Bespar και Xanax
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102

    Bespar και Xanax

    Καλημέρα,

    Έχω τρομερό άγχος και έχω καταλήξει για να χαλαρώνω να πίνω αλκοόλ πολλές φορές, όπως έχω ανεφέρει και άλλες φορές.
    Χτες πήγα στον Παθολόγο για να μου δει τις εξετάσεις αίματος και μου είπε πως όλα είναι πολύ καλά, ευτυχώς. Φοβόμουν επειδή εδώ και καιρό πινω.
    ο συγκεκριμένος μου είχε γράψει και τα Bespar τα οποία έπερνα 1 μήνα, δεν κατάλαβα διαφορά. Του ειπα ξανά το πρόβλημα και μου είπε να συνεχίσω να τα παίρνω τουλάχιστον 3 μήνες. Με ρώτησε γιατί αγχώνομαι και πως αισθάνομαι. Του εξήγησα ότι γενικά όλη την ώρα, αλλά περισσότερο κάτι σαν κοινωνικό άγχος.
    Οπότε μου έγραψε και τα Xanax. Έχω διαβάσει και άλλες φορές εδώ για αυτά, πρέπει να είναι δυνατά από ότι κατάλαβα.
    Μου είπε να παίρνω μόνο μισό, όταν βρίσκομαι σε έντονη κατάσταση άγχους και αν δεν βοηθήσει και άλλο μισό.

    Γνωρίζει κανείς σε ποιες περιπτώσεις βοηθάνε και αν όντως είναι τόσο άμεσα δλδ μετά από μισή ωρίτσα θα χω χαλαρώσει?

    Βασικά είχα το ραντεβού σε ψυχίατρο που μου το ακύρωσαν και θα πάω και εκεί σε λίγο καιρό..

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε πολύ χάλια ψυχολογική κατάσταση. δεν ξέρω με πιάνει ορισμένες φορές, όπως τώρα είμαι και μόνη σπίτι. Διάβαζα τώρα για τα xanax τι περίπου είναι, σαν ναρκωτικό δλδ. Αν είναι να πέρνω ναρκωτικά, έτσι και αλλιώς το κάνω με το αλκοόλ, τι ζωή είναι αυτή, καλύτερα να μην ζω. Έτσι μου ρχεται να τα πάρω όλα. Αφου αναρωτιέμαι γιατί ζω, μήπως δεν αξίζω ως άνθρωπος? Γιατί να μην φέρονται σαν να είμαι ένας άνθρωπος αυτό θέλω τπτ παραπάνω... μήπως ζητάω πολλά?

    συγνώμη που σας ταλαιπωρώ και εσάς, μαλλόν είμαι μόνο βάρος για όλους..

  3. #3
    Καλησπερά!μια φορα πηρα xanax και με βοηθησε πολυ γιατι ειχα φαει σκαλωμα και δε μπορουσα να ταξιδεψω με καραβι!οντως ειναι ισχυρα.εμενα μεσα σε μιση ωρα το μισο με ειχε πιασει και με καμια παρενεργεια.απλα δεν ειναι για συνεχεια γιατι υπαρχει ο κινδυνος εξαρτησεις γι αυτο να ακολουθησεις πιστα της οδηγιες του γιατρου σου.ελπιζω να σε καλυψα

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    94
    Σύνελθε και συγκεντρώσου!απλά έπαθες ό,τι παθαίνουμε όλοι όταν μας πρωτοδίνουν χάπια. διαβάζουμε το χαρτάκι και λέμε αυτό ήταν , έπεσα στα σκληρα..καλύτερα να πεθάνω...δεν ξερω τι λενε τα χαρτιά, αλλά εγω έπαιρνα ένα χρόνο 3 ζαναξ την ημερα..και τα έκοψα μόνη μου σταδιακα με τις οδηγιες που εχουν μεσα. ουτε συνδρομο στερησης επαθα ουτε τιποτα..μετα απο μερικους μηνες που ξαναεπαθα διαφορα ξανα 3 ζαναξ την ημερα...τωρα μονη μου ειμαι στα 2 ..(εννοείται ότι πάντα μου τα έδινε ο γιατρός όταν το έκρινε αναγκαιο) αλλα να σου πω..ολα μια ιδεα ειναι..και τα χαπια και ολα . τις προαλλες ημουν πολυ χαλαρη , πολυ γαματη και λεω \'α ρε τι σου κανουν τα ζαναξ\"...μετα θυμηθηκα οτι δεν ειχα παρει τιποτα απο το πρωι.! αλλες φορες τα παιρνω σχολαστικα και το αγχος παραμενει. μαλλον επαθα ανοσια σε ολα!
    γιατι λες οτι σου φερονται σα να μην εισαι ανθρωπος ;επειδη σου εδωσαν μερικα αγχολυτικα ή γενικα οι άνθρωποι απο το περιβαλλον σου;;
    γιατι αν ειναι για τα χαπια...για ανθρωπους τα παρασκευαζουν, οπως την κορτιζονη , την ινσουλινη, τη χημειοθεραπεια..τα τσιγαρα, το αλκοολ..ολα για τους ανθρωπους ειναι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    ειναι οτι αυτη τη στιγμη αρχισα παλι να κλαιω και να αναρωτιεμαι γιατι να ζω, αισθανομαι απαισια με ολη τη σημασια της λέξεως. το τρομερό άγχος προήλθε από την δουλειά πέρυσι, είχα πάρα ολύ πίεση και δύο συνάδελφοι, δεν φτάνει το άγχος και την πίεση που είχα μου έκανα την ζωή χειρότερη. με βρήκαν σε αδύναμη φάση και μου φόρτωναν και άλλα, για αυτό λέω δεν μου συμπεριφέρονται σα να είμαι άνθρωπος. Τώρα με πιασε πάλι αυτό, αύριο μπορεί να ειμαι καλύτερα. Απλά είμαι πολύ αδύναμος χαρακτήρας και με παίρνει από κάτω εύκολα...

  6. #6
    chrissy σε ψυχολογο εχεις παει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    όχι ακόμα, είχα κλείσει ραντεβού μέσω ασφάλειας και τελευταια στιγμή το ακύρωσαν. και το ανέβαλλαν. καλύτερα να πάω σε ιδιωτικό. δεν ειχα ακόμα τον χρόνο να ψάξω για κάποιον.

  8. #8
    ναι ειδα πως ειπες για ψυχιατρο οτι ηταν να πας...εγω θα σου προτεινα να πας και σε ψυχολογο και φυσικα ο πλεον αρμοδιος για να σου ρυθμισει δοσολογιες φαρμακων κι αν χρειαζετε να παρεις φαρμακα ειναι ο ψυχιατρος οχι ο παθολογος

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    μια χαρα το βρισκω το ζαναξ.δεν ειναι σαν ναρκωτικο.απλα κατι σαν ελαφρι ηρεμιστικο π χαλαρωνει τους μυες κλπ.να χερεσαι π υπαρχει τετιο χαπι και εχει αποτελεσμα απο 15 λεπτα εως μιση ωριτσα για 10=12 ωρες.ειναι πολυ γνωστο φαρμακο.ακομα κ στις ταινιες αμερικανικες ακουω σιχνα γιαυτο λολ αρα δεν ειναι επικινδυνο αν προσεχεις τις δοσεις.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    καλησπέρα. κανείς εδώ απ\'ότι είδα δεν ανέφερε το πιο συμαντικό απ \'όλα. Ποτέ δεν πέρνουμε φάρμακα σε συνδιασμό με αλκοόλ, δεν έχει σημασία αν είναι ελαφριά ή βαριά!!!!!!
    Αυτό είναι το βασικότερο που πρέπει να καταλαύουμε όλοι. Επιλέγουμε ένα από τα δύο αλλά όχι συνδιασμό κ των δύο γιατί ούτε σωστό αποτέλεσμα θα δούμε αλλά αντιθέτος μπορεί να έχουμε πολύ άσχιμη κατάληξη.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αυτο ενοειτε βρε Μαρια.θα ειναι σαν αυτοκτονια αυτος ο συνδιασμος.ουτε σταγονα δεν πινω πλεον αλκοολ οχι οτι επινα ποτε μου....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    αυτό με το Αλκοόλ είναι πρόβλημα, μου φτιάχνει κα΄πως την διάθεση και φεύγει το άγχος, είναι ομως προσορινό. Χτες παιδιά που έγραψα ήμουν σε τρομερά χάλια, σκεφτόμουν γιατί να ζω?
    Το xanax όντως βοηθάει αμέσως? Απλά δεν θέλω να μου γίνει απαραίτητο, επειδή πρέπει να το διακόψεις γιατί υπάρχει κίδυνος εξάρτησης. Θέλω ένα φάρμακο που να μην περιμένω βδομάδες, ώστε να δω άμεσα αποτελέσματα και ναμπορώ να κόψω το ποτό

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    δυστυχώς δε γίνεται..εγώ για να δω βελτίωση-πολύ μικρή- μου πήρε 8 εβδομάδες!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    chrissy φοβάσαι μην πάθεις εξάρτηση απο το χαναχ και οχι απο το ποτό; αν είναι δυνατόν ο γιατρός θα σου κανονίσει την αγωγή ώστε να είσαι ήρεμη.Κάποτε έπινα 3 χαναχ την ημέρα και τα έκοψα σιγά σιγά σε ένα μήνα.Ακόμη δεν είχα αρχίσει τα αντικαταθληπτικά και αισθανόμουν πανευτυχής γιατί δρούν γρήγορα.Πέρασαν μερικά χρόνια άρχισα ένα αντικαταθληπτικό μέχρι που τελευταία υποτροπίασα και δεν μπορούσα να αποδεχθώ ότι χρειάζόμουν πιο ισχυρή αγωγή.Εαν είχα πάει νωρίτερα στον γιατρό δεν θα είχα φτάσει σε τέτοιες δόσεις.Υπάρχει μία κλινική Αγιος Νικόλαος στον Πειραιά που ασχολούνται με εθισμού απο ποτό ή ουσίες και σου δίνουν κάποια φάρμακα σαν αντίδωτα καθαρίζει ο οργανισμός απο τι αλκοόλ σε μια μέρα.Το άκουσα στη τηλεόραση.Οσο πίνεις θα αυξάνεις το ποτό και τότε θα πάθεις καμμιά ζημιά με το συκώτι σου.Πήγαινε σε ειδικό ο εθισμός στο ποτό είναι χειρότερος απο τα φάρμακα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    και μεχρι τότε τι Θα κάνω? θα συνεχίζω να πίνω για να αισθάνομαι καλά, και αυτό δεν επιτρέπετε, αστα να πανε.
    Απλά να έφτιαχνε λίγο η διάθεση και να είμαι λίγο καλύτερα, δεν είπα να είμαι αμέσως πολύ καλά..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •