εκτρωση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 33 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 491

Thread: εκτρωση

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    οπως πολυ καλα καταλαβατε το κρινακι για ακομα μια φορα \'χαλασε\'το θεμα κ καταφερε να ασχοληθουμε μαζι του
    σε περιμενουν φακες με μπολικο σκορδο σπιτι αντε καντην σιγα σιγα μας επρηξες

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Αφου θυμηθηκες οτι υπαρχουμε κ απευθηνθηκες κ σε μας μπορω να πω την γνωμη μου.Το θεμα το χαλασες εσυ κ οχι ο Κρινο

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Originally posted by mariafound82
    Αφου θυμηθηκες οτι υπαρχουμε κ απευθηνθηκες κ σε μας μπορω να πω την γνωμη μου.Το θεμα το χαλασες εσυ κ οχι ο Κρινο
    την ειπες τη γνωμη σου την ακουσαμε οκ εισαι κ εσυ απ τις ανευθυνες οκ το καταλαβαμε.αντε γιατι σαν παλιο μελος εχει κ την ευνοια το κρινακι κ μου τη δινει σιγα σιγα αυτη η κατασταση.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    απο την σελιδα της ομαδας γυναικων ΑΓΑΖΗΛΟΣ....

    με τιτλο: ΔΕΝ ΛΥΠΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΛΥΠΟΜΑΣΤΕ!


    Αυτή η σελίδα είναι για το θέμα των εκτρώσεων. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι πολλές στην ομάδα μας έχουμε κάνει εκτρώσεις - μάλιστα μερικές έχουμε κάνει περισσότερες από μία.
    Κάποτε παλέψαμε για να είναι οι εκτρώσεις ελεύθερες και δωρεάν, πιστεύοντας ότι είναι δικαίωμά μας. Τα χρόνια πέρασαν και διαπιστώσαμε ότι το μόνο που κερδίσαμε ήταν να μην κρατήσουμε τα παιδιά μας αγκαλιά, ούτε καν να τα δούμε στα μάτια μας, ούτε καν να ξέρουμε αν ήταν αγόρια ή κορίτσια.
    Κι όμως τα σκοτωμένα αυτά παιδιά δεν έφυγαν ποτέ από τη ζωή μας.
    Ήταν εκεί, πίσω από κάθε νευρικό ξέσπασμα, πίσω από κάθε προσπάθεια να αποδείξουμε ότι ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΙΑ, πίσω από κάθε επανάληψη των αυτοδικαιωτικών φράσεων
    \"το κορμί μας μας ανήκει\", \"φταίει η κοινωνία\" \"έσωσα το παιδί μου από τη δυστυχία\" και
    \"τι άλλο να έκανα;\"...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μου φαινεται πολυ επικινδυνο να ειναι καποιος αφοριστικος. Ειτε τυφλα υπερ της μιας αποψης ή της άλλης.

    Πώς ειναι δυνατον να μην εχει να κανει με τις συνθηκες, τα συναισθηματα, τον χρονο, τις αναγκες, τον καθε ανθρωπο που φτανει σ αυτο το \"δίλλημα\" αν κ οταν φτασει....

    Δεν θα μπορουσα ποτε να απαγορευσω την εκτρωση: ειναι σαν ενα ακομα εργαλειο που αν δεν το χειριστουμε σωστα μπορει να μετατραπει σε οπλο. ειναι στο χερι της καθε μιας μας λοιπον.

    Αλλωστε ο καθενας πορευεται με τις επιλογες του...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Sofia
    μου φαινεται πολυ επικινδυνο να ειναι καποιος αφοριστικος. Ειτε τυφλα υπερ της μιας αποψης ή της άλλης.

    Πώς ειναι δυνατον να μην εχει να κανει με τις συνθηκες, τα συναισθηματα, τον χρονο, τις αναγκες, τον καθε ανθρωπο που φτανει σ αυτο το \"δίλλημα\" αν κ οταν φτασει....

    Δεν θα μπορουσα ποτε να απαγορευσω την εκτρωση: ειναι σαν ενα ακομα εργαλειο που αν δεν το χειριστουμε σωστα μπορει να μετατραπει σε οπλο. ειναι στο χερι της καθε μιας μας λοιπον.

    Αλλωστε ο καθενας πορευεται με τις επιλογες του...

    συμφωνω



    αφοριζω:................................... ........................

    αγγλικά : excommunicate (en)
    βρετονικά : abolish (br)
    γαλλικά : abolir (fr) , excommunier (fr)
    γερμανικά : abschafen (de)
    ισπανικά : abolir (es)
    ιταλικά : abolire (it)

    οσον αφορα εμενα

    συνειδητη μου προθεση ειναι

    να παραθεσω καποιες αποψεις καθως και την αποψη μου

    για το θεμα που το θεωρω πολυ σημαντικο

    το οτι ειναι δυνατο θεμα παντως ειναι για μενα

    και δυσκολο


    σιγουρα ο καθενας πορευεται με τις επιλογες του

    αλλα οταν καποια πραγματα επικοινωνουνται

    οι επιλογες αυτες αναδιαμορφωνονται

    το νοημα αλλαζει

    η σκεψη

    και ισως η πορεια ζωης

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    researcher, συμφωνω πολυ μαζι σου.

    Μα δεν απευθυνθηκα σε σενα....Διαβαζοντας το θεμα, μου εμεινε η αισθηση ενος debate. Σαν να υπάρχει ενα σωστο, μια σωστη επιλογη παντος καιρου....

    Εξοργιζομαι οταν βλεπω πώς η εκτρωση αντιμετωπιζεται ως μετρο αντισυλληψης....απο την άλλη δεν μπορω να τα βαλω με κανεναν ανθρωπο που δεν μπορει να αναλαβει την ευθυνη ενος παιδιου για τους δικους του προσωπικους λογους. Ακομα κ αν βλεπω εγω την αποφαση ως ανωριμη ή ανευθυνη. Κ επισης δεν μπορω να τα βαλω με εκεινον που δεν θελει, δεν μπορει, δεν αντεχει να μεγαλωσει ενα παιδι που θα γνωριζει εκ των προτερων πώς θα εχει καποιο σοβαρο προβλημα υγειας ή κατι αλλο....

    Δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα...εχω στο μυαλο μου κ στην καρδια μου εικονες που θα συνηγορουσαν ειτε υπερ της μιας αποψης, ειτε της αλλης.

    Τελικα, νομιζω οτι παντα αυτο που εχει σημασια πανω απο ολα, ειναι ποσο αποφασισμενος ειναι ο καθε ανθρωπος που φερνει ενα παιδι στον κοσμο, να το αγαπησει ολοκληρωτικα κ να το βοηθησει ωστε να ανακαλυψει τον εαυτο του κ να πραγματωθει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Sofia
    researcher, συμφωνω πολυ μαζι σου.

    Μα δεν απευθυνθηκα σε σενα....Διαβαζοντας το θεμα, μου εμεινε η αισθηση ενος debate. Σαν να υπάρχει ενα σωστο, μια σωστη επιλογη παντος καιρου....

    Εξοργιζομαι οταν βλεπω πώς η εκτρωση αντιμετωπιζεται ως μετρο αντισυλληψης....απο την άλλη δεν μπορω να τα βαλω με κανεναν ανθρωπο που δεν μπορει να αναλαβει την ευθυνη ενος παιδιου για τους δικους του προσωπικους λογους. Ακομα κ αν βλεπω εγω την αποφαση ως ανωριμη ή ανευθυνη. Κ επισης δεν μπορω να τα βαλω με εκεινον που δεν θελει, δεν μπορει, δεν αντεχει να μεγαλωσει ενα παιδι που θα γνωριζει εκ των προτερων πώς θα εχει καποιο σοβαρο προβλημα υγειας ή κατι αλλο....

    Δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα...εχω στο μυαλο μου κ στην καρδια μου εικονες που θα συνηγορουσαν ειτε υπερ της μιας αποψης, ειτε της αλλης.

    Τελικα, νομιζω οτι παντα αυτο που εχει σημασια πανω απο ολα, ειναι ποσο αποφασισμενος ειναι ο καθε ανθρωπος που φερνει ενα παιδι στον κοσμο, να το αγαπησει ολοκληρωτικα κ να το βοηθησει ωστε να ανακαλυψει τον εαυτο του κ να πραγματωθει.
    ειναι λογικο να γινονται αντιπαραθεσεις και τσακωμοι

    για ενα τοσο σοβαρο θεμα

    ενα θεμα ζωης και θανατου στην κυριολεξια

    και τοσο βαθυ....


    χαιρομαι ομως γιατι εδω οι αντιπαραθεσεις ειναι αληθινες

    δεν εινα παραθυρακια που θα προσελκυσουν κοσμο

    ωστε να πεσει το χρημα των διαφημησεων

    και πρωτη φορα συνειδητοποιω πως μπορεις στο ιντερνετ να δεις κατι πραγματικα πηγαιο

    πηγαιες αντιπαραθεσεις

    τι ωραια

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    researcher,

    δεν με ενοχλουν οι αντιπαραθεσεις: με ενοχλει η κριτικη στη ζωη των αλλων ομως, η επιβολη μιας αποψης ως μοναδικης και αδιαβλητα σωστης. Με ή χωρις διαφημισεις....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Sofia
    researcher,

    δεν με ενοχλουν οι αντιπαραθεσεις: με ενοχλει η κριτικη στη ζωη των αλλων ομως, η επιβολη μιας αποψης ως μοναδικης και αδιαβλητα σωστης. Με ή χωρις διαφημισεις....

    σωστα

    η κριτικη στη ζωη καποιου αλλου ειναι και για μενα ενοχλητικη

    προκαλει αρνητικοτητα

    και δεν διευκολυνει κανεναν

    εχεις δικιο σε αυτο

    ειναι αλλο το να πω την αποψη μου για κατι

    και αλλο να κρινω και κυριως αρνητικα καποιον

    ειναι δυο πολυ διαφορετικα πραγματα

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Sofia δεν υπάρχει καμία άποψη που να είναι σωστή για όλους...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ευχομαι ολα αυτα που περιγραφονται παρακατω να γινονται

    αλλα πιστευεω πως δεν γινονται

    και ξερω και περιπτωσεις

    που η ζωη η καλυτερα η αφαιρεση της

    αντιμετωπιστηκε

    σαν υποθεση ρουτινας

    απο αγνοια

    η απο σκοπιμοτητα



    Ό γιατρός στά Δημόσια νοσοκομεία , έχει χρέος, όταν τον επι*σκεφτεί Μιά γυναίκα πού επιθυμεί να διακόψει την εγκυμοσύνη της, νά προσπαθήσει νά την μεταπείσει, νά την προειδοποιήσει γιά τους κινδύνους της επέμβασης. Στη συνέχεια, την εφοδιάζει μ\' ένα φάκελο πού της εκθέτει τα δικαιώματα της και τα δικαιώματα τοϋ παιδιού της, τή βοήθεια και τά ώφέλη πού μπορεί νά περιμένει άπό τις Δημόσιες Υπηρεσίες, δποια κι αν είναι ή οικογε*νειακή της κατάσταση: ανύπαντρη, παντρεμένη, χωρι*σμένη, χήρα. την πληροφορεί σχετικά με τους διάφο*ρους κοινωνικούς οργανισμούς, πού μπορούν νά τή βοηθήσουν: κέντρα σχεδιασμού, συμβουλευτικά, κ.λπ. Μέσα άπ\' αυτή την πρώτη επίσκεψη, ή γυναίκα πρέπει νά συναντήσει μιά έμπειρη κοινωνική λειτουργό, ή ένα σύμβουλο. \"Αν είναι ανήλικη, της χρειάζεται επιπλέον ή συγκατάθεση των γονιών της.

    \"Αν μετά άπό αυτά τά διάφορα διαβήματα ή γυναίκα επιμένει στην απόφαση της, θά πρέπει νά καταθέσει μιά γραπτή βεβαίωση στο γιατρό της, πού της δίνει άλλη μιά βδομάδα παράταση γιά νά σκεφτεί.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    .................................................. .................................................. ...........................................

    Στους Αδελφούς Καραμαζώφ,

    κάποιος ρωτήθηκε αν θα ήταν διατεθειμένος να γίνει ο αρχιτέκτονας ενός καινούργιου κόσμου, στον οποίον όλοι οι άνθρωποι θα ήταν ευτυχισμένοι και ειρηνικοί, με την αναγκαία και αναπόφευκτη προϋπόθεση να βασανιστεί μέχρι θανάτου ένα και μόνο μικροσκοπικό πλάσμα - ένα μωρό... επί παραδείγματι -, και να θεμελιωθεί το οικοδόμημα εκείνο επάνω στα δάκρυά του, που δεν θα απολάμβαναν την απόδοση δικαιοσύνης. Όμως δεν κρύβεται μόνο ένας θάνατος κάτω από αυτό το οικοδόμημα τού σύγχρονου κόσμου, αλλά δεκάδες εκατομμυρίων, και προστίθενται χιλιάδες ακόμα κάθε μέρα. Η δικαιοσύνη δεν είναι δυνατόν να οικοδομηθεί πάνω σ ένα τέτοιο αιματοβαμμένο θεμέλιο.

    .................................................. .................................................. ............................................

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ωφελη..........

    Έχουν οι γυναίκες ωφεληθεί από τη νομιμοποίηση των εκτρώσεων; Κάποιος έχει ωφεληθεί, όχι όμως η γυναίκα, που καταφεύγει στην έκτρωση. Η βιομηχανία εκτρώσεων έχει κέρδη περίπου 500 εκατομμύρια δολάρια το χρόνο, και η πώληση των μελών των αγέννητων παιδιών μπορεί να ανεβάσει το ποσό αυτό σε δισεκατομμύρια.
    Η γυναίκα όμως δεν κερδίζει, αλλά χάνει όταν κάνει έκτρωση. Πρέπει να περάσει μέσα από μια εξευτελιστική διαδικασία, να υποστεί μια εισβολή στο εσωτερικό της χειρότερη από βιασμό, καθώς η μήτρα της εκκενώνεται από κάθε απομεινάρι ζωής με αναρροφητική αντλία, κατά τρόπο βίαιο και αφύσικο. Μερικές γυναίκες θα τις κυνηγάει ο ήχος αυτής τής αντλίας για όλη τους τη ζωή.


    Δευτερον, μπορεί να χάσει την υγεία της.

    Στο σώμα τής γυναίκας υπάρχει μια οικολογία με λεπτές ισορροπίες, που δεν ανέχεται να διαταράσσονται οι φυσικές διεργασίες της υγείας της με μηχανικές επεμβάσεις. Εκτός από τις περιπτώσεις γυναικών που παθαίνουν διάτρηση μήτρας ή πεθαίνουν πάνω στο χειρουργικό τραπέζι των εκτρώσεων, υπάρχουν κι άλλες πιο κρυφές βλάβες. Η είσοδος τής μήτρας, ο αυχένας της, είναι κατασκευασμένος ώστε να διαστέλλεται σταδιακά κατά τη διάρκεια μερικών ημερών προς το τέλος τής εγκυμοσύνης. Στην έκτρωση όμως ο αυχένας τραβιέται βίαια για να ανοίξει σε μερικά λεπτά. Οι ευαίσθητες μυϊκές ίνες μπορεί να βλαφτούν έτσι ώστε να προκαλούνται αποβολές, βλάβη που μπορεί να γίνει αντιληπτή πολύ αργά, όταν μια εγκυμοσύνη αργότερα θα είναι επιθυμητή.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    researcher, συμφωνεις με τη νομοθεσια που τις απαγορεύει? Αν θυμαμαι καλα, στις ΗΠΑ σε καποιες πολιτειες απαγορεύεται....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 4 of 33 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •