εκτρωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 33 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 491

Thread: εκτρωση

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by ΜΑΡΙΑΠ
    Διάβασα όλα τα παραπάνω κ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον krino! Αν οι συνθήκες είναι τέτοιες όστε το παιδί που θα φέρουμε στον κόσμο να μην έχει τη σωστή οικογένεια δίπλα του (κ δεν ενοώ φυσικά ένα πατέρα κ μία μάνα που κάνουν ένα γάμο συνενετικά γιατί έτσι πρέπει αφού προέκειψε) τότε καλύτερα να μην γεννηθεί ποτέ όσο σκληρό κ αν ακούγεται αυτό.
    Δεν είναι το κάνουμε κ βλέπουμε......
    Γιατί όταν πλέον συνειδητοποιήσουμε τι κάναμε τότε πραγματικά θα έχουμε για μια ζωή τύψεις!!!!!! Όταν εμείς θα ήμαστε υπέυθυνοι για τη δυστυχία αυτού του παιδιού αυτό θα μας σκωτώνει καθημερικά κ θα είναι πολύ αργά πια να το διορθώσουμε.
    Επίσης αν υπάρχει κάποιο γεννετικό πρόβλημα δεν αξίζει να φέρουμε ένα τέτοιο παιδί στο κόσμο. Βασικά για εκείνο. Εκείνο θα ταλαιπορήται για μια ζωή. Κ αν εμείς δεν υπάρχουμε πια τι θα απογίνει, ποιός θα τον φροντίζει, θα τον προσέχει ή θα νοιαστεί κάποιος ξένος γι αυτό?

    δεν ειναι καλυτερο

    ενα παιδακι που δεν επιθυμει ενα ζευγαρι

    να το δωσει για υιοθεσια σε ενα ζευγαρι

    που ειλικρινα το επιθυμει και θα το αγαπησει
    (υπαρχουν σε διαβεβαιω)

    απο το να το δωσει στον καδο απορριματων νεκρο;

    αναλογισου...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Aν ρωτήσουν καθέναν από μας που μιλάμε σ\'αυτό το φόρουμ
    Καθέναν που έχει περάσει πολύ χειρότερα
    Κάποιον που γεννήθηκε με γεννετικά προβλήματα
    Κάποιον που ζει στους δρόμους
    Κάποιον ....

    Πόσοι νομίζετε ότι θα απαντήσουν ότι προτιμούσαν να μην είχαν γεννηθεί ποτέ?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mstrouf
    εαν με ρωτούσες τώρα, θα προτιμούσα να μην είχε \"τύχει\", να μην γνώριζα τον κόσμο με τα μάτια αυτά κ την ασχήμια του. απο κει κ περα τροφές για τα θηρία, υπάρχουνε πολλών ειδών..
    Ειλικρινά το πιστεύεις αυτό?
    Να μην υπήρχες καθόλου?ποτέ?Να μη δεις τη ζωή?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Originally posted by krino
    Συγγνωμη αλλα για το παιδι μου σκοπευω (εφοσον προκυψει) να εχει αλλα προτυπα.
    Και δεν σκοπευω να βοηθησω να γεννηθουν παιδια που αυριο να γινουν μελη του φορουμ και να γραφουν τα ψυχολογικα τους δραματα.
    Αν και σχεδόν απίθανο να γίνω κάποτε πατέρας, συμφωνώ απόλυτα.

  5. #20
    Παιδιά Έλεος! Τι δικαστήρια είναι αυτά για ανθρώπους που έχουν καταφύγει στην έκτρωση;
    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που μπορώ να αναφέρω για το ποιους λόγους πρέπει κάποια γυναίκα να κάνει έκτρωση, αλλά νομίζω πως είναι αυτονόητοι και δεν τους αναφέρω.
    Θα δώσω μόνο ένα παράδειγμα που προκύπτει και απ\' τη συμμετοχή μου εδώ μέσα τόσο καιρό, αλλά και απ\' την εμπειρία που έχω σαν άνθρωπος.
    Πόσα και πόσα παιδιά υποφέρουν από ψυχολογικά προβλήματα λόγω της αδιαφορίας και της κακοποίησης που βίωσαν μες στην οικογένεια τους;
    Πόσα και πόσα παιδιά πεθαίνουν από ναρκωτικά ακριβώς για τους ίδιους λόγους;
    Πόσοι και πόσοι κάνουν οικογένεια μόνο και μόνο γιατί τους το υπέβαλλε η κοινωνία και η οικογένεια τους και βγάζουν τέρατα που το μόνο που ζήτησαν στη ζωή τους ήταν αγάπη και δεν τηνπήραν;

    mstrouf...δεν έχω λόγια γι\' αυτά που έγραψες. Εκεί είναι όλο το ζουμί.....

  6. #21
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Το ότι υπάρχουν οικογένεις το γνωρίζω όπως γνωρίζω από την άλλη κ πολύ καλά πως λίγες είναι εκείνες που πραγματικά θέλουν ένα παιδί κ είναι σε θέση να το μεγαλώσουν όπως πρέπει προκειμένου να έχει μια ισοροπιμένη ζωή. Οι περισσότεροι το θέλου για να καλύψουν το δικό τους image ή το δικό τους εγωισμό!
    Οι θρησκείες υποστηρίζουν πως δεν έχουμε το δικαίωμα να αφαιρέσουμε μια ζωή...... Γιατί όμως δεν μας λένε πως αντίστοιχα δεν έχουμε δικαίωμα να φέρουμε στον κόσμο μια ζωή την οποία θα καταστρέψουμε?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Δεν νομιζω να βγαλετε ακρη,και οι δυο πλευρες δικιο εχουν....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by krino
    δεν σκοπευω να βοηθησω να γεννηθουν παιδια που αυριο να γινουν μελη του φορουμ και να γραφουν τα ψυχολογικα τους δραματα.
    Νομίζω πως αυτό το έγραψες για να κάτσουν να ασχοληθούν όλοι και να γίνει ένα μπάχαλο εδώ μέσα (το λέω ευγενικά).

    κrino νομίζω πως ένας γονιός που αγαπάει πραγματικά το παιδί του θα το αγαπάει ακόμα και αν το παιδί βρεθεί στην κόλαση. Η βοήθεια που υπάρχει στο φορουμ διαφέρει με την βοήθεια που δίνει ένας γονιός στο παιδί του. Ξέρεις krino μερικές φορές σκέφτομαι πως ακόμα και αν γεννούσα ένα μογγολάκι θα έκανα τα πάντα για να ζήσει καλύτερα απο μένα. Αυτό δεν σημαίνει οτι θέλω να γεννήσω ένα μογγολάκι αλλά οτι υποστηρίζω με όλο μου το είναι την ζωή και το δικαίωμα να ζεί ο κάθε άνθρωπος σε αυτόν τον κόσμο.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kyknos25


    τα παιδια ειναι δωρο θεου αγαπητε μου

    εγω πως νομιζα οτι τα φερνει ο κρινος?

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by vince
    Νομίζω πως αυτό το έγραψες για να κάτσουν να ασχοληθούν όλοι και να γίνει ένα μπάχαλο εδώ μέσα (το λέω ευγενικά).


    καμια σχεση.




    κrino νομίζω πως ένας γονιός που αγαπάει πραγματικά το παιδί του θα το αγαπάει ακόμα και αν το παιδί βρεθεί στην κόλαση.


    συμφωνω,
    ωστοσο αν πιστευεις οτι θα φερεις στο κοσμο ενα ανθρωπο δυστυχισμένο, θα πρεπει να συνεχισεις επειδη θα ειναι παιδι σου??




    Η βοήθεια που υπάρχει στο φορουμ διαφέρει με την βοήθεια που δίνει ένας γονιός στο παιδί του.


    σαφως και διαφερει.
    Ωστοσο το παιδι δεν ηρθε απο τον ουρανο οπως πιστευει η κυκνου.
    Αλλα γιατι δυο ατομα εκαναν κατι.



    Ξέρεις krino μερικές φορές σκέφτομαι πως ακόμα και αν γεννούσα ένα μογγολάκι θα έκανα τα πάντα για να ζήσει καλύτερα απο μένα.


    θες να πεις οτι η συζυγος σου ειναι εγκυος και σας λενε να γινει εκτρωση γιατι ολες οι εξετασεις λενε οτι θα γεννηθει μογγολακι και εσυ τους αγνοεις γιατι θα εκανες τα παντα να ζησει καλυτερα απο εμενα???

    καταλαβα σωστα η λαθος?



    Αυτό δεν σημαίνει οτι θέλω να γεννήσω ένα μογγολάκι αλλά οτι υποστηρίζω με όλο μου το είναι την ζωή και το δικαίωμα να ζεί ο κάθε άνθρωπος σε αυτόν τον κόσμο.


    ειναι αλλο θεμα αν γεννηθει το παιδι και αλλο θεμα οταν ειναι 1-2 μηνων εγκυος μια γυναικα.
    Εκτος βεβαια αν μιλαμε για θρησκοληπτους ανθρωπους που εκει παιζουν αλλα θεματα.



  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by krino
    Originally posted by vince
    Νομίζω πως αυτό το έγραψες για να κάτσουν να ασχοληθούν όλοι και να γίνει ένα μπάχαλο εδώ μέσα (το λέω ευγενικά).


    καμια σχεση.




    κrino νομίζω πως ένας γονιός που αγαπάει πραγματικά το παιδί του θα το αγαπάει ακόμα και αν το παιδί βρεθεί στην κόλαση.


    συμφωνω,
    ωστοσο αν πιστευεις οτι θα φερεις στο κοσμο ενα ανθρωπο δυστυχισμένο, θα πρεπει να συνεχισεις επειδη θα ειναι παιδι σου??




    Η βοήθεια που υπάρχει στο φορουμ διαφέρει με την βοήθεια που δίνει ένας γονιός στο παιδί του.


    σαφως και διαφερει.
    Ωστοσο το παιδι δεν ηρθε απο τον ουρανο οπως πιστευει η κυκνου.
    Αλλα γιατι δυο ατομα εκαναν κατι.



    Ξέρεις krino μερικές φορές σκέφτομαι πως ακόμα και αν γεννούσα ένα μογγολάκι θα έκανα τα πάντα για να ζήσει καλύτερα απο μένα.


    θες να πεις οτι η συζυγος σου ειναι εγκυος και σας λενε να γινει εκτρωση γιατι ολες οι εξετασεις λενε οτι θα γεννηθει μογγολακι και εσυ τους αγνοεις γιατι θα εκανες τα παντα να ζησει καλυτερα απο εμενα???

    καταλαβα σωστα η λαθος?



    Αυτό δεν σημαίνει οτι θέλω να γεννήσω ένα μογγολάκι αλλά οτι υποστηρίζω με όλο μου το είναι την ζωή και το δικαίωμα να ζεί ο κάθε άνθρωπος σε αυτόν τον κόσμο.


    ειναι αλλο θεμα αν γεννηθει το παιδι και αλλο θεμα οταν ειναι 1-2 μηνων εγκυος μια γυναικα.
    Εκτος βεβαια αν μιλαμε για θρησκοληπτους ανθρωπους που εκει παιζουν αλλα θεματα.


    Θέλω να πιστεύω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ όμως οι απαντήσεις σου μου δείχνουν το αντίθετο.

    Κανένας δεν θέλει να γεννήσει ένα προβληματικό παιδί. Όμως η ζωή δεν είναι ένα σχέδιο που έχει γραφτεί από πριν και απλά το ακολουθούμε. Τη λέξη \"μογγολάκι\" την έδωσα ως παράδειγμα. Σαφώς και η επιστήμη επιτρέπει στα ζευγάρια να λειτουργούν προληπτικά. Όμως, γονιός δεν είναι απλά ένας άνθρωπος που προνοεί αλλά και ένας άνθρωπος που καταφέρνει να ανταπεξέρχεται στις όποιες δυσκολίες προκύπτουν.

    Μογγολάκι την σήμερον ημέρα δεν γεννάει κανένας αν δεν το θέλει. Ο κόσμος προχωράει ολοένα και περισσότερο στην τεχνοκρατία με τους δικούς του ρυθμούς. Όλοι ακολουθούμε τις εξελίξεις, είτε το βλέπουμε αυτό είτε δεν το βλέπουμε.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Δεν υποστηρίζω καθόλου την έκτρωση αντί της αντισύλληψης, αλλά όλες οι ζωές έχουν αξία...συμπεριλαμβανομένης και της ζωής των υποψήφιων γονέων. Ακόμα κι αν φέρθηκαν ανεύθυνα. Δεν μπορώ να υποχρεώσω έναν άνθρωπο να γεννήσει ένα παιδί που δεν επιθυμεί και να καθορίσω την πορεία της δικής του ζωής.

    Για τον εαυτό μου μπορώ να πω ότι αν όλες οι εξετάσεις μου έλεγαν πως το παιδί που κυοφορώ θα γεννηθεί με προβλήματα, θα τερμάτιζα την κύηση. Σε όποιον μήνα κι αν βρισκόμουν.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Αυτό το θέμα μου θύμισε το Άρωμα του Ζίσκιντ.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    βινς,
    δεν εισαι σαφης,
    οποτε αφηνεις τον αλλον με ερωτηματικα.


    \"Όμως η ζωή δεν είναι ένα σχέδιο που έχει γραφτεί από πριν και απλά το ακολουθούμε. \"


    η παραπανω φραση σου, επιδεχεται πολλες ερμηνειες για να αναιρειται το υπολοιπο κειμενο σου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Επανέρχομαι...

    Originally posted by vince
    Originally posted by krino
    δεν σκοπευω να βοηθησω να γεννηθουν παιδια που αυριο να γινουν μελη του φορουμ και να γραφουν τα ψυχολογικα τους δραματα.
    Νομίζω πως αυτό το έγραψες για να κάτσουν να ασχοληθούν όλοι και να γίνει ένα μπάχαλο εδώ μέσα (το λέω ευγενικά).

    κrino νομίζω πως ένας γονιός που αγαπάει πραγματικά το παιδί του θα το αγαπάει ακόμα και αν το παιδί βρεθεί στην κόλαση. Η βοήθεια που υπάρχει στο φορουμ διαφέρει με την βοήθεια που δίνει ένας γονιός στο παιδί του. Ξέρεις krino μερικές φορές σκέφτομαι πως ακόμα και αν γεννούσα ένα μογγολάκι θα έκανα τα πάντα για να ζήσει καλύτερα απο μένα. Αυτό δεν σημαίνει οτι θέλω να γεννήσω ένα μογγολάκι αλλά οτι υποστηρίζω με όλο μου το είναι την ζωή και το δικαίωμα να ζεί ο κάθε άνθρωπος σε αυτόν τον κόσμο.
    Προφανώς η όλη αντιπαράθεση δεν γίνεται για τους γονείς που αγαπάνε πραγματικά τα παιδιά τους πέρα από κάθε εμπόδιο που μπορεί να προκύψει, αλλά για αυτούς που θα αδιαφορήσουν, που θα κακοποιήσουν, που θα πληγώσουν την ψυχή ενός παιδιού σε τέτοιο σημείο ώστε αυτό να μετανιώνει την στιγμή που γεννήθηκε.

Page 2 of 33 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •