Αισθανομαι πολυ χαλια καθημερινά. Άρχισα τα minitran. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Δεν εχω τιποτα στο αίμα, αφου με τον ιο πηγα δυο μερες νοσοκομειο για να φτιάξουν το στομάχι μου. Ομως αν η αδυναμία και οι πόνοι ειναι και απο τον ιο δεν θα το δείξουν οι εξετάσεις αίματος.
    Οι ψυχίατροι το ιδιο τροπάριο σου λενε και ο τρόπος που σου λενε να κόψεις τα φαρμακα σε στελνει σωματικά και ψυχικά. Κανενας ψυχιατρος δεν σου λεει κόψε το σε ενα χρονο.
    Οι ψυχίατροι πειράματα με τα χαπια κανουν, και μεχρι να βρουν ποιο σου ταιριάζει εχεις παρει ολη την φαρμακοβιομηχανία.
    Πραγματικά δεν ξερω αν θα το συνεχίσω ή οχι το αντικαταθλιπτικό, φοβήθηκα με τις επιλειπτικες κρισεις που ακουσα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Vanna View Post
    Δεν εχω τιποτα στο αίμα, αφου με τον ιο πηγα δυο μερες νοσοκομειο για να φτιάξουν το στομάχι μου. Ομως αν η αδυναμία και οι πόνοι ειναι και απο τον ιο δεν θα το δείξουν οι εξετάσεις αίματος.
    Οι ψυχίατροι το ιδιο τροπάριο σου λενε και ο τρόπος που σου λενε να κόψεις τα φαρμακα σε στελνει σωματικά και ψυχικά. Κανενας ψυχιατρος δεν σου λεει κόψε το σε ενα χρονο.
    Οι ψυχίατροι πειράματα με τα χαπια κανουν, και μεχρι να βρουν ποιο σου ταιριάζει εχεις παρει ολη την φαρμακοβιομηχανία.
    Πραγματικά δεν ξερω αν θα το συνεχίσω ή οχι το αντικαταθλιπτικό, φοβήθηκα με τις επιλειπτικες κρισεις που ακουσα.
    Μην επηρεάζεται από τον οποιοδήποτε ..
    Αν δεν σε καλύπτει ένας ψυχίατρος πήγαινε σε ένα νευρολόγο .
    Έχουν τελείως διαφορετική προσέγγιση και άποψη με αυτών των ψυχιάτρων ..

    Επιληπτικη κρίση μπορεί να πάθει κάποιος γιατί μπορεί να έχει προδιάθεση ,μπορεί να γίνεται λάθος συνδιασμός φαρμάκων ,μπορεί να γίνεται λόγο ουσιών ,ποτου και μπορώ να σου πω χίλιους άλλους δύο λόγους ..

    Δεν είναι απαραίτητο επειδή το έπαθα κάποιος να το πάθεις και εσύ .
    Μπορεί να το πάθεις και από κάποια ανωμαλία που ειχες και να μην ειχε ανακαλυφθεί ακόμα ...

    Μην κάνεις πειράματα γιατί να ξέρεις όταν κάνεις χρήση αντικαταθλιπτικών για δεύτερη η τρίτη φορά είναι πολύ πιο δύσκολο να ξαναβρείς την δοσολογία που θα σε ξανασταθεί ποιήσει.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Παιδιά δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και ψυχίατροι και νευρολόγοι που κάνουν λάθη αλλά θεωρώ ότι είναι μια μειοψηφία. Υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί ψυχίατροι - ψυχοθεραπευτές εκεί έξω.
    Και δυστυχώς ή ευτυχώς για να υπάρχει περίπτωση όλοι μας να μάθουμε να ζούμε ή να νικήσουμε την εκάστοτε περίπτωση μας πρέπει να είναι συνδυασμός αγωγής και ψυχοθεραπείας και πάλι ίσως και να μην φτάνει.
    Αν τώρα αυτή την ήδη δύσκολη μάχη την επιβαρύνουμε και με το να κάνουμε ότι μας κατέβει.....!
    Καταλαβαίνω τον Mac και πραγματικά μακάρι να μην του είχε τύχει να πέσει σε κακούς 'γιατρούς' αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι η πλειοψηφία των ψυχοθεραπευτών είναι επαγγελματίες και θέλουν μόνο το καλύτερο για μας.
    Μακάρι όλοι να βρίσκουν την αγωγή που τους ταιριάζει και σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία όλοι μας να έχουμε μια καλύτερη ζωή.
    Με το να κάνουμε όμως ότι μας κατέβει αυτή η καλύτερη ζωή δεν θα έρθει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Παιδιά δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και ψυχίατροι και νευρολόγοι που κάνουν λάθη αλλά θεωρώ
    Καταλαβαίνω τον Mac και πραγματικά μακάρι να μην του είχε τύχει να πέσει σε κακούς 'γιατρούς' αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι η πλειοψηφία των ψυχοθεραπευτών είναι επαγγελματίες και θέλουν μόνο το καλύτερο για μας.
    ,Μακαρι να πεσεις σε καλο γιατρο, το ευχομαι ολοψυχα, μην τραβηξεις τα λουκια τα δικα μου ...........φιλε μου.......

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ειλικρινά φίλε Mac δεν ξέρω σε τί έχω τύχει ακόμη αλλά έχει κάποια καλά χαρακτηριστικά.
    Απλά βλέπω ότι συγκριτικά με τον προηγούμενο που πήγα αρχικά δεν πήγε με το καλημέρα να μου δώσει αντιψυχωσικό (που ίσως και αυτό να ήταν μια διαφορετική αλλά όχι λανθασμένη προσέγγιση, δεν μπορώ να ξέρω) και είδα ότι ενδιαφέρθηκε για το ιστορικό μου, προχώρησε με βάση αυτό και είναι αισιόδοξος (πράγμα που με ανεβάζει) αλλά επίσης και κάθετος όσων αφορά την όλη διαδικασία, και της αγωγής αλλά και της ψυχοθεραπείας.
    Μακάρι να πάνε όλα καλά. Ήθελα τον πρώτο μήνα να τον αλλάξω και αυτόν γιατί ήμουν χάλια. Αλλά με βοηθήσατε και εσείς εδώ μέσα να καταλάβω ότι θέλει υπομονή με την αγωγή μέχρι και αν δουλέψει.
    Και επίσης όταν και αν δουλέψει η αγωγή , θέλει από κει και πέρα να κάνουμε και δουλειά εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας όσο ειναι εφικτό.
    Τι να πω θα δείξει.......

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Παιδιά δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και ψυχίατροι και νευρολόγοι που κάνουν λάθη αλλά θεωρώ ότι είναι μια μειοψηφία. Υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί ψυχίατροι - ψυχοθεραπευτές εκεί έξω.
    Και δυστυχώς ή ευτυχώς για να υπάρχει περίπτωση όλοι μας να μάθουμε να ζούμε ή να νικήσουμε την εκάστοτε περίπτωση μας πρέπει να είναι συνδυασμός αγωγής και ψυχοθεραπείας και πάλι ίσως και να μην φτάνει.
    Αν τώρα αυτή την ήδη δύσκολη μάχη την επιβαρύνουμε και με το να κάνουμε ότι μας κατέβει.....!
    Καταλαβαίνω τον Mac και πραγματικά μακάρι να μην του είχε τύχει να πέσει σε κακούς 'γιατρούς' αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι η πλειοψηφία των ψυχοθεραπευτών είναι επαγγελματίες και θέλουν μόνο το καλύτερο για μας.
    Μακάρι όλοι να βρίσκουν την αγωγή που τους ταιριάζει και σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία όλοι μας να έχουμε μια καλύτερη ζωή.
    Με το να κάνουμε όμως ότι μας κατέβει αυτή η καλύτερη ζωή δεν θα έρθει.
    Καλημερα!

    Μην το λες αυτο, ετσι πως εχουν γινει τα πραγματα πλεον με τα πτυχια και κατα ποσο ενας που θα βγει στην αγορα εργασιας θα ειναι ικανος να μπορεσει να ανταπεξελθει σε ολο αυτο δεν ειναι να εμπιστευεσαι τον οποιοδηποτε που εχει ενα ,δυο ή και τρια χαρτια στα χερια του ...
    Θελει πολυ καλο ψαξιμο απο τον ασθενη οσο αφορα με ποια ομαδα θα δουλεψει οταν αντιμετωπιζει ενα ψυχολογικο προβλημα ..
    Σιγουρα οταν μπαινεις σε ενα τετοιο δρομο ο γιατρος που σε παρακολουθει δεν ειναι ενας ,αυτο ειναι νομος πλεον ..

    Eιναι ο γιατρος που θα σου χοργηγει τα φαρμακα και αυτος που θα δουλεψει μαζι σου ως προς το θεμα το πως να διαχειριστεις ολο αυτο που σου συμβαινει .Πολυ σπανια θα βρεις γιατρους που να τα συνδιαζουν και τα δυο μαζι και να ειναι εξισου καλοι και στους δυο τομεις ...


    Μπαινοντας εδω και καποιους μηνες στο χωρο την ψυχολογιας και με αφορμη καθαρα τις δικες μου αναζητησεις ανακαλυψα οτι μπορεις να βγεις στην αγορα με τον τιτλο του ψυχοθεραπευτη το πολυ σε δυο χρονια και παρακολουθώντας ακομα και εξ αποστασεως τα μαθηματα σε μια ιδωτικη σχολη ..
    Ψαχνοντας παρα πολυ ολο αυτο το διαστημα σχολες ,σεμιναρια και διαλεξεις που αφορουν ολο αυτο τον κοσμο της ψυχολογιας ,εκτος απο το να βελτιωνεσαι εσυ σαν ατομο γιατι ολα αυτα που μαθαινεις τα εφαρμοζεις πρωτα στον ευατο σου ,δινοντας τις απαραιτητες εξετασεις στο τελος καθε χρονικης περιδου , η πιστοποιηση που παιρνεις με βαθμο μαλιστα ,μπορει να γινει η αρχη για ενα καινουργιο επαγγελματικο σου ξεκινημα αν αυτο επιδιωκεις .
    Βεβαια αυτο ανα λογα με τα ποσα που εισαι διατεθημενος να δωσεις ...Οσο περισσοτερα τοσο μεγαλυτερα προνομια φυσικα !

    Δεν μιλαω βεβαια για τα σεμιναρια που γινονται στο Ντουμπαι .Εκει να πας και να δεις τι γιατροι και τι κοσμος απλως παρακολκουθει ολες αυτες τις διαλεξεις και μετα πηγαινει στο μερος του και προσπαθει να μεταδωσει ολο αυτο που πηρε εκεινες τις μερες ...

    Σκεψου λοιπον οτι μπορει ενας ψυχοθεραπευτης εχοντας μονο ενα τετοιο χαρτι στο χερι του αποφασισει να αναλαβει περιπτωσεις που μπορει να χρειαζονται και το κατι παραπανω τι γινεται με τον ασθενη του και σε τι ταλαιπωρεια μπορει να μπει απο την μικρη σπουδαστικη εμπειρια του ..
    Μπορει και οχι , γιατι πλεον με ολα αυτα που βλεπω αντιλαμβανομαι οτι για να γινει καποιος θεραπευτης δεν αρκουν μονο οι γνωσεις του και να διαβαζει ..Θελει πολυ περισσοτερα πραγματα και αυτα δυστηχως ειναι που υστερουν σε εμας εδω ...

    Συναντησα περιπτωσεις ψυχολογων που ετυχε να ειμαστε μαζι στο ιδιο μαθημα που πραγματικα οι ασθενεις τους ηταν ερμαιο δικο τους ..Ουσιαστικα ειχαν ευνουχιστη και δεν μπορουσαν να τα βγαλουν περα τωρα την περιοδο της καραντίνας που ειχαν διακοπη οι συνεδριες τους .
    Προσπαθουσαν να ανακαλυψουν με ποιο τροπο θα σταματησουν να εχουν αυτη την μεταδοτικοτητα στους ασθενεις τους ..Αντιλαμβανοταν οτι παρ ολο ειχαν σπουδασει κανονικοτητα σε κρατικο πανεπηστημιο ηταν αριστοι στις υποχρεωσεις τους ,οταν βγηκαν στην αγορα ο τροπος τους που εφαρμοζαν ολα αυτα που εμαθαν καπου μπερδευονταν με τον ιδιο τους τον ευατο και εβγαινε ενα λαθος αποτελεσμα..

    Αντιλαμβανεσαι πλεον πως οσα και να διαβαζεις θεωρεια , αν δεν μπεις στο κομματι του εθελοντισμου και να αναλαμβανεις περιπτωσεις μεσα απο τις οποιες θα εφαρμοζεις αυτα που εχεις μαθει ωστε να ανακαλυπτεις τις πραγαματικες αντιδρασεις των ανθρωπων δεν μπορεις να λεγεσαι ψυχοθεραπευτης οσα πτυχια και να εχεις .
    Ειναι η μοναδικη ειδικοτητα που καθε περιπτωση ασθενη ειναι διαφορετικη .
    Δεν σημαινει οτι επειδη αντιμετωπισα παρομοιο περιστατικο ας πουμε με το δικο σου σαν ψυχοθεραπευτης και ειχε μια καλη εκβαση ,οτι σε βοηθησα ,θα το εφαρμοσω και στον επομενο πελατη και θα εχει το ιδιο εξισου αποτελεσμα ...
    Καταλαβαινουμε ολοι οτι καποια γενικα χαρακτηριστικα υπαρχουν σε ολους μας οταν ειμαστε ασθενεις ,ο τροπος ομως που θα διαχειριστη ο εκαστο θεραπευτης τον καθενας μας ειναι τελειως διαφορετικος και σιγουρα δεν πατρωναρεται ωστε να γινει κριτήριο για να τον διαλεξουμε και εμεις ..Ειναι αυτο που ακους ,αυτος ειναι καλος γιατι βοηθησε τον ταδε να γινει καλα ...Δυστηχως δεν ειναι τοσο ευκολο ...

    Οποτε παρα πολυ μεγαλη προσοχη με ποιους διαλεγουμε να δουλεψουμε σαν ασθενεις και το κυριοτερο δεν κρινουμε απο τα πτυχια ,αλλα απο την αποτελεσματικοτητα που εχει ολη αυτη η προσπαθεια ΜΟΝΟ επανω μας .

    Γι αυτο και το λεω και θα το ξαναλεω συνεχεια εδω μεσα, να μην επηρεαζομαστε απο την εμεπιρια του οποιοδηποτε ..Μονο ιδεες να περνουμε αν θελουμε και οποια απορια εχουμε να την μεταφερουμε στο θεραπων γιατρο μας-θεραπευτη μας και μονο εκεινος να μας κατευθυνει πως θα την χειριστούμε .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Δεν διαφωνώ Marilou γιατί δεν έχω και την εμπειρία από πολλούς γιατρούς.
    Εγώ αυτό που ήθελα να τονίσω πριν ήταν ότι δεν κάνουμε κινήσεις χωρίς την κατεύθυνση ειδικού.
    Πάντως και εγώ στον πρώτο ψυχίατρο που πήγα πριν 2μιση μήνες περίπου με το που είδα ότι αμέσως μου έβαλε αντιψυχωσικό στην αγωγή μου και όταν τον ρώτησα για ψυχοθεραπεία ήταν αρνητικός, το εξέλαβα ως αρνητικό και απευθύνθηκα στην συνέχεια στον τωρινό μου.
    Και να φανταστείς ο πρώτος θεωρείται ένας από τους καλύτερους της πόλης.
    Συμφωνώ θέλει ψάξιμο και να μας ταιριάζει ο γιατρός μας αλλά όχι να πάμε στο άλλο άκρο και να αμφισβητούμε όλους τους γιατρούς και να κάνουμε ότι μας κατέβει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Δεν διαφωνώ Marilou γιατί δεν έχω και την εμπειρία από πολλούς γιατρούς.
    Εγώ αυτό που ήθελα να τονίσω πριν ήταν ότι δεν κάνουμε κινήσεις χωρίς την κατεύθυνση ειδικού.
    Πάντως και εγώ στον πρώτο ψυχίατρο που πήγα πριν 2μιση μήνες περίπου με το που είδα ότι αμέσως μου έβαλε αντιψυχωσικό στην αγωγή μου και όταν τον ρώτησα για ψυχοθεραπεία ήταν αρνητικός, το εξέλαβα ως αρνητικό και απευθύνθηκα στην συνέχεια στον τωρινό μου.
    Και να φανταστείς ο πρώτος θεωρείται ένας από τους καλύτερους της πόλης.
    Συμφωνώ θέλει ψάξιμο και να μας ταιριάζει ο γιατρός μας αλλά όχι να πάμε στο άλλο άκρο και να αμφισβητούμε όλους τους γιατρούς και να κάνουμε ότι μας κατέβει.
    Αυτό ,του κατάλληλου όμως ...

    Ένα θα σου πω ,εμένα μου χορήγησε γιατρός καθαρά αντικαταθλιτικο χαπι ενω δεν ειχα ...
    Η συνέχεια ?Πολυ τραυματική ,ειλικρινά ,που ούτε να τη θυμάμαι δεν θέλω ..Μεταμορφωνεσαι και ψυχικά και σωματικά ..

    Το μονο που μου έμεινε απο αυτό ειναι το πόσο δύσκολο ειναι ενα ατομο να πάσχει απο κατάθλιψη και δεν μπορει ολο αυτο να καταπολεμηθει με χάπια αρχικα ..Δεν παλεύεται αυτη η κατάσταση ,ειναι η απόγνωση και η τρέλα μαζί αυτά που νιώθεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Δεν ξερω τι να κανω, να αρχίσω παλι τα minitran? Τα πηρα 5 μερες, την μια ειχα πονοκεφαλο. Τρεις μερες τα σταμάτησα και καθε μερα ειμαι με πονο. Το σώμα μου δυσφορεί πολυ. Εχει αλλος εμπειρία με τα χαπια αυτα?

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    εγω το φαρμακο που παιρνω το αντιψυχωσικο λεει πισω ενας στους 10.000 αν δεν κανω λαθος ξαφνικος προωρος θανατος...
    τι να πω...φρικη

    εντωμεταξυ επεσα και σε κακο γιατρο ο πρωτος μου ψυχιατρος.. με εθισε στα φαρμακα επειδη δεν μπορουσε να παρει την ευθυνη της καταστασης μου και να κρινει αντικειμενικα...ηθελε να με κλισει και σε κλινικη...
    τον εμπιστευτικα και την πατησα...
    απο εκει και περα δεν εμπιστευομαι κανεναν ψυχιατρο...

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Δεν ειμαι γιατρος ομως πιστευω οτι η ψύχωση ειναι αλλο απο απλές κρισεις πανικου ή κατάθλιψη. Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι αλλο απο το να παιρνεις φαρμακα. Τι εχεις διαβάσει γι αυτο πέρα απο το τι λενε οι ψυχίατροι?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αισθάνομαι άβολα οταν περπατάω μόνος σε πολύ κόσμο
    By Dionisis 777 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 15-06-2021, 13:21
  2. Αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Είναι σωστό αυτό που σκέφτηκα?
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-07-2020, 12:25
  3. αισθάνομαι πολύ άσχημα λόγω χωρισμού
    By dwyn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 100
    Last Post: 15-11-2012, 23:44
  4. αρραβωνιαζομαι και αισθανομαι πολυ περιεργα
    By mary25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 28-02-2011, 18:40
  5. Το ξεγέλασα και αισθάνομαι πολύ καλύτερα
    By GIORGOS296 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-01-2008, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •