Αισθανομαι πολυ χαλια καθημερινά. Άρχισα τα minitran.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24

    Unhappy Αισθανομαι πολυ χαλια καθημερινά. Άρχισα τα minitran.

    Εκοψα εδω και λίγους μηνες τα αντικαταθλιπτικά που επαιρνα για 11 χρονια και εδω και ενα μηνα και μετα τον Covid ειμαι πολυ χάλια. Δεν ξερω αν ειναι ο covid ή κρισεις πανικου. Το σώμα μου με ποναει πολυ, η καρδια μου κανει σαν τρελή, αισθανομαι συνεχεια σαν να εχω ακομη γρίπη, το στομάχι μου με σφίγγει, με ενοχλεί πολυ και εχω στο λαιμό μια ξινίλα. Οι ημικρανίες μου ηταν καθημερινές μετα τον Covid και ετσι άρχισα τα minitran εδω και 4 μερες. Δεν ειχα ημικρανία αλλα εχω ολα τα υπολοιπα. Ειναι το ανγχος μου ή εχω κατι αλλο? Δεν ειμαι ολη την ημερα χαλια, κάποιες ωρες της ημέρας αισθανομαι καλα. Γι αυτο πιστευω οτι δεν εχω κατι αλλο, απλως κατάθλιψη. Ομως το μυαλό παιζει παιγνίδια και καθε φορα λεω οτι μπορει να εχω κατι, οτι θα πεθανω κτλ. Έχετε εμπειρία με το φαρμακο που παιρνω? Αν δεν επιτρέπεται να πείτε για το φαρμακο αγνοειστε το.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Έπαιρνα αυτό το φάρμακο τρια χρόνια.Τον πρώτο μήνα είχα φρικτους πονοκεφάλους και ασχημη γεύση στο στόμα.Ειχς επίσης αυτοκτονικές τάσεις.Μετα καλυτερευα συνήθιζα το φαρμακο και σταδιακά έπεφτα και ολο καναμε αυξήσεις, όταν φτάσαμε καποια δόση (νομίζω τα 4 25 3 φορες τη μέρα) σταθεροποίηθηκα και έμεινα περίπου 2 χρόνια σε αριστη κατάσταση με πολυ καθαρό μυαλο.Οσοι γιατροι εβλεπαν τα φαρμακα που παίρνω έλεγαν ότι είναι πολυ δυνατα και θα έπρεπε να είμαι ζαβλακωμενη κλπ, εγώ είχα πολυ ενέργεια μεσα στη μέρα απλα το βράδυ κοιμομουν βαρια και για πολλες ώρες.Τωρα ειμαι στο κοψιμο του μινιτραν για λογους υγειας,αλλα σαν φάρμακο εμένα μου εκατσε πολυ καλα και δεν ηθελα να το σταματήσω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Εμενα μου ειπε να το αυξήσω μετα τις 3 μερες αλλα δεν το εκανα γιατι φοβαμαι τα καινουργια φαρμακα. Αυτο που αισθανομαι στο στόμα μου και στο στομάχι ηταν πριν τα αρχίσω, άρα δεν ειναι απο το φαρμακο. Δεν μπορω αλλο να ειμαι ετσι, δεν τα θελω τα φαρμακα αλλα τι αλλο να κανω? Ημικρανίες εχω χρονια τωρα ακομη και οταν επαιρνα το αντικαταθλιπτικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Vanna View Post
    Εμενα μου ειπε να το αυξήσω μετα τις 3 μερες αλλα δεν το εκανα γιατι φοβαμαι τα καινουργια φαρμακα. Αυτο που αισθανομαι στο στόμα μου και στο στομάχι ηταν πριν τα αρχίσω, άρα δεν ειναι απο το φαρμακο. Δεν μπορω αλλο να ειμαι ετσι, δεν τα θελω τα φαρμακα αλλα τι αλλο να κανω? Ημικρανίες εχω χρονια τωρα ακομη και οταν επαιρνα το αντικαταθλιπτικό.
    Κακως δεν τον άκουσες,να ακολουθήσεις το πρόγραμμα που σου βγάζει ο γιατρός σου,μονο εκεινος ξέρει.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    προσεχε τα minitran , ειναι παλιο φαρμακο,. οχι ντε και κακο, αλλα εχει παρενεργειες , εμενα μου μου δημιουργησε επιληπτικες κρισεις ......τωρα οι γιατροι τι ξερουν ? τιποτα , σου λενε ειναι παλιο και μην το παρεις , αυτα ξερουν , την τυφλα τους δεν ξερουν........οπως μουπε ο νευρολογος μου , πιστευεται οτι αυτα τα φαρμακα κανουν δουλεια ( σωστη η ορθογραφια ) αλλα μολις ειδε οτι ο ασθενης ( εγω ) αμφισβητουσε την ασποτελεσματικοτητα των φαρμακων αυτων ( τα οποια αυτος ο ιδιος αμφισβητησε ) , δεν του αρεσε καθολου που αμφισβητησα τα φαρμακα αυτα , δλδ . την επιστημη του .........τα πηρα στο κρανιο .......δεν βγαζεις ακρη .........τι ξερει η ' επιστημη ' για ενα οργανο 1,5 κιλου , 75% λιπος , με 100 δισ. νευρωνες , που επικοινωνει με 4 τρις /εκατ, bit /sec , ακομη τιποτα /τιποτα /τιποτα/τιποτα/τιποτα , μονο ξερει που εδραζονται οι επιμερους εδρες επικοινωνιας του εγκεφαλου, κι αυτο παιζεται.........

    επαιρνα το 4-25........


    ok. πεστε πανω μου να μα φατε , που αμφισβητησα τους γιατρουληδες σας ........
    Last edited by Macgyver; 24-05-2021 at 07:59.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Vanna View Post
    Εκοψα εδω και λίγους μηνες τα αντικαταθλιπτικά που επαιρνα για 11 χρονια και εδω και ενα μηνα και μετα τον Covid ειμαι πολυ χάλια. Δεν ξερω αν ειναι ο covid ή κρισεις πανικου. Το σώμα μου με ποναει πολυ, η καρδια μου κανει σαν τρελή, αισθανομαι συνεχεια σαν να εχω ακομη γρίπη, το στομάχι μου με σφίγγει, με ενοχλεί πολυ και εχω στο λαιμό μια ξινίλα. Οι ημικρανίες μου ηταν καθημερινές μετα τον Covid και ετσι άρχισα τα minitran εδω και 4 μερες. Δεν ειχα ημικρανία αλλα εχω ολα τα υπολοιπα. Ειναι το ανγχος μου ή εχω κατι αλλο? Δεν ειμαι ολη την ημερα χαλια, κάποιες ωρες της ημέρας αισθανομαι καλα. Γι αυτο πιστευω οτι δεν εχω κατι αλλο, απλως κατάθλιψη. Ομως το μυαλό παιζει παιγνίδια και καθε φορα λεω οτι μπορει να εχω κατι, οτι θα πεθανω κτλ. Έχετε εμπειρία με το φαρμακο που παιρνω? Αν δεν επιτρέπεται να πείτε για το φαρμακο αγνοειστε το.
    Καλημερα!

    Ολα αυτα τα χρονια πιστευεις οτι σε κρατουσε το χαπι σε μια καλη διαθεση ή η δουλεια που εκανες με τον ευατο σου ωστε να ξεπερασεις την καταθληψη σου ?

    Το minitram ειναι ενα απο τα πιο ελαφρια αντικαταθλιπτικα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    προσεχε τα minitran , ειναι παλιο φαρμακο,. οχι ντε και κακο, αλλα εχει παρενεργειες , εμενα μου μου δημιουργησε επιληπτικες κρισεις ......τωρα οι γιατροι τι ξερουν ? τιποτα , σου λενε ειναι παλιο και μην το παρεις , αυτα ξερουν , την τυφλα τους δεν ξερουν........οπως μουπε ο νευρολογος μου , πιστευεται οτι αυτα τα φαρμακα κανουν δουλεια ( σωστη η ορθογραφια ) αλλα μολις ειδε οτι ο ασθενης ( εγω ) αμφισβητουσε την ασποτελεσματικοτητα των φαρμακων αυτων ( τα οποια αυτος ο ιδιος αμφισβητησε ) , δεν του αρεσε καθολου που αμφισβητησα τα φαρμακα αυτα , δλδ . την επιστημη του .........τα πηρα στο κρανιο .......δεν βγαζεις ακρη .........τι ξερει η ' επιστημη ' για ενα οργανο 1,5 κιλου , 75% λιπος , με 100 δισ. νευρωνες , που επικοινωνει με 4 τρις /εκατ, bit /sec , ακομη τιποτα /τιποτα /τιποτα/τιποτα/τιποτα , μονο ξερει που εδραζονται οι επιμερους εδρες επικοινωνιας του εγκεφαλου, κι αυτο παιζεται.........

    επαιρνα το 4-25........


    ok. πεστε πανω μου να μα φατε , που αμφισβητησα τους γιατρουληδες σας ........
    Τι λες βρε στη κοπελα,ενταξει σε σενα το δημιούργησε αλλα ειναι σπάνιο αυτο που λες.εμενα μονο πονοκέφαλο για ενα μηνα αλλα γενικα μου αρεσε σαν φάρμακο με βοήθησε παρα πολυ και λυπαμαι που το κόβω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Μετα απ αυτα που μου ειπατε σκεφτομαι να το κόψω σημερα.
    Καλα, εμενα μου το έδωσαν για ημικρανίες και δημιουργεί πονοκεφάλους? Παντως σημερα εχω πονοκεφαλο, πηρα παυσίπονο.
    Δεν ξερω τι να κανω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Ναι, ηταν τα χαπια που με κρατούσαν, δεν ειχα κανει καμια δουλεια με τον εαυτό μου. Οι ημικρανίες ομως ηταν και ειναι εδω. Μολις εκοψα τα χαπια παρα πολυ σιγά σε πανω απο χρονο έγινα χαλια. Ο covid με αποτελείωσε. Πριν τον covid βασικα δεν ημουν πολυ χαλια, ειχα νεύρα αλλα δεν ειχα κρισεις πανικου, πολυ λιγες. Μετα τον ιο ομως ειμαι χαλια, δεν μπορω να συνέλθω εδω και πανω απο μηνα. Ποναει το σώμα μου, το στομάχι μου με ενοχλεί. Ημικρανίες καθε μερα και η κατάθλιψη στα ύψη. Δυσφορεί το σώμα μου πολυ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Vanna View Post
    Μετα απ αυτα που μου ειπατε σκεφτομαι να το κόψω σημερα.
    Καλα, εμενα μου το έδωσαν για ημικρανίες και δημιουργεί πονοκεφάλους? Παντως σημερα εχω πονοκεφαλο, πηρα παυσίπονο.
    Δεν ξερω τι να κανω.
    Σε μενα δε κράτησε πολυ αγαπη πέρασε σε ενα μήνα μη το κόψεις μόνη σου σε παρακαλώ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Τι λες βρε στη κοπελα,ενταξει σε σενα το δημιούργησε αλλα ειναι σπάνιο αυτο που λες.εμενα μονο πονοκέφαλο για ενα μηνα αλλα γενικα μου αρεσε σαν φάρμακο με βοήθησε παρα πολυ και λυπαμαι που το κόβω
    οκ. μπορει ναχω αδικο, δεν επιμενω ........παντως ο νευρολογος μου το αποδοκιμασε , αλλα τι ξερει συτος , τιποτα.......οπως ολοι ψυχοτετοιοι........για τον εγκεφαλο , πιστευεται οτι τα ψυχοφοφαρμακα δρουν στον εγκεφαλο, πιστευεται.......................nothing personal marilou........ολα πιστευονται.........σε ενα οργανο που περιγραφω παραπανω .........με 100 δις νευρωνες ........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Ολα αυτα τα χρονια πιστευεις οτι σε κρατουσε το χαπι σε μια καλη διαθεση ή η δουλεια που εκανες με τον ευατο σου ωστε να ξεπερασεις την καταθληψη σου ?

    Το minitram ειναι ενα απο τα πιο ελαφρια αντικαταθλιπτικα ...
    το 4-25 δεν ειναι ελαφρυ..........κατα τον νευρολογο μου ........παντα .......δεν ξερω αν πας παρακατω , ουδεις ξερει, πειραματα κανεις ........ολοι πειραματα κανουν.........τωρα θα τσακωθουμε για ενα φαρμακο που πιστευεταιβ του δρα ? τοτε γιατι 350 εκατομ. ανθρωποι παγκοσιως δεν τοπαιρνουν να γινουν καλα ? ( τοσοι πασχου απο καταθλψη )
    Last edited by Macgyver; 24-05-2021 at 22:14.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Φίλες και φίλοι δεν υπάρχει ελαφρύ ή βαρύ αντικαταθλιπτικό. Στον κάθε οργανισμό το κάθε φάρμακο αντιδρά διαφορετικά.
    Εμένα για παράδειγμα το stelminal μου το είχε δώσει μια νευρολόγος για πονοκεφάλους και στον μήνα πάνω αγωγής έκανα κρίσεις πανικού στον ύπνο που δεν είχα ποτέ. Και 'υποτίθεται' το stelminal είναι 'χαλαρό φραρμακάκι' σύμφωνα με την νευρολογο......
    Και όταν ρώτησα τον υπάρχων ψυχοθεραπευτή μου για αυτό,αν δηλαδή είναι υπεύθυνο αυτό το φάρμακο για τις κρίσεις πανικού στον ύπνο, απλά έκανε μια γκριμάτσα σαν να λέει ίσως ναι και μετά μου είπε 'εντάξει παλιό φάρμακο είναι'.....
    Άρα μην υποτιμάμε φάρμακα.
    Όσων αφορά εσενα Vanna θα σε παρακαλούσα να ΜΗΝ ξεκινάς ή να ΜΗΝ κόβεις αγωγή χωρίς την κατεύθυνση ειδικού ψυχιάτρου - ψυχοθεραπευτή.
    Ότι και να σου λέμε εμείς εδώ μέσα είναι προσωπικές εμπειρίες και απόψεις, όχι διαγνώσεις ή ιατρικές συμβουλές, και από την στιγμή που έπαιρνες τόσα χρόνια αντικαταθλιπτικά μόνο ειδικός ψυχίατρος μπορεί να σε κατευθύνει και οφείλεις να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του.
    Επίσης αν δεν έχεις δοκιμάσει ψυχοθεραπεία σου προτείνω να ξεκινήσεις.
    Όσων αφορά το μετά τον covid δεν έχεις παρά να κάνεις μια γενική αίματος και να απευθυνθείς για παράδειγμα σε εναν παθολόγο για να αποκλείσεις τα παθολογικά αιτία και να σου φύγει η ιδέα από το μυαλό για να ηρεμήσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Unlucky1980;1161808]
    Άρα μην υποτιμάμε φάρμακα.
    Όσων αφορά εσενα Vanna θα σε παρακαλούσα να ΜΗΝ ξεκινάς ή να ΜΗΝ κόβεις αγωγή χωρίς την κατεύθυνση ειδικού ψυχιάτρου - ψυχοθεραπευτή.
    Ότι και να σου λέμε εμείς εδώ μέσα είναι προσωπικές εμπειρίες και απόψεις, όχι διαγνώσεις ή ιατρικές συμβουλές, και από την στιγμή που έπαιρνες τόσα χρόνια αντικαταθλιπτικά μόνο ειδικός ψυχίατρος μπορεί να σε κατευθύνει και οφείλεις να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του. .[/QUOT]αυτο πες τους τους τους αλητες τους ψυχοτερτοιους , που με εθισαν σε 9-10 mg / daily σε mg ζαναξ , ναναι καλα οι αλητες .......ναναι καλα . οι αλητες ........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Vanna View Post
    Ναι, ηταν τα χαπια που με κρατούσαν, δεν ειχα κανει καμια δουλεια με τον εαυτό μου. Οι ημικρανίες ομως ηταν και ειναι εδω. Μολις εκοψα τα χαπια παρα πολυ σιγά σε πανω απο χρονο έγινα χαλια. Ο covid με αποτελείωσε. Πριν τον covid βασικα δεν ημουν πολυ χαλια, ειχα νεύρα αλλα δεν ειχα κρισεις πανικου, πολυ λιγες. Μετα τον ιο ομως ειμαι χαλια, δεν μπορω να συνέλθω εδω και πανω απο μηνα. Ποναει το σώμα μου, το στομάχι μου με ενοχλεί. Ημικρανίες καθε μερα και η κατάθλιψη στα ύψη. Δυσφορεί το σώμα μου πολυ.
    Γιατί δεν προσπάθησες να κάνεις ψυχοθεραπεία ?
    Να βρεις την πηγή όλων αυτών των ψυχοσωματικών σου ?

    Το minitram μου το χορήγησαν σαν πρώτο αντικαταθλιπτικό που θα με βοηθούσε στο νευροπαθητικο πόνο και μπορώ να πω ότι ήταν ένα από το πιο ελαφρύ όπως μου είπε ο γιατρός μου και θα είχα πολύ λιγότερες παρενέργειες γιατί εγώ δεν είχα κατάθλιψη ..

    Όντως έτσι ήταν ,οι παρενέργειες ήταν μηδαμινές σε σχέση με τα επόμενα που δοκίμασα αλλά δυστηχως δεν έκανε δουλειά στον πόνο που είχα και το σταμάτησα ..
    Παρ όλο ότι το πήρα μόνο ένα δίμηνο μου το σταμάτησε πολύ σταδιακά και φυσικά μου το αντικατέστησε με την επόμενη δοκιμή που έκανα ...

    Μην εμπιστεύεσαι κορίτσι μου κανέναν εκτός από τον γιατρό σου, αλλά αν αυτή την φορά νοιώσεις καλά παρέα με το χαπάκι σου προσπάθησε να δουλέψεις με τον ευατο σου λιγάκι .
    Γιατί σε πιάνουν αυτές οι κρίσεις πανικού ,τι ειναι αυτό που σε ταράζει και σωματοποιεις τους φόβους σου ?

    Οι ημικρανίες να σου πω είναι αυτό που μου προκάλεσε το χάπι που κατέληξα και πήρα τελικά ..
    Στην αρχή ήταν πραγματικά ανυπόφορες αλλά με το πέρασμα των μηνών ηρέμησαν κάπως αλλά όσο να ναι παρέμειναν
    Είναι ο λόγος που δεν μένω πλέον στην δόση που με καλύπτει στον πόνο του ισχιακου νεύρου και έχω κατέβει στην ελάχιστη ..

    Πραγματικά και εγώ δεν μπορώ με τον δικό μου πόνο αλλά αυτές οι ημικρανίες δεν παλεύονται ...
    Εύχομαι γρήγορα να σου περάσουν !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αισθάνομαι άβολα οταν περπατάω μόνος σε πολύ κόσμο
    By Dionisis 777 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 15-06-2021, 13:21
  2. Αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Είναι σωστό αυτό που σκέφτηκα?
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-07-2020, 12:25
  3. αισθάνομαι πολύ άσχημα λόγω χωρισμού
    By dwyn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 100
    Last Post: 15-11-2012, 23:44
  4. αρραβωνιαζομαι και αισθανομαι πολυ περιεργα
    By mary25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 28-02-2011, 18:40
  5. Το ξεγέλασα και αισθάνομαι πολύ καλύτερα
    By GIORGOS296 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-01-2008, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •