Φόβος για όγκο στο κεφάλι!!!(SOS)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Φόβος για όγκο στο κεφάλι!!!(SOS)

    Καλησπέρα στην ομάδα και καλό καλοκαίρι με υγεία εύχομαι!Εδώ και περίπου 2-3 μήνες,έχω συνεχή υπνηλία,κόπωση και χασμουρητό μέσα στη μέρα.Κοιμάμαι μέχρι και 15 ώρες,σε σπαστά χρονικά διαστήματα.Πρόσφατα μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ,διάβασα ότι η υπνηλία και η ληθαργηκότητα είναι μέσα στα συμπωματα όγκου στον εγκέφαλο.Από τότε έχω τρομοκρατηθει και ζω καθημερινά με το φόβο.Να συμπληρώσω ότι κανω αγωγή με ladose 60mg τη μέρα και ζαναξ 3mg,εδώ και αρκετούς μήνες.Διοτι πάσχω από κατάθλιψη με έντονο άγχος.Φαρμακευτικες αγωγές εχω αλλάξει πολλές,καθώς από τα 20 μου είχα διαγνωστεί με κρίσεις πανικού,τώρα είμαι 33 και έχω πάρει 3 φορτηγά φάρμακα στη ζωή μου,οτι μπορεί να φανταστεί κανείς.Τον τελευταίο καιρό ξυπνάω,νιώθω κουρασμένος αντί φρέσκος.Τρωω κάτι και μετά νιώθω την ανάγκη να ξαπλώσω,με παίρνει ξανά ο ύπνος.Θέλω να είμαι ξάπλα συνέχεια,δεν έχω όρεξη να βγω η να κάνω κάποια δραστηριότητα.Νιωθω έντονη υπνηλία και κούραση συνέχεια,καθώς έντονο χασμουρητό και υπερφαγια γενικότερα.Έχω φτάσει 130 κιλά με 1,80 υψος,σταδιακά μέσα σε 2 χρόνια.Με παίρνει ο ύπνος για πλάκα,15 λεπτά να κλείσω τα μάτια μου αρκεί και δεν παίρνω χαμπάρι από θορύβους η φασαρία.Η δικοί μου δε με καταλαβαίνουν και με έχουν βαφτίσει τεμπέλη.Τελευταια φορά έκανα αιματολογικες εξετάσεις πριν κάνα 7μηνο,ήταν όλες νορμάλ.Ο παθολόγος μου λέει πως παίζει ρόλο η κατάθλιψη,αλλά ρε παιδιά τοσο πολύ ύπνο και κούραση?Περα από το βάρος μου και την κατάθλιψη,δεν έχω κάποιο άλλο νόσημα,πχ διαβήτη,χοληστερίνη,πίεση, καρδιοπαθεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου, το είχα κι εγώ αυτό, και νόμιζα ότι δεν θα δουλέψω πουθενά. Ήταν όμως ένας συνδυασμός κατάθλιψης, του βαριεστημένου χαρακτήρα μου και μιας μορφής ΙΨΔ που νόμιζα ότι βαριέμαι τα πάντα. Τώρα έχω βρει πράγματα να με γεμίζουν και είμαι αρκετά καλύτερα, έχω τεσταριστεί σε δουλειές και τις βγάζω, έστω και με το ζόρι και με βαρεμάρα, θα έλεγα να βρεις πράγματα που σε ενδιαφέρει να κάνεις για να συγκεντρώνεσαι εκεί και όχι στη βαρεμάρα σου. Αλλά ίσως εν μέρει να είσαι και ράθυμος, κι εγώ είμαι και αυτό δεν αλλάζει τελείως δυστυχώς!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Υπάρχει περίπτωση η υπνηλία που νιώθω και το αίσθημα κόπωσης,να είναι από το ladose??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα φίλε.
    Να τονίσω αρχικά ότι ούτε γιατρός είμαι ούτε ειδικός.
    Εμπειρικά θα σου μιλήσω. Στον κάθε οργανισμό το κάθε φάρμακο αντιδρά διαφορετικά. Το ladose για παράδειγμα σε μένα μπορεί να φέρνει αϋπνία και σε σένα υπνηλία.
    Επίσης παρατηρώ ότι οι δόσεις σου είναι μεγάλες αλλά εντάξει ο ψυχίατρος που σε παρακολουθεί και στις χορήγησε κάτι θα ξέρει.
    Μίλα μαζί του για το πως νιώθεις ώστε να πράξει και αυτός ανάλογα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    έλεγξε για σύνδρομο wilson σε νευρολόγο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Αν είχα σύνδρομο Wilson ή οποιοδήποτε άλλο σύνδρομο,θα το ήξερα εδώ και χρόνια.Εχω κάνει άπειρες εξετάσεις,ότι μπορείς να φανταστείς για τα επόμενα 20 χρονια.Πχ 4 φορές γαστροσκοπηση,2 κολονοσκοπηση,4-5 αξονικες εγκεφάλου και άπειρες αιματολογικες και καρδιολογικες,όλων των ειδών!Είχα κάνει τα νοσομεια τους γιατρούς και τα επείγοντα,δεύτερο σπίτι μου.Άσε που κάθε 6μηνο κάνω αναλυτικές αιματολογικες κ έλεγχο στην καρδιά,τριπλεξ και υπέρηχο.Παντως τώρα που διάβασα,το φυλλάδιο του ladose στις παρενέργειες έχει και υπνηλία και κόπωση και χασμουρητό.Εκτος από την κατάθλιψη,είμαι υποχόνδριος σαν άτομο και νοσοφοβικος από μικρό παιδί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Φίλε minaspap ψυχοθεραπεία έχεις κάνει; Ως υποχόνδριος και νοσοφοβικος και εγώ, βλέπω να με βοηθάει αρκετά η Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα,να κάνω καθε μήνα ψυχοθεραπεία.Ειμαι μακροχρόνια άνεργος και δεν δικαιούμαι ούτε καν το επίδομα του ΚΕΑ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Νιώθω ακριβώς τα ιδια και μενα ειναι ξεκάθαρα απο τα φαρμακα.Πολυς ύπνος ρε παιδι μου και μονιμα νιωθω κουρασμένη,ακομα και όταν εχω κοιμηθει δωδεκα και ωρες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Από όσο γνωρίζω μπορείς να κανείς και δωρεάν...Υπάρχει και αυτή η δυνατότητα...Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με κεντρο υγείας της περιοχής σου λογικά θα ξέρουν..Τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ έχουν...τελευταία φορά που το συζήτησα με φίλο ίσχυε ακόμα..Δρν έχεις κάτι να χάσεις αν ρωτησεις..Και όσο περί καρκινου(που δεν πιστευω ότι είναι κάτι τετοιο),μια μαγνητική /αξονική θα σου δώσει την απάντηση.Περαστικά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Έχω κάνει 4 ή 5 αξονικες εγκεφάλου, μέσα σε μια 10ετια.Οποτε με το φτωχό μου το μυαλό,πιστεύω ότι αν είχα κάτι θα είχε βγει στην επιφάνεια από τότε.Σύμφωνα με τις εξετάσεις.Σημερα έχω όγκο στον εγκέφαλο,μεθαύριο θα βρω κάτι άλλο να ασχοληθώ η να τρέξω στο γιατρό.Οσοι νοσοφοβικοι πιστεύω με καταλαβαίνουν τι εννοώ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Επιτέλους,
    Φαίνεται ότι αρχίζεις να σκέφτεσαι πιο λογικά!
    Ελπίζω σύντομα ότι θα το ξεπεράσεις, αν συνεχίσεις κατ αυτό τον τρόπο...
    Last edited by kostas62; 25-05-2021 at 13:28. Reason: Διόρθωση έκφραση

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    19
    Πίστεψέ με, αν έχεις όγκο στον εγκέφαλο, θα σου δώσει 'τρανταχτά" σημάδια όπως έντονους πονοκεφάλους και επιληπτικές κρίσεις. Η υπνηλία οφείλεται στην κατάθλιψη και την φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνεις. Συζήτα με τον γιατρό να σου αλλάξει την αγωγή και προσπάθησε να βγάλεις το ενδεχόμενο όγκου από το μυαλό σου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Φίλε μου ξέρεις πόσα πράγματα κάνουν κόπωση και υπνηλία; Το ότι έχεις κολλήσει στον όγκο δείχνουν ότι έχεις αγχώδη διαταραχή.Ακριβως τα ίδια τα έχω περάσει κι εγώ φόβος για όγκο,φόβος για ΣΚΠ και είχα τα συμπτώματα σου κοθραζομουν στην μια ώρα που είχα ανοιχτά τα μάτια μου, ήθελα να ξανά κοιμηθώ.Επισηςνυσταζα τόσο πολύ που φοβόμουν ότι θα κοιμηθώ και δεν θα ξανά ξυπνησω.Ειχα και πολλά άλλα νευρολογικά προβλήματα ,αστάθεια,θολούρα,εμβοες,θο λή όραση και τελικα είχα μια φοβερή Γαδ και αναιμία από οργανικά.Τα ξεπέρασα όλα με αντικαταθλιπτικά μετά από πολύ προσπάθεια, χρόνο και ψυχοθεραπεία και όταν έκοψα τα χάπια επανήλθαν τα βουητά και ο πανικος.Οποτε σου λέω πως αν τα έχεις αποκλείσει όλα, ναι είναι ψυχοσωματικα ,όσο και να σου φαίνεται περίεργο.Δωσε χρόνο να δράσει η αγωγή και μείνε σταθερός σε μια αγωγή όταν το βρεις για καιρό.Καλη δύναμη.

Similar Threads

  1. Αγχος για όγκο
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-03-2021, 16:59
  2. Υπερβολική Φοβία για όγκο
    By Chrisssm in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 13
    Last Post: 30-07-2020, 00:58
  3. Σφίξιμο σε κεφάλι και σώμα, ταχυκαρδίες, φόβος
    By serotonini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-05-2020, 04:05
  4. Πόνος στο κεφάλι όταν κουνάω το κεφάλι
    By ελενη0 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 05-07-2019, 02:34
  5. Τα ψυχοφάρμακα μειώνουν τον όγκο του εγκεφάλο
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2012, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •