Ξενέρωσε όντως μαζί μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84

    Ξενέρωσε όντως μαζί μου

    Είχα ξανά ποστάρει πριν λίγο καιρό και ζήτω συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά είναι ένα θέμα που με καίει πραγματικά .Με τον φίλο μου είμαστε κάποιο καιρό μαζί .Το πρώτο διάστημα ήταν όλα τέλεια .Τον τελευταίο μήνα χρειάστηκε να λείψω λόγω δουλειάς .Γενικότερα πέρα από κάποιες διαφορετικές αντιλήψεις που έχουμε (για άσχετα θέματα εκτός σχέσης ) τα βρίσκαμε καλά παντού και στην επικοινωνία .Το διάστημα που έλειπα επιδίωκε συνέχεια επαφή ,τηλέφωνα μιας ώρας κλπ .Η αλήθεια είναι όμως ότι η απόσταση εμένα με έκανε να ψυχράνθω κάπως ,να έχω νεύρα να μην ειμαι και στα καλύτερα μου .Δεν ξέσπασα πάνω του εννοείται απλώς αποστασιοποιήθηκα κάπως και κατέληξε κυρίως αυτός να επιδιώκει επαφή .Μια μέρα πριν επιστρέψω να μου λέει ποσό θέλει να βρεθούμε και αχ τι έχει να γίνει όταν βρεθούμε κλπ .Ε και βρισκόμαστε ...και το απόλυτο χάος .Καταρχας εγώ πήγα κάπως κουρασμένη από την όλη μου μέρα ,το ίδιο και αυτός (+σωματικά ήταν λίγο ψιλο άρρωστος αποσο μου είπε ) .Όσο περνουσε η ώρα ήμουν όλο και πιο απόμακρη .Αυτός να μην έχει καμία σεξουαλικη διάθεση (όχι ότι το επιδίωξα εγώ απλώς το ένιωθα ).Για να μην το χαλάσω τελείως προτείνω να τον αφήσω να ξεκουραστεί και να τα πούμε άλλη μέρα .Παγώνει ,με ρωτάει τι έγινε ,τι άλλαξε . Του λέω λοιπόν ότι απλώς ψυχράνθηκα κάπως με την απόσταση και σήμερα βλέπω ότι και από τις δυο πλευρές υπάρχει απάθεια .Δείχνει να ξαφνιάζεται αρχικά ,μου λέει θες να το πιάσουμε το σημερινό από την αρχή ; Με ρωτάει τί θέλεις να το τελειώσουμε δηλαδή ; Εξηγώ ότι απλώς νιώθω ότι η σημερινή μέρα δεν ήταν καλή .Και ξαφνικά αλλαζει τελείως διάθεση ,μου λέει ότι και αυτός ξενέρωσε τελείως, δεν ειναη όπως παλιά ,ότι το συζήτησε και με φίλους του και τους είπε ότι ξενέρωσε ,ότι σήμερα δεν έχει καμία μα καμία διάθεση σεξουαλικη ,και στο τέλος λέει και ένα <<οκ δεν είπα ότι είσαι και τέρμα αδιάφορη >> .Ψύχραιμα του λέω ότι οκ μάλλον μας πέρασε .Τον πιάνει πάλι παράνοια μετά και συνεχίζει να μου τονίζει το ποσό έχει ξενερώσει .Σηκώνομαι να φύγω ηρεμα και μου λέει ,απλώς σήμερα φανταζόμουν ότι θα περνούσαμε καλά και ήθελα να κάνουμε και αλλά πράγματα πέρα από το να καθόμαστε σπίτι και ήθελα να έρθω και μια φορά να σε δω στην δουλειά σου κλπ .Έφυγα και του είπα ότι θα τα πούμε άλλη φορά (χθες έγινε αυτό ) . Αξίζει να κάνω μια συζήτηση ξανά ; Ξενερωσε όντως ή το έκανε σαν άμυνα ; Πρώτη φορά μου κάνει κάποιος τέτοια επίθεση και προσπαθεί να με πείσει τόσο ότι αδιαφορεί και αυτός και όχι μόνο εγώ ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Είχα ξανά ποστάρει πριν λίγο καιρό και ζήτω συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά είναι ένα θέμα που με καίει πραγματικά .Με τον φίλο μου είμαστε κάποιο καιρό μαζί .Το πρώτο διάστημα ήταν όλα τέλεια .Τον τελευταίο μήνα χρειάστηκε να λείψω λόγω δουλειάς .Γενικότερα πέρα από κάποιες διαφορετικές αντιλήψεις που έχουμε (για άσχετα θέματα εκτός σχέσης ) τα βρίσκαμε καλά παντού και στην επικοινωνία .Το διάστημα που έλειπα επιδίωκε συνέχεια επαφή ,τηλέφωνα μιας ώρας κλπ .Η αλήθεια είναι όμως ότι η απόσταση εμένα με έκανε να ψυχράνθω κάπως ,να έχω νεύρα να μην ειμαι και στα καλύτερα μου .Δεν ξέσπασα πάνω του εννοείται απλώς αποστασιοποιήθηκα κάπως και κατέληξε κυρίως αυτός να επιδιώκει επαφή .Μια μέρα πριν επιστρέψω να μου λέει ποσό θέλει να βρεθούμε και αχ τι έχει να γίνει όταν βρεθούμε κλπ .Ε και βρισκόμαστε ...και το απόλυτο χάος .Καταρχας εγώ πήγα κάπως κουρασμένη από την όλη μου μέρα ,το ίδιο και αυτός (+σωματικά ήταν λίγο ψιλο άρρωστος αποσο μου είπε ) .Όσο περνουσε η ώρα ήμουν όλο και πιο απόμακρη .Αυτός να μην έχει καμία σεξουαλικη διάθεση (όχι ότι το επιδίωξα εγώ απλώς το ένιωθα ).Για να μην το χαλάσω τελείως προτείνω να τον αφήσω να ξεκουραστεί και να τα πούμε άλλη μέρα .Παγώνει ,με ρωτάει τι έγινε ,τι άλλαξε . Του λέω λοιπόν ότι απλώς ψυχράνθηκα κάπως με την απόσταση και σήμερα βλέπω ότι και από τις δυο πλευρές υπάρχει απάθεια .Δείχνει να ξαφνιάζεται αρχικά ,μου λέει θες να το πιάσουμε το σημερινό από την αρχή ; Με ρωτάει τί θέλεις να το τελειώσουμε δηλαδή ; Εξηγώ ότι απλώς νιώθω ότι η σημερινή μέρα δεν ήταν καλή .Και ξαφνικά αλλαζει τελείως διάθεση ,μου λέει ότι και αυτός ξενέρωσε τελείως, δεν ειναη όπως παλιά ,ότι το συζήτησε και με φίλους του και τους είπε ότι ξενέρωσε ,ότι σήμερα δεν έχει καμία μα καμία διάθεση σεξουαλικη ,και στο τέλος λέει και ένα <<οκ δεν είπα ότι είσαι και τέρμα αδιάφορη >> .Ψύχραιμα του λέω ότι οκ μάλλον μας πέρασε .Τον πιάνει πάλι παράνοια μετά και συνεχίζει να μου τονίζει το ποσό έχει ξενερώσει .Σηκώνομαι να φύγω ηρεμα και μου λέει ,απλώς σήμερα φανταζόμουν ότι θα περνούσαμε καλά και ήθελα να κάνουμε και αλλά πράγματα πέρα από το να καθόμαστε σπίτι και ήθελα να έρθω και μια φορά να σε δω στην δουλειά σου κλπ .Έφυγα και του είπα ότι θα τα πούμε άλλη φορά (χθες έγινε αυτό ) . Αξίζει να κάνω μια συζήτηση ξανά ; Ξενερωσε όντως ή το έκανε σαν άμυνα ; Πρώτη φορά μου κάνει κάποιος τέτοια επίθεση και προσπαθεί να με πείσει τόσο ότι αδιαφορεί και αυτός και όχι μόνο εγώ ..
    ΕΤΣΙ οπως τα περιγραφεις, 100% το εκανε απο αμυνα.
    ο τυπος δειχνει να εχει φοβο εγκαταλειψης.
    το ειδε να ερχεται και για καποιον λογο τρελαινοταν στην ιδεα να τον αδειασεις εσυ και ηθελε οπωσδηποτε να σε πεισει οτι εκεινος ξενερωσε πρωτος και πιο πολυ απο εσενα...
    ετσι εξηγειται και το οτι επικαλειται τους φιλους του.. μια εντελως παιδικη αντιδραση "να, ρωτα και τον κωστακη, του το ειπα"... αν πραγματικα ηθελε να φυγει θα στο ελεγε ηρεμα. δεν θα σου ελεγε μια να το ξαναπατε απ την αρχη, μια οτι εχει φρικαρει και δεν θελει να σε βλεπει... ουτε θα παγωνε οταν του το ειπες.

    το αν αξιζει να του το ξανασυζητησεις, εξαρταται...
    και απο αμυνα να το εκανε, αν εχει πραγματικο φοβο εγκαταλειψης, μπορει να την συνεχισει αυτην την σταση, για να μην βγεις απο πανω. για να σε πεισει οτι εκεινος σε αφησε.
    απο την αλλη, γιατι να ξαναπροσπαθησεις. ξενερωσες η οχι;;; ο,τι αισθανεσαι κανε, αλλα εκεινος μπορει να το τραβηξει, να ξερεις...
    οπως επισης μπορει να κανει οτι συμφωνει, να κανετε κανενα σεξακι και μετα να θυμηθει οτι τελικα ξενερωσε και να σε παρατησει...
    με ανθρωπους που εχουν τετοιους φοβους, δεν κανουμε πειραματα με το ξενερωσα/δεν ξενερωσα γιατι ΤΡΕΛΑΙΝΟΝΤΑΙ!!

    υ.γ. οταν λες οτι ειστε καιρο μαζι, για ποσο καιρο μιλας;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Είχα ξανά ποστάρει πριν λίγο καιρό και ζήτω συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά είναι ένα θέμα που με καίει πραγματικά .Με τον φίλο μου είμαστε κάποιο καιρό μαζί .Το πρώτο διάστημα ήταν όλα τέλεια .Τον τελευταίο μήνα χρειάστηκε να λείψω λόγω δουλειάς .Γενικότερα πέρα από κάποιες διαφορετικές αντιλήψεις που έχουμε (για άσχετα θέματα εκτός σχέσης ) τα βρίσκαμε καλά παντού και στην επικοινωνία .Το διάστημα που έλειπα επιδίωκε συνέχεια επαφή ,τηλέφωνα μιας ώρας κλπ .Η αλήθεια είναι όμως ότι η απόσταση εμένα με έκανε να ψυχράνθω κάπως ,να έχω νεύρα να μην ειμαι και στα καλύτερα μου .Δεν ξέσπασα πάνω του εννοείται απλώς αποστασιοποιήθηκα κάπως και κατέληξε κυρίως αυτός να επιδιώκει επαφή .Μια μέρα πριν επιστρέψω να μου λέει ποσό θέλει να βρεθούμε και αχ τι έχει να γίνει όταν βρεθούμε κλπ .Ε και βρισκόμαστε ...και το απόλυτο χάος .Καταρχας εγώ πήγα κάπως κουρασμένη από την όλη μου μέρα ,το ίδιο και αυτός (+σωματικά ήταν λίγο ψιλο άρρωστος αποσο μου είπε ) .Όσο περνουσε η ώρα ήμουν όλο και πιο απόμακρη .Αυτός να μην έχει καμία σεξουαλικη διάθεση (όχι ότι το επιδίωξα εγώ απλώς το ένιωθα ).Για να μην το χαλάσω τελείως προτείνω να τον αφήσω να ξεκουραστεί και να τα πούμε άλλη μέρα .Παγώνει ,με ρωτάει τι έγινε ,τι άλλαξε . Του λέω λοιπόν ότι απλώς ψυχράνθηκα κάπως με την απόσταση και σήμερα βλέπω ότι και από τις δυο πλευρές υπάρχει απάθεια .Δείχνει να ξαφνιάζεται αρχικά ,μου λέει θες να το πιάσουμε το σημερινό από την αρχή ; Με ρωτάει τί θέλεις να το τελειώσουμε δηλαδή ; Εξηγώ ότι απλώς νιώθω ότι η σημερινή μέρα δεν ήταν καλή .Και ξαφνικά αλλαζει τελείως διάθεση ,μου λέει ότι και αυτός ξενέρωσε τελείως, δεν ειναη όπως παλιά ,ότι το συζήτησε και με φίλους του και τους είπε ότι ξενέρωσε ,ότι σήμερα δεν έχει καμία μα καμία διάθεση σεξουαλικη ,και στο τέλος λέει και ένα <<οκ δεν είπα ότι είσαι και τέρμα αδιάφορη >> .Ψύχραιμα του λέω ότι οκ μάλλον μας πέρασε .Τον πιάνει πάλι παράνοια μετά και συνεχίζει να μου τονίζει το ποσό έχει ξενερώσει .Σηκώνομαι να φύγω ηρεμα και μου λέει ,απλώς σήμερα φανταζόμουν ότι θα περνούσαμε καλά και ήθελα να κάνουμε και αλλά πράγματα πέρα από το να καθόμαστε σπίτι και ήθελα να έρθω και μια φορά να σε δω στην δουλειά σου κλπ .Έφυγα και του είπα ότι θα τα πούμε άλλη φορά (χθες έγινε αυτό ) . Αξίζει να κάνω μια συζήτηση ξανά ; Ξενερωσε όντως ή το έκανε σαν άμυνα ; Πρώτη φορά μου κάνει κάποιος τέτοια επίθεση και προσπαθεί να με πείσει τόσο ότι αδιαφορεί και αυτός και όχι μόνο εγώ ..

    Καλημερα!

    Τι εννοεις αμυνα ?
    Για ποια αμυνα μιλαμε που ειναι ικανη να εμποδισει την λαχταρα που εχεις οταν δεις καποιον μετα απο καποιο διαστημα και που πριν μαλιστα εχεις δημιουργησει την καταλληλη ατμοσφαιρα απο το τηλεφωνο για το τι θα γινει οταν συναντηθειτε ?

    Η σεξουαλικη του διαθεση φαινοταν και την ωρα που ελειπες ποια ηταν ...Μηπως λογο της δικη σου κατστασης παρασερνεσαι και βγαζεις λανθασμενα συμπερασματα ?
    Τι ηλικιες εχετε και μηπως ολο αυτο ηταν καθαρα μια δικαιολογημενη δικη του αντιδραση ?
    Πολλες ¨δικαιολογειες ¨παρουσιαζεις που δεν ειναι ικανες ομως να σταματησουν ολο αυτο .Μηπως την ψιλιαστικε και εκανε πισω γιατι πολυ απλα αντρας ειναι και αν αισθανεται οτι παρακαλαει για κατι δεδομενο να ξενερωσει?
    Δεν θελει και πολυ ολο αυτο να πατησει στον αντρικο εγωισμο ...Φτιαχνουμε ωραια ατμοσφαιρα απο μακρυα με σκοπο οταν συναντηθουμε να γινει πολυ απλα χαμουλης και οταν ερθει η ωρα να αντικριζει μια φουλ ξενερωμενη κατσταση ,ενταξει ποιο λαθος προσεγγιση και αντιμετώπιση απο εσενα δεν γινοταν ...Τι να κανει και αυτος ?
    Αντιδρουμε αναλογα με το τι εισπρατουμε ...

    Εσενα ποιος ηταν ο λογος που σε εκανε να ψυχραθεις και γιατι δεν το εθεσες απο την αρχη ωστε να γινει η συναντηση για να ξεκαθαριστη αυτη η κατασταση και οχι να μπλεξει ακομα περισσοτερο ?

    Και στην τελικη ,σημερα με αυτα που εγιναν εσυ τι θελεις ?
    Θελεις να προσπαθησεις γιατι νομιζεις οτι εχεις αισθηματα και ισως παρεξηγηθηκαν καποιες καταστασεις ή θελεις να το τελειωσεις με ενα ποιο ξεκαθαρο και ηρεμο τροπο και να καθησεις μονη σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Κανένα πεντάμηνο είμαστε μαζί (μαζί με τον μήνα της δουλειάς που που χρειάστηκε να ειμαι μακρυά ).Τι να πω και εγώ που κάθισα να το σκεφτώ λογικά εκεί κατέληξα ,ότι αντέδρασε έτσι από εγωισμό .Παρόλα αυτά σοκαρίστηκα και εγώ και στεναχωρήθηκα με την συμπεριφορά του .Κυρίως γιατί δεν πίστευα ότι μπορεί να υπερτερεί ο εγωισμός και η άμυνα αν υπάρχουν έστω κάποια συναισθήματα .Ειδικά από την στιγμή που δεν τον προσέβαλα .Ειδικά αυτό για τον φίλο « να το συζητούσα και με έναν φίλο μου ,του έλεγα μια χαρά κοπέλα η μέλινα αλλά δεν είναι και ότι την έχω 24 ώρες συνέχεια στο μυαλό ΜΠΥ >> ...μετά μου είπε στο καπάκι για το καλοκαίρι ότι θα ξαναμπεί η απόσταση ...και του είπα ότι αν δούμε ότι όντως θα είμαστε μακρυα μπορούμε να το σταματήσουμε ..μου απάντησε ότι « το ξέρεις ότι αν το σταματήσουμε το καλοκαίρι ίσως θα γίνει και οριστικό Ε ; Δηλαδή αν γίνει κάτι με άλλον πως τον Σεπτέμβριο θα αντικρίσεις ξανά εμένα ; >> Φυσικά μετά συμπλήρωσε << βέβαια δεν ξέρω κιόλας αν θέλω να κρατήσει μέχρι καλοκαίρι δεν σε θέλω αρκετά >> ...Πως να το πω ένιωθα λίγο ότι κατά κάποιο τρόπο φάσκει και αντιφάσκει την στιγμή που εγώ είχα ένα σταθερό δεδομένο ότι ψυχράνθηκα ,του το έθεσα με ευγενικό τρόπο και μάλιστα το παρουσίασα σαν να έγινε κάπως από κοινού.Στο τέλος μου είπε κιόλας οκκ ξενέρωσα φουλ αλλά εσυ ξενέρωσες ακόμα περισσότερο .Του είπα ότι δεν ισχύει αυτό και απλά του το είπα για να το λύσουμε κυρίως .Αυτή τη στιγμή προβληματίζομαι για το αν θέλω όντως να ξανά προσπαθήσω ακριβώς γιατί πραγματικά με τρόμαξε η συμπεριφορά του .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Κανένα πεντάμηνο είμαστε μαζί (μαζί με τον μήνα της δουλειάς που που χρειάστηκε να ειμαι μακρυά ).Τι να πω και εγώ που κάθισα να το σκεφτώ λογικά εκεί κατέληξα ,ότι αντέδρασε έτσι από εγωισμό .Παρόλα αυτά σοκαρίστηκα και εγώ και στεναχωρήθηκα με την συμπεριφορά του .Κυρίως γιατί δεν πίστευα ότι μπορεί να υπερτερεί ο εγωισμός και η άμυνα αν υπάρχουν έστω κάποια συναισθήματα .Ειδικά από την στιγμή που δεν τον προσέβαλα .Ειδικά αυτό για τον φίλο « να το συζητούσα και με έναν φίλο μου ,του έλεγα μια χαρά κοπέλα η μέλινα αλλά δεν είναι και ότι την έχω 24 ώρες συνέχεια στο μυαλό ΜΠΥ >> ...μετά μου είπε στο καπάκι για το καλοκαίρι ότι θα ξαναμπεί η απόσταση ...και του είπα ότι αν δούμε ότι όντως θα είμαστε μακρυα μπορούμε να το σταματήσουμε ..μου απάντησε ότι « το ξέρεις ότι αν το σταματήσουμε το καλοκαίρι ίσως θα γίνει και οριστικό Ε ; Δηλαδή αν γίνει κάτι με άλλον πως τον Σεπτέμβριο θα αντικρίσεις ξανά εμένα ; >> Φυσικά μετά συμπλήρωσε << βέβαια δεν ξέρω κιόλας αν θέλω να κρατήσει μέχρι καλοκαίρι δεν σε θέλω αρκετά >> ...Πως να το πω ένιωθα λίγο ότι κατά κάποιο τρόπο φάσκει και αντιφάσκει την στιγμή που εγώ είχα ένα σταθερό δεδομένο ότι ψυχράνθηκα ,του το έθεσα με ευγενικό τρόπο και μάλιστα το παρουσίασα σαν να έγινε κάπως από κοινού.Στο τέλος μου είπε κιόλας οκκ ξενέρωσα φουλ αλλά εσυ ξενέρωσες ακόμα περισσότερο .Του είπα ότι δεν ισχύει αυτό και απλά του το είπα για να το λύσουμε κυρίως .Αυτή τη στιγμή προβληματίζομαι για το αν θέλω όντως να ξανά προσπαθήσω ακριβώς γιατί πραγματικά με τρόμαξε η συμπεριφορά του .
    Ουσιαστικά είστε πάρα πολύ λίγο μαζί για να μπορέσεις να διαβάσεις τις αντιδράσεις του και να κρίνεις-καταλαβεις γιατί τα έκανε όλα αυτά ...
    Και το κυριότερο αυτο το διάστημα θα έπρεπε ουσιαστικά να κυριαρχεί ακόμα ο ενθουσιασμός και η ανυπομονησία για το πότε θα βρεθείτε και όχι αυτό το κλίμα..


    Άσε λιγάκι στην άκρη τις αντιδράσεις του που μόνο εκείνος ξέρει καθαρά γιατί τις κάνει και δες τι θες εσύ τελικά .
    Μείνε και λίγο καιρό μόνη σου και αν πραγματικά υπάρχει θέληση και από τους δύο θα ξαναβρεθεί ται....

    Και αν στην τελική το διάστημα που είστε χώρια παιχτεί και κάτι άλλο, αυτό θα είναι η επιβεβαίωση ότι όντως όλο αυτό δεν ήταν τόσο ικανό να σας κρατήσει .

    Σίγουρα όμως μια ξεκάθαρη κουβέντα που να μην κρύβεται ο καθένας σας πίσω από εγωισμόυς ποιος θα δώσει πρώτος το τέλος και αν θα δωθεί τελικά ,θα βοηθούσε και θα ξεκαθάριζε ακόμα πιο πολύ την όλη κατάσταση .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Κανένα πεντάμηνο είμαστε μαζί (μαζί με τον μήνα της δουλειάς που που χρειάστηκε να ειμαι μακρυά ).Τι να πω και εγώ που κάθισα να το σκεφτώ λογικά εκεί κατέληξα ,ότι αντέδρασε έτσι από εγωισμό .Παρόλα αυτά σοκαρίστηκα και εγώ και στεναχωρήθηκα με την συμπεριφορά του .Κυρίως γιατί δεν πίστευα ότι μπορεί να υπερτερεί ο εγωισμός και η άμυνα αν υπάρχουν έστω κάποια συναισθήματα .Ειδικά από την στιγμή που δεν τον προσέβαλα .Ειδικά αυτό για τον φίλο « να το συζητούσα και με έναν φίλο μου ,του έλεγα μια χαρά κοπέλα η μέλινα αλλά δεν είναι και ότι την έχω 24 ώρες συνέχεια στο μυαλό ΜΠΥ >> ...μετά μου είπε στο καπάκι για το καλοκαίρι ότι θα ξαναμπεί η απόσταση ...και του είπα ότι αν δούμε ότι όντως θα είμαστε μακρυα μπορούμε να το σταματήσουμε ..μου απάντησε ότι « το ξέρεις ότι αν το σταματήσουμε το καλοκαίρι ίσως θα γίνει και οριστικό Ε ; Δηλαδή αν γίνει κάτι με άλλον πως τον Σεπτέμβριο θα αντικρίσεις ξανά εμένα ; >> Φυσικά μετά συμπλήρωσε << βέβαια δεν ξέρω κιόλας αν θέλω να κρατήσει μέχρι καλοκαίρι δεν σε θέλω αρκετά >> ...Πως να το πω ένιωθα λίγο ότι κατά κάποιο τρόπο φάσκει και αντιφάσκει την στιγμή που εγώ είχα ένα σταθερό δεδομένο ότι ψυχράνθηκα ,του το έθεσα με ευγενικό τρόπο και μάλιστα το παρουσίασα σαν να έγινε κάπως από κοινού.Στο τέλος μου είπε κιόλας οκκ ξενέρωσα φουλ αλλά εσυ ξενέρωσες ακόμα περισσότερο .Του είπα ότι δεν ισχύει αυτό και απλά του το είπα για να το λύσουμε κυρίως .Αυτή τη στιγμή προβληματίζομαι για το αν θέλω όντως να ξανά προσπαθήσω ακριβώς γιατί πραγματικά με τρόμαξε η συμπεριφορά του .
    εται λες, εσυ...
    εγω λεω οτι πειραχτηκε που σηυναντηθηκατε και δεν εκανες σαν τρελλη που τον ειδες και βλεποντας σε ψυχρη, παγωσε κι αυτος.
    τα υπολοιπα στα ειπε γιατι φοβηθηκε οτι τον αδειαζεις. για να σε προλαβει.
    γι αυτο και οι αντιφασεις.
    φοβηθηκε οτι αν χωριστειτε παγωμενοι, θα κανεις γνωριμιες το καλοκαιρι κι ετσι οταν ξανασυναντηθειτε θα εχεις παει με αλλον...
    οσο ευγενικα κι ν το θεσεις το οτι ψυχρανθηκες, τον αλλον τον ενοχλει...
    τι να λυσετε δηλαδη αν ψυχρανθηκες;;; δεν εχετε κατι να λυσετε.
    η θα επανερθεις, η δεν θα επανερθεις.
    του το λες να κανει τι; να αναψει τζακι;
    δεν εξρω πως θα αντιδρουσες αν εσυ ησουν φουλ ενθουσιασμενη μαζι του κι αυτος ερχοταν και σου ελεγε ευγενικα οτι ψυχρανθηκε...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Ναι έχεις δίκιο ...δεν υπάρχει ευγενικός τρόπος να πεις στον άλλον ότι ψυχράνθηκες,ίσως δεν μπηκα στην θέση του να δω πως θα αντιδρούσα και εγώ .Πιθανότατα να είχα την ίδια αντίδραση .Απλώς δεν του είπα ωμά ότι ψυχράνθηκα ...του είπα ότι νιώθω από κοινού να απομακρυνθήκαμε λίγο και έτσι δικαιολόγησα την όχι καλή μέρα που είχαμε μιας και με ρώτησε .Τελοσπαντων

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Για μένα λέξεις όπως ψυχράνθηκα, ξενέρωσα, μου φυγε, δεν τα λες.
    Τα λες μονάχα όταν έχεις παρει αποφαση να χωρίσεις και ο άλλος σε ρωτάει τον λόγο.
    Δεν τα λες σε κάποιον που συνεχίζεις να βγαίνεις..

    Μια κακή μέρα είναι απλά μια κακή μέρα.
    Γιατί πρέπει να την δικαιολογήσεις και να την αποδόσεις κάπου;
    Ήσασταν κουρασμένοι και στον κόσμο σας.
    Οκ και τι έγινε;
    Άμυνα θεωρώ βγήκε πρώτα σε σένα που είδες ότι δεν περνάτε καλά, ότι αυτός δεν ειχε σεξουαλική διάθεση και επρεπε να το αποδόσεις οπωσδήποτε κάπου (για να μην νιώσεις απόρριψη).

    Και του λες ψυχρανθήκαμε, που σημαίνει ότι εσύ ψυχράνθηκες. (Αυτός έχει τα δικά του συναισθηματα, για σένα μιλάς)
    Πώς θες να αντιδράσει;
    Αν αυτός που βγαίνεις σου πει ξενέρωσα, εσύ πώς θα αντιδρούσες.
    Δεν θα πληγωνόσουν;
    Δεν θα ξενέρωνες και εσύ;

    Λες πως όσο έλειπες αυτός σε έψαχνε. Σίγουρα είχε καταλάβει μια διαφορά στη στάση σου. Γι αυτό ίσως στην προσπάθειά του να προστατευτεί, έβγαλε άμυνα
    Ξενέρωσες; Οχι, εγώ ξενέρωσα περισσότερο.
    Όταν βγαίνουν οι αμυνες τα πράγματα καταστρέφονται.
    Μην τον πληγώνεις τον άλλον, γιατί το πράγμα χαλάει.

    Δηλαδή για μένα, εάν θες να το σώσεις και σε ενδιαφέρει ακόμη,
    προσπάθησε να του δείξεις το αντίθετο σιγά σιγά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Για μένα λέξεις όπως ψυχράνθηκα, ξενέρωσα, μου φυγε, δεν τα λες.
    Τα λες μονάχα όταν έχεις παρει αποφαση να χωρίσεις και ο άλλος σε ρωτάει τον λόγο.
    Δεν τα λες σε κάποιον που συνεχίζεις να βγαίνεις..


    Μια κακή μέρα είναι απλά μια κακή μέρα.
    Γιατί πρέπει να την δικαιολογήσεις και να την αποδόσεις κάπου;
    Ήσασταν κουρασμένοι και στον κόσμο σας.
    Οκ και τι έγινε;
    Άμυνα θεωρώ βγήκε πρώτα σε σένα που είδες ότι δεν περνάτε καλά, ότι αυτός δεν ειχε σεξουαλική διάθεση και επρεπε να το αποδόσεις οπωσδήποτε κάπου (για να μην νιώσεις απόρριψη).

    Και του λες ψυχρανθήκαμε, που σημαίνει ότι εσύ ψυχράνθηκες. (Αυτός έχει τα δικά του συναισθηματα, για σένα μιλάς)
    Πώς θες να αντιδράσει;
    Αν αυτός που βγαίνεις σου πει ξενέρωσα, εσύ πώς θα αντιδρούσες.
    Δεν θα πληγωνόσουν;
    Δεν θα ξενέρωνες και εσύ;

    Λες πως όσο έλειπες αυτός σε έψαχνε. Σίγουρα είχε καταλάβει μια διαφορά στη στάση σου. Γι αυτό ίσως στην προσπάθειά του να προστατευτεί, έβγαλε άμυνα
    Ξενέρωσες; Οχι, εγώ ξενέρωσα περισσότερο.
    Όταν βγαίνουν οι αμυνες τα πράγματα καταστρέφονται.
    Μην τον πληγώνεις τον άλλον, γιατί το πράγμα χαλάει.

    Δηλαδή για μένα, εάν θες να το σώσεις και σε ενδιαφέρει ακόμη,
    προσπάθησε να του δείξεις το αντίθετο σιγά σιγά.
    πολυ ευστοχο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Είχα ξανά ποστάρει πριν λίγο καιρό και ζήτω συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά είναι ένα θέμα που με καίει πραγματικά .Με τον φίλο μου είμαστε κάποιο καιρό μαζί .Το πρώτο διάστημα ήταν όλα τέλεια .Τον τελευταίο μήνα χρειάστηκε να λείψω λόγω δουλειάς .Γενικότερα πέρα από κάποιες διαφορετικές αντιλήψεις που έχουμε (για άσχετα θέματα εκτός σχέσης ) τα βρίσκαμε καλά παντού και στην επικοινωνία .Το διάστημα που έλειπα επιδίωκε συνέχεια επαφή ,τηλέφωνα μιας ώρας κλπ .Η αλήθεια είναι όμως ότι η απόσταση εμένα με έκανε να ψυχράνθω κάπως ,να έχω νεύρα να μην ειμαι και στα καλύτερα μου .Δεν ξέσπασα πάνω του εννοείται απλώς αποστασιοποιήθηκα κάπως και κατέληξε κυρίως αυτός να επιδιώκει επαφή .Μια μέρα πριν επιστρέψω να μου λέει ποσό θέλει να βρεθούμε και αχ τι έχει να γίνει όταν βρεθούμε κλπ .Ε και βρισκόμαστε ...και το απόλυτο χάος .Καταρχας εγώ πήγα κάπως κουρασμένη από την όλη μου μέρα ,το ίδιο και αυτός (+σωματικά ήταν λίγο ψιλο άρρωστος αποσο μου είπε ) .Όσο περνουσε η ώρα ήμουν όλο και πιο απόμακρη .Αυτός να μην έχει καμία σεξουαλικη διάθεση (όχι ότι το επιδίωξα εγώ απλώς το ένιωθα ).Για να μην το χαλάσω τελείως προτείνω να τον αφήσω να ξεκουραστεί και να τα πούμε άλλη μέρα .Παγώνει ,με ρωτάει τι έγινε ,τι άλλαξε . Του λέω λοιπόν ότι απλώς ψυχράνθηκα κάπως με την απόσταση και σήμερα βλέπω ότι και από τις δυο πλευρές υπάρχει απάθεια .Δείχνει να ξαφνιάζεται αρχικά ,μου λέει θες να το πιάσουμε το σημερινό από την αρχή ; Με ρωτάει τί θέλεις να το τελειώσουμε δηλαδή ; Εξηγώ ότι απλώς νιώθω ότι η σημερινή μέρα δεν ήταν καλή .Και ξαφνικά αλλαζει τελείως διάθεση ,μου λέει ότι και αυτός ξενέρωσε τελείως, δεν ειναη όπως παλιά ,ότι το συζήτησε και με φίλους του και τους είπε ότι ξενέρωσε ,ότι σήμερα δεν έχει καμία μα καμία διάθεση σεξουαλικη ,και στο τέλος λέει και ένα <<οκ δεν είπα ότι είσαι και τέρμα αδιάφορη >> .Ψύχραιμα του λέω ότι οκ μάλλον μας πέρασε .Τον πιάνει πάλι παράνοια μετά και συνεχίζει να μου τονίζει το ποσό έχει ξενερώσει .Σηκώνομαι να φύγω ηρεμα και μου λέει ,απλώς σήμερα φανταζόμουν ότι θα περνούσαμε καλά και ήθελα να κάνουμε και αλλά πράγματα πέρα από το να καθόμαστε σπίτι και ήθελα να έρθω και μια φορά να σε δω στην δουλειά σου κλπ .Έφυγα και του είπα ότι θα τα πούμε άλλη φορά (χθες έγινε αυτό ) . Αξίζει να κάνω μια συζήτηση ξανά ; Ξενερωσε όντως ή το έκανε σαν άμυνα ; Πρώτη φορά μου κάνει κάποιος τέτοια επίθεση και προσπαθεί να με πείσει τόσο ότι αδιαφορεί και αυτός και όχι μόνο εγώ ..
    Γειά σου Μελίνα!

    Μου πήρε 2 λεπτά να διαβάσω το ποστ σου. Το λέω αυτό θέλοντας να τονίσω πως ακόμα και στον Γιωσαφάτ να έκανες αυτές τις ερωτήσεις δε θα μπορούσε να σου δώσει κάποια σοβαρή απάντηση... Θα χρειαζόταν να μιλήσει μ' εκείνον για να καταλάβει για ποιο λόγο αντέδρασε έτσι.

    Γράφεις πως ψυχράνθηκες λόγω απόστασης και πως όσο έλειπες το ενδιαφέρον του παρέμεινε αμείωτο. Του το παρουσίασες ότι ψυχρανθήκατε από κοινού με ποιο σκεπτικό;

    Μπορούμε εμείς να πούμε μέσα από τις περιγραφές σου, τι έχει νιώσει εκείνος και γιατί το έχει κάνει, όταν δεν μπορείς να ξέρεις εσύ η ίδια που ήσουν μαζί του; Σε τι θα ωφελήσει να το ξέρεις;

    Γράφεις πως τα βρίσκατε καλά παντού και στην επικοινωνία. Ποια εξήγηση δίνεις για το γεγονός ότι η επικοινωνία σας δε λειτούργησε στη συγκεκριμένη περίπτωση;

    Εσύ τι νιώθεις για κείνον; Θα θελες να μας πεις με σιγουριά;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Αφού έχουν περάσει λιγες μέρες και έχω ξεπεράσει τα οποία νεύρα και συναισθηματική φόρτιση ,καταλήγω στα εξης .Ότι στην πραγματικότητα το πρόβλημα ήταν δικό μου .Για κάποιους λόγους έστω και αυτός ο ένας μήνας με πήγε λίγο πίσω συναισθηματικά ,ίσως και εγώ από μόνη μου να μην ήμουν στα καλύτερα μου .Ενδόμυχα ίσως περίμενα την συνάντηση μας για να αλλάξω γνώμη να γίνω όπως ήμουν .Μόλις λοιπόν ειδα ακόμα και πολύ μικρά και ασήμαντα πράγματα που δεν μου άρεσαν είπα μέσα μου οκκ αυτό ήταν δεν το έχουμε .Ίσως στην πραγματικότητα να έψαχνα και αφορμές ενώ δεν υπήρχαν και ταυτόχρονα συνέβαλα και εγώ στο να μην βελτιώνεται το κλίμα αλλά να χειροτερεύει .Οπότε μετά (κακώς!) ήρθε ένα ξέσπασμα το οποίο δεν μπορεσα να ελέγξω .Ε και αυτός σάστισε με όλο αυτό σε συνδυασμό με το ότι πληγώθηκε -στεναχωρήθηκε -ξενέρωσε που ήρθα έτσι ξενερωμενη και εγώ .Και εμένα ξαφνικά μου χτύπησε τώρα ο εγωισμός επειδή αυτός αντί να παρακαλέσει ανταπέδωσε στα ψυχρά μου λόγια .Όποτε ναι ,καταλήγω ότι το πρόβλημα είναι δικό μου ..εγωισμός από την μια αλλά κυρίως ότι έψαχνα μάλλον δικαιολογίες για να το σταματήσω ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Αφού έχουν περάσει λιγες μέρες και έχω ξεπεράσει τα οποία νεύρα και συναισθηματική φόρτιση ,καταλήγω στα εξης .Ότι στην πραγματικότητα το πρόβλημα ήταν δικό μου .Για κάποιους λόγους έστω και αυτός ο ένας μήνας με πήγε λίγο πίσω συναισθηματικά ,ίσως και εγώ από μόνη μου να μην ήμουν στα καλύτερα μου .Ενδόμυχα ίσως περίμενα την συνάντηση μας για να αλλάξω γνώμη να γίνω όπως ήμουν .Μόλις λοιπόν ειδα ακόμα και πολύ μικρά και ασήμαντα πράγματα που δεν μου άρεσαν είπα μέσα μου οκκ αυτό ήταν δεν το έχουμε .Ίσως στην πραγματικότητα να έψαχνα και αφορμές ενώ δεν υπήρχαν και ταυτόχρονα συνέβαλα και εγώ στο να μην βελτιώνεται το κλίμα αλλά να χειροτερεύει .Οπότε μετά (κακώς!) ήρθε ένα ξέσπασμα το οποίο δεν μπορεσα να ελέγξω .Ε και αυτός σάστισε με όλο αυτό σε συνδυασμό με το ότι πληγώθηκε -στεναχωρήθηκε -ξενέρωσε που ήρθα έτσι ξενερωμενη και εγώ .Και εμένα ξαφνικά μου χτύπησε τώρα ο εγωισμός επειδή αυτός αντί να παρακαλέσει ανταπέδωσε στα ψυχρά μου λόγια .Όποτε ναι ,καταλήγω ότι το πρόβλημα είναι δικό μου ..εγωισμός από την μια αλλά κυρίως ότι έψαχνα μάλλον δικαιολογίες για να το σταματήσω ..


    Αυτό έβγαινε από το πρώτο σου μήνυμα γι αυτό και στο είπα από την αρχή ..
    Ούτε η αντίδραση του μπορεί να χαρακτηριστεί παιδιάστικη ή ανώριμη φυσικά ..
    Ίσως λιγάκι μπερδεμενη εξού και ήθελε να εμπλακουν και κάποιο φίλοι

    Ειναι καθαρή εγωιστική αντίδραση ενός άντρα που καταλαβαίνει τι γίνεται και δεν θέλει να παρακαλάει ή τουλάχιστον να νοιώθει ότι παρακαλεί ..
    Σε τέτοιες περιπτώσεις είπαμε ,δημιουργείς ατμόσφαιρα από το τηλέφωνο και περιμένεις να αντικρίσεις ένα άλλο άνθρωπο από αυτό που είδε στην πραγματικότητα ...

    Κάποιες αντιδράσεις είναι οδηγός σε αυτές τις περιπτώσεις και δεν χρειάζεται ούτε η μεγάλη εμπειρία για να καταλάβεις ούτε τίποτα τέτοιο παρόμοιο ..

    Αντίληψη χρειάζεται στο τι πραγματικά είμαστε εμείς εκείνη την ώρα και γιατί προκαλούμε τέτοιες αντιδράσεις στον άλλον .

    Και μόνο το γεγονός, ότι αν διαβάσεις αυτά που έλεγες , έβρισκες ένα σωρό δικαιολογίες να καλύψεις αυτά που μάλλον έβλεπες και εσύ ότι δεν ειναι νορμάλ, αλλά κάτι σε εμπόδιζε να τα παραδεχτείς φτάνει και περισσεύει για να καταλάβει ο οποιοσδήποτε έχει και μια παραπάνω εμπειρία

    Τώρα που έχεις καταλάβει περίπου τι προκάλεσε όλο αυτό τι θέλεις να κάνεις εσύ ?
    Έχεις κατασταλάξει κάπου ώστε να μην σε βασσανιζει όλο αυτό ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Να σε ρωτήσω κατι αλλο, ας υποθέσουμε οτι δεν ειχε γίνει αυτο, με την απόσταση τι θα έκανες? μπορείς να το διαχειριστείς?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Νιώθω ότι από την στιγμή που ένιωσα αμφιβολίες για την σχέση αυτή σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ,πρέπει μάλλον να ξεκαθαρίσει και να τελειώσει .Μάλλον τα είχα μπερδεμένα στο κεφάλι μου και ξέσπασα εγωιστικά .Νιώθω άσχημα για αυτό ,θέλω να του μιλήσω ,να πάρω πίσω κάποιες βαριές στο άκουσμα λέξεις .Το αποτέλεσμα όμως θα είναι το ίδιο ,ότι δηλαδή καλύτερα να το αφήσουμε .Οπότε με το να του πω ξανά να το αφήσουμε απλώς με πιο ήρεμο και ευγενικό τρόπο πιστεύω ότι θα τα κάνω χειρότερα ,θα τον πληγωσω κιαλλο ,θα μπερδέψω κιαλλο την κατάσταση .Όσο για την απόσταση δεν θα χρειαστεί να ξανά λείψω για δουλειά στο άμεσο μέλλον .Το καλοκαίρι και η απόσταση πιστεύω δεν θα ήταν πρόβλημα αν ήθελα να διατηρηθεί αυτή η σχέση .Αντί να λέω το ανώριμο (ή και όχι τόσο ανώριμο ) ,να το σταματήςουμε ΓΙΑ ΤΟ καλοκαίρι ,θα μπορούσα να προτείνω να κάνουμε κάτι μαζί ώστε να σπάσουμε τον μήνα που θα είμαστε μακρυά ...Τελοσπαντων

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Νιώθω ότι από την στιγμή που ένιωσα αμφιβολίες για την σχέση αυτή σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ,πρέπει μάλλον να ξεκαθαρίσει και να τελειώσει .Μάλλον τα είχα μπερδεμένα στο κεφάλι μου και ξέσπασα εγωιστικά .Νιώθω άσχημα για αυτό ,θέλω να του μιλήσω ,να πάρω πίσω κάποιες βαριές στο άκουσμα λέξεις .Το αποτέλεσμα όμως θα είναι το ίδιο ,ότι δηλαδή καλύτερα να το αφήσουμε .Οπότε με το να του πω ξανά να το αφήσουμε απλώς με πιο ήρεμο και ευγενικό τρόπο πιστεύω ότι θα τα κάνω χειρότερα ,θα τον πληγωσω κιαλλο ,θα μπερδέψω κιαλλο την κατάσταση .Όσο για την απόσταση δεν θα χρειαστεί να ξανά λείψω για δουλειά στο άμεσο μέλλον .Το καλοκαίρι και η απόσταση πιστεύω δεν θα ήταν πρόβλημα αν ήθελα να διατηρηθεί αυτή η σχέση .Αντί να λέω το ανώριμο (ή και όχι τόσο ανώριμο ) ,να το σταματήςουμε ΓΙΑ ΤΟ καλοκαίρι ,θα μπορούσα να προτείνω να κάνουμε κάτι μαζί ώστε να σπάσουμε τον μήνα που θα είμαστε μακρυά ...Τελοσπαντων
    Αν το πρόβλημα είναι δικό σου, αντιστρέφοντας τους ρόλους τι θα ήθελες να κάνει εκείνος αν ήταν στη θέση σου;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικό ή όντως σωματικό;
    By Xristos__t in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 48
    Last Post: 23-06-2018, 20:28
  2. Παει οντως σε ειδικο;
    By Kassy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 07-03-2013, 00:40
  3. υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα?
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 02:21
  4. υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα?
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-2012, 20:54
  5. Ειναι οντως ιδεοληψια?
    By Alkas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-11-2011, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •