Γάμος αχταρμάς - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 63
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Η ερώτηση μου αφορούσε την περίπτωση όπου μέσα σε μια μακροχρόνια μονογαμική σχέση (π.χ. γάμος 20 ετών) υπάρχει η επιθυμία για σεξ με κάποιο άλλο πρόσωπο πέραν του/της συντρόφου. Και ενώ οι σεξουαλικές επαφές και γενικότερα η σχέση του ζευγαριού είναι καλή. Πιστεύετε πως δε μπορεί να υπάρξει μια τέτοια περίπτωση; Πως θα το διαχειριζόσασταν αν το θέλατε εσείς και πως αν το ήθελε ο σύντροφός σας;
    Πραγματικά θα σου απαντήσω καθαρά προσωπικά γιατί νομίζω ότι δέκα παντρεμένα άτομα είκοσι χρόνια να ρωτήσεις ,δέκα διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις .

    Όλα αυτά τα χρόνια υπήρχαν φάσεις που ειμασταν στα καλύτερά μας αλλά και φάσεις που όχι ότι ρουτινιαζαμε απλά τα γεγονότα, ειδικά ότι αφορούσε τα παιδιά δεν μας έδιναν το περιθώριο να το έχουμε εκεί που πρέπει αυτό το θέμα ..
    Δεν είναι εύκολο όταν περνάς εγκυμοσύνες που δεν επιτρέπετε η επαφή ή λοχεία που επίσης το ίδιο ή φάσεις που τα παιδιά είναι άρρωστα ή κοιμούνται μαζί με τους γονείς ή ακόμα προσωπικές ασθένειες που απαγορεύουν την σεξουαλική επαφή, να έχεις το μυαλό σου εκεί ...
    Φάσεις που είσαι αθλητής και πρέπει να λείψεις σε προετοιμασίες ,μέρες που απαγορεύεται κάτι τέτοιο γιατί έχεις αγώνες το σκ και γενικά πολλά πολλά άλλα ..

    Αυτό αυτόματα δεν καταρρίπτει όμως το τι αισθάνεσαι για τον άλλον ..Ίσα ίσα αυτές τις περιόδους δείχνεις πως μπορείς να το δουλέψεις όλο αυτό χωρίς να σας επηρεάσει σαν ζευγάρι ...

    Όχι ότι δεν γίνεται καθόλου , απλά περνάει σε δεύτερη φάση .
    Δύσκολο, δεν λέω ότι είναι εύκολο ...

    Όταν τα παιδιά μεγαλώνουν έχεις άλλα θέματα ..προσπαθείς να βρεθείς μόνο σου σε φάσεις που δεν είναι στο σπίτι ..
    Όχι και τόσο εύκολο και αυτό ..
    Πρέπει να υπάρχει σεβασμός σε αυτά και φυσικά να βρίσκεσαι χωρίς να γίνεται αντιληπτό από εκείνα ..

    Περιμένεις πως και πως να φύγεις κάποια σαββατοκύριακα για να βρεθείς με τον άνθρωπο σου ..
    Άλλο ένα στοιχείο που πιστεύω ότι μας κράτησε μαζί ...

    Οπότε καταλαβαίνεις ότι το θέμα αυτό περνάει τις φάσεις του βάση με τις εκάστοτε συνθήκες που δημιουργεί ένα ζευγάρι μέσα από την καθημερινότητα που επιλέγει να έχει ...

    Η δική μας είχε πάρα μα πάρα πολλά ...
    Ίσα ίσα επειδή ζήσαμε μόνο ένα χρόνο χωρίς παιδιά μέσα στο γάμο , δεν πρόλαβε να ρουτινιασει το σεξουαλικό κομμάτι ......

    Ψάχναμε συνέχεια αφορμές και λόγους να μείνουμε μόνοι μας αλλά πολύ δύσκολο με τις συνθήκες που είχαμε δημιουργήσει ....
    Πιστεύω είναι το σημαντικότερο στοιχείο που έπαιξε ρόλο στην δική μας κατάσταση ζώντας παρά πολλά παντρεμένα ζευγάρια πλέον και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει όλο αυτό ...

    Άλλωστε το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές αυτό το θέμα από φόβο και μόνο μήπως το χάσουμε κάπου στην πορεία ..Όταν όμως είναι συνειδητές επιλογές αυτές που εμποδίζουν κατά κάποιο τρόπο το σεξ ,δίνεις το χώρο και τον χρόνο που του αναλογεί μέχρι να περάσουν όλα αυτά και να μπορέσεις να το ζήσεις ακόμα πιο έντονα,οπότε είναι πολύ εύκολο να το πετύχεις ...

    Γιατί κακά τα ψέματα ,άνθρωποι είμαστε και είναι και βασική ανάγκη ειδικά όταν υπάρχουν και αμοιβαία όμορφα συναισθήματα που δεν μπορείς ούτε να τα καταπιέσεις ούτε να τα κοντρολαρεις εύκολα ...

    Δεν ειμασταν πολλά χρόνια μαζί ,δεν είχαμε εξαντληση που λένε το ερωτικό μας κομμάτι ..
    Το παιδί ήρθε σε μια φάση που και ηλικιακά ειμασταν στα φόρτε μας και που σίγουρα δεν προλάβαμε να το χορτάσουμε ελεύθερα όπως όταν κάνεις παιδί μετά από κάποια χρόνια συγκατοίκησης ...

    Ήξερα και ήξερε ότι όταν είσαι συζηγος αθλητή αυτη η ιδιότητα επηρεάζει και το ερωτικό κομμάτι ..

    Εδώ είναι αυτό που σου είπα για το σεβασμό στα θέλω του άλλου ...

    Οι δουλειές μας είναι απίστευτα απαιτητικές και γενικά μπορεί να είμαστε παντρεμένοι τόσα χρόνια αλλά όλο αυτός ο ρυθμός μας, σε πολλές φάσεις δεν μας άφησε περιθώριο να ρουτινιασουμε ακόμα και στις καθημερινές υποχρεώσεις μας ....

    Πέραν του οτιδηποτε την ελευθερία μας σε αυτό το κομμάτι που το θεωρώ εγώ σημαντικό ,τώρα την ζούμε οπότε καταλαβαίνεις δεν υπάρχει λόγος από κανέναν από τους δυο μας να ζητήσει κάπου κάτι άλλο από την στιγμή που ακόμα δίνουμε ...

    Πλέον η κόρη μου έχει φύγει από το σπίτι και ζει αλλού και ο γιος μου είναι έφηβος και λείπει με τις παρέες του αρκετές ώρες και συνηθως τα βράδυα είναι στο χώρο που τους έχω φτιάξει με τους υπολογιστές του και την μουσική του ...

    Τώρα περνάμε την φάση του είμαι νιόπαντρος μέσα στο ίδιο μου το σπίτι ...
    Άλλοι θα το χαρακτήριζαν χαμένο χρόνο όλο αυτό που αφήσαμε να περάσει, βάζοντας το σεξ κατά κάποιο τρόπο σε δεύτερη μοίρα αλλά για εμάς μπροστα στα παιδιά μας δεν έχει σημασία ..
    Ίσα ίσα τώρα πλέον μετά από τόσα χρόνια καταφέρνουμε και είμαστε ακόμα καλύτερα ...
    Ζήσαμε παρα πολλά και όλα αυτά μπορεί να ήταν κατά κάποιο τρόπο "εμπόδιο " στο να βρεθούμε μόνοι μας αλλά ήταν πιστεύω και το φάρμακο μας στο να μην χαθεί όλη αυτή η ομορφιά ακόμα ..

    Όχι ότι δεν δόθηκαν ευκαιρίες και σε εμένα και στον συζηγο για κάτι άλλο ...
    Ξέρω πολύ καλά ειδικά σε εκείνων ότι και η θέση του ,η εμφάνιση του αλλά και η οικονομική του κατάσταση δίνει αφορμή για πολλά βλέμματα αλλά δόξα το θεό μένουν μόνο εκεί..

    Όπως και εγώ ,έχω δεχτεί πολύ σκληρό μαρκαρισμα από περίπτωση αλλά ευτυχώς η όλη αυτή κατάσταση το μόνο που μου έδωσε να καταλάβω είναι τι πραγματικό άντρα έχω διπλα μου και να δυναμώσει ακόμα πιο πολύ όλο αυτό που ενοιωθα ....

    Δεν θα ρισκαρα με τίποτα και για κανέναν να χαλάσω όλο αυτό που έχω για κάτι τόσο ασήμαντο ...


    Αυτά τα θέματα είναι αδιαπραγματευτα για εμάς ..
    Όσο αγάπη και να του έχω και να θέλω να το παραβλέψω αν τύχει ,στην ιδέα και μόνο ότι το σώμα του ήταν με άλλη θα μου ερχόταν τρέλα ,θα αρρώσταινα..
    Νομός για εμένα πλέον είναι ένας ...δεν αρρωσταίνω για κανέναν που δεν με σέβεται αν ακόμα αυτός είναι ο επί σειρά σύντροφός μου ...

    Όπως και εκείνος το έχει δηλώσει ...έτσι και του πω ή καταλάβει ότι πήγα με άλλον τελείωσε ...
    Χωρίς πως και γιατί ..Είναι δεδομένο για εκείνων όπως και για εμένα όσο είμαστε μαζί δεν αφήνουμε περιθώρια να μας αγγίξει κανένας αλλιώς όλο αυτό θα χαλάσει ..

    Και στην τελική να σου πω και κάτι ?
    Μετά από τόσα χρόνια και πολλές φάσεις πρέπει να αναρωτιόμαστε όταν φτάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις ..
    Τι είναι αυτό που ξύπνησα σε ένα άλλον άντρα και μου το προσφέρει και γιατί δεν το έχω ξυπνήσει στον ίδιο μου τον άντρα ?
    Και πολλές πολλές άλλες ερωτήσεις που πρέπει να κάνουμε στον ευατο μας αν πραγματικά θαυμάζουμε τον σύντροφό μας ,τον εκτιμάται και δεν θέλουμε να τον χάσουμε ή να αναζητήσουμε κάτι που έχουμε πραγματική ανάγκη για να είμαστε καλά ...

    Όλο αυτό είναι η καθαρά δική μου εκδοχή στον δικό μου γάμο που ακόμα είναι σε ισχύει .
    Έτυχε να βρω έναν άνθρωπο που τα θέλω μας να ταιριάζουν ,να παραμερίζονται την ώρα που πρέπει και να έχουν την υπομονή να ξανά έρχονται όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές να αναπτύσσονται .

    Κάπου εδώ καταλαβαίνεις πως ο γάμος είναι και θέμα τύχης και συμπτώσεων ...


    Πραγματικά όμως στο ξαναλέω ,όλο αυτό δούλεψε μόνο σε εμάς και σε κανέναν άλλων ,οπότε μπορείς μέσα από όλες αυτές τις απαντήσεις να είσαι εσύ σίγουρος για κάτι που σκέφτεσαι ή θες να φτιάξεις ?
    Last edited by Marilou; 23-05-2021 at 22:29.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Γιατί να μην του το πεις ή να μη σου το πει; Άλλωστε αυτό δε σημαίνει ειλικρίνεια και σεβασμός προς το σύντροφο και πολύ περισσότερο προς τον εαυτό μας;

    Υποθέτω πως ήθελες να πεις ότι θέλει και κάποια άλλη για σεξ κι όχι μόνο εσένα. Δεν εννοούσες πως θέλει κάποια άλλη χωρίς να θέλει εσένα. Έτσι δεν είναι;
    Αυτό δε συμβαίνει τώρα; Είσαι με το σύζυγο σου αλλά θέλεις παράλληλα κι άλλους άντρες; Σου αρέσουν πολλοί άντρες, έτσι δεν είναι; Όχι μόνο ο σύζυγός σου.

    Για ποια συναισθήματα μιλάς; Για αγάπη, έρωτα ή κάτι άλλο; Η δέσμευση πάει πάντα πακέτο με την σεξουαλική αποκλειστικότητα;
    οχι! το εντελως αντιθετο συμβαινει.
    ειμαι μαζι του γιατι δεν θελω κανεναν αλλον
    αν ηθελα η αν θελησω καποιον αλλον, θα χωρισω.
    φυσικα κι εννοω αν το επιθυμουσε παραλληλα. αν δεν επιθυμουσε εμενα, δεν θα ημουν μαζι του.

    σεβασμος δεν σημαινει να πετας στον αλλον οτι σου περασει απο το κεφαλι. σεβασμος σημαινει να σεβαστεις τα αισθηματα που εχει για σενα και να μην τον πληγωσεις παραπανω απο οσο ειναι απαραιτητο.
    αν ηθελα καποιον αλλον θα του ελεγα να χωρισουμε. το να του πω οτι θελω αλλον θα ηταν κατι που θα τον πληγωνε ακομα περισσοτερο. γιατι να το κανω αυτο; το θεμα ειναι να μην τον εξαπατησω και τσιλιμπουρδιζω πισω απο την πλατη του και οχι να μην του στερησω καποια παραπανω πληροφορια που θα τον καταρακωσει.
    πιστευω οτι κι εκεινος το ιδιο θα εκανε. δεν το ξερω ομως. στο παρελθον μου εχει πει οτι δεν εχει επιθυμησει ποτε καποια περισσοτερο απο εμενα, κι αν ειχε συμβει, θα ηταν μαζι της. και απο πλευρας μου το ιδιο συμβαινει.

    ειναι θεμα του καθε ζευγαριου, αν η δεσμευση σημαινει και αποκλειστικοτητα. δεν μπορω να σου απαντησω για αλλους. για εμας, αυτο σημαινει.
    για εσενα τι σημαινει η μονιμη δεσμευση; ο γαμος; δεν σημαινει σεξουαλικη αποκλειστικοτητα;
    δεν μας ειπες την αποψη σου για ολα οσα ρωτας. μονο αγοραζεις... πες μας κι εσυ την γνωμη σου. εχεις καποια σοβαρη σχεση, η γαμο; σκεφτεσαι να κανεις και προβληματιζεσαι; τι σου συμβαινει;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όχι ότι δεν δόθηκαν ευκαιρίες και σε εμένα και στον συζηγο για κάτι άλλο ...
    Ξέρω πολύ καλά ειδικά σε εκείνων ότι και η θέση του ,η εμφάνιση του αλλά και η οικονομική του κατάσταση δίνει αφορμή για πολλά βλέμματα αλλά δόξα το θεό μένουν μόνο εκεί..

    Όπως και εγώ ,έχω δεχτεί πολύ σκληρό μαρκαρισμα από περίπτωση αλλά ευτυχώς η όλη αυτή κατάσταση το μόνο που μου έδωσε να καταλάβω είναι τι πραγματικό άντρα έχω διπλα μου και να δυναμώσει ακόμα πιο πολύ όλο αυτό που ενοιωθα ....

    Δεν θα ρισκαρα με τίποτα και για κανέναν να χαλάσω όλο αυτό που έχω για κάτι τόσο ασήμαντο ...


    Αυτά τα θέματα είναι αδιαπραγματευτα για εμάς ..
    Όσο αγάπη και να του έχω και να θέλω να το παραβλέψω αν τύχει ,στην ιδέα και μόνο ότι το σώμα του ήταν με άλλη θα μου ερχόταν τρέλα ,θα αρρώσταινα..
    Πολύ χρήσιμα αυτά που περιγράφεις. Είναι βέβαιο πως σε μια συμβίωση 20 ετών θα έχουν υπάρξει και δύσκολες στιγμές, από τα γραφόμενα σου διαφαίνεται πως πάντα βρίσκατε τρόπους για να τις ξεπεράσετε. Αυτό δείχνει δύναμη ψυχής πάνω απ' όλα! Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι και η σχέση σας να δυναμώσει ακόμα περισσότερο.
    Το στοιχείο αυτό της κοινής προσπάθειας δεν είναι για σας σημαντικότερο από τη σεξουαλική αποκλειστικότητα;

    Τι σημαίνει ο χαρακτηρισμός "πραγματικός άντρας"; Ποιοι είναι οι μη πραγματικοί άντρες; Αντιστοίχως "πραγματική γυναίκα" υπάρχει;

    Ασήμαντο εννοείς το να κάνεις εσύ ή ο σύζυγος σου σεξ με κάποιο άλλο πρόσωπο;

    Θα αρρώσταινες αν έκανε σεξ με άλλη; Μόνο μ' εσένα έχει κάνει;

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    [QUOTE=kostas_ath;1161755]Πολύ χρήσιμα αυτά που περιγράφεις.
    Είναι βέβαιο πως σε μια συμβίωση 20 ετών θα έχουν υπάρξει και δύσκολες στιγμές,
    Οι μονες πραγματικα δυσκολες στιγμες στο γαμος μας ειναι η περιπτωση που ειχε ενα εργατικο ατυχημα πριν χρονια και κοντεψα να τον χασω,εκει πραγματικα εχασα τον κοσμο μου ολο και καταλαβα ακομα πιο πολλα και φυσικα το δικο μου θεμα τραυματισμου και ολη αυτη η ταλαιπωρεια που υποστηκαμε ψυχολογικα και οι δυο μας μεχρι να ξαναβρουμε τα αρχικα μας πατηματα ...

    Ακομα και σε θεματα δυσκολιας παιδιων ειχαμε ο ενας τον αλλον και παιρναμε δυναμη και τα διαχειριζομασταν αλλιως ...Το δυσκολο ειναι να βρεις την δυναμη να δειχνεις δυνατος οταν ο ανθρωπος σου δεν ειναι ...


    Τι σημαίνει ο χαρακτηρισμός "πραγματικός άντρας"; Ποιοι είναι οι μη πραγματικοί άντρες; Αντιστοίχως "πραγματική γυναίκα" υπάρχει;
    Αντρας ο οποιος ειναι διπλα στην γυναικα του ,την υποστηριζει σε καθε της νεο βημα και το κυριοτερο δεν την εχει προσβαλει ποτε μα ποτε ουτε με τις πραξεις του ουτε με τα λογια του .
    Αυτο για εμενα ειναι το παν για ολα ..
    Την επικρωτει σε καθε νεο της ξεκινημα και την παροτρυνει να το κανει ..Μοιραζεται ευθυνες και αναλαμβανει κοστοι σε ολους τους τομεις ..Στα δυσκολα δεν ψαχνει ευκολες λυσεις ,απλα βρισκει εκεινος τις λυσεις αν δεν μπορει η γυναικα του ,που θα βοηθησουν και τους δυο ...
    Αντρας δεν γινεσαι μονο μεσα απο το σεξ ...Αυτο πλεον το κανει ο οποιοσδηποτε αν και εκει παιζει ρολο η λεξη αντρας ..
    Ακομα και σε αυτο το κομματι δειχνει ο αλλος τι ειναι ..Δεν ειναι παρτακιας,αναζητα συνεχεια τροπους μεσα απο αυτο που νοιωθει ο ιδος να το νοιωθει και η συντροφος του ...

    Δεν λεω οτι διατηρουνται ευκολα μεσα σε ολα αυτα τα χρονια και μεσα απο ολη αυτη την τριβη του , αλλα οταν ο αλλος απο την αρχη της σχεσης εχει θεση τα ορια του και τα εχει ξεκαθαρισει τοτε ειναι εφικτο ...

    Τα ιδια ισχυουν και για την γυναικα φυσικα ....

    Και ναι υπαρχουν αρκετα .Αποδειξη?Τα εκατονταδες πραγματικα σπιτια που κρατιουνται παρα πολλα χρονια !

    Ασήμαντο εννοείς το να κάνεις εσύ ή ο σύζυγος σου σεξ με κάποιο άλλο πρόσωπο;
    Ασημαντο θεωρό εναν ισως ενθουσιασμο και τιποτε παραπανω ...Σεξ αν κανει καποιος, τελειωσε ....
    Ερωτισμο αν νοιωσεις παει να πει οτι εγινε κιολας ,δεν καταπιεζεται αν ειναι πραγματικος -αληθινος, ειδικα αν το νοιωθεις σε πιο μεγαλες ηλικιες ..Εκει καταλαβαινεις πιο πολλα ..
    Μικρος οταν εισαι μπορει και απο εναν ενθουσιασμο να πας και να χαλασεις το σπιτι σου ,την σχεση σου ..Στην ηλικια μου ομως και παραπανω δεν υπαρχει αυτο το ενδεχομενο ,τουλαχιστο για εμας ...Εκει σε σταματα ο χαρακτηρας που εχεις δημιουργησει πλεον ,τα βιωματα και φυσικα διαχωριζεις,ξερεις πολυ καλα τι ειναι ενθουσιαμσος και τι πραγματικη αγαπη-ερωτας ..


    Θα αρρώσταινες αν έκανε σεξ με άλλη; Μόνο μ' εσένα έχει κάνει;
    Οχι φυσικα .Το καλο με το αντρα μου ειναι οτι εγω τον γνωριζα 30 χρονων και μετα απο μια πολυ γεματη ζωη και σε εμεπειριες και σε γυναικες ..Τα εβλεπα ,τα ηξερα γιατι ηταν σχετικα γνωστος,ειμασταν και στον αθλητικο χωρο μαζι , οποτε πηρα το ρισκο και ευτυχως (γιατι ειπαμε ειναι και τυχη )δεν μου βγηκε σε κακο .
    Βλεπω παρα πολλα και ειδικα εδω μεσα αν διαβασεις ιστοριες που πανε κανουν παιδια και μετα θυμουνται τι τραγουδακι θελει να πει το πουλακι τους, θα εκτιμησεις ακομα περισσοτερο τους ανθρωπους που οποια θεματα αντιμετωπιζουν μεσα στο γαμο τους ειναι εκει ,προσπαθοουν να βρουν λυσεις και δεν καταφευγουν στην ευκολη λυση ...

    Αντιθετως ολα αυτα , μου ενισχυσαν ακομα πιο πολυ το γεγονος οτι ενας αντρας οταν αποφασιση να κανει οικογενεια πρεπει να εχει ζησει τα παντα και εναι γεματος !

    Θα αρρωστενα μονο αν τωρα εκανε κατι τετοιο ...Δεν το ανεχομαι ουτε σαν ιδεα οτι δεν θα ειναι μονο για εμενα ...
    Εγωιστικο?
    Δεν ξερω ...Αυτο ομως το ενοιωθα απο τοτε και συνεχιζω να το νοιωθω ..Ειναι μονο για εμενα ολο αυτο που ειναι οπως και ολο αυτο που ειμαι εγω μονο για εκεινων ..
    Αν ειναι λαθος πραγματικα δεν με νοιαζει και δεν θελω να το αλλαξω απο την στιγμη που δεν μας εμποδιζει σε κατι και το ξερει οτι το βλεπω ετσι ..Και εδω παλι νομιζω οτι το δεχεται γιατι το ιδιο νοιωθει και εκεινος ..
    Αλλοι θα μου πουν δεν ειμαστε κτηματα για να ανήκουμε καπου εφ ορου ζωης ..
    Εγω σε αυτο το θεμα θα πω πολυ απλα δεν με νοιαζει τι κανουν οι αλλοι ...Απο την στιγμη που τα βρισκουμε οι δυο μας και ολο αυτο δεν δημιουργει προβλημα δεν με απασχολει ...

    Ολα αυτα φυσικα οσο αφορα το ερωτικο καθαρα κομματι και οχι το φιλικο ...


    Βλεπεις οτι απο την στιγμη πως ενα ζευγαρι συμφωνει ακομα και σε τραβηγμενα πραγματα για καποιες τριτες αντιληψεις ,αυτες δεν ειναι ικανες να το ταρακουνησουν ..
    Το παν ειναι να κουμπωνεις στα βασικα και να ανεχεσαι τα ασχημα ,γιατι ειμαστε ανθρωποι και εχουμε και τις ιδιοτροποιες μας ετσι ?

    Μην τα παρουσιαζουμε ολα ροδινα γιατι και εγω και εκεινος εχουμε τα στραβα μας και πραγματικα ερχονται στιγμες που ο ενας θελει να πνιξει τον αλλον στην κυριολεξια ..Αλλωστε δεν υπαρχει ζευγαρι που να ειναι μονο αγαπες και λουλουδια ..Αυτα μονο στις ερωτικες ταινιες ,ευτυχως θα πω εγω ..
    Γιατι αν δεν υπηρχαν και αυτες οι εντάσεις ,διάφορες δεν θα ηταν ολα το ιδιο και σε ενταση και σε εκδηλωσεις αυτων ,,,,
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι! το εντελως αντιθετο συμβαινει.
    ειμαι μαζι του γιατι δεν θελω κανεναν αλλον
    αν ηθελα η αν θελησω καποιον αλλον, θα χωρισω.
    φυσικα κι εννοω αν το επιθυμουσε παραλληλα. αν δεν επιθυμουσε εμενα, δεν θα ημουν μαζι του.

    σεβασμος δεν σημαινει να πετας στον αλλον οτι σου περασει απο το κεφαλι. σεβασμος σημαινει να σεβαστεις τα αισθηματα που εχει για σενα και να μην τον πληγωσεις παραπανω απο οσο ειναι απαραιτητο.
    αν ηθελα καποιον αλλον θα του ελεγα να χωρισουμε. το να του πω οτι θελω αλλον θα ηταν κατι που θα τον πληγωνε ακομα περισσοτερο. γιατι να το κανω αυτο; το θεμα ειναι να μην τον εξαπατησω και τσιλιμπουρδιζω πισω απο την πλατη του και οχι να μην του στερησω καποια παραπανω πληροφορια που θα τον καταρακωσει.
    πιστευω οτι κι εκεινος το ιδιο θα εκανε. δεν το ξερω ομως. στο παρελθον μου εχει πει οτι δεν εχει επιθυμησει ποτε καποια περισσοτερο απο εμενα, κι αν ειχε συμβει, θα ηταν μαζι της. και απο πλευρας μου το ιδιο συμβαινει.

    ειναι θεμα του καθε ζευγαριου, αν η δεσμευση σημαινει και αποκλειστικοτητα. δεν μπορω να σου απαντησω για αλλους. για εμας, αυτο σημαινει.
    για εσενα τι σημαινει η μονιμη δεσμευση; ο γαμος; δεν σημαινει σεξουαλικη αποκλειστικοτητα;
    δεν μας ειπες την αποψη σου για ολα οσα ρωτας. μονο αγοραζεις... πες μας κι εσυ την γνωμη σου. εχεις καποια σοβαρη σχεση, η γαμο; σκεφτεσαι να κανεις και προβληματιζεσαι; τι σου συμβαινει;
    Καλησπέρα
    Δε μου συμβαίνει κάτι. Σκέφτομαι κάποια πράγματα για το γάμο, την οικογένεια, τις σχέσεις... Κουβέντα προσπαθώ να κάνω.

    Ξέρω πως ο άνθρωπος έχει ανάγκη από τη μία να νιώθει ασφάλεια και από την άλλη να ζει νέες εμπειρίες. Έχουμε το γνώριμο που είναι ασφαλές και το άγνωστο που μας γοητεύει. Επιλέγουμε έναν άνθρωπο για να ζήσουμε μαζί κι αυτό δε σημαίνει πως μόνο εκείνος μας αρέσει, ή όχι;

    Θα ήταν ψέμα να πω σε μία γυναίκα πως μου αρέσει μόνο εκείνη. Το "μου αρέσεις εσύ/θέλω εσένα" είναι ίδιο με το "δε μου αρέσει κανένας άλλος/δε θέλω κανέναν άλλο";

    Προφανώς και θα τον πλήγωνε αν του λεγες "θέλω να κάνω σεξ με τον τάδε". Πριν πραγματοποιήσεις όμως αυτή την επιθυμία ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ή όχι συγκεκριμένο πρόσωπο, στα πλαίσια του σεβασμού και της ειλικρίνειας προς το σύντροφο σου δε θα ήταν έντιμο να του το πεις; Να του πεις για την επιθυμία όχι για το άλλο πρόσωπο ώστε να κάνετε τη σχέση σεξουαλικά μη αποκλειστική (εφόσον βέβαια έχετε συμφωνήσει κάτι τέτοιο πρωτύτερα).

    Νομίζω πως γάμος σημαίνει περισσότερο δέσμευση δύο ανθρώπων σε ένα κοινό μέλλον. Το μέλλον δε μπορούμε να το προβλέψουμε. Έτσι σήμερα μπορεί η σχέση να είναι σεξουαλικά αποκλειστική αύριο όμως όχι. Οι δύο σύντροφοι έχουν την ευθύνη για να βρουν λύσεις στα θέματα που θα προκύψουν.

    Υπάρχει λόγος να μοιράζονται οι σύντροφοι πληροφορίες όπως το αν έχουν επιθυμήσει περισσότερο κάποιον άλλο; Δηλαδή αν είχες επιθυμήσει κάποιον στο παρελθόν περισσότερο από το νυν σύντροφό σου (αλλά έπαψες να είσαι μαζί του γιατί σε χώρισε) θα του το λεγες;

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Καλησπέρα
    Δε μου συμβαίνει κάτι. Σκέφτομαι κάποια πράγματα για το γάμο, την οικογένεια, τις σχέσεις... Κουβέντα προσπαθώ να κάνω.


    Ξέρω πως 1.ο άνθρωπος έχει ανάγκη από τη μία να νιώθει ασφάλεια και από την άλλη να ζει νέες εμπειρίες. Έχουμε το γνώριμο που είναι ασφαλές και το άγνωστο που μας γοητεύει. Επιλέγουμε έναν άνθρωπο για να ζήσουμε μαζί κι αυτό δε σημαίνει πως μόνο εκείνος μας αρέσει, ή όχι;

    Θα ήταν ψέμα να πω σε μία γυναίκα πως μου αρέσει μόνο εκείνη. 2.Το "μου αρέσεις εσύ/θέλω εσένα" είναι ίδιο με το "δε μου αρέσει κανένας άλλος/δε θέλω κανέναν άλλο";

    Προφανώς και θα τον πλήγωνε αν του λεγες "θέλω να κάνω σεξ με τον τάδε". Πριν πραγματοποιήσεις όμως αυτή την επιθυμία ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ή όχι συγκεκριμένο πρόσωπο, στα πλαίσια του σεβασμού και της ειλικρίνειας προς το σύντροφο σου δε θα ήταν έντιμο να του το πεις; 3.Να του πεις για την επιθυμία όχι για το άλλο πρόσωπο ώστε να κάνετε τη σχέση σεξουαλικά μη αποκλειστική (εφόσον βέβαια έχετε συμφωνήσει κάτι τέτοιο πρωτύτερα).

    4.Νομίζω πως γάμος σημαίνει περισσότερο δέσμευση δύο ανθρώπων σε ένα κοινό μέλλον. Το μέλλον δε μπορούμε να το προβλέψουμε. Έτσι σήμερα μπορεί η σχέση να είναι σεξουαλικά αποκλειστική αύριο όμως όχι. Οι δύο σύντροφοι έχουν την ευθύνη για να βρουν λύσεις στα θέματα που θα προκύψουν.

    Υπάρχει λόγος να μοιράζονται οι σύντροφοι πληροφορίες όπως το αν έχουν επιθυμήσει περισσότερο κάποιον άλλο; 5.Δηλαδή αν είχες επιθυμήσει κάποιον στο παρελθόν περισσότερο από το νυν σύντροφό σου (αλλά έπαψες να είσαι μαζί του γιατί σε χώρισε) θα του το λεγες;
    1. "ο ανθρωπος", δεν ειναι ενας ιδιος ανθρωπος επι 8 δισεκατομμυρια... υπαρχουν πολλες διαφορετικες αναγκες στους ανθρωπους.
    αυτο που περιγραφεις συμβαινει συχνα και κυριως σε ανθρωπους με καθολου η πολυ λιγες εμπειριες.
    ενας χορτατος ανθρωπος, μπορει να μην ψαχνει νεες εμπειριες, μπορει να ψαχνει αυτο που του ταιριαζει για να συμβιωσει, χωρις να αναζητα νεες εμπειριες γιατι μπορει να τις βαρεθηκε και να μην του λενε κατι οι παραπανω. να ειναι ικανοποιημενος και με τις εμπειριες του και με την επιλογη του (αυτον που εχει διπλα του).
    ενας ανθρωπος με ελαχιστες η καθολου εμπειριες, μπορει να εχει διπλα του πραγματικα κατι ανεκτιμητο και να μην ειναι σε θεση να το αντιληφθει επειδη δεν ε χει μετρο συγκρισης. μπορει απο την αλλη, να επιλεξει καποιον τελειως ακαταλληλο και παλι να μην μπορει να το αντιληφθει γιατι δεν ξερει ΠΟΣΟΙ πολυ καλυτεροι κυκλοφορουν...
    μπορει να εχει και πολλες εμπειριες , αλλα να θελει συνεχως νεες. περι ορεξεως..
    το θεμα ειναι να ειμαστε ειλικρινεις, ωστε ο καθενας να βρει αυτο που θελει, οχι αυτο που δεν θελει...


    2. το οτι καποιος σου αρεσει, ειτε μονο εμφανισιακα, ειτε σαν προσωπικοτητα , ειτε και ολα μαζι, ειναι κατι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο απο το να τον επιθυμεις.
    μπορει να σου αρεσουν δεκαδες, εκατονταδες ανθρωποι. δεν σημαινει και οτι τους επιθυμεις.
    ναι, μπορεις μια χαρα να πεις και να ισχυει "μου αρεσουν πολλοι κι ακομα περισσοτερο εσυ, αλλα θελω μονο εσενα. δεν θελω κανεναν αλλον".
    μπορει βεβαια να σου αρεσουν κι αλλες και να τις θελεις κιολας! δεν θελουμε ολοι τα ιδια. το ειπαμε..

    3. μα δεν θελουμε σχεση μη αποκλειστικη. γι αυτο σου λεω οτι αν ποτε συνεβαινε να θελω καποιον αλλον, θα του ελεγα να χωρισουμε και οχι αλλες λεπτομερειες για το τι θελω καιτ ι δε θελω. γιατι δεν μας ενδιαφερει η μη αποκλειστικη σχεση.

    4. επιτελους μας λες την προσωπικη σου αποψη κωστα! να το γιορτασουμε! μονο ρωτουσες, μεχρι τωρα.
    το σεβομαι σαν αποψη, και ειναι πολυ λογικο . κυριως το οτι τα πραγματα αλλαζουν στην ζωη, οποτε και σε μια σχεση και δεν ξερεις πως θα ειναι η σχεση αυτη αυριο. οσον αφορα το θεμα της αποκλειστικοτητας ομως, εγω το ξερω για τον εαυτο μου. δεν εχω αποριες. αποκλειεται να αλλαξω γνωμη στο μελλον.φυσικα και οι συντροφοι ειναι υπευθυνοι να βρουν τις μελλοντικες λυσεις. να θυμισω ομως οτι και ο χωρισμος μπορει να ειναι μια πιθανη λυση σε μελλοντικα προβληματα. δεν σημαινει οτι διατηρουμε μια σχεση δια ροπαλου, ως τον θανατο...

    5. θα σου απαντησω με ενα ρητο της αγαπημενης μου μακαριτισας, της μαλβινας "ανδρας που δεν ειναι τωρα, δεν ηταν ποτε". δεν τους θυμαμαι τους προηγουμενους..

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    [QUOTE=Marilou;1161761]
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Πολύ χρήσιμα αυτά που περιγράφεις.

    Οι μονες πραγματικα δυσκολες στιγμες στο γαμος μας ειναι η περιπτωση που ειχε ενα εργατικο ατυχημα πριν χρονια και κοντεψα να τον χασω,εκει πραγματικα εχασα τον κοσμο μου ολο και καταλαβα ακομα πιο πολλα και φυσικα το δικο μου θεμα τραυματισμου και ολη αυτη η ταλαιπωρεια που υποστηκαμε ψυχολογικα και οι δυο μας μεχρι να ξαναβρουμε τα αρχικα μας πατηματα ...

    Ακομα και σε θεματα δυσκολιας παιδιων ειχαμε ο ενας τον αλλον και παιρναμε δυναμη και τα διαχειριζομασταν αλλιως ...Το δυσκολο ειναι να βρεις την δυναμη να δειχνεις δυνατος οταν ο ανθρωπος σου δεν ειναι ...




    Αντρας ο οποιος ειναι διπλα στην γυναικα του ,την υποστηριζει σε καθε της νεο βημα και το κυριοτερο δεν την εχει προσβαλει ποτε μα ποτε ουτε με τις πραξεις του ουτε με τα λογια του .
    Αυτο για εμενα ειναι το παν για ολα ..
    Την επικρωτει σε καθε νεο της ξεκινημα και την παροτρυνει να το κανει ..Μοιραζεται ευθυνες και αναλαμβανει κοστοι σε ολους τους τομεις ..Στα δυσκολα δεν ψαχνει ευκολες λυσεις ,απλα βρισκει εκεινος τις λυσεις αν δεν μπορει η γυναικα του ,που θα βοηθησουν και τους δυο ...
    Αντρας δεν γινεσαι μονο μεσα απο το σεξ ...Αυτο πλεον το κανει ο οποιοσδηποτε αν και εκει παιζει ρολο η λεξη αντρας ..
    Ακομα και σε αυτο το κομματι δειχνει ο αλλος τι ειναι ..Δεν ειναι παρτακιας,αναζητα συνεχεια τροπους μεσα απο αυτο που νοιωθει ο ιδος να το νοιωθει και η συντροφος του ...

    Δεν λεω οτι διατηρουνται ευκολα μεσα σε ολα αυτα τα χρονια και μεσα απο ολη αυτη την τριβη του , αλλα οταν ο αλλος απο την αρχη της σχεσης εχει θεση τα ορια του και τα εχει ξεκαθαρισει τοτε ειναι εφικτο ...

    Τα ιδια ισχυουν και για την γυναικα φυσικα ....

    Και ναι υπαρχουν αρκετα .Αποδειξη?Τα εκατονταδες πραγματικα σπιτια που κρατιουνται παρα πολλα χρονια !



    Ασημαντο θεωρό εναν ισως ενθουσιασμο και τιποτε παραπανω ...Σεξ αν κανει καποιος, τελειωσε ....
    Ερωτισμο αν νοιωσεις παει να πει οτι εγινε κιολας ,δεν καταπιεζεται αν ειναι πραγματικος -αληθινος, ειδικα αν το νοιωθεις σε πιο μεγαλες ηλικιες ..Εκει καταλαβαινεις πιο πολλα ..
    Μικρος οταν εισαι μπορει και απο εναν ενθουσιασμο να πας και να χαλασεις το σπιτι σου ,την σχεση σου ..Στην ηλικια μου ομως και παραπανω δεν υπαρχει αυτο το ενδεχομενο ,τουλαχιστο για εμας ...Εκει σε σταματα ο χαρακτηρας που εχεις δημιουργησει πλεον ,τα βιωματα και φυσικα διαχωριζεις,ξερεις πολυ καλα τι ειναι ενθουσιαμσος και τι πραγματικη αγαπη-ερωτας ..




    Οχι φυσικα .Το καλο με το αντρα μου ειναι οτι εγω τον γνωριζα 30 χρονων και μετα απο μια πολυ γεματη ζωη και σε εμεπειριες και σε γυναικες ..Τα εβλεπα ,τα ηξερα γιατι ηταν σχετικα γνωστος,ειμασταν και στον αθλητικο χωρο μαζι , οποτε πηρα το ρισκο και ευτυχως (γιατι ειπαμε ειναι και τυχη )δεν μου βγηκε σε κακο .
    Βλεπω παρα πολλα και ειδικα εδω μεσα αν διαβασεις ιστοριες που πανε κανουν παιδια και μετα θυμουνται τι τραγουδακι θελει να πει το πουλακι τους, θα εκτιμησεις ακομα περισσοτερο τους ανθρωπους που οποια θεματα αντιμετωπιζουν μεσα στο γαμο τους ειναι εκει ,προσπαθοουν να βρουν λυσεις και δεν καταφευγουν στην ευκολη λυση ...

    Αντιθετως ολα αυτα , μου ενισχυσαν ακομα πιο πολυ το γεγονος οτι ενας αντρας οταν αποφασιση να κανει οικογενεια πρεπει να εχει ζησει τα παντα και εναι γεματος !

    Θα αρρωστενα μονο αν τωρα εκανε κατι τετοιο ...Δεν το ανεχομαι ουτε σαν ιδεα οτι δεν θα ειναι μονο για εμενα ...
    Εγωιστικο?
    Δεν ξερω ...Αυτο ομως το ενοιωθα απο τοτε και συνεχιζω να το νοιωθω ..Ειναι μονο για εμενα ολο αυτο που ειναι οπως και ολο αυτο που ειμαι εγω μονο για εκεινων ..
    Αν ειναι λαθος πραγματικα δεν με νοιαζει και δεν θελω να το αλλαξω απο την στιγμη που δεν μας εμποδιζει σε κατι και το ξερει οτι το βλεπω ετσι ..Και εδω παλι νομιζω οτι το δεχεται γιατι το ιδιο νοιωθει και εκεινος ..
    Αλλοι θα μου πουν δεν ειμαστε κτηματα για να ανήκουμε καπου εφ ορου ζωης ..
    Εγω σε αυτο το θεμα θα πω πολυ απλα δεν με νοιαζει τι κανουν οι αλλοι ...Απο την στιγμη που τα βρισκουμε οι δυο μας και ολο αυτο δεν δημιουργει προβλημα δεν με απασχολει ...

    Ολα αυτα φυσικα οσο αφορα το ερωτικο καθαρα κομματι και οχι το φιλικο ...


    Βλεπεις οτι απο την στιγμη πως ενα ζευγαρι συμφωνει ακομα και σε τραβηγμενα πραγματα για καποιες τριτες αντιληψεις ,αυτες δεν ειναι ικανες να το ταρακουνησουν ..
    Το παν ειναι να κουμπωνεις στα βασικα και να ανεχεσαι τα ασχημα ,γιατι ειμαστε ανθρωποι και εχουμε και τις ιδιοτροποιες μας ετσι ?

    Μην τα παρουσιαζουμε ολα ροδινα γιατι και εγω και εκεινος εχουμε τα στραβα μας και πραγματικα ερχονται στιγμες που ο ενας θελει να πνιξει τον αλλον στην κυριολεξια ..Αλλωστε δεν υπαρχει ζευγαρι που να ειναι μονο αγαπες και λουλουδια ..Αυτα μονο στις ερωτικες ταινιες ,ευτυχως θα πω εγω ..
    Γιατι αν δεν υπηρχαν και αυτες οι εντάσεις ,διάφορες δεν θα ηταν ολα το ιδιο και σε ενταση και σε εκδηλωσεις αυτων ,,,,
    Από τη στιγμή που τα βρίσκετε εσύ με το σύζυγό σου λογικό να μη σε νοιάζει ούτε τι θα πουν οι άλλοι ούτε τι κάνουν στο γάμο τους . Εσείς φτιάξατε το δικό σας μοντέλο σχέσης-γάμου-οικογένειας που είναι άλλωστε και μοναδικό.

    Γράφεις "πανε κανουν παιδια και μετα θυμουνται τι τραγουδακι θελει να πει το πουλακι τους" και στην απάντηση 26 "Άλλο είμαστε σε ένα γάμο και το σεξ το βρίσκουμε αλλού δηλαδή απατουν -εξαπατουν τους συντρόφους και άλλο είμαι μέσα σε ένα γάμο με παιδιά καθημερινοτητα και σεξ φυσικά να προσπαθουμε να είμαστε σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς καλά .

    Αυτος είναι γάμος με όλη την σημασία και τότε μπορείς να μιλάς για το πώς μπορείς να το πετύχεις και να το υποστηρίξεις όλο αυτό ....".

    Θεωρείς πως οποιοδήποτε άλλο μοντέλο γάμου, το οποίο παίρνουμε ως δεδομένο πως θα διαφέρει από το δικό σας, δεν μπορεί να είναι γάμος με όλη τη σημασία;
    Τι άποψη έχεις για το σύμφωνο συμβίωσης;

    Επίσης θεωρείς πως χρειάζεται να συμφωνήσει το ζευγάρι κάνοντας κάποιου είδους συμβόλαιο όπου θα γίνονται ξεκάθαρα τα βασικά ζητήματα της κοινής τους ζωής; Θα βοηθούσε κάτι τέτοιο;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    1. "ο ανθρωπος", δεν ειναι ενας ιδιος ανθρωπος επι 8 δισεκατομμυρια... υπαρχουν πολλες διαφορετικες αναγκες στους ανθρωπους.
    αυτο που περιγραφεις συμβαινει συχνα και κυριως σε ανθρωπους με καθολου η πολυ λιγες εμπειριες.
    ενας χορτατος ανθρωπος, μπορει να μην ψαχνει νεες εμπειριες, μπορει να ψαχνει αυτο που του ταιριαζει για να συμβιωσει, χωρις να αναζητα νεες εμπειριες γιατι μπορει να τις βαρεθηκε και να μην του λενε κατι οι παραπανω. να ειναι ικανοποιημενος και με τις εμπειριες του και με την επιλογη του (αυτον που εχει διπλα του).
    ενας ανθρωπος με ελαχιστες η καθολου εμπειριες, μπορει να εχει διπλα του πραγματικα κατι ανεκτιμητο και να μην ειναι σε θεση να το αντιληφθει επειδη δεν ε χει μετρο συγκρισης. μπορει απο την αλλη, να επιλεξει καποιον τελειως ακαταλληλο και παλι να μην μπορει να το αντιληφθει γιατι δεν ξερει ΠΟΣΟΙ πολυ καλυτεροι κυκλοφορουν...
    μπορει να εχει και πολλες εμπειριες , αλλα να θελει συνεχως νεες. περι ορεξεως..
    το θεμα ειναι να ειμαστε ειλικρινεις, ωστε ο καθενας να βρει αυτο που θελει, οχι αυτο που δεν θελει...


    2. το οτι καποιος σου αρεσει, ειτε μονο εμφανισιακα, ειτε σαν προσωπικοτητα , ειτε και ολα μαζι, ειναι κατι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο απο το να τον επιθυμεις.
    μπορει να σου αρεσουν δεκαδες, εκατονταδες ανθρωποι. δεν σημαινει και οτι τους επιθυμεις.
    ναι, μπορεις μια χαρα να πεις και να ισχυει "μου αρεσουν πολλοι κι ακομα περισσοτερο εσυ, αλλα θελω μονο εσενα. δεν θελω κανεναν αλλον".
    μπορει βεβαια να σου αρεσουν κι αλλες και να τις θελεις κιολας! δεν θελουμε ολοι τα ιδια. το ειπαμε..

    3. μα δεν θελουμε σχεση μη αποκλειστικη. γι αυτο σου λεω οτι αν ποτε συνεβαινε να θελω καποιον αλλον, θα του ελεγα να χωρισουμε και οχι αλλες λεπτομερειες για το τι θελω καιτ ι δε θελω. γιατι δεν μας ενδιαφερει η μη αποκλειστικη σχεση.

    4. επιτελους μας λες την προσωπικη σου αποψη κωστα! να το γιορτασουμε! μονο ρωτουσες, μεχρι τωρα.
    το σεβομαι σαν αποψη, και ειναι πολυ λογικο . κυριως το οτι τα πραγματα αλλαζουν στην ζωη, οποτε και σε μια σχεση και δεν ξερεις πως θα ειναι η σχεση αυτη αυριο. οσον αφορα το θεμα της αποκλειστικοτητας ομως, εγω το ξερω για τον εαυτο μου. δεν εχω αποριες. αποκλειεται να αλλαξω γνωμη στο μελλον.φυσικα και οι συντροφοι ειναι υπευθυνοι να βρουν τις μελλοντικες λυσεις. να θυμισω ομως οτι και ο χωρισμος μπορει να ειναι μια πιθανη λυση σε μελλοντικα προβληματα. δεν σημαινει οτι διατηρουμε μια σχεση δια ροπαλου, ως τον θανατο...

    5. θα σου απαντησω με ενα ρητο της αγαπημενης μου μακαριτισας, της μαλβινας "ανδρας που δεν ειναι τωρα, δεν ηταν ποτε". δεν τους θυμαμαι τους προηγουμενους..
    Remedy χαρά στο κουράγιο σου!
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

    5. Δεν το γνωρίζω το ρητό της Μαλβίνας, αλλά γιατί το λες; Ακούγεται σαν να μη θέλεις να θυμάσαι το παρελθόν σου, τις εμπειρίες σου. Είχες κάνει λανθασμένες επιλογές;

    Το παρελθόν μας δεν είναι αυτό που μας έχει κάνει ο,τι είμαστε σήμερα;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Remedy χαρά στο κουράγιο σου!
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

    5. Δεν το γνωρίζω το ρητό της Μαλβίνας, αλλά γιατί το λες; Ακούγεται σαν να μη θέλεις να θυμάσαι το παρελθόν σου, τις εμπειρίες σου. Είχες κάνει λανθασμένες επιλογές;

    Το παρελθόν μας δεν είναι αυτό που μας έχει κάνει ο,τι είμαστε σήμερα;
    καθολου λανθασμενες επιλογες . αλλα αφηνω το παρελθον πισω μου. ηταν μια χαρα οι επιλογες μου τοτε που τις εκανα. και παλι τις ιδιες θα εκανα σε εκεινη την ηλικια. και σε εκεινην, ανηκουν. ΤΩΡΑ, θα εκανα τις επιλογες που κανω τωρα. δεν ασχολουμαι με το παρελθον. με ενδιαφερει μονο το παρον και το μελλον. το παρελθον μας εχει κανει αυτο που ειμαστε τωρα, αλλα δεν υπαρχει πια. υπαρχουμε εμεις και το παρον.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    [QUOTE=kostas_ath;1161908]
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Από τη στιγμή που τα βρίσκετε εσύ με το σύζυγό σου λογικό να μη σε νοιάζει ούτε τι θα πουν οι άλλοι ούτε τι κάνουν στο γάμο τους . Εσείς φτιάξατε το δικό σας μοντέλο σχέσης-γάμου-οικογένειας που είναι άλλωστε και μοναδικό.

    Γράφεις "πανε κανουν παιδια και μετα θυμουνται τι τραγουδακι θελει να πει το πουλακι τους" και στην απάντηση 26 "Άλλο είμαστε σε ένα γάμο και το σεξ το βρίσκουμε αλλού δηλαδή απατουν -εξαπατουν τους συντρόφους και άλλο είμαι μέσα σε ένα γάμο με παιδιά καθημερινοτητα και σεξ φυσικά να προσπαθουμε να είμαστε σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς καλά .

    Αυτος είναι γάμος με όλη την σημασία και τότε μπορείς να μιλάς για το πώς μπορείς να το πετύχεις και να το υποστηρίξεις όλο αυτό ....".

    Θεωρείς πως οποιοδήποτε άλλο μοντέλο γάμου, το οποίο παίρνουμε ως δεδομένο πως θα διαφέρει από το δικό σας, δεν μπορεί να είναι γάμος με όλη τη σημασία;
    Τι άποψη έχεις για το σύμφωνο συμβίωσης;

    Επίσης θεωρείς πως χρειάζεται να συμφωνήσει το ζευγάρι κάνοντας κάποιου είδους συμβόλαιο όπου θα γίνονται ξεκάθαρα τα βασικά ζητήματα της κοινής τους ζωής; Θα βοηθούσε κάτι τέτοιο;
    Φυσικα !
    Υπαρχουν εκατονταδες να σου πω αλλα μοντελα γαμου που ειναι επιτυχημενα .
    Αν ρωτησεις ολα αυτα τα ζευγαρια που ειναι χρονια μαζι θα σου πουν το καθαρα δικο τους μοντελο γαμου ..

    Ειπαμε ομως ,αλλο τι ειναι γαμος με την καθε αυτου σημασια ,by the book ,που λεμε και αλλο τι φτιαχνω εγω με τον συντροφο μου και το ονομαζω γαμο, επειδη μονο και μονο υπαρχει ενα χαρτι, ειτε απο εκκλησια, ειτε απο δημαρχειο ειτε απο συμβολαιογραφο ..
    Γαμος για καποιον σημαινει εχω την γυναικα μου και οτι μπορω να πηγαινω και με αλλες κρυφα και να γυρναω το βραδυ στο σπιτι μου και να μην συμβαινει κατι ...Αν το σκεφτεις και γι αυτους ¨επιτυχημενο ¨μοντελο ειναι γιατι δεν διαλυεται ,ασχετα αν εχουν καταπατηθει μεσα σε αυτον τα παντα απο αξιες και ηθικες ...
    Οπως υπαρχουν και γαμοι που η γυναικα εχει καταπατησει καθε δικαιωμα ελευθεριας του αντρα ,τον εχει υποτιμήσει με τα λογια της και την συμπεριφορα της ,δεν τον αξιωνει ουτε τον θαυμάζει και γενικα ,ενα γαμο δεν τον κρινει μονο η απιστια ...
    Αν δεν ειμαστε υπερηφανοι για τον συντροφο μας ,και αυτο για εμενα ειναι εξισου σημαντικο θεμα ...

    Και καπου εδω σου λεω οτι πολιτικο γαμο μπορει να εκανα αν υπηρχε γραφειοκρατικο θεμα μεχρι να κανω τον θρησκευτικο .
    Σύμφωνο συμβιωσης ομως ποτέ ,γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει κανενας μα κανενας απολυτος λογος ..

    Αυτα ειναι καθαρα νομιζω για ομοφυλοφιλα ζευγάρια,οποτε εφοσον δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια δεν με απασχολησε ποτε αυτο το θεμα ...

    Οταν λες βασικα ζητηματα τι εννοεις ?
    Περουσιακα ?
    Ουτε αυτα θα ηταν λογος για εμας να κανουμε κατι τετοιο ...Για εμενα ειναι απαραβατο γεγονος πως οτι ανηκει στον συζηγο απο πατρικη περιουσια ειναι καθαρα δικο του και φυσικα οτι ανηκει σε εμενα ειναι δικο μου ..
    Τωρα αυτα που αποκτηθηκαν κατα την διαρκεια του γαμου ειναι καθαρα για τα παιδια μας .Αυτος ειναι ο νομος μας ..
    Ειτε χωρισουμε, ειτε ειμαστε μαζι η κοινη μας περιουσια παει εκει και φυσικα αυτα τα θεματα κανονιζονται και με βαση τους δικηγουρος και τους λογιστες που εχει καθε ζευγάρι οταν οι δουλειες τους ειναι μαζι ..
    Σε αυτα τα θεματα δεν χωρανε συναισθηματισμοι ...Εδω ειναι αλλο κομματι που κοιτας να εισαι σωστος απο την αρχη γιατι δεν ξερεις ποτε τι μπορει να συμβει ..
    Μπορει εμενα ή τον συζηγο αυριο να μας την δωσει και να μπλεξουμε καπου και να χασουμε οτι φτιαξαμε ...Δεν νομιζω να υπαρχει κανενας υπευθυνος για ολο αυτα που εχει κανει που να τα αφηνει στον αερα ή να βαζει τα ερωτικα στη μεση ...

    Αυτα ειναι ζητηματα που οταν ενα ζευγαρι αποφασισει να παντρετει τα ξεκαθαριζει ,οπως και για εμενα νομος ειναι οταν μια γυναικα παντρευεται να εχει παντα το δικος της πορτοφόλι, ασχετα αν ο αντρας εχει την οποιαδηπτε οικονομικη κατασταση .
    Απολυτα ολα αυτα ?
    Οκ, τα δεχομαι και δεν με ενοχλουν ,οπως και ειναι το πρωτο πραγμα που εχω μαθει στην κορη μου ..
    Ανεξαρτητη σε ολα και κυριως στον οικονομικο τομεα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post

    Φυσικα !
    Υπαρχουν εκατονταδες να σου πω αλλα μοντελα γαμου που ειναι επιτυχημενα .
    Αν ρωτησεις ολα αυτα τα ζευγαρια που ειναι χρονια μαζι θα σου πουν το καθαρα δικο τους μοντελο γαμου ..

    Ειπαμε ομως ,αλλο τι ειναι γαμος με την καθε αυτου σημασια ,by the book ,που λεμε και αλλο τι φτιαχνω εγω με τον συντροφο μου και το ονομαζω γαμο, επειδη μονο και μονο υπαρχει ενα χαρτι, ειτε απο εκκλησια, ειτε απο δημαρχειο ειτε απο συμβολαιογραφο ..
    Γαμος για καποιον σημαινει εχω την γυναικα μου και οτι μπορω να πηγαινω και με αλλες κρυφα και να γυρναω το βραδυ στο σπιτι μου και να μην συμβαινει κατι ...Αν το σκεφτεις και γι αυτους ¨επιτυχημενο ¨μοντελο ειναι γιατι δεν διαλυεται ,ασχετα αν εχουν καταπατηθει μεσα σε αυτον τα παντα απο αξιες και ηθικες ...
    Οπως υπαρχουν και γαμοι που η γυναικα εχει καταπατησει καθε δικαιωμα ελευθεριας του αντρα ,τον εχει υποτιμήσει με τα λογια της και την συμπεριφορα της ,δεν τον αξιωνει ουτε τον θαυμάζει και γενικα ,ενα γαμο δεν τον κρινει μονο η απιστια ...
    Αν δεν ειμαστε υπερηφανοι για τον συντροφο μας ,και αυτο για εμενα ειναι εξισου σημαντικο θεμα ...

    Και καπου εδω σου λεω οτι πολιτικο γαμο μπορει να εκανα αν υπηρχε γραφειοκρατικο θεμα μεχρι να κανω τον θρησκευτικο .
    Σύμφωνο συμβιωσης ομως ποτέ ,γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει κανενας μα κανενας απολυτος λογος ..

    Αυτα ειναι καθαρα νομιζω για ομοφυλοφιλα ζευγάρια,οποτε εφοσον δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια δεν με απασχολησε ποτε αυτο το θεμα ...

    Οταν λες βασικα ζητηματα τι εννοεις ?
    Περουσιακα ?
    Ουτε αυτα θα ηταν λογος για εμας να κανουμε κατι τετοιο ...Για εμενα ειναι απαραβατο γεγονος πως οτι ανηκει στον συζηγο απο πατρικη περιουσια ειναι καθαρα δικο του και φυσικα οτι ανηκει σε εμενα ειναι δικο μου ..
    Τωρα αυτα που αποκτηθηκαν κατα την διαρκεια του γαμου ειναι καθαρα για τα παιδια μας .Αυτος ειναι ο νομος μας ..
    Ειτε χωρισουμε, ειτε ειμαστε μαζι η κοινη μας περιουσια παει εκει και φυσικα αυτα τα θεματα κανονιζονται και με βαση τους δικηγουρος και τους λογιστες που εχει καθε ζευγάρι οταν οι δουλειες τους ειναι μαζι ..
    Σε αυτα τα θεματα δεν χωρανε συναισθηματισμοι ...Εδω ειναι αλλο κομματι που κοιτας να εισαι σωστος απο την αρχη γιατι δεν ξερεις ποτε τι μπορει να συμβει ..
    Μπορει εμενα ή τον συζηγο αυριο να μας την δωσει και να μπλεξουμε καπου και να χασουμε οτι φτιαξαμε ...Δεν νομιζω να υπαρχει κανενας υπευθυνος για ολο αυτα που εχει κανει που να τα αφηνει στον αερα ή να βαζει τα ερωτικα στη μεση ...

    Αυτα ειναι ζητηματα που οταν ενα ζευγαρι αποφασισει να παντρετει τα ξεκαθαριζει ,οπως και για εμενα νομος ειναι οταν μια γυναικα παντρευεται να εχει παντα το δικος της πορτοφόλι, ασχετα αν ο αντρας εχει την οποιαδηπτε οικονομικη κατασταση .
    Απολυτα ολα αυτα ?
    Οκ, τα δεχομαι και δεν με ενοχλουν ,οπως και ειναι το πρωτο πραγμα που εχω μαθει στην κορη μου ..
    Ανεξαρτητη σε ολα και κυριως στον οικονομικο τομεα ..
    Γειά σου Marilou!

    Μπορείς να παραθέσεις την πηγή από την οποία θα μπορούσε να πάρει κάποιος πληροφορίες για το γάμο;
    Μιλάω συγκεκριμένα για το γάμο by the book πάνω στον οποίο πατήσατε με το σύζυγό σου και κάνατε το δικό σας μοντέλο.
    Θα θελες επίσης να αναφέρεις οτιδήποτε άλλο σε έχει βοηθήσει στον επιτυχημένο γάμο σου;

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Γειά σου Marilou!

    Μπορείς να παραθέσεις την πηγή από την οποία θα μπορούσε να πάρει κάποιος πληροφορίες για το γάμο;
    Μιλάω συγκεκριμένα για το γάμο by the book πάνω στον οποίο πατήσατε με το σύζυγό σου και κάνατε το δικό σας μοντέλο.
    Θα θελες επίσης να αναφέρεις οτιδήποτε άλλο σε έχει βοηθήσει στον επιτυχημένο γάμο σου;
    Καλησπέρα !
    Τι εννοείς πηγή δεν κατάλαβα ...

    Η φράση αυτή είναι μεταφορική και την χρησημοποιουμε όταν θέλουμε να πούμε πως κάποια πράγματα είναι βασισμένα υπό κάποιες προϋποθέσεις που πλέον έχουν καθιερωθεί σαν στερεότυπα ...
    Αυτό δεν σημαίνει ότι για να πετύχεις το δικό σου μοντέλο πρέπει να συμβαδίζει βάση αυτών ..

    Ο καθένας φτιάχνει το δικό του ..

    Και όχι για εμένα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος πετυχημένος γάμος όταν ακόμα είναι υπό εξελιξη και απαρτίζεται από δύο διαφορετικους ανθρώπους που είναι ενεργοί παντού ,εχουν συναισθήματα και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να τους ξημερώσει η αυριανή μέρα και πως θα αντιδράσουν ...

    Ακόμα και σαν γονεις που έγιναν μέσα σε αυτό τον γάμο, είναι υπό δοκιμασία στο αν είναι επιτυχημένοι ή όχι .
    Γιατί για εμένα ο γάμος είναι συνιφασμενος με τα παιδιά και αν είναι πετυχημένος ή όχι καθρεπτιζεται και στις δικές τους ζωές ,οπότε έχω πολύ μέλλον εγώ ακόμα να δω τι είναι και αν είναι ,κάτι το οποίο στο ξαναλέω ,για εμένα είναι ένας ακόμη γάμος όπως όλοι αυτοί που έχουν τα πολύ δικά μου πρόσωπα ..
    Δεν νομίζω ότι διαφέρει κάπου ...

    Στο τέλος γίνεται αυτό το ταμείο και σε αυτό το τέλος δεν θα είμαι εγώ παρόν για να ακούσω τι θα πουν .
    Αυτοί που θα μείνουν πίσω θα έχουν λόγο να πουν είτε για την σύντροφό που είχαν ή για την μητέρα κατά πόσο πετυχημένη ή όχι ήταν ...
    Νομίζω καταλαβαίνεις ποτε κάποιος είναι σίγουρος για το πόσο επιτυχημένη πορεία είχε σε αυτή την ζωή .

    Ικανοποιημένος μπορεί να είσαι γιατί απολαμβάνεις ανταμοιβές από τους δικούς σου ανθρώπους αλλά πετυχημένος δεν το ξέρεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλησπέρα !
    Τι εννοείς πηγή δεν κατάλαβα ...

    Η φράση αυτή είναι μεταφορική και την χρησημοποιουμε όταν θέλουμε να πούμε πως κάποια πράγματα είναι βασισμένα υπό κάποιες προϋποθέσεις που πλέον έχουν καθιερωθεί σαν στερεότυπα ...
    Αυτό δεν σημαίνει ότι για να πετύχεις το δικό σου μοντέλο πρέπει να συμβαδίζει βάση αυτών ..

    Ο καθένας φτιάχνει το δικό του ..

    Και όχι για εμένα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος πετυχημένος γάμος όταν ακόμα είναι υπό εξελιξη και απαρτίζεται από δύο διαφορετικους ανθρώπους που είναι ενεργοί παντού ,εχουν συναισθήματα και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να τους ξημερώσει η αυριανή μέρα και πως θα αντιδράσουν ...

    Ακόμα και σαν γονεις που έγιναν μέσα σε αυτό τον γάμο, είναι υπό δοκιμασία στο αν είναι επιτυχημένοι ή όχι .
    Γιατί για εμένα ο γάμος είναι συνιφασμενος με τα παιδιά και αν είναι πετυχημένος ή όχι καθρεπτιζεται και στις δικές τους ζωές ,οπότε έχω πολύ μέλλον εγώ ακόμα να δω τι είναι και αν είναι ,κάτι το οποίο στο ξαναλέω ,για εμένα είναι ένας ακόμη γάμος όπως όλοι αυτοί που έχουν τα πολύ δικά μου πρόσωπα ..
    Δεν νομίζω ότι διαφέρει κάπου ...

    Στο τέλος γίνεται αυτό το ταμείο και σε αυτό το τέλος δεν θα είμαι εγώ παρόν για να ακούσω τι θα πουν .
    Αυτοί που θα μείνουν πίσω θα έχουν λόγο να πουν είτε για την σύντροφό που είχαν ή για την μητέρα κατά πόσο πετυχημένη ή όχι ήταν ...
    Νομίζω καταλαβαίνεις ποτε κάποιος είναι σίγουρος για το πόσο επιτυχημένη πορεία είχε σε αυτή την ζωή .

    Ικανοποιημένος μπορεί να είσαι γιατί απολαμβάνεις ανταμοιβές από τους δικούς σου ανθρώπους αλλά πετυχημένος δεν το ξέρεις ...
    Αν στο μέλλον τα παιδιά σου δεν ακολουθήσουν αυτά τα στερεότυπα, για παράδειγμα συμφωνήσουν με τους συζύγους τους πως μπορούν να έχουν ελεύθερα και εξωσυζυγικές σχέσεις, κάτι το οποίο θα είναι αντίθετο στη δική σου ηθική και τις αξίες σου, θα νιώσεις πως απέτυχες στη διαπαιδαγώγηση τους; Θα ντραπείς για τα παιδιά σου;
    Πως θα αντιδρούσες σε αυτή την περίπτωση;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Αν στο μέλλον τα παιδιά σου δεν ακολουθήσουν αυτά τα στερεότυπα, για παράδειγμα συμφωνήσουν με τους συζύγους τους πως μπορούν να έχουν ελεύθερα και εξωσυζυγικές σχέσεις, κάτι το οποίο θα είναι αντίθετο στη δική σου ηθική και τις αξίες σου, θα νιώσεις πως απέτυχες στη διαπαιδαγώγηση τους; Θα ντραπείς για τα παιδιά σου;
    Πως θα αντιδρούσες σε αυτή την περίπτωση;
    Καλημέρα και καλό μήνα !

    Για εμάς δεν είναι θέμα στερεοτύπων όλο αυτό που αναφέρεις .
    Ειναι θέματα ηθικής πέραν όλων ,πρέπει να σκεφτόμαστε ότι δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτό τον κόσμο ..

    Έχουμε γονεις ,αδέλφια,έχουμε μια επαγγελματική πορεία που πρέπει να αποπνεουμε τον δέοντα σεβασμό και δεν μπορεί να συμπεριφερόμαστε με τέτοιο τρόπο ώστε να θηγουμε κάθε αξία που έχουμε πάρει από τις οικογένειές μας .

    Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα γιατί όπως λέω πλέον, για τίποτα δεν είμαι σίγουρη και δεν ξέρω πως θα αντιδράσω αν δεν το ζήσω ..
    Πολλές φορές είπα εγώ δεν θα πέσω σε αυτή την παγίδα αλλά κάποιες το εκανα ,οπότε μεγάλα λόγια δεν λέω ..

    Για την κόρη μου είμαι σίγουρη ότι δεν θα συμβεί γιατί ήδη ειναι μέσα στο παιχνίδι των σχέσεων ,συζητάμε πάρα πολύ μαζί και ξέρω ότι έδωσα τόσα χρόνια δεν πήγαν χαμένα και δεν θα διαλέξει αυτό τον δρόμο γιατί πολύ απλά δεν είναι τέτοιος χαρακτήρας .
    Όχι ότι δεν μπορεί αλλά γιατί πολύ απλά ούτε καν το αναζητά .
    Τυχαίνει να έχω συζητήσει τα πάντα μαζί της και ξέρω πολύ καλά ότι και καλά περνάει έτσι όπως είναι και το κυριότερο θέλει οι άλλοι να την σέβονται για όλα .
    Έχει να κάνει και με την δουλειά που διάλεξε να κάνει και την θέση που θα έχει σε λίγο καιρό .
    Δεν συμβαδίζει όλο αυτό ....

    Τώρα για τον γιο μου τι να σου πω ..
    Άγνωστο πώς θα αντιδράσει.Στο θέμα τον σχέσεων νομίζω θα κάνει τα πάντα για να νοιώθει καλά , γιατί του έχουμε πει εξίσου τα ίδια πάνω κάτω ..
    Να ζήσει την ζωή του ,να είναι γεμάτος από εμπειρίες και αν κάποτε αποφασίσει να κάνει ένα γάμο να ειναι μόνο εκεί ..
    Τώρα τι θα κάνει μόνο αυτός το ξέρεις γιατί ακόμα είναι πολύ μικρός για να απαντήσω σε κάτι τέτοιο ..

    Ένα είναι όμως το σίγουρο ,είναι παιδιά μου και είμαι σίγουρη ότι θα είμαι διπλα τους οποία επιλογή και να κάνουν αρκεί να τα βλέπω χαρούμενα και ευτυχισμένα .


    Πέραν όλων αυτών να σε ρωτήσω αν αυτές οι ερωτήσεις έχουν κάποιο σκοπό ?
    Κάνεις κάποια εργασία ,αναζήτηση πάνω σε αυτό το κομμάτι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα και καλό μήνα !

    Για εμάς δεν είναι θέμα στερεοτύπων όλο αυτό που αναφέρεις .
    Ειναι θέματα ηθικής πέραν όλων ,πρέπει να σκεφτόμαστε ότι δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτό τον κόσμο ..

    Έχουμε γονεις ,αδέλφια,έχουμε μια επαγγελματική πορεία που πρέπει να αποπνεουμε τον δέοντα σεβασμό και δεν μπορεί να συμπεριφερόμαστε με τέτοιο τρόπο ώστε να θηγουμε κάθε αξία που έχουμε πάρει από τις οικογένειές μας .

    Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα γιατί όπως λέω πλέον, για τίποτα δεν είμαι σίγουρη και δεν ξέρω πως θα αντιδράσω αν δεν το ζήσω ..
    Πολλές φορές είπα εγώ δεν θα πέσω σε αυτή την παγίδα αλλά κάποιες το εκανα ,οπότε μεγάλα λόγια δεν λέω ..

    Για την κόρη μου είμαι σίγουρη ότι δεν θα συμβεί γιατί ήδη ειναι μέσα στο παιχνίδι των σχέσεων ,συζητάμε πάρα πολύ μαζί και ξέρω ότι έδωσα τόσα χρόνια δεν πήγαν χαμένα και δεν θα διαλέξει αυτό τον δρόμο γιατί πολύ απλά δεν είναι τέτοιος χαρακτήρας .
    Όχι ότι δεν μπορεί αλλά γιατί πολύ απλά ούτε καν το αναζητά .
    Τυχαίνει να έχω συζητήσει τα πάντα μαζί της και ξέρω πολύ καλά ότι και καλά περνάει έτσι όπως είναι και το κυριότερο θέλει οι άλλοι να την σέβονται για όλα .
    Έχει να κάνει και με την δουλειά που διάλεξε να κάνει και την θέση που θα έχει σε λίγο καιρό .
    Δεν συμβαδίζει όλο αυτό ....

    Τώρα για τον γιο μου τι να σου πω ..
    Άγνωστο πώς θα αντιδράσει.Στο θέμα τον σχέσεων νομίζω θα κάνει τα πάντα για να νοιώθει καλά , γιατί του έχουμε πει εξίσου τα ίδια πάνω κάτω ..
    Να ζήσει την ζωή του ,να είναι γεμάτος από εμπειρίες και αν κάποτε αποφασίσει να κάνει ένα γάμο να ειναι μόνο εκεί ..
    Τώρα τι θα κάνει μόνο αυτός το ξέρεις γιατί ακόμα είναι πολύ μικρός για να απαντήσω σε κάτι τέτοιο ..

    Ένα είναι όμως το σίγουρο ,είναι παιδιά μου και είμαι σίγουρη ότι θα είμαι διπλα τους οποία επιλογή και να κάνουν αρκεί να τα βλέπω χαρούμενα και ευτυχισμένα .


    Πέραν όλων αυτών να σε ρωτήσω αν αυτές οι ερωτήσεις έχουν κάποιο σκοπό ?
    Κάνεις κάποια εργασία ,αναζήτηση πάνω σε αυτό το κομμάτι ?
    Γειά σου και πάλι!
    Καλό καλοκαίρι!
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Συγκεκριμένο σκοπό δεν έχουν οι ερωτήσεις μου. Προβληματισμοί είναι περισσότερο. Δεν κάνω κάποια εργασία....

    Σε συγχαίρω για την απόφαση σου να είσαι δίπλα στα παιδιά σου όποια επιλογή κι αν κάνουν στη ζωή τους αφού επιθυμία σου είναι η χαρά και η ευτυχία τους πάνω απ' όλα.

    Θεωρώ πως δίνει απίστευτη δύναμη σε έναν άνθρωπο το να νιώθει πως οι γονείς του τον αποδέχονται και τον εκτιμούν γι' αυτό που είναι και για τις επιλογές που κάνει στη ζωή του. Με την προϋπόθεση βέβαια πως αναλαμβάνει την ευθύνη για τις επιλογές αυτές.

    Δε θα ήταν πραγματικά υπέροχο αν όλος ο κόσμος μας αποδεχόταν και μας εκτιμούσε γι' αυτό που είμαστε; Όπως κι αν είναι αυτό.
    Να σέβεται τις επιλογές που κάνουμε για τον εαυτό μας; Όποιες κι αν είναι αυτές.
    Για ποιο λόγο έχουμε ανάγκη να συμβαδίζουν τα πιστεύω και οι πράξεις των άλλων με τις δικές μας; Και γιατί αν δε συμβαδίζουν δεν είναι για μας αποδεκτοί;

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Γάμος
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 296
    Last Post: 03-02-2019, 14:20
  2. 2ος Γαμος και 2η οικογενεια
    By katherina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 120
    Last Post: 11-10-2016, 14:34
  3. Γάμος!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 26-03-2014, 12:09
  4. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 21:11
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •