εκτρωση - Page 32
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 32 of 33 FirstFirst ... 2230313233 LastLast
Results 466 to 480 of 491

Thread: εκτρωση

  1. #466
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by krino
    Originally posted by researcher



    ισως δεν πειθομαι γιατι δε θελω να πεισθω

    το ισως στην προταση σου,
    περισευει.

    Και οση επιχειρηματολογια και να βαλω,
    εσυ θα λες οτι προκειται για δολοφονια.




    Ωστοσο το οτι σου απαντω,
    δεν ειναι οτι προσπαθω να πεισω εσενα,
    (καλυτερα να παω να μετακινησω κανενα βουνο....)
    οσο οτι θα πεισω τον τυχαιο αναγνωστη που διαβαζει τις απαντησεις που σου δινω.

    Ισως (η και χωρις ισως) του φανουν χρησιμες καποια στιγμη.
    οκ με αυτα που γραφεις συμφωνω

    τα ισως μου ηταν απολυτα ειλικρινη

    να προσθεσω οτι η προθεση μας να γραφουμε εδω

    εχει να κανει με το να πεισθει η να πληροφορηθει

    ο παροντικος η μελλοντικος φορουμαναγνωστης ...

    ισως ομως ειναι και μια αναγκη εκφρασης και κατα το δυνατον επικοινωνιας και ανταλλαγης των βιωματων αποψεων και εμπειριων μας.του ειναι μας δηλαδη ως κοινωνικα οντα. λεω μας και εννοω γενικως. οχι οτι ειναι απαραιτητο να αντιστοιχει και σε σενα αυτο το κινητρο.

  2. #467
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by researcher

    τα ισως μου ηταν απολυτα ειλικρινη


    Θα σου πω κατι που δεν το ξερεις,
    μετα απο τοσα χρονια που συζηταω με κοσμο,
    εχω καταλαβει ποιος μπορει να αλλαξει σε ενα θεμα γνωμη - και ποιος οχι.


    Για αυτο, στο παρον θεμα σου ειπα οτι το \"ισως\" σου περισευει.
    Εμενα δεν με ενοχλει σε καμια περιπτωση.
    Αν υπαρχει θεμα, τοτε αν καποιος θα επρεπε να μπει σε σκεψεις αυτη θα ησουν εσυ.


    Κατα τα αλλα την ροη της συζητησης την βλεπω πολυ ομαλη.


    Βεβαιως καλυπτομαι για τον μελλοντικο αναγνωστη,
    με την ολη επιχειρηματολογια που εχω αναπτυξει.
    Πιστευω οτι εχουν καλυφτει ολα τα ενδεχωμενα κενα που μπορει να μπερδευτει ενας αναγνωστης απο τις αποψεις που βαζεις.
    Για μενα, το τελευταιο ειναι το πιο σημαντικο.

  3. #468
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by krino
    Originally posted by researcher

    τα ισως μου ηταν απολυτα ειλικρινη


    Θα σου πω κατι που δεν το ξερεις,
    μετα απο τοσα χρονια που συζηταω με κοσμο,
    εχω καταλαβει ποιος μπορει να αλλαξει σε ενα θεμα γνωμη - και ποιος οχι.


    Για αυτο, στο παρον θεμα σου ειπα οτι το \"ισως\" σου περισευει.
    Εμενα δεν με ενοχλει σε καμια περιπτωση.
    Αν υπαρχει θεμα, τοτε αν καποιος θα επρεπε να μπει σε σκεψεις αυτη θα ησουν εσυ.


    Κατα τα αλλα την ροη της συζητησης την βλεπω πολυ ομαλη.
    οκ. ο παλιος γνωριζει.
    εγω ειμαι καινουρια σχετικα.
    το δεχομαι.
    εαν γνωριζεις εκ των προτερων.

    εγω προτιμω να μη γνωριζω εκ των προτερων

    αλλα εκ των υστερων

    ωστοσο εδω δεν προκειται για πειθω οσον αφορα εμενα

    αλλα εκφραση της αποψης μου

    δεν ηταν σκοπος μου να πεισω αλλα να καταθεσω

    ξεκαθαρα αυτο που εχω να πω

    και το εκανα

    με καποια προσπαθεια επικοινωνιας

    δεν θεωρω οτι ειμαι τελεια σε αυτο

    ισως δεν ειμαι ουτε καν μετρια

    ομως προσπαθω

    εσυ δηλαδη εισαι σιγουρος οτι γνωριζεις πως δεν προκειται να πεισθω. σου λεω πως δεν ξεκινω απαραιτητα με αυτη την προθεση να μη πεισθω. ετσι αισθανομαι. και το αισθανομαι ειλικρινα. μπορεις να πιστευεις βεβαιως ο,τι θελεις.

    ξερω πως και συ εαν ακουγες κατι που σε αβγαζε απο αυτο που πιστευεις. θα εβγαινες. ξερω εννοω ετσι μου βγαινει για σενα.
    αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.
    το πως το ποτε και ο τροπος του καθενος ειναι παντα ξεχωριστος...

  4. #469
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Originally posted by sabb
    Originally posted by kyknos25
    http://www.youtube.com/watch?v=7jCRl_1OwRA

    παραθετω το πιο πανω βιντεο επειδη πολλες κ διαφορες οι αποψεις γιαυτο το θεμα..
    αν δεν επιτρεπονται τετοια βιντεο να με συγχωρεσετε κ παιδια-αντιμ-μπορειτε να το διαγραψετε,δεν κανω τιποτα σκοπιμα απλα ειλικρινα δεν εχω ιδεα για το αν επιτρεπονται τετοια ειδους βιντεο
    Αν συνεχιστεί η δημιουργία εντυπώσεων με βίντεο b-movies δεκαετίας 70 , η συζήτηση καλό θα ήταν να τελείωνε εδώ, η έκτρωση με τη σταύρωση του Χριστού δεν μπορώ να καταλάβω τι συσχέτιση μπορεί να έχει...

    Το να περνάει μήνυμα κατηχητισμού ο κάθε βλαμένος που γυρίζει αυτού του είδους τις ταινίες, θεωρώντας πως σώνει και καλά όσοι το κάνουν αυτό για να ΜΗΝ ΔΥΣΤΥΧΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ - για χίλιους δυο λόγους που έχουμε αποδεχτεί πως μπορεί να υπάρχουν - τελικά είναι οι σχιζοφρενείς δολοφόνοι με το αναρροφητήρι, σόρι αλλά δεν υπάρχει κανείς απολύτως λόγος να συνεχίζεται αυτό το θρέντ...
    Καλε μου σαββα το ΄σταυρωση χριστου\' σχετιζετε..θελει να μας πει οτι οσο αιμα εχυσε ο χριστος κ οσο πονεσε τετοιες καταστασεις βιωνει κ η αθωα ψυχουλα που αφαιρειται απο καποιους ανωριμους:τα λες χυμα κ πολλες φορες εναντιωνεσαι αλλα ειναι τοσο αληθινα αυτα που λες ασχετο που μερικες φορες οι αποψη μου ειναι τελειως διαφορετικη απο τη δικη σου
    να σαι καλα παντως

  5. #470
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by researcher



    ωστοσο εδω δεν προκειται για πειθω οσον αφορα εμενα

    αλλα εκφραση της αποψης μου

    δεν ηταν σκοπος μου να πεισω αλλα να καταθεσω

    ξεκαθαρα αυτο που εχω να πω

    και το εκανα

    με καποια προσπαθεια επικοινωνιας

    δεν θεωρω οτι ειμαι τελεια σε αυτο

    ισως δεν ειμαι ουτε καν μετρια

    ομως προσπαθω

    εσυ δηλαδη εισαι σιγουρος οτι γνωριζεις πως δεν προκειται να πεισθω. σου λεω πως δεν ξεκινω απαραιτητα με αυτη την προθεση να μη πεισθω. ετσι αισθανομαι. και το αισθανομαι ειλικρινα. μπορεις να πιστευεις βεβαιως ο,τι θελεις.

    ξερω πως και συ εαν ακουγες κατι που σε αβγαζε απο αυτο που πιστευεις. θα εβγαινες. ξερω εννοω ετσι μου βγαινει για σενα.
    αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.
    το πως το ποτε και ο τροπος του καθενος ειναι παντα ξεχωριστος...

    δεν εχει σημασια μονο η μεταξυ μας κουβεντα,
    μετα απο 30καμποσες σελιδες αυτο εχει παρει το δρομο του.

    Εχουμε εξαντλησει το θεμα προ πολλου.
    Αμα ηταν να πειστει καποιος θα ειχε γινει το προηγουμενο μηνα, τωρα ο καθενας εμπεδωσε το ποιημα του μια χαρα.


    Απο κει και περα ομως,
    συνηθως υπαρχει κοσμος που αμφιταλαντευεται πιεζομενος συναισθηματικα απο τα οσα γραφεις.
    Γιατι το συναισθημα ειναι ενας τεραστιος καταλυτης για να παρεις μια αποφαση.


    Προβαλεις αρκετα το ζητημα,
    \"πως μπορεις να σκοτωσεις αυτη την ζωουλα\"

    ειναι ενα λουκι που μπορει να πεσει ο καθενας μας.

    Βεβαιως κλεινεις τα ματια σου σκοπιμως, για καποιες ζωουλες που δεν σκοτωθηκαν μεν, αλλα αρχισαν να σκοτώνονται λιγο λιγο στην συνεχεια.
    Βεβαιως πιστευω στις ειλικρινες προθεσεις σου,
    μπορω ομως να σου πω αν και αθεος,
    οτι ο δρομος για την κολαση,
    ειναι στρωμενος με τις καλυτερες προθεσεις.....

  6. #471
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    krino

    το οτι ενδιαφερομαι για τις ζωες που φευγουν αδικα με εκτρωση

    δεν σημαινει καθολου πως δεν ενδιαφερομαι για τις ζωες που μενουν

    αυτο ειναι ενα δικο σου συμπερασμα

    οχι ομως μια δικη μου θεση

    το πως μπορεις να σκοτωσεις αυτη τη ζωουλα

    για σενα ειναι λουκι

    για μενα ειναι ζητημα που εχει σημασια και νοημα να το συζητω εδω

    το συναισθημα ειναι μερος της ζωης μας ετσι κι αλλιως

    οπως και η λογικη

    οπως και πολλα αλλα πραγματα

    αφηνω ανοιχτο το ενδεχομενο καποιες αποψεις εδω να με επηρεασουν

    ειτε αυτο επρεπε να ειχε γινει τον προηγουμενο μηνα

    ειτε θα γινει τον επομενο η οποτε

    ....οτι ο δρομος για την κολαση ειναι στρωμενος με καλες προθεσεις

    και με κακες ...θα συμπληρωσω

    ισως ειναι στρωμενος και με αδιαφορια

    ισως ειναι στρωμενος και με τεμπελια

  7. #472
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by researcher
    δεν ηταν σκοπος μου να πεισω αλλα να καταθεσω

    ξεκαθαρα αυτο που εχω να πω
    Νομίζω ότι σε ένα τέτοιο θέμα, είναι σημαντικό να ξεκαθαρίζεται ποιος είναι ο στόχος μας. Αν ο στόχος είναι να κατατεθεί η άποψη πως \'η έκτρωση είναι ιδιαίτερα ειδεχθής δολοφονία\', ΟΚ ειπώθηκε.

    Αλλά η άποψη αυτή και μάλιστα με τον τρόπο που εκφράστηκε, δεν βοηθά προς έναν πιο σημαντικό για εμένα στόχο, να μειωθεί ο αριθμός των απερίσκεπτων εκτρώσεων. Και αυτό πιστεύω ότι επιτυγχάνεται μέσα από μια πιο μετριοπαθή στάση. Ενώ ο φόβος, η αηδία, το σοκ, οι ενοχές, πιθανώς να αποτρέψουν προσωρινά, αλλά δεν προάγουν την υπευθυνότητα και τις ενσυνείδητες αποφάσεις.

    Το να δω κάμποσα βίντεο \'βίαιας\' εκκένωσης του περιεχομένου της μήτρας, είναι πιο πιθανό να με εξοικειώσει με τη βία παρά να με βοηθήσει να αναπτύξω τις θετικές όψεις της ανθρώπινης φύσης.

    Και αυτό που λες για την \'αδιαφορία\' και την \'τεμπελιά\', αν ισχύει, μπορεί να τρανταχτεί από μια τέτοια εικόνα, αλλά δεν μεταστρέφεται σε \'ενδιαφέρον\' και \'προσπάθεια\'.

  8. #473
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by marina38
    Originally posted by researcher
    δεν ηταν σκοπος μου να πεισω αλλα να καταθεσω

    ξεκαθαρα αυτο που εχω να πω
    Νομίζω ότι σε ένα τέτοιο θέμα, είναι σημαντικό να ξεκαθαρίζεται ποιος είναι ο στόχος μας. Αν ο στόχος είναι να κατατεθεί η άποψη πως \'η έκτρωση είναι ιδιαίτερα ειδεχθής δολοφονία\', ΟΚ ειπώθηκε.

    Αλλά η άποψη αυτή και μάλιστα με τον τρόπο που εκφράστηκε, δεν βοηθά προς έναν πιο σημαντικό για εμένα στόχο, να μειωθεί ο αριθμός των απερίσκεπτων εκτρώσεων. Και αυτό πιστεύω ότι επιτυγχάνεται μέσα από μια πιο μετριοπαθή στάση. Ενώ ο φόβος, η αηδία, το σοκ, οι ενοχές, πιθανώς να αποτρέψουν προσωρινά, αλλά δεν προάγουν την υπευθυνότητα και τις ενσυνείδητες αποφάσεις.

    Το να δω κάμποσα βίντεο \'βίαιας\' εκκένωσης του περιεχομένου της μήτρας, είναι πιο πιθανό να με εξοικειώσει με τη βία παρά να με βοηθήσει να αναπτύξω τις θετικές όψεις της ανθρώπινης φύσης.

    Και αυτό που λες για την \'αδιαφορία\' και την \'τεμπελιά\', αν ισχύει, μπορεί να τρανταχτεί από μια τέτοια εικόνα, αλλά δεν μεταστρέφεται σε \'ενδιαφέρον\' και \'προσπάθεια\'.
    marina

    καποιος θελησε να βαλει ενα τετοιο βιντεακι σε αυτο το χωρο

    δεν υπαρχει μονο αυτος ο καποιος εδω

    αλλα τοσοι ανθρωποι που μιλουν και εκφραζονται

    με το δικο τους λογο το δικο τους τροπο

    εαν θεωρεις οτι ο τροπος που μιλω δεν διευκολυνει κανεναν

    ειναι ενταξει. καπως το δεχομαι. δεν ειναι ευκολο να αλλαξει κανεις τροπο. δεν ειναι ευκολο καν να δω τα τρωτα μου σημεια.

    ευτυχως και το λεω ειλικρινα το ευτυχως αυτο

    δεν μιλω μονο εγω εδω

  9. #474
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by researcher
    krino

    το οτι ενδιαφερομαι για τις ζωες που φευγουν αδικα με εκτρωση

    δεν σημαινει καθολου πως δεν ενδιαφερομαι για τις ζωες που μενουν


    δεν εχω διαπιστωσει οτι ενδιαφερεσαι για το δευτερο, οσον αφορα την κουβεντα στο παρον θρεντ.



    αυτο ειναι ενα δικο σου συμπερασμα

    οχι ομως μια δικη μου θεση


    ισχυουν και τα δυο,
    μπορεις να προβληματιστεις αν θες με αυτο.




    το πως μπορεις να σκοτωσεις αυτη τη ζωουλα

    για σενα ειναι λουκι


    για μενα ειναι απο μια αναπαντεχη κατασταση,
    μιας ιατρικης εξετασης και το δραμα ενος ζευγαριου που θα αναγκαστει σε κατι τετοιο εως και η ηλιθιοτητα επισης ενος ζευγαριου που νομιζαν οτι τα προφυλακτικα ειναι κατι μπαλονια που τους φουσκωναν στα γενεθλια τους.




    για μενα ειναι ζητημα που εχει σημασια και νοημα να το συζητω εδω


    βεβαιως, και εγω το ιδιο κανω.Και οσο το συζητας θα ειμαι παρον σε αυτη την συζητηση.


    το συναισθημα ειναι μερος της ζωης μας ετσι κι αλλιως

    οπως και η λογικη


    οχι ομως να λειτουργουν απομονωμενα,
    ουτε το ενα ουτε το αλλο.
    Γιατι αλλιως, το ενα του ακρο ειναι η δικη σου εκφραση.



    οπως και πολλα αλλα πραγματα

    αφηνω ανοιχτο το ενδεχομενο καποιες αποψεις εδω να με επηρεασουν


    μην αυταπατασαι,
    στο παρον θεμα δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει κατι τετοιο.
    Αδυνατεις να χωρεσεις λογικη στη σκεψη σου.




    ειτε αυτο επρεπε να ειχε γινει τον προηγουμενο μηνα

    ειτε θα γινει τον επομενο η οποτε


    μην τα ξαναλεμε,
    δεν θα γινει ποτε.
    Το χειροτερο που μπορεις να κανεις,
    ειναι να δινεις τετοιες ελπιδες στον εαυτο σου.

    Εισαι κλειστο κυκλωμα και δεν θελεις να δεις οποιαδηποτε αλλη οπτικη.




    ....οτι ο δρομος για την κολαση ειναι στρωμενος με καλες προθεσεις

    και με κακες ...θα συμπληρωσω


    αν ειναι με κακες,
    τοτε ξερεις που βαδιζεις και τι εχεις να αντιμετωπισεις.



    ισως ειναι στρωμενος και με αδιαφορια

    ισως ειναι στρωμενος και με τεμπελια


    ξεχασες να γραψεις οτι μπορει να ειναι
    στρωμενες με ξεροκεφαλια....




  10. #475
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by kyknos25
    Καλε μου σαββα το ΄σταυρωση χριστου\' σχετιζετε..θελει να μας πει οτι οσο αιμα εχυσε ο χριστος κ οσο πονεσε τετοιες καταστασεις βιωνει κ η αθωα ψυχουλα που αφαιρειται απο καποιους ανωριμους:τα λες χυμα κ πολλες φορες εναντιωνεσαι αλλα ειναι τοσο αληθινα αυτα που λες ασχετο που μερικες φορες οι αποψη μου ειναι τελειως διαφορετικη απο τη δικη σου
    να σαι καλα παντως
    Καλέ μου Κύκνε δεν τα βάζω μαζί σου, προφανώς το βίντεο σε ταρακούνησε ψυχικά κι ένοιωσες την ανάγκη να το καταθέσεις..

    Πριν το κάνεις όμως, αναρωτήθηκες αν το έμβρυο που τεμαχίζεται κι αναρροφάται, αντί για δυο χέρια είχε τέσσερα ?
    Αν η καρδιά του χτυπούσε με 60 σφυγμούς αντί με 165 που είναι το φυσιολογικό στην 11η εβδομάδα άρα σήμαινε καρδιακή ανεπάρκεια ?
    Αν είχε σκελετικές ανωμαλίες που ενδεχόμενη γέννηση του θα το καταδίκαζε σε μια αναπηρική καρέκλα ?
    Αν, αν , αν.......

    Ο βλαμένος που κατέθεσε αυτό το βίντεο, θέλει να περάσει ένα μήνυμα..
    Και κότσαρε και τον υπέτιτλο με τη σταύρωση του Χριστού (...άρα όσοι κάνουν έκτρωση, έχουν εξασφαλισμένο το εισιτήριο για τη κόλαση !!!!)
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  11. #476
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by kyknos25
    http://www.youtube.com/watch?v=7jCRl_1OwRA

    παραθετω το πιο πανω βιντεο επειδη πολλες κ διαφορες οι αποψεις γιαυτο το θεμα..
    αν δεν επιτρεπονται τετοια βιντεο να με συγχωρεσετε κ παιδια-αντιμ-μπορειτε να το διαγραψετε,δεν κανω τιποτα σκοπιμα απλα ειλικρινα δεν εχω ιδεα για το αν επιτρεπονται τετοια ειδους βιντεο
    +

    ti sto diaolo einai afto?
    Dum spiro spero (?)

  12. #477
    Μετά από 7,5 χρόνια περίπου "ξυπνάω" το θέμα εκ νέου για να ρωτήσω και να απαντήσουν, όσοι θέλουν φυσικά, σε δυο πολύ ξεκάθαρες ερωτήσεις μου. Πότε θεωρείτε ότι ξεκινάει η ανθρώπινη ζωή μετά την "σύλληψη" και θεωρείτε ότι η έκτρωση ή για να μην σοκάρει ορισμένους αυτή η λέξη, η τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης συνιστά ανθρωποκτονία με δόλο α΄βαθμού ; Δεν ρωτάω να μου απαντήσετε αν είναι νόμιμη ή παράνομη, ούτε αν είναι ηθική ή ανήθικη απλά αν είναι η όχι ανθρωποκτονία.

    Και δεν θέλω να το δούμε από νομικής άποψης, γιατί σαφώς στην Ελλάδα, η ανθρωποκτονία και η έκτρωση τυποποιούνται στον Ποινικό Κώδικα, ως έγκληματα κατά της ζωής αλλά με αυστηρές προυποθέσεις οι οποίες θα πρέπει να συντρέξουν στα πρόσωπα της εγκύου ή του γιατρού, κτλ !!! Μην πάμε εκεί την συζήτηση, εγω απλώς ρωτάω αν θεωρείτε ότι μετά την σύλληψη έχουμε μια ανθρώπινη ζωή και σε πιο χρονικό διάστημα, στην πρώτη εβδομάδα, στην δεύτερη, στην 12η, στην 19η και αν η αφαίρεση αυτης της ζωής από το σώμα της γυναίκας είναι ή δεν είναι ανθρωποκτονία. Μπορεί κάποιος να δεχτεί ότι η ανθρώπινη ζωή υπάρχει μόνο εφόσον το τέκνο γεννηθεί ζωντανό, έτσι τουλάχιστον αποκτάει δικαιώματα στην ελληνική έννομη τάξη ένα τέκνο.

    Επίσης δεν με ενδιαφέρει η συζήτηση να πάει στην στάθμιση των ζωών γενικότερα και το εαν κάποιος είναι υπέρμαχος κατά των εκτρώσεων αν είναι ή οχι και υπέρμαχος κατά των πολέμων ή γενικότερα κατά των αθώων χαμένων ζωών καθημερινά στον πλανήτη μας για χίλιους δυο άλλους λόγους.

    Επίσης δεν θέλω να αναφερθούμε στο εαν αποτελεί ή οχι δικαίωμα της γυναίκας που κυοφορεί να αποφασίσει αν πρέπει ή δεν πρέπει να κρατήσει το έμβρυο. Και δεν θέλω να αναφερθούμε γιατί πρώτον έχει αναλυθεί εκτενώς στα προηγούμενα 476 μηνύματα και δεύτερον θα φύγει η συζήτηση από τις δυο πιο πάνω ερωτήσεις μου. Όταν απαντηθούν οι ερωτήσεις μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα, να μιλήσουμε και για τα δικαιώματα των γυναικών.

    Να σημειώσω ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα τις πρώτες 15 σελίδες από τις 32 σελίδες του παρόντος θέματος και προτίθεμαι να διαβάσω και τις υπόλοιπες λίαν συντόμως

    Τέλος δεν θα ήθελα επιθετικούς χαρακτηρισμούς στο πρόσωπο κανενός που θα σχολιάσει από εδω και κάτω γιατί έτσι θα χαθεί το νόημα όλης της συζήτησης.
    Last edited by Försvarsadvokat; 04-11-2016 at 14:23.

  13. #478
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    το ζυγωτο είναι ανθρωπος? δεν θα το ελεγα

    είμαι της αποψης ότι αποτελει ανθρωποκτονια από την στιγμη που θα αναπτυχθεί ο εγκέφαλος και μετα.. τουτεστην το οριο πρεπει να τοποθετηθεί μεταξυ 20 και 40 εβδομάδων κυησης και αν δεν κανω λαθος καπου εκει το τοποθετουν και ολοι οι νομοι που επιτρεπουν την αμβλωση...

    σε καμια περιπτωση δεν μπορω να υποστηριξω ότι το σπερματοζωαριο μολις γονιμοποιησει το ωαριο το ζυγωτο που προκυπτει είναι ανθρωπος...

    όλα βεβαια είναι και από ποια σκοπια τα βλέπεις... πχ αν εισαι θρησκοπληκτος μπορει να πιστευεις ότι πρεπει να κανεις σεξ μονο για τεκοποιηση και αλλα κουφα των θρησκειων... οπως για παράδειγμα το ποτε μπαινει η ψυχη στο σωμα κατά την συλληψη η κατατην πρωτη ανασα?

    για μας τους αθεους είναι απλα τα πραγματα περα από προκαταλήψεις κλπ.... όταν δημιουργηθεί ο εγκέφαλος δημιουργουντε και τα πρωτα αισθηματα, σκεψεις, και όλα τα αλλα που σε χαρακτηριζουν ως ανθρωπο και εκει πρεπει να τεθει το οριο...

    εχω και μια άλλη ερωτηση για άλλο θεμα... η κλωνοποιηση ανθρωπων αν και παρανομη είμαι 100% σιγουρος ότι πραγματοποιείτε σε απορρητα εργαστηρια ανα τον κοσμο.... είναι ανθρωποι αυτοι ή όχι?

  14. #479
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    η κλωνοποιηση? ουτε που θα σκεφτοταν κανεις κατι τετοιο! Φανταζομαι ουτε εσυ θα ηθελες ενα κλωνο και να σκεφτεται και να πρατει οπως εσυ! Ειναι το λεγομενο ιδιαιτερο χαρακτηρα που θελει να νοιωθει ο καθε ανθρωπος οτι εχει...Οτι ειναι μοναδικος και ανεπαναληπτος! Φυσικα, η γεννετικη ισως κανει καποια πειραματα ανα τον κοσμο, αλλα θεωρεις οτι μπορει να αντιγραψει to DNA 100%? Και αυτο δεν γινει και βγει κανενας διεστραμενος, τι γινετε μετα? τελος παντων, για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας, θεωρω πως ειναι ανθρωποκτονια απο οποιο σταδιο και αν γινει η εκτρωση, ειτε εχει δημιουργηθει ο εγκεφαλος, ειτε οχι! απο την στιγμη της συλληψης ξεκιναει ενας καινουργιος οργανισμος, που μπορει ακομα να μην ειναι σε θεση να σκεφτει, αλλα εχει αρχισει και υπαρχει...

  15. #480
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν το βλέπω ούτε από θρησκευτική ούτε από τοσο ηθική σκοπιά...για εμένα ειναι απλά θεμα λογικής. Από τη στιγμή που υπάρχει μία συνέχεια στην ανάπτυξη της ανθρώπινης ζωής το να θέσουμε ενα όριο πάνω σε αυτή τη συνέχεια πέρα από το οποίο αρχίζει να θεωρείται ένας οργανισμός άνθρωπος είναι τελείως αυθαίρετο. Γιατί δηλαδή ή ανάπτυξη του εγκεφάλου ειναι το κριτήριο και οχι ο πρώτος χτυπος της καρδιάς; Η η πρώτη μεταβολική ενέργεια; Όσοι γεννιούνται και δεν έχουν πλήρως ανεπτυγμένο εγκέφαλο δεν ειναι άνθρωποι δηλαδή;
    Το ζυγωτό δεν είναι εν ενεργεία άνθρωπος ναι, ειναι ωστόσο εν δυνάμει άνθρωπος. Και αυτό το εν δυνάμει δεν ειναι αμελητεο. Με την έκτρωση διακόπτεται η ζωή. Αυτα τα περί συνείδησης και συναισθημάτων είναι λόγια παρηγοριάς. Όποιος πιστεύει διαφορετικά ας διακόψει την ύπαρξη" καμίας γάτας και μετά ας μας πει ότι δεν τη σκοτωσε γιατί αυτη δεν έχει μυαλό και συνειδηση και δεν μετραει...οποτε ναι είναι φονος για εμένα.
    Τώρα το τι κάνει καποια γυναίκα που δεν είναι έτοιμη να γίνει μάνα είναι μία άλλη ιστορία...καμιά φορα το να έρθει ένας άνθρωπος στη ζωή υπό ορισμένες συνθήκες ίσως είναι πιο σκληρό από το να μην έρθει στη ζωή καθόλου ή να τη στερηθεί στο ξεκίνημα της. Δεν θα εκρινα κάποια γυναίκα για μία τέτοια απόφαση και μπορεί και να έπαιρνα το κρίμα στο λαιμό μου αν έβρισκα τον εαυτό μου σε θέση να μη μπορώ να προσφέρω σε ένα παιδί όσα του αξίζουν. Αλλά όχι δεν είναι κουνούπι το εν δυνάμει παιδί και ψεκαστε σκουπιστε τελειώσατε. Από τη στιγμή που δεν κατάφερες να φυλαχτείς σωστά ζεις με τις συνέπειες...ή έχεις παιδί ή σκοτώσες ένα....και ίσως ήταν το σωστό τη δεδομένη στιγμη. Τα άλλα είναι για να κρυβομαστε πίσω από το δάχτυλο μας.

Page 32 of 33 FirstFirst ... 2230313233 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •