Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Dionysios
    Guest
    Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

    Γενικά ο κόσμος εδώ και πολύ καιρό από τότε που έχει ξεκινήσει η οικονομική κρίση έχει γίνει πολύ απότομος και κακός. Την λέξη τρελός την αναφέρουν συνέχεια, μεταφορικά πάντα, χωρίς να υπάρχει λόγος πιστεύω. Το έκανα παλιά και εγώ όταν ήμουν ποιο νέος στα 20 μου από το 2010. Δεν έχω κάνει κάτι που να αποδεικνύει ότι είμαι τρελός. Αντ’αυτού κάποιοι λένε ότι είμαι ο ποιο τετράγωνος άνθρωπος που γνώρισαν.

    Για του κρότους και τις λάμψεις έχεις πολύ δίκιο. Αυτά ακούω όταν δεν μπορώ να κοιμηθώ. Γενικά δεν τα ξέρω καλά όλα αυτά γιατί είναι καινούργια για εμένα και δεν μπορώ να εκφράσω σωστά τα συμπτώματα.

    Όσο για τους πόντους στην πλάτη πιστεύω τα έχω αυτά λόγω αγυμνασίας, διότι δεν ήμουν ποτέ γυμνασμένος. Εδώ και καιρό ξεκίνησα και κάνω μονόζυγο και οι πόνοι φεύγουν σιγά σιγά ή τους νιώθω πολύ λίγο.

    Θέλω και θα πάω σε ψυχίατρο, αλλά ήθελα την γνώμη σας γιαυτα που νιώθω. Λόγω άγνοιας το τι μπορεί να θεωρηθεί σύμπτωμα ψυχικής αρρώστιας, ήθελα να τα συζητήσω με ανθρώπους που ξέρουν από αυτά για να δω τι είναι σύμπτωμα ψυχολογικών ή απλώς ένα σύμπτωμα που μπορεί να ξεπεραστεί με γυμναστική και καλή διατροφή.

    Θα γράψω περισσότερα για τα συμπτώματα που πιστεύω ότι μπορεί να έχω.

  2. #17
    Φίλε εγώ έχω κάνει μερικά περίεργα πράγματα στη ζωή μου και γενικά κάποια εκεντρικα. Οι γιατροί με έχουν για ανάπηρο και μου γραφουνε φάρμακα αλλά εγώ δε τα παίρνω. Τώρα άμα πήγαινα σε ένα γιατρό άλλο και του εσκαγα και ένα μεγάλο ποσό θα με αναλαμβανε χωρίς φάρμακα. Τι θέλω να σου πω με αυτό, άμα μένεις στο δρόμο και έχεις αυτό που λες θα σε πουνε τρελό θα σε πουνε τα έχεις χαμενα, ενώ άμα μένεις σε μια βίλα η κάνεις κάτι αξιοσημείωτο θα σε πουνε εκκεντρικό στη χειρότερη.

  3. #18
    Dionysios
    Guest
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σας.

    Στον δρόμο δεν μένει κάποιος επειδή πονά που και που την πλάτη του, έχει εμβοές και το σύνδρομο της εκρηγνυόμενης κεφαλής. Άστεγος μένεις όταν έχεις πολύ σοβαρά ψυχικά προβλήματα, όπως η σχιζοφρένεια. Εγώ μένω στο εξωτερικό εδώ και 7 χρόνια μόνος μου και έχω μαζέψει ένα σεβαστό ποσό. Είναι λίγο δύσκολο να μείνω άστεγος. Αντ’αυτού πολλοί που με έβρισαν τρελό και θεωρούν ότι στέκουν νοητικά καλά, είτε χρειάστηκαν την βοήθεια μου, είτε έπιπταν σε παρανομίες για να επιβιώσουν. Ευχαριστώ και πάλι.

  4. #19
    Το άστεγος είναι ένα παράδειγμα που έδωσα δε ήθελα να μιλήσω για εσάς προσωπικά. Επί τη ευκαιρία άστεγος όμως μπορεί να μεινει κάποιος άνθρωπος για πολλούς λόγους και χωρίς να έχει ψυχιατρικά προβλήματα.
    Είστε πολύ ευγενής Διονυσιε. Αυτό που θέλω να σας πω εξαρχής είναι ότι ποτε μια συμπεριφορά είναι αλλόκοτη, εκκεντρική περίεργη δεν ειναι τετριμμένο και ειναι μείζων σημασιας σε ποιους παρουσιάζεται και από ποιον. Πάντως πέρα της συμπεριφοράς και των εκφράσεων μπορεί κάποιος αυστηρά να κάνει πράξεις στη γλώσσα για να διαπιστώσει αν κανει κάποιος λογικα σφάλματα δηλαδή λέει βλακείες. Επίσης το τρελός με τη κακή έννοια γιατί υπάρχει και καλή έννοια να πεις κάποιον τρελό είναι μια έκφραση που θέλει να υποδηλώσει μια ανισορροπία στη συμπεριφορά του ανθρώπου. Έχει σημασία με ποιους συναστρεφεσαι και κρίνουν ότι υπάρχει αυτή η ανισορροπία.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Dionysios View Post
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σας.

    Στον δρόμο δεν μένει κάποιος επειδή πονά που και που την πλάτη του, έχει εμβοές και το σύνδρομο της εκρηγνυόμενης κεφαλής. Άστεγος μένεις όταν έχεις πολύ σοβαρά ψυχικά προβλήματα, όπως η σχιζοφρένεια. Εγώ μένω στο εξωτερικό εδώ και 7 χρόνια μόνος μου και έχω μαζέψει ένα σεβαστό ποσό. Είναι λίγο δύσκολο να μείνω άστεγος. Αντ’αυτού πολλοί που με έβρισαν τρελό και θεωρούν ότι στέκουν νοητικά καλά, είτε χρειάστηκαν την βοήθεια μου, είτε έπιπταν σε παρανομίες για να επιβιώσουν. Ευχαριστώ και πάλι.
    Καλημέρα !

    Ένα να ξέρεις ότι οι περισσότεροι που σε λένε τρελό ή δεν σέβονται την κατάσταση σου και σε στέλνουν άλλοτε σε ένα γιατρό ή φέρονται αντίστοιχα έχουν μεγαλύτερα θέματα από εσένα οπότε αυτό να μην σε απασχολεί .

    Εφόσον είσαι σε ένα καλό βιωτικο επίπεδο το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφτείς άμεσα ένα γιατρό .
    Ξεκινά με ένα ψυχολόγο και δες εκείνος τι θα σου πει .
    Πολλά συμπτώματα μας καμιά φορά είναι αποτέλεσμα ψυχολογικής μας πίεσης και σωματοποιουνται.
    Μην πας κατευθείαν σε ψυχίατρο που έχεις δεν έχεις θέμα πάντα φεύγεις με ένα χάπι από εκεί .

    Μίλησε σε ένα ειδικό και δες εκείνος τι θα σου πει .
    Αν κρίνει ότι πρέπει να πάρεις και παράλληλη αγωγή τότε να το κάνεις .

    Μην το αφήσεις άλλο γιατί αυτά όσο τα αφήνεις και μεγαλώνουν τόσο πιο δύσκολα είναι να τα αντιμετωπίσεις μετά .

    Και το κυριότερο ,κλείσε το ίντερνετ και μην κάνεις τον γιατρό του ευατου σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Dionysios
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Ένα να ξέρεις ότι οι περισσότεροι που σε λένε τρελό ή δεν σέβονται την κατάσταση σου και σε στέλνουν άλλοτε σε ένα γιατρό ή φέρονται αντίστοιχα έχουν μεγαλύτερα θέματα από εσένα οπότε αυτό να μην σε απασχολεί .

    Εφόσον είσαι σε ένα καλό βιωτικο επίπεδο το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφτείς άμεσα ένα γιατρό .
    Ξεκινά με ένα ψυχολόγο και δες εκείνος τι θα σου πει .
    Πολλά συμπτώματα μας καμιά φορά είναι αποτέλεσμα ψυχολογικής μας πίεσης και σωματοποιουνται.
    Μην πας κατευθείαν σε ψυχίατρο που έχεις δεν έχεις θέμα πάντα φεύγεις με ένα χάπι από εκεί .

    Μίλησε σε ένα ειδικό και δες εκείνος τι θα σου πει .
    Αν κρίνει ότι πρέπει να πάρεις και παράλληλη αγωγή τότε να το κάνεις .

    Μην το αφήσεις άλλο γιατί αυτά όσο τα αφήνεις και μεγαλώνουν τόσο πιο δύσκολα είναι να τα αντιμετωπίσεις μετά .

    Και το κυριότερο ,κλείσε το ίντερνετ και μην κάνεις τον γιατρό του ευατου σου .
    Σας ευχαριστώ, συμφωνώ απόλυτα από όσα είπατε.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πρόβλημα - Θέλω γνώμη
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-11-2019, 11:14
  2. Θέλω να μου δώσετε πληροφορίες για το πρόβλημα μου!
    By Vagelis89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-2017, 21:48
  3. Έχω πρόβλημα και θέλω άμεσα βοήθεια
    By voitheiapls in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 13-08-2017, 23:28
  4. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  5. Θέλω να μοιραστώ το πρόβλημά μου
    By topapaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-2012, 14:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •