φοβος/αγχωδη διαταραχη καρκινος εντερου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1

    φοβος/αγχωδη διαταραχη καρκινος εντερου

    Ο πατέρας μου πέθανε από τον καρκίνο του παχέος εντέρου στάδιο 4 τον Μάρτιο του 2012 και τον έχασα σε 10 μέρες, δεν το πιστεύα ..μετά από αυτό άρχισα να έχω ένα πραγματικά άγχος για τα παντα σε θεματα υγειας γιατί όχι μόνο ο πατέρας μου πέθανε, αλλά σε 8 χρόνια είχα 2 θείους (πνεύμονα) έναν ξάδερφο(εγκέφαλος) που πέθαναν και τώρα έχω έναν άλλο θείο που μάχεται με λευχαιμία και μια ξαδερφη με καρκίνο της μήτρας

    τα συμπτώματά μου ξεκίνησαν πριν από 2 μήνες, όταν είχα πόνο στην αριστερή μου πλευρά, πήγαινα στο γιατρό και είπε ότι είχα συνδρομο ευερεθιστου εντερου και μου έδωσε κάποια θεραπεία δεν λειτούργησε τόσο πολύ, πιεσα τοτε για αξονικη ανω κατω κοιλιας ολα καθαρα εκτός από το έντερο μου που σε μερικα σημεια ειχα πάχυνση τοίχων ρωτηα αρκετους γιατρους και μου ειπαν να μην δοσω σημασια και δεν ειναι τιποτα

    Πριν από 2 μέρες, είδα λίγο αίμαα στα κοπρανα, όλοι μου είπαν ξανά να μην ανησυχώ, αλλά αυτή τη φορά ΠΑΛΙ πιέζω για εξετασεις για κολονοσκόπηση και δεν θα δεχομουν ΟΧΙ για απαντηση

    εκανα την κολονοσκόπηση χτες και Βρήκαν 9 πολύποδες ... 6 στο εγκαρσιο (0,7εκ έως 1,2 εκ) και 3 στο σιγμοειδές κόλον (0,8εκ έως 1εκ) ΟΧΙ 1 ή 2 ΑΛΛΑ 9 πώς μπορεί να είναι δυνατό; Είμαι μόνο 31 η μητέρα μου κάνει κολονοσκόπηση καθε 3 χρονια και εχει μονο 2-3 και έχω 9???? ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ όλα αυτά και τα πηγαν για βιοψια και περιμένω με μεγαλο ανχος ο γιατρος που εκανε τιν κολονοσκόπηση μου ειπε να μην ανυσηχω και οτι τα εβλεπε για καλοηθης αλλα και παλι δεν μπορω

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    εγω φιλε μου ειμαι 32 χρονων... ειδα αιμα στο χαρτι τις τουαλετας και πηγα σε γαστρεντερολογο...
    μου εκανε ερωτησεις εαν πινω αλκοολ κτλ... παιρνω ενα αντιψυχωσικο το οποιο προκαλει δυσκιλιοτητα...
    μετα πολλα ειδε οτι το αιμα ειναι απο εσωτερικες αιμοραιδες... μου απεκλεισε για πολυποδες και καρκινους... μου ειπε οτι στην ηλικια σου ειναι 1 στις 10.000 να εχεις καρκινο... με καθυσηχασε... μου λεει κολονοσκοπηση δεν σου κανω... με τα πολλα μου ειπε θελεις να κανουμε κολονοσκοπηση? λεφτα μου λεει θα παρω... επειδη ειμαι ανεργος δεν την κανω...
    εσυ τι συμπτωματα ειχες απο πολυποδες? μπορει να ειναι κληρονομικο...

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    εγω εχω παρατηρησει αλλαγες στην συνηθεια του εντερου.. πχ χθες εφαγα γιγαντες , ικανοποιητηκη ποσοτητα και πηγα τουαλετα 6 φορες... εβγαζα λιγο την καθε φορα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κολονοσκοπηση πρέπει να κάνουν όλοι ανά πέντε χρόνια, ο καρκίνος του παχέος εντέρου είναι πολύ συχνός. Η αδερφή μου διαγνώστηκε πριν χρονια με καρκίνο του παχέος εντέρου στα 18 (μάλιστα μέχρι να φτάσει στη διάγνωση είχε γυρίσει ενα σωρο γιατρους και ολοι έλεγαν "αγχος") Αφαιρέθηκε χειρουργικά και τώρα είναι εντάξει (ειναι 36 πια)

    Να επαναλαμβάνεις έλεγχο ανά πέντε χρόνια εφόσον έχεις οικογενειακο ιστορικό (το οποίο πρέπει να αναφέρεις και στον εκάστοτε γιατρο) Οχι αξονική, κολονοσκοπηση που είναι η πιο σίγουρη εξεταση διαγνωστικά. Από κει και πέρα οι πολυποδες είναι αρκετά συχνοί. Μια φορά που περίμενα στον γαστρεντερολόγο, από μια κοπέλα αφαίρεσαν 24. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η ηλικία. Τη διατροφή σου να προσέχεις.
    Last edited by Skiouros8; 27-05-2021 at 15:45.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12
    Καλημέρα παιδιά πριν δυο χρόνια έκανα πρώτη φορά κολονοσκόπηση ήμουν τότε 32 αφαιρέθηκε ένας πολύποδας 0,7cm σωληνοειδές αδενωμα με χαμηλού βαθμού επιθιληακη νεοπλασια χωρίς ίχνος κακοήθειας τώρα πλησιάζει ο καιρός για να κάνω τον επανέλεγχο ο γιατρός μου πρότεινε στα 3 χρόνια δηλαδή περίπου σε 6-8 μήνες θα πρέπει να την κάνω ! Από την εμπειρια σας τι μπορεί να βρεθεί τώρα πάλι στο έντερο υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια κακοήθεια ; Περιμένω το πρώτο μου παιδί τώρα και δεν ξέρω με έχει αγχώσει αυτή η κατάσταση όσο τίποτα άλλο δεν
    Μπορώ να συγκεντρωθώ πουθενά ! Έχω διαβάσει και τόσα στο Ίντερνετ που έχω τρομοκρατηθεί πραγματικά ! Όσοι βγάζουν πολύποδες παθαίνουν και καρκίνο στο έντερο ;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    12
    Καλημέρα παιδιά πριν δυο χρόνια έκανα πρώτη φορά κολονοσκόπηση ήμουν τότε 32 αφαιρέθηκε ένας πολύποδας 0,7cm σωληνοειδές αδενωμα με χαμηλού βαθμού επιθιληακη νεοπλασια χωρίς ίχνος κακοήθειας τώρα πλησιάζει ο καιρός για να κάνω τον επανέλεγχο ο γιατρός μου πρότεινε στα 3 χρόνια δηλαδή περίπου σε 6-8 μήνες θα πρέπει να την κάνω ! Από την εμπειρια σας τι μπορεί να βρεθεί τώρα πάλι στο έντερο υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια κακοήθεια ; Περιμένω το πρώτο μου παιδί τώρα και δεν ξέρω με έχει αγχώσει αυτή η κατάσταση όσο τίποτα άλλο δεν
    Μπορώ να συγκεντρωθώ πουθενά ! Έχω διαβάσει και τόσα στο Ίντερνετ που έχω τρομοκρατηθεί πραγματικά ! Όσοι βγάζουν πολύποδες παθαίνουν και καρκίνο στο έντερο ;

Similar Threads

  1. Αγχωδη διαταραχή
    By dag94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-05-2021, 01:54
  2. Αγχώδη διαταραχή
    By Tod179 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-12-2019, 09:53
  3. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  4. ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΠΑΧΕΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ
    By savatage in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 20-05-2018, 02:43
  5. Αρωστοβια, ΓΑΔ, ψυχοσωματικα και φοβος για το χειροτερο (ΣΚΠ, καρκινος)
    By psycology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 54
    Last Post: 09-10-2014, 16:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •