εκτρωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 33 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 491

Thread: εκτρωση

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541

    εκτρωση

    θα ηθελα εδω να εκφρασω την αντιθεση μου

    στην τοσο βαναυση

    διακοπη της ζωης

    που πολλες φορες απλοποιειται

    σαν να ειναι κατι τυπικο

    για μενα δεν ειναι!

    εαν οι αδελφες μου ακουγαν τις προειδοποιησεις των γιατρων

    για ενδεχομενες γενετικες ανωμαλιες

    σημερα

    τα δυο υπεροχα ανηψια μου δεν θα ηταν στη ζωη

    και γενικα

    πιστευω πως η εκτρωση υποβιβαζει οσο τιποτα αλλο το

    ανθρωπινο προσωπο στην ολοτητα του

    και αυτο της μητερας

    και αυτο του μικρου πλασματος

    επισης πιστευω πως οι πληροφορηση ειναι ελλιπης για ενα

    τοσο σημαντικο θεμα

    κι ο σιωπηλος πονος των γυναικων που υπεστησαν ολο αυτο

    πολυ μεγαλυτερος απο οσο ακομα και οι ιδιες θελουν να

    πιστευουν η να δειxνουν στους αλλους

    συγγνωμη αλλα ηθελα να το εκφρασω ολο αυτο που νιωθω!

    ευχαριστω που μπορω απο εδω

    researcher

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Τι γίνεται όμως εάν ένα παιδί γεννηθεί σε ένα περιβάλλον που στο οποίο είναι ανεπιθύμητο; Ή έχει σοβαρά προβλήματα υγείας και το συνειδητοποιεί και υποφέρει; Μία περίπτωση είναι αυτή http://www.julianawetmore.net/ . .
    Πιστεύεις ότι οι γονείς έπρεπε ή δεν έπρεπε να έιχαν κάνει έκτρωση εφόσον το γνώριζαν; Δεν είναι εγωϊστικό από μέρους τους που έφεραν στο κόσμο έναν άνθρωπο που θα υποφέρει σε όλη του τη ζωή απλά για να νιώσουν ότι είναι σημαντικοί;

    Κάθε ζήτημα έχει σίγουρα παραπάνω από μια όψεις...

    Καταλαβαίνω βέβαια τι έννοεις και εγώ προσωπικά ΠΟΤΕ δεν θα έκανα έκτρωση έαν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος - ακόμα και αν δεν είχα προγραμματίσει το παιδί.
    Αυτό όμως είναι ο τρόπος που εγώ αισθάνομαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    για μενα εγωιστικο ειναι

    να ριξεις αυτο το παιδακι

    για να μην ταπεινωθεις

    επειδη εφερες στον κοσμο

    το *λαθος* παιδι

    και τιμηση της ζωης

    να κρατησεις και να δωσεις φτερα κ δυναμη σε μια ζωη

    που το δυναμικο της

    ειναι περα απο σενα

    και περα απο αυτο που φανταζεσαι

    αν και το μεγαλυτερο ποσοστο των εκτρωσεων γινεται σε υγειη *σωστα* παιδια

    που ηρθαν σε *λαθος* υποτιθεται στιγμη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by evath
    Δεν είναι εγωϊστικό από μέρους τους που έφεραν στο κόσμο έναν άνθρωπο που θα υποφέρει σε όλη του τη ζωή απλά για να νιώσουν ότι είναι σημαντικοί;
    Στη ζωή θα το φέρουν για να ζήσει κ όχι να νιώσουν ότι είναι σημαντικοί.Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να ζήσει.
    Ακόμα κ αν υποφέρει στη ζωή του,θα ζήσει.
    Δε μπορούμε να συγκρίνουμε τη ζωή με την ανυπαρξία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Μολις πηρα ενα U2U

    που με συγκινησε πραγματικα!

    και θυμηθηκα και το εξης με αφορμη αυτο

    ή μαλλον επιβεβαιωσα αυτο που σκεφτομουν

    ποσες μανουλες

    θα βιωναν αντι την θλιψη της αποχωρισμου τους με το πλασματακι τους

    τη χαρα της μητροτητας

    εαν οι γιατροι

    δεν τις εβλεπαν

    ως χρημα

    μα ποσο αυτο το χρημα μπορει να αλλιωσει τον ανθρωπο

    εαν λοιπον τις αντιμετωπιζαν με ανθρωπια

    τις ανεφεραν τις βοηθειες και τους οργανισμους που υπαρχουν για να βοηθησουν αυτες τις γυναικες

    που προς στιγμην αισθανονται μονες και αβοηθητες και αδυναμες

    και κλαινε μπροστα στα ματια τους

    κλαιει η ψυχη τους...

    ενα χερι βοηθειας μια ματια

    ποσα ανθρωπινα πλασματακια θα εσωζε

    και ποσες μανουλες θα γλιτωνε απο την κατοπινη καταθλιψη...

    φερνοντας τους τη χαρα της ζωης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Καλή μου εξερευνήτρια....
    όταν μιλάς, είναι σαν να πετάγονται άνθη απο το στόμα σου...

    κι η ευαισθησία σου μου ραίνει την καρδιά.
    Είναι πολύτιμο το εσωτερικό σου φορτίο και στολίδι του φόρουμ αυτού.

    Στολίδι αγάπης

    Σ ευχαριστώ που είσαι εδώ και γράφεις, είναι πάντοτε χαρά μου να σε διαβάζω....

    Πάμε τώρα στο θεμα πόυ έθεσες.

    Νομίζω οτι είναι φιλοσοφικό, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, και έχει να κάνει με το πώς μπορεί ο άνθρωπος να αφαιρεί μια ζωή που τον υπερβαίνει.....


    Θα σου θέσω κάποιους δικούς μου προβληματισμούς.

    Οταν κάποιος δεν είναι έτοιμος να γίνει γονέας, καλύτερα να μη γίνει απο το να γίνει ένας κακός γονέας που θα κακοποιεί την ψυχή του παιδιού του. Θα μου πεις, και πως ξέρεις τί γονιός θα γίνει ο καθένας?
    Μιλάω κυρίως για τις περιπτώσεις όπου είναι εμφανές οτι το άτομο αδυνατεί να σκεφτεί και να αντιμετωπίσει τα του εαυτού του, πόσο μάλιστα του παιδιού του...


    Απο την άλλη, τι θα λέγαμε για το παιδί που είναι καρπός ενός βιασμού?

    Τέλος, ας μιλήσουμε και για το θέμα της πρόληψης.... η έκτρωση είναι κατασταλτικό μέτρο. Μέχρι να φτάσουμε εκεί τί΄γίνεται?
    Πόση υπευθυνότητα έχουμε ως άνθρωποι?

    Γενικότερα, θεωρώ εξαιρετική ευθύνη το να μεγαλώνεις ένα παιδί.
    Και είμαι αυστηρή με τους ανθρώπους κ με τον εαυτό μου , πάνω σε αυτό.

    Το θέμα που εθεσες όμως, εχει κι άλλες προεκτάσεις.

    Τι έχουμε να πούμε για τις γενετικές ανωμαλίες που ανέφερες?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Έστω ότι ο Γιάννης γνωρίζει τη Μαρία και μετά από ένα μήνα η Μαρία του ανακοινώνει ότι είναι έγκυος. Και οι δύο αναρωτιούνται πώς έγινε. Μήπως κάποια φορά δεν πήραν τις κατάλληλες προφυλάξεις, μήπως δεν ήταν πάντα όσο προσεκτικοί έπρεπε κτλ.
    Ο Γιάννης μένει σε μία γκορσονιέρα που πληρώνει με τη βοήθεια των δικών του και αυτό τον καιρό δουλεύει και παίρνει 650Ε το μήνα. Η Μαρία είναι άνεργη εδώ και μήνες και μένει με τους γονείς της. Ο Γιάννης και η Μαρία γνωρίζονται ελάχιστα μεταξύ τους, ίσως και να μην ταιριάζουν ως άνθρωποι και δεν πιθανόν να μη νιώθουν ότι ο ένας είναι πλασμένος για τον άλλο

    Λαμβάνουμε ως δεδομένο ότι έδειξαν τη μέγιστη ανευθυνότητα μη λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης μιας εγκυμοσύνης και μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε ως ανώριμους και όλα τα σχετικά

    Τί θα πρέπει να κάνουν κατά τη γνώμη σου;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ας πω και εγω την μικρη μου εμπειρια,


    οταν ημουν πιο πιτσιρικας ημουν σε μια σχεση με μια κοπελα - οπως αποδειχτηκε στην συνεχεια εντελως ακαταλληλη για μενα.


    Στο ζουμι,
    στα τελειωματα της σχεσης,
    ενα βραδυ ειχαμε παει εξω μια μεγαλη παρεα και εγω εγινα σκνιπα.
    Αλλου ημουν και αλλου πήγαινα.
    Τελικα το βραδυ εκατσε και ενα περιεργο σεξ,
    θυμαμαι την σκηνη σαν τωρα.
    Στο τελος με κρατησε μεσα της για να μεινει έγκυος.
    Στις επομενες μερες ηρθε και ο χωρισμος.
    Πριν γινει και αυτο εσκασε η βομβα της εγκυμοσυνης.....


    Θα μπορουσα σημερα να εχω ενα παιδι 15 και ετων....
    Δεν αποκτησα παιδι, μεχρι στιγμης τουλαχιστον.
    Εκανα καλα η οχι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εγω ειμαι καθετη σαυτο το θεμα.η εκτρωση ειναι δολοφονια..
    κ δεν δεχομαι το έγινε καταλαθος\' αν ειναι δυνατον..ποσο ανοητοι ειναι αυτοι που χρησιμοποιουν αυτη την χαζη δικαιλογια για αποποιηση ευθυνων??
    τιποτα δε γινετε τυχαια απλα η ανευθυνοτητα μερικων χτυπαει κοκκινο,τι ειναι τα παιδια κατσαριδες???με ενοχλει κ το σκοτωνω??αν ειναι δυνατον..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kyknos25
    εγω ειμαι καθετη σαυτο το θεμα.η εκτρωση ειναι δολοφονια..
    κ δεν δεχομαι το έγινε καταλαθος\' αν ειναι δυνατον..ποσο ανοητοι ειναι αυτοι που χρησιμοποιουν αυτη την χαζη δικαιλογια για αποποιηση ευθυνων??
    τιποτα δε γινετε τυχαια απλα η ανευθυνοτητα μερικων χτυπαει κοκκινο,τι ειναι τα παιδια κατσαριδες???με ενοχλει κ το σκοτωνω??αν ειναι δυνατον..

    για αυτους τους λογους υπαρχουν δυστυχισμένοι ανθρωποι....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    \"Θυμάμαι… τον ειδικευόμενο γιατρό να κάθεται κάτω, να εισάγει τον σωλήνα και να αφαιρεί τα περιεχόμενα. Είδα το αιμόφυρτο υλικό να κατεβαίνει μέσα από τον πλαστικό σωλήνα και να καταλήγει μέσα σε ένα μεγάλο γυάλινο βάζο. Η δική μου δουλειά ήταν να πάω μετά, να αποσυνδέσω το βάζο, και να εξετάσω τι είχε μέσα.

    Δεν είχα ιδιαίτερες απόψεις για την άμβλωση. Βρισκόμουν σε ένα πρόγραμμα εκπαίδευσης, και αυτό ήταν μια ολοκαίνουργια εμπειρία για μένα. Επρόκειτο να παρακολουθήσω μια επέμβαση και να μάθω κάποια πράγματα. Άνοιξα το βάζο, πήρα το μικρό νάυλον διχτάκι και άνοιξα το μικρό σακουλάκι. Ο ειδικευόμενος γιατρός τότε μου είπε «Τώρα βάλτο επάνω στην μπλε πετσέτα και έλεγξέ το. Χρειάζεται να ελέγξουμε αν τα πήραμε όλα.» Εγώ σκέφθηκα «Να κάτι συγκλονιστικό – μια χειροπιαστή εμπειρία – η εξέταση ιστών». Άνοιξα το μικρό δίχτυ, και το άδειασα πάνω στην πετσέτα, και εκεί μέσα βρίσκονταν τεμάχια ανθρώπου…

    Είχα σπουδάσει ανατομία. Ήμουν μαθητής ιατρικής. Ήξερα τι έβλεπα μπροστά μου. Μια μικρούλα ωμοπλάτη και ένας βραχίονας. Είδα μερικά πλευρά και ένα θώρακα, και ένα τόσο δα μικρούτσικο κεφαλάκι. Είδα ένα τμήμα ποδιού, και ένα μικροσκοπικό χέρι… και ξέρεις, ήταν σαν να με διαπέρασε ένα πυρακτωμένο σίδερο. Είχα συνείδηση, και με πονούσε. Τέλος πάντων, έλεγξα το περιεχόμενο, και όντως βρέθηκαν δύο χέρια και δύο πόδια και ένα κεφάλι, κλπ., και γύρισα και του είπα «Μάλλον τα πήρες όλα». Ήταν μια πάρα πολύ δύσκολη εμπειρία για να την βιώσει κανείς συναισθηματικά.

    Εκτελεστής εκτρώσεων

    krino

    ειλικρινα η γνωμη μου

    ειναι οτι το παιδακι σου αξιζε μια καλυτερη τυχη

    εστω κι αν βγηκε μεσα απο ενα περιεργο τυχαιο μεθυσμενο σεξ...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by researcherkrino

    ειλικρινα η γνωμη μου

    ειναι οτι το παιδακι σου αξιζε μια καλυτερη τυχη

    εστω κι αν βγηκε μεσα απο ενα περιεργο τυχαιο μεθυσμενο σεξ...

    αξιζε ομως και μιας καλυτερης μανας,
    που δεν ειχε και ουτε σκοπευε να δουλεψει ποτε στη ζωη της.

    Συγγνωμη αλλα για το παιδι μου σκοπευω (εφοσον προκυψει) να εχει αλλα προτυπα.
    Και δεν σκοπευω να βοηθησω να γεννηθουν παιδια που αυριο να γινουν μελη του φορουμ και να γραφουν τα ψυχολογικα τους δραματα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Originally posted by krino
    Originally posted by researcherkrino

    ειλικρινα η γνωμη μου

    ειναι οτι το παιδακι σου αξιζε μια καλυτερη τυχη

    εστω κι αν βγηκε μεσα απο ενα περιεργο τυχαιο μεθυσμενο σεξ...

    αξιζε ομως και μιας καλυτερης μανας,
    που δεν ειχε και ουτε σκοπευε να δουλεψει ποτε στη ζωη της.

    Συγγνωμη αλλα για το παιδι μου σκοπευω (εφοσον προκυψει) να εχει αλλα προτυπα.
    Και δεν σκοπευω να βοηθησω να γεννηθουν παιδια που αυριο να γινουν μελη του φορουμ και να γραφουν τα ψυχολογικα τους δραματα.
    προεκυψε αλλα η κοπελα δεν ηταν αξια οπως μας ειπες.τα παιδια ειναι δωρο θεου αγαπητε μου δεν ερχονται κατα παραγγελια.τους ανθρωπους που θελουμε ναναι διπλα μας τους επιλεγουμε αν δε θελουμε να πεθανουμε με τυψεις..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    το να αφαιρείς μια ζωή είναι αμαρτία, το να φέρεις όμως στον κόσμο μια ψυχή την οποία δεν είσαι άξιος να μεγαλώσεις, να φροντίσεις κ να το αγαπήσεις όπως χρειάζεται, δεν είναι χειρότερο; απλά ρωτάω; δεν παίρνω θέση, δεν είμαι άξια να πάρω, γιατί ούτε παιδιά μπορώ να κάνω αλλά κ να μπορούσα, δεν ξέρω αν όντως θα ήθελα. γνωρίζω πολύ καλά ότι οι γονείς μου δεν με ήθελαν, με κράτησαν γιατί \"έτυχε\", εαν με ρωτούσες τώρα, θα προτιμούσα να μην είχε \"τύχει\", να μην γνώριζα τον κόσμο με τα μάτια αυτά κ την ασχήμια του. απο κει κ περα τροφές για τα θηρία, υπάρχουνε πολλών ειδών..

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Διάβασα όλα τα παραπάνω κ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον krino! Αν οι συνθήκες είναι τέτοιες όστε το παιδί που θα φέρουμε στον κόσμο να μην έχει τη σωστή οικογένεια δίπλα του (κ δεν ενοώ φυσικά ένα πατέρα κ μία μάνα που κάνουν ένα γάμο συνενετικά γιατί έτσι πρέπει αφού προέκειψε) τότε καλύτερα να μην γεννηθεί ποτέ όσο σκληρό κ αν ακούγεται αυτό.
    Δεν είναι το κάνουμε κ βλέπουμε......
    Γιατί όταν πλέον συνειδητοποιήσουμε τι κάναμε τότε πραγματικά θα έχουμε για μια ζωή τύψεις!!!!!! Όταν εμείς θα ήμαστε υπέυθυνοι για τη δυστυχία αυτού του παιδιού αυτό θα μας σκωτώνει καθημερικά κ θα είναι πολύ αργά πια να το διορθώσουμε.
    Επίσης αν υπάρχει κάποιο γεννετικό πρόβλημα δεν αξίζει να φέρουμε ένα τέτοιο παιδί στο κόσμο. Βασικά για εκείνο. Εκείνο θα ταλαιπορήται για μια ζωή. Κ αν εμείς δεν υπάρχουμε πια τι θα απογίνει, ποιός θα τον φροντίζει, θα τον προσέχει ή θα νοιαστεί κάποιος ξένος γι αυτό?

Page 1 of 33 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •