Γάμος αχταρμάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101

    Γάμος αχταρμάς

    Μυστήριο;
    Θεσμός;
    Σύμβαση;
    Ένωση δύο ανθρώπων;
    Σχέση δηλωμένη στο κράτος;
    Ή κάτι άλλο;
    Τι είναι τελικά ο γάμος;
    Έχω μπερδευτεί...
    Όποιος το χει βιώσει ας βοηθήσει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Γαμος ειναι η επιθυμια δυο ανθρωπων να ζουν μαζι καθε μερα , να μοιραζονται λυπες και χαρες, να εχουν κοινους στοχους κι επιδιωξεις , να χαιρονται με τις επιτυχιες ο ενας του αλλου.
    Αν θα το δηλωνουν ως Μυστηριο, ως συμβαση, ως κοινωνικη επιταγη εγκειται στα πιστευω του ζευγαριου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Γαμος ειναι η επιθυμια δυο ανθρωπων να ζουν μαζι καθε μερα , να μοιραζονται λυπες και χαρες, να εχουν κοινους στοχους κι επιδιωξεις , να χαιρονται με τις επιτυχιες ο ενας του αλλου.
    Αν θα το δηλωνουν ως Μυστηριο, ως συμβαση, ως κοινωνικη επιταγη εγκειται στα πιστευω του ζευγαριου.
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση

    Οπότε όταν χωρίζουν είναι γιατί πλέον δεν υπάρχει αυτή η επιθυμία;
    Παίζει ρόλο σ' ένα χωρισμό το πώς βλέπουν το γάμο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Μυστήριο;
    Θεσμός;
    Σύμβαση;
    Ένωση δύο ανθρώπων;
    Σχέση δηλωμένη στο κράτος;
    Ή κάτι άλλο;
    Τι είναι τελικά ο γάμος;
    Έχω μπερδευτεί...
    Όποιος το χει βιώσει ας βοηθήσει
    γιατι εχεις μπερδευτει;
    το θεμα ειναι τι ειναι για σενα και για την υποψηφια/νυν συντροφο σου και οχι για τους αλλους.
    δεν ειναι για ολους τους ανθρωπους το ιδιο, ξεχασες και μερικες εκδοχες.
    πχ :κοινωνικη καταξιωση, συναισθηματικη ασφαλεια, οικονομικη εξασφαλιση, δημιουργια οικογενειας, κλπ.

    για μενα, ειναι περιπου οτι λεει το μελος καργα, απο πανω, συν μια αυτοματη ρυθμιση για τα δικαιωματα του ζευγαριου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση

    Οπότε όταν χωρίζουν είναι γιατί πλέον δεν υπάρχει αυτή η επιθυμία;
    Παίζει ρόλο σ' ένα χωρισμό το πώς βλέπουν το γάμο;
    σε εναν χωρισμο, παιζει ρολο το πως βλεπουν την ζωη τους μαζι ή χώρια, και οχι πως βλεπουν τον θεσμο του γαμου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Μυστήριο;
    Θεσμός;
    Σύμβαση;
    Ένωση δύο ανθρώπων;
    Σχέση δηλωμένη στο κράτος;
    Ή κάτι άλλο;
    Τι είναι τελικά ο γάμος;
    Έχω μπερδευτεί...
    Όποιος το χει βιώσει ας βοηθήσει

    O γάμος είναι ένα μυστήριο και όχι το Μυστήριο ...
    Ένα πείραμα δυο ανθρώπων είναι που εμπεριέχει αγάπη,ερωτά , κατανόηση,εξέλιξη,ελευθέρι α και το κυριότερο αλληλοσεβασμό .Όταν χαθεί έστω και ένα απο αυτό το στοιχείο τότε το πείραμα απέτυχε .
    Τίποτε λιγότερο ,τίποτε περισσότερο...

    Όποιος το έζησε ή το ζει μπορεί να καταλάβει τι λέω !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σε εναν χωρισμο, παιζει ρολο το πως βλεπουν την ζωη τους μαζι ή χώρια, και οχι πως βλεπουν τον θεσμο του γαμου.
    Για σένα που είναι θεσμός τι πιστεύεις πως θα ήταν ωφέλιμο να κάνεις ώστε να μη φτάσεις στο χωρισμό;

    Τι εννοείς λέγοντας αυτόματη ρύθμιση για τα δικαιώματα του ζευγαριού;

    Συμφωνώ ότι το πώς θα το δηλώσει το ζευγάρι έγκειται στα πιστεύω του (θεσμός, μυστήριο, Μυστήριο, σύμβαση, συμφωνία, ένωση κλπ), καθώς και ότι μπορεί να καλύπτει διάφορες ανάγκες (κοινωνική καταξίωση, συναισθηματική ασφάλεια, οικονομική εξασφάλιση κλπ)... Ο γάμος και η δημιουργία οικογένειας μπορούμε να πούμε πως είναι το ίδιο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    O γάμος είναι ένα μυστήριο και όχι το Μυστήριο ...
    Ένα πείραμα δυο ανθρώπων είναι που εμπεριέχει αγάπη,ερωτά , κατανόηση,εξέλιξη,ελευθέρι α και το κυριότερο αλληλοσεβασμό .Όταν χαθεί έστω και ένα απο αυτό το στοιχείο τότε το πείραμα απέτυχε .
    Τίποτε λιγότερο ,τίποτε περισσότερο...

    Όποιος το έζησε ή το ζει μπορεί να καταλάβει τι λέω !
    Τα πειράματα μέχρι να καταλήξουν στην επιτυχία περνούν πρώτα από το στάδιο των δοκιμών όπου τα αποτελέσματα είναι συνήθως αποτυχημένα, έτσι δεν είναι;

    Πως το έχεις εφαρμόσει αυτό στο πείραμα του γάμου σου; Τι δοκιμές έχεις κάνει;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Τα πειράματα μέχρι να καταλήξουν στην επιτυχία περνούν πρώτα από το στάδιο των δοκιμών όπου τα αποτελέσματα είναι συνήθως αποτυχημένα, έτσι δεν είναι;

    Πως το έχεις εφαρμόσει αυτό στο πείραμα του γάμου σου; Τι δοκιμές έχεις κάνει;
    Έχεις δίκιο !
    Με το πέρασμα των χρόνων τα πειράματα είναι ολο και πιο δύσκολα και εκεί πραγματικά φαίνεται τι άνθρωπος είσαι και τι είσαι διατεθημενος να κάνεις .
    Τι σημαίνει η λέξη αγάπη ,έρωτας και τι εγωισμός ...

    Μην ξεχνάς όμως πως μέσα από αυτές τις δυσκολίες οι σχέσεις και δυναμώνουν και μεγαλώνουν αρκεί να υπάρχουν οι αρχικές βάσεις οι οποίες να είναι γερές!


    Όταν λες δοκιμές τι εννοείς ?
    Σε ποιο τομέα ?
    Γιατί ο γαμος δεν περιλαμβάνει μόνο ένα κομμάτι .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Για σένα που είναι θεσμός τι πιστεύεις πως θα ήταν ωφέλιμο να κάνεις ώστε να μη φτάσεις στο χωρισμό;

    Τι εννοείς λέγοντας αυτόματη ρύθμιση για τα δικαιώματα του ζευγαριού;

    Συμφωνώ ότι το πώς θα το δηλώσει το ζευγάρι έγκειται στα πιστεύω του (θεσμός, μυστήριο, Μυστήριο, σύμβαση, συμφωνία, ένωση κλπ), καθώς και ότι μπορεί να καλύπτει διάφορες ανάγκες (κοινωνική καταξίωση, συναισθηματική ασφάλεια, οικονομική εξασφάλιση κλπ)... Ο γάμος και η δημιουργία οικογένειας μπορούμε να πούμε πως είναι το ίδιο;
    Οχι, δεν ειναι θεσμος για μενα. ειναι ΚΑΙ θεσμος. αλλιως δεν χρειαζοταν. μεναμε και με τις σχεσεις μας. για οσο θελαμε.
    ειναι πρωταρχικα συμβατοτητα στις προσωπικοτητες και στις επιθυμιες, τοσο του ενος για τον αλλον, οσο και για την ζωη, ειναι αμοιβαια ελξη, συναισθηματικη και σωματικη και μετα, ειναι ενας θεσμος που εξασφαλιζει κοινωνικα καποια πραγματα, αυτο που σου ειπα "δικαιωματα".
    κι αυτα ειναι το να αποτελεις αναγνωρισμενα απο την κοινωνια το κοντινοτερο ατομο του ανθρωπου που παντρευεσαι, που σημαινει οτι αν ερθεις σε δυσκολη θεση, εκεινος θα φροντισει να τηρηθουν οι επιθυμιες σου και τα δικαιωματα σου κι οχι καποια ξαδερφη που δεν εχεις ξαναμιλησει απο την τριτη γυμνασιου...
    επισης ρυθμισει περιουσιακα και κληρονομικα θεματα.

    για να μην φτασω στον χωρισμο, θα επρεπε κατ αρχας να μην ΘΕΛΩ να χωρισω και να μην θελει και ο συντροφος μου να χωρισουμε. και τα δυο μαζι. το ενα μονο δεν φτανει.
    απο εκει και περα, τα υπολοιπα που κανεις, ειναι οσα κανεις για να μην διαλυσεις γενικα, μια ερωτικη σχεση. δλδ να εισαι συνεννοησιμος, να ενδιαφερεσαι για τον αλλο και την σχεση σας, να υπαρχει ζωντανη ουσιαστικη επικοινωνια κλπ.
    πραγματα που ετσι κι αλλιως τα κανεις οταν ΘΕΛΕΙΣ μια σχεση. γι αυτο εν τα απαριθμησα. γιατι οταν ΘΕΛΕΙΣ, ξερεις τι να κανεις. το θεμα ειναι να θελει και ο αλλος. αν δεν θελει, καμια προσπαθεια δεν εχει νοημα κατα την γνωμη μου.
    καλυτερα να φευγεις, να γλυτωνεις και τον χρονο σου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Έχεις δίκιο !
    Με το πέρασμα των χρόνων τα πειράματα είναι ολο και πιο δύσκολα και εκεί πραγματικά φαίνεται τι άνθρωπος είσαι και τι είσαι διατεθημενος να κάνεις .
    Τι σημαίνει η λέξη αγάπη ,έρωτας και τι εγωισμός ...

    Μην ξεχνάς όμως πως μέσα από αυτές τις δυσκολίες οι σχέσεις και δυναμώνουν και μεγαλώνουν αρκεί να υπάρχουν οι αρχικές βάσεις οι οποίες να είναι γερές!


    Όταν λες δοκιμές τι εννοείς ?
    Σε ποιο τομέα ?
    Γιατί ο γαμος δεν περιλαμβάνει μόνο ένα κομμάτι .
    Οι "δοκιμές" πήγαιναν με τα πειράματα... Δεν πιστεύω πως έχεις κάνει δοκιμές στο γάμο σου. Ή όχι;

    Από την εμπειρία σου ποιες πιστεύεις πως είναι αρχικές βάσεις που χρειάζεται να είναι γερές για να πετύχει ο γάμος και ποιο θεωρείς το σημαντικότερο στοιχείο που είναι απαραίτητο για τη διατήρηση του;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Οι "δοκιμές" πήγαιναν με τα πειράματα... Δεν πιστεύω πως έχεις κάνει δοκιμές στο γάμο σου. Ή όχι;

    Από την εμπειρία σου ποιες πιστεύεις πως είναι αρχικές βάσεις που χρειάζεται να είναι γερές για να πετύχει ο γάμος και ποιο θεωρείς το σημαντικότερο στοιχείο που είναι απαραίτητο για τη διατήρηση του;
    Σεβασμός !
    Αυτό για εμένα είναι το άλφα και το ωμέγα πέραν από την αγάπη φυσικά που εννοείται ότι υπάρχει ώστε να κάνεις ένα γάμο .
    Σεβασμός στα θέλω του άλλου,σε αυτό που είναι ,στις επιθυμίες του στις προσδοκίες του και φυσικά και στην οικογένεια αυτού αν καταλαβαίνεις πως είναι σημαντικό μέρος στην ζωή του (ένα κομμάτι που συχνά δεν το λαμβάνουν πολλοί υπόψιν τους και όμως παίζει καθοριστικό ρόλο)

    Όσο σημαντικός είναι ο σεβασμός άλλο τόσο σπουδαίο κομμάτι μέσα σε ένα μακροχρόνιο γάμο είναι ο ερωτισμος και η διατήρηση αυτού ...

    Όσο δύσκολο είναι να σέβεσαι τον άλλον στα θέλω του άλλο τόσο είναι να διατηρείς αυτό το κομμάτι ενεργώ κόντρα στην ρουτίνα και στις ανάγκες των παιδιών που κάποια στιγμή υπερκαλύπτουν τις ανάγκες που έχει ένας άντρας και μια γυναίκα ...



    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχω κάνει δοκιμές στο γάμο μου ?
    Είκοσι χρόνια κρατάει νομίζεις έχουν περάσει έτσι απλά ή έχουν αντέξει λίγα πράγματα ?
    Πιστεύεις ότι δεν υπαρχει περίπτωση ρηξης ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Οχι, δεν ειναι θεσμος για μενα. ειναι ΚΑΙ θεσμος. αλλιως δεν χρειαζοταν. μεναμε και με τις σχεσεις μας. για οσο θελαμε.
    ειναι πρωταρχικα συμβατοτητα στις προσωπικοτητες και στις επιθυμιες, τοσο του ενος για τον αλλον, οσο και για την ζωη, ειναι αμοιβαια ελξη, συναισθηματικη και σωματικη και μετα, ειναι ενας θεσμος που εξασφαλιζει κοινωνικα καποια πραγματα, αυτο που σου ειπα "δικαιωματα".
    κι αυτα ειναι το να αποτελεις αναγνωρισμενα απο την κοινωνια το κοντινοτερο ατομο του ανθρωπου που παντρευεσαι, που σημαινει οτι αν ερθεις σε δυσκολη θεση, εκεινος θα φροντισει να τηρηθουν οι επιθυμιες σου και τα δικαιωματα σου κι οχι καποια ξαδερφη που δεν εχεις ξαναμιλησει απο την τριτη γυμνασιου...
    επισης ρυθμισει περιουσιακα και κληρονομικα θεματα.

    για να μην φτασω στον χωρισμο, θα επρεπε κατ αρχας να μην ΘΕΛΩ να χωρισω και να μην θελει και ο συντροφος μου να χωρισουμε. και τα δυο μαζι. το ενα μονο δεν φτανει.
    απο εκει και περα, τα υπολοιπα που κανεις, ειναι οσα κανεις για να μην διαλυσεις γενικα, μια ερωτικη σχεση. δλδ να εισαι συνεννοησιμος, να ενδιαφερεσαι για τον αλλο και την σχεση σας, να υπαρχει ζωντανη ουσιαστικη επικοινωνια κλπ.
    πραγματα που ετσι κι αλλιως τα κανεις οταν ΘΕΛΕΙΣ μια σχεση. γι αυτο εν τα απαριθμησα. γιατι οταν ΘΕΛΕΙΣ, ξερεις τι να κανεις. το θεμα ειναι να θελει και ο αλλος. αν δεν θελει, καμια προσπαθεια δεν εχει νοημα κατα την γνωμη μου.
    καλυτερα να φευγεις, να γλυτωνεις και τον χρονο σου...
    Βρίσκω απολύτως λογικά όσα γράφεις. Δείχνεις πως έχεις εμπειρία στο θέμα. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

    Όσες φορές έχεις χωρίσει για ποιους λόγους δεν ήθελες τις σχέσεις αυτές;

    Πιστεύεις πως δε θα έχεις αντίστοιχους λόγους στο γάμο σου;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Βρίσκω απολύτως λογικά όσα γράφεις. Δείχνεις πως έχεις εμπειρία στο θέμα. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

    Όσες φορές έχεις χωρίσει για ποιους λόγους δεν ήθελες τις σχέσεις αυτές;

    Πιστεύεις πως δε θα έχεις αντίστοιχους λόγους στο γάμο σου;
    Το μελλον δεν μπορω να το διαβασω.
    επομενως δεν ξερω αν δεν θα εχω ποτε λογους ειτε αντιστοιχους ειτε διαφορετικους για να χωρισω...
    στο περελθον, χωρισα απο σχεση, οχι απο γαμο, γιατι παρολο που καναμε φοβερη παρεα, μου ειχε τελειωσει εντελως η ερωτικη επιθυμια για εκεινον, και δεν γινοταν να συνεχισω ετσι..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Το μελλον δεν μπορω να το διαβασω.
    επομενως δεν ξερω αν δεν θα εχω ποτε λογους ειτε αντιστοιχους ειτε διαφορετικους για να χωρισω...
    στο περελθον, χωρισα απο σχεση, οχι απο γαμο, γιατι παρολο που καναμε φοβερη παρεα, μου ειχε τελειωσει εντελως η ερωτικη επιθυμια για εκεινον, και δεν γινοταν να συνεχισω ετσι..
    Καταλαβαίνω...
    Ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι ακριβώς επειδή δεν μπορούμε να ξέρουμε το μέλλον οπότε προσπαθώ να βρω απάντηση σε κάποια πράγματα που με προβληματίζουν...

    Ο νόμος εξασφαλίζει τα δικαιώματα των μελών του ζευγαριού και των παιδιών. Με ένα χωρισμό αν δεν υπάρχουν παιδιά ο γάμος-οικογένεια παύει να υπάρχει και καθένας τραβάει το δρόμο του. Αν υπάρχουν παιδιά και πάλι ο γάμος παύει να υπάρχει, η οικογένεια όμως;

    Για παράδειγμα αν στα 10 χρόνια γάμου σου τελειώσει (γενικά μιλάω) η ερωτική επιθυμία για τον άλλο και έχεις 2 παιδιά 6 και 3 ετών χωρίζεις όπως χώρισες όταν είχες μόνο τον εαυτό σου;

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γάμος
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 296
    Last Post: 03-02-2019, 15:20
  2. 2ος Γαμος και 2η οικογενεια
    By katherina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 120
    Last Post: 11-10-2016, 15:34
  3. Γάμος!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 26-03-2014, 13:09
  4. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 22:11
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 01:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •