Η αδερφή μου έχει καρκίνο και θα πεθάνει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132

    Η αδερφή μου έχει καρκίνο και θα πεθάνει.

    Γειά σας. Η αδερφή μου αρρώστησε και έχει καρκίνο και θα πεθάνει. Αρνήθηκα το θάνατο της και δυσκολεύομαι. Η μάνα μου με κατηγορει ότι δεν γίνεται να ζω κι εγώ. Με μισεί? Μάλλον με μισεί. Μου πέταξε πολύ χολή. Με ήθελε να κάνω κάτι να σώσω την αδερφή μου. Αλλά τι μπορώ να κάνω. Είναι σοβαρή η αρρώστια της. Αν δεν κάνω κάτι να τη σωσω αισθάνομαι ότι η μαμά μου θ αυτοκτονήσει και θα φταίω εγώ. Ότι είμαι πολύ κακός άνθρωπος. Δεν μπορώ να ηρεμήσω να ησυχάσω έχω την δική μου οικογένεια και δεν μπορώ να προσηλωθω σε αυτήν. Λες και το μυαλό μου είναι με το ζόρι σε αυτά. Κάνω κακο στον εαυτό μου με αυτές τις σκέψεις και νιώθω ότι είμαι σκατα. Με κατηγόρησε η Μ. Ότι αν πεθάνει η μάνα μου θα φταίω εγώ. Μα είναι δυνατόν μπορώ συνεχώς να την ελέγχω μην κάνει κακό στον εαυτό της επειδή η αδερφή μου θα πεθάνει? Βασικά νιώθω ότι δεν έχω καθόλου επαφή με τον δικό μου πόνο για την αδερφή μου επειδή ασχολουμε συνέχεια με τη μάνα μου. Δεν αντέχω άλλο. Η αδερφή μου είναι άρρωστη και δεν πρέπει να πεθάνει. Μα γίνεται αυτό? Δεν θα κοιμηθώ για να μην γίνει κάτι κακό δεν θα κοιμηθώ για να μην γίνει κάτι κακό κάτι κακό θα γίνει θ αυτοκτονήσει η μάνα μου γιατί δεν ξέρω έτσι μου φαίνεται. Είναι άσχημο να είναι η αδερφή σου άρρωστη. Κι εγώ το χω αρνηθεί όλο αυτό γιατί δεν το αντέχω αλλά θέλω ν ασχοληθώ λίγο και με εμένα με το πως νιωθω εγώ. Πως νιωθω που θα πεθάνει γιατί την αγαπούσα πολύ την αδερφή μου βασικά την αγαπώ. Αν έχει περάσει κάποιος παρόμοια να μου πει μήπως πρέπει να ησυχάσω και να μην έχω τόσο άγχος. Γιατί θα τρελαθώ στο τέλος. Επίσης αν φύγει το μυαλό μου από όλα αυτά και έρθω στο τώρα νιώθω ότι προδίδω την αδερφή μου. Αλλά δεν μπορώ να τη σκέφτομαι συνέχεια. Έχω κουραστεί. Ποια καλή κουβέντα ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εχω περασει ακριβως το ιδιο συμβαν σχετικα με την περιπετια σου λεω, με την διαφορα της αντιμετοπισης απο την μανα μου.Η δικη μου μανα δεν μου εριχνε τοσο εντονες ευθηνες οπως εσενα! απεναντιας ειχε τυψεις επειδη μια ζωη ασχολουταν ειτε με αδελφη μου, ειτε με την γιαγια μου , ειτε με τα ανιψια της οοταν σε ατυχημα χασαμε τον θειο μου, πατερα δλδ των ξαδελφων μου οπου τοτες εισαν μικρα γυρο στα 14-15 ,αλλα εγω ειμουν 8-9 .Αποτελεσμα ,να περασω τα χρονια μου απο τα 7-8 μου μεχρι και την εφηβια μου χωρις η μαναμου να αφοσιωθει σε εμενα, μια τα ξαδελφια μου οπου λογο οικονομικων προβληματων επρεπε να τους βοηθησει κι ολο ηταν απο εκει, μετα με την μητερα της! ,μετα με την κορη της, να φανταστεις στα 13μου μαγειρευα φαγητα κανονικα!
    Ομως το θεμα δεν ειμαι εγω, αυτο που ζεις φιλε μου νομιζω οτι ειναι ο πανικος που ζειτε οικογενειακος και δεν εχετε ακομα την ηρεμια να σκεφτητε λογικα, ετσι ενδεχετε να υπαρχουν λαθος αντιδρασεις εκατεροθεν, αρα μην παιρνεις της μετριτης τα οσα σου λεει η μανα σου, η η συζηγος σου, η της αδελφης σου, προσπαθησαι να τα βλεπεις ολα βαση της καταστασης πυ ζειτε.
    Πανω απο ολα αυτο το ατομο οπου την συγκεκριμενη στιγμη πρεπει να του δωσετε ενδιαφερον δεν ειναι ουτε η μανα σου αλλα ουτε και εσυ, ειναι η αδελφη σου και τα παιδακια σου ομως, διοτις πρεπει να μην περασουν αυτο που περασα και εγω! εχει μεγαλει σημασια να καταλαβουν το προβλημα ! ουτε να τα καλομαθαινεις ουτε να αδιαφορεις χωρις να ξερουν το λογο, πρεπει να ξερουν οτι η θεια τους εχει προβλημα ,οτι πρεπει να της σταθειτε ! για αυτο θα ελεγα να βλεπουν την αδελφη σου τα τεκνα σου! δεν πειραζει που ειναι βαρια αρρωστη!. Η αδελφη σου λοιπον εχει σημασια !!
    Αν η κοπελα ειναι τοσο ασχημα θα πρεπει να της κανετε παρεα τις μερες αυτες! πρεπει να "φυγει" με τις καλυτερες το δυνατων αναμνησεις! να μπορει οι τελευταιες μερες της να ειναι γεματες απο αγαπη. Γνωμη μου ειναι οτι η αληθεια δεν εχει να φοβατε τυποτα, αρα να λετε την αληθεια! οσο σκληρη και αν ειναι! ομως η οικογενεια σου φιλε μου, τορα που ζει αυτη την δυσκολη δοκιμασια πρεπει να σας βρει ενωμενους! Μην δινεις σημασια σε οσα λεει η μανα σου, προσπαθησαι εσυ να μην της δινεις δικαιολογια να τα λεει ,διοτις και χωρις παρεξηγηση, ισως αθελα σου να εχεις πραξει με καποιον τροπο ετσι ωστε να υπηρξε παρεξηγηση απο μεριας της.
    Σε νιωθω απολυτα φιλε μου, τα εχω ζησει και στη δικη μου οικογενεια και στην πρωιν σηζουσα κοπελα μου οπου ο αδελφος της ειχε παρομοιο προβλημα- διοτις η δικη μου αδελφη ευτηχως εζησε!, αλλα της κοπελας μου ο αδελφος οχι - και μαλιστα ετυχε να χαθει στην δικη της "βαρδια" εννοω οτι οταν ηταν αυτη στο νοσοκομειο πετυχε το κακο, και ηταν μονη της, δεν της σταθηκε κανεις! και τις εριχναν και αδικες ευθηνες επειδη δεν φωναξε τους γιατρους ωστ να σωθει ο αδελφος της. Δυστυχως και ντροπη μου μεγαλη, της εριξα και εγω ευθινες! λαθος μου αλλα την ειχα για δυνατο χαρακτηρα, ηταν απο τις κοπελες που λεμε οτι ειναι πολυ δυνατη, και της μιλησα ασχημα! τοσο που δεν καταλαβα το κακο που της εκανα! Ειμουν βεβαια πιο νεος, και επειδη ηταν λιγο μεγαλυτερη μου ,πιο εξυπνη ,αρκετα ομορφη και δυναμικη επεσα σε πλανη και ειπα λογια πολυ λαθος αποτελεσμα ηταν να κανει καο στον εαυτο της ,ευτηχως δεν τα καταφεραι οσο ηθελε ,και ευτηχως με χωρησαι γρηγορα! με εδιωξε διοτις την κατηγορισα οτι το εκανε με σκοπο κληρωνομικα κερδοι, επειδη αν ο αδελφος της πεθαινε θα ηταν μοναδικη κληρωνομς μιας καλης περιουσιας! και σαν χαζος, αλλα και επιρεασμνος πολυ απο την ξαδελφη της που μου ελεγε συνεχως τετοια πραματα! και επειδη ειμουν πολυ νεος δεν καταλαβα το λαθος μου, η ξαδελφη της με εκμεταλευτηκε ,υπηρξε κι ενα βλακωδες λαθος μας, εννοω μια περιπετεια εμενα και της ξαδελφης της κοπελας μου,οπου δεν εφταιγα αφου ειμουν μικροτερος! Το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να μιλαμε ασχημα σε ανθρωπους οπου ειναι σε τετοιες περιπετειες, οταν ενα δικο μας ατομο βρησκετε λιγο πριν τον θανατο πρεπει να ειμαστε σαν οικογενεια δεμενοι! , οι διαφοροι ερωτες ,γυναικες και ανδρες πρεπει να ειναι συμπαραστατες μοναχα και να μην εμπλεκοντε οπως λαθος εκανα εγω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Λυπάμαι πολύ για την όλη κατάσταση αλλά δεν φταις εσύ και το κυριότερο δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα για να σώσεις την αδελφή σου. Ο καρκίνος όταν έχει προχωρήσει μπορεί να τεθεί υπό έλεγχο με χημειοθεραπεία κλπ και οσο πάει. Αυτό μπορεί να το κάνει ο ογκολόγος, όχι εσύ. Θα πρέπει να το καταστήσεις σαφές στον εαυτό σου αλλά και στη μάνα σου. Μπορείτε να της σταθείτε συναισθηματικά, να την φροντίζετε ώστε να υποφέρει όσο λιγότερο γίνεται αλλά μέχρι εκεί. Δυστυχώς. Κουράγιο!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    περασαν καποιοι μηνες. πως ειναι τα πραματα? η θεια μου πριν εναμιση χρονο ειχε καρκινο παντου. παντου. τωρα εχει μεινει μονο σε ενα οργανο και ακομα την παλευει. ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθουν τα πραματα.

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 14-12-2020, 16:19
  2. Ο ρομαντισμός έχει πεθάνει σήμερον εποχή;
    By rolen in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 12-11-2016, 23:33
  3. Η ερωτική μας ζωή έχει πεθάνει λόγω φαρμάκων
    By blondleo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 09-02-2013, 19:47
  4. Η αδερφή μου έχει προ?
    By aderfoula123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2012, 22:56
  5. Εχει πεθανει κανεις απο αντικαθ/κα?
    By maria... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 14-02-2009, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •