Ξεχασα που πηγαινα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Ξεχασα που πηγαινα

    Καλησπερα. Εχω Αγχωδη Διαταραχη κ PTSD. Ξεκινησα να παω καπου και στη διαδρομη συνειδητοποιησα οτι πηγαινα καπου αλλου. Το καταλαβα μετα απο αρκετη ωρα και πολλα χιλιομετρα απτο σημειο που θα πηγαινα αρχικα. Τι μπορει να σημαινει αυτο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Χωρις να είμαι ειδικός ή γιατρός θα απαντήσω.
    Έχω ΓΑΔ και παίρνω 2 αντικαταθλιπτικα και xanax. Είναι κάποιες λίγες φορές που και γω ξεχνάω που έχω παρκάρει το αυτοκίνητο κτλ. Όταν έχεις ΓΑΔ παρατηρείται σε πολλές περιπτώσεις η απουσία συγκέντρωσης γιατί σε καταλαμβάνει το άγχος. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν παίρνεις αγωγή και αν ναι τί αγωγή παίρνεις αλλά έχω διαβάσει ότι τα αντιψυχωτικά και τα ηρεμιστικά έχουν μια τάση να επηρεάζουν αρνητικά την μνήμη και την συγκέντρωση.
    Όπως και να έχει αν σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός να του το αναφέρεις γιατί μόνο εκεί θα πάρεις μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Χωρις να είμαι ειδικός ή γιατρός θα απαντήσω.
    Έχω ΓΑΔ και παίρνω 2 αντικαταθλιπτικα και xanax. Είναι κάποιες λίγες φορές που και γω ξεχνάω που έχω παρκάρει το αυτοκίνητο κτλ. Όταν έχεις ΓΑΔ παρατηρείται σε πολλές περιπτώσεις η απουσία συγκέντρωσης γιατί σε καταλαμβάνει το άγχος. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν παίρνεις αγωγή και αν ναι τί αγωγή παίρνεις αλλά έχω διαβάσει ότι τα αντιψυχωτικά και τα ηρεμιστικά έχουν μια τάση να επηρεάζουν αρνητικά την μνήμη και την συγκέντρωση.
    Όπως και να έχει αν σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός να του το αναφέρεις γιατί μόνο εκεί θα πάρεις μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση.
    Δεν παιρνω αγωγη, μονο ψυχοθεραπεια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Με τη διαταραχή μετατραυματικού στρες είναι σύμπτωμα η έλλειψη προσανατολισμού. συζήτησέ το με την/τον ψυχολόγο σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Καλησπερα. Εχω Αγχωδη Διαταραχη κ PTSD. Ξεκινησα να παω καπου και στη διαδρομη συνειδητοποιησα οτι πηγαινα καπου αλλου. Το καταλαβα μετα απο αρκετη ωρα και πολλα χιλιομετρα απτο σημειο που θα πηγαινα αρχικα. Τι μπορει να σημαινει αυτο;
    Καλησπερα παιρνω αγωγη ζολοφτ σεροκιουελ ζυπρεξα και ζαναξ μου
    εχει συμβει και μενα παρόμοιο σκηνικο με την μονη διαφορα το καταλαβα
    λιγο πιο συντομα απο εσενα αλλα γενικα το μαυλο μου το νιωθω πολλες φορες
    παρα πολυ θολο και ισως η αγωγη φταιει σε αυτο δεν μπορω να σου πω
    με σιγουρια φταιει η δεν φταιει η αγωγη απλα σου λεω την δικη μου
    εμπειρια πανω σε κατι παρομοιο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Έχει τύχει σε περίοδο που δεν επερνα αγωγή σε τραπέζι με πολλά άτομα να έρχεται γνωστός μου να ξεκινάω να συστήνω και από το άγχος μου ξέχασα πως λένε ένα ξάδερφο μου...
    Το άγχος και η κατάθλιψη σου τρώει τη συγκέντρωση του μυαλού σου

  7. #7
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Έχει τύχει σε περίοδο που δεν επερνα αγωγή σε τραπέζι με πολλά άτομα να έρχεται γνωστός μου να ξεκινάω να συστήνω και από το άγχος μου ξέχασα πως λένε ένα ξάδερφο μου...
    Το άγχος και η κατάθλιψη σου τρώει τη συγκέντρωση του μυαλού σου
    Δεν παιρνω αγωγη, το διαχειριζομαι με ψυχοθεραπεια απλα ηθελα να δω ποσο σοβαρο μπορει να ειναι και να δω και εμπειριες αλλων

Similar Threads

  1. Χώρισα μετά από 8χρ ενώ πήγαινα για γαμο
    By Vael0911 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 107
    Last Post: 06-08-2023, 10:42
  2. Ξέχασα πως κοιμάμαι
    By kokou in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 17-11-2020, 03:20
  3. Ξέχασα
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 24-02-2010, 21:09
  4. Ξεχασα τα χαπια μου.
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-2009, 22:43
  5. Replies: 3
    Last Post: 04-11-2008, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •