Αγχωδη διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1

    Αγχωδη διαταραχή

    Γεια σας πονεμενες ψυχες!Ειμαι 27 ετων εχω αγχωδη διαταραχη π προήλθε απο προβλημα υγειας κατι το ασήμαντο π εγω το εκανα σημαντικο!Ετσι ξεκινησαν οι κρισεις αγχους και οι κρισεις πανικου!παιρνω αγωγη εδω κ 4 μηνες!Ξεκινησα με λεξοτανιλ και ενλιφτ!Πλεον δν χρειαζομαι ηρεμιστικο κ συνεχίζω το ενελιφτ!!Δεν ειχα καμια παρενεργεια απο την αγωγη!Υπαρχουν ομως στιγμες λογο δουλεια να εχω πολυ στρες και εκει ξεκιναει ο πονος στο στηθος π τ νιωθω σαν τραβηγμα σαν να μαζευντε οι μύες μου ενα πραγμα π μ αγχώνει απο καρδια κ εξετασεις αιματος ειμαι τελεια!Εχω πιασει πολλες φορες τν εαυτο μου να δινω βαση στην αναπνοη μου που φτανω να παιρνω πολυ γρηγορα σε φαση να μπουκωνω και να εχω μια πιεση στο προσωπο μου!Τρεμουλα ιδρωτας τ εχω ξεπερασει σχεδον!Εγω εχω να κανω τν εξης ερωτηση ο πονος στο στηθος π μ αγχωνει ειναι απο τς μυες γτ παντα ποναω/τραβαει απο τν αριστερή μερια!Και αυτο συμβαινεο οταν κανω μαυρες σκεψεις οτι εχω κατι!Εγραψα αυτο το μνμα για να μοιραστω κ εγω με τν σειρα μου τα πονακια τς ψυχης σε ανθρωπους π με καταλαβαινουν!

  2. #2
    Ψυχοσωματικο θεωρω οτι ειναι λογω του στρες. Επειδη ομως εχεις αμφιβολιες αν θες μπορεις ν επισκεφτεις εναν καρδιολογο ωστε ν δεις που οφειλεται και ετσι να απαλλαγεις απο το αγχος της αμφιβολιας "τι εχω?". Υπομονη και εμπιστοσυνη στον ειδικο που σε παρακολουθει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα φίλε μου. Από την στιγμή που έκανες τις απαραίτητες εξετάσεις και είσαι εντάξει παθολογικά, το λογικό συμπέρασμα είναι πως ο πόνος στο στήθος είναι από το άγχος σου που σωματοποιείται.
    Θέμα με την ανάσα μου εγώ και γω. Παρατηρώ την ανάσα λες και πρέπει να την κατευθύνω εγώ και όχι να γινεται αυτόματα.
    Λογικά πάντα χωρίς να είμαι γιατρός ή ειδικός όλα αυτά που περιγράφεις είναι σωματοποίηση άγχους.
    Σταμάτα να κάνεις μαύρες σκέψεις και μη φοβάσαι ότι θα πάθεις κάτι.
    Μην ποντάρεις στο λάθος άλογο που λέει και ο γιατρός μου.
    Είναι σαν να είσαι στον ιππόδρομο και να ποντάρεις όλα όσα έχεις στο άλογο που έχει τις λιγότερες πιθανότητες. Αυτό κάνεις εσύ με την πιθανότητα να πάθεις κάτι σοβαρό. Και αυτό σε γεμίζει άγχος και επειδή δεν το αποβάλλεις, το άγχος σου σωματοποιεί όλα αυτά τα συμπτώματα. Το άγχος σου προκαλεί χημικές ανισορροπίες στον εγκέφαλο σου και οι νευρώνες σου στέλνουν false alarms.
    Πίστεψε με αν πάθεις κάτι σοβαρό όπως π.χ. έμφραγμα, θα το καταλάβεις 100% ότι είναι έμφραγμα ή χτύπα ξύλο δεν θα προλάβεις να το καταλάβεις καθόλου.
    Κάνε μια φορά το 6μηνο ή μια φορά τον χρόνο μια γενική αίματος και μια επίσκεψη σε έναν καρδιολόγο ώστε να ξέρεις τί σου γίνεται παθολογικά και από κει και πέρα όταν σε πιάνει τράβηγμα στο στήθος, ή όταν επικεντρώνεσαι στην ανάσα σου αντιμετώπισε το. Μην σε πιάνει πανικός, μην κάνεις μαύρες σκέψεις. Συνέχισε να κάνεις ότι έκανες. Δείξε στον εγκέφαλο σου ότι δεν υπάρχει λόγος να στέλνει false alarms και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Θα το κάνεις μια φορά, δύο φορές, τρεις.... όσες χρειαστεί, και ο εγκέφαλος σου θα σταματήσει να σε ενοχλεί.

Similar Threads

  1. Αγχώδη διαταραχή
    By Tod179 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-12-2019, 08:53
  2. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 11:10
  3. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 22:12
  4. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 03:50
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 08:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •