εκτρωση - Page 33
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 33 of 33 FirstFirst ... 23313233
Results 481 to 491 of 491

Thread: εκτρωση

  1. #481
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Όσο για το θέμα της ανθρώπινης ταυτότητας και τη κλωνοποίηση διερευνώνται όλα αυτά τα ερωτήματα σε πολλά έργα επιστημονικής φαντασίας. Όποιος θέλει ας ρίξει μία ματιά στο "the extra" του Egan...

  2. #482
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Το ζυγωτό δεν είναι εν ενεργεία άνθρωπος ναι, ειναι ωστόσο εν δυνάμει άνθρωπος. Και αυτό το εν δυνάμει δεν ειναι αμελητεο.
    με αυτό το σκεπτικο και το σπερματοζωαριο είναι εν δυναμει ανθρωπος... οποτε οποιαδήποτε πραξη πλην αυτης για τεκνοποιηση είναι ανθρωποκτονια?

    για πειτε μας ρε παιδια εσεις οι χριστιανοι τι πιστευετε.. ποτε εισερχετε η ψυχη στο σωμα κατά την συλληψη ή κατά την γεννηση?

  3. #483
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    με αυτό το σκεπτικο και το σπερματοζωαριο είναι εν δυναμει ανθρωπος... οποτε οποιαδήποτε πραξη πλην αυτης για τεκνοποιηση είναι ανθρωποκτονια?

    για πειτε μας ρε παιδια εσεις οι χριστιανοι τι πιστευετε.. ποτε εισερχετε η ψυχη στο σωμα κατά την συλληψη ή κατά την γεννηση?
    Να σου απαντήσω εγώ noumac. Κατά την σύλληψη εμψυχούται το έμβρυο κατά την ορθόδοξη χριστιανική πίστη.
    ΟΜΩΣ, πρόσεξε, η σύλληψη δεν συμπίπτει επιστημονικά με την γονιμοποίηση.
    Δηλαδή, το ωάριο γονιμοποιείται στην σαλπιγγα και μετά από εκεί κάνει ένα μικρό ταξίδι προς τα κάτω, προς την μήτρα. Εκεί, όταν φτάσει, μετά από μερικές ημέρες, δεν ξέρω ακριβώς, 5 ή 8, προσκολλάται στο τοίχωμα της μήτρας, το σκάβει και ριζώνει εκεί απ όπου παίρνει αίμα και θρεπτικά συστατικά για να αναπτυχθεί το έμβρυο. Αυτή η φάση είναι η σύλληψη, επειδή πολλά γονιμοποιημένα ωάρια μπορεί να έχουν ταξιδέψει στην μήτρα αλλά για διάφορους λόγους να μην έχουν προσκολληθεί, δηλαδή να μην έχουν συλληφθεί.
    Ωστόσο, οι γενετιστές και οι γιατροί που ασχολούνται με τις εξωσωματικές αποκαλούν όλα τα γονιμοποιημένα ωάρια "έμβρυα". Μόλις δηλαδή γονιμοποιείται ένα ωάριο αυτό θεωρείται για τους επιστήμονες έμβρυο.
    Μ αυτήν την λογική, ίσως και στην ορθοδοξία να θεωρείται έμβρυο και το γονιμοποιημένο ωάριο. Δεν ξέρω, δεν έχω ρωτήσει ποτέ ούτε έχω ασχοληθεί.

  4. #484
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    με αυτό το σκεπτικο και το σπερματοζωαριο είναι εν δυναμει ανθρωπος... οποτε οποιαδήποτε πραξη πλην αυτης για τεκνοποιηση είναι ανθρωποκτονια?

    για πειτε μας ρε παιδια εσεις οι χριστιανοι τι πιστευετε.. ποτε εισερχετε η ψυχη στο σωμα κατά την συλληψη ή κατά την γεννηση?
    Το σπερματοζωάριο όχι δεν είναι εν δυνάμει ανθρωπος...μόνο του όσος καιρός και αν περάσει δεν θα γίνει άνθρωπος. Το ζυγωτό αν δεν το πειραξεις θα γίνει. Μη λέμε ότι θέλουμε ετσι για να προκαλούμε αίσθηση.

  5. #485
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Να σου απαντήσω εγώ noumac. Κατά την σύλληψη εμψυχούται το έμβρυο κατά την ορθόδοξη χριστιανική πίστη.
    ΟΜΩΣ, πρόσεξε, η σύλληψη δεν συμπίπτει επιστημονικά με την γονιμοποίηση.
    Δηλαδή, το ωάριο γονιμοποιείται στην σαλπιγγα και μετά από εκεί κάνει ένα μικρό ταξίδι προς τα κάτω, προς την μήτρα. Εκεί, όταν φτάσει, μετά από μερικές ημέρες, δεν ξέρω ακριβώς, 5 ή 8, προσκολλάται στο τοίχωμα της μήτρας, το σκάβει και ριζώνει εκεί απ όπου παίρνει αίμα και θρεπτικά συστατικά για να αναπτυχθεί το έμβρυο. Αυτή η φάση είναι η σύλληψη, επειδή πολλά γονιμοποιημένα ωάρια μπορεί να έχουν ταξιδέψει στην μήτρα αλλά για διάφορους λόγους να μην έχουν προσκολληθεί, δηλαδή να μην έχουν συλληφθεί.
    Ωστόσο, οι γενετιστές και οι γιατροί που ασχολούνται με τις εξωσωματικές αποκαλούν όλα τα γονιμοποιημένα ωάρια "έμβρυα". Μόλις δηλαδή γονιμοποιείται ένα ωάριο αυτό θεωρείται για τους επιστήμονες έμβρυο.
    Μ αυτήν την λογική, ίσως και στην ορθοδοξία να θεωρείται έμβρυο και το γονιμοποιημένο ωάριο. Δεν ξέρω, δεν έχω ρωτήσει ποτέ ούτε έχω ασχοληθεί.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από την Διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης του forum
    Last edited by vasia05; 07-11-2016 at 11:46.

  6. #486
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Δεν θα μπορούσα με τίποτα να σκοτώσω ένα παιδί.. είχα δει παλαιότερα πως μάχεται ένα παιδί για να σωθεί κατά αυτή την πράξη και πάγωσα.. την δική μας απροσεξία δεν θα την πληρώσει ένα αθώο πλάσμα.. απλά μόνο σε περίπτωση βιασμού εκεί είναι δύσκολα τα πράγματα.. θέλει να εχεις τρομερη δύναμη να αγαπήσεις ενα "προϊόν" βίας

  7. #487
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by tktk View Post
    Ωχ καημένη ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ!Δε βλέπεις ότι ο noumac ειναι άθεος και λέει μόνο για να προκαλεί κα ότι τα λεγόμενα του δεν έχουν ουσία;Αφού δε τους μαζευει το Ελληνικο κράτος στις φυλακές τους άθεους και τους αφήνει ελεύθερους τι να κάνουμε; Στην Αίγυπτο, τη Συρία, την Μέση Ανατολή γενικότερα δεν υπάρχουν άθεοι γιατί εκεί έχει ωραία κελιά! Οι χριστιανό στην Μέση Ανατολή την Αίγυπτο και την Βόρεια Αφρική γενικότερα έχουν να αντιμετωπίσουν μόνο τους ισλαμιστές!Δες Alhayat tv,ATV SAT kai Sat-7!Είναι χριστιανικα κανάλια στην Αίγυπτο τη Συρία, το Ιράκ,στη Μέση Ανατολή και τη Βόρεια Αφρική γενικότερα! Τα δύο πρώτα έχουν έδρα στην Αίγυπτο το τρίτο έχει στη Συρία! Και εκπέμπουν σε όλες τις χώρες της Μέσης Ανατολής και της Βόρειας Αφρικής για τους χριστιανούς των χωρών αυτών που δίνουν την ζωή τους για την θρησκεία τους και όχι σαν τους βλακες δυτικούς!
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από την Διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης του forum
    Last edited by vasia05; 07-11-2016 at 11:47.

  8. #488
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by maria eleni View Post
    Δεν θα μπορούσα με τίποτα να σκοτώσω ένα παιδί.. είχα δει παλαιότερα πως μάχεται ένα παιδί για να σωθεί κατά αυτή την πράξη και πάγωσα.. την δική μας απροσεξία δεν θα την πληρώσει ένα αθώο πλάσμα.. απλά μόνο σε περίπτωση βιασμού εκεί είναι δύσκολα τα πράγματα.. θέλει να εχεις τρομερη δύναμη να αγαπήσεις ενα "προϊόν" βίας
    Ούτως ή άλλως αμαρτίες γονέων παιδευουσι τέκνα. Από εκεί και πέρα το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να διαλεξει τον τροπο βασανου...βραχυπρόθεσμο ή μακροπροθεσμο. Ναι συμφωνω μαζι σου όντως αντιδρά το εμβρυο και ναι είναι αποτρόπαιο. Ωστόσο υπάρχουν πολλά που πρέπει να ζυγιστουν σε περιπτώσεις ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης...και μία ψυχή αμελημενη ή κακοποιημενη ή στερημένη αγάπης και φορτωμένη ψυχολογικά βάρη και κληρονομημενα συμπλέγματα και απωθημενα και ψυχικά τραύματα δεν υποφερει; Πόσοι άνθρωποι ευχονται να μην ειχαν γεννηθεί; Και δεν μιλάω για υλικές ελλειψεις...που και αυτές γαμανε τη ψυχολογία. Μιλαω για άτομα που δεν είναι έτοιμα να γίνουν γονείς με τον ένα ή τον άλλον τρόπο. Τεσπα...είναι τερααααστια ή συζήτηση και πραγματικά είναι λουπα, δεν υπάρχει συγκεκριμένο συμπέρασμα εξαρτάται από τη περίπτωση. Αλλά φυσικά και η διατήρηση μιας ζωής είναι προτιμηταια...

  9. #489
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Να σου απαντήσω εγώ noumac. Κατά την σύλληψη εμψυχούται το έμβρυο κατά την ορθόδοξη χριστιανική πίστη.
    Δηλ.. κατά την ορθοδοξη χριστιανικη πιστη αν δεν κανω λαθος... μιας και ολες οι ψυχες βαρυνοντε με το προπατορικο αμάρτημα, τοτε λογικα οσα εμβρυα χανοντε από εκτρωσεις μιας και εχουν ηδη ψυχη... όταν κριθουν θα πανε στην κολαση?

  10. #490
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    Δηλ.. κατά την ορθοδοξη χριστιανικη πιστη αν δεν κανω λαθος... μιας και ολες οι ψυχες βαρυνοντε με το προπατορικο αμάρτημα, τοτε λογικα οσα εμβρυα χανοντε από εκτρωσεις μιας και εχουν ηδη ψυχη... όταν κριθουν θα πανε στην κολαση?
    ενταξει βρε νουμακ το θεμα εχει διαφορετικο χαρακτηρα απο αυτο που τον δινεις εσυ! Ειπαμε να συζητησουμε για την εκτρωση και οχι για το τι διδασκει η εκκλησια....και μιας το εχεις απορεια, να σου το απαντησω εγω αυτο, και δεν θα ασχοληθω αλλο με ζητηματα σχετικα, απλα το εμβρυο ή το ζυγωτο ή οπως αλλιως θελεις πες το, αν υποθεσουμε οτι υπαρχει θεος, μιας και για σενα δεν συμβαινει αυτο, θα παει στον παραδεισο, γιατι εγινε κατι το οποιο οι αλλοι αποφασησαν για αυτο...τωρα αυτοι που το αποφασησαν αυτο, μπορεις να μαντεψεις οτι κανανε αμαρτια! Ευχαριστω...

  11. #491
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    χεσμένο σε έχουμε ολοι,όπως βλέπεις.....πηγαινε τωρα στη πατριδα σου να γινεις τζιχαντιστής!
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από την Διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης του forum
    Last edited by vasia05; 07-11-2016 at 11:52.

Page 33 of 33 FirstFirst ... 23313233

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •