Αγχος- πίεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47

    Αγχος- πίεση

    Καλησπέρα σε όλους είναι πρώτη φορά που ποσταρω εδώ και ήδη νιώθω χαρούμενος.
    Ειμαι 32 ετών από επαρχία ομοφυλόφιλος. Ζω σε μεγάλη πολη τα τελευταία χρόνια. Από μικρός στην εφηβεία είχα εντονο κοινωνικό άγχος, δεν ένιωθα άνετα. Ιδίως ανάμεσα στα αγόρια ένιωθα ότι μειονεκτω και είμαι λίγος. Αυτοπεποίθηση μηδεν. Την ομοφυλοφιλία μου την είχα σε πλήρη άρνηση και επιχειρήσουσα να πείσω τον εαυτό μου ότι μαρεσουν οι γυναίκες. ( Τεχνικά έχω κάνει σεξ με γυναίκα αλλά δεν με γεμίζει καθόλου).
    Ακόμα και τώρα εντοπίζω σημάδια άγχους καθημερινά πάνω μου. Πχ. Όταν είμαι με κόσμο που δεν ξέρω μπορεί να χάνω τα λόγια μου, να φοβάμαι ότι θα πω κάτι και θα γίνω ρεζίλι, υπεραναλυω τα πάντα, νιώθω ότι όλοι κοιτάνε εμένα. Επίσης έχω έντονη αρρωστοφοβια.
    Στην εργασία μου φοβάμαι πάντα ότι κάνω κάτι λάθος.
    Τα τελευταία χρόνια είχα διάφορες σχέσεις που ήταν πολύ επικριτικές και φυσικά αυτό έκανε το πρόβλημα μου χειρότερο.
    Τον τελευταίο καιρό διατηρώ σχέση από απόσταση με έναν μεγαλύτερο άντρα. Τον αγαπώ πολύ αλλά αγχώνομαι πολύ για το μέλλον μας καθώς η σχέση μας δεν είναι εύκολη περίπτωση. Για αυτόν δεν ξέρει κανείς οπότε πως θα χτίσουμε μια νορμάλ συμβίωση.

    Όλα αυτά με πιέζουν. Πάρα πολύ μάλιστα αλλά προσπαθω να τα αντιμετωπίζω.
    Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε και ευπρόσδεκτη κάθε απάντηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα φιλε.
    Πρώτα απ όλα πρέπει να αισθανθείς άνετα και όμορφα εσύ ο ίδιος με τον εαυτό σου. Είσαι αυτός που είσαι και σε οποίους αρέσεις.
    Η κοινωνικοποίηση δεν έχει φύλο. Εσύ επιλέγεις τους ανθρώπους που θα κάνεις παρέα. Άρα επέλεξε ανθρώπους που σε κάνουν να αισθάνεσαι όμορφα.
    Η κάθε σχέση είτε είναι από απόσταση ή όχι, ο σκοπός της είναι να σε γεμίζει. Όσο σε γεμίζει και δεν είναι τοξική μείνε σε αυτή. Όταν αρχίζει να σε χαλάει απλά φεύγεις.
    Όσων αφορά το κοινωνικό άγχος, το άγχος εργασίας, την αυτοπεποίθηση και γενικά ότι σου προκαλεί άγχος, η γνώμη μου είναι να απευθυνθείς σε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή.
    Δεν είναι απαραίτητο να έχεις για παράδειγμα κρίσεις πανικού ή ΓΑΔ για να επισκεφθείς έναν ψυχολόγο.
    Ο ψυχολόγος είναι κάποιος που απλά μπορείς να μιλήσεις χωρίς άγχος για ότι σε απασχολεί και θεωρώ θα σε βοηθήσει πολύ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Αν καταφέρεις να ενισχύσεις την αυτοπεποίθηση σου θα σε βοηθήσει και στη δουλειά και στις προσωπικές σου σχέσεις ώστε να μην ανεχεσαι συμπεριφορές που σε βλάπτουν, σε μειώνουν κλπ. Μην προσπαθείς να τους ικανοποιήσεις όλους. Να σκέφτεσαι και τις δικές σου πραγματικές επιθυμίες. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θεωρώ πως όλα όσα μου συμβαίνουν είναι αλληλένδετα γι'αυτό και τα ανέφερα. Σαν ένα ενιαίο γεγονός. Νιώθω ώρες ώρες τον εγκέφαλό μου πυρηνικό αντιδραστήρα έτοιμο να εκραγει. Φυσικά από έξω είμαι τέρας ηρεμίας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μου θυμίζεις τον εαυτό μου. Είναι που δεν εκφράζεις αυτό που νιώθεις γι'αυτό. Κάτι πρέπει να κάνεις, μην το αφήσεις έτσι, αφού αντιλαμβάνεσαι ότι δεν λειτουργεί αυτός ο τρόπος.

Similar Threads

  1. Sos πιεση αγχος
    By Annbae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 13-03-2021, 02:56
  2. Άγχος κι πίεση
    By dipall in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-08-2020, 22:48
  3. αγχος και πιεση
    By miracle in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-03-2020, 23:37
  4. πιεση και αγχος-αντιυπερτασικα?
    By nikosjim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2018, 11:31
  5. πίεση-άγχος
    By Alexandros89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-2015, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •