Άγχος και καθημερινή ταχυκαρδία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    3

    Άγχος και καθημερινή ταχυκαρδία

    Γεια σας, ήρθε η σειρά μου να πω και εγώ τον πόνο μου. Είμαι αγόρι 20 χρόνων. Είμαι αγχώδεις τύπος, στα 17 μου ξεκίνησα να νιώθω ένα περίεργο συναίσθημα τα βράδια κάτι σαν κρίση άγχους και δεν κοιμόμουν σχεδόν καθόλου. Λίγο καιρό μετά από αυτό με άρχισαν οι κρίσεις πανικού, φοβόμουν να ανεβαίνω σε αμάξια, κάθε φορά που ανέβαινα με έπιανε κρίση πανικού. Την πρώτη φορά κατέληξα στα επείγοντα νομίζοντας ότι θα πάθω εμφράγμα. Τέλος πάντων μετά κάποιο χρονικό διάστημα μου πέρασαν όλα τα συμπτώματα και ένιωθα λίγο καλύτερα. Κρίσεις δεν πάθαινα σχεδόν 2 χρόνια όλα ήταν μια χαρά. Έλα όμως που ένα βράδυ στην δουλειά (δουλεύω νυχτερινές 12ωρα) με έπιασε ένας φόβος έτσι από το τπτ και λέω από μέσα μου (άντε πάλι ξανά όλα από την αρχή). Με έπιασε κάτι σαν ιδψ για αρκετό καιρό, μην σας πω ότι με πιάνει ακομα που και που. Φοβόμουν να μην κάνω κακό στους συνεργάτες μου,στην κοπέλα μου κλπ. Μου πέρασε και αυτό λιγάκι είμαι καλύτερα. Τώρα έχω άλλο θέμα.. με την υποχονδρίαση, νόμιζα ότι είχα ΣΚΠ, πήγα έκανα μαγνητική εγκεφάλου όλα καλά.. ηρέμησα για λίγο καιρό.. μετά με άρχισαν οι ταχυκαρδιες. Πήγα σε καρδιολόγο και εκεί όλα μια χαρά, αλλά οι ταχυκαρδιες δεν σταματήσανε.. σε ψυχολόγο είχα πάει μια φορά πριν πολύ καιρό αλλά δεν βοήθησε σε κάτι.. δεν ξέρω τι να κάνω.. πρόσφατα έγινα πατέρας (ξέρω μικρός είμαι ακόμα) αλλά δεν μπορώ να χαρώ όπως πρέπει το παιδί μου.. στο μυαλό μμ συνέχεια τριγυρνάει η σκέψη ότι κάτι θα πάθω με την καρδιά μου.. ξαπλωμένος έχω 90 παλμούς.. όρθιος φτάνω 110-120 για λίγο μετά πέφτουν.. επίσης είναι στιγμές που η καρδιά μου χτυπάει αργά 60-70 παλμούς αλλά την νιώθω σαν να θέλει να βγει.. βαρέθηκα να μετράω συνέχεια τους παλμούς μου κάθε τρεις και λίγο .. ξέρω ότι είναι από το άγχος αλλά δεν ξέρω πως να τους σταματήσω.. και ξέρω ότι υπάρχουν χάπια για την ταχυπαλμια αλλά δεν θέλω να τα πάρω.. υπάρχει περίπτωση να πάθει τπτ η καρδιά μου από την ταχυπαλμια? Σας έχει συμβεί να χτυπάει τόσο δυνατά και αργά καρδιά σας? Συγγνώμη που έγραψα ολόκληρο βιβλίο.. είμαστε πολλοί εδώ μέσα που μας έχει καταρρεύσει το άγχος αλλά το παλεύουμε.. ίσως πρέπει να πάω σε ψυχολόγο.. σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ λέω εάν θες πέρα από την ψυχολόγο να πας και σε ψυχίατρο να πάρεις μια γνώμη και από εκεί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα φίλε μου. Από την στιγμή που έχεις εξεταστεί από τους αρμόδιους γιατρούς και είσαι παθολογικά καλά, τότε ναι άποψη μου είναι να πας σε έναν ψυχολόγο γιατί όλα αυτά που νιώθεις το πιο πιθανό είναι πως είναι ψυχοσωματικά από την έξαρση άγχους.
    Όχι ψυχίατρο αμέσως. Εισαι σε μια ηλικία που οι νευρώνες σου και ο εγκέφαλος σου παθολογικά ακόμη δημιουργούνται και κατά την γνώμη μου θα ήταν λάθος να μπεις σε κάποια αγωγή χωρίς πρώτα να δουλέψεις με έναν ψυχολόγο.
    Απευθύνσου σε ένα ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή να σου διαγνώσει αυτά που σε ταλαιπωρούν ώστε να τα επεξεργαστείς και να τα κατανοήσεις και στη συνέχεια είτε να σου μάθει να τα αποβάλλεις ή να τα διαχειρίζεσαι σωστά. Σε ψυχίατρο θα απευθυνθείς μόνο με εντολή του ψυχολόγου σου.
    Συνεπώς με ηρεμία και χωρίς καταστροφολογία απέκλεισε με εξετάσεις το παθολογικό ζήτημα αντικειμενικά, και αφού οι γιατροί σου αποκλείσουν το παθολογικό τότε ηρέμησε και χωρίς πανικό απευθύνσου σε έναν ψυχολόγο και όλα θα πάνε καλά.
    Επίσης μακριά από δικές σου διαγνώσεις μέσω ίντερνετ και σύγκριση συμπτωμάτων κτλ. Σχεδόν όλοι μας εδώ μέσα την έχουμε πατήσει έτσι. Όσο το ψάχνεις μόνος σου και βγάζεις δικές σου 'διαγνώσεις' τόσο χειρότερα αγχώνεσαι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ για την απάντηση ναι ίσως πρέπει να πάω σε ψυχολόγο επειδή δεν αντέχεται όλο αυτό καθημερινά.. ζαλάδες, ταχυκαρδίες, πονοκέφαλοι κλπ.. θέλω να ζήσω την ζωή μου ήρεμα και ωραία.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    19
    Καλησπέρα Daniel.
    Οι παλμοί μην αγχώνεσαι, και εγώ 20 είμαι, και έχω σε ηρεμία 80-90 και το πρωί φτάνω και 100-110, ειδικά όταν έχω άγχος. Πάντα έτσι ήμουν, μαζί με χαμηλή πίεση. Έχω μεγάλο θέμα με την υποχονδρία, αλλά λόγω πάθησής μου ,τα αντικαταθλιπτικά που είναι ηρεμιστικά απαγορεύονται, οπότε πρέπει να το διαχειριστώ μόνη μου.
    Πήγανε πρώτα σε έναν άλλο ψυχολόγο να το συζητήσετε. Είσαι νέος, έχεις ένα μωράκι. Η υποχονδρία είναι ξεκάθαρα θέμα που πρέπει να δουλέψετε με τον ψυχολόγο, δλδ να σε μάθει να το "βλέπεις αλλιώς". Οι ψυχίατροι δεν είναι τόσο καλοί στην συμπεριφορά, διότι ασχολούνται περισσότερο με την ιατρική Φύση της νευροσυναψης, είναι ειδικοί στις θεραπείες, αλλά μέχρι εκεί. Για συμπεριφορά, θέλουμε ψυχολόγο.

    Καλό κουράγιο και υγεία σε εσένα και στην οικογένεια σου εύχομαι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Αν παρεις καλος απο τους αρμοδιες ειδηκοτητες , παθολογ, καρδιολογ, νευρολογο, παμε ψυχιατρο ή ψυχολογο.
    Θα σε βοηθησουν να περασουν αυτα τα συμπτωματα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Να προσπαθείς να κοιμάσαι όσο γίνεται περισσότερο. Δες και καμιά χαζομάρα στην τηλεόραση να αποσπάσεις την προσοχή σου. Ασχολησου με κάτι που σε ευχαριστεί που μπορεί να είναι είτε μια βόλτα είτε απλά να ξαπλώνεις και να κοιτάς το ταβάνι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ενδοκρινολογικός έλεγχος η συμβουλή μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Εγώ το είχα κάνει και αυτό, όλα νορμάλ. Αλλά μπορεί να το κάνει ώστε να αποκλειστεί και το ενδεχόμενο θυροειδή

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις. Έχω πάει νευρολόγο επειδή ένιωθα μουδιάσματα στη πατούσα.. όλα μια χαρά είπε, με στένευαν τα παπούτσια, υπήρχαν καιροί που ξυπνούσα με θολούρα στο δεξί μάτι, πήγα σε οφθαλμίατρο δεν μου βρήκε κάτι, η οφθαλμίατρος μου συστήνε να πάω να κάνω μαγνητική εγκεφάλου, πήγα έκανα όλα καθαρά.. μετά από αυτό πήγα και σε καρδιολόγο πριν 2 μήνες, μου έκανε τριπλεξ και καρδιογράφημα, δεν έχει τπτ η καρδιά μου είπε και εάν θέλω να μου γράψει κάτι φάρμακα για να μειώσει τους παλμούς αλλά δεν ήθελα να τα πάρω.. και τώρα δεν ξέρω, να ξανά πάω καρδιολόγο? Έχω κάνει και εξετάσεις αίματος και το μόνο που ήταν χαμηλό ήταν τα τριγλυκερίδια και η χοληστερόλη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Και μόνο το ότι προβληματιζεσαι επειδή τα τριγλυκεριδια και η χοληστερίνη σου είναι χαμηλά....γεγονος θαυμασιο! ,δείχνει ότι το θέμα σου είναι περισσότερο ψυχολογικο παρα οτιδήποτε άλλο.

    Τα έχεις ιατρικως εξετασει όλα...

    Όσο σε λιγότερες ιατρικες επισκέψεις πηγαίνεις τώρα, τόσο πιο γρήγορα θα το ξεπεράσεις

Similar Threads

  1. Άγχος στην καθημερινότητα μου, ταχυκαρδία τρομερή.
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-05-2020, 01:59
  2. H καθημερινή ρουτίνα σας
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 08-06-2016, 16:08
  3. ταχυκαρδία από το άγχος
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2014, 00:03
  4. Ταχυκαρδία, άγχος και άλλα
    By agxwtikos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-01-2014, 00:32
  5. Ταχυκαρδία και άγχος.
    By White Hawk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-2013, 23:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •