Αλλαγή γιατρού???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    Αλλαγή γιατρού???

    SOS

    Σήμερα πήγα στο γιατρό δεν σας άκουσα και έδωσα το γράμμα που έγραψα για τον εαυτό μου που μου ανέθεσε η ψυχολόγος.

    Λοιπόν ο γιατρός διάβασε πρώτη φορά αυτά τα στοιχεία του ψυχολογικού μου προφιλ και αντέδρασε θα έλεγα κάπως... που με φρίκαρε

    1. δεν με κοιτούσε στα μάτια, έστρεφε νευρικά το κεφάλι του δεξιά αριστερά και ήταν αμήχανος σε σημείο που να κάνω ανόητες ερωτήσεις απλά για να σπάσει ο πάγος και να μην έρχομαι εγώ κ αυτός σε δύσκολη θέση

    2. Μετά μου άσκησε κριτική κ το βάπτισε αυτό ψυχοθεραπευτικό

    3. το πιο σοβαρό. Κάπου έγραψα ότι ευχόμουν -πριν χρόνια- οι γονείς μου να μην υπήρχαν. Και άρχισε να λέει ότι αυτό είναι επικίνδυνο και ότι σε ακραίες καταστάσεις κάποιος φτάνει στον φόνο. Είναι υπερβολή να θεωρήσω ότι αναφέρονταν προσωπικά σε μένα κ στο ψυχωσικό μου, αφου μια ακραία κατάσταση είναι το ψυχωσικό?

    Πραγματικά δεν θέλω να ξαναπάω με τπτ αλλά πως αλλάζεις γιατρό στα καλά καθούμενα? Εγω τον θέλω απλα για να μου γράφει το χάπι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    αφου ειχες τετοια αντιμετωπιση παρε μια ακομα γνωμη δεν ειναι κακο..

    σε θεωρησε επικινδυνο δηλαδη?
    θα πρεπει να του πεις οτι θελεις να σου γραφει φαρμακα μονο αλλα θα πρεπει και ειναι σωστο ναα εχουν γιατρος και ψυχολογος να μιλανε μεταξυ τους.. μπορει καποια στιγμη να χρειαστεος να αλλαξεις κατι στην αγωγη σου.. τι θα γινει τοτε?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by boo View Post
    αφου ειχες τετοια αντιμετωπιση παρε μια ακομα γνωμη δεν ειναι κακο..

    σε θεωρησε επικινδυνο δηλαδη?
    θα πρεπει να του πεις οτι θελεις να σου γραφει φαρμακα μονο αλλα θα πρεπει και ειναι σωστο ναα εχουν γιατρος και ψυχολογος να μιλανε μεταξυ τους.. μπορει καποια στιγμη να χρειαστεος να αλλαξεις κατι στην αγωγη σου.. τι θα γινει τοτε?
    Boo

    είπε μια μεγάλη βλακεία. Πριν χρόνια οι γονείς μου με έδιωξαν απο το σπίτι και πήγα στη γιαγιά μου για 3 μήνες. Τότε τους μισούσα, ενώ τώρα είναι ανήμποροι και τους βοηθάω. Και το ξέρει, δεν είναι ότι δεν το ξέρει

    Και αυτό ήταν κάτι που το ξανα ανέφερα πριν δύο συνεδρίες, τότε γέλασε και είπε μη πεις κατι τετοιο στη ψυχολόγο αλλιώς είναι να το ακούει ψυχίατρος...

    Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Φρικη φιλε!! Αυτη η διχαλα στο μυαλο σου την περναω και εγω...!
    Δεν ξερω τι κανετε εσεις αλλα εγω μπαινω στον ψυχιατρο με την μανα μου και τον θειο μου...
    και υπαρχει ποιο ανοχη σε σχεση να ημουν μονος μου...συζηταμε ολοι μαζι....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δε ξερω γιατι σου συμπεριφερθηκε ετσι..
    πρεπει να κρατανε ουδετερες στασεις.μπορει να ηθελε να σε ξεμαγκωσει ή να ελαφρυνει το γεγονος και να αποφορτισθειτε αν ειχε μαυρισει πολυ η κατασταση
    δε μπορω να ξερω. μονο υποθεσεις κανω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δε ξερω γιατι σου συμπεριφερθηκε ετσι..
    πρεπει να κρατανε ουδετερες στασεις.μπορει να ηθελε να σε ξεμαγκωσει ή να ελαφρυνει το γεγονος και να αποφορτισθειτε αν ειχε μαυρισει πολυ η κατασταση
    δε μπορω να ξερω. μονο υποθεσεις κανω
    εμενα δεν με εχει ξεμπροστιασει κανενας ψυχιατρος...
    ισως το ταρακουνημα να μου εκανε καλο...
    προσεχω τι λεω και πως το λεω...
    συνηθως η σηζητηση βγαινει ακαρπη...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πες του να σου κραταει σημειωσεις και να σου τις δινει.
    ργω αυτο κανω γιατι αφαρμακα και η παθηση μου χαλασαν την ενεργο μνημη..
    ή να κρατας εσυ σημαντικα σημεια.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    ρε συ μπου ωραια τα φαρμακα ωραιοι οι γιατροι... κτλ..
    αλλα που θα βγει αυτο? το λεω και στον ευατο μου...
    εσυ τουλαχιστον πας και σε μια σχολη.. εγω δεν κανω τιποτα...
    απο μονο του αυτο το πραγμα ειναι υποτιμητικο για τον ευατο... πως να νιωθεις καλα οταν οι αλλοι προχωρανε και εσυ δεν κανεις κατι με την ζωη σου? τι να πω....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μην νομιζεις κι εγω αναρωτιεμαι καθε μερα που παιρνω τα φαρμακα.. με μιση καρδια..

    ελπιζω σταδιακα σε μειωση..
    ασε την πατησα με τη σχολη.. εχουμε κατι θεωρρητικα μαθηματα που πρεπει να αποστηθιζεις 300-350 σελιδες. και ετσι δεν προχωραω πια.. ειμαι σε αδιεξοδο και δε ξερω τι να κανω..
    ολοι εχουν προβληματα και ολοι εχουμε ταλεντα. εισαι πιο δυνατος απο ολους αυτους τους ¨τελειους¨που βλεπεις..
    τελος παντων δοκιμασε καποια χειρονακτικη δουλεια για αρχη αν αντεχεις. ή μια ευκολη δουλιτσα και παλι αν αντεχεις βεβαια. θα δικτυωθεις σιγα σιγα. το εχω δει να γινεται για αυτο στο λεω
    προσωπικα τωρα δεν ειμαι ετοιμη να δουλεψω
    εσυ?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    πολλή τηλεόραση βλέπει, αν πιστεύει ότι επειδή εσύ κάποτε έγραψες κάτι κάπου, μια μέρα θα γίνεις .. γονεοκτόνος;
    εντάξει, δεν ξέρω. πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι οι σκέψεις είναι σκέψεις αυτόματες και δεν τις ελέγχεις, την στιγμή που γίνονται.
    πρόσφατα έμαθα πως και στην ιδεοψυχαναγκαστική υπάρχει ο φόβος επιθετικής συμπεριφοράς, η οποία όμως σπάνια ολοκληρώνεται.
    δεν ξέρω. ειδικά που λες οτι πλέον κατάλαβες γιατί ένιωθες έτσι, για σένα δεν ισχύει.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    μην νομιζεις κι εγω αναρωτιεμαι καθε μερα που παιρνω τα φαρμακα.. με μιση καρδια..

    ελπιζω σταδιακα σε μειωση..
    ασε την πατησα με τη σχολη.. εχουμε κατι θεωρρητικα μαθηματα που πρεπει να αποστηθιζεις 300-350 σελιδες. και ετσι δεν προχωραω πια.. ειμαι σε αδιεξοδο και δε ξερω τι να κανω..
    ολοι εχουν προβληματα και ολοι εχουμε ταλεντα. εισαι πιο δυνατος απο ολους αυτους τους ¨τελειους¨που βλεπεις..
    τελος παντων δοκιμασε καποια χειρονακτικη δουλεια για αρχη αν αντεχεις. ή μια ευκολη δουλιτσα και παλι αν αντεχεις βεβαια. θα δικτυωθεις σιγα σιγα. το εχω δει να γινεται για αυτο στο λεω
    προσωπικα τωρα δεν ειμαι ετοιμη να δουλεψω
    εσυ?
    εγω κανει αποπειρες να παω για δουλεια.. τα εχω κανονισει με το αφεντικο που ειναι και ελαστικο κιολας δηλαδη ειναι φιλος μου, μου λεει ελα οποτε θες δουλεψε οσο θες κτλ..
    αλλα και παλι το αναβαλω...ειναι σε εργοστασιο ζυμης ψωμιου... δεν ξερω δεν εχω δυναμεις να παω...τα παραταω, θλιβομαι...και ετσι παιρνουν οι μερες...
    με λιγα λογια ουτε εγω ειμαι ετοιμος να δουλεψω...
    αλλα θελω να αλλαξει κατι στην ζωη μου...
    με νοιαζει και τι λεει και ο κοσμος... εχω πεσει στην παγιδα...μια χειρονακτικη εργασια με τον θειο μου θα μου αρεσε στην εξοχη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    και μονο που προσπαθησες να δουλεψεις δειχνει τη δυναμη που εχεις μεσα σου κι ας ειναι κρυμενο τωρα και δεν το βλεπεις..
    θα σου προτεινα για αρχη να κανεις κατι χειρονακτικο αφου ο θειος σου μπορει να σε παρει στη δουλεια αυτη..
    με τη χειρονακτικη ξεχνειεσαι αρκετα
    και ξεδινεις βγαζοντας ολη την ενταση που εχεις μεσα σου
    καμια δουλεια δεν ειναι κατωτερη. μην ακους τι λενε.. ασ κοιταξει ο καθενας την καμπουρα τους και ασε τους να λενε.. μαλλον δεν εχουνε αυτοι προσωπικη ζωη και ασχολουνται μαζι σου
    κι εγω ξεκινησα μοιραζοντας φυλλαδια και τι εγινε? πρεπει να ντραπω για καποιο λογο??
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    και μονο που προσπαθησες να δουλεψεις δειχνει τη δυναμη που εχεις μεσα σου κι ας ειναι κρυμενο τωρα και δεν το βλεπεις..
    θα σου προτεινα για αρχη να κανεις κατι χειρονακτικο αφου ο θειος σου μπορει να σε παρει στη δουλεια αυτη..
    με τη χειρονακτικη ξεχνειεσαι αρκετα
    και ξεδινεις βγαζοντας ολη την ενταση που εχεις μεσα σου
    καμια δουλεια δεν ειναι κατωτερη. μην ακους τι λενε.. ασ κοιταξει ο καθενας την καμπουρα τους και ασε τους να λενε.. μαλλον δεν εχουνε αυτοι προσωπικη ζωη και ασχολουνται μαζι σου
    κι εγω ξεκινησα μοιραζοντας φυλλαδια και τι εγινε? πρεπει να ντραπω για καποιο λογο??
    ευχαριστω μπου νασε καλα!
    φιλους εχεις μπου?
    εγω κανεναν....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τι ποτα να σαι καλα κι εσυ!!!
    διαδικτυακους 3
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    καλα facebook εγω το διεγραψα...γιατι βαζω τραγουδια και στιχους μαζι... και δειχνω συναισθηματικα πως ειμαι... δεν μου αρεσει αυτο...
    δεν θελω να ξερει ο αλλος πως σκεφτομαι... μεχρι που αργησα να το καταλαβω...και το εσβησα..
    τωρα φιλους εχω.. με την εννοια οτι δεν κανουμε παρεα κολητοι αλλα οποτε εχω αναγκη μπορει να πουν και καμια καλη κουβεντα...
    διαπιστωσα οτι δεν υπαρχουν φιλοι...
    τουλαχιστον οπως το θελω εγω δεν υπαρχει...

Similar Threads

  1. Διάγνωση Γιατρού
    By Delmember2052020 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 19-01-2020, 00:22
  2. ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-2016, 14:38
  3. το πείραμα του γιατρού
    By pieceofcake in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 22-04-2012, 11:01
  4. Αναζήτηση γιατρού
    By apathy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-12-2009, 22:19
  5. αλλαγη γιατρου.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 395
    Last Post: 30-08-2009, 16:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •