλλον και τον εαυτό του.
    Υπάρχου τριών ειδών επαφές: η εσωτερική, η διαπροσωπική και η διεθνής.
    Η βελτίωση και των τριών καταλήγει στην α) ενσωμάτωση εσωτερικών αντιφάσεων β) αναγνώριση της διαφορετικότητας του άλλου και γ) ακρόαση της άλλης πλευράς καλύτερα αντίστοιχα.
    Ο θεραπευτής είναι επιφορτισμένος μέσα από ερωτήσεις προς τον πελάτη να καταλάβει πού βρίσκεται το αντιληπτικό πεδίο του ατόμου, ώστε να τον καλεί να κάνει μια συνάντηση.
    Σύμφωνα με τη Γκεστάλτ υπάρχουν 5 μηχανισμοί που εμποδίζουν την καλή επαφή:
    1. Η προβολή
    2. Η ενδοβολή
    3. Η συμβολή
    4. Η αναστροφή
    5. Η ανάκλαση
    Η θεραπεία Γκεστάλτ ασκείται σε ατομικό και ομαδικό περιβάλλον.
    GESTALT ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
    Πριν της εφαρμογή της θεωρίας Gestalt στην πράξη, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η αφιέρωση αρκετού χρόνου εκ μέρους του θεραπευτή, σε θέματα σχετικά με την προσωπική του ανάπτυξη. Η προσωπικότητα του θεραπευτή επηρεάζει την ποιότητα της σχέσης και αλληλεπίδρασης με το θεραπευόμενο. Ο ψυχοθεραπευτής πρέπει να επιτρέπει στα ταλέντα και στις δεξιότητές του να έρθουν και να ταιριάξουν φυσιολογικά μέσα στη σχέση με τον πελάτη του.
    Δεν υπάρχει ένας μόνο \"σωστός\" τρόπος για να χρησιμοποιηθούν οι τεχνικές. Στη θεραπεία Gestalt υπάρχει μια ευρεία ποικιλία τεχνικών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν, ώστε να ενισχυθεί αυτό που αισθάνεται ο θεραπευόμενος στο παρόν. Εναπόκειται στη δεξιοτεχνία του ψυχοθεραπευτή να προσαρμόζει μια τεχνική στην εκάστοτε περίσταση.

    Τεχνικές Επίγνωσης
    Α) Λεκτική επικοινωνία:
    • Δηλώσεις στο πρώτο ενικό πρόσωπο
    Ζητείται από το θεραπευόμενο να επαναλάβει μια πρόταση ή να αντικαταστήσει έναν απρόσωπο όρο με το \"εγώ\". Αυτό τον οδηγεί σε άμεσα υποκειμενικές δηλώσεις π.χ. αλλαγή απρόσωπης γλώσσας όπως «κάποιος», «εκείνος», «εμείς» με δηλώσεις του «εγώ».
    Με τη χρήση του πρώτου ενικού προσώπου, ο θεραπευόμενος βοηθιέται στο να γίνει υπεύθυνος για τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τη συμπεριφορά του. Παύει να κατηγορεί τις εξωτερικές δυνάμεις για την ανεπάρκειά του. Μέσα σε μια ομάδα, ο θεραπευόμενος δεν επιτρέπεται να μιλά για τους άλλους, παρά μόνο για τον εαυτό του.
    • Αποφυγή τροποιητικών και διστακτικών στοιχείων
    Εκφράσεις που εμπεριέχουν τροποιητικά στοιχεία όπως \"ίσως\", \"μπορεί\", \"υποθέτω\", \"κάπως έτσι\", \"πιθανόν\", \"νομίζω\", \"λιγάκι\", δηλώνουν ότι ο θεραπευόμενος αποφεύγει να εμπλέξει τον εαυτό του σε σκέψεις, συναισθήματα και ενέργειες. Αποφεύγει να βιώσει ολόκληρη της απογοήτευσή του. Επαναλαμβάνοντας τη γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε ή ζητώντας μέσα από τον πελάτη την αποφυγή, ο θεραπευτής αυξάνει την επίγνωση του τρόπου με τον οποίο τα διστακτικά στοιχεία μειώνουν την επικοινωνία
    π.χ. Πελάτης: Θα έπρεπε να μιλήσω στην ...
    Θεραπευτής: Θα έπρεπε;...
    Πελάτης: Θα μιλήσω στην ...
    • Χρήση ενεργητικής φωνής
    Χρησιμοποιώντας παθητική φωνή ο θεραπευόμενος αποφεύγει την ευθύνη για τη συμπεριφορά του. Ο ψυχοθεραπευτής τού ζητά να επαναδιατυπώσει την πρότασή του χρησιμοποιώντας ενεργητική φωνή.
    π.χ. Πελάτης:..... αποκλείομαι εντελώς σε μια συζήτηση όταν μιλούν για μαγειρική...
    Θεραπευτής: Προσπάθησε να πεις \"αποκλείω τον εαυτό μου\" και σκέψου πώς το βιώνεις.
    Πελάτης: Αποκλείω ... τον εαυτό μου. Νομίζω ότι στην πραγματικότητα, εγώ κρατώ τον εαυτό μου έξω από τη συζήτηση.
    • Αλλαγή ρημάτων
    Ορισμένα ρήματα κάνουν τους θεραπευόμενους να πιστέψουν ότι κάποιες πράξεις είναι έξω από τον έλεγχό τους. Αν αλλάζουν αυτά τα ρήματα, γίνεται ολοφάνερη η απροθυμία τους να κάνουν ορισμένα πράγματα.
    Οι θεραπευόμενοι αντιλαμβάνονται ότι έχουν επιλογές στη ζωή τους
    π.χ. Αλλαγή του \"δεν μπορώ\" σε \"δεν θα\"
    Πελάτης: \"Δεν μπορώ\" να τον συναντήσω γι\' αυτό που μου ‘κανε.
    Θεραπευτής: Προσπάθησε να πεις \"δεν θα τον συναντήσω\" ...
    Πελάτης: Δεν θα τον συναντήσω για αυτό που μου έκανε. Αυτό είναι αλήθεια. Δεν θα τον συναντήσω ποτέ.
    Αυτό βοηθά τον θεραπευόμενο να αναγνωρίσει και να αποδεχτεί τη δύναμη του, αναλαμβάνοντας την ευθύνη για τις αποφάσεις του.
    Επίσης, οι λέξεις \"οφείλω\", \"πρέπει\", \"υποθέτω\", σημαίνουν ότι ο θεραπευόμενος έχει ενδοβάλει συμβουλές ή πρότυπα συμπεριφοράς από άλλους ανθρώπους. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποφασίσει τι θέλει για τον εαυτό του και είναι επιρρεπής στον έλεγχο. Ο ψυχοθεραπευτής αυξάνει τη επίγνωση του πελάτη του ζητώντας του να αντικαταστήσει το \"πρέπει\" με το \"διαλέγω να\"
    π.χ. Πελάτης: Πρέπει να περάσω τις γιορτές του Πάσχα με τους γονείς μου.
    Θεραπευτής: Μπορείς να πεις ‘διαλέγω να περάσω τις γιορτές του Πάσχα με τους γονείς μου\'
    Πελάτης: Ναι. Διαλέγω να περάσω το Πάσχα με τους γονείς μου και την Πρωτομαγιά με τους φίλους μου.
    Αλλαγή του \"Χρειάζομαι\" σε \"Θέλω\".
    Αλλαγή του \"δεν μπορώ\" σε \"διαλέγω να μην\".
    • Αλλαγή ερωτήσεων σε δηλώσεις
    Θέτοντας μία ερώτηση ο θεραπευόμενος, στην ουσία ζητά από το ψυχοθεραπευτή να τον βγάλει από τη δύσκολη θέση. Ο θεραπευτής, αντί να δώσει μια απάντηση ή μια ερμηνεία, ζητά από τον πελάτη να εξερευνήσει ο ίδιος το εσωτερικό πλαίσιο αναφοράς του για να ανακαλύψει μόνος του αυτό που υπολανθάνει.
    π.χ. Πελάτης: Γιατί νιώθω αυτό;
    Θεραπευτής: Εσύ γιατί νομίζεις;
    Πελάτης: Νομίζω ότι νιώθω έτσι επειδή ...
    • Ακρίβεια στην έκφραση
    Όταν ο θεραπευόμενος μιλά γενικά, αόριστα και διανοητικοποιεί, ο ψυχοθεραπευτής τον παρακινεί να αναφερθεί σε συγκεκριμένα παραδείγματα. Έτσι ο πελάτης είναι σε θέση να συγκεντρωθεί σε ένα συγκεκριμένο θέμα και ταυτόχρονα να καθοδηγεί μόνος του τον εαυτό του.
    • Απαιτήσεις
    Ένας άλλος τρόπος για να επιτευχθεί ακρίβεια στην έκφραση είναι η ικανότητα του θεραπευόμενου να εκφράσει απαιτήσεις από τους άλλους.
    π.χ. Πελάτης: Θα προτιμούσα να είχε επιστρέψει ο σύζυγός μου νωρίς.
    Θεραπευτής: Θα προτιμούσες ή θέλεις;
    Πελάτης: Θέλω να έρθει νωρίς.
    Θεραπευτής: Μπορείς να του το πεις;
    Πελάτης: Γιώργο, θέλω αύριο να είσαι στο σπίτι στις 6 μ.μ. γιατί θέλω να επισκεφτώ την αδερφή μου.
    • Αλλαγή της μορφής των ερωτήσεων
    Ο ψυχοθεραπευτής Gestalt διαλέγει προσεκτικά τη μορφή των ερωτήσεων που απευθύνει στον πελάτη του. Αποφεύγει ερωτήσεις που ενθαρρύνουν εκλογικεύσεις και διανοητικοποιήσεις. Αποφεύγει το \"γιατί\" και το αντικαθιστά με το \"πώς\" και με το \"τι\", όπου αυξάνονται οι πιθανότητες να οδηγηθεί ο θεραπευόμενος στην επίγνωση των συναισθημάτων που συνδέονται με κάποια εμπειρία, καθώς επίσης και στην αύξηση της επίγνωσης των αισθήσεων και της συμπεριφοράς.
    • Επικέντρωση στο παρόν
    Α) Ο ψυχοθεραπευτής ζητά από τον πελάτη του να παρακολουθεί αυτό που βιώνει αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή. Ο ρόλος του θεραπευτή είναι να βοηθά εδώ και τώρα και να αποτρέπει τον θεραπευόμενο από κάθε απόπειρα να ξεφύγει από αυτό. Να επιστρέψει στη βίωση του παρόντος. Να βιώσει ξανά τα συναισθήματα που συνδέονται με τα γεγονότα. Ακόμη και οι περιγραφές περασμένων καταστάσεων μπορούν να επικεντρωθούν στο παρόν, αν ζητηθεί από το θεραπευόμενο, να πει την ιστορία του στον ενεστώτα.
    Τα παλιά του προβλήματα πρέπει να τα κλείσει στον παρόν.
    Αν αντιμετωπιστούν με τον κατάλληλο τρόπο, δεν θα επιδράσουν ξανά στην καθημερινή ζωή του θεραπευόμενου. Μέσα από την επίγνωση του παρόντος, οι μισοτελειωμένες καταστάσεις εμφανίζονται και περατώνονται. Επικέντρωση στο παρόν σημαίνει ότι ο θεραπευόμενος αποκτά επίγνωση των κινήσεων, της φωνής, της αναπνοής, των αισθήσεών του.
    π.χ. Πελάτης: Πρέπει να ήμουν 10 χρονών όταν ο πατέρας μου με χαστούκισε για πρώτη φορά
    Θεραπευτής: Μπορείς να πεις \"Είμαι 10 χρονών και ο πατέρας μου με χαστουκίζει για πρώτη φορά\".
    Β) Μη λεκτική επικοινωνία:
    Ο Fritz Perls έλεγε: \"Μην ακούτε τα λόγια, ν\' ακούτε μόνο αυτό που σας λέει η φωνή, αυτό που σας λέει η στάση, αυτό που σας λέει η εικόνα .... οι εκφράσεις του προσώπου, η ψυχοσωματική γλώσσα\".
    Το σώμα στη θεραπεία Gestalt έχει εξαιρετική σημασία.
    Η επίγνωση του σώματος διευκολύνεται με τους εξής τρόπους:
    • Εκμαιεύοντας σωματικές αισθήσεις από τον πελάτη.
    Ο θεραπευτής ζητά από τον πελάτη να στρέψει την προσοχή του στο σώμα του και να συνειδητοποιήσει, να εντοπίσει τις περιοχές όπου υπάρχει κάποια ένταση. Ο θεραπευτής αυξάνει την επίγνωση του θεραπευομένου για κάθε κομμάτι του σώματός του. Μεγάλη σημασία για την επίγνωση του σώματος έχει ο τρόπος που αναπνέει ο θεραπευόμενος. Ο θεραπευτής μπορεί ακόμη να ζητήσει από τον πελάτη να κλείσει τα μάτια του και να χαλαρώσει.
    • Ορίζοντας το συναίσθημα
    Ο θεραπευτής ζητά από το θεραπευόμενο να εντοπίσει ένα συναίσθημα στο σώμα του και να το περιγράψει. Να αναγνωρίσει το μέγεθος, το χρώμα ή την υφή του. Ακόμη και να δώσει φωνή στο συναίσθημα επιτρέποντάς του να μιλήσει, να εκφραστεί.
    • Δίνοντας ανατροφοδότηση στον πελάτη
    Ο θεραπευτής Gestalt όταν παρατηρεί την μη λεκτική συμπεριφορά του πελάτη του, του γνωστοποιεί αυτά που παρατηρεί σ\' αυτόν.
    π.χ. θεραπευτής: Παρατηρούσα ότι καθώς μιλάς, σφίγγεις τις γροθιές σου. Το ξέρεις ότι το κάνεις;
    • Αναπαριστάνοντας τη γλώσσα του σώματος του θεραπευόμενου.
    Ο θεραπευτής αναπαριστά τη γλώσσα του σώματος του θεραπευόμενου.
    ΕΚΔΡΑΜΑΤΙΣΗ
    Οι εκδραμάτισεις βασίζονται στην αρχή ότι η μάθηση απαιτεί δράση. Μετατρέπουν τις διηγήσεις σε πράξεις, τις αναμνήσεις και θεωρητικοποιήσεις σε πλήρη παρουσία του ατόμου με όλη του τη φαντασία, την ενέργεια και την έξαψη.
    Χρησιμοποιούνται επίσης για να συγκεντρωθεί η προσοχή του θεραπευόμενου στον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρθηκε σε κάποια προηγούμενη κατάσταση. Το άτομο έχει πιο πολλές πιθανότητες να κάνει ανακαλύψεις όταν συμμετέχει σε ένα γεγονός, παρά όταν απλώς μιλά για αυτό.
    Είναι μια απόπειρα να αντιμετωπιστεί το αδιέξοδο της διήγησης φέρνοντας τη δράση μέσα στο δωμάτιο της θεραπείας. Η διήγηση γίνεται πράξη.
    Μία εκδραμάτιση μπορεί να πάρει πολλές μορφές και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη δημιουργικότητα του θεραπευτή.
    Οι σημαντικότερες εκδραματίσεις είναι:
    • Άδεια καρέκλα
    Ο πελάτης κάθεται απέναντι σε μια άδεια καρέκλα με την οποία πραγματοποιεί ένα συναισθηματικό διάλογο. Φαντάζεται ότι στην άδεια καρέκλα κάθεται μια άλλη πλευρά της προσωπικότητας του ή κάποιο άλλο σημαίνον πρόσωπο στη ζωή του. Κάθεται εναλλάξ στις δύο καρέκλες εκφράζοντας την κάθε πλευρά και μιλώντας εκ μέρους της κάθε φορά. Η αλλαγή θέσης και ρόλων μπορεί να συνεχιστεί για αρκετές φορές. Η τεχνική αυτή χρησιμοποιείται για να διευκρινίσει και τις δύο πλευρές μιας αλληλεπίδρασης ή σύγκρουσης. Με τον τρόπο αυτό τα δύο αυτά σημεία μπορούν είτε να αλληλοσυμπληρωθούν και να οδηγηθούν στην ολοκλήρωση ή να ανταγωνίζονται και να απομονώνονται. Μετά από την αλληλεπίδραση αυτή πραγματοποιείται μια αναδιοργάνωση. Στόχος δεν είναι να επιτευχθεί αναγκαστικά μια \"γκρίζα\" σύνθεση αλλά να εκφράσει το κάθε στοιχείο τις ανάγκες και τις επιθυμίες του. Ο θεραπευτής Gestalt πρέπει να έχει πίστη στην αυτόρρύθμιση του θεραπευόμενου.
    Παραλλαγές αυτής της εκδραμάτισης είναι η \"Θερμή καρέκλα\" που διαδραματίζεται μέσα στα πλαίσια της ομαδικής συνάντησης, ανάμεσα στο θεραπευτή και το θεραπευόμενο και η \"Επιπλέουσα θερμή καρέκλα\" στην οποία ο θεραπευτής ενσωματώνει την αυθόρμητη συμμετοχή και άλλων μελών της ομάδας πέρα από τον αρχικό και κύριο εθελοντή.
    • Το παίξιμο της προβολής
    Ο θεραπευόμενος μεταφέρει την ευθύνη των πράξεών του έξω από τον εαυτό του προβάλλοντας την πάνω στους άλλους. Η προσοχή του είναι στραμμένη στο περιβάλλον, το οποίο κατηγορεί για τη ζωή του. Τότε η πιο ισχυρή μέθοδος αναγνώρισης των προβολών είναι να παιχτούν ρόλοι μπροστά στην ομάδα. Ο θεραπευτής βάζει το θεραπευόμενο να διαδραματίσει ένα διάλογο ανάμεσα στο εαυτό του και σ\' αυτόν στον οποίο προβάλλει την ευθύνη, παίζοντας ο ίδιος δύο ρόλους εναλλάξ.
    • Οι τεχνικές της πρόβας
    Χρησιμοποιούνται για να μπορέσει ο πελάτης να διαμορφώσει αντιδράσεις στις εμπειρίες οι οποίες τον δυσκολεύουν.
    Ξαναζωντανεύει μια κατάσταση στο \"τώρα\", με τον τρόπο ακριβώς που αντέδρασε ο θεραπευόμενος στην πραγματική του ζωή.
    Διεξάγεται ένα θεατρικό δρώμενο, αναπαριστώντας τους ρόλους και τις συνθήκες με τη συμμετοχή των μελλών της ομάδας.
    • Η εξάλειψη της ενδοβολής
    Οι άνθρωποι που έχουν ενδοβολές έχουν πάρει μέσα τους κάτι που δεν αφομοίωσαν ποτέ ως κομμάτι του εαυτού τους. Είναι ένα ξένο σώμα και πρέπει να αποβληθεί. Η χρήση της άδειας καρέκλας δίνει την δυνατότητα να εξωτερικοποιηθεί η ενδοβολή. Τοποθετώντας στην άδεια καρέκλα το άτομο από το οποίο ο θεραπευόμενος δέχθηκε την ενδοβολή, αποκτά επίγνωση αυτής.
    • Τεχνικές αντιστροφής
    Δίνεται η δυνατότητα στο θεραπευόμενο να επιδείξει μια συμπεριφορά αντίθετη από την συνηθισμένη του. Του ζητείται να πάει κόντρα στη συνήθεια, το βόλεμα ή την αδυναμία του.
    π.χ. Μπορεί να ζητηθεί από κάποιο ντροπαλό άτομο να μιλήσει στην ομάδα δυνατά.
    • Απαλοιφή των αναστροφών
    Εκείνοι που πάσχουν από αναστροφές παρουσιάζουν συνήθως σωματικά συμπτώματα (στους μυς και στο σκελετό), τα οποία δείχνουν σε ποιο σημείο έχει ακινητοποιηθεί η ενέργεια.
    Το πρώτο βήμα είναι η συνειδητοποίησή τους. Η επίγνωση του σώματος οδηγεί στην κινητοποίηση της καταπιεσμένης ενέργειας που έχει επενδυθεί στην αναστροφή.
    π.χ. έκφραση του θυμού σε αντικείμενα, όπως το να φαντάζονται ότι βρίσκεται μπροστά τους το πρόσωπο με το οποίο είναι θυμωμένοι και να ξεσπούν με βία πάνω σε μαξιλάρια.

    ΟΝΕΙΡΑ & ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ
    Τα διάφορα μέρη του ονείρου αποτελούν αποσπάσματα (μέρη) της προσωπικότητας του θεραπευόμενου.
    Ο θεραπευόμενος καλείται να παίζει όλους τους ρόλους, γίνεται όλοι οι άνθρωποι, τα πράγματα τα μέρη και οι πράξεις του ονείρου. Καλείται να βιώσει ξανά το όνειρο, εξιστορώντας το δυνατά, στον ενεστώτα.
    Οι φαντασιώσεις μπορούν να θεωρηθούν ως τα όνειρα που κάνουμε όταν είμαστε ξύπνιοι. Τα δουλεύουμε και τα επεξεργαζόμαστε με τον ίδιο τρόπο όπως και τα όνειρα.



    ΠΕΤΡΟΣ ΣΕΠΕΤΙΔΗΣ, ΚΑΙΤΗ ΚΑΝΑΚΑΚΗ
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ -ΑΘΗΝΑ
    ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •