Σας έχει τύχει;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363

    Σας έχει τύχει;;

    Έβλεπα κάτι στην τηλεόραση και ένιωθα ότι αυτή τη σκηνή την έχω ξανά δει που είναι πρακτικά αδύνατον γιατί συμβαίνει μόνο μια φορά αλλά αισθανομουνα τόσο έντονα ότι αυτό το πράγμα το έχω ξαναδεί ήμουν σίγουρος!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    Είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο το deja vu. Δεν υπάρχουν σαφείς εξηγήσεις, τοποθετείται στα παραφυσικά φαινόμενα, αλλά είναι κάτι που το βιώνει πολύς κόσμος, τουλάχιστον κάποια φορά στη ζωή του.

  3. #3
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Έβλεπα κάτι στην τηλεόραση και ένιωθα ότι αυτή τη σκηνή την έχω ξανά δει που είναι πρακτικά αδύνατον γιατί συμβαίνει μόνο μια φορά αλλά αισθανομουνα τόσο έντονα ότι αυτό το πράγμα το έχω ξαναδεί ήμουν σίγουρος!!
    Κι εμένα μου έχει τύχει αυτό! Συνήθως εμένα μου συμβαίνει, βέβαια, σε σκηνές από την πραγματικότητα που έχω την αίσθηση ότι έχω ξαναζήσει ή για πράγματα που νομίζω ότι έχω ξανακούσει. Ίσως και να υπάρχει εξήγηση, όμως, στην περίπτωση μου, γιατί αισθάνομαι ότι είναι σκηνές από κάποιο όνειρο μου που θυμάμαι πάρα πολύ θολά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα δεν νομιζω οτι το deja vu ειναι παραφυσικο φαινομενο. Σε καποιες ψυχικες διαταραχες μπορειτε να παρατηρηται πιο εντονα αλλα ειναι συνηθισμενο. Για παραδειγμα περναει μια μαυρη γατα και λες "ωχ κακοτυχια" και προχωρας και συναντας αλλη μαυρη γατα, τοτε λες εχω ενα deja vu.
    Ή το αλλο που ειναι συνηθισμενο, να βλεπεις την ωρα σε καποιο ηλεκτρονικο ρολοι που εχεις και να ειναι 11:11. Δεν ξερεις ποσες φορες επεσε στην αντιληψη σου η ωρα αλλα δεν εδωσες βαρυτητα, αλλα οταν ειδες να γραφει 11:11 εδωσες. Κοιτα να δεις λες και χτες που κοιταξα την ωρα 11:11 ηταν.
    Ή το αλλο παλι, που οταν μαθαινεις κατι το συναντας συχνα. Ποιο πριν αγνοουσες την υπαρξη του και δεν εδινες σημασια. Μετα λες παλι αυτο συναντησα ποιες ειναι οι πιθανοτητες για κατι τετοιο?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Προσωπικα δεν νομιζω οτι το deja vu ειναι παραφυσικο φαινομενο. Σε καποιες ψυχικες διαταραχες μπορειτε να παρατηρηται πιο εντονα αλλα ειναι συνηθισμενο. Για παραδειγμα περναει μια μαυρη γατα και λες "ωχ κακοτυχια" και προχωρας και συναντας αλλη μαυρη γατα, τοτε λες εχω ενα deja vu.
    Ή το αλλο που ειναι συνηθισμενο, να βλεπεις την ωρα σε καποιο ηλεκτρονικο ρολοι που εχεις και να ειναι 11:11. Δεν ξερεις ποσες φορες επεσε στην αντιληψη σου η ωρα αλλα δεν εδωσες βαρυτητα, αλλα οταν ειδες να γραφει 11:11 εδωσες. Κοιτα να δεις λες και χτες που κοιταξα την ωρα 11:11 ηταν.
    Ή το αλλο παλι, που οταν μαθαινεις κατι το συναντας συχνα. Ποιο πριν αγνοουσες την υπαρξη του και δεν εδινες σημασια. Μετα λες παλι αυτο συναντησα ποιες ειναι οι πιθανοτητες για κατι τετοιο?
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Το μόνο που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι γιατί νιώθω κάποιες φορές ότι έχω δει σε όνειρο τη σκηνή που ζω. Κατά τα άλλα, κι εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα επιλεκτικής παρατηρητικότητας.

Similar Threads

  1. Σας έχει τύχει;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-04-2020, 17:33
  2. Σας εχει τυχει;
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 22-01-2020, 00:14
  3. Σας έχει τυχει ποτέ;
    By amitas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 12-12-2018, 16:49
  4. Σας έχει τύχει?..
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2017, 21:35
  5. Σας εχει τυχει ποτε?
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2008, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •