Ρημάδι άγχος θα σε σκίσω..!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    4

    Ρημάδι άγχος θα σε σκίσω..!

    Την καλησπέρα μου σε όλη την παρέα ! Μπορεί να μήν γνωρίζω κανένα που διαβάζει αυτή την δημοσίευση ( ή ίσως και να ξέρω , ποτέ δεν ξερεις) αλλά σας θεωρώ όλους αδέρφια μου γιατί για να στε εδώ καταλαβαίνω ότι σας ‘’βασανίζει’’ ότι και μένα , αυτό το ρημάδι το άγχος ! Για διάφορους λογους εδώ και 5-6 χρόνια μπήκε για τα καλά στην ζωή μου σε μια πολύ τρυφερή ηλικία των 22 και δεν σας κρύβω ότι στην αρχή με ταρακούνησε και σαν παιδάκι που ήμουνα φοβήθηκα πολύ. Παρόλα αυτά όσο χαμένος και αν ήμουνα σε αυτό , βρήκα την δύναμη να πάω σε μια καλή ψυχολόγο και με την στήριξη , τις γνώσεις και την εμπειρία της κατάφερα να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου , να αποκτήσω αρετές και πανω απ όλα να εκτιμώ και να σέβομαι τον εαυτο μου . Ποτέ δεν μπήκα σε διαδικασια χρησης φαρμάκων γιατί και εγω για να ειμαι ειλικρινής φοβόμουνα κάπως τις παρενέργειες τους , αλλά και η ψυχολογος ήταν εντελώς αρνητίκη με αυτά. Λοιπονννν.. με αυτα και με αυτά ερχομαστε στον Μάρτιο 2020 και το σοκ της πανδημίας.Αστάθεια, φόβος για το αύριο , φοβος για την υγεία μας , καραντίνα , σπίτι, απαγόρευση ασκησης , κλείσιμο εστίασης . Η Απαγόρευση όλων αυτών για ένα ανθρωπο όπως εμένα επιρρεπή στο αγχος που χρησιμοποιούσε αυτά ως τρόπο ανακούφισης και ηρεμίας όπως καταλαβένετε προκάλεσε κάποια πράγματα που τώρα βγαίνουν στο φως καθώς μπαίνοντας σε κανονικότητα σιγα σιγα βλεπουμε τις συνέπειες . Κοινωνικός άγχος , ανησυχία , εγρήγορση , ευαιρεσθητότητα είναι κάποια απο τα θεματάκια που με ενοχλουν αυτήν την περίοδο . Ήθελα να ρωτήσω εσας παιδιά , τα ίσως λίγο πιο έμπειρα παιδάκια σε θέμα φάρμακου, τί μου προτείνετε απο προσωπική σας εμπειρία ; Θα ήθελα κατι ελαφρύ με όσο το δυνατόν λιγότερες παρενέργειες να με ξελαφρώσει λιγο... (εννοείτε πως θα πάω σε ειδικό αλλα θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας προτάσεις πρωτα )
    Cheers !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλησπερα γιαννη.
    κανεις δεν προτεινει φαρμακα, εδω. απαγορευεται απο τους ορους χρησης, αλλα ουτε ολα τα φαρμακα κανουν για τον καθενα.
    μονο ο γιατρος σου μπορει να πει τι φαρμακα μπορει /πρεπει να παρεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα.
    Το φάρμακο είναι η έσχατη λύση κατά την γνώμη μου και πάντα υπό την καθοδήγηση αρμόδιου γιατρού.
    Υπάρχει η γνωσιακή ψυχοθεραπεία, υπάρχει η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία, υπάρχει η μακροπρόθεσμη αναλυτική ψυχοθεραπεία, υπάρχει η emdr ψυχοθεραπεία, υπάρχει η εργασιοθεραπεία, υπάρχει η άσκηση, η σωστή διατροφή, η γιόγκα.
    Για μένα απευθύνσου και δοκίμασε πρώτα όλα αυτά με την καθοδήγηση του αρμόδιου ψυχοθεραπευτή και από εκεί και πέρα αν δεις ότι ακόμη δεν γίνεται δουλειά τότε απευθύνσου σε έναν ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτή να σε διαγνώσει και θα κρίνει αυτός αν χρειάζεται να πάρεις αγωγή και ποιά.
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά σε οποιαδήποτε αγωγή.
    Άρα ότι και να σου πούμε εμείς εδώ δεν θα βγάλεις κάποιο σίγουρο συμπέρασμα.
    Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω που είναι 100% σωστή είναι το να μην ξεκινήσεις αγωγή χωρίς την έγκριση κάποιου ειδικού και αν όντως ξεκινήσεις, ΠΟΤΕ δεν την κόβεις και δεν την αυξομειώνεις χωρίς την καθοδήγηση και την παρακολούθηση ειδικού.
    Δεν είναι καραμέλες ούτε τα αντικαταθλιπτικά και πόσο μάλλον τα αντιψυχωσικά και ειδικά τα ηρεμιστικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Καλησπέρα.
    Το φάρμακο είναι η έσχατη λύση κατά την γνώμη μου και πάντα υπό την καθοδήγηση αρμόδιου γιατρού.
    Υπάρχει η γνωσιακή ψυχοθεραπεία, υπάρχει η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία, υπάρχει η μακροπρόθεσμη αναλυτική ψυχοθεραπεία, υπάρχει η emdr ψυχοθεραπεία, υπάρχει η εργασιοθεραπεία, υπάρχει η άσκηση, η σωστή διατροφή, η γιόγκα.
    Για μένα απευθύνσου και δοκίμασε πρώτα όλα αυτά με την καθοδήγηση του αρμόδιου ψυχοθεραπευτή και από εκεί και πέρα αν δεις ότι ακόμη δεν γίνεται δουλειά τότε απευθύνσου σε έναν ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτή να σε διαγνώσει και θα κρίνει αυτός αν χρειάζεται να πάρεις αγωγή και ποιά.
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά σε οποιαδήποτε αγωγή.
    Άρα ότι και να σου πούμε εμείς εδώ δεν θα βγάλεις κάποιο σίγουρο συμπέρασμα.
    Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω που είναι 100% σωστή είναι το να μην ξεκινήσεις αγωγή χωρίς την έγκριση κάποιου ειδικού και αν όντως ξεκινήσεις, ΠΟΤΕ δεν την κόβεις και δεν την αυξομειώνεις χωρίς την καθοδήγηση και την παρακολούθηση ειδικού.
    Δεν είναι καραμέλες ούτε τα αντικαταθλιπτικά και πόσο μάλλον τα αντιψυχωσικά και ειδικά τα ηρεμιστικά.
    Εγώ παίρνω εδώ και πολύ καιρό τα φάρμακα που μου είχε γράψει η ψυχίατρος μου πρίν χωρίσουν οι δρόμοι μας! Έχω βάλει κοντά στα 20 κιλά. Πηγαίνω επίσης σε ψυχολόγο αλλά αισθάνομαι θλίψη εδώ και δύο Περίπου μέρες από την τελευταία συνεδρία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα andreas 86.
    Μήπως θα ήταν προτιμότερο να αναζητήσεις κάποιον νέο ψυχίατρο;
    Ο ψυχολόγος δεν είναι αρμόδιος να σε κατευθύνει με την αγωγή σου.
    Γνώμη μου είναι να αναζητήσεις, αν υπάρχει η δυνατότητα εννοείται, έναν ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτή να σε αναλάβει,να σε κατευθύνει με την αγωγή σου και αν χρειαστεί να στην αλλάξει ή οτιδήποτε άλλο.
    Τονίζω δεν ειμαι ούτε γιατρός ούτε ειδικός αλλά όπως λες αφού συνεχίζεις να λαμβάνεις αγωγή και απλά σε βλεπει ψυχολόγος, δεν υπάρχει κάποιος ειδικός να σου πει τί να κάνεις με την αγωγή σου και τώρα αλλά και μελλοντικά.

Similar Threads

  1. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  2. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 23:53
  3. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 23:06
  4. το ρημαδι το αντικαταθλιπτικο...
    By boo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 15-12-2015, 22:40
  5. ποτε θα σταματησει αυτο το "ρημαδι" 1% να καθοριζει ολη την ημερα μου?
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 27-09-2012, 01:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •