Θρησκεία και ομοφυλοφιλία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Κι εγώ σου ξαναλέω, οι αδυναμίες σαφώς και συγχωρούνται. Δεν είναι απαραίτητη η πλήρης αγαμία. Εγώ την αντέχω, αλλά δεν την αντέχουν όλοι εύκολα. Προσπάθησε απλά να μην είσαι εξαρτημένος από το σεξ
    Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Να είσαι καλά, η ανάρτηση σου ήταν πολύ ότι πρέπει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Geo88 View Post
    Η πνευματικότητα με την συγκεκριμένη θρησκεία περνά και από το κρεβάτι. Δυστυχώς, αν και δεν βρίσκω σύνδεση, οι κανόνες και οι γραφές είναι πολύ σαφής όπως έχουν μεταφερθεί σε εμάς. Έχουν όμως μεταφερθεί όπως νομίζουμε; Σε αυτό το παραθυράκι ελπίζουν πολλοί. Δεν θεωρώ ότι η ορθόδοξη πίστη θα εξελιχθεί παράλληλα με την κοινωνία. Βλέπεις ακόμα και τώρα ότι ενώ δέχτηκαν το διαζύγιο πολλοί ιερείς είναι αφοριστικοι.
    Η πνευματική καθοδήγηση που κάνουν είναι ότι είναι εντάξει να έχεις έλξη αλλά δεν θα ξανακάνεις έρωτα με κανέναν. Αν είσαι δηλαδή γκέι είσαι καταδικασμένος στην πλήρη αγαμία.
    Από την άλλη θες και έναν σύντροφο που να συμμερίζεται την ανάγκη σου για πνευματικότητα. Η πλειοψηφία σοκάρεται που πιστεύω σε κάτι που θεωρούμε βδελυγμα.
    Όλα αυτά σαφώς και μου δημιουργούν ενοχές, τύψεις, ότι δεν με καταλαβαίνουν και δεν είναι και πολύ ωραίο σαν αίσθημα αυτό.

    Τεσπά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
    δεν σου εχει περασει απο το μυαλο να βρεις αλλου ειδους πνευματικη εκπληρωση και να απομακρυνθεις απο την εκκλησια μετα απο ολα αυτα;;;
    πως μπορεις να προσκυνας εναν παπα που σε θεωρει ανωμαλο , αμαρτωλο και λαθος της φυσης;;;
    θεωρεις οτι θα ζησεις κι αλλες ζωες και δεχεσαι αυτην εδω να την πεταξεις μεσα στις ενοχες και στις ανεκπληρωτες επιθυμιες;
    δεν πας σε κανεναν ψυχοθεραπευτη να τα λυσεις αντι να κλαις που σε απορριπτει η εκκλησια και να τους παρακαλας να σε δεχτουν οπως εισαι και να σε αφησουν να ζεις σαν ανθρωπος με επιθυμιες και προτιμησεις;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Ο λαός αποχαυνώνεται από την θρησκευτική ιδεοληψία και υποδουλώνεται στην προπαγάνδα των παπάδων, κυρίως αυτοί που αρνούνται να βάλουν το μυαλουδάκι τους να σκεφτεί, να αναρωτηθεί ή έστω να προβληματιστεί λίγο, κρίμα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Geo88 View Post
    Η πνευματικότητα με την συγκεκριμένη θρησκεία περνά και από το κρεβάτι. Δυστυχώς, αν και δεν βρίσκω σύνδεση, οι κανόνες και οι γραφές είναι πολύ σαφής όπως έχουν μεταφερθεί σε εμάς. Έχουν όμως μεταφερθεί όπως νομίζουμε; Σε αυτό το παραθυράκι ελπίζουν πολλοί. Δεν θεωρώ ότι η ορθόδοξη πίστη θα εξελιχθεί παράλληλα με την κοινωνία. Βλέπεις ακόμα και τώρα ότι ενώ δέχτηκαν το διαζύγιο πολλοί ιερείς είναι αφοριστικοι.
    Η πνευματική καθοδήγηση που κάνουν είναι ότι είναι εντάξει να έχεις έλξη αλλά δεν θα ξανακάνεις έρωτα με κανέναν. Αν είσαι δηλαδή γκέι είσαι καταδικασμένος στην πλήρη αγαμία.
    Από την άλλη θες και έναν σύντροφο που να συμμερίζεται την ανάγκη σου για πνευματικότητα. Η πλειοψηφία σοκάρεται που πιστεύω σε κάτι που θεωρούμε βδελυγμα.
    Όλα αυτά σαφώς και μου δημιουργούν ενοχές, τύψεις, ότι δεν με καταλαβαίνουν και δεν είναι και πολύ ωραίο σαν αίσθημα αυτό.
    Τεσπά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
    Το θέμα σου νομίζω είναι η πλήρης αποδοχή από όλα αυτά που πιστεύεις γενικά στην ιστορία της μέχρι τώρα σου ζωής ...
    Αυτό έχεις ανάγκη και μόνο όταν σε αποδεχτεί το πραγματικό σου πιστεύω θα ηρεμήσεις ..

    Βρες τρόπο να τα συνδιάσεις και τα δύο και να σκέφτεσαι ότι αυτός ο τρόπος δεν θα έχει την πλήρη αποδοχή σε καμία πλευρά και σε καμία κοινωνία ..

    Για πες μου ,ένα κομμάτι της κοινωνίας σε δέχεται όπως είσαι ?
    Δεν νομίζω ..Ξέρεις ότι υπάρχουν ακόμα αρχέγονες θεωρείες γύρω από όλο αυτό και ανθρώπους που συνεχίζουν να μην το δέχονται ...
    Εκεί δεν βλέπω να σε απασχολεί τόσο όσο η μη πλήρη αποδοχή της εκκλησίας μας ..

    Δες το λιγάκι αλλιώς γιατί νομίζω άλλο είναι το ζητούμενο σου και αλλιώς πας να το λύσεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Ο λαός αποχαυνώνεται από την θρησκευτική ιδεοληψία και υποδουλώνεται στην προπαγάνδα των παπάδων, κυρίως αυτοί που αρνούνται να βάλουν το μυαλουδάκι τους να σκεφτεί, να αναρωτηθεί ή έστω να προβληματιστεί λίγο, κρίμα.
    Ο λαός αποχαυνώνεται από τις ομάδες ("θρύλος", μπαοκ κλπ), την γιουροβίζιον, τα ριάλιτι, τα μπουζούκια και κλαψοτράγουδα, την πανταχού παρούσα πορνοκουλτούρα και διάφορες άλλες θεωρίες που αποσυντονίζουν από το να βρεις ένα πραγματικό νόημα στη ζωή σου ("ταξικός εχθρός, εθνικός εχθρός και λοιπά ανέκδοτα). Πρώτα κάνε κριτική σε αυτά και μετά στη θρησκεία.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ο λαός αποχαυνώνεται από τις ομάδες ("θρύλος", μπαοκ κλπ), την γιουροβίζιον, τα ριάλιτι, τα μπουζούκια και κλαψοτράγουδα, την πανταχού παρούσα πορνοκουλτούρα και διάφορες άλλες θεωρίες που αποσυντονίζουν από το να βρεις ένα πραγματικό νόημα στη ζωή σου ("ταξικός εχθρός, εθνικός εχθρός και λοιπά ανέκδοτα). Πρώτα κάνε κριτική σε αυτά και μετά στη θρησκεία.
    Καλά εσύ μάλλον είσαι ο γκρινιάρης του φόρουμ, το σεξ δεν σου αρέσει οι ταινίες δεν σου αρέσουν η μουσική επίσης ''ΟΛΑ ΑΜΑΡΤΙΑ'' γιατί δεν κλείνεσαι σε ένα μοναστήρι να γουστάρεις κάθεσαι και παιδεύεσαι. Να λες από το πρωί μέχρι το βράδυ το κύριε ελέησε με τον αμαρτωλό, τον άθλιο, είμαι ένα μίζερο σκουπίδι μπροστά σου κτλ, μετάνοιες και πάει λέγοντας τα ξέρεις τώρα.. Για μένα κορόιδο πιάνεσαι πάντως που δεν πας.
    Last edited by tommorello; 25-05-2021 at 13:38.

  7. #22
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Καταλαβαίνω τι εννοεί ο eagle. Ότι όλα θέλουν ένα μέτρο γιατί η οποιαδήποτε πορωση δρα αποπροσανατολιστικα. Ωστόσο δεν θα ήθελα να πέσουμε σε λογομαχίες. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Εμένα με καλύψανε όλες οι απαντήσεις.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Αληθεια δεν γνωριζεις την θεση της εκκλησιας στο θεμα? Ειναι ξεκαθαρη ασθενια η ομοφυλοφιλια για τον χριστιανισμο ,οπου ομως μπορει να θεραπευτει κι να ζητησεις συγνωμη!Επισης υπαρχει μονο σε ανδρες αφου βαση της εκκλησιας η γυναικα δεν υποκειτε σε ιδια κριση αφου η γυναικα απο αρχης ,απο την εποχη της Ευας δλδ ειχε το αμαρτημα και την λαθος φυση! αρα δεν μπορει να ειναι το ανωμαλων παλυ ανωμαλον,δεν μπορει το αμαρτημα να ξανα ειναι αμαρτημα! να μπεις στις απετουμενες διαδικασιες μετανοιας, τιμοριας και ταπεινωσης! θα πρεπει να περασεις απο νηστειες, απο ασκησεις κι μετα ο ποιμενας σου θα σου πει τι πρεπει και πωςθ α ζεις.Αυτα δεν ειναι δικες μου αποφασεις ουτε λογια,ειναι της εκκλησιας και της αγαπης του χριστιανισμου.
    Νομιζω οτι καλο θα ηταν να μην συνεχησεις το θεμα αυτο, δεν εχω δικαιωμα εγω να σου πω τι θα γραψεις, αλλα λογικα εαν υπαρχει σεβασμος σε καποια δογματα θα πρεπει αμεσα να υπαρξει λογοκρυσια ! Πριν καποια χρονια θα γνωριζεις φανταζομαι οτι θα υπηρχε τυμορια στο συγκεκριμενο ζητημα. Ακομα υπαρχει σε καποια κρατοι .
    Και λες εμάς κομπλεξικούς .. είσαι εμετικός τουλάχιστον.. άντε πίσω στη σπηλιά σου

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by Geo88 View Post
    Καταλαβαίνω τι εννοεί ο eagle. Ότι όλα θέλουν ένα μέτρο γιατί η οποιαδήποτε πορωση δρα αποπροσανατολιστικα. Ωστόσο δεν θα ήθελα να πέσουμε σε λογομαχίες. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Εμένα με καλύψανε όλες οι απαντήσεις.
    Ναι ρε φίλε και εμείς το καταλάβαμε δεν είναι πυρηνική φυσική αλλού είναι το θέμα

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Και λες εμάς κομπλεξικούς .. είσαι εμετικός τουλάχιστον.. άντε πίσω στη σπηλιά σου
    αληθεια εχεις τολμησει πωτε στην ζωη σου να αντιμιλησεις σε καποιον ανθρωπο στα ισια? με καποιν που εχεις προβλημα κανονικο οχι οπως εδω.την αληθεια βεβαια την ξερεις μονο εσυ και φυσικα ο τροπος που εκφραζεσαι εδω την μαρτυραει! Νιωθεις μεσα απο την σφαλεια του ιντερνετ οτι εισαι δυνατος! νομιζεις οτι βρηκες την δυναμη να ανταπαντησεις στο μπουλινγκ που σου εκαναν απο το σχολειο σου? λυπαμαι αλλα οι φαπες πυ ετρωγες απο μικρος δεν εξαλιονοντε με αυτον τον τροπο! να βρεις εκει εξω το θαρρος σε οποιον σε προσβαλει η σε οποιον σου εχει κανει μπουλινγκ για να βγαλεις το κομπλεξ σου, απο εδω μεσα δεν μετραει ρωτα κι ψυχοθεραπευτες.
    Last edited by giorgos panou; 25-05-2021 at 02:44.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    αληθεια εχεις τολμησει πωτε στην ζωη σου να αντιμιλησεις σε καποιον ανθρωπο στα ισια? με καποιν που εχεις προβλημα κανονικο οχι οπως εδω.την αληθεια βεβαια την ξερεις μονο εσυ και φυσικα ο τροπος που εκφραζεσαι εδω την μαρτυραει! Νιωθεις μεσα απο την σφαλεια του ιντερνετ οτι εισαι δυνατος! νομιζεις οτι βρηκες την δυναμη να ανταπαντησεις στο μπουλινγκ που σου εκαναν απο το σχολειο σου? λυπαμαι αλλα οι φαπες πυ ετρωγες απο μικρος δεν εξαλιονοντε με αυτον τον τροπο! να βρεις εκει εξω το θαρρος σε οποιον σε προσβαλει η σε οποιον σου εχει κανει μπουλινγκ για να βγαλεις το κομπλεξ σου, απο εδω μεσα δεν μετραει ρωτα κι ψυχοθεραπευτες.
    Τις φάπες θα τις φας από κοντά λαμόγιο όταν σε συναντήσω.. σου έστειλα το fb περιμένω μήνυμα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Φίλε πρώην αρχιμανδρίτης....https://www.facebook.com/sirakosioan...21958650251306
    Πιο παλιά είχα δει κάποια δικά του βίντεο στο youtube, με θέμα εκκλησία και ομοφυλοφιλία.

    Γενικά τσέκαρε μπορεί να σου λύσει κάποιες απορίες και να βοηθηθείς.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1
    Γνωρίζεις ότι ο Χριστιανισμός δεν σε αποδέχεται, θεωρεί ότι είσαι άρρωστος και όλες τις συναφείς μαλακίες. Πώς μπορείς να αγαπάς κάτι/κάποιον που σε βλέπει ως μία ασθένεια ενώ δεν είσαι καν ασθενής; Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις σε αυτή τη θρησκεία; Έχεις ψαχτεί και είναι κάτι που αποφάσισες (αυτή η πίστη) ή κάτι που σου μάθανε; Όπως και να έχει, όλοι πιστεύουμε σε κάτι και αυτό είναι αυτό που μας δίνει τη δύναμη να συνεχίσουμε και να γινόμαστε καλύτεροι. Αν εσένα η πίστη σου στον Χριστιανισμό πιστεύεις ότι μπορεί να σε κάνει καλύτερο (παρόλο που δεν σε αποδέχεται), then go for it. Βλέπω εδώ κάποιοι σου γράφουν για το σεξ, να μην το παρακάνεις κλπ. Η θρησκεία τιμωρεί και το σεξ άρα είμαστε όλοι κάτι παραπάνω από αμαρτωλοί. Ζήσε τη ζωή σου όπως γουστάρεις, κάνε απεριόριστο σεξ και ταυτόχρονα πίστευε με τον τρόπο σου. Υπάρχουν γύρω μας πάρα πολλοί που αυτοαποκαλούνται χριστιανοί, λένε ότι πιστεύουν και κάνουν τα μεγαλύτερα αμαρτήματα. Αμάρτημα όμως δεν είναι το σεξ, ούτε η σεξουαλική ταυτότητα. Τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι. Η κοινωνίες εξελίσσονται, οι επιστήμες εξελίσσονται και οι θρησκείες είναι οι μόνες που μένουν πάντα πίσω. Η συμβουλή μου είναι να ψαχτείς και να σιγουρευτείς ότι το να πιστεύεις στον Χριστό έχει να σου προσφέρει κάτι. Μην το κάνεις/λες από ψυχαναγκασμό, επειδή έτσι σου μάθανε ή από φόβο μην πάθεις τίποτα αν δεν πιστεύεις. Να πηγαίνεις εκεί που σε αγαπάνε. Και μη διανοηθείς ποτέ να νιώσεις ενοχές για αυτό που είσαι και σαφώς για το σεξ που κάνεις. Σκέψου και κάνε κυριολεκτικά ό,τι σε κάνει χαρούμενο. Ναι είναι κάπως μαζοχιστικά να αγαπάς και να πιστεύεις στην ύπαρξη κάποιου που σε βρίζει χωρίς καμία βασιμότητα, αλλά η πίστη είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα. Αν έτσι βρίσκεις κάποια παρηγοριά, κάποιον στόχο, κάποια ικανοποίηση, ας πιστεύεις. Αλλά ποτέ μη νερώσεις το κρασί σου για καμία θρησκεία.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Δηλαδή για να καταλάβω.. αυτό που λέτε είναι ότι εγώ που είμαι γκει, το χριστιανικό είναι να είμαι με γυναίκα χωρίς να με έλκει και να λέω γιατρεύω το πάθος μου; Ή να μείνω μόνος και να αρνηθώ αγάπη και συντροφικότητα; Δεν νομίζω ότι υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτό.

  15. #30
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by doubleblader View Post
    Δηλαδή για να καταλάβω.. αυτό που λέτε είναι ότι εγώ που είμαι γκει, το χριστιανικό είναι να είμαι με γυναίκα χωρίς να με έλκει και να λέω γιατρεύω το πάθος μου; Ή να μείνω μόνος και να αρνηθώ αγάπη και συντροφικότητα; Δεν νομίζω ότι υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτό.
    Δεν σου αρνούνται την συντροφικότητα. Παραδέχονται ότι μπορεί να έχεις έναν σύντροφο άντρα αρκεί να μην κάνεις σεξ. Στην ουσία το πρόβλημα είναι το σεξ. Και αυτά δεν τα λέω μόνος μου. Άτομα μέσα στην εκκλησία μου το χουν πει.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θρησκεία
    By GiannisNik3 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 42
    Last Post: 09-03-2017, 21:31
  2. Αυτοκτονία και θρησκεία
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 17-04-2012, 01:49
  3. θρησκεια και προβληματισμος
    By ρουλα 24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 19:39
  4. Θρησκεία: Χριστιανισμός
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 12-01-2012, 00:23
  5. Διαφορετική θρησκεία
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2011, 14:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •