Γάμος αχταρμάς - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σεβασμός !
    Αυτό για εμένα είναι το άλφα και το ωμέγα πέραν από την αγάπη φυσικά που εννοείται ότι υπάρχει ώστε να κάνεις ένα γάμο .
    Σεβασμός στα θέλω του άλλου,σε αυτό που είναι ,στις επιθυμίες του στις προσδοκίες του και φυσικά και στην οικογένεια αυτού αν καταλαβαίνεις πως είναι σημαντικό μέρος στην ζωή του (ένα κομμάτι που συχνά δεν το λαμβάνουν πολλοί υπόψιν τους και όμως παίζει καθοριστικό ρόλο)

    Όσο σημαντικός είναι ο σεβασμός άλλο τόσο σπουδαίο κομμάτι μέσα σε ένα μακροχρόνιο γάμο είναι ο ερωτισμος και η διατήρηση αυτού ...

    Όσο δύσκολο είναι να σέβεσαι τον άλλον στα θέλω του άλλο τόσο είναι να διατηρείς αυτό το κομμάτι ενεργώ κόντρα στην ρουτίνα και στις ανάγκες των παιδιών που κάποια στιγμή υπερκαλύπτουν τις ανάγκες που έχει ένας άντρας και μια γυναίκα ...



    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχω κάνει δοκιμές στο γάμο μου ?
    Είκοσι χρόνια κρατάει νομίζεις έχουν περάσει έτσι απλά ή έχουν αντέξει λίγα πράγματα ?
    Πιστεύεις ότι δεν υπαρχει περίπτωση ρηξης ?
    Marilou σ' ευχαριστώ για την ανάλυση!

    Πιστεύω πως πάντα υπάρχει περίπτωση ρήξης κι ότι σίγουρα σε 20 χρόνια γάμου θα έχετε αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες. Όμως γνωρίζεις τη συνταγή της επιτυχίας (απάντηση #6) κι ο γάμος σου είναι επιτυχημένος. Για ποιο λόγο έχεις κάνει δοκιμές;

    Σεβασμός στα θέλω του άλλου τι σημαίνει για σένα και πως το έχεις εφαρμόσει;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Καταλαβαίνω...
    Ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι ακριβώς επειδή δεν μπορούμε να ξέρουμε το μέλλον οπότε προσπαθώ να βρω απάντηση σε κάποια πράγματα που με προβληματίζουν...

    Ο νόμος εξασφαλίζει τα δικαιώματα των μελών του ζευγαριού και των παιδιών. Με ένα χωρισμό αν δεν υπάρχουν παιδιά ο γάμος-οικογένεια παύει να υπάρχει και καθένας τραβάει το δρόμο του. Αν υπάρχουν παιδιά και πάλι ο γάμος παύει να υπάρχει, η οικογένεια όμως;

    Για παράδειγμα αν στα 10 χρόνια γάμου σου τελειώσει (γενικά μιλάω) η ερωτική επιθυμία για τον άλλο και έχεις 2 παιδιά 6 και 3 ετών χωρίζεις όπως χώρισες όταν είχες μόνο τον εαυτό σου;
    αν υπαρχουν παιδια, ποτε δεν παυουν να εχουν τους ιδιους γονεις, οποιος κι αν φυγει απ το σπιτι.
    η αρχικη οικογενεια ομως δεν υπαρχει, για τον απλο λογο οτι μονο οι γονεις ειναι εξ αιματος συγγενεις με τα παιδια. οι γονεις δεν ειναι εξ αιματος συγγενεις μεταξυ τους.
    επομενως, αν τελικα αποφασισουν να χωρισουν, μπορει να τους συνδεει για παντα η ανατροφη των παιδιων, οικογενεια ομως, δεν ειναι μεταξυ τους. ειναι μονο με τα παιδια...
    ποσο δε μαλλον αν χωρισουν με εντασεις, εχουν διαφωνιες για το διαζυγιο, εχουν πληρη συναισθηματικη απομακρυνση. τι οικογενεια να ειναι αν αδιαφορουν η ειναι σκοτωμενοι;;; η σχεση τους και ο γαμος τους εκανε οικογενεια. αν αυτα διαλυθουν, δεν ειναι οικογενεια. παμπολλες χωρισμενες οικογενειες, δενε χουν καθολου κοινες δραστηριοτητες γιατι οι γονεις δεν τα βρισκουν με τπτ, ουτε θελουν να βλεπουν ο ενας τον αλλον.

    εγω θα σου ελεγα οτι οχι, δεν θα χωριζα το ιδιο ευκολα αν ειχα μικρα παιδια, οσο αν δεν ειχα.
    η πραξη με διαψευδει ομως.
    τελικα, αυτο που κραταει τον γαμο, ειναι η κοινη επιθυμια του ζευγαριου για τον γαμο τους και οχι τα παιδια..
    χθες, ειμασταν 3 ωρες στο τηλεφωνο με εναν φιλο του ανδρα μου (εγω τον ακουγα στην ανοιχτη ακροαση) που χωρισε μετα απο 10 χρονια γνωριμιας- γαμου, οπως το λες. με ενα παιδι 5 χρονων.
    ποιος ζητησε το διαζυγιο;;; και ομως η γυναικα... αυτος δεν ειχε παρει χαμπαρι οτι ειχε προβλημα ο γαμος του. νομιζε οτι ολα πανε καλα. και ομως η γυναικα του ηταν δυστυχισμενη χωρις αυτος να ξερει τπτ.... ηταν επικοινωνια και συναισθηματικη εγγυτητα αυτο που ειχαν, αν δεν καταλαβε ΚΑΝ οτι εχουν προβλημα;;;
    προφανως δεν ηταν. του ηρθε κεραμιδα. ζητησε διαζυγιο. ειχε δε απ οτι προεκυψε μια αλλη σχεση η πρωην του. το ανακοινωσε, χωρισαν συναινετικα, και απο τοτε τρωνε τις σαρκες τους κατηγορωντας ο ενας τον αλλον γιατι και οι δυο θελουν να παρουν το παιδι (εχει μεινει με την μανα του, αλλα ο φιλος μας δεν συμφωνει πλεον).
    Last edited by Remedy; 22-05-2021 at 18:24.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν καταλαβαινω γιατι τα ρωτας ολα αυτα. αντιμετωπιζεις μια συγκεκριμενη κατασταση;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Marilou σ' ευχαριστώ για την ανάλυση!

    Πιστεύω πως πάντα υπάρχει περίπτωση ρήξης κι ότι σίγουρα σε 20 χρόνια γάμου θα έχετε αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες. Όμως γνωρίζεις τη συνταγή της επιτυχίας (απάντηση #6) κι ο γάμος σου είναι επιτυχημένος. Για ποιο λόγο έχεις κάνει δοκιμές;

    Σεβασμός στα θέλω του άλλου τι σημαίνει για σένα και πως το έχεις εφαρμόσει;
    Αντιμετωπίστηκαν δύσκολες στιγμές αλλά είναι πραγματικά αμελητέες μπροστά στις όμορφες ...

    Πάντα στην αρχή μια σχέσης είτε αυτή λέγεται απλή συγκατοίκηση ή γάμος κάνεις δοκιμές ..
    Δοκιμάζεις να δεις αν οι παλιές σου συνήθειες μπορούν να παραμείνουν πλέον και μετά από αυτό .

    Αν ο παλιό σου τρόπος διαχείρισης κάποιον πραγμάτων όσο αφορά τα πρακτικά θέματα μπορούν να παραμείνουν ίδια ή χρειάζονται κάποιες τροποιησεις ή ακόμα και πλήρης αλλαγές όπου εκεί καλεισαι πραγματικά να δείξεις αν μπορείς να το υποστηρίξεις όλο αυτό ...

    Σεβασμός στα θέλω του άλλου είναι αυτό που είπα και παραπάνω ..
    Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση μέσα σε μια συμβίωση να υπερισχύουν μόνο τα δικά σου θέλω όσο αφορά τα απλά καθημερινά πράγματα ή και τα πιο ιδιαίτερα...
    Κάπου εκεί σεβεσαι ότι υπάρχει ακόμα ένας άνθρωπος και εκεί ή συμβιμβαζεσαι με κάποια ή απλά τα καταργείς .
    Όλο αυτό βέβαια κάτω από αμοιβαία αλληλο υποστήριξη...

    Δεν μπορείς να ενεργεις σαν μονάδα πλέον ,σέβεσαι την επιθυμία του για το οτιδήποτε και την διαμορφώνεις στα μέτρα σου ούτος ώστε να μην καταπιέζει όλο αυτό ούτε εσάς αλλά ούτε και την σχέση σας .

    Πέραν του οτιδηοιτε όμως ένας γάμος έχει ισχύει όταν ένας τομέας παραμένει ζωντανός όσα χρόνια και να περάσουν ,ανεξαρτητων προβλημάτων ,παιδιών και ότι άλλο μπορεί να ταρακουνήσει την "ρουτίνα " της αρχικής συμβιώσεις .
    Αυτος είναι ο ερωτικός ..
    Ο ποιο απενοχοποιημενος ,ελεύθερος και αδιαπραγματευτος έρωτας που μπορεί να υπάρξει ποτέ ..
    Όχι γιατί είσαι παντρεμένος ή παντρεμένη αλλά γιατί αυτη η ταμπέλα είναι ικανή να απενεχοποιηση και την παραμικρή ιδέα στο μυαλό μιας γυναίκας και να την κάνει να ζήσει τα πάντα μέσα σε αυτόν χωρίς ίχνος δισταγμου ανά πάσα ώρα και στιγμή ..
    Αυτό άλλωστε δεν είναι αυτό που κρατάει έναν άντρα πάντα μέσα σε αυτόν όπως και μια γυναίκα ?

    Όσα προβλήματα και να προκυπτουν αν υπάρχει συζήτηση και έπειτα ένα καλό ερωτικό αποτέλεσμα είναι η συνταγή για πολλά πολλά χρόνια να μείνει ζωντανό όλο αυτό ...

    Αν μια απλή σχέση θέλει απλά ένα καλό σεξακι ,ένας γάμος θέλει ένα έντονο και παρατεταμένο σεξ για να κρατήσει ..
    Αυτό είναι δεδομένο πλέον ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν θελουν το ιδιο πραγμα ολα τα ζευγαρια απο τον γαμο τους. ξερω παρα πολλα ζευγαρια με παιδια, που δεν κανουν σεξ εδω και χρονια, αλλα δεν εχουν καμια επιθυμια να χωρισουν, γιατι δεν θελουν να χασουν την καθημερινοτητα τους. τωρα, αν μενουν ανεραστοι ή εχουν σχεσεις εξω απο τον γαμο, δεν το γνωριζω.
    γνωριζω μονο οτι δεν χωριζουν συνειδητα, γιατι διαχωριζουν την ερωτικη τους απομακρυνση απο τον γαμο τους..
    κατι τετοιο μας ελεγε κι ο φιλος μας χθες "μα πως μπορεσε να χωρισει οταν εχει αυτο το παιδι, ειχαμε αυτην την οικογενεια ".. γι αυτον ειναι αδιανοητο να χωρισει μια γυναικα που εχει ενα υπεροχο παιδι, εναν αφοσιωμενο ανδρα, μια οικογενεια που ολοι νομιζουν οτι κολυμπαει στην ευτυχια, με τα λεφτα τους, με υγεια, κλπ.
    εμ να ομως που εκεινη ειχε ελλειψεις και τα κλωτσησε ολα αυτα τα "ωραια" και "αξιοζηλευτα", για μια ζωη με ερωτα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν καταλαβαινω γιατι τα ρωτας ολα αυτα. αντιμετωπιζεις μια συγκεκριμενη κατασταση;
    Συγκεκριμένη κατάσταση δεν αντιμετωπίζω. Τα ρωτάω όμως για να βρω απαντήσεις ώστε να μπορέσω να προλάβω ίσως κάποια μελλοντική κατάσταση. Όπως του φίλου σου για παράδειγμα.

    Η επικοινωνία και η συναισθηματική εγγύτητα είναι ευθύνη και των δύο να διατηρηθεί. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η σύζυγος πρώτα βρήκε νέο σύντροφο και μετά χώρισε. Και τώρα τρώνε τις σάρκες τους γιατί; Η μαμά και ο μπαμπάς δεν έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις για το παιδί;

    Η οικογένεια του παιδιού αυτή τη στιγμή ποια μπορούμε να πούμε ότι είναι;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν θελουν το ιδιο πραγμα ολα τα ζευγαρια απο τον γαμο τους. ξερω παρα πολλα ζευγαρια με παιδια, που δεν κανουν σεξ εδω και χρονια, αλλα δεν εχουν καμια επιθυμια να χωρισουν, γιατι δεν θελουν να χασουν την καθημερινοτητα τους. τωρα, αν μενουν ανεραστοι ή εχουν σχεσεις εξω απο τον γαμο, δεν το γνωριζω.
    γνωριζω μονο οτι δεν χωριζουν συνειδητα, γιατι διαχωριζουν την ερωτικη τους απομακρυνση απο τον γαμο τους..
    Φαντάζομαι εννοείς πως αυτό προέκυψε στην πορεία.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Συγκεκριμένη κατάσταση δεν αντιμετωπίζω. Τα ρωτάω όμως για να βρω απαντήσεις ώστε να μπορέσω να προλάβω ίσως κάποια μελλοντική κατάσταση. Όπως του φίλου σου για παράδειγμα.

    Η επικοινωνία και η συναισθηματική εγγύτητα είναι ευθύνη και των δύο να διατηρηθεί. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η σύζυγος πρώτα βρήκε νέο σύντροφο και μετά χώρισε. Και τώρα τρώνε τις σάρκες τους γιατί; Η μαμά και ο μπαμπάς δεν έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις για το παιδί;

    Η οικογένεια του παιδιού αυτή τη στιγμή ποια μπορούμε να πούμε ότι είναι;
    τρωνε τις σαρκες τους γιατι θα επαναδιαπραγματευθουν την επιμελεια του παιδιου...
    πρεπει να την ειχε την σχεση πριν χωρισει, αλλα δεν ηταν μια σχεση για "βολεμα". δλδ, μην φανταστεις οτι βρηκε καπου να πιαστει και γι αυτο χωρισε. ειναι η ιδια ευκαταστατη και αποκατεστημενη. δεν χρειαζεται αποκατασταση. το ιδιο και οπρωην συζυγος.
    για μενα, χωρισε ξεκαθαρα γιατι ηταν δυστυχισμενη στην προσωπικη τους σχεση, και ερωτευθηκε εντελει καποιον.

    η οικογενεια του παιδιου ειναι οι δυο γονεις του (μεχρι να ξαναπαντρευτουν καποιους αλλους).
    απλα οι γονεις μεταξυ τους δεν ειναι οικογενεια. ειναι πλεον εχθροι. ξεκαθαρα...

    τωρα.. αυτο που περιγραφεις, "να ξερεις μπας και προλαβεις" κλπ... χμ... σαν προσπαθεια να ελεγξεις το αγνωστο μελλον μου κανει, κι αυτο το πραγμα δεν γινεται.... υπαρχου απειρες μεταβλητες στην ζωη του καθενος που ουτε να ξερεις μπορεις, ουτε να ελεγξεις εκ των προτερων..
    εισαι παντρεμενος; ετοιμαζεσαι να παντρευτεις;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Φαντάζομαι εννοείς πως αυτό προέκυψε στην πορεία.
    ναι, φυσικα.
    αν και καποιοι παντρευονται χωρις επιθυμια, εγω δεν ξερω κανεναν τετοιον.
    ολοι αυτοι που σου λεω στην πορεια κατεληξαν ετσι. ξεκινησαν ολοι ερωτευμενοι και ευτυχισμενοι τον γαμο τους.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις! Έχετε διάθεση να αναπτύξετε τη σκέψη σας για να μου απαντήσετε κι αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα! Να είστε καλά!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν θελουν το ιδιο πραγμα ολα τα ζευγαρια απο τον γαμο τους. ξερω παρα πολλα ζευγαρια με παιδια, που δεν κανουν σεξ εδω και χρονια, αλλα δεν εχουν καμια επιθυμια να χωρισουν, γιατι δεν θελουν να χασουν την καθημερινοτητα τους. τωρα, αν μενουν ανεραστοι ή εχουν σχεσεις εξω απο τον γαμο, δεν το γνωριζω.
    γνωριζω μονο οτι δεν χωριζουν συνειδητα, γιατι διαχωριζουν την ερωτικη τους απομακρυνση απο τον γαμο τους..
    κατι τετοιο μας ελεγε κι ο φιλος μας χθες "μα πως μπορεσε να χωρισει οταν εχει αυτο το παιδι, ειχαμε αυτην την οικογενεια ".. γι αυτον ειναι αδιανοητο να χωρισει μια γυναικα που εχει ενα υπεροχο παιδι, εναν αφοσιωμενο ανδρα, μια οικογενεια που ολοι νομιζουν οτι κολυμπαει στην ευτυχια, με τα λεφτα τους, με υγεια, κλπ.
    εμ να ομως που εκεινη ειχε ελλειψεις και τα κλωτσησε ολα αυτα τα "ωραια" και "αξιοζηλευτα", για μια ζωη με ερωτα...

    Δεν υπάρχει γάμος με όλη την σημασία της λέξεως χωρίς σεξ ..
    Δεν μπορείς να καταπιέσεις μια καθαρά ανθρώπινη ανάγκη σου .

    Αν δεν υπάρχει σεξ μέσα στο γάμο το μόνο σίγουρο είναι ότι κάπου αλλού το βρίσκουν .

    Εκτός και αν μιλάμε για ηλικίες από 65 και άνω όπου εκεί υπάρχουν γάμοι χωρίς σεξ ...


    Άλλο είμαστε σε ένα γάμο και το σεξ το βρίσκουμε αλλού δηλαδή απατουν -εξαπατουν τους συντρόφους και άλλο είμαι μέσα σε ένα γάμο με παιδιά καθημερινοτητα και σεξ φυσικά να προσπαθουμε να είμαστε σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς καλά .
    Αυτος είναι γάμος με όλη την σημασία και τότε μπορείς να μιλάς για το πώς μπορείς να το πετύχεις και να το υποστηρίξεις όλο αυτό ....

    Το γεγονός ότι είσαι σε ένα μακροχρόνιο γάμο δεν προϋποθέτει μόνο μια καλή καθημερινότητα ..
    Μάλλον ο φίλος εθελοτυφλουσε σε πολλά πράγματα εκτός και αν η γυναίκα του ήξερε πολύ καλά να το παίζει σε διπλό ταμπλό ..

    Πλέον μετά από τόσα χρόνια και τόσα που έχω δει και ακούσει τίποτα δεν με εκπλήσσει πλέον ..
    Ξέρω ζευγάρι που το έβλεπες έξω και το ζηλευες ,βγαίναμε μαζί και έλεγα Παναγία μου τι έρωτας και ξαφνικά ένα ωραίο πρωί η γυναίκα ζητούσε διαζύγιο γιατί ειχε παράλληλη μακροχρόνια σχέση χωρίς κανένας μας να πάρει απολύτως χαμπάρι το οτιδήποτε ...

    Άλλο το φαίνεστε και άλλο το τι είναι στην πραγματικότητα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Συγκεκριμένη κατάσταση δεν αντιμετωπίζω. Τα ρωτάω όμως για να βρω απαντήσεις ώστε να μπορέσω να προλάβω ίσως κάποια μελλοντική κατάσταση. Όπως του φίλου σου για παράδειγμα.

    Η επικοινωνία και η συναισθηματική εγγύτητα είναι ευθύνη και των δύο να διατηρηθεί. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η σύζυγος πρώτα βρήκε νέο σύντροφο και μετά χώρισε. Και τώρα τρώνε τις σάρκες τους γιατί; Η μαμά και ο μπαμπάς δεν έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις για το παιδί;

    Η οικογένεια του παιδιού αυτή τη στιγμή ποια μπορούμε να πούμε ότι είναι;
    Δεν νομίζω να μπορείς να προλάβεις καταστάσεις σε κάτι τέτοιο όσο καλά προετοιμασμένος και να είσαι ..

    Τα γεγονότα που εξελίσσονται μέσα σε ένα γάμο μπορούν να σου αναπτύξουν πρωτόγνωρα συναισθήματα ούτος ώστε να μην είσαι προετοιμασμένος να τα διαχειριστεις .
    Είτε αυτά είναι καλά είτε άσχημα .

    Μακάρι όσοι ξεκινήσαμε ένα γάμο και πολύ περισσότερο όταν κάναμε παιδιά να ειμασταν απόλυτα σίγουροι ότι όλο αυτό θα κρατήσει.
    Κανένας νομίζω δεν μπαίνει σε κάτι τέτοιο θέλοντας στο τέλος να καταλήξει σε ένα ψυχοφθόρο διαζύγιο ..

    Κακά τα ψέματα όταν ένα ζευγάρι έχει παιδί δεν χωρίζει ποτέ μα ποτέ ..
    Σπίτια αλλάζει ,ζωές όχι ..
    Γίνονται παράλληλες θέλοντας και μη και σίγουρα πάντα μα πάντα το πρόγραμμα του θα εξαρτάται από το πρόγραμμα του άλλου όσο αφορά τα παιδιά ..

    Όσο πολιτισμένο είναι ένα διαζύγιο αυτή η κατάσταση είναι ίδια παντού .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν υπάρχει γάμος με όλη την σημασία της λέξεως χωρίς σεξ ..
    Δεν μπορείς να καταπιέσεις μια καθαρά ανθρώπινη ανάγκη σου .

    Αν δεν υπάρχει σεξ μέσα στο γάμο το μόνο σίγουρο είναι ότι κάπου αλλού το βρίσκουν .

    Εκτός και αν μιλάμε για ηλικίες από 65 και άνω όπου εκεί υπάρχουν γάμοι χωρίς σεξ ...

    Άλλο είμαστε σε ένα γάμο και το σεξ το βρίσκουμε αλλού δηλαδή απατουν -εξαπατουν τους συντρόφους και άλλο είμαι μέσα σε ένα γάμο με παιδιά καθημερινοτητα και σεξ φυσικά να προσπαθουμε να είμαστε σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς καλά .
    Αυτος είναι γάμος με όλη την σημασία και τότε μπορείς να μιλάς για το πώς μπορείς να το πετύχεις και να το υποστηρίξεις όλο αυτό ....

    Το γεγονός ότι είσαι σε ένα μακροχρόνιο γάμο δεν προϋποθέτει μόνο μια καλή καθημερινότητα ..
    Μάλλον ο φίλος εθελοτυφλουσε σε πολλά πράγματα εκτός και αν η γυναίκα του ήξερε πολύ καλά να το παίζει σε διπλό ταμπλό ..

    Πλέον μετά από τόσα χρόνια και τόσα που έχω δει και ακούσει τίποτα δεν με εκπλήσσει πλέον ..
    Ξέρω ζευγάρι που το έβλεπες έξω και το ζηλευες ,βγαίναμε μαζί και έλεγα Παναγία μου τι έρωτας και ξαφνικά ένα ωραίο πρωί η γυναίκα ζητούσε διαζύγιο γιατί ειχε παράλληλη μακροχρόνια σχέση χωρίς κανένας μας να πάρει απολύτως χαμπάρι το οτιδήποτε ...

    Άλλο το φαίνεστε και άλλο το τι είναι στην πραγματικότητα ...
    την σημασια του "γαμου" σε καθε γαμο, την βαζει το εκαστοτε ζευγαρι.
    εφοσον δεν παιρνουν διαζυγιο κι εχουν κοινη ζωη, αυτοι "γαμο" το λενε και γαμος ειναι και για τον νομο και για την κοινωνια. ..

    δηλαδη, εσυ δεν γνωριζεις κανεναν γαμο, που ενω τον διατηρουν κανονικοτατα, βρισκουν σεξ εκτος γαμου, εξαπατωντας τους συντροφους τους; εντυπωση μου κανει..
    το τι στην αληθεια γινεται μεσα σε καθε γαμο, μονο το ζευγαρι το ξερει.
    και πολλες φορες δεν λεει και αληθεια προς τα εξω, προσπαθωντας να διατηρησει μια κοινωνικη εικονα που φανταζεται οτι πρεπει να εχει.

    φυσικα και μιλαω για ζευγαρια απο 35 και ανω και υγιη. οχι για 65 και ανω... για ενεργα σεξουαλικα ατομα, δηλαδη...
    ο φιλος του ανδρα μου που ελεγα πριν στον κωστα, ειναι 40 χρονων. κι αυτοι πριν χωρισουν ηταν ενα αξιοζηλευτο ζευγαρι για τους γυρω τους. και το πιο περιεργο ειναι οτι ηταν αξιοζηλευτοι και για τον ανδρα... η γυναικα ομως ειχε διαφορετικη αποψη.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    την σημασια του "γαμου" σε καθε γαμο, την βαζει το εκαστοτε ζευγαρι.
    εφοσον δεν παιρνουν διαζυγιο κι εχουν κοινη ζωη, αυτοι "γαμο" το λενε και γαμος ειναι και για τον νομο και για την κοινωνια. ..

    δηλαδη, εσυ δεν γνωριζεις κανεναν γαμο, που ενω τον διατηρουν κανονικοτατα, βρισκουν σεξ εκτος γαμου, εξαπατωντας τους συντροφους τους; εντυπωση μου κανει..
    το τι στην αληθεια γινεται μεσα σε καθε γαμο, μονο το ζευγαρι το ξερει.
    και πολλες φορες δεν λεει και αληθεια προς τα εξω, προσπαθωντας να διατηρησει μια κοινωνικη εικονα που φανταζεται οτι πρεπει να εχει.

    φυσικα και μιλαω για ζευγαρια απο 35 και ανω και υγιη. οχι για 65 και ανω... για ενεργα σεξουαλικα ατομα, δηλαδη...
    ο φιλος του ανδρα μου που ελεγα πριν στον κωστα, ειναι 40 χρονων. κι αυτοι πριν χωρισουν ηταν ενα αξιοζηλευτο ζευγαρι για τους γυρω τους. και το πιο περιεργο ειναι οτι ηταν αξιοζηλευτοι και για τον ανδρα... η γυναικα ομως ειχε διαφορετικη αποψη.
    Αυτό λέω ,ότι ο καθένας ορίζει τον γάμο του όπως θέλει και όπως αντέχει ,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αντιπροσωπεύει την λέξη γάμος όπως την ξέρουμε και μας έχει καθιερωθεί ...
    Άλλο τι ισχύει και άλλο τι έχω φτιάξει εγώ ώστε να περνάω καλά ,μην τα μπερδεύουμε και ούτε φυσικά είναι κατακριτέα να μην παρεξηγηθουμε ...

    Γνωρίζω ζευγάρια που έχουν συγχωρέσει την απιστία και είναι καλά πλέον μαζί όπως δυστηχως γνωρίζω και ζευγάρια που ο ένας ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΗ στη απιστία του άλλου ..

    Γιατί ζευγάρι που να γνωρίζει ότι απαταει και να είναι μαζί με την γυναίκα του -αντρα , αλήθεια είναι ότι όχι δεν ξέρω ...

    Γιατί σου κάνει εντύπωση ?
    Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο κοινωνικό περίγυρο ούτε ο καθένας μας δέχεται ανθρώπους που εξαπατούσε τους συντρόφους τους στο άμεσο κοινωνικό τους περίγυρο.
    Όλα αυτά έχουν να κάνουν με τις προσωπικές σχέσεις ..

    Καλώς ή κακώς εγώ δεν θέλω να έχω επαφές με τέτοιου είδους ζευγάρια ..Να πηγαίνουν με άλλους και μετά να βγαίνουμε όλοι μαζί και να το παίζουν ευτυχισμένοι ,όχι,ευχαριστώ ,αλλά σε θεατρικές παραστάσεις που θηγονται αξιοπρεπειες εγώ δεν συμμετέχω οπότε μην σου κάνει εντύπωση...

    Άλλωστε εγώ είμαι άτομο που αν δεν δω με τα μάτια μου και αν δεν ακούσω με τα αυτιά μου για το οτιδήποτε αφορά κάτι τέτοιο δεν πιστεύω κανέναν και τίποτα .
    Όπως και είμαι άτομο που το στόμα του δεν το κράτα κλειστω μπροστά σε κοροϊδίες και ανηθικότητες,οπότε δεν με προτιμούν για παρέα τέτοια άτομα ...παίζει και αυτό ...
    Γι'αυτό μην σου φαίνεται παράξενο ειδικά στις ηλικίες που είμαστε .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις! Έχετε διάθεση να αναπτύξετε τη σκέψη σας για να μου απαντήσετε κι αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα! Να είστε καλά!
    Να ξέρεις είναι πολύ σπάνιο εδώ μέσα να αναπτύσσονται θέματα με ωραίους διαλόγους και σεβασμό στις απόψεις του άλλου οπότε είναι αμοιβαίο όλο αυτό να το ξέρεις τουλάχιστον από εμένα .

    Μακάρι να υπήρχε σε πολύ περισσότερα θέματα το κλίμα αυτό πραγματικά !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γάμος
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 296
    Last Post: 03-02-2019, 15:20
  2. 2ος Γαμος και 2η οικογενεια
    By katherina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 120
    Last Post: 11-10-2016, 15:34
  3. Γάμος!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 26-03-2014, 13:09
  4. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 22:11
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 01:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •