βρήκα την αιτία της αρρωστοφοβίας μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλα, αυτα που περιγραφεις ειναι απαραδεκτα πραγματα και επρεπε να της τα πεις, πριν φυγεις. γιατι δεν της ειπες οτι εσυ μιλας κι αυτη κοιμαται;; γιατι την πληρωσες στην συνεδρια που κοιμοταν;;;
    το ιδιο και το να χρησιμοποιει οσα της εκμυστηρευεσαι για να σε πικαρει ειδικα το "εμ βεβαια, αφου δεν εχεις σχεση", δειχνει οτι επεσες ξεκαθαρα σε κατινα....
    το ηθος του ψυχοθεραπευτη εχει θεωρω πολυ μεγαλη σημασια για να τον εμπιστευθεις και να μπορεσεις να δουλεψεις μαζι του.
    πως γινεται να δουλευεις με μια ψυχολογο, που την πεφτει στους πελατες της για παραδειγμα (το ειδαμε ΚΑΙ αυτο), η που θεωρει οτι η σχεση σου με εναν ανδρα ειναι αυτο που σου δινει αξια και ισορροπια στην ζωη σου.
    αλλα ουτε εσυ δικαιολογεισαι να διαγραφεις ολον τον κλαδο επειδη συναντησες μια κοιμισμενη κατινα..
    εστω και μ αυτην, πηρες πραγματα και προχωρησες.
    πηγαινε παρακατω.
    βρες αλλον/αλλη που θα ειναι πιο σωστος επαγγελματιας και λιγοτερο κατινος..
    οι ψυχιατροι, δεν ειναι ολοι ψυχοθεραπευτες. οι περισσοτεροι ειναι μονο γιατροι που δινουν χαπια. αν ειναι εξειδικευμενος ΚΑΙ σε ψυχοθεραπεια, να πας οπου θελεις. αλλα να το ψαξεις πρωτα.
    Ξέρεις, όταν συμβαίνουν ένα-ένα μεμονωμένα τα red flags, είναι δύσκολο να τα βάλεις στη σειρά παρά μόνο όταν έχει υπάρξει ένα μοτίβο άσχημης συμπεριφοράς... και ως άτομο που έχω την τάση να δικαιολογώ τους πάντες, ένιωθα ότι εγώ έφταιγα γιατί δεν είχα ξαναπάει και σε ψυχολόγο, μέχρι που έβαλα τα κομμάτια στη σειρά... τουλάχιστον το κατάλαβα σχετικά νωρίς. Έχεις πολύ δίκιο σε αυτά που λες, ως προς την επιλογή του κατάλληλου ειδικού ψυχικής υγείας. Το πόιντ είναι πως όταν αμφιβάλλουμε για το αν ο ψυχοθεραπευτής μας είναι καλός ή όχι, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα οι αμφιβολίες μας να έχουν βαση....

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Στο αρχικο σου μηνυμα μας μιλησες για εφτα ολοκληρους μηνες ψυχοθεραπειας .
    Ολους αυτους τους μηνες δηλαδη πηγαινες και γινοταν ακριβως το περιστατικο που μας ανεφερες τωρα ?

    Η δεδομενη παρουσιαση ειναι άκρος αντιεπαγγελματικη και νομιζω επρεπε να την ειχες διακοψει απο τον πρωτο καιρο .

    Ειναι γεγονος και στον καλυτερο ψυχολογο να πας μπορει να μην κουμπωσετε .Αλλωστε το εχουμε πει σε πολλα θεματα εδω μεσα ,παμε στον ψυχολογο που δινουμε και περνουμε .
    Αυτο δεν εξαρτατια ουτε απο τα ποσα πτυχια εχει αποκτησει ή απο την φημη που εχει.
    Σε ψυχολογο θα πας ,εκτος και ο ψυχιατρος που θα επισκεφτεις εχει και ειδικοτητα ψυχοθεραπευτη .
    Όχι, αυτά άρχισαν να γίνονται προς τις τελευταίες φορές που την επισκέφθηκα...με αποκορύφωμα όταν της είπα ότι θέλω να σταματήσω που έβγαλε έναν άλλο εαυτό. Μπορεί να είχε δώσει και σημάδια νωρίτερα, αλλά καθώς δεν είχα προηγούμενη εμπειρία απο ψυχοθεραπεία, να μου φαίνονταν λογικό επακόλουθο.

    Π.χ. τώρα που το θυμάμαι, ας πούμε ότι με ρώταγε κάποιες φορές πράγματα σε στυλ "κουτσομπολιού", δηλαδή πχ. με ρώταγε τι δουλειά κάνει το τότε φλερτ μου ή πού μένει ή πόσα ευρώ την ώρα χρεώνω εγώ τους πελάτες μου. Και αναρωτιέμαι εκ των υστέρων γιατί τα ρώταγε... μπορεί όμως να ήταν και για κάνει set the scene που λέμε, δεν ξέρω αν ήταν σωστό ή όχι, πάντως με γνωστούς μου που το συζήτησα τώρα μου είπαν ότι δεν είναι τόσο κακό... δηλαδή δεν μπορώ να διαχωρίσω ποια είναι η "φυσιολογική" συμπεριφορά ενός ψυχοθεραπευτή και ποια όχι. Δεν ήθελα να είμαι καχύποπτη, ήθελα να εμπιστευτώ την διαδικασία, γι' αυτό και άργησα τόσο να το καταλάβω, όταν ήδη μαζεύτηκαν πολλά.

    Anyway, ψυχίατρος με ειδικότητα ψυχοθεραπευτή μου φαίνεται καλό, γιατί η αλήθεια είναι πως δεν θέλω απλά να με ξεπετάξει με φάρμακα, αλλά να βρω μια μόνιμη λύση.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. η αληθινη αιτια...
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 01-02-2021, 00:17
  2. Η αιτία της κατάθλιψης
    By petougakos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2018, 01:46
  3. Η αιτία του φόβου?
    By John11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-10-2016, 16:01
  4. Νέα έρευνα για τα αίτια
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-07-2016, 10:20
  5. Αιτια σχιζο
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-2014, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •