δεν μπορω αλλο! δεν μπορω! μια συμπτωση με ενοχλησε πολυ! βοηθηστε με! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ποια αδυναμια ρε φιλε μου, ποια προβληματικοτητα! Εσυ ,απο το μηνυμα σου μας αποκαληπτεις τη ζηλευτη σου δυμαμη!! μακαρι να ειχα και εγω την δικη σου δυναμη! την δικη σου αποφασηστικοτητα! αυτο που εκανες δεν ειναι ευκολο, αλλοι προσπαθουνε πολλα χρονια και εσυ το καταφαιρες μεσα σε μηνες!
    Δωσε στον εαυτο σου τα ευσημα που του αξιζουν ,δεν ειναι κακο να παραδεχτεις οτ εχεις ποιοτητα!! να νιωθεις υπερηφανος οταν καταφαιρνεις πραγματα δυσκολα,μην νιωθεις μειωνεκτικα οταν πρεπει να νιωθεις το αντιθετο!!
    Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    ειχα παει σε ψυχιατρο αλλα μου ειπε να παω αθηνα (εφοσον του ειπα οτι εκει ειναι η βαησ μου) και να βρω εναν που να ξερει cbt

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    ειχα παει σε ψυχιατρο αλλα μου ειπε να παω αθηνα (εφοσον του ειπα οτι εκει ειναι η βαησ μου) και να βρω εναν που να ξερει cbt
    και τι εκανες απο εκει και περα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μη το λες... μπορει μια χαρα να ειναι ανεξελεγκτη ocd. και το ocd θεμα ψυχιάτρου ειναι.
    το θεμα ομως δεν ειναι να βγαλουμε διαγνωση μεταξυ μας, αλλα να παει σε εναν ψυχιατρο και να σταματησει να φιαχνει πολλαπλα προφιλ ανακαλυπτοντας συνεχως νεα κολληματα...
    Δεν διαφωνω. Κι εγώ πάσχω από OCD και ξέρω ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι και αναμφιβολλα ειναι παθηση που χρηζει ψυχιατρικης παρακολουθησης εξισου, ειδικα αν ειναι εκτος ελεγχου, απλως κατα τη γνωμη μου εδώ φαίνεται να έχει χαθεί εντελώς η επαφή με την πραγματικότητα και αυτο μπορεί να υποδηλώνει κι άλλες ψυχιατρικές παθήσεις. Δεν κάνω διάγνωση εννοείται αλλά σίγουρα πρέπει να πάει σε έναν γιατρό , να τον διαγνώσει, να του γράψει μια αγωγή και να τον παρακολουθεί. Εμείς ως χρήστες τι άλλο να κάνουμε για το θεμα του; Έχει τόσα χρόνια αυτή η ιστορία, για να μην το συνειδητοποιεί ο ίδιος τι να πω.


    Εντιτ προς τον γνωστό διαχειριστη : Το να πω ότι αυτό δεν μοιάζει με OCD και ότι είναι στη λάθος ενότητα δεν είναι προσπάθεια διάγνωσης ή προτροπή σε φαρμακευτική αγωγή. Είναι απλώς μια παρατήρηση με βάση τη λογική. Δηλαδή αν εγώ αρχίσω να δημοσιεύω στην ενότητα για τα ψυχικά τραύματα, θέματα που έχουν να κάνουν με το OCD και κάποιος χρήστης μου υποδείξει ότι είμαι στη λάθος ενότητα, σημαίνει πως μου έκανε διάγνωση;

    Διάγνωση κάνουν οι ψυχίατροι και ο χρήστης που έχει πολλαπλα προφίλ σε αυτό το φόρουμ, έχει αναφέρει πολλακις ότι δεν παρακολουθειται από κανέναν ψυχίατρο. Άρα μάλλον έχει προβεί σε αυτοδιαγνωση που δεν είναι περισσότερο αξιοπιστη από του οποιουδήποτε άλλου εδώ μέσα και παραβιάζει εξίσου τους όρους του φόρουμ αν ακολουθήσουμε την ακραία υπερβολή σας και την παρνασσιστική εμμονή σας στις λέξεις ενώ ξεκάθαρα δεν υπήρχε η πρόθεση διάγνωσης στο αρχικό ποστ μου.

    Αν ήταν διάγνωση θα ελεγα: "σε διαγιγνωσκω με σχιζοειδου τύπου διαταραχή" ή κάτι παρόμοιο , αντιθέτως εγώ είπα πως αυτό που περιγράφει δεν μοιάζει με OCD και καλό θα ήταν να συμβουλευτεί έναν ΕΙΔΙΚΌ προκειμένου να τον διαγνώσει και να του δώσει φαρμακευτική αγωγή αν χρειάζεται.

    Εδώ μέσα θα ξεχάσουμε και τα ελληνικά μας στο τέλος .
    Last edited by Skiouros8; 25-05-2021 at 18:53.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    35
    το θεμα ειναι πως ξερουμε οτι η ασθενεια μου δεν έχει δικιο?

    Η ανησυχία μου είναι ότι μπορεί να ζουμε σε ψηφιακό κόσμο, μπορεί να είδα εναν ανθρωπο να εξαφανίζεται λόγωο προβλήματος στο σύστημα, μπορεί να νευρίασα τους Θεούς ή τους προγραμματιστές της προσομοίωσης επειδή τράβηξα φωτογραφίες το μέρος (παρόλο που δεν υπήρχε κανενα πρόβλημα στις φωτος, παρολο που δεν προσπάθησα να αποκαλύψω τίποτα, παρολο που υπάρχου αλλες πιθανες εξηγησεις για το που θα μπορουσε να έχει πάει ο ανθρωπος), οτι μπορεί να θέλησαν οι Θεοί ή προγραμματιστές να μου στείλουν κακό σημάδι στέλνοντας μου σκέψεις που μαντεύουν κάποιες συμπτώσεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Βρε καλε μου άνθρωπε στο λεμε τόσα άτομα εδώ.Πηγαινε δες ενα ψυχίατρο.Το καλο σου θελουμε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by KonstantinosPL View Post
    το θεμα ειναι πως ξερουμε οτι η ασθενεια μου δεν έχει δικιο?

    Η ανησυχία μου είναι ότι μπορεί να ζουμε σε ψηφιακό κόσμο, μπορεί να είδα εναν ανθρωπο να εξαφανίζεται λόγωο προβλήματος στο σύστημα, μπορεί να νευρίασα τους Θεούς ή τους προγραμματιστές της προσομοίωσης επειδή τράβηξα φωτογραφίες το μέρος (παρόλο που δεν υπήρχε κανενα πρόβλημα στις φωτος, παρολο που δεν προσπάθησα να αποκαλύψω τίποτα, παρολο που υπάρχου αλλες πιθανες εξηγησεις για το που θα μπορουσε να έχει πάει ο ανθρωπος), οτι μπορεί να θέλησαν οι Θεοί ή προγραμματιστές να μου στείλουν κακό σημάδι στέλνοντας μου σκέψεις που μαντεύουν κάποιες συμπτώσεις.


    Αφού βλέπεις ότι δεν σου απαντάει ποτε κανείς κάτι πέρα από το προφανές: μίλα με ειδικό, γιατί δεν το πραττεις; Το να βασιζεσαι σε δικη σου αυτοδιαγνωση και ποστ σε φόρουμ για τη ψυχική σου υγεία, σίγουρα δεν σε βοηθαει.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ. ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-07-2020, 22:21
  2. Δεν μπορω να θυμηθω αν εκανα υποσχεση! βοηθηστε με! φοβαμαι!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-06-2020, 02:23
  3. Replies: 63
    Last Post: 09-03-2015, 19:13
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ
    By anna_24 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 26-05-2011, 11:50
  5. Replies: 12
    Last Post: 14-01-2011, 03:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •