Γάμος αχταρμάς - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 63
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μαριλου, το να γνωριζεις για καποιον, δεν σημαινει οτι τον κανεις και παρεα, αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
    κι εγω γνωριζω πολλες και πολλους που παριστανουν τους ευτυχισμενα παντρεμενους, ενω ειναι δυστυχεις και τσιλιμπουρδιζουν οπου βρουν στο ιντερνετ, εξαπατωντας τους/τις συζυγους τους που δενε χουν ιδεα, αντι να χωρισουν με αξιοπρεπεια. δεν σημαινει οτι ειναι στο περιβαλλον μου κιολας...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαριλου, το να γνωριζεις για καποιον, δεν σημαινει οτι τον κανεις και παρεα, αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
    κι εγω γνωριζω πολλες και πολλους που παριστανουν τους ευτυχισμενα παντρεμενους, ενω ειναι δυστυχεις και τσιλιμπουρδιζουν οπου βρουν στο ιντερνετ, εξαπατωντας τους/τις συζυγους τους που δενε χουν ιδεα, αντι να χωρισουν με αξιοπρεπεια. δεν σημαινει οτι ειναι στο περιβαλλον μου κιολας...
    Τι εννοείς τις ξέρεις Rem.
    Για πες μας..
    Υποθέτεις ή τις εχεις δει με τα μάτια σου ,γνωρίζεις προσωπικά την οικογένεια της και τους συζηγους και το έχεις διαπιστώσει ...
    Γιατι παρακάτω λες ότι δεν κάνεις παρέα ..
    Άρα πως γίνεται αυτό ?

    Εκτός και αν είσαι από τους ευκολοπιστους που πιστεύουν τον οποιοδήποτε τυχαίο ...

    Γιατί ως γνωστό άλλο ξέρω μέσο τρίτου και όταν αυτός ο τρίτος έχει θεματακια με κακίες ζήλειες και αποθημενα και άλλο το διαπιστώνω μόνη μου ...

    Και εγώ ξέρω ακόμα και εδώ μέσα σύμφωνα με μαρτυρίες άλλων οτι υπάρχουν άτομα που την πέφτουν σε άντρες έτσι στην ψύχρα και μάλιστα κάνουν και κυριγνα από πάνω για το πόσο πιστοί ει άι στις σχέσεις τους ..

    Δεν μπορώ όμως να ξέρω αν λένε αλήθεια γιατί δεν τους έχω γνωρίσει προσωπικά ...

    Διαχωρίζουμε τις προσωπικές μας σχέσεις με αυτές τον σοσιαλ ...

    Άλλωστε κανείς δεν παριστάνει σε ένα χώρο τον ευτυχισμένο όταν έχει προσωπικές σχέσεις με κάποια μέλη ..

    Και θα σου μιλήσω και προσωπικά γιατί καταλαβαίνω ..
    Εγώ δεν μπορώ να παριστάνω κάποια που δεν είμαι επειδή ακριβώς πλέον γνωρίζω αρκετά άτομα από εδώ μέσα και γνωρίζουν και την οικογενειακή μου κατάσταση ..

    Αυτό άρα θα κατεριπτε αυτόματα την προσωπική σχέση που έχω μαζί τους γιατί θα ήταν φανερό εφόσον με γνωρίζουν πλέον και στην καθημερινότητα μου οτι είμαι φεικ .

    Το αν η δική μου νορμάλ καθημερινή και απόλυτη φυσιολογική ζωή όπως χιλιάδων άλλων γυναικών φαντάζει εδώ μέσα τέλεια και εικονική δεν είναι δικό μου θέμα ούτε δίνει το δικαίωμα στον κάθε τυχαίο να την κρίνει ενώ δεν με γνωρίζει προσωπικά και φυσικά ούτε που θα το ανεχτώ αν γίνει κάτι τέτοιο ..

    Όλα αυτά τα λέω γιατί έχω δεχτεί και συνεχίζω να δέχομαι άκυρες κριτικές από διάφορους άσχετους μόνο εδώ μέσα φυσικά ,οπότε απαντώ με πολύ απόλυτο τρόπο σε αυτό που λες ..

    Άρα πως εσύ υποστηρίζεις ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ φυσικά αλλά για κάποιον που δεν κάνεις παρέα ότι το παίζει ευτυχισμένος ..
    Με ποια λογική ?


    Νομίζω αντιλαμβανόμαστε όλοι πως εδώ μέσα που ει άι ένας χώρος που το 98% των μελων εχουν σοβαρότατα προβλήματα και δεν μπορούν να δουν το νορμάλ όχι μόνο για εμένα αλλά και για εσένα που είσαι παντρεμένη ,αλλά και για το αμεσο οικογενειακό τους περιβάλλον αυτό κατευθείαν δεν το καθιστά αδύνατο ?

    Έχουμε άποψη και διαλέγουμε τις παρέες μας ανάλογα με αυτά που βλέπουν τα μάτια μας και ακούν τα αυτιά μας ..
    Αν καθόμαστε και δίνουμε συμμαχία σε όλο αυτό το κουτσομπολιό που μόνο ενοχή και κακεντρέχεια κρύβει τότε πρέπει να αναλογιστούμε λιγάκι τι γίνεται με εμάς και γιατί όλο αυτό ?
    οπου σταθούμε και όπου βρεθούμε δεν παραλείπουμε να το κατηγορούμε..
    Έμενα ολο αυτό μόνο εμμονικα και εκδικητικά χαρακτηριστικά μου βγάζει .

    Χαίρομαι και επικροτω οταν μια οικογένεια είναι καλά .

    Οπότε εκφραζω πάντα την άποψη μου σύμφωνα με το πραγματικό μου βίωμα και σύμφωνα με το βίωμα που ξέρω και μπορώ να έχω άποψη από έναν άνθρωπο που συναναστρέφομαι προσωπικά .

    Το οτιδήποτε άλλο δεν με απασχολεί και φυσικά δεν υπάρχει λόγος να μπω στην διαδικασία να το κρίνω γιατί πολύ απλά είμαι ευτυχισμένη και απόλυτα ικανοποιημένη με την ζωή μου ..

    Άλλωστε ως γνωστό εγώ προσωπικά όταν δεν ήμουν καλά ,είχα αρρωστήσει και το έχω δηλώσει ήμουν έτοιμη να διαλύσω το σπίτι μου ..

    Άρα μπορώ να ξέρω από πρώτο χέρι ποτε ένας άνθρωπος είναι σένα πραγματικό γάμο και πότε σε ένα εικονικο και πολύ περισσότερο δεν το κρύβω από πουθενά και από κανέναν γιατί δεν ντρέπομαι γιαΤΙΠΟΤΑ απολύτως ..
    Αναλαμβάνω τις ευθύνες που μου αναλογούν ΠΑΝΤΑ .

    Τώρα και για να έρθουμε στο θέμα που έγινε αφορμή ,ι φίλος σου εγώ πιστεύω ότι εθελοτυφλουσε σε κάποια πράγματα .
    Εκ πείρας σου λέω πάλι πως κανένας μα κανένας άντρας αν η γυναίκα του ξενοπηδαει δεν το αφήνει έτσι .
    Το αντιλαμβάνεται ...
    Όπως και μια γυναίκα ,δεν υπάρχει περίπτωση εγώ προσωπικά να μην αντιληφθώ κάτι τέτοιο όπως και ο άντρας μου σε εμένα ..
    Είναι θέμα χαρακτήρα πως να το κάνουμε ..
    Έναν άνθρωπο όταν ζεις μαζί του από τα μάτια τον διαβάζεις σε κάτι τέτοιο ...

    Προσωπική άποψη το λέω και πάλι και κρίνοντας πάντα με τους χαρακτήρες που γνωρίζω εγώ και όχι από την Κατίνα της γειτονιά μου...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #33
    Elenia781
    Guest
    Εχεις σκεφτει ποτε να πουλας λευκα ειδη,σεντονια?Μαριλου

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Εχεις σκεφτει ποτε να πουλας λευκα ειδη,σεντονια?Μαριλου
    Καιρό τώρα κολοτρωγεσαι κοπελιά με εμένα και το τι λέω αλλά μην χτυπιεσαι άλλο καλό μου ..

    Τα σχολια σου πανε εκεί που δεν πιάνει μελάνι και ούτε περνιέσαι για καμιά με αυτά που γράφεις κατά καιρούς οποτε αλλού αυτά ...την χολή εκεί που περνάει


    Είπα και εγώ ένα θέμα που δεν θα χαλάσει με τα κομπλεξικα σχόλια σας ..
    Άντε και έχω βράδυα απόψε είπα να περάσει ευχάριστα αλλά που ...

    Συνέχισε να λες και εσύ ότι θες δικό σου κόμπλεξ και αδιαφορώ οπότε τζάμπα γράφεις

    Και για την ενημέρωση ..
    Εγώ σεντόνια δεν πουλάω ,έχω κάτι τυπακια σαν και εσένα που τα ψωνίζω ...
    Last edited by Marilou; 22-05-2021 at 23:08.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Κορίτσια γιατί μαλώνετε;

    Στην περίπτωση ενός γάμου όπου όπως είπε η Remedy το ζευγάρι δεν κάνει σεξ αλλά έχουν εξωσυζυγικές σχέσεις θεωρείτε πως εξαπατούν ο ένας τον άλλο και ότι ξενοπηδάνε; Πιστεύετε πως δεν είναι ρεαλιστικό το να έχουν κάνει συνειδητά αυτή την επιλογή;

    Σχετικά με το σεβασμό στα θέλω του άλλου... Χωρίς να γνωρίζω τα προσωπικά σας κάνω την παρακάτω υπόθεση :
    Είστε ικανοποιημένες στο σεξουαλικό κομμάτι με τους συζύγους σας και από το γάμο σας γενικότερα, και στα 10, 15, 20 χρόνια γάμου έχετε την επιθυμία να έχετε εμπειρίες και με κάποιον άλλο άντρα/ες. Η επιθυμία σας αυτή θεωρείτε πως πρέπει να είναι σεβαστή από το σύζυγό σας; Πως θα το διαχειριζόσασταν;

  6. #36
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καιρό τώρα κολοτρωγεσαι κοπελιά με εμένα και το τι λέω αλλά μην χτυπιεσαι άλλο καλό μου ..

    Τα σχολια σου πανε εκεί που δεν πιάνει μελάνι και ούτε περνιέσαι για καμιά με αυτά που γράφεις κατά καιρούς οποτε αλλού αυτά ...την χολή εκεί που περνάει


    Είπα και εγώ ένα θέμα που δεν θα χαλάσει με τα κομπλεξικα σχόλια σας ..
    Άντε και έχω βράδυα απόψε είπα να περάσει ευχάριστα αλλά που ...

    Συνέχισε να λες και εσύ ότι θες δικό σου κόμπλεξ και αδιαφορώ οπότε τζάμπα γράφεις

    Και για την ενημέρωση ..
    Εγώ σεντόνια δεν πουλάω ,έχω κάτι τυπακια σαν και εσένα που τα ψωνίζω ...
    Απορώ μια τέτοια προσωπικότητα σαν εσένα , πως γράφει σε ένα φόρουμ απο το πρωι ως το βράδυ για να υμνήσει το πόσο κάλη συζυγος/μανα ειναι σε αντίθεση με μας που ωχρειούμεθα γιατι έχουμε τα πραγματκά προβλήματα ,δουλευουμε 8ωρο και μας τα χεις πρήξει με τα σεντονια σου πονάνε τα ματια μας. Ξυδάκι καλή μου !
    ψωνηστιρι μαλιστα....τι επιπεδο!
    Last edited by Elenia781; 23-05-2021 at 08:15.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Απορώ μια τέτοια προσωπικότητα σαν εσένα , πως γράφει σε ένα φόρουμ απο το πρωι ως το βράδυ για να υμνήσει το πόσο κάλη συζυγος/μανα ειναι σε αντίθεση με μας που ωχρειούμεθα γιατι έχουμε τα πραγματκά προβλήματα ,δουλευουμε 8ωρο και μας τα χεις πρήξει με τα σεντονια σου πονάνε τα ματια μας. Ξυδάκι καλή μου !
    ψωνηστιρι μαλιστα....τι επιπεδο!
    Άκου τελευταία φορά γιατί στο είπα κολοτρωγεσαι καιρό και δεν σου δίνω σημασία και θα συνεχίσω από εδώ και πέρα να το κάνω ....

    Λάθος ,το βράδυ σπάνια γράφω μόνο όταν έχω βάρδια και ξέρεις γιατί ?
    Γιατί έχω άντρα και περνάω καλά ξεδινω που λένε ..
    Εντελώς πληροφοριακά όλα αυτά ...


    Κοίτα να βρεις και εσύ και να σταματήσεις να ασχολησε με το τι κάνω εγώ και γενικά οποίος έχει ζωή και να μοιράζεις ειρωνία και χολή εδώ μέσα στον οποιδηποτε ..

    Θα βοηθούσε πολύ να έχεις άντρα και να ξεδινεις πιστεψε με και δεν θα έχεις αυτή την κατάντια γιατί και εσύ εδώ μέσα είσαι από ότι βλέπω ...

    Όσο για το ξυδακι πιες το εσύ ,πίνω καφεδάκι τώρα από την δουλειά όπως πάντα ,εγώ μια χαρά ειμαι και κάνω αυτό που γουστάρω χωρίς να δίνω αναφορά για το πότε θα γράφω και τι κάνω όλη μέρα ...

    Και επειδή πολύ ντόρος με το όλη μέρα σε ένα φόρουμ ,μάθε πως το να μπεις σε μια ειδοποίηση που έρχεται από την εφαρμογή του κινητού σου δεν σου παίρνει παραπάνω από πέντε λεπτά ...
    Γι'αυτό κόψτε αυτή την πιπίλα και γενικά αν πιάσουμε εδώ μέσα αυτοί που σχολιάζουν και απαντάνε πόσα χρόνια το κάνουν αυτό, θα πρέπει να τους πούμε ότι η ζωή τους είναι μόνο εδώ μέσα και όμως δεν είναι γιατί από ότι μας λένε και δουλειά έχουν και διακοπές πάνε και άντρα έχουν ....
    Πόσο άκυρη και ανίδεη επίθεση πραγματικά ...

    Δεν με ενοχλεί να βλέπω ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ζωές και να τις επικροτω άλλωστε ...

    Έλα σε παρακαλώ αποκτήσαμε τροχονόμο στο φόρουμ ..ασχολησου με κάτι άλλο και μάθε τα σεντόνια γράφονται από ανθρώπους που έχουν να πουν πολλά για τα θέματα που αντιμετωπίζουν ,που κάνουν διάλογο αναπτύσσοντας εμπειρίες και το κυριότερο από ανθρώπους που θέλουν να βοηθήσουν και όχι με δύο γραμμές σε κάθε τους μήνυμα για να προσβάλουν μόνο και να χαλάσουν μια στρωτή συζήτηση ....

    Κανονικά τέτοια μηνύματα όπως το αρχικο δικό σου που σκοπό έχει μόνο να χαλάσει την ροή άσχετα τελείως δηλαδή ,που ρίχνουν μόνο χολή θα έπρεπε να διαγράφονται απευθείας μπας και καταφέρουμε να κρατήσουμε ένα θέμα χωρίς τα αποθημενα σας που μόνο εδώ μέσα μπορείτε και τα βγάζετε ...

    Και σε παρακαλώ τώρα πάνε παίξε αλλού γιατί όπως πάντα χαλάς ένα θέμα που ξεκίνησε πολύ όμορφα ..

    Παίξε αλλού που δεν έχει σεντόνια θα σε βοηθούσε πολύ στο νευρικό σου σύστημα και αν δουλεύεις οχτάωρο μάθε ότι εγώ δουλεύω 24ωρα και 48 ώρα συνεχόμενα και δεν έχω τόσα νεύρα ,άρα με εσένα έχε πάει κάτι καλά ...


    Ο καθένας όμως διαλέγει την δουλειά που θα κάνει οπότε μην νομίζεις ότι κανείς κατόρθωμα με το οχταωρακι που δουλευεις ..
    Αν εσύ βαράς γκασμα οχτώ ώρες και εγώ κάθομαι μπροστά σε οθόνες υπολογιστων και απλώς πατάω κουμπιά δεν σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη αξία και το χρησημοποιεις για να μειώσεις τους άλλους ...

    Άντε και καλημέρα ,κοίτα να ξεδωσεις σήμερα που πραγματικά ξημέρωσε υπέροχη μέρα και για εμένα που αναγκάστηκα δουλευω και παραληλα κάνω πρακτική στην σχολή που επελεξα πέραν όλων των άλλων που κάνω ,γιατί έτσι μας αρέσει να γεμίζω την ζωή μου και όχι να σχολιαζω τις υμπεριφορές αγνώστων ....

    Άντε πιστεύω σου λυθηκε η απορία γιατί περνάω τόσες ώρες εδώ μέσα και γενικά όλων αυτών που έχουν σκοπό να το χρησημοποιεισουν ...
    Αν ποτέ το κάνω και επάγγελμα πίστεψέ θα φύγω από εδώ μέσα γιατί τον χρόνο θα τον ξοδεύω εκεί και θα είναι το ίδιο σε αυτό που εισπρατω από εδώ μέσα ευτυχώς από την πλειοψηφία ...
    Αν λέω που δεν είναι αυτός ο σκοπός μου ..

    Όποιος κατάλαβε κατάλαβε ..
    Άντε διάβασε ένα ακόμα σεντόνι για να δεις ότι τζάμπα τα λέτε ,εμένα δεν με στάματα τίποτα στο να κάνω αυτό που γουστάρω είτε αρέσει σε ένα περιβάλλον που καλώς ή κακώς το μόνο που χρειάζεται είναι αλληλουποστηριξη και όχι ανθρώπους με χολή και κακεντρέχεια ..

    Αυτά δεν ξαναασχολουμε μαζί σου μην ανησυχείς για να συνεχίσουμε και το θέμα που τόσο γουστάρω....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Κορίτσια γιατί μαλώνετε;

    Στην περίπτωση ενός γάμου όπου όπως είπε η Remedy το ζευγάρι δεν κάνει σεξ αλλά έχουν εξωσυζυγικές σχέσεις θεωρείτε πως εξαπατούν ο ένας τον άλλο και ότι ξενοπηδάνε; Πιστεύετε πως δεν είναι ρεαλιστικό το να έχουν κάνει συνειδητά αυτή την επιλογή;

    Σχετικά με το σεβασμό στα θέλω του άλλου... Χωρίς να γνωρίζω τα προσωπικά σας κάνω την παρακάτω υπόθεση :
    Είστε ικανοποιημένες στο σεξουαλικό κομμάτι με τους συζύγους σας και από το γάμο σας γενικότερα, και στα 10, 15, 20 χρόνια γάμου έχετε την επιθυμία να έχετε εμπειρίες και με κάποιον άλλο άντρα/ες. Η επιθυμία σας αυτή θεωρείτε πως πρέπει να είναι σεβαστή από το σύζυγό σας; Πως θα το διαχειριζόσασταν;
    Καλημέρα !

    Μην ασχολείσαι πραγματικά σύνηθες φαινόμενο εδώ μέσα δυστηχως να έχουμε τέτοιες προσωπικότητες ...

    Την περίπτωση του ξενοπηδηματος εγώ είπα ότι δεν την θεωρω ότι αντικατοπτρίζει την λέξη γάμος ,καθαρά προσωπική μου άποψη ...

    Για εμένα τουλάχιστον ...αν υπήρχε τέτοιο ενδεχόμενο από πλευράς ,θα χαλούσε με τρόπο ώστε να μην επηρεαστούν τα παιδιά και κανένας άλλος ....
    Αυτό για εμένα θα ήταν το μέλημα μου εφόσον φυσικά δεν έχω οικονομικό θέμα ώστε να είναι και ένας λόγος που κάποιες γυναίκες παραμένουν σε ένα γάμο και είναι σεβαστό από πλευράς μου

    Είναι το στάνταρ μου αυτό ..Αν πας με άλλων τελειωσε δεν έχει γυρισμό είμαι κάθετη σε αυτό όπως και ο άντρας μου .
    Το έχουμε ξεκαθαρίσει αυτό και μάλιστα είναι απαράβατος κανόνας ..
    Αν γίνει κάτι με οποιοδήποτε πρέπει πρώτα να τελειώσει όλο αυτό και μετά να υπάρξει επαφή ..
    Ει άι θέμα αρχών και ηθικής και από πλευράς του ...

    Τώρα όσο αφορά τον σεβασμό και την επιθυμία πεσμου μόνο αν εννοείς να υπάρχει σαρκικη επαφή ,επιθυμία ή απλά να έχει κολακεύτει από ένα στενό μαρκάρισμα καποιου που έχει προκύψει μέσα στην πορεία μιας σχέσης ή ενός γάμου .
    Έχει τεράστια διαφορά όλο αυτό .
    Σίγουρα δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει δεχτεί πέσιμο ,μαρκάρισμα ή όπως αλλιώς θες πες το όσα όρια και να βάζει ,υπάρχουν και στιγμές ιδιαίτερες στην ζωή του που κάπως γίνεται πιο ευάλωτος ,δεν είμαστε πάντα όπως πρέπει και είναι λογικό ...

    Άλλο όμως παίχτηκε κάτι στον αέρα και στο μυαλό και άλλο προχώρησε σε κανονική επαφή και ενημερώθηκε και ο σύντροφός μας ...

    Διευκρινησε το και θα σου πω την άποψη μου καθαρά εμπειρικά..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άκου τελευταία φορά γιατί στο είπα κολοτρωγεσαι καιρό και δεν σου δίνω σημασία και θα συνεχίσω από εδώ και πέρα να το κάνω ....

    Λάθος ,το βράδυ σπάνια γράφω μόνο όταν έχω βάρδια και ξέρεις γιατί ?
    Γιατί έχω άντρα και περνάω καλά ξεδινω που λένε ..
    Εντελώς πληροφοριακά όλα αυτά ...


    Κοίτα να βρεις και εσύ και να σταματήσεις να ασχολησε με το τι κάνω εγώ και γενικά οποίος έχει ζωή και να μοιράζεις ειρωνία και χολή εδώ μέσα στον οποιδηποτε ..

    Θα βοηθούσε πολύ να έχεις άντρα και να ξεδινεις πιστεψε με και δεν θα έχεις αυτή την κατάντια γιατί και εσύ εδώ μέσα είσαι από ότι βλέπω ...

    Όσο για το ξυδακι πιες το εσύ ,πίνω καφεδάκι τώρα από την δουλειά όπως πάντα ,εγώ μια χαρά ειμαι και κάνω αυτό που γουστάρω χωρίς να δίνω αναφορά για το πότε θα γράφω και τι κάνω όλη μέρα ...

    Και επειδή πολύ ντόρος με το όλη μέρα σε ένα φόρουμ ,μάθε πως το να μπεις σε μια ειδοποίηση που έρχεται από την εφαρμογή του κινητού σου δεν σου παίρνει παραπάνω από πέντε λεπτά ...
    Γι'αυτό κόψτε αυτή την πιπίλα και γενικά αν πιάσουμε εδώ μέσα αυτοί που σχολιάζουν και απαντάνε πόσα χρόνια το κάνουν αυτό, θα πρέπει να τους πούμε ότι η ζωή τους είναι μόνο εδώ μέσα και όμως δεν είναι γιατί από ότι μας λένε και δουλειά έχουν και διακοπές πάνε και άντρα έχουν ....
    Πόσο άκυρη και ανίδεη επίθεση πραγματικά ...

    Δεν με ενοχλεί να βλέπω ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ζωές και να τις επικροτω άλλωστε ...

    Έλα σε παρακαλώ αποκτήσαμε τροχονόμο στο φόρουμ ..ασχολησου με κάτι άλλο και μάθε τα σεντόνια γράφονται από ανθρώπους που έχουν να πουν πολλά για τα θέματα που αντιμετωπίζουν ,που κάνουν διάλογο αναπτύσσοντας εμπειρίες και το κυριότερο από ανθρώπους που θέλουν να βοηθήσουν και όχι με δύο γραμμές σε κάθε τους μήνυμα για να προσβάλουν μόνο και να χαλάσουν μια στρωτή συζήτηση ....

    Κανονικά τέτοια μηνύματα όπως το αρχικο δικό σου που σκοπό έχει μόνο να χαλάσει την ροή άσχετα τελείως δηλαδή ,που ρίχνουν μόνο χολή θα έπρεπε να διαγράφονται απευθείας μπας και καταφέρουμε να κρατήσουμε ένα θέμα χωρίς τα αποθημενα σας που μόνο εδώ μέσα μπορείτε και τα βγάζετε ...

    Και σε παρακαλώ τώρα πάνε παίξε αλλού γιατί όπως πάντα χαλάς ένα θέμα που ξεκίνησε πολύ όμορφα ..

    Παίξε αλλού που δεν έχει σεντόνια θα σε βοηθούσε πολύ στο νευρικό σου σύστημα και αν δουλεύεις οχτάωρο μάθε ότι εγώ δουλεύω 24ωρα και 48 ώρα συνεχόμενα και δεν έχω τόσα νεύρα ,άρα με εσένα έχε πάει κάτι καλά ...


    Ο καθένας όμως διαλέγει την δουλειά που θα κάνει οπότε μην νομίζεις ότι κανείς κατόρθωμα με το οχταωρακι που δουλευεις ..
    Αν εσύ βαράς γκασμα οχτώ ώρες και εγώ κάθομαι μπροστά σε οθόνες υπολογιστων και απλώς πατάω κουμπιά δεν σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη αξία και το χρησημοποιεις για να μειώσεις τους άλλους ...

    Άντε και καλημέρα ,κοίτα να ξεδωσεις σήμερα που πραγματικά ξημέρωσε υπέροχη μέρα και για εμένα που αναγκάστηκα δουλευω και παραληλα κάνω πρακτική στην σχολή που επελεξα πέραν όλων των άλλων που κάνω ,γιατί έτσι μας αρέσει να γεμίζω την ζωή μου και όχι να σχολιαζω τις υμπεριφορές αγνώστων ....

    Άντε πιστεύω σου λυθηκε η απορία γιατί περνάω τόσες ώρες εδώ μέσα και γενικά όλων αυτών που έχουν σκοπό να το χρησημοποιεισουν ...
    Αν ποτέ το κάνω και επάγγελμα πίστεψέ θα φύγω από εδώ μέσα γιατί τον χρόνο θα τον ξοδεύω εκεί και θα είναι το ίδιο σε αυτό που εισπρατω από εδώ μέσα ευτυχώς από την πλειοψηφία ...
    Αν λέω που δεν είναι αυτός ο σκοπός μου ..

    Όποιος κατάλαβε κατάλαβε ..
    Άντε διάβασε ένα ακόμα σεντόνι για να δεις ότι τζάμπα τα λέτε ,εμένα δεν με στάματα τίποτα στο να κάνω αυτό που γουστάρω είτε αρέσει σε ένα περιβάλλον που καλώς ή κακώς το μόνο που χρειάζεται είναι αλληλουποστηριξη και όχι ανθρώπους με χολή και κακεντρέχεια ..

    Αυτά δεν ξαναασχολουμε μαζί σου μην ανησυχείς για να συνεχίσουμε και το θέμα που τόσο γουστάρω....
    αφου δεν καταλαβαινεις απο λογια ελληνικά ,θα στο πω στα αγγλικα γιατι με καθε προταση σου αποδεικνύεις οτι εισαι μια attention whore και τιποτα παραπάνω. Με πόσα μέλη εχεις τσακωθει, αυτο τα λεει όλα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    αφου δεν καταλαβαινεις απο λογια ελληνικά ,θα στο πω στα αγγλικα γιατι με καθε προταση σου αποδεικνύεις οτι εισαι μια attention whore και τιποτα παραπάνω. Με πόσα μέλη εχεις τσακωθει, αυτο τα λεει όλα.
    Ελάχιστα ούτε στα δάκτυλα του ενός χεριού σε σχέση με αυτά που πλέον γνωρίζω προσωπικά αυτό πάντα σας ξεφεύγει έτσι ?

    Και θα βάλω στην θέση τους αλλά τόσα γιατί εγώ δεν τσακώνομαι ,αν πάνε να μου το παίξουν κηδεμόνες μέσα από μια οθόνη αυτή την αντιμετωπιση θα έχουν αν τους αρέσει ,εγώ κάνω παιχνίδι ...

    Εντάξει το λύσαμε και αυτό ..
    Είπαμε οποίος δεν γουστάρει υπάρχει και το κουμπάκι αγνοησης αλλιώς και θα με διαβάζει και θα ασχολείται μαζί μου εφόσον δεν έχει να κάνει άλλη δουλειά ..

    Αυτό τα λέει όλα ..

    Είπαμε χαλάς το θέμα άστο κοριτσάκι μου ..
    Άστο και είχα δύσκολη νύχτα ,έλα μια μέρα να κάνεις βάρδια να δεις τι πόνος κυκλοφορεί εκεί έξω και τι ανάγκη έχουν οι άνθρωποι και θα σου έλεγα αν έχεις τον χρόνο να στείλνεις τέτοια μηνύματα ...

    Ειλικρινά ρε συ πέραν όλων ,τι καταλαβαίνεις μέσα από όλο αυτό ?.Αρέσκεται να κρίνεις τον άλλον ?
    Σε ανεβάζει ψυχολογικά όλο αυτό ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Elenia781, katran, Marilou, Remedy σας ευχαριστώ που συμμετέχετε στο θέμα μου!

    Marilou η εμπειρία σου μετά από 20 χρόνια γάμου μπορεί να βοηθήσει εμένα και πολλούς άλλους να καταλάβουμε κάποια πράγματα και να βρούμε λύσεις. Μακάρι να φτάσω κάποια μέρα εκεί που βρίσκεσαι εσύ τώρα.

    Remedy οι απαντήσεις σου δείχνουν πως το έχεις ψάξει αρκετά και ότι στο μυαλό σου υπάρχουν εναλλακτικές πιο πέρα ίσως από τα κοινωνικώς αποδεκτά πρότυπα. Σίγουρα είναι πάντα ωφέλιμο να βλέπουμε τι γίνεται και πέρα από μας. Η συμμετοχή σου είναι καθοριστική για την εξέλιξη του θέματος.

    Είμαι πραγματικά ικανοποιημένος που απαντάτε αναλυτικά στις ερωτήσεις μου και αν συνεχίσετε με το ίδιο ενδιαφέρον θα έχουμε μια πολύ χρήσιμη συζήτηση.

    Σας ευχαριστώ!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Μην ασχολείσαι πραγματικά σύνηθες φαινόμενο εδώ μέσα δυστηχως να έχουμε τέτοιες προσωπικότητες ...

    Την περίπτωση του ξενοπηδηματος εγώ είπα ότι δεν την θεωρω ότι αντικατοπτρίζει την λέξη γάμος ,καθαρά προσωπική μου άποψη ...

    Για εμένα τουλάχιστον ...αν υπήρχε τέτοιο ενδεχόμενο από πλευράς ,θα χαλούσε με τρόπο ώστε να μην επηρεαστούν τα παιδιά και κανένας άλλος ....
    Αυτό για εμένα θα ήταν το μέλημα μου εφόσον φυσικά δεν έχω οικονομικό θέμα ώστε να είναι και ένας λόγος που κάποιες γυναίκες παραμένουν σε ένα γάμο και είναι σεβαστό από πλευράς μου

    Είναι το στάνταρ μου αυτό ..Αν πας με άλλων τελειωσε δεν έχει γυρισμό είμαι κάθετη σε αυτό όπως και ο άντρας μου .
    Το έχουμε ξεκαθαρίσει αυτό και μάλιστα είναι απαράβατος κανόνας ..
    Αν γίνει κάτι με οποιοδήποτε πρέπει πρώτα να τελειώσει όλο αυτό και μετά να υπάρξει επαφή ..
    Ει άι θέμα αρχών και ηθικής και από πλευράς του ...

    Τώρα όσο αφορά τον σεβασμό και την επιθυμία πεσμου μόνο αν εννοείς να υπάρχει σαρκικη επαφή ,επιθυμία ή απλά να έχει κολακεύτει από ένα στενό μαρκάρισμα καποιου που έχει προκύψει μέσα στην πορεία μιας σχέσης ή ενός γάμου .
    Έχει τεράστια διαφορά όλο αυτό .
    Σίγουρα δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει δεχτεί πέσιμο ,μαρκάρισμα ή όπως αλλιώς θες πες το όσα όρια και να βάζει ,υπάρχουν και στιγμές ιδιαίτερες στην ζωή του που κάπως γίνεται πιο ευάλωτος ,δεν είμαστε πάντα όπως πρέπει και είναι λογικό ...

    Άλλο όμως παίχτηκε κάτι στον αέρα και στο μυαλό και άλλο προχώρησε σε κανονική επαφή και ενημερώθηκε και ο σύντροφός μας ...

    Διευκρινησε το και θα σου πω την άποψη μου καθαρά εμπειρικά..
    Η ερώτηση μου αφορούσε την περίπτωση όπου μέσα σε μια μακροχρόνια μονογαμική σχέση (π.χ. γάμος 20 ετών) υπάρχει η επιθυμία για σεξ με κάποιο άλλο πρόσωπο πέραν του/της συντρόφου. Και ενώ οι σεξουαλικές επαφές και γενικότερα η σχέση του ζευγαριού είναι καλή. Πιστεύετε πως δε μπορεί να υπάρξει μια τέτοια περίπτωση; Πως θα το διαχειριζόσασταν αν το θέλατε εσείς και πως αν το ήθελε ο σύντροφός σας;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Γαμος ειναι η επιθυμια δυο ανθρωπων να ζουν μαζι καθε μερα , να μοιραζονται λυπες και χαρες, να εχουν κοινους στοχους κι επιδιωξεις , να χαιρονται με τις επιτυχιες ο ενας του αλλου.
    Αν θα το δηλωνουν ως Μυστηριο, ως συμβαση, ως κοινωνικη επιταγη εγκειται στα πιστευω του ζευγαριου.
    Αυτο γινεται και χωρίς γαμο βέβαια
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Η ερώτηση μου αφορούσε την περίπτωση όπου μέσα σε μια μακροχρόνια μονογαμική σχέση (π.χ. γάμος 20 ετών) υπάρχει η επιθυμία για σεξ με κάποιο άλλο πρόσωπο πέραν του/της συντρόφου. Και ενώ οι σεξουαλικές επαφές και γενικότερα η σχέση του ζευγαριού είναι καλή. Πιστεύετε πως δε μπορεί να υπάρξει μια τέτοια περίπτωση; Πως θα το διαχειριζόσασταν αν το θέλατε εσείς και πως αν το ήθελε ο σύντροφός σας;
    παιρνεις σαν εκδοχη, να θελαμε κατι τετοιο και να το λεγαμε στον συντροφο μας, η να ηθελε κατι τετοιο και να μας το ελεγε;;;
    γιατι, δεν ξερω πολλους που να το λενε..
    εγω, αν ηθελα κατι τετοιο , δεν θα του το ελεγα. θα του ελεγα οτι πρεπει να χωρισουμε.
    πιστευω οτι ουτε εκεινος θα μου το ελεγε. αν μου το ελεγε ομως, επισης θα χωριζα. δεν εχει νοημα για μενα να μενω με εναν ανθρωπο που θελει καποια αλλη, εστω και μονο για σεξ.
    αν υπαρχουν ζευγαρια που πραγματικα ειναι καλα μεταξυ τους ερωτικα, δεν εχουν βαρεθει, και πηγαινουν με αλλους, το λενε μεταξυ τους και το δεχονται, με γεια τους με χαρα τους. εγω δεν το καταλαβαινω και δεν λειτουργω ετσι, ουτε γνωριζω τετοια ζευγαρια.
    ενα ζευγαρι γνωριζα καποτε (οχι φιλοι μου) που ελεγαν οτι λειτουργουν ετσι, αλλα δεν ηταν ποτε ερωτευμενοι μεταξυ τους, γι αυτο και δεν νοιαζονταν με ποιους θα πανε... ηταν και οι δυο οσα πανε κι οσα ερθουν. τελικα χωρισαν γιατι ο "οσα πανε" συζυγος, τα εφιαξε με μια αλλη... ειχαν "ανοιχτο" γαμο ταχα για να αντεξει και να περνανε καλα χωρις να λενε ψεματα, ουτε αντεξε, ουτε περνουσαν καλα. η κοπελα ηθελε διακαως παιδι που ο αλλος δεν ηθελε, ουτε παιδι εκανε, ουτε ανδρα ειχε. σαν τα μουτρα της τα εκανε...
    εκτος αν δεν μιλαμε για γαμο, αλλα για φαση μολις γνωρισεις καποιον, δεν εχεις συναισθηματα για τον αλλον, ουτε εχετε δεσμευθει με αποκλειστικοτητα, και κανεις κι αλλες γνωριμιες μεχρι να δεις τι θελεις να κανεις. αλλο αυτο. εδω μιλαμε για αποκλειστικη δεσμευση/ γαμο.
    Last edited by Remedy; 23-05-2021 at 18:38.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παιρνεις σαν εκδοχη, να θελαμε κατι τετοιο και να το λεγαμε στον συντροφο μας, η να ηθελε κατι τετοιο και να μας το ελεγε;;;
    γιατι, δεν ξερω πολλους που να το λενε..
    εγω, αν ηθελα κατι τετοιο , δεν θα του το ελεγα.
    θα του ελεγα οτι πρεπει να χωρισουμε.
    πιστευω οτι ουτε εκεινος θα μου το ελεγε. αν μου το ελεγε ομως, επισης θα χωριζα. δεν εχει νοημα για μενα να μενω με εναν ανθρωπο που θελει καποια αλλη, εστω και μονο για σεξ.
    αν υπαρχουν ζευγαρια που πραγματικα ειναι καλα μεταξυ τους ερωτικα, δεν εχουν βαρεθει, και πηγαινουν με αλλους, το λενε μεταξυ τους και το δεχονται, με γεια τους με χαρα τους. εγω δεν το καταλαβαινω και δεν λειτουργω ετσι, ουτε γνωριζω τετοια ζευγαρια.
    ενα ζευγαρι γνωριζα καποτε (οχι φιλοι μου) που ελεγαν οτι λειτουργουν ετσι, αλλα δεν ηταν ποτε ερωτευμενοι μεταξυ τους, γι αυτο και δεν νοιαζονταν με ποιους θα πανε... ηταν και οι δυο οσα πανε κι οσα ερθουν. τελικα χωρισαν γιατι ο "οσα πανε" συζυγος, τα εφιαξε με μια αλλη... ειχαν "ανοιχτο" γαμο ταχα για να αντεξει και να περνανε καλα χωρις να λενε ψεματα, ουτε αντεξε, ουτε περνουσαν καλα. η κοπελα ηθελε διακαως παιδι που ο αλλος δεν ηθελε, ουτε παιδι εκανε, ουτε ανδρα ειχε. σαν τα μουτρα της τα εκανε...
    εκτος αν δεν μιλαμε για γαμο, αλλα για φαση μολις γνωρισεις καποιον, δεν εχεις συναισθηματα για τον αλλον, ουτε εχετε δεσμευθει με αποκλειστικοτητα, και κανεις κι αλλες γνωριμιες μεχρι να δεις τι θελεις να κανεις. αλλο αυτο. εδω μιλαμε για αποκλειστικη δεσμευση/ γαμο.
    Γιατί να μην του το πεις ή να μη σου το πει; Άλλωστε αυτό δε σημαίνει ειλικρίνεια και σεβασμός προς το σύντροφο και πολύ περισσότερο προς τον εαυτό μας;

    Υποθέτω πως ήθελες να πεις ότι θέλει και κάποια άλλη για σεξ κι όχι μόνο εσένα. Δεν εννοούσες πως θέλει κάποια άλλη χωρίς να θέλει εσένα. Έτσι δεν είναι;
    Αυτό δε συμβαίνει τώρα; Είσαι με το σύζυγο σου αλλά θέλεις παράλληλα κι άλλους άντρες; Σου αρέσουν πολλοί άντρες, έτσι δεν είναι; Όχι μόνο ο σύζυγός σου.

    Για ποια συναισθήματα μιλάς; Για αγάπη, έρωτα ή κάτι άλλο; Η δέσμευση πάει πάντα πακέτο με την σεξουαλική αποκλειστικότητα;
    Last edited by kostas_ath; 23-05-2021 at 22:20.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Γάμος
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 296
    Last Post: 03-02-2019, 15:20
  2. 2ος Γαμος και 2η οικογενεια
    By katherina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 120
    Last Post: 11-10-2016, 15:34
  3. Γάμος!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 26-03-2014, 13:09
  4. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 22:11
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 01:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •