Ξενέρωσε όντως μαζί μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Νιώθω ότι από την στιγμή που ένιωσα αμφιβολίες για την σχέση αυτή σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ,πρέπει μάλλον να ξεκαθαρίσει και να τελειώσει .Μάλλον τα είχα μπερδεμένα στο κεφάλι μου και ξέσπασα εγωιστικά .Νιώθω άσχημα για αυτό ,θέλω να του μιλήσω ,να πάρω πίσω κάποιες βαριές στο άκουσμα λέξεις .Το αποτέλεσμα όμως θα είναι το ίδιο ,ότι δηλαδή καλύτερα να το αφήσουμε .Οπότε με το να του πω ξανά να το αφήσουμε απλώς με πιο ήρεμο και ευγενικό τρόπο πιστεύω ότι θα τα κάνω χειρότερα ,θα τον πληγωσω κιαλλο ,θα μπερδέψω κιαλλο την κατάσταση .Όσο για την απόσταση δεν θα χρειαστεί να ξανά λείψω για δουλειά στο άμεσο μέλλον .Το καλοκαίρι και η απόσταση πιστεύω δεν θα ήταν πρόβλημα αν ήθελα να διατηρηθεί αυτή η σχέση .Αντί να λέω το ανώριμο (ή και όχι τόσο ανώριμο ) ,να το σταματήςουμε ΓΙΑ ΤΟ καλοκαίρι ,θα μπορούσα να προτείνω να κάνουμε κάτι μαζί ώστε να σπάσουμε τον μήνα που θα είμαστε μακρυά ...Τελοσπαντων
    μαλλον...
    θα με δεις με καποιον αλλον... μαλλον...
    αυτα πρωτα ξεκαθαριζεις μεσα σου και μετα τα συζητας, γιατι αυτες οι κουβεντες δεν παιρνονται πισω και δεν τις λες αν δεν θες να τον ξενερωσεις και τον αλλον..
    πανε γι αλλα κατα την γνωμη μου οπως εγιναν αυτα...

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Αν ένιωθε ότι η απόσταση κάπως μας απομάκρυνε ...θα ήθελα να μου το πει ,να το συζητήσουμε και να βρούμε λύσεις ή αν δούμε ότι οδηγούμαστε σε αδιέξοδο ,τότε αναγκαστικά να πούμε ότι ειναι καλύτερα να το αφήσουμε .Δεν θεωρώ ότι έπραξα διαφορετικά από αυτό που θα ήθελα να κάνει ο άλλος αν ήταν στη θέση μου . Ίσως θα προσπαθούσα να διατηρήσω ένα πιο ευχάριστο κλίμα στην αρχή ή να μπω κατευθείαν στο θέμα .Επίσης αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω ίσως άλλαζα την λέξη ψυχρανθηκαμε . Απλώς τώρα ξανά και ξανά σκέφτομαι τα λόγια του ,αναρωτιέμαι αν όντως ξενέρωσε τόσο πολύ και αυτός και αν είναι έτσι όπως τα λέει γιατί δεν μου έδειξε κάτι εξαρχής ,γιατί περιμενε εμένα ;Εγώ κυρίως είχα σκοπό να το θέσω ως πρόβλημα ,να το συζητήσουμε ,να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε καινουρια πράγματα ,να αναπληρώσουμε τον χαμένο χρόνο για να ξαναγίνουμε όπως ήμασταν .Από εκεί και πέρα αν έβλεπα να συνεχίζεται αυτή η ψυχρότητα ΕΕ τι να πω σημαίνει ότι δεν δουλεύει .Για αυτό και χρησιμοποιούσα πληθυντικό σε όσα έλεγα .Δεν είναι ότι μόνη μου ξενέρωσα μαζί του ,ή τον βαρέθηκα .Απλώς ένιωθα μια απόσταση και από τους δυο μας .Τι να πω ίσως και η αντίδραση του να ήταν εν τελει η ειλικρινής του απάντηση .Και απλά περιμενε εμένα πρώτα .Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν μπορεί ο εγωισμός σου να σε κάνει να πεις χοντρά λόγια του τύπου << Ε δεν είμαι καθόλου ενθουσιασμένος αλλά οκ δεν μου περνάς και αδιάφορη >> αν νιώθεις πράγματα για τον άλλον ..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Αν ένιωθε ότι η απόσταση κάπως μας απομάκρυνε ...θα ήθελα να μου το πει ,να το συζητήσουμε και να βρούμε λύσεις ή αν δούμε ότι οδηγούμαστε σε αδιέξοδο ,τότε αναγκαστικά να πούμε ότι ειναι καλύτερα να το αφήσουμε .Δεν θεωρώ ότι έπραξα διαφορετικά από αυτό που θα ήθελα να κάνει ο άλλος αν ήταν στη θέση μου . Ίσως θα προσπαθούσα να διατηρήσω ένα πιο ευχάριστο κλίμα στην αρχή ή να μπω κατευθείαν στο θέμα .Επίσης αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω ίσως άλλαζα την λέξη ψυχρανθηκαμε . Απλώς τώρα ξανά και ξανά σκέφτομαι τα λόγια του ,αναρωτιέμαι αν όντως ξενέρωσε τόσο πολύ και αυτός και αν είναι έτσι όπως τα λέει γιατί δεν μου έδειξε κάτι εξαρχής ,γιατί περιμενε εμένα ;Εγώ κυρίως είχα σκοπό να το θέσω ως πρόβλημα ,να το συζητήσουμε ,να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε καινουρια πράγματα ,να αναπληρώσουμε τον χαμένο χρόνο για να ξαναγίνουμε όπως ήμασταν .Από εκεί και πέρα αν έβλεπα να συνεχίζεται αυτή η ψυχρότητα ΕΕ τι να πω σημαίνει ότι δεν δουλεύει .Για αυτό και χρησιμοποιούσα πληθυντικό σε όσα έλεγα .Δεν είναι ότι μόνη μου ξενέρωσα μαζί του ,ή τον βαρέθηκα .Απλώς ένιωθα μια απόσταση και από τους δυο μας .Τι να πω ίσως και η αντίδραση του να ήταν εν τελει η ειλικρινής του απάντηση .Και απλά περιμενε εμένα πρώτα .Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν μπορεί ο εγωισμός σου να σε κάνει να πεις χοντρά λόγια του τύπου &gt; αν νιώθεις πράγματα για τον άλλον ..
    Από τα λεγόμενα σου στον εγωισμό μέχρι στιγμής είστε 1-1. Στο ποστ 11 λες πως περίμενες να σε παρακαλέσει... Θέλεις στη ζωή σου έναν άντρα να σε παρακαλάει;

    Βοηθάει σε κάτι το να προσπαθείς να κάνεις ερμηνείες; Δε θα ήταν πιο ωφέλιμο να συζητήσεις μαζί του αυτά για τα οποία αναρωτιέσαι και να του πεις αυτά που νιώθεις;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε 'συ Μελίνα, το συναίσθημα είναι συναίσθημα και είναι πηγαίο. Τι να συζητήσεις;
    Αφού αισθάνθηκες ξενερωμένη, απορώ γιατί κάθεσαι και το ψειρίζεις και πως γίνεται να σε καίει όλο αυτό. Τι του 'πα μου 'πε;
    Ή θέμα εγωισμού είναι ή θέμα ότι θες να είσαι σε σχέση απλά για να είσαι σε σχέση. Δεν εξηγείται αλλιώς.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κατσε λιγο ενα διάστημα εκτος, μην του στέλνεις κατι.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Αν ένιωθε ότι η απόσταση κάπως μας απομάκρυνε ...θα ήθελα να μου το πει ,να το συζητήσουμε και να βρούμε λύσεις ή αν δούμε ότι οδηγούμαστε σε αδιέξοδο ,τότε αναγκαστικά να πούμε ότι ειναι καλύτερα να το αφήσουμε .Δεν θεωρώ ότι έπραξα διαφορετικά από αυτό που θα ήθελα να κάνει ο άλλος αν ήταν στη θέση μου . Ίσως θα προσπαθούσα να διατηρήσω ένα πιο ευχάριστο κλίμα στην αρχή ή να μπω κατευθείαν στο θέμα .Επίσης αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω ίσως άλλαζα την λέξη ψυχρανθηκαμε . Απλώς τώρα ξανά και ξανά σκέφτομαι τα λόγια του ,αναρωτιέμαι αν όντως ξενέρωσε τόσο πολύ και αυτός και αν είναι έτσι όπως τα λέει γιατί δεν μου έδειξε κάτι εξαρχής ,γιατί περιμενε εμένα ;Εγώ κυρίως είχα σκοπό να το θέσω ως πρόβλημα ,να το συζητήσουμε ,να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε καινουρια πράγματα ,να αναπληρώσουμε τον χαμένο χρόνο για να ξαναγίνουμε όπως ήμασταν .Από εκεί και πέρα αν έβλεπα να συνεχίζεται αυτή η ψυχρότητα ΕΕ τι να πω σημαίνει ότι δεν δουλεύει .Για αυτό και χρησιμοποιούσα πληθυντικό σε όσα έλεγα .Δεν είναι ότι μόνη μου ξενέρωσα μαζί του ,ή τον βαρέθηκα .Απλώς ένιωθα μια απόσταση και από τους δυο μας .Τι να πω ίσως και η αντίδραση του να ήταν εν τελει η ειλικρινής του απάντηση .Και απλά περιμενε εμένα πρώτα .Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν μπορεί ο εγωισμός σου να σε κάνει να πεις χοντρά λόγια του τύπου << Ε δεν είμαι καθόλου ενθουσιασμένος αλλά οκ δεν μου περνάς και αδιάφορη >> αν νιώθεις πράγματα για τον άλλον ..
    Καλημέρα!!

    Μελίνα πεσμου πραγματικά την δεδομένη στιγμή το συζητάς γιατί αντέδρασε και εκείνος αρνητικά προς εσένα ?

    Αν ήταν σε άλλη φάση ,αν σε διεκδικούσε με άλλο τρόπο και όχι με αυτόν θα άλλαζες γνώμη ?
    Μήπως η απόρριψη σου ξύπνησε αλλά συναισθήματα?

    Τι είναι αυτό που σε κανει να θες να ξαναπροσπαθήσεις με έναν άνθρωπο που από τους πρώτους μήνες ένιωθες κάτι αρνητικό και όχι αυτή την τρέλα του ενθουσιασμού και της προσδοκίας που έχουμε ότι πάει να ξεκινήσει κάτι όμορφο και ουσιαστικό ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Από τα μηνύματά σου δεν καταλαβαίνω απόλυτα εσύ πως ένιωθες / νιώθεις.
    Λες ότι δεν είναι ότι ξενέρωσες εσύ μαζί του και τον βαρέθηκες αλλά κάπως το χάσατε από κοινού όσο έλειπες και απομακρύνθηκατε.
    Όμως γράφεις στο αρχικό ποστ ότι εσύ ήσουν στον κόσμο σου και εκείνος κατέληξε να επιδιώκει μαζί σου επαφή τον ένα μήνα που έλειπες.
    Άρα εκείνος πώς πήρε απόσταση από εσένα;
    Νομίζω και στους δύο βγήκαν άμυνες. Και αμυνες βγαίνουν όταν υπάρχουν συναισθήματα.
    Δεν πιστεύω ότι όταν βγαίνεις με κάποιον ειδικά στην αρχή μπορείς να είσαι ερωτευμένος και συναισθηματικά κοντά με τον άλλον συνέχεια.
    Όπως με ολες τις σχέσεις σε ένα λογικό πλαίσιο άλλοτε είστε πολύ κοντα και άλλες λίγο πιο μακριά.
    Άλλοτε το χανετε λίγο και άλλοτε το βρίσκετε φουλ.
    Επιπλέον, όταν βλέπεις ότι απομακρύνεσαι από τον άλλον, μπορείς να έχεις και έναν ενεργητικό ρόλο, και όχι απαραίτητα παθητικό (άστο και όπου πάει).
    Να προτείνεις εσύ ωραία πράγματα, να ανοιξεις εσύ ωραίες συζητήσεις και όχι απαραίτητα να το θέσεις σαν ένα σοβαρό πρόβλημα με αναλύσεις κλπ.
    Τώρα αυτός ένιωσε απόρριψη και στην αντέστρεψε. Γιατί φυσικά είχε συναισθηματα. Όταν νιώθεις χλιαρά μπορείς να είσαι και cool.
    Και εσύ βλέποντας μια κατάσταση που δεν είναι 'τέλεια' ή οπως πρέπει λες άστο καλύτερα που να μπλέκω.
    Εγώ θεωρώ πως με όποιον και να μπλέξεις αργά η γρήγορα τέτοιες μινι κρισούλες θα υπάρχουν.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικό ή όντως σωματικό;
    By Xristos__t in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 48
    Last Post: 23-06-2018, 20:28
  2. Παει οντως σε ειδικο;
    By Kassy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 07-03-2013, 00:40
  3. υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα?
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 02:21
  4. υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα?
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-2012, 20:54
  5. Ειναι οντως ιδεοληψια?
    By Alkas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-11-2011, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •